agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-10-2009, 00:10   #31
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Ürünü kendi aramızda tartışacaksak, ben uyguladığım tüm bitkilerde çok kısa sürede inanılmaz gelişmeler gözlemledim. Bitkilerimdeki gelişmeleri de kendime saklamamak adına özel ve başlıklara yazdığım mesajlarla paylaştım. Beyaz sinekten tam olarak kurtulamadığımı da paylaştım. Zararlılara rağmen habanero, tabasco biberlerimin ROA Naturadan sonra atağa geçtiğini de. Mum çiçeğim çok kısa sürede saksısını köklerle doldurdu ve kökler saksı dışına taştı. Başlıkta da söylemiştim. Bunları gerçekten sitede saygı duyduğum, mesajlarını okumaya çalıştığım üylerden de edindiğim bilgilerle yaptım. Bir arkadaşımızın şeftali ağacına yaptığı uygulamanın sonuçlarını da izlemeye çalıştım.
Daha öncede yazdığım gibi, burada öğrendim ya da öğrenmeye çalıştım bitki yetiştirmeyi.
EMA da satın almıştım, neemazal da. EMA'yı henüz uygulayamadım ama gerçekten şaşkınım. Yarın bir gün aynı olayı onda da yaşabilir miyiz?
Çok fazla soru işareti oluştu kafamda. Kimyasallara mecbur muyuz?

maki01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 00:19   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kimyasallara mecbur olmamak için zaten bu tartışmaları,görüş alışverişlerini yapıyoruz.

Bionemin de , ROA nın da herkes yanında olmak ister, bunda şüphe yok.

Zehirli olduğu bilinen kimyasalları neden kullanmak isteyelim ki?

Buradaki tartışmanın ana konusu;

Hiçbir ruhsatı olmayan ROA nın dağıtımı mümkün mü?

Bitki koruma ürünü olarak ruhsat alamayan Bionemin bu şekilde tanıtılması mümkün mü?

Forum üyesi bir arkadaşımız şunu demişti " isterse tamamen kurumuş bir sopayı yeşertsin, ruhsatı yoksa kullanmam"

O zamanlar peşin hüküm gibi gelen bu beyan sonraları bana da çok mantıklı geldi.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 00:29   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
EMA da satın almıştım, neemazal da. EMA'yı henüz uygulayamadım ama gerçekten şaşkınım. Yarın bir gün aynı olayı onda da yaşabilir miyiz?
Bu konuda sanırım Sn.Dogasever bir açıklamada bulunur.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 00:29   #34
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ben buradaki tartışmalara cevap verebilmesi için "Oğuz Beyin forum üyeliğinin tekrar aktif hale getirilmesi gereklidir" diyorum.
Ben de aynı fikirdeyim. Kendi kendimize ne konuşacağız. Yönetimden cevap alabilmemiz için bunu gerçekleştirmesini rica ediyorum. Bakalım durum nedir?

Verilen linkleri okuyarak edindiğim son bilgi bionemin fungusit bitki koruyucu özelliğine sahip olmasına rağmen çeşitli nedenlerle bu ruhsatı alamamış. Sayın bilim adamı bıkmış, vazgeçmiş. Ürün başka bir ülkede zaten kullanımda..

Roa nın zaten yeni bir ürün olduğu, ruhsat alınması için saha çalışmaları yapıldığı, bu saha çalışmalarına ev kullanıcıları olarak arkadaşlarımın istekli oldukları, dağıtımın bu istekle başladığı benim şahit olduklarım..

Yanlış anlamam varsa düzeltirmisiniz?

feriha Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 00:35   #35
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Alıntı:

Buradaki tartışmanın ana konusu;

Hiçbir ruhsatı olmayan ROA nın dağıtımı mümkün mü?
Site yöneticilerimizin bu konuda sanırım bir şeyler söyleyebilirler.Acaba pilot bölge uygulaması illegalmi?Yoksa tamamen deneyler labaratuarlardamı gerçekleşmeli.

akcan67 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 00:41   #36
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Alıntı:
Ben buradaki tartışmalara cevap verebilmesi için "Oğuz Beyin forum üyeliğinin tekrar aktif hale getirilmesi gereklidir" diyorum.
Bende aynı fikirde olduğumu belirtmeden geçemeyeceğim.

Çünkü Oğuz Bey'e güvenerek ürünlerini kullananlardan birisiyim, Bionem'i satın alarak, Roa'yı da pilot uygulamacı olarak kullandım/kullanıyorum. Gelişmeleri fotoğraflı olarak forumda gösteremediğim için üzgünüm ama bitkilerim deki gelişmelerden genel olarak memnun olduğumu da söylemem gerekiyor.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 00:49   #37
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Ben de öyle düşündüğümü yukarıda yazdım. Bir kez daha deneyelim, belki bu kez esası konuşabiliriz.

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 00:52   #38
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

ROA Plus ve Natura başlığında aylarca dağıtım yapıldı ve uygulamarımızı paylaştık sayın denizakvaryumu. O dönemde siz de uygulama sonuçlarını heyecanla beklediğinizi yazmıştınız. Dakka bir Gol Bir diye tanıtılan benim mesajımın da içeriği bu idi. Bu ürün, zararlı ise ya da dağıtımı yapan üyemize aylar sonra "Kimsin sen?" türünde sorular soruluyor ise bizlerin de soru sorma hakkı doğuyor elbette. ROA hakkında henüz bir açıklama yapılmış değil. Oğuz Beyin akrabalık ilişkileri üzerine yapılan yorumlar ve mesajlar var. Ya da yapılan tartışmalar. Ürünün içeriğine yönelik doyurucu bir açıklama yok.
Bu ürünün ruhsatsız olduğunu bilerek ve isteyerek edindik. Eğer ürün gerçekten sağlığımız için tehlikeli bakteriler içeriyor ise bilgilendirilmeliyiz. Oğuz Bey'in bizlere açıklama yapması gerekiyor.
Bu ortamın sağlanmasını ben de rica ediyorum.

Eski 25-10-2009, 00:56   #39
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DefneD. Mesajı Göster
neden moderasyondan bir üyenin ürünlerden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmesinin hemen ardından bu olayın patladığı.
Yazılanları okuduğunuzdan emin misiniz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevilay Mesajı Göster
Bu arada bir bilgi daha vereyim;
Adam bana ürününü 90 Liraya, temmuz ayında sattı. Geçtiğimiz günlerde, Roa başlığındaki ufak tartışmamızdan sonra ürününü iade ettim ve paramı geri talep ettim.

O da parayı banka hesabıma geri yolladı.

Yaptığınız yorumu okuyanlar, ortada büyük paralar döndüğünü, paranın üstüne yatıldığını ve bizim işlevimizin, moderatörlerden biri memnuniyetsizliğini dile getirdi diye ortalığı birbirine katmak olduğunu sanacak.

Sizi son kez uyarıyorum.

Eski 25-10-2009, 00:57   #40
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Oğuz Bey'in bizlere açıklama yapması gerekiyor.
Bu ortamın sağlanmasını ben de rica ediyorum.
Bir üstteki mesajda (yani #37 ) ne yazıyor?

Eski 25-10-2009, 01:02   #41
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Dakka bir Gol Bir diye tanıtılan benim mesajımın da içeriği bu idi.
Uzun süreceği anlaşılan bu tartışmanın daha sonraki mesajlarında da aynı cümleleri okumamak için, söz konusu mesajda (#52 ) düzeltme yaptım. O cümleleri sildim.

Eski 25-10-2009, 01:04   #42
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 31
Roa'yı 3 haftadır kullanıyorum. Bazı bitkilerimde inanılmaz hızlı gelişim, bazılarında yavaş, bazılarında ise hiç gelişme görmedim. Bu ürünle ilgili kesin bir risk taşıyor nedeni de şudur gibi bir açıklamayı bilimsel ağızdan duyuncaya ve okuyuncaya kadar rahatsız olacağım durum sanırım yok. Çünkü ilk ağızdan tavsiyeyle bile denediğim her ürün hemen hemen aynı sonucu zaten veriyor. Koşullar ve uygulamalar kişi bazında ele alınırsa deneyim sonuçlari de kişi bazında değişiyor. O nedenle bir an önce insan ve bitki sağlığı açısından kesin ya da kesine yakın bir açıklama olsun diye bekliyorum. Çok daha fazla zararlı olan kimyasalları deneyerek zaten riske zaman zaman girmedik mi?

Konu eğer sözü edilen hırsızlık ve tescili olmayan bir ürünün pilot dağıımının bile yasak olduğuna gelir ise bu konu zaten forum platformunu aşar düşüncesindeyim. Hırsızlık, yapıldığı kanıtlanmadıkça iddiadan öteye gidemeyeceği açıktır. Sanırım bununla ilgili çözümde de siteyi muhatap almak kolaycılıktır. Sitenin kendi adını koruyacağından hiç kuşkum yok.

Yok eğer ürün vasıtasıyla kişilerle alay edilme ise rahatsızlık veren, genel olarak pilot uygulayıcı olarak edindiğimiz bir ürünü sanki satın almış gibi davranmamızdan kaynaklanıyor olabilir. Kaldı ki, satın alma işlemini bile rızamız dışında gerçekleştiremiyeceğimize göre kandırılmış olmamız mümkün değil bence. Yalnızca yeterince araştırmalı mıydık, yeterince beklemeli miydik, gözümüzde çok büyütmese miydik türünden kaygılar taşımamız daha anlamlı olabilir belki. Hiç bir ürün söz konusu olmadığı durumlarda bile aynı kurallara riayet ederek yetiştirdiğimiz bitkilerde de birbirinden nasıl da farklı sonuçlar elde ediyoruz, durum bu kadar basit.

Yazışmalardan anladığım kadarı ile konu geç uyarıldı. Keşke daha önce olsaydı diyebiliyorum. Sevgili malina' nın beklenildiği üzere daha açıklayıcı yaklaşması biraz olsun rahatlamama neden olmuştur. Ancak yine de Oğuz Bey' e sayfada yapılan ilk uyarının daha farklı cümlelerle ve belki de özelden olması gerektiğini düşünüyorum elimde olmadan. Çünkü o zaman cevap hakkı verilmeyecek kadar sakıncalı bulunan bir üyenin forumdan uzaklaştırılmış olması, bizim bilgilendirilmemiz adına kişisel alanından yazmış olduğu cümlelerden alıntı yapılması daha az tedirginlik verecekti. Ya da medarötörün tarzı bu kadar ürkütmeyecekti. Çünkü açıkça bilmediğimiz konuşmalardan cümleler okuyoruz ve bu cümleyi doğuran bir önceki cümleyi ve hatta karşılığında gelen bir sonraki cümleyi bilmemek çok fazla yanlış anlamaya neden oluyor bence. Yine de hiç forum yöneticiliği yapmadığım ve böyle bir konunun yarattığı krizi yönetmek zorunda kalmadığımdan en doğru düşünceleri ileri sürdüğümün iddiasında olamam. Zor ve sancılı olacağını ve çok da can sıkacağını tahmin edebiliyorum o kadar. Üye olduğum için ancak yönetime görüşlerimi haliyle rahatsızlıklarımı iletebiliyorum, anlayışlarına sığınarak.

Umarım bir an önce bu ürünü kullanan veya kullanmaya niyetlenen ve hatta kullanmaktan vazgeçen herkesi rahatlatacak bilimsel açıklamalar biz ev kullanıcılarının da anlayabileceği bir sadelikte açıklama yapılabilir.
Sevgilerimle.

Düzenleyen thomasina : 25-10-2009 saat 01:36 Neden: imla hatası
thomasina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 01:15   #43
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Ben de Oğuz Alper beyin ücretsiz olarak gönderdiği roa natua ve roa plus adlı ürünleri süs bitkilerimde ve bahçemdeki ağaçlarda kullanan bir üyeyim.
Afrika menekşelerimdeki mantar ve sardunyamın birindeki beyaz sinek ile mücadelemde olumlu sonuçlar aldım. Ayrıca bahçemdeki zeytin ve şeftali ağacımdaki problemlerin en aza indirilmesinde roalardan yararlandım.
Ayrıca bir türlü istediğim gelişmeyi göstermeyen çiçeklerim roalardan sonra gelişimlerini hızlandırdılar.
Dileğim kimsenin birbirini kırmadan sorunun çözümünden yanadır.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 01:16   #44
agaclar.net

malina's Avatar

thomasina,

Aslında herkes kendi açısından haklı... Geri dönüp hatırlamaya çalışınca (eski yazıları okumak mümkün) praecox bir çok uyarmanın sonuç vermediğini görünce, giderek dolup patlamış.

Ben başka işlere daldım diye yazılanları yeterince takip etmemişim.

Mine, özel nedenlerle foruma iki ara bir derede zaman ayırmaya çalışıyor.

Hiç birimiz de ürünün sahibine ulaşmaya çalışıp ilk elden bilgi almaya çalışmamışız. Bir çok ürün var, hepsi için bunu yapmak imkansız. Sağolsun, Sevilay'ın akıl etmesi ve telefonunu bulmak için uğraşmasıyla ilk elden bilgi edindik ve sizlerle de paylaşıyoruz.

Sizlerin de haklı olduğunuzu biliyorum. Bir grubun başı varsa, sorumluluk onların üzerindedir diye düşünülüyor. Ama sonuçta bizler de bir ekranın önünde, birbirimizden uzakta tuşlara basıyoruz

Durum böyleyken böyle

Eski 25-10-2009, 01:18   #45
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Ekleme: Konu ile ilgili özelden yazışıldığını düşündüğüm ve diğer başlığı farketmediğim için yanlış anladığımı şimdi söylemek isterim. Yukarıdaki yanlış anlaşılarak yazılmış cümleleri silmeyişimin nedeni benim gibi düşünenler olacağı ve silip yazmanın daha kolaycılık olduğunu düşünmemdendir, affola. O nedenle şimdiki fikrim yalnızca uyarını geç yapıldığını düşünmemdir.
Sevgilerimle.

Eski 25-10-2009, 01:20   #46
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın dogasever EMA için bunları yazmış son mesajında. Mantara karşı EMA etkilidir diye düşünebilir miyiz? Ya da durumu Bionem'le aynı mıdır?

Eski 25-10-2009, 01:27   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Oğuz bey, muhtemelen yazılan mesajlarıı okuyorsunuz.

Site yönetimi sizin açıklama yapmanıza hayır demiyor.

Bionem ve Roa kullanan bizler sizden yanıt bekliyoruz.

Konu insan sağlığı (bitkilerde önemli )

Mutlaka açıklama yapmalısınız, bionemdeki bakteri ruhsatlı olduğuna göre insan sağlığı için zararsızdır yorumunu yapıyoruz.

Roa içindeki bakteri hakkında bilgi verirmisiniz.

Roa tescili için müracat ettiğinizi yazmıştınız, tescil işlemi neden yapılamadı, bu konuda gelişmeler nedir?

k0900 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 01:38   #48
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Maki01 Bionemi de kullandınız öyle değil mi? Benzerlikleri var mı?

Eski 25-10-2009, 01:51   #49
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Yazılanları okuduğunuzdan emin misiniz?

Yaptığınız yorumu okuyanlar, ortada büyük paralar döndüğünü, paranın üstüne yatıldığını ve bizim işlevimizin, moderatörlerden biri memnuniyetsizliğini dile getirdi diye ortalığı birbirine katmak olduğunu sanacak.

Sizi son kez uyarıyorum.
malina, yanlış anlıyorsunuz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DefneD. Mesajı Göster
Benim merak ettiğim, daha önceden de kaygılar, tereddütler varken, neden moderasyondan bir üyenin ürünlerden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmesinin hemen ardından bu olayın patladığı
Benim cümlemin tamamı yukarıdaki gibi.
Yazılanlanları dikkatle okuyorum.
Benim derdim ne ödenen, ne de geri alınan para. Alıntıladığınız mesajı yazarken sizin gibi düşünmüyordum, alınan-verilen para kesinlikle aklımda yoktu. Hiç kimsenin satışlardan gelir elde ettiğini ya da paranın üstüne yattığını ima etmedim, düşünmedim de .
Ben bu sitede tanıtılmasına güvenerek, kendi rızam ile ROA'yı denemeye talip oldum. Ne yazık ki, sayfalarca tanıtılıp, tartışılan bu ürün şimdi tu kaka oldu. Sizler de yönetim olarak bir süredir bir takım kuşkularınız olduğunu dile getiriyorsunuz. Bunca zaman bu kuşkuları neden bizlerle açıkca paylaşmadığınızı soruyorum sadece.
Benim öğrenmek istediğim, madem ürünler ile kuşkularınız vardı, neden bunca zaman beklediniz? Neden aleni dillendirmediniz?
Bunları sorgulamak, dile getirmek uyarı almayı mı gerektiriyor?

DefneD. Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 01:52   #50
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili malina, evet size hak veriyorum. Karşılıklı yazışmaları okuyunca muhatapların birbirlerine tahamül edemeyecek kadar dolu oldukları aşikar. Sonuçta da kötü cümleler kurulmuş tabii. Şimdi yasaklanan bir taraf olunca konu adil değilmiş gibi görünüyor ama anlaşılan odur ki yazışmalar düşünülünce belki de hoş olmasa da gerekli diye düşünüyorum şimdi. Yeterli veri toplandığında söz hakkı da verilebileceğini düşünüyorum tarafınızdan. En azından umut ediyorum. Düşününce olayın boyutunun tahmin ettiğimizden daha büyük olduğu ve sonuçlarının tüm tavsiye edilmiş ürünlerle ilgili olarak site yönetimini rahatsız edeceği çok açık. Bu konudaki gelişmeleri açıklarken bizlere olabildiğinizce şeffaf davranırsanız, ben kendi adıma bundan çok memnun olacağımı söylemek isterim.
Kolaylıklar dilerim.

Eski 25-10-2009, 02:04   #51
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Aynı şekilde Bionem başlığı da gübre olarak tescilli olduğu halde bitki koruma ürünü olarak tavsiye edildiğinden kapatılacaktır.
Roa neyin nesidir bilmiyorum. Epeydir bionem ile de ilgilenmiyorum. Kişisel deneyimimde bionem'in elle tutulur, bariz bir yararını tesbit edemedim. Denemelerime devam etseydim belki bu sonuca da ulaşırdım. Sağ olsun Oğuz beyin tarzı izin vermedi.

Ancak, bionem'in içerdiği söylenen PF bakterisinin (her ne kadar strain'i başka da olsa) literatürde fungusları baskıladığı, bu anlamda koruyucu olduğuna dair bilimsel olduğu kuşku götürmez pek çok yayın var.

Mine hanım da başka bir başlıktaki bu mesajında,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Hacer Hanım, çimde çökerten hastalığı ilk tohum ekildiğinde çimlenme devresinde görülür. Sizinki çökerten değil. Zaten çökerten çok hızlı ilerler ve elinizden hemen çıkar. Çiminizin karışımında neler kullandınız? Bu arada sizde şu anda hastalıktan ziyade bakım ve imalattan kaynaklanan sorunlar var gibi de görünüyor.

Bu aşamada sakın çok sulamayın. Zaten havalar yağışlı ve soğuk, suyu vermeye başladığınızda toprak kurumaya başlamış hatta hafifçe kurumuş olmalı. 1 saat su vermeniz önemli değil, 1 saatte ne kadar su verdiğiniz önemli. Bahçe kaç m2, otomatik sulamanız mı var, yoksa elle mi suluyorsunuz? Bir saatte suyu yarım parmak bir bahçe hortumuyla mı veriyorsunuz? Mil çimi sıkar ve bir süre sonra yanlış bakım da olursa yoluk yoluk boşalmalar olur. Gübrelemeniz ne durumda?

Daha önce yazdığım kimyasallardan Huwasan'ı kullanın bu hastalık etmenlerini minimalize eder. Bionem' i de deneyebilirsiniz. Bionem' in diğer özellikleri yanı sıra bazı hastalıkları durdurucu etkisi var.
Şeklinde yazmış.

Burada sözü edilen aynı bionem midir biraz kafam karıştı doğrusu.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 02:12   #52
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Bir nokta aklıma çok takılıyor. Bir akrabalık ikişkisinden bahsediliyor ama kişilerden biri diğerini hırsızlıkla suçluyor. Biri sizin buluşunuzu çalsa, bunun için birilerinin sizi aramasını mı beklersiniz? Okuduğum kadarı ile de zaten kişi çalındığını düşündüğü ürünün pervasızca dağıtıldığını siteden de takip etmiş. Neden bir şey yapmamış. Eşim bir grafiker ve önemsediği tasarımlarını hemen Ankara' dan tescilliyor. Kullanan olursa da noter vasıtası ile ihtar bile yeterli oluyor. Yani kişi tescili zor bir ürün bile olsa, tescilini alamasa da kendisine ait olana sahip çıkar diye düşünüyorum. Bu sorumluluk ve bilinçte olunmalı bence. Kaldı ki bir bilim adamı kendi buluşu ile ilgili bu kadar bekleyen ve izleyen konumunda olsun. İnanılır gibi değil.

Belki kendi alamadığı tescilsiz bir ürünü akrabası biri vasıtası ile dağıtıyordur. Bir akademisyene kötü bir yakıştırma yapmak haddim değil ama her şeyin yapılabildiği bir ticari dünyada değil miyiz? Gizlenen, ağırlığını koruyan bir amca ve bir sorun karşısında günah keçisi konumun girmeye gönüllü olan bir yeğen olduğu sürece bir rant paylaşımına girilmiş olamaz mı? Gazete başlıkları bunlarla dolu değil mi?
Çok komplo teorisi gibi gelebilir ama benim gördüğüm ve tanıyabildiğim bütün bilim adamları haksızlığa, yanlış bilgi paylaşımına inanılmaz büyük bir yüreklilikle karşı çıkıyorlar. Bazen kariyerlerini bile hiçe sayarak.
Çok karıştı düşüncelerim çok...

Düzenleyen thomasina : 25-10-2009 saat 02:55 Neden: ekleme
Eski 25-10-2009, 02:48   #53
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili thomasina,
Bionemi kullandım ama sadece kendi bitkilerimdeki gelişmelerle ilgili yorum yapabilirim. İçindeki bakteriler nedir , ne değildir, mantara etkili midir, şu hastalık için ruhsatı var mı bilemem ki... Sitemizde yazılan mesajları yoğun bir şekilde okuyarak anlamaya çalışıyorum. Güven hissetmişsem, örneklemerle desteklenmişse ben de uyguluyorum.
Evimi köpeğimle paylaştığım için çiçeklerde bile kimyasal ilaç kullanamıyorum. Gül ve karanfilimdeki bit ve örümceklerle ev yapımı ilaçlarla baş edemeyince neemazalla başladım biyolojik ürünler kullanmaya ve sonra Bionemle tanıştım. Bence çok başarılı bir üründü ve kimyasal gübre de kullanmamalı derken ROA başlığını buldum. EMA da aynı döneme denk geldi, ancak EMA'nın teslimatı gecikince tüm bitkilerimde ROA kullanmaya başladım. EMA geldi sonunda ama ROA ile karıştırmak istemedim. ROA uygulamalarımı başlıklarda zaten paylaştım. Durum budur...

Eski 25-10-2009, 02:59   #54
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Sevgili maki01, roa ile igili gelişmelerinizi zaten izliyordum. Ben yalnızca birbirlerinin türevleri gibi görünür hale geldi o nedenle sormuştum. Kimyasallar konusunda sıkıntılarımız zaten aynı.
Ama o kadar kafam karıştı ki artık. Yalnız roa kullanmaya devam edeceğim, şimdilik görünen o. Çünkü son yazışmalar zaten kişi bazında ilerliyor, ürünle ilgili kendi sayfasından farklı bir muhalefet yok. Daha belirgin ve açıklayıcı bir bilimsel sonuca kadar bekleyeceğim sanırım.

Eski 25-10-2009, 03:06   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
'Ağaçlar.net' yönetimine,

Son iki gün zarfında, şahsım ve ROA ürünlerine karşı takındığınız ve bir engizisyon mahkemesinin yargısız infaz uygulamasını andıran tutum ve davranışlarınızı üzüntüyle izledim.

Üçüncü şahısların asılsız iddialarını, peşin hükümle forum üyelerine gerçekmiş gibi sunan ve hem ticari itibarıma, hem de kişilik haklarıma saldırı niteliğinde hakaretler içeren ifadelere tanık oldum.

Üstelik bunların hepsi zamanında yanıtlayarak değerli forum üyelerini aydınlatmamın engellendiği bir ortamda gerçekleşti.

Öncelikle belirtmek isterim ki, sitenizde kamuya açık bir şekilde yayınlanan tüm bu ifadeler kayıt altına alınmıştır ve gerekli hukuki süreç avukatım tarafından 26.10.2009 Pazartesi günü itibariyle başlatılacaktır. Bu süreçte;
i) Bahse konu ifadelerin sahibi olduğu iddia edilen kişiye/kişilere karşı suç duyurusunda bulunulacak ve ifadelere sitede yer veren kişilerin tanıklığına başvurulacaktır.
ii) Ayrıca, bu ifadeleri, doğruluğunu teyit etmeksizin ve kendimi savunma hakkımı da elimden almak suretiyle yayınlayan ve gerek şahsım, gerekse ürünlerim hakkında forum üyelerinde olumsuz kanaat uyandırmaya yönelik tutum sergileyen site ve yöneticileri aleyhinde de dava açılacak ve ayrıca ilgili kurumlar nezrinde gerekli başvurular yapılacaktır.

Değerli forum üyelerimiz;

Aşağıdaki hususları forumda bulunduğum süre zarfında yeri geldikçe beyan ettim ve sizler zaten biliyorsunuz. Ancak karşı karşıya olduğum durum itibariyle son kez yazdığım forum ortamında sizlere bir kez daha belirtmek isterim ki,

Bionem, Sayın Prof. Dr. Oktay Yeğen tarafından geliştirilmiş bir üründür ancak Sayın Prof. Dr. Yeğen, Bionem'in sahibi değildir. Bionem'in tescili ve tüm hakları ortağı olduğum Alternatif Toros Tarım firmasına aittir ve üretimi ATT tarafından yapılmaktadır. Durum böyle iken, Bionem üzerinden şahsıma yapılan asılsız isnatlar, hem yapan, hem de bunları yayınlayan açısından suç teşkil etmektedir.
Bionem'in tescili, organik gübre olarak değildir, mikrobiyal gübredir. Yani, Bionem'in zararlı olduğu ima edilerek öne sürüldüğü gibi bir mikrop değil, tam tersine faydalı mikroorganizma içerdiği tescilinde kayıtlıdır. Ürünün mikrop içerdiğine ilişkin iddialar, ticari itibarına yönelik bir saldırı niteliğinde olup, suç teşkil etmektedir.
ROA grubu ürünlerinin temelini de Bionem'de mevcut olan faydalı mikroorganizmanın ve işlem tekniğinin daha da geliştirilmesi teşkil etmektedir. ROA ürünleri üzerindeki sahiplik hakları, başka hiç kimseye değil, yalnızca ROA grubuna aittir.
ROA ürünlerinin tescil ve ruhsat prosedürlerinin henüz tamamlanmadığı tarafımdan forum kullanıcılarına defalarca ifade edilmiştir. ROA ürünlerinin forum kullanıcılarına dağıtımı, tamamen ısrarlı kulanıcı talepleri sonucunda ve ücretsiz saha denemeleri kapsamında yapılmış olup, bu itibarla tescil prosedürü içerisinde fonksiyonu olan aşamalardan birini oluşturmaktadır.
Gerek tescilli bir ürün olan Bionem'in, gerekse tescil sürecindeki ROA'nın, üretim yöntemi itibariyle çalıntı olduğu yönündeki iddialar, hem iddia edenler, hem de yayınlayanlar açısından -ima yollu olsalar dahi- ispatlanamadığı takdirde suç ihtiva etmektedir. Unutulmamalıdır ki, biyolojik preparatlar yöntem patenti ile korunmadığı sürece gerekli "know-how"a sahip herkes tarafından üretilebilir.

Sizlerle birlikte olduğum zaman zarfında ürünüme ve bana gösterdiğiniz ilgi ve duyduğunuz güven için bir kez daha teşekkür ederim. ROA, -bir üyemizin onun adına üzülerek okuduğum ifadesinde kastedildiği gibi- bundan böyle bu platformda yer almayacağı için yok olacak bir ürün değildir. Bunu hep birlikte yaşayarak göreceğiz. Bugüne dek olduğu gibi sizlerin tüm sorularını yanıtlamaya bundan sonra da devam edeceğim. Bana, pekçoğunuzda bulunan kişisel e-posta adresimden ulaşmaya devam edebilirsiniz.

Zehirsiz günler dileklerimle, sağlıcakla kalın.

Saygılarımla.

Oğuz Alper Yeğen

Sn.Malina ;

Aşağıda eklediğim sitenizin moderatörlerinin üyelere tavsiye de bulundukları ilaçlar.

Acaba bu ilaçlar Benlate , captan ,ferplan , mospilan …vs. süs bitkilerinde uygulamak için ruhsatlımı ?

**** hangi bitkilere karşı tarım bakanlığından ruhsat alınmış ve moderatörleriniz buna göre mi hareket etmişler. Yaptıkları yasalmı ? Suç işlemişlermi ?

Ne kadar zehir içerdiğini bahsetmeme bile gerek yok . Araştırırsanız yanıtını kolayca bulabilirsiniz.

Forumunuzdaki konu başlıklarını taramanızı rica ederim. Bunun gibi bir sürü mesaj tesbit edeceksiniz.

Sayın forum üyelerimizin bu konu hakkındaki düşüncelerini , yorumlarını okumak bana mutluluk verecektir. Nasıl Bionem ve ya Roa yı yorumladıkları gibi…

Sayın Nur hanım,

saksı harcınız çok nemli kalıyor, demektir bu. Gerçi cym.lerde harcın tam kuruması gerekmiyebilir ancak altındaki drenaj yetersiz olabilir saksı harcınız havasız, sıkışmış olabilir. Bunlara ilerde yapacağınız saksı harcı değişimlerine dikkat etmenizi öncelikle söylemek istedim. cymb.lerde bundan dolayı kaya yünü kullanılıp 3 günde damlama sulama ile gübreli su ile sulamak sureti ile bir tür hydroponik bakımı yapılır.

Saksıyı ilaçlı suya batırmak sureti ile ilaçlarsanız o beyaz yaratıklardan kurtulursunuz. Zaten cymb.lerdeki kronikleşen kırmızı örümcek sorunlarını da düşünürsek ferplan mospilan gibi suda çözünen bir sistemik aktif madde ile ilaçlamanız akut durumlarda supracide veya DDVP gibi bir ilaç kullanmanız uygun olur.

Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

Sayın rrumeysaa,

köklerin durumu çok da iç açan bir görüntü değil. Vahim de değil, kurtarılabilir. Çiçek sapını kesin çiçek sapını destekleyen çubuğu çıkartın. Kökleri biraz budamak, kesmek gerekecek. Ancak orkide köklerinden çok fazla anlamıyorsanız fazlaca budamanız da doğru olmaz.
Öncelikle (madem kökler ıslak) eldivven takmanız gerek. Kökleri iki parmağınızla hafifçe sıkın yumuşak olan kökü sert gelen yere kadar kesmeniz gerekir. kurumuşlar içi boşalmışlar kendini belli eder. Tarçınlayın hatta bundan evvel de şimdi artık ismini malum sebeplerden telafuz edemiyeceğim bazı ziraii ilaçlarla ilaçlayın.
Bir gün açıkta kurumıya bırakın yeni saksı harcı ile yeni bir saksıya dikim yapın.
eski saksı kullanıcaksanız muhakak sulandırılmış çamaşırsuyu bulunan bir kovada bekletin.
Sirkeli su ile bolca yıkayıp su ile durulayın, saksıları.
Bu benim yaptığım bir yöntem yapmazsanız da olur ama yaparsanız işi garantiye almış olursunuz.

Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

acilen substratın değişimi ölmüş kontamine köklerin kesilip imhası kesilen yerlerin kömür tozu ile müdahalesi vede canlı gibi duran dolgun köklerin % 0,05'lik bir Benomyl banyosuna batırılıp yeni, bol kömür kırıntılı, temiz, fırında veya mikrodalgada sterilize edilmiş substrata dikim ile şansınız artar. ancak bu halde dahi kurtarılmış bir phalın yeniden çiçeklenmesi takdir edersiniz ki 2 seneyi bulur.
Tafsiyem böyle bir durum sözkonusu olursa ki olmamasını dilerim... yine de hemen çöpe atmadan evvel, öğrenilmesi açısından, bir denemenizi, görmenizi, kendi deneyimleriniz açısından faydalı olur kanısındayım tabii orch. konusunda ilginiz yüksekse. ancak ilk bir kaç denemede hemen böylesi bir komadan bitkiyi kurtaracağınız garantisi varmış gibi sanmayın ilk lerde müdahalede çok geç kalabilmiş olabilirsiniz. hattda kurtarmıyabilirsiniz ancak dediğim gibi bir el becerisi bir deneyim olması açısından denemeye değer.

Phalaenopsis

Çökme başladı derken nasıl anladınız? şayet hakkikaten çökertme hastalığı kapsamında kökleri mantarlar sarmışsa hemen bitkiyi saksıdan çıkartın substratı silkeleyin ve atın. Benomyl'li bir çözeltye kökleri batırın. ölü kökleri temiz bir makasla kesin. Kestiğiniz yarlara veya tüm köklere bildik mangal kömürü (veya daha da iyisi akvaryumculardan alabileceğiniz aktifkömürü toz haline getirin bir havanda) ile pudralayın, yani kaplayın. burda bir diğer yardımcı madde 4-5 diş sarmısağı iyice ezip 1/2lt kaynar su döküp sarmısaklarla bu çözeltiyi geceden bekletip bir kahve filteresinden süzülmüş suya sokmak ancak sarmısaklı su daha çok bastırıcı yani prevenif bir çözüm çökertme çok ilerlemişse Captan tatbik etmek gerekir.
Ancak çok acil orkide substratına ihtiyacınız var...!elinizde yoksa kökler bir kaç gün açıkda kalabilir kurumaları bu durumda iyi olur. Saksı toprağı humuslu toprak vs orkidelerde asla kullanmayın.
bir diğer experimentel yol substrat karışımı için torf (ki bu da humuszus torf olacak bu torf kavramı da çok karışık buralarda yapımarketlerden alacağınız torf saksı toprağı olabilir lütfendikkat...!) ceviz kabuğu kırıntıları ve perlite (vermiculite de uygundur) karışımını denemeniz.

ceviz kabuğu ile ilgili kesin bir sonucum yok kıyaslı denemelerim var ancak akademik bir tarzda değil henüz...

P.S. bundan dolayıdır ki orkide ve etobur bitkilerde "toprak" kelimesini kullanmakdan hep kaçınıyorum. Substrat için iyi bir karşılık bilen varsa lütfen yazsın...

Phalaenopsis

Benomyl sistemik bir fungusit etkili maddesidir. Piyasada Benlate ticari ismiyle bulabilirsiniz
Phalaenopsis

Phalaenopsis

Oğuz Alper Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 10:44   #56
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Yorum yapmamamın sebebi bilgisayarımın arızalı oluşundandır... Ben de roa ürünlerini kullandım. Ücretsiz bir şekilde elime ulaştı. Afrika menekşelerimde mites olmuştu ve düzenli roa kullanımıyla başarıya ulaştım. Kök gelişimini hızlandıran bir ürün olduğunu da menekşe çeliklerinin 15 günde yavru vermesiyle görmüş oldum...

Roa bölümündeki paylaşımlarımız da tamamen kişisel deneyimlerimizden ibaretti. Zaten parayla satılmayan bir ürünü tavsiye etmenin kime ne faydası olabilir ki?

Ben yine de ürünle ilgili sonucu merakla bekliyorum. Kimyasallara karşı biri olarak

katmer Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 11:59   #57
Ağaç Dostu

thomasina's Avatar

Taraflardan birine yeniden söz hakkı verilmesi şimdilik iyi bir gelişme olarak görülüyor. Kişisel rahatsızlıklarından dolayı Oğuz Bey' in konuya daha hassas, farklı ve hatta hukuksal açıdan yaklaşması da doğaldır. Uzlaşma belki başka platformalarda ve süreçlerde aranmaya devam edecektir.
Roa kullanmaya devam eden biri olarak, ürünle ilgili sonucu ben de merakla bekliyorum. Kimyasal kullanmaktan itina ile kaçındığımdan, tehlikesi ve riski bilimsel olarak kanıtlanıp açıklanmadıkça da alternatif ürünleri güven hissettiğim takdirde kullanmaya devam edeceğim. Hala gelişme gösteren bitkilerim, kullanırken evdeki canlarımın hayati riskle karşı karşıya kalmaması bana devam etmemle ilgili olumlu sonuç veriyor. Eğer uzun vadede şimdiye kadar açıklanmamış bir tehlike söz konusu ise, o da pilot uygulamayı kabul ettiğim için zaten göze aldığım bir riskti. Ürünü, kişisel, mesleki anlaşmazlıkların ötesinde tarafsız olarak tutmaya çalışacağım kendi adıma. Site yönetiminin de bu süreç zarfında bilgilendirme konusunda hassas davranacağı konusunda kuşkum yok.
Sevgilerimle,

Eski 25-10-2009, 12:28   #58
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Oğuz Alper beye tekrar söz hakkı verilmesi memnuniyet verici.
Ben kendi adıma, yararını gördüğüm ürünleri kullanmaya devam edeceğim. Gelişmelerden bizleri de haberdar eden site yönetimine teşekkür ederim.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 13:33   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 3
Sayın denizakvaryumu; 24 nolu mesajımızdaki sorulara ben de katılıyorum ve yanıtları bilmek istiyorum. Daha önce bionem kullanmış ve sonuçlarını görmüş bir üye olarak Feriha hanıma da katılıyorum.. İncitmeyen açıklamalar okumak dileğiyle ve sevgiyle kalınız..

Yeşim Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-10-2009, 13:34   #60
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Roa gurubunu denemedim .Bionem denedim.Benim ençok akarlarla ilgili sorunum vardı.Kırmızı örümcek bütün bitkilerde sorun yaratıyordu.Ne yaptım ise yok edememiştim.Neem azal denedim.Hiçbir faydasını görmedim.Ev yapımı ilaçlar denedim.Belli bir zamandan sonra pek işe yaramıdılar.Bionem kullandığımdan beri akar görmüyorum.Kimyasal ilaç kullanmak istemedim.Bionemi şu anda kullanmaya devam ediyorum.Saksı bitkilerinde şu ana kadar sorun yaşamadım.İnşallah yaşamam.Şimdi bunca yazıları okuyunca acaba sorusu kafama takıldı. Kimyasal mı değil mi ?Yararlı mı yoksa zararlı mı ? Daha önce de B5a' da bu kadar metedildi.Ama kullandıktan sonra birçok bitkimi kaybettim.Bunda da aynı sorunu yaşamayız inşallah.
Şimdi kafamda bir sürü ?????????? işareti belirdi.

Oğuzhan Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024