agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni85Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2009, 13:18   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Klinoptilolit minerali (Gübre katkısı)

Klinoptilolit'in iyi bir toprak düzenleyici ve gübre katkısı bu mineralin, üyelere tanıtılarak temininde yaşanan güçlükleri aşacak bilgi paylaşımlarıyla ilgilenen kurum ve kuruluşlar bu başlıklta buluşarak topraklar için fayda ve yararları sayılamıyacak kadar çok olan bu mineralin kulanımının yaygınlaştırması için topraklarımız adına burada buluşarak iyi şeylerin altında bizim de bir satırlık paylaşılacak bilgimiz var diyenler bu konuda sorularına cevap arayanları bu başlıkta yazmaya davet ediyorum.

US_brain ve murtazarp beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 16:52   #2
Ağaç Dostu

Klınoptilolit Hakkında

CLİNOPTİLOLİT'İN FAYDALARI

Toprak Islahı

Topraktaki PH dengesizliğini yüksek anyon – katyon değiştirme kapasitesi sayesinde asidik ve bazik ortamdan nötr ortam haline getirir.

Toprakta kullanılmayan amonyum fazlasının tutularak bünyesinde absorbe edilmesini sağlar.

Tamamıyla organik yapısı sayesinde topraktaki organik madde oranını yükseltir.

Kumsu yapılı yüksek su geçirgenliği olan topraklarda, kendine özel bir ortam oluşturarak bitki köklerinin daha düzenli oluşmasını ve köklerin düzgün tutunmasını sağlar.

Su Tasarrufu

Kendi bünyesinde absorblama yeteneği sayesinde %85 ile %135 arasında su alabilmekte. Ortam sıcaklığı yükseldiği takdirde terleme yolu ile toprağı nemlendirerek sürekli tavda kalmasını sağlar. Böylelikle suyun buharlaşması ya da taban suyuna karışarak yok olması engellendiğinden %46 ya kadar su tasarrufu sağlanır.

Gübre Tasarrufu

Tarlaya atılan gübreler atım tarihi itibarı ile 7.gün sonuna kadar yağmur ya da sulama suyu aracılığı ile çözülmediği takdirde içerdiği azot miktarının yaklaşık %27'si ile %35'i arasında buharlaşma kaybına uğrar.

Zeolit yapısındaki kanalcık ve odacıklar sayesinde suda çözünen temel besin elementleri N-P-K (azot – fosfor – potasyum) ile makro-mikro besin elementlerini kanalcık ve odacıklarına su ile beraber belirli oranda hapseder. Örneğin 100 kg zeolit 5 kg. saf azot absorbe eder, terleme yoluyla bitki köklerine yavaş yavaş geri verir. Böylece gübre kullanımında %18 ile %25 tasarruf sağlanır.

Dünyanın %75'i sularla kaplıdır. Ancak bunun sadece %3'lük bölümü kullanılabilir su rezervidir. Yaşanmakta olan küresel ısınma sebebiyle su rezervlerinin büyük bir hızla azaldığı göz önünde bulundurulduğunda % 100 doğal olan ve canlı sağlığına hiçbir zararı bulunmayan clinoptilolitin insanlık ve gıda sektörü için ne kadar elzem bir element olduğu yakın bir gelecekte çok daha iyi anlaşılacaktır.

Eski 18-08-2009, 17:23   #3
Ağaç Dostu

Asrımızın mücize mineralini tanımamak ne büyük şansızlık olsa gerek diyerek bu mucizelerle dolu minerali topraklarımıza kimler kazandırıyorsa toprak ana adına o kişilere binlerce şükürler olsun.

Eski 18-08-2009, 22:28   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Klinoptilolit namı diğer zeolit daha doğrusu zeolit diye bilinen elementlerden bir tanesi...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 13:30   #5
Ağaç Dostu

Sayın; Selahaddin hoca Sizin deneyimleriniz bizlerden fazla olması bakımından bu mineralin temini konusunda sizden üye arkadaşlara yardımcı olacak paylaşımlarınızı bekleriz ,ilgine şimdiden teşekkürü borç bilirim.

Eski 02-09-2009, 16:44   #6
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Zeolit temini sorun değil, son günlerde özellikle sulama suyu olsun toprak yapısı olsun zeolitin ortamdaki tuzu absorbe ederek tuzluluğu giderme etkisi üzerinde duruyorum. Bu konuya dikkat çekeyimki dünyadaki en kaliteli zeolit yataklarının ülkemizde olduğu düşünülürse irdelemek için elimizde done olur.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 17:13   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Sevgili dostlar şu anda burada bilgilerinden ve kullanım alanlarından sadece bir kısmına değinilmiş olan zeolit madeninin ve türkiyede en çok içeriğinde bulunan klinoptilolit madeni ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.

