agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2010, 19:46   #31
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sayın Epsody !
Bu makina turk malımı . Nerede ve kim uretiyor ? Bir arkadaşimız boscsh marka ogutucu koymuş . Merak ettim . Selamlar .

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 20:15   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sn Praecox,

Dal öğütücülrinde motor devirlerini ayarlıyabilme imkanınız ve de yeterince güçlü motorunuz var ise iri parçalar elde edebilirsiniz. Motor devri düştükçe ve bıçak açıklıkları arttırıldıkça daha iri taneler elde edebilirsiniz ama bunun için ciddi anlamda motor gücüne ihtiyacınız olur.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 20:19   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Malçlama kompostlama iyi hoş güzel de öğütülen kısım ne irilikte veya ne incelikte?[/QUOTE]

Sayın praecox,

Deneme amaçlı yeni budanmış işaret parmağı kalınlığındaki 60 cm uzunluğundaki dal parçasını makinaya verdim. 3-5 saniyede bıçakla doğranmış gibi ikişer santim uzunluğunda parçalara böldü. Yani 15 adet civarında düzgün parça oluşturdu. Alet görebildiğim kadarıyla herhangi bir öğütme - ufalama işlemi yapmamaktadır. Bu nedenle çıkan parçaların sadece malçlama için uygun olacağını düşünüyorum. Sanırırım ayarlarıyla biraz oynanırsa ağaç kabuklarından sizin istediğiniz ebatlara yakın parçalar oluşabilir.

Reytabu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 22:05   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Dal öğütme makinaları hakkında detay.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyaka2010 Mesajı Göster
Sayın Epsody !
Bu makina turk malımı . Nerede ve kim uretiyor ? Bir arkadaşimız boscsh marka ogutucu koymuş . Merak ettim . Selamlar .
Benim aldığım makina orjinal alman malı, istanbulda taral makina sanayi üretiyor herhalde onlarda lisansla üretiyorlar, google de taral makina olarak aratırsan makina hakkında bilgi alabilirsin, bahçeniz varsa almanızı tavsiye edebilirim. Selamlar.

http://www.taral.com/pdf/BIYOLOJIK_OGUTME.pdf

Düzenleyen epsody : 06-02-2010 saat 22:18 Neden: link ilavesi
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 22:58   #35
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşım Reytabu;Dal öğütüçü makinası almışsın, inan ki kendime aldığım sevinci tekrar yaşadım desem yalan olmaz, arkadaşım bu makinanın önemini bu başlıkta ve ilgili konularda anlatmaktan usanmadım, lakin benim bu anlatımlarıma ancak sizin gibi bir duyarlı arkadaşların samimi bir yaklaşımla bu dal üğtücünün önemini anlaması yeterli paylaşımlar gösteremediğimizin bir nişanesi olarak yeterli anlaşılamadı kanısına vardım.

Arkadaşım senin bu yaklaşımına elbet benimde samimi paylaşımlar gösterek sana gereken bilgileri hatta benim araştırmalarımda güncel olan bilgileride aktarmaktan zevk alacağım.

Sayın Reytabu, Öğütülen dal ve yapraklar toprağa serildikleri zaman toprak bakterileri tarafından işlenmeye başlarken, bu organik atıklar havadaki oksijeni alarak oksidasyonla küfler mantarlar ürüyerek bütün bu atıkları parçalamaya minerilizayona tabi tutarken etraflarındaki ve yakınlarda bulunan diğer bitkilerede bulaşarak aynı işlemi onlarada uygulamak isterler.

Sonuçta ot tohumları oksidasyonla çimlenme özelliğini yitirken ağacın gövdesinde de çürümeler yapabilirler, o sebepten ötürü malç malzememizi ağcımızın gövdesine değmiyecek şekilde özenli sermek zorundayız.

Şimdi gelelim sizin can alıcı sorunuzdaki ayrıntılarını açıklamaya, genelde ağaçlar gelişimlerini sürdürürken beslenmeleri sırasında bünyelerine alamaddıklarını toksin olarak yapraklarında ve gövde ve dallarındaki belli hücrelerde toplarlar, bu hücreler genelde koful denmektedir, yani bunlar bitkinin dışında bir hücre yapısına sahip bir oluşumları vardır, sonuçta yapraklar dökülmelerinin sebebi burada yatmaktadır, gövdelerindeki kabukların yapılarıda aynı özelliktedir.

Yani bunlar bir nevi kanserleşmiş hücreler olarak atılmaya yatkın malzemelerdir. toksin deposudurlar, bitki tarafından kurunamazlar dış etkilerden çok çabuk etkilenirler, malçın oksidasyonuna dayanamazlar, hatta bu toksinlerin diğer mantar ve küflere destek olacak beslenimler sunarak ağaç gövdesinde hastalıklara sebebiyet verebilrler.

Yeri gelmişken hatırlatmada yarar görüyorum her ağacın yaprağı kendi toprağına düşünce toksin olduğundan toprak yorgunluğu yaratmaktadır, yeşil bitkiler içindeki malçın etkisinin zarar yapmama düşüncesinide açıklamış oluyorum.

Şimdi size güncel olan malç yapımıyla ilgili bilgilerimi aktarmak istiyorum,malç malzememizi kapalı bir ortamda fermantasyona tabi tutarak malçın etkilerini karesi oranında artttımış oluruz, fermantasyon işlemin etkin olan mikro organizmalarla başlatırsak ozaman malçın etkileri çok daha fazla artarak mucizevi sonuçlara ulaşabiliriz.

Bu mucizenin ip uçlarından bahsedersek, ağaçlarımız kök bölgelerinden maksimum besin alacak bir toprak yapısına kavuşacaktır, zararlı hastalık yapıcı unsurlar olmıyacak herşey bitkinin beslemesine uygun gelişme gösterecek, sonuçta sürdürelebilir tarımın kuralları işliyerek maksimum verim alınacaktır.

Çok teşekkür ederim Sayın Epsody.Engin bilgi birikiminizi ve araştırmalarınızı paylaşmanız konusundaki çaba ve iyiniyetiniz konusunda sizi kutluyorum.
Gayet güzel izah etmişsiniz. Havalar düzelir düzelmez Dal öğütme makinası ile bol miktarda malç malzeme yapacağım.

Sağlıcakla kal.

Reytabu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 11:53   #36
Ağaç Dostu

praecox'tan Açıklama almak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Tekrardan öğütümden geçirilip inceltilmesi bitkilerin (yani orkidelerin türü ve kök kalınlığına, hatta yaşına göre) değişmektedir.
Sayın praecox, Malç uygulamalarında sizin değindiniz nokta"yani orkidelerin türü ve kök kalınlığına, hatta yaşına göre" malç malzesinin buyutlarının etkilerini biraz açıklarmısınız, bu genelde bütün bitkiler içinde geçerlimidir.aAçıklamalarınızı bekler teşekkür ederim sevgiyle kalın.

Eski 07-02-2010, 12:11   #37
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Malç kelimesini burda yanlış ifade etmişim. Saksı harcı olarak kullanıyoruz bu kabuk kırıntılarını. Dolayısı ile yaş ve türe göre ince köklerde ince irilikte, kalın köklülerde daha kaba iri taneliklerde kullanılır.

Orkidelere köklerin hava alması saksının böylece havadar kalması sağlanır. Ama yine de kabukla temas etmeli, ancak çok sıkışmamalı.

Diğer bitkilerde saksı içine veya tamamen toprağa karıştırılması ayrı bir konu.
Normal terestril bitkilerde belli oranlarda karıştırıldığına şahit oldum ancak o saksı harçları diğer malzemelerle daha sıkışık bir harç oluşması sorun olmamakta.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 19:27   #38
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Benim aldığım makina orjinal alman malı, istanbulda taral makina sanayi üretiyor herhalde onlarda lisansla üretiyorlar, google de taral makina olarak aratırsan makina hakkında bilgi alabilirsin, bahçeniz varsa almanızı tavsiye edebilirim. Selamlar.

http://www.taral.com/pdf/BIYOLOJIK_OGUTME.pdf
sayın epsody;
verdiğiniz bilgier çok yararlı oldu. belirtiğiniz sitedeki öğütme makinaları büyük bahçeler için çok kullanışlı. bu aletlerden alıp, malçlama ve kompost oluşturmayı planlıyorum. ufkumuzu açtınız teşekür ederim.saygılarımla.

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 06:52   #39
Ağaç Dostu

Dal öğütücülerin önemi.

Dal ve yapar öğütücülerin malç yapmadakini önemini vurgulamak açısından, sonbaharda dal ve yaprakları öğüterek yapılan malçın, ağaçların çiçeklerin dal taç izdüşümüne gelerek yapılan malçlamanın ilk baharda ot oluşumlarını engelleyerek baharda bu çalışmalardan tasarruf edilerek bu makinaların bir öneminide ortaya koymak için fotoğraflıyarak siz üye arkadaşlarımın istifadelerine sunmak için paylaşımlarına açıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen epsody : 14-03-2010 saat 07:01 Neden: Fotoğraf ekleme.
Eski 14-03-2010, 08:54   #40
Yeni Üye

herkeze verdikleri bilgiler ve tecrübelerini aktardıkları için teşekkürler. Belki yanlış site olacak ama malç hakkında daha fazla bilgi verirseniz sevinirim. Büyük bir çukur açıp içine ağaç, dal, yaprak, biçilmiş çim artığı ve öğütülmüş malzemeler koyarsam seneye bu çukurdan malç ve bahsettiğiniz ürünü alabilirmiyim. Yoksa malç elde etmek için başka malzemelerde kullanmam gerekiyormu. Birde öğütme makinesinin elektrikli ve benzinlisi arasındaki farkı fayda ve zararları ile birlikte verirseniz hangisini alacağımızı daha iyi belirleyebiliriz diye düşünüyorum. Arazim çok büyük fazla malzeme çıkıyor. Kullanışlı bir sisteme ihtiyacım var.

karafatma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 08:56   #41
Yeni Üye

özellikle arazimdeki çok miktardaki zeytin ağacı için önerdiğiniz sistemi yapmak istiyorum. Öünkü bakımlarını yapmak ve özellikle diplerinden çıkan yeni küçük dalları temizlemek büyük sorun ve para kaybına neden oluyor.

karafatma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 06:57   #42
Ağaç Dostu

İlginize teşekkürler karafatma.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karafatma Mesajı Göster
herkeze verdikleri bilgiler ve tecrübelerini aktardıkları için teşekkürler. Belki yanlış site olacak ama malç hakkında daha fazla bilgi verirseniz sevinirim. Büyük bir çukur açıp içine ağaç, dal, yaprak, biçilmiş çim artığı ve öğütülmüş malzemeler koyarsam seneye bu çukurdan malç ve bahsettiğiniz ürünü alabilirmiyim. Yoksa malç elde etmek için başka malzemelerde kullanmam gerekiyormu. Birde öğütme makinesinin elektrikli ve benzinlisi arasındaki farkı fayda ve zararları ile birlikte verirseniz hangisini alacağımızı daha iyi belirleyebiliriz diye düşünüyorum. Arazim çok büyük fazla malzeme çıkıyor. Kullanışlı bir sisteme ihtiyacım var.
Size malç hakkında bilgilerinize aşağıdaki linkleri ekliyorum, dal öğütütücü makinanın benzinli olanları genelde büyük bahçeler için geçerli elektirk sorununu aşmada iyi bir makina, küçük bahçesi olanların elektirkli olan tipleride işlerini görecektir, bu başlıkta size tekrar görme umuduyla işlerinizde başarılar dilerim.

Dal ve yaprak öğütücüler.
Dal ve yaprak öğütücüler.

Eski 12-05-2010, 12:39   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2010
İnternette yaptığım araştırma sonucu dal öğütücü olarak küçük bahçelerde kullanabilecek, fiyatı uygun alpina bio power ve bio master diye makineler buldum. Fiyatları 250-350 TL aralığında. Benim gibi 1-2 dönüm hobi bahçesi olanlar için en uygun fiyatlı olanlar bu makineler gibi görünüyor. Ancak bunların kullanışlılığı ile ilgili hiçbir yorum bulamadım. Daha önce bu makinelerden kullananlar bilgi verebilir mi acaba? Bir de Bosch markasının uygun modelleri var ama yurt dışı sitelerden bulduğum yorumlarda bu markanın modellerinin çok kullanışlı olmadığı yönünde.

AYDIN07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 17:09   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Absürt bir soru olarak düşünülmesin ama bu dal ve yaprak öğütücü makinelerin mekanik, yani kas gücüyle kullanılabilecek olanları var mıdır acaba? Makineleri görünce aklıma eski tip salça ya da kıyma makineleri geldi Ya da belki büyük keskin rendeler yardımıyla parçalanabilir mi?

Hem o kadar para harcamaktan( bu makinelerin üretimi sırasında kullanılan hammadde, kullanılan enerji, nakliyede harcanan benzin vs.nin de doğaya ne kadar yük olduğu düşünülmeli) hem de ve daha mühimi de benzin ya da elektrik sarfiyatıyla doğaya verdiğimiz yükü arttırmamak benim için önemli. Şehirdeki egzostan kaçarken bahçemde benzin kullanma fikri de çok itici geliyor. Büyük bahçelerde ve miktarlarda olunca bu dediğim belki zor ama daha makul miktarlardaki malç üretiminde neden kas kuvveti işlemesin? Özellikle organik tarım-yaşamı önemseyenler olabildiğince doğaya dost yöntemler bulmalıdır.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 11:19   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Exclamation balta olur ama biraz riskli ve yorucu olur!!

Baltayla o kadar küçük boyutlarda dal kesmek baya bir maharet ister sanırım, balta kullanmanın vereceği yorgunluk da cabası. Bence dal öğütmek gibi bir düşünceniz varsa balta veya kas gücü kullanma fikrini es geçin derim. İllaki bir makine lazım. Yoksa kendinizi öğütürsünüz allah korusun. balta sallarken bir bacağa **** kola denk geldi mi, kendi bahçenizde gübre olma riski var işin ucunda. Aman dikkat!! Varsın dal öğütücü biraz elektrik ya da benzin harcasın varsın. Olacak o kadar.

AYDIN07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 12:01   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Sayın AYDIN07, endişe ve uyarılarınız için teşekkür ederim ama dal öğütmek için balta gibi bir şeyler düşünmemiştim zaten Mesajımda bahsettiğim gibi kıyma makinesinin bu işe uyarlanmış ve mümkün olduğunca az kas gücüyle çok miktarda dal öğütecek mekanik bir öğütücü benim aklımdaki. Zaten, çok kalın olmayan dalları malçda kullandığımıza göre bu çok da imkansızmış gibi gelmiyor.

'' Varsın biraz elektrik ya da benzin harcasın '' diyorsunuz ama o '' varsın olsunlar'' birikince epey bir ekolojik yük oluşturuyor. Zaten böyle böyle çok kısa bir zaman diliminde insanoğlu her tür işde makineleşmeye geçerek ( havucu bile rendelemek yerine robota atıyoruz artık, diş fırçalamak için bile elektrikli fırça alıyor insanlar) hem sera gazlarını ve kirletici atıkları üretiyor hem de obeziteye geçiyoruz. Hasta, sakat veya yaşlı insanların kullanım zorunluluğundan bahsetmiyorum tabiiki. Ama gencecik insanlar ve çocuklar bile artık en ufak iş için elektrikli aletleri kullanıyorsa, 2 adım mesafeye gitmek için bile araç kullanıyorsa, tüm bu tembelliklerin sonucu yüklenen kiloları atmak için de yürüyüş bandına binip yine elektrik harcıyorsa burada saçma bir döngü olduğu ortada değil mi?

Tarımda gerekli-gereksiz her yerde makineleştik. Ne oldu? Traktör borcuna, benzin, elektrik parasına yetişemeyen üreticiler ve işsiz kalan milyonlarca tarım işçisi. Köyde geçinemeyince kentlere göç etmek zorunda kalan ve ücretli( o da iş bulabilirlerse) köleliğe mahkum, şehir hayatının işkenceleriyle mutsuz milyonlar.

Yine de teşekkür ederim ilginiz için

servi-3 ve Asoo beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 12:11   #47
Ağaç Dostu

AYDIN07 ve Kedi Tırnağı ilgilerinize teşekkürler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AYDIN07 Mesajı Göster
Baltayla o kadar küçük boyutlarda dal kesmek baya bir maharet ister sanırım, balta kullanmanın vereceği yorgunluk da cabası. Bence dal öğütmek gibi bir düşünceniz varsa balta veya kas gücü kullanma fikrini es geçin derim. İllaki bir makine lazım. Yoksa kendinizi öğütürsünüz allah korusun. balta sallarken bir bacağa **** kola denk geldi mi, kendi bahçenizde gübre olma riski var işin ucunda. Aman dikkat!! Varsın dal öğütücü biraz elektrik ya da benzin harcasın varsın. Olacak o kadar.
Arkadaşlar sizlerin düşücelerinize katılıyorum, yanlız Kedi Tırnağı arkadaşımızın biraz çevreci düşüncelerine kısır verimsiz katkı gibi görünen insan gücüne dayalı çalışmaların mesnetsiz olacağı için boş bir düşünsel ütopyadan ileri gitmiyeceği için onu buradan uyararak onu bu makinanın kullanarak sonuçlarını gören bir kişi olarak bilgilendirmek isterim.

Ben bu makinın kullanımından gördüğüm yararlar üzerine en küçük bahçesi olanlara bile adeta dayatmacı bir tavra girerek bu makinanın bahçelere olan faydalarını ortaya koymaya çalışmaktayım.

Arkadaşım Kedi Tırnağı toprakla uğraşan kırsal insanlarında okadar yılgınlıklar yaşanıyorki budama artıkları biryerde toplanarak yakılıyor, buna ben hep şahit olarak nerede bir yakma vakası olarak toplanan dallar görsem müdahale edip mani olmaya çalışmışımdır.

Arkadaşım Kedi Tırnağı bu makinaya sadecebir dalöğütücü gözüyle bakmamanı tavsiye ederim, bu üğütülen budama artıklarını doğa canlılarına sunulan bir ziyafet zenginliğe dönüşmektedir, atık parçaların büyüklüğü bu zenginliği zayıflatmaktadır, çünkü biz ekmeyi önce dilimliyoruz daha sonrada yudumluyoruz daha sonrada çiğneyip sindiriyoruz, öğütme işlemi küçülterek daha hız kazanarak döngü tamamlanıyor.

Bu makinanın önemine vurgu yapmak için kelimeler yetmiyor elversede sizi bu makinanın çalışmalını pratik yaparak anlatmış olsaydım sevgilerimle .

Eski 11-04-2011, 00:34   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2011
Herkese merhaba,
Foruma bugün kaydoldum. Bu konu ilgimi çekti. Ağaç ve dal öğütücülerle ilgili olarak İstanbul'da Rekarma Makine firmasının FARMI ağaç öğütücüleri distribitörlüğünü yaptığını duydum. Bu hafta Malatya Tarım Fuarı'ndaydılar. Traktöre takılan modeller haricinde elektrikli ve benzinli motorlu olanları da var ve ağaç dallarını 7mm ilâ 30mm olarak öğütebiliyorlar. İnternet sitesi: www.rekarma.com
Bilginize sunarım. Bu güzel forum için yöneticilere teşekkürlerimi iletiyorum.

http://rekarma.com/bos2.php?id=542&resim=1
http://rekarma.com/bos2.php?id=533&resim=4

saglammk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2011, 16:16   #49
Çankırılı

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Sayın Epsody,
İzmir-Urla'daki 6 dönümlük arazimde yaklaşık 5 yıldır her tür meyve ağacı yetiştiriyorum. Tabi ki budananlar oluyor, ayrıca çapa yaptırmama karşılık yoğun bir de otlanma var. İşimin belki de en önemli kısmını bu otlar oluşturuyor. Hem otları ve hem de budama artıklarını, bu makinalardan birini alarak malç yapmak istedim. Bosch'un makinalarının üzerinde yoğunlaştım. Ancak, Bosch yetkilisi; küçük modellerin böyle bir arazi için yeterli olmayacağını, sürekli bıçak yenilemek zorunda kalınacağını, taze ya da kuru ot öğütme yapmayacağını belirterek, profesyonel makinalara yönelmemi söyledi. Hevesim kursağımda kaldı. Bu konuda bir fikriniz var mı acaba?

Çankırı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 12:04   #50
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Bizzat kullandım, tavsiye ederim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AYDIN07 Mesajı Göster
İnternette yaptığım araştırma sonucu dal öğütücü olarak küçük bahçelerde kullanabilecek, fiyatı uygun alpina bio power ve bio master diye makineler buldum. Fiyatları 250-350 TL aralığında. Benim gibi 1-2 dönüm hobi bahçesi olanlar için en uygun fiyatlı olanlar bu makineler gibi görünüyor. Ancak bunların kullanışlılığı ile ilgili hiçbir yorum bulamadım. Daha önce bu makinelerden kullananlar bilgi verebilir mi acaba? Bir de Bosch markasının uygun modelleri var ama yurt dışı sitelerden bulduğum yorumlarda bu markanın modellerinin çok kullanışlı olmadığı yönünde.
Sayın Aydın,

Bende AL-KO 2500W modeli var. Geçen sene aldım. Bahçeniz aşırı büyük değilse gayet yeterli bir cihaz. Almadan önce dediğiniz modeller de dahil hepsini iyice araştırmıştım. Bunda karar kılmamdaki nedenler sağlam, güçlü ve dayanıklı malzemeden imal olmasıydı. Ancak şimdi toprakla uğraşma işlerini ve bahçeyi büyüttüğüm için daha büyük çaplı olanlardan aldım. Bu yüzden elimde atıl olarak bulunmakta. Eğer ilgilenirseniz yardımcı olabilirim...

buyukcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 12:53   #51
Ağaçsever

buyukcoban's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çankırı Mesajı Göster
Sayın Epsody,
İzmir-Urla'daki 6 dönümlük arazimde yaklaşık 5 yıldır her tür meyve ağacı yetiştiriyorum. Tabi ki budananlar oluyor, ayrıca çapa yaptırmama karşılık yoğun bir de otlanma var. İşimin belki de en önemli kısmını bu otlar oluşturuyor. Hem otları ve hem de budama artıklarını, bu makinalardan birini alarak malç yapmak istedim. Bosch'un makinalarının üzerinde yoğunlaştım. Ancak, Bosch yetkilisi; küçük modellerin böyle bir arazi için yeterli olmayacağını, sürekli bıçak yenilemek zorunda kalınacağını, taze ya da kuru ot öğütme yapmayacağını belirterek, profesyonel makinalara yönelmemi söyledi. Hevesim kursağımda kaldı. Bu konuda bir fikriniz var mı acaba?
Sayın Çankırı,

Otları öğütmeye neden ihtiyaç duyduğunuzu bilmiyorum. Ancak kompost yapımı için otları öğütmeden de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer yine de öğüteyim diyorsanız çim biçme makinaları işinizi rahatlıkla görecektir.(Otlar için)
Dal öğütücülere gelirsek bendeki model AL-KO 2500W Alman malı budama dalları için rahatlıkla yeterli bir modeldir. Bu arada şunu da belirtmek isterim Bosch marka olarak bilinen bir markadır ancak bahçe serisinde amatör ekipman yelpazesine sahiptir. Ben bu cihazı alırken danıştığımda tanıdık bir bayi idi ve pek önermemişti. Onun sayesinde yukarıdaki cihazı aldım. Gayet memnun kaldım... Sizin bahçeniz büyüklük olarak elektrik imkanınız varsa eğer bendeki cihazın rahatlıkla kaldırabileceği bir kapasitededir. Bu yüzden endişe etmeyiniz ancak benim gibi bahçe kapasitenizi çok daha büyük çaplara çıkarırsanız yeterli olmayabilir ve daha büyük kapasiteli cihazlara gerek duyabilirsiniz. Size özelden mesaj yazıyorum. Daha fazla bilgi için arayabilirsiniz...

buyukcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 19:47   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
bugun einhell 2540 ile kuru zeytin dalları ile denedim ve gayet guzel parcalandı ancak yeşil dallar parcalanmıyor.sanırım işe yarıyacak)

savagegarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 14:19   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
önce 200 liraya jenaratör almayı düşünüyorum + sonrada 200 lira civarındada dal öğütücü almayı ve kullanmayı düşünüyorum..
Acaba verim alabilirmiyim nedersiniz...

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 20:02   #54
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Selamlar,
Bugün bir dal öğütücü sahibi oldum
Fiyat performans olarak piyasadaki en iyi cihaz bu gibi geldi bana. 365 TLye 2500 watt bulmak çok zor. Almanya satış fiyatından bile ucuz.

Einhell BG-RS 2540 CB Elektrikli Sessiz Dal Öğütücü ve Gübreleme, Elektrikli Dal Öğütme Makinaları, Einhell - einhellmagaza.com

Haftasonu deneyeceğim

MeyveliTepe beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 23:31   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
selamlar herkese. ben de almayı düşünüyorum ucuz bir elektrikli öğütücü. yer 8 dönüm kadar. orman örtüsüyle boğuşuyorum bahçemizde(ne kadar verimli organik maddeler olduğunu siz düşünün) ve son 2 yılda tepeleme 8 damperli kamyon yükü organik maddeyi büyük oranda yaktım. üstelik sonra da gidip komşu ahırdan hayvan gübresi alıyorum dünya paraya. onların içinden çıkan otlarınsa haddi hesabı yok. artık bu makinadan alma zamanı geçiyor bile sanırım. yalnız bazı sorularım var. bu öğüttüklerimiz yanmış hayvan gübresinin yerine geçiyor mu. (yoğunluk değil içerik olarak soruyorum, misal eğer içerik uyuşuyorsa bu malzemeden daha fazla katarak aynı amaca ulaşabiliriz manasında bir düşünce.)

Diğer bir sorum, bu öğütülenleri fidan dikiminde hayvan gübresi yerine kullanabilir miyiz(yine yakın bir soru ama burada tam kök çevresini saracağı için biraz farklı bir kullanım şekli).

Ayrıca bu öğütülen dal ve benzerleri sadece yüzeyden mi uygulanabilir. mesela ağaç altına kalın tabaka serilip çapa makinasıyla toprağın altına yollanabilir, köklere karıştırılabilir mi.

Bir de toprağa dökülen yaprakların toksik olduğu bahsi geçti rica etsem onu açabilir miyiz. mesela ben bahçenin orman kenarına birkaç çukur açtırmıştım sonbahardan. makina arka kepçesiyle açılan boydaki çukurlara 1er kova yanmış ahır gübresi boşalttım. öyle bıraktım kış geçti. ilkbaharda gittiğimde çukurların her tarafında kararmış ıslak kestane ve kayın yaprakları vardı. ceviz fidanları dikiyordum o çukurlara. içlerine 2şer kova kadar yapraklardan ilave ettim. toprak zaten kil yapıda. humus olur maksadıyla yaptım. üzerine de sanırım 7-8 kova kadar toprak ilave ettim(arkada kolu olan makinaları bilirsiniz. onların açtığı çukura 1 kova gübre, 2 kova yaprak, gerisi toprak ilave gibi düşünün. orantısal anlamda ). Merak ediyorum, acaba bu dikim çukuruna veya ağaç köküne yaprak uygulaması yanlış mıdır.

Cevapları merakla bekliyorum. şimdiden teşekkür ediyorum.

AylinK. beğendi.
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 12:34   #56
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Toprak yapısına nasıl tesir eder bu konuda pek fikrim yok, arkadaşlar size yardımcı olurlar ancak ben de bu dal öğütme makinesinden aldım çok da kullandığımı söyleyemem ama benim kullanmama sebebim tembellikten.

Ağaçları budadığımız zaman veya lükstrümleri budadığımızda kullanıyorum. Öğüttüğüm dal parçalarını malçlamada kullanıyorum.
Kışın güllerin ve diğer çalı bitkilerinin, ortancaların altına kalın bir tabaka halinde döşüyorum. Bahara otlanmayı da önlüyor, kışın soğuğundan da bitkiyi koruyor.
Bildiğim kadarı ile arkadaşlarımızın çoğu bunu kompost yaparken kullanmaktalar. Bu kompost başlığını bir okuyun lütfen.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 14:15   #57
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Bir de toprağa dökülen yaprakların toksik olduğu bahsi geçti rica etsem onu açabilir miyiz.
Böyle bir şey söylerken ilgili mesajın linkini vermeniz yararlı olacaktır...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 02:37   #58
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Alıntı:
bu öğüttüklerimiz yanmış hayvan gübresinin yerine geçiyor mu.
Bu öğütülenler hayvan gübresinden daha değerliler, hayvan gübresinde en iyi şartlarda %5 azot bulunurken yeşil öğütülenlerde azot çok daha fazladır, hayvan gübresi besin olarak çok bir şey vermez daha çok yararı toprağı humuslaştırması (gevşetmesi) bitkinin kök gelişimine yardımcı olmasıdır. Aynı değeri öğütülenlerde verir.
Yalnız söyleminizde "orman örtüsüyle boğuşuyorum" cümlesini pek anlayamadım, Yani bu organik madde dediğiniz ormanlık alandan elde ettiğiniz gübremi? öyleyse bu gübreyi önce kompost yapmalısınız, ormanda oluşan hastalık ve zararlıları yok etmek gerekir.

Alıntı:
Diğer bir sorum, bu öğütülenleri fidan dikiminde hayvan gübresi yerine kullanabilir miyiz
Tabi ki, kullanabilirsiniz çok da faydalı olur.

Alıntı:
Ayrıca bu öğütülen dal ve benzerleri sadece yüzeyden mi uygulanabilir. mesela ağaç altına kalın tabaka serilip çapa makinasıyla toprağın altına yollanabilir, köklere karıştırılabilir mi.
Tabi ki,

İsterseniz onun cevabını ben değilde elin oğlu nasıl yapıyor bir bakalım.

volverini_mulcher_dal_ogutucu - YouTube
DAL PARÇALAMA MAKİNASI - EKERLER MAKİNA - YouTube

Alıntı:
ceviz fidanları dikiyordum o çukurlara. içlerine 2şer kova kadar yapraklardan ilave ettim. toprak zaten kil yapıda. humus olur maksadıyla yaptım. üzerine de sanırım 7-8 kova kadar toprak ilave ettim(arkada kolu olan makinaları bilirsiniz. onların açtığı çukura 1 kova gübre, 2 kova yaprak, gerisi toprak ilave gibi düşünün. orantısal anlamda ). Merak ediyorum, acaba bu dikim çukuruna veya ağaç köküne yaprak uygulaması yanlış mıdır.
Bu şekilde uygulama yanlış, bu yaprağı kompost yaparak gübre haline getirmelisiniz, onu yapamadıysanız ve bu yapraklarda hastalık bulaşıklığı olmadığından eminseniz en azından bu yaprakları oransal olarak toprakla karıştırdıktan sonra uygulama yapılabilir.

Yeşilin ne olduğunu geçen yıl çok daha iyi anladım, ceviz soyma makinamda soyduğum ceviz kabuklarının nasıl bir gübre olabilirliğini gözlerimle görünce hayretler içerisinde kaldım, yeşili yakıp yıkmak ya da çöpe atmak heleki kabuklar benim için müthiş bir gübre vasfını kazanmıştır.

Bunu nasıl analiz ettirebilirim konusunda da ben arkadaşlardan yardım istiyorum.
...

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 19:12   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Güler hanım ,kompost başlığına yönlendirmeniz için teşekkür ediyorum.

sayın Malina, bahsettiğim alıntı bu konuda ilk sayfada sayın Epsody'nin 27 numaralı mesajıdır. Uyarı için teşekkür ederim..

sayın Lilium, yine enfes bir cevap. içinde yok yok.. sağ olun. Bu arada yazının içinde belirtmeden geçtim gübre ve yaprakları kürekle harmanladım, içine toprak atınca da çapayla karıştırdım. direkt katman yapıp üstüne oturtmadım yani. o konuda sorun yok.

ama evet bahsettiğim orman örtüsü, orman tabanından gelen çürüntüler ve daha da fazlası yani çok büyük kısmı orman bitki örtüsünün bahçeye olan yayılmasının temizlenmesinden artan organik maddeler. muhteviyatında otlar, fidanlar, ağaç dalları, yoğun yapraklar, böğürtlenler, eğreltiler(galiba eğreltiler de toksikmiş, bunların yöntemi ise topraktan zararlı madde toplamakmış. başka bir konuda verilen bir bilgiydi.), sarmaşıklar, yabani asmalar, kestane dikenleri, meşe-kestane çürük gövdeleri vs.vs.. böyle devam ediyor. muhteviyat bunlar.

sanırım hastalık ve zararlıları önlemek için kompost gerekir o zaman. çünkü ormanda her şey var, iyisiyle ve kötüsüyle.

bir de acaba bunları yeşilken madem dikimde kullanabiliyoruz, bu maddeler toprak altında çürürken metan gibi gazlar üretip bitkinin köküne zarar verebilir mi. aklıma geldi sormak istedim.

kompost konusu forumda oldukça geniş. tavsiye edebileceğiniz özel bir başlık var mı.(orada 4 alt bölüm ve 6 forum konusu var, o bölüm mü tavsiye ettiğiniz yoksa başka bir yer mi. atlamayayım başka yerde de varsa konuyu.)

sayın lilium. ceviz kabukları normal yeşil bitkilerden farklı olarak yoğun olarak özel kimyasal maddeler içeriyor bildiğim kadarıyla. acaba analiz ettirme isteğiniz bunların muhteviyatına yönelik mi. aklıma acaba zararı olabilir mi sorusu geliyor çünkü. ya da bünyelerindeki maddelerden dolayı belki başka işlemlerden geçirmek daha faydalı gübre haline getirebilir onları. ya da zararı var ise gidermek amacıyla. (mesela hayvan gübresini de yanmış forma dönüştürmek gibi.)

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 21:32   #60
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn Junior, öncelikle Sıcak kompost ve Malç başlıklarını okuyun ne yapmanız gerektiğine
siz zaten kendiniz karar vereceksiniz

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024