agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen tugrulbaba
  • 1 Gönderen ozencan43

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2009, 00:39   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
Tarlanın taşını toplayan araç var mı?

Var ise nereden kiralanır?

Ünsal Eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2009, 02:14   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn. ünsal, traktör arkasına takılan taş toplama aparatı var.

Traktör satan, bilhassa 2. el satış yapan yerlerden sorarak kiralık bulabilirsiniz.

Çalışmasını izledim, gayet güzel topluyordu.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2009, 08:36   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ahhh bu başlığı neden hiç kimse daha evvel açmadı ki?

Sayın k0900 büyük suç sizde , madem izlediniz biraz bahsetseydiniz ya.
Yapacağım çim alanda ne kadar zorlanmıştım taş toplarken.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 09:34   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Özelin olmadığı için buradan ekliyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster

Traktör satan, bilhassa 2. el satış yapan yerlerden sorarak kiralık bulabilirsiniz.

Sn. Eray, bahçemizde bol, bol yabani ot var.

Mücadele olarak genelde yeşilken söküp bahçede bir bölgede topluyoruz.

Sonrada bunları yakıyoruz. Geçmişte aynı bahçede hem EM hemde Bionem'de kullandık.

Bu toplanan otlar bazen dağlar kadar oluyor, bunlardan nasıl faydalanabiliriz?
Sorularına cevap solarizasyon ve kompost başlığında ve bulabilirsin.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 15:18   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Teşekkürler.

Taştoplama aparatının çok basıt olanları (yüzeyin 10 cm. altına kadar) olanları var.

Birde daha aşağıları (20 cm. ye kadar) toplayanlar var.

Güler hanım, bir üçüncü alternatifte benim köydeki evimin bahçesinde yaptığım gibi ; ailenin tamamı eldivenleri giyiyor topluyor, topluyor, birtürlü bitiremiyor

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 22:58   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster

Teşekkür ederim. Hemen araştıracağım.

Ünsal Eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 07:17   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-12-2010
Sevgili arkadaşlar,
patates büyüklüğünde ve daha küçük taşlar tarla için çok değerlidir.Tarlanın suyunun kaybolmasını yani nemli kalmasını sağlarlar.Atalarımız boşuna dememiş' kadının saçlısı,tarlanın taşlısı' diye.Karpuz büyüklüğünde taşlar temizlenebilir. ONLAR İÇİNDE MAKİNEYE GEREK YOK.
Sevgi ile,

sırça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 10:30   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Bu bahçenin taşı bitermi dediğimiz yerin taşını ellerimizle toparlaya toparlaya bitirdik neredeyse. Ha yokmu daha? Var! Ama büyük oranda azaldı. Ayrıca yapacak iş (çok elzem işlerden bahsediyorum) kalmadığında bu da bir meşgale olarak önünüzde beliriyor. Kimilerine göre züğürt tesellisi gibi gelebilir ama o taş toplamak da başlı başına bir iş. Hem de gayet zevkli bir iş. Attığınız her taş parçası bahçenizin, tarlanızın biraz daha temizlendiğinin en somut kanıtı. Bundan zevk almamak mümkün değil.
Aslında her işin temelinde olduğu gibi sonucunu düşünerek mutlu olduktan sonra en pis işler bile kaslarınızda bıraktığı ağrıyla sızıyla, ter kokulu bedeninizde mutluluk hormonlarını salgılatıyor. Kir pas içindeki yüzünüz, işin neticesini düşündükçe tatlı bir tebessümle aydınlanıyor..

g.c. beğendi.
tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2018, 23:11   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Merhabalar,

Traktör arkasına takılan taş toplama tırmığının minyatür modeli yapılıp, çapa makinesine bağlansa 2-3 dönümlük bahçedeki taşlar temizlenebilir mi, yoksa çapa motoru yetersiz mi kalır? Çapa makinesine çeşitli aparatlar takılabildiğine göre (çok geniş olmamak kaydı ile) tırmık da takılabilir mi? en azından çapa derinliğindeki çok büyük olmayan taşlar toprak tavlı iken toplanabilir mi?

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2018, 16:19   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Ozkur Mesajı Göster
Merhabalar,

Traktör arkasına takılan taş toplama tırmığının minyatür modeli yapılıp, çapa makinesine bağlansa 2-3 dönümlük bahçedeki taşlar temizlenebilir mi, yoksa çapa motoru yetersiz mi kalır? Çapa makinesine çeşitli aparatlar takılabildiğine göre (çok geniş olmamak kaydı ile) tırmık da takılabilir mi? en azından çapa derinliğindeki çok büyük olmayan taşlar toprak tavlı iken toplanabilir mi?
Konu hakkında yorum yapabilecek olan var mı?

Eski 30-04-2018, 16:52   #11
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Konu hakkında yorum yapabilecek olan var mı?
mehmet ozkur
sorunuzu deneyimleyen olmadığından muhtemelen cevap bulunamıyor. benim şahsi fikrim çok mümkün değil. çünkü toprak tavlıda olsa çapa motoru tırmık görevini yerine getirirken toprağıda arkasında toplar siz itseniz de gitmez. çapa motorunun çapa kısmı daima döndüğünden çapa yapmayı mümkün kılıyor taş toplamaya gelince sabit ilerlediğinden size istenileni vermez diye düşünüyorum.

ayrıca çapa motoruyla toplamak yerine elle toplasanız daha kolay biter gibi geliyor. tabi çok taşlıysa ve arazi büyükse bir traktör sokmak sizin için daha elverişli olacaktır.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2018, 10:25   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Alıntı:
Merhabalar,

Sayın Mahmut Ozkur;
Traktör arkasına takılan makine taşı kendisi toplayıp deposuna alıyor, sonra müsait yere götürülüp boşaltılıyor. Bunu çapa makinesine adapte etmek mümkün değil gibi; ancak taşları toprağın üzerine çıkattırıp elle toplayalım derseniz patates hasadında kullanılan basit sistem işinizi görebilir.......

ozencan43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2018, 10:29   #13
Ağaçsever

İlla ki makine toplasın derseniz bu da başka bir alternatif ama yapacak usta lazım.....

shawshang beğendi.
Eski 04-05-2018, 10:30   #14
Ağaçsever

maksat patates yerine taş toplatmak.......

Eski 04-05-2018, 21:28   #15
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
mehmet ozkur
sorunuzu deneyimleyen olmadığından muhtemelen cevap bulunamıyor. benim şahsi fikrim çok mümkün değil. çünkü toprak tavlıda olsa çapa motoru tırmık görevini yerine getirirken toprağıda arkasında toplar siz itseniz de gitmez. çapa motorunun çapa kısmı daima döndüğünden çapa yapmayı mümkün kılıyor taş toplamaya gelince sabit ilerlediğinden size istenileni vermez diye düşünüyorum.

ayrıca çapa motoruyla toplamak yerine elle toplasanız daha kolay biter gibi geliyor. tabi çok taşlıysa ve arazi büyükse bir traktör sokmak sizin için daha elverişli olacaktır.
ilginiz için teşekkürler. 3 dönümün taşı elle toplamayla bitmiyor. Geçen bahar traktörle patlattık ve bütün yaz yüzlerce kova taş attım ama sadece yüzeydeki taşları bitirebildim. Bu sene bahçeye kepçe girdi, çıkarken geçtiği yeri hafif tırnakladı, attığımdan fazla taş tekrar çıktı. Makine ile çapa yapabilecek hale gelmesi için ya 5-10 işçi tutup, tüm bahçeyi dize kadar kazmalatıp, taşları ayıklatacağım ya da başka bir yöntem bulacağım. Her halükarda uğraştırıcı olacak.

Eski 04-05-2018, 21:37   #16
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozencan43 Mesajı Göster
Sayın Mahmut Ozkur;
Traktör arkasına takılan makine taşı kendisi toplayıp deposuna alıyor, sonra müsait yere götürülüp boşaltılıyor. Bunu çapa makinesine adapte etmek mümkün değil gibi; ancak taşları toprağın üzerine çıkattırıp elle toplayalım derseniz patates hasadında kullanılan basit sistem işinizi görebilir.......

https://www.youtube.com/watch?v=41MR__yV69c
İşte buna benzer birşey düşünmüştüm. Çözüm yine ruslardan geldi. İş bunu anlayıp, yapabilecek bir usta bulmakta, işe yaramazsa Sn. Tarku'nun dediği gibi en fazla bir pulluğumuz olur ki, onu da kullanacak yer buluruz. Teşekkürler.

Eski 05-05-2018, 16:12   #17
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
https://www.sahibinden.com/ilan/is-m...22535181/detay

iş görür sanki

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2018, 16:38   #18
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
çılgın

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024