Selahattin abim bu konu ile ilgili burada foruma katılmam konusunda istirhamda bulunması sonucunda bu konularla ilgili sorularınız için buradayım.

Zeolit55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 17:18   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu durumda zeoliti eğer tarımda kullanacaksak içeriğindeki klinoptilolit oranına mı bakacağız.

Bir başka anlatımla zeolit tarımda kullanılacaksa içeriğinde en az klinoptilolit oranı kaç olmalı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 23:09   #9
Yeni Üye

Zeolitin kalitesi ve kullanım miktarlarının hepsi kardeş anlamadıklarınızı ve kafanıza takılanları sorarsanız sevinirim
Saygılarımla

Eski 04-09-2009, 12:15   #10
Ağaç Dostu

Sayın Zeolit55 paylaşımların için samimi şükranlarımı bildiririm.

Arkadaşım ben bu minerali iki yıldan beri temin etme yolundayım ro-ta madeciliğin istanbuldaki bölge sorumlusundan 2torba rica minnet istedim adam ısrarla kamyon bazında satış yapıldığını ,ihtiyacım için beni pet shoplara yönledirerek aradan sıyrıldı.

Ben ihtıyacımı ıncal omg nin ürünlerinden sağlamaya çalışıyorum ellerinde fazla çeşit yok.

Bütün çeşitlere ulaşarak birer torba olarak talebize cevap verecek bir kuruluşa nasıl ulaşırız.

Eski 04-09-2009, 12:17   #11
Ağaç Dostu

Sayın arkadaşım Zeboin katılımların için seni tebrik ederim sitemize yeni geldiğin içinde hoş geldin,paylaşımların insanlık adına topraklar adına büyük onur verici senin bu başlıkta her zaman görmek dileğiyle.

Klinoptilolit'in kullanım yönünden bir çok çeşidi ve kullanım amaçlarına yönelik üretimi söz konusu,ben toprak düzenleyici olarak koku giderme vede gübre katkısı olarak umdemin tercih sebebimdir.

Sizden bunların pazarlanma koşulları ambalaji birim fiatlarını belirten bir teknik dükümanı sunmanın arkasından taleplermizi belirleriz ilgin için teşekkür ederim iyi günler seninle olsun saygılarımla..

Eski 04-09-2009, 12:36   #12
Yeni Üye

Zeboin le ne demek istediniz onu hiiç anlamadım. Bu ürünü temini konusunda sıkıntı yok. Rota madenciliğe gelince onlar öledir vede haklılar çünkü adam madenci pazarlamacı değil, onun mantığı maden satmak.
Zeoliti bulma ve onu satın alma konusunda benim hiç mi hiç bugüne kadar sıkıntım olmadı ve her zaman herkesten ucuza almışımdır.
Ürünün kullanım alanı çok ve çok geniştir. BEn her türlü yardıma ve teknik bilgi açılımına açığım buyrun önce yazılarımı bir okuyun kafanıza takılanlar varsa sorun. Yok eğer yazımı okuduysanız ve koskaca yazının içinde sadece rotayı gördüyseniz oda sizin bakış açınız.

Eski 04-09-2009, 13:19   #13
Ağaç Dostu

Yanlış anlamayı düzeltmek

Arkadaşım zeolit 55 mesajlarında temin etmeyle ilgili bir açıklama göremedim, ben zeoliti uzun zamandır tanımaktaydım, hatta daha önceki mesajlarıma bakarsanız açıklayıcı bilgilerimi üye arkadaşlara sunmuştum.

Temin etme yönündeki sıkıntılarımız vardı arkadaşlarımıza bunu ileterek bu yöndeki bilgilerinden istifadeyle kulanımlarını yaygınlaştırmak için temin etme yönündeki sıkıntıları aşmaktı.ilgilerine sonsuz teşekkürler .

Sizin temin etmedeki bilgilerinizi ortay koyarak paylaşımlarımızı bekliyoruz sevgiyle kalın.

Eski 04-09-2009, 16:59   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2009
Zeolit55 arkadaşım iyi güzel söylüyosun aldığın kg yi ve fiyatı bizimle paylaşırmısın.doğru söylüyosun bu ürünü bulmakta sıkıntı yok ama bu ürünün nakliyesi zaten para tutar.madenden bu taş olarak çıkar kullanım alanına göre değirmenlerde öğütülerek paketlenir veya açık olarak gönderilir.bizim madenimiz karamürsel yalovada Paketleme bizde yapmıyoruz Ton bazında satıyoruz.10 güne kadar paketlemeli yapmayı düşünüyoruz onun için aldığın fiyatı kg başına benimle paylaşırsan yardımcı olmaya

zeboin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 13:21   #15
Yeni Üye

Burada paylaşmam eğer siz maden satıcısı iseniz doğru olmaz. Ancak Siz zeoliti nereden temin ediyorsunuz ve analizleri konusunda bana bilgi verirmisiniz. saygılarımla

Eski 08-09-2009, 14:52   #16
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bazı zeolit türlerinin akciğer ve akciğer zarı kanserine sebep olduğu yönünde araştırmalar mevcut. Öyle ki, özellikle Anadolu'nun bu konuda başı çektiği yazılı.

