agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni29Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2012, 18:28   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
ph konusunda benımde çok sıkıntım var
ph 8.22 çıktı
bu bahçe bizim has tarlamız her sey yetısıyor
tahılde azot ölçülmemiş
organık madde - tire çekılmış
fosfor çok yuksek 160
potasyum 2 yok
kalsıyum çok 640
magnezyun yuksek 96
bu tahlıl benım çok kafamı kurcalıyor
tavsıyede banada toz kükürt önerdı
ayrıcada potasyum nıtrat dıyor
bu ph konusu abartılıyor mu dıye düşünüyorum
yukarıdakı hesaba göre bir dönüme 4 ton kükürt vermeye imkan yok
açıkçası bende ph yerıne organık gübreye agırlık verebılırsem sorun kalmaz dıye hayal etmekteyım
Sayın Safranlı tarlanızda herşeyın yetiştiğini yazmışınız o zaman zaten sorun yok demektir
Belki toprak örneğini uygun almamışınızdır ya da tahlil sonuçları doğru olmayabilir. Biliyosunuz bazen tahlil sonuçlarına göre erkeklerde hamile çıkıyor. Şaka bir yana size gerçek bir olayı anlatayım. Yunanistandan bir çuvalla tahlil için getirilen toprak kontrol amacıyla ikiye bölünüp iki farklı örnekmiş gibi tahlil laba. gönderiliyor ve çıkan sonuçlar tamamen farklı iki toprağa ait çıkıyor. Böylede bir durum olabilir.

woltran25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 08:36   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi woltran25 Mesajı Göster
Sayın Safranlı tarlanızda herşeyın yetiştiğini yazmışınız o zaman zaten sorun yok demektir
Belki toprak örneğini uygun almamışınızdır ya da tahlil sonuçları doğru olmayabilir. Biliyosunuz bazen tahlil sonuçlarına göre erkeklerde hamile çıkıyor. Şaka bir yana size gerçek bir olayı anlatayım. Yunanistandan bir çuvalla tahlil için getirilen toprak kontrol amacıyla ikiye bölünüp iki farklı örnekmiş gibi tahlil laba. gönderiliyor ve çıkan sonuçlar tamamen farklı iki toprağa ait çıkıyor. Böylede bir durum olabilir.
işte tam benımde anlatmaya çalıştıgım buydu
bu bahce o kadar bereketlıkı annemın deyımıyle bu tarlada işi bitiremiyorum
her gün iş var toplamakla baş edemıorum dıyor
işin garibi her yıl duzenlı hayvan gübresi atıyoruz
tahlilde organık madde - tire şeklınde yazılmış
yani el insaf bu kadarda olurmu
inanın kendı hayvanlarımızın gübresının beklemış olanı cuvallara doldurup serıyoruz
bu kadar emek - tire ile geçilmiş
ben asla kendı bahçemın organık maddesının tire seklınde olamasına imkan vermıyorum
işin garibi bu bahcede yazın mısır ve fasulye ekılıyor
mısır kalkınca kasım ayındada bakla ve bezelye ekılıyor
bu baklaların hatırına organık madde olması gerekmıyor mu
hasılı çok moralım bozuldu
bu tahlıl işine
ph kükürt düşür diyor
bu insanalrın tansıyon ilacına alıştırılması gıbı bir sey olmasın...
ben dogru veya yanlış yapacagım sey şöyle olacak
kendı gübremız devamlı atılıyor zaten
fidanalrımın köklerıne yarasa gübresı atıcam bıraz leonardıt eklıcem
ve bolcada EM verıcem
bakalım hayırlısı....

Çırak09 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 20:59   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cengaverme Mesajı Göster
karbonat suyun ph ını yükseltiyormuş. karbonatlı su bitkilere verilebilir mi?
bilgisi olan yok mu?

zekkayseri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 22:23   #34
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
PH'ı 8, 8.5 lardan 6.5 lara düşürmek için kükürt ve sürekli kükürtlü gübreler (amonyum sülfat gibi), PH'ı 4-5'lerden 6.5 lara yükseltmek için sürekli kireçli gübreler (26'lik kalsiyum sülfat gibi) ile ayrıca tarım kireci (Barkisan) kullanılır..

PH'ı 5 olan bir toprağa üre verilmez..
PH'ı 8 olan bir toprağa da kalsiyumlu gübre verilmez..benim yıllarca çiftçilikten edindiğim izlenimler bunlardır..

Emine Akman ve zeyve beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 20:07   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
kükürt atılıp ph yı dusurmek için zaman varmı?her mevsim yapılabılırmı?

savagegarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 09:40   #36
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi savagegarden Mesajı Göster
kükürt atılıp ph yı dusurmek için zaman varmı?her mevsim yapılabılırmı?
ilk bahar ve güzün vermeniz daha uygun olur. Kükürt atıldıktan sonra sürülerek toprağa karıştırılmalıdır. aksi takdirde kükürt, rüzgarla, suyla ve gazlaşarak eksilecektir.

Piyasadaki toprak ph ölçer cihazlar hakkında bilgisi olan var mı ? 30 TL'den 300 TL'ye kadar cihazlar var. Hem fiyatı uygun, hem kullanışlı, güvenilir bir cihaz arıyorum. Önerebileceğiniz bir marka var mı ?

Düzenleyen Tamtutulma : 12-04-2012 saat 12:00
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 15:33   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2013
bir miktar topragı bir bardağa koyup üstüne saf su ilave edeceksiniz. yani aldığınız ph metre ile ölçmek için topragı iyice saf su ile sulandırmak lazım ardından karısımın içine sokup bekletin.

Topraktan Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 13:24   #38
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sirke kullanımı denediniz mi ph ayarlamada kullanıldığı yazıyor yabancı sitelerde

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2017, 08:39   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2016
bende de benzer sorun var, her ne kadar saksılarda hp değeri 5-6 olan topraklar(hazır torf) kullansam da ph gittikçe yükseliryor ve 7 lere ulaşıyor.

Gardenyada hüvik asit ve şelatlı demir uyguldım. ilk başlarda çok iyi sonuç verdi ama doz çok önemli, şelatlı demiri biraz fazla kaçırınca bitki yandı. birkaç defa yıkama yaptım şuan toparlamaya çalışıyor.

okuduğum bilgilerde genelde bu işi kükürtle yapıyorlar ama yukarda bahsetiğim tecrübeden sonra doz konusunda hala endişeliyim. Kaş yaparken göz çıkarmakta var. O yüzden kükürt kullanan tecrübeli arkadaşlar uyguladıkları dozajları ve aldıkları sonuçları paylaşırsa çok faydalı olur.

Bu arada yeni yeni yanmış keçi-koyun gübresi kullanmaya başladım bunların etkisi olur mu?

hakki_caliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2018, 12:18   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2017
En son Şubat 2017'de mesaj yazılmış. Bahar geldi, artık yeniden bu konuları canlandırmak gerekiyor

Erdogan Er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2018, 15:07   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2016
Ph İçin Sıvı Kükürt mü Humik Asit mi?

Merhaba arkadaşlar,
10 dekarlık 2 yaşında ceviz bahçem var. Toprak pH'ı 7,5 ve çok kireçli çıktı. Fosfor çok az, potasyum çok yüksek. Kireci çözmek için ve pH'ı düşürmek için sıvı kükürt mü kullanayım humik asit mi? Yoksa her ikisini birden mi kullanayım? Humik asitte sıvı kükürdün yaptığını yapıyormuş sanırım.

asilonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2018, 09:05   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asilonline Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
10 dekarlık 2 yaşında ceviz bahçem var. Toprak pH'ı 7,5 ve çok kireçli çıktı. Fosfor çok az, potasyum çok yüksek. Kireci çözmek için ve pH'ı düşürmek için sıvı kükürt mü kullanayım humik asit mi? Yoksa her ikisini birden mi kullanayım? Humik asitte sıvı kükürdün yaptığını yapıyormuş sanırım.
Ph düşürmek için kükürt ve kükürtlü gübreler kullanılır, humik asit toprak düzenleyicidir ph dengelemede etkisi olsada kükürtün etkisi kadar olmaz daha çok ağacın besin elementlerin alımına yardımcı olur.

Kozanli beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2018, 18:52   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2016
Sağolasın kardeş. O zaman sıvı kükürt ile humik asidi karıştırıp sulayayım ağaçları.

asilonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 12:59   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2018
Ph düşürme işi forumda araştırdığım kadarıyla oldukça zor bir iş gibi gözüküyor. Ev içinde ve Bahçede saksıda **** direk toprakta bir çok bitkim mevcut. Özellikle saksıdaki bitkilerin ph değerlerini ölçtüğümde 7-7,5 gibi bir ph değeri çıkıyor. İçeride ve dışarıdaki saksı bitkilerini hep suyu 3-5 gün dinlendirip veriyorum. Hususi kaliteli sıvı hümik aldım fakat değerler hala aynı... Toz kükürt, sıvı kükürt ve Demir sülfat denemek istiyorum fakat hangisini denesem diye kararsız kaldım. Bitkilere zarar vermek istemiyorum. Ne yapsam bilemedim. Bahçedeki bitkilere mevsim, doğa ana diye bahane bulup kendimi avutuyorum fakat ev içerisindeki bitkilere üzülüyorum tamamen benim elime, bakımıma muhtaçlar ve ben onlara istedikleri ortamı sağlayamıyorum. Sizce ne yapmalıyım ? Kükürt mü, demir sülfat mı önerirsiniz ?

wartuni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2019, 23:33   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Konuyu hortlatmış olacağım ama bir soru sormam gerekli, su ph metre ve toprak ph metre cihazım mevcut, 5,5-6,5 ph seviyelerinde yetiştirmem gereken saksıda bir bitkim var, toprağın ph seviyesi 7 civarı, ph düşürücü ile çeşme suyunu 5.0'a kadar düşürüp 20lt lik saksıma 5lt civarı su veriyorum 3-4 günde bir. İlk toprak ölçümümde ph seviyesi 6,5 ph'a kadar düşüyor ama kuruyunca yine 7 ph seviyesine çıkıyor. Burada şöyle bir sorum olacak.
Çeşme suyu ph seviyesinini bendeki ph düşürücü ile 3-4 ph'a kadar düşürsem toprakta istediğim 5,5-6 civarı ph'ı yakalayabilirim ama bu ne kadar doğru bir hareket olur ve bu ph seviyesi ne kadar stabil kalır? Yine su kuruduğunda ph seviyesi yükselir mi? Kükürt uygulamasını saksıda denemem doğru bir hareket olur mu kısa zamanda 1 hafta gibi sürede sonuç verir mi? ph seviyesini 20 lt'lik saksıda 6 civarı stabil tutabilmek için izlemem gereken en önemli yol nedir? Teşekkürler.

sbulut6 beğendi.
forbid55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024