agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 1 Gönderen Oğuzhan
  • 1 Gönderen Ela
  • 1 Gönderen Plumbago
  • 2 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen İsmail Karagülle
  • 4 Gönderen khanc76

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2006, 13:32   #1
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Maden Suyu Bitkilere İyi Gelir mi ?

maden suyu şisesinin üstünde içeriklerine baktım tuz yok.Çeşitli minareller var acaba çiçeklerime versem faydası olur mu çok merak ettim.Ama uzman bir kişiden cevap almadan kesinlikle böyle bir şey yapmam.Daha önce böyle bir deneyimi olan var mı?

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2006, 18:37   #2
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
MERHABA
Uzman değilim ama ben bazen veriyorum. Suyun içine katıyorum..

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2006, 20:09   #3
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

maden sodası

teşekkür ederim.bazen suyun içine karıştırdığınıza ve bir zarar gelmediğine göre hemen şimdi ben de vericem.Bugün sabah uyandığımda çiçeklerime bir ödül vermek geldi içimden o zaman düşündüm maden sodasını.

Eski 14-11-2006, 00:21   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Maden sodası vermek benim de aklıma gelmişti. Ama deneyip sonuçlarını görmeden veremezdim. Bu sebeple ufak bir deney yapmaya karar verdim. En kısa zamanda sonuç alabileceğim basit bir deney yaptım. Hani çocukken pamuklar arasına nohut koyarak çimlendiriyorduk ya, işte o deney. Aslında maden sodasının çimlenmeyi hızlandırmasını bekliyordum ama olmadı. Musluk suyu verilen nohutlar daha önce çimlendi. Ben de deneyi iptal ettim. Soda meselesinden de vazgeçtim. Daha önce de yeni çimlenmiş bir bitkiye dökmüştüm. Güya hızlı büyüsün diye. Hiç bir şey olmadı, hatta büyümüyor bitki.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2006, 11:23   #5
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Maden Sodasini Direk Dökmüyorum.5 Lt Sulama Kabim Var. Onun Içine Bir şişe Koyuyorum.şu Ana Kadar Bir Zarar Görmedim.gayet Güzel Gelişiyorlar..

Selim orhan beğendi.
Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2006, 12:02   #6
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu mesajlarda birkaç temel düşünce hataları var.
şöyle ki...
Tuz yok mineral var ne demek maden suyu RESMEN tuzlu vede asidik bir sudur. hattda zaman zaman kireçli olma ihtimalini da unutmayın Ca ve Mg yani kasyum magnezyum miktarları yüksek ise bitkilere çok kireçli bir su veriyorsunuz demektir. seyreltsek de şebeke suyunun kirecine ek demektir bu
demir açısından ise maden suları çirkin görünümünün önlenmesi için demir açısından fakirleştirilmişlerdir. yalnız tuz miktarı burda asıl dikkat edilmesi gereken gerçi bir deniz suyu kadar olmasa da (tabii seyreltme başka bir konu) gereksiz bir maddi vede tuz yükü olduğu kanısındayım.
gelelim bitkilere burda iki konu önemli bitki asidik su tolere edebilir mi? köklerden karbondixid resorbsyonu var mı ki burda asıl önemli olan maden suyundaki karbonik asidin ayrışmasından açığa çıkan CO2 gazının köklerden değerlindirme yoluna gidiliyor mu?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2006, 18:52   #7
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox
Bu mesajlarda birkaç temel düşünce hataları var.
şöyle ki...
Tuz yok mineral var ne demek maden suyu RESMEN tuzlu vede asidik bir sudur. hattda zaman zaman kireçli olma ihtimalini da unutmayın Ca ve Mg yani kasyum magnezyum miktarları yüksek ise bitkilere çok kireçli bir su veriyorsunuz demektir. seyreltsek de şebeke suyunun kirecine ek demektir bu
demir açısından ise maden suları çirkin görünümünün önlenmesi için demir açısından fakirleştirilmişlerdir. yalnız tuz miktarı burda asıl dikkat edilmesi gereken gerçi bir deniz suyu kadar olmasa da (tabii seyreltme başka bir konu) gereksiz bir maddi vede tuz yükü olduğu kanısındayım.
gelelim bitkilere burda iki konu önemli bitki asidik su tolere edebilir mi? köklerden karbondixid resorbsyonu var mı ki burda asıl önemli olan maden suyundaki karbonik asidin ayrışmasından açığa çıkan CO2 gazının köklerden değerlindirme yoluna gidiliyor mu?
sayın praecox ilginiz için sonsuz teşekkürler ben bu anlamda düşünmemiştim. Konuyu açtığımda uzman görüşü almak istemistim.Seyrelterek az oranda ve asit ortamı seven bitkilerimde kullandım.Fakat yine de çok zararlı olduğunu bildiğimiz maddeler dışında bazı doğal ürünleri test ediyorum ve bu konuda kendi çapımda araştırmalarım var.Şu anda kullandığımız birçok ürün de deneyerek bulunmamışmıdır?