Bu minerali çok iyi tanıyan arkadaşlarımız şayet biliyorlarsa ve konuya açıklık kazandırabilirlerse makbule geçer.

kamkat38 ve US_brain beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 11:16   #17
Yeni Üye

Ben sana fabrikanın fiyatlarını söylüyorum sevgili zeboin. Benden Siz ve diğer okurlar fiyat istemişlerdi bende fabrika fiyatlarını size yazıyorum
25-50 kg lık paketler halinde almak isteyenler Fabrika teslimi130 TL/Ton + nakliye +
KDV
1-3 ton arası almak isteyenler Fabrika teslimi 125 TL/Ton + nakliye + KDV
3-8 ton arası almak isteyenler Fabrika teslimi 120 TL/Ton + nakliye + KDV
8-12 ton arası almak isteyenler Fabrika teslimi 115 TL/Ton + nakliye + KDV
12 ton ve üzeri almak isteyenler Fabrika teslimi 110 TL/Ton + nakliye + KDV

Bu fiyatlar Magıc Natural Minarel firmasının fiyatlarıdır. Bu firmadan sevda hanımla görüşürseniz ve ağaçlar netten fiyat aldık derseniz size yardımcı olacaktır arkadaşlar.
Sordunuz Öğrendim Ve sizi fabrikaya yönlendirdim bundan sonrası size ait saygılar sunarım
Bir Garip Kardelen

Eski 19-09-2009, 09:34   #18
Ağaç Dostu

Arkadaşlar konu başlığıma aktif veya pasif katılımlarla ilgi duyan üye arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım.

Düzenleyen epsody : 06-10-2009 saat 13:34
Eski 23-09-2009, 17:16   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sayın Zeolit55 paylaşımların için samimi şükranlarımı bildiririm.

Ben ihtıyacımı ıncal omg nin ürünlerinden sağlamaya çalışıyorum ellerinde fazla çeşit yok.

Bütün çeşitlere ulaşarak birer torba olarak talebize cevap verecek bir kuruluşa nasıl ulaşırız.
Merhabalar,

İncal OMG yi üreten firmada çalışıyorum yazışmalarınızı tesadüfen okudum.

Epsody arkadaşımız çok önemli bir minerali gündeme taşımış kendisine teşekkür ediyorum.

Bu madeninde tüm dünyadakiler içerisinde en kalitelileri ülkemizdedir, bizim firmamızın sahip olduğu %94~96 saflıkla en iyi ilklerdendir.

Firmamızın adı İncal Mineral dir ve google de aratınca web sitelerine ulaşabilirsiniz.

İncal OMG bir Klinoptilolit çeşidi değil Tarımda Kullanılmak üzere firmamızca üretilen içerik bakımından tarla bahçe için olmazsa olmaz denilebilecek bir Organomineral Toprakdüzenleyicidir ve içeriği hakkında bilgi www.incalomg.com isimli web sitesinde mevcuttur.

Klinoptilolit(Clinoptilolite) ise tek çeşit olup Zeolit(Zeolite)mineralinin onlarca çeşidinden biridir ve değişik çeşitleri olmayıp özellik olarak SAFLIĞI ve analiz içeriği bulunduğu yere göre farkeder ve bu da o madenin kalitesini belirler.

Şimdilik yazacaklarım bunlar eğer konu hakkında başka sorusu olan olursa bilgim dahilinde olanlara cevap vermeye çalışırım. Klinoptilolitin kullanım alanları ile ilgili daha fazla bilgi www.clinoptilolit.com web sitesinde mevcuttur.

Saygılarımla.

Düzenleyen Klinoptilolit : 25-09-2009 saat 14:11
Klinoptilolit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 14:03   #20
Ağaç Dostu

Sayın klinoptilolit arkadaşım katılımların için seni kutlarım.

Bu mineralin ham madde olarak rota madencilik'ten sağlandığı ambalajının üzerinde belirtiliyordu, rota madencilik manisa-gördes tesisleri deniliyordu.

Ben klinoptilolit'i saf olarak bahçe toprağımda kullanmak istiyorum, benim temin ettiğim gübre katkılı sizin firmanın bir ürünü, firmanızın kaç çeