agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2013, 23:54   #61
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster

Alıntı:
bir de acaba bunları yeşilken madem dikimde kullanabiliyoruz,
Yeşilken dediğimizde yanlış anlaşılabilir, Üstte videolarda gördüğümüz dal yaprak öğütücülerinden çıkan toprak altına karıştırılıyor, fidanı ekerken örneğin: yeşil çimi biçtiniz bunu toprakla karıştırıp fidan ekilmez, bu komposlaşma evresinde yüksek ısılara ulaşır buda fidana zarar verir, dal yaprak kırındıları dediniz ben bunları kurumuş fakat tam çürümemiş olanlar için olabilir dedim.

Alıntı:
sayın lilium. ceviz kabukları normal yeşil bitkilerden farklı olarak yoğun olarak özel kimyasal maddeler içeriyor bildiğim kadarıyla.
Evet bende öyle biliyorum, bu şekil kullanırsam ne gibi zararları olur onu öğrenmek istiyorum,
geçen yıl soyduğum ceviz kabuklarını atacak yer ararken yol kenarında olan ayrık ebegümeçi otlarını kurutması için kalın bir şekilde üslerine yaydım cevizleri soyduğum mevsim eylül yani bitkilerin gelişimlerinin durduğu dönem sonbahar, inanırmısınız ayrık ebegümeciler kış ortasında kudurdular yeşerdiler hayratler içinde kaldım, bir ikinci hayretim yahu biz bunları öldürelim derken kudurttuk bu defada ayrığa ebegümeciye herbisit kullandım hiç fayda etmedi, ne var bu ceviz kabuğunda merak ediyorum.
kanımca ince bir şekilde bahçeye yayıp capa makinasıyla karıştırılırsa çok fayda göreceği ve çok güzel bir gübre olacağı kanısındayım, azotun yüksek değerlerde olduğunu düşünüyorum. ve bu yıl bunu denemek istiyorum.

analiz yaptırıp içinde ne var ne yok, zararlımı olur faydalımı olur fayda kısmını görebiliyorum zarar kısmını göremiyorum. Bilmek en güzeli, bu analizi nerede yaptırabilirim toprak analizi yapan kuruluşlar bu analizide yapabilirler mi? konusunda bilgim yok.
...

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 00:24   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
teşekkürler sn. Zeytinlibahçe. malç konusunu da araya almış olduk eksik olmayın.

cevaplara yine teşekkür ederim sn. Lilium.

ceviz yeşil kabuğu için ise son yıllarda ceviz üzerine akademik olanlar dahil araştırmalar yapılıyor olması bu analizin halihazırda yapılmış olma ihtimalini aklıma getiriyor. ilgili hocalarla irtibat sağlanırsa yardımcı olurlar gibi geliyor. hatta daha sağlıklı olur çünkü tahlili yapmak veya yaptırmaktan ziyade sonuçları yorumlayabilmek daha önemli ki bu uzman kişiler bu işin de uzmanları aynı zamanda. ceviz üzerine akademisyen araması yaptırınca ülkemizdeki bazı önemli hocaları öğrenmek mümkün. (mesela aklıma Sütyemez hoca geliyor hemen, ciddi mesaisi var kendisinin konu üzerine, adına tescilli cevizleri bile var, başka hocalar da var. buradan fazla isim vermeyelim sonra unuttuklarımıza mahcup kalırım.)

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 10:25   #63
Yeni Üye

Mehmet Beşe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2014
Merhaba;
Ağaç ve dal öğütücü makinalarda dünya lideri olan marka Vermeer'dir. Daha yoğun kullanım için üretilmiştir. Daha detaylı bilgi için Vermeer Makina San. Tic. Ltd. Şti. | Vermeer Türkiye adresini inceleyebilirsiniz.

Mehmet Beşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 10:01   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2012
merhabalar arkadaşlar malç ve kompost hazırlamada kullanmak için ben de bir dal öğütme makinesi almak istiyorum lakin dövizin de yükselmesiyle fiyatlar biraz uçmuş sanki.2 dönümlük bir toprak üzerinde ev çevresi meyve ağaçları ve sebze bahçesi çiçek tarhları vs var. servis vs sıkıntısı yaşamamak için çok bilinmeyen markalardan uzak durmaya çalışıyorum yanlış mı yapıyorum. bo... un dış görünüşü aynı kırpma sistemi farklı iki makinesi var , biri türbin biri freze tamburlu imiş. türbinlisi bir miktar daha pahalı. bu iki sistem arasındaki fiyat farkı rasyonel mi. yorum görüş ve varsa diğer fiyat/performans ürün tavsiyelerinize açığım. denediğiniz kullandığınız aletleri tavsiye ederseniz sevinirim. saygılar.

bufalu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 09:08   #65
Yeni Üye

merhabalar arkadaşlar çok makul bir fiyata linkteki aletten buldum bir tane. bu marka hakkında bilgisi fikri olan var mı acaba. teknik değerler fena değil gibi.

Eski 26-05-2015, 12:23   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Kalaos Kl5461 Dal Parçalama Mak.2500w Öğütücü

Bu ürününde fiyatı uygun ve bence başarılı önerebilirim.

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 16:20   #67
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
Kalaos Kl5461 Dal Parçalama Mak.2500w Öğütücü

Bu ürününde fiyatı uygun ve bence başarılı önerebilirim.
evet o da dikkatimi çekmişti ama sonra maxipuan kampanyasıydı şuydu buydu deyip bir de epey ucuza bulduğum bir b..h axt 25 d aldım. hayırlı malçlar kompostlar dileyelim herkese

Eski 23-12-2015, 18:45   #68
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Çok kıymetli güzel paylaşımlar yapılmış .. Her bahçede olması gereken bir makine gerçekten ..

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2016, 01:30   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2016
Dal ve Yaprak öğütme makinaları tarım sektöründe yeni yeni kullanılmaya başlamıştır. Toprakların yıllarca işlenmesi ve organik madde miktarlarındaki azalma toprak ph seviyelerinde artış ve çoraklaşmaya dogru bir gidişat başlamıştır.

Budanan dalların,yaprakların ve gereksiz bitki atıklarının öğütücü yardımıyla tekrar organik gübre olarak toprağa kazandırılması çevreye ve toprağa saygıyı ifade eder.1 cm den 10 cm'e kadar benzinli,elektrikli ve traktör arkası kuyruk mili yardımıyla kullanılabilen öğütme makinaları mevcuttur.

YeniBON beğendi.
irhal35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2016, 19:38   #70
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
2 Senedir kullandigim makinem ;
Lodosta yerde kalan orman sarmasiklari ogutucuden gecip malc oluyorlar

Bugun, Kartal Koctasa ugradigimda 199.99 TL fiata 1 adet kalmis..(2 sene once ayni fiata almistim..)

Eklenen Resimler

Düzenleyen sındırgılı : 02-02-2016 saat 19:12 Neden: ilave bilgi
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 21:00   #71
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2015
Merhabalar
Arazimdeki çallıları ve bazı kurumuş odun parçlarını parçalayıp fidan dikiminde kullanmak istiyorum.İnternetten baktım kimisi çok pahalı,kimisi traktöre bağlanan cinsten,kimisi de elektrikle çalışan.Benzinli dal öğütücü makinası alıp kullanan ve memnun kalan varsa modelini tavsiye ederse sevinirim.

kocasedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 08:47   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Bende uygun fiyatlı yaklaşık 200 metrekare bahçeye yetecek kadar elektrikli makine arıyorum. Uygun fiyatlı ve kullanışlı ne tavsiye edersiniz? Bosch' lar var ama pek tavsiye edilmiyor gibi.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 21:29   #73
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Bende uygun fiyatlı yaklaşık 200 metrekare bahçeye yetecek kadar elektrikli makine arıyorum. Uygun fiyatlı ve kullanışlı ne tavsiye edersiniz? Bosch' lar var ama pek tavsiye edilmiyor gibi.
2 yıl önce bu makineyi 250 lira civarında almıştım. İşimizi fazlasıyla görüyor. Yeter ki kuru dalları öğütmeye kalkıp bıçakları körleştirmeyin.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 08:39   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
2 yıl önce bu makineyi 250 lira civarında almıştım. İşimizi fazlasıyla görüyor. Yeter ki kuru dalları öğütmeye kalkıp bıçakları körleştirmeyin.
Sayın Heyyamola modeli nedir acaba? Birde bıçaklarını biletmek mümkün mü acaba?

Eski 08-03-2016, 18:50   #75
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Sayın Heyyamola modeli nedir acaba? Birde bıçaklarını biletmek mümkün mü acaba?
Ben şimdiye kadar biletmedim. Hatırladığım kadarıyla bıçakları çıkarıp biletmek mümkün. Bahçeye gittiğimde inceleyip, detaylı bilgi paylaşırım. (Model, bıçak yapısı vs.)

Eski 09-03-2016, 08:41   #76
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Ben şimdiye kadar biletmedim. Hatırladığım kadarıyla bıçakları çıkarıp biletmek mümkün. Bahçeye gittiğimde inceleyip, detaylı bilgi paylaşırım. (Model, bıçak yapısı vs.)

Resimden modelini buldum 2100 imiş ancak fiyatı 600 TL civarı olmuş. Gerçi diğer makinelere göre uygun. Almayı düşünüyorum.

Hiç saman gibi uzun kuru ot parçalamayı denediniz mi? Mümkün mü? Yoksa çim biçme makinesi kullanmak daha mı uygun olur?

Eski 09-03-2016, 21:46   #77
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Resimden modelini buldum 2100 imiş ancak fiyatı 600 TL civarı olmuş. Gerçi diğer makinelere göre uygun. Almayı düşünüyorum.

Hiç saman gibi uzun kuru ot parçalamayı denediniz mi? Mümkün mü? Yoksa çim biçme makinesi kullanmak daha mı uygun olur?
Kuru otları da parçalıyor. Kalınlık arttıkça daha verimli oluyor. Ayçiçeği ve mısır sapları, nispeten kalın gövdeli otları sorunsuz öğütmüştü. Lifli yapıdaki ince, taze otları çiğniyor, tam manasıyla parçalamıyor.

Eski 10-03-2016, 08:31   #78
Ağaç Dostu

Taze dal dışında hızlı kompost yapabilmek için samanları da parçalamam gerekiyor. Dolayısıyla bu anlattıklarınız işimi görmeme yetecektir. İlginize teşekkür ederim.

Eski 23-11-2016, 16:43   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
2 Senedir kullandigim makinem ;
Lodosta yerde kalan orman sarmasiklari ogutucuden gecip malc oluyorlar

Bugun, Kartal Koctasa ugradigimda 199.99 TL fiata 1 adet kalmis..(2 sene once ayni fiata almistim..)
Sayın Sındırgılı, bu dal öğütücüden memnun musunuz? 10 adet zeytin ağacım var budama ve ara açma yaptığımda çıkan ince dalları öğütmek için almak istiyorum. İlginize şimdiden teşekkür ediyorum.

zgulcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 08:08   #80
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Hiç kullanmadım ve bahçem için gelecekte almayı planladığım makinelerden.

Bosch Axt Rapid 2200 modelini sırf bıçağının kolay bulunabilecek ve her bıçakçıya yapılabilecek tarzda olmasından ötürü beğendim. Bu makinelerdeki en büyük sorun bence bıçaklar.

Eklenen Resimler

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2016, 19:03   #81
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zgulcin Mesajı Göster
Sayın Sındırgılı, bu dal öğütücüden memnun musunuz? 10 adet zeytin ağacım var budama ve ara açma yaptığımda çıkan ince dalları öğütmek için almak istiyorum. İlginize şimdiden teşekkür ediyorum.
Evet, memnunum. Zannedersem, makinenin aynisi Sn. Heyyamola da var.
Kompost icin biraz daha ince ogutulse iyi olur. (cabuk curumesi icin )
Fakat, malc olarak rahat rahat kullanilir.

zgulcin beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2024, 17:43   #82
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Arkadaşlar elektrikli dal öğütücülerden hangisini tavsiye edersiniz. Kullandıklarınız hangileri. paylaşırsanız sevinirim. mağa yorumlarında biraz kafam karıştı. küçük dalları öğütmediği veya yaş dalları ögütmediği söyleniyor.

Eski 19-02-2024, 09:48   #83
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bendeki bu makina.

Diğer ufak makinalardan 2-3 tane attım bir kenera.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2024, 21:31   #84
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Sn meyveli tepe

Bu bize çok büyük gelir. 400-500 metre bahçede için arıyorum.

Eski 19-02-2024, 23:25   #85
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Fiyatlara baktım da, işe yaramayacak makinalar bile on binin üstünde, iyi kötü işe yarabilirler 30-40 binden başlıyor.

Eski 20-02-2024, 14:26   #86
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2023
bunun el ile çevirerek çalışanını yapamaz mıyız? En azından 10 bin-12 bin TL ile iş görür bir şey alınabilir...
Aslında yapmaya kalksak 5-6 bin TL'ye yapılabilir gibi duruyor

almuud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2024, 15:51   #87
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almuud Mesajı Göster
bunun el ile çevirerek çalışanını yapamaz mıyız? En azından 10 bin-12 bin TL ile iş görür bir şey alınabilir...
Aslında yapmaya kalksak 5-6 bin TL'ye yapılabilir gibi duruyor
Kol gücüyle çevirebilir misiniz bilmem. Her durumda el ile çevrilecek şekilde bir şey yaparsanız, çevirmek için bir motor da bulursunuz. Bence maliyeti oluşturan kısım motordan çok bıçaklardan oluşan parçalama mekanizması.

Eski 13-03-2024, 19:46   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2024
Herkese merhaba,
Einhell marka elektrikli dal öğütücü makinemi satıyorum.
Sarı sitedeki 1160812429 ilan numarası üzerinden ya da buradan benimle iletişime geçebilirsiniz.
İhtiyacım olmadığı için satıyorum herhangi bir sorunu yoktur.

OrmanYayla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024