Selim orhan beğendi.
Eski 15-11-2006, 01:50   #8
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sule
Musluk suyu verilen nohutlar daha önce çimlendi.
Bitkiler çimlenme aşamasında dışardan besin maddesi almazlar. Çimlenmeler arasındaki süre farkını ortamın PH değerindeki farklılıktan kaynaklanmış olabilir.

Selim orhan beğendi.
Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 13:46   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2009
Maden Suyu Bitkiye İyi Gelir mi ?

Arkadaşlar Kafama Bir Soru Takıldı Maden Suyunda Birsürü Mineral Var Ve Bitkilerinde Bazı Minerallere İhtiyaçları Var Yani Maden suyunu Bitkiye Döksek Mineral Bakımından Toprak Ve Bitki Gelişir mi ?

kling Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 20:00   #10
Ağaçsever

mbdeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Maden Suyu Bitkilere İyi Gelir mi ?
Burada konuşulmuş.

mbdeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 20:45   #11
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Kling eğer faydalıysa bile her bitkiye faydalı değilmiş ben test ettim

Aynı soruyu soran bir arkadaşımla birlikte yaklaşık 10 değişik bitkiye hem direkt hemde seyreltilmiş olarak sulama suyu , daldırma suyu ve spreyleme olarak neredeyse bir ay verdik.Bitkilerin tepkileri farklı oldu.

Fil kulağı sarmaşık yaprakları yanarken , marginata yapraklarında yanıksı lekeler oluştu. Yapraklar içe doğru kıvrıldı..Arapsaçı kısmi çürümeler yaşadı , sardunyanın yeni filizi kurudu , çilli begonya en fazla zarar gören oldu. Minyatür gülde pek bir değişiklik olmadı ama gelişimi yavaşladı. Fujer direkt olarak yapraklarını dökerek tepki verdi sprey çalışmalarımıza. Benjamin yoğun yaprak dökenlerden...kauçuk tepki vermedi (En azından şu ana kadar) Açelya spreylemeye yeni yapraklarla cevap verdi (bahar döneminden de olabileceğini düşünüyorum)

Bence denemeyin derim. Ben bir faydasını görmedim . Arkadaşlarımda farklı denemeler yapıyor...Şimdi antibiyotikle kaktüs gelişimi gözlemliyorlar...Daha önceki saf su enjeksiyonuyla kaktüs büyütme girişimleri gibi olmaz umarım

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2011, 22:23   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Bitkilere maden suyu fayda eder mi?

Merhabalar. Ben saksıda bazı bitki türlerini yetiştiriyorum. Bir yer de bitkilere maden suyunun iyi geldiğini okumuştum. Bende bunun üzerine bir tane maden suyunu 2 litrelik su şişesine boşalttım ve çalkalamak suretiyle gazını aldım. Daha bu made suyunu 1 ölçek maden suyuna 5 ölçek su olacak şekilde karıştırdım ve bitkiye verdim. Net bir faydasını göremedim. Şu günlerde bu yöntem yine aklıma geldi. Acaba bu yöntemin, bitkiye bir faydası ya da zararı olur mu?

Pamplona Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 22:40   #13
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Çok ilginç bir öneri. insana faydalı olan bitkiyede olmalı

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 17:34   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2012
peki maden suyu içerisindeki co2 yi bitkiye verme şansımız var mı?

scientist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 17:38   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2012
Başıma gelen olayı anlatayım bi:
narlı maden suyunu yerdeki otların küçük bir kısmına döktüm.
ertesi gün döktüğüm yerdeki otları iki katında buldum acaba maden suyunu oraya mı dökmüştüm? sizce mümkün mü? narlı olması bir şeyleri değiştirir mi ?
şimdi fasulyelerle deney yapacağım ama büyümediler )

scientist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 20:53   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2013
Merhabalar beyler ben lise 1 öğrencisiyim ve bir biyoloji ödevi ile başım belada ödevimin konusu şu: bir bitkiye su diğerine maden suyu veriyorum bunun sonuçları nedir veri toplama kısmındayım neler yazacağımı bilmiyorum yardım eden olursa sevinirim

artun67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 14:52   #17
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artun67 Mesajı Göster
Merhabalar beyler ben lise 1 öğrencisiyim ve bir biyoloji ödevi ile başım belada ödevimin konusu şu: bir bitkiye su diğerine maden suyu veriyorum bunun sonuçları nedir veri toplama kısmındayım neler yazacağımı bilmiyorum yardım eden olursa sevinirim
Maden suyu mineral bakımından zengin bir su. Maden suyu içerisinde bulunan minerallerin ne olduğunu, bitkilere iyi gelip gelmediğini inceleyerek ödevini yapabilirsin.
Sanırım Türkiye'de ilk olarak Afyonkarahisar Ömer kaplıcasında termal sera yapılmıştı. O zaman orada alınan ürünler çok güzel ve iri oluyordu. Bir süre sonra sera kapandı. O bölgeden alınan su ile bitkiler sulandığı için bitkiye sanki doping vermiş gibi iyi geldiği çok güzel ürünler verdiği görülmüştü. Bir süre sonra bu verilen mineraller toprakta birikme yaparak tam tersi bir şekilde bitkinin büyümesinin durmasına ve sonunda istenilen ürünü alamamaya neden olmuştu. Uzak bir mesafeden ayrı su getirtilmesi, tüm toprağın değiştirilmesi gerekiyormuş. Her şeyin azı faydalı ama çoğu zararlı. Fazla su bitkileri hatta insanı bile öldürebiliyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 21:05   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Maden suyu mineral bakımından zengin bir su. Maden suyu içerisinde bulunan minerallerin ne olduğunu, bitkilere iyi gelip gelmediğini inceleyerek ödevini yapabilirsin.
Sanırım Türkiye'de ilk olarak Afyonkarahisar Ömer kaplıcasında termal sera yapılmıştı. O zaman orada alınan ürünler çok güzel ve iri oluyordu. Bir süre sonra sera kapandı. O bölgeden alınan su ile bitkiler sulandığı için bitkiye sanki doping vermiş gibi iyi geldiği çok güzel ürünler verdiği görülmüştü. Bir süre sonra bu verilen mineraller toprakta birikme yaparak tam tersi bir şekilde bitkinin büyümesinin durmasına ve sonunda istenilen ürünü alamamaya neden olmuştu. Uzak bir mesafeden ayrı su getirtilmesi, tüm toprağın değiştirilmesi gerekiyormuş. Her şeyin azı faydalı ama çoğu zararlı. Fazla su bitkileri hatta insanı bile öldürebiliyor.
Dostum çok teşşekkür ederim çok yardımcı oldun hemen yazacağım ödevime desteğin için teşekkür ederim yeniden

artun67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2013, 08:59   #19
Ağaç Dostu

ezgigül's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2012
Yapraktan besin vermekle ilgili okuduğum bir yazıda, maden suyunun gazı alındıktan sonra yapraklara sisleme yöntemiyle verilebileceği yazıyordu. Topraktan verilecekse de bir sulamada madensuyu, sonraki sulamada toprağı yıkama yani altından su çıkacak şekilde sulama, sonraki sulamada bitki besinli suyla sulama, sonrakinde tekrar toprağı yıkama şeklinde yapılması gerektiği yazıyordu. Yani;

madensuyu - toprak yıkama - besinli su - toprak yıkama

ezgigül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 00:04   #20
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Soda ile maden suyu aynı şey değildir. Soda, içme suyuna, 1 litreye en az 570 mg bikarbonat ve 1000 mg karbondioksit katılarak elde edilen yapay bir içecektir.

Maden suyu ise doğal bir içecektir. Mineral açısından çok zengindir. İçeriğinde bikarbonat ve karbondioksitin yanısıra, magnezyum, kalsiyum, sülfat gibi ana elementler de vardır.

Maden suyu içindeki mineraller elementler bakımından sulama suyunda kullanıldığında bitkiler yarayışlı olabilir. Burada önemli olan ne miktarda verileceğidir.

Selim orhan beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 01:00   #21
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Merhabalar maden suyu kullanımı kulağa hoş gelse de bitkiler ile ilgili bazı gerçekler vardır:
1.Bitki fotosentezi gerçekleştirirken havadaki CO2 i zaten havadan almaktadır
2.Asıl önemli olan topraktaki mineralleri almasını sağlamak için toprağın yapısını iyi oluşturarak yeterli su verilmesidir.
3.Verdiğiniz maden suyu toprağın Ph ını değiştireceği için toprak yapısını bozacaktır.
4.Her bitkinin farklı Ph isteği olabilir önemli olan bu isteği karşılamaktır.
5.Ph ı bozulduğunda siz nasıl bir gübreleme yaparsanız yapın bir çoğu boşa gidecek ve bitkinin gelişimi sağlıksız olacaktır.

barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 12:32   #22
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Benim bahçemdeki derin kuyumdan maden suyu çıkıyor. Gerçi su içtiğimiz maden suları kadar sert değil; Akmina marka maden suyu gibi hafif.

Bahçe komşumun kuyusundan da aynı sudan çıkıyor. Komşum suyu 8-10 yıl önce tahlile göndermiş. Kendisine " Bu suyu kuyudan çıkarır çıkarmaz sulamada kullanabilirsiniz; ama suyu bir gün bekletip kullanırsanız çok daha iyi olur." demişler. Ben suyu su tankımda bir gün beklettikten sonra kullanıyorum. 1 Gün sonra su neredeyse normal su gibi oluyor. 400 Badem, 100 kadar çeşitli meyve fidanı, soğan, sarımsak, domates, biber, mısır, kavun ve karpuzda şu ana kadar herhangi bir zararını görmedim. Emin olmamakla birlikte yapraklara bu sudan değerse yaprak yanıklarına yol açtığı konusunda kuşkularım var.

Toprakta bazı minerallerin birikme tehlikesi ise, sonbahar, kış ve ilkbahar yağışlarıyla toprağın yıkanması sonucunda kalmayacaktır diye düşünüyorum.

Düzenleyen Tamtutulma : 13-12-2013 saat 12:35 Neden: İmla
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 22:18   #23
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Soda ile maden suyu aynı şey değildir. Soda, içme suyuna, 1 litreye en az 570 mg bikarbonat ve 1000 mg karbondioksit katılarak elde edilen yapay bir içecektir.

Maden suyu ise doğal bir içecektir. Mineral açısından çok zengindir. İçeriğinde bikarbonat ve karbondioksitin yanısıra, magnezyum, kalsiyum, sülfat gibi ana elementler de vardır.

Maden suyu içindeki mineraller elementler bakımından sulama suyunda kullanıldığında bitkiler yarayışlı olabilir. Burada önemli olan ne miktarda verileceğidir.
SN Karagülle
Bizim köye giderken öndeki köyde KÜKÜRTLÜ SU çıkmaktatadır.Bu su zamanla taşlaşmaktadır.[pamukkale gibi].
Ben bu sudan ağaçlarda yapraklardan kullansam.Hem vitamin olarak hemde zararlılara karşı faydası olurmu?
saygılar

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 12:29   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2015
arkadaşlar, maden suyunu çoğu arkadaşın yazdığı gibi direkt toprağa vermek toprağın pH ını bozar o bakımdan maden suyu,kelp yosunu (**** deniz yosunu özütü),epsom tuzu gibi ürünlerin yapraktan gübreleme şeklinde uygulaması daha uygun sonuçlar verir. içindeki gazların kendini salması için 10-15 dakika kısık ateşte ısıtmanız kafidir.sonra maden suyu ılınınca suyla seyreltmeden direk yapraklara püskürtülerek uygulanması en güzel sonucu almanıza sebep olacaktır.içeriğindeki kalsiyum -magnezyum yaprakların alımına uygun ve bikarbonatın çözülmesinden doğacak CO2 ise yine yaprakların kullanacağı bir ürün olduğundan en güzel uygulama yöntemi budur.her 10-15 günde bir tekrarlarsanız bu işlemi Ca ve Mg u bitkiniz diğer içeriğinde olan iz elementlerle birlikte almış ve olur ve toprakta tuzlanma ve pH dengesizliği yaşamazsınız. spreylemede en temel şekil ise bitkilerin direk ışığa maruz kalmadığı zamanlarda bu işlemi yapmaktır.zira ne kadar buhar şeklinde ince taneli su püskürtseniz de ,yapraklarda damlacıklar oluşacak bu da bitkilerin yapraklarında mercek görevi görerek ışın yaprakları yakmasına ve koyu renkli noktalar oluşmasına sebep olaaktır.yapraklar iyice kuruyuncaya kadar ışığa ulaşamasın ve mümkünse bir vantilatörle onlara yardım da edilebilir. naçizane bu konudaki bilgi ve görüşüm budur.

khanc76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2018, 12:59   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2018
maden suyunu duymamıştım ama aspirin ve karbonatlı su spray yapılarak bitkiler 1-2 haftada boy atıyor

sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2019, 00:11   #26
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
maden suyunun içeriğinde sodyum oranı zirvede ve asitli bir yapıda. ağzı açık bir kapta 2 gün beklediğinde asiti kaçıyor ama sodyum oranı halen aynı kalıyor. Tuz çiçeklere zararlıydı bunu ele alırsak maden suyunu suya dahi karıştırsak zararlıdır bence.

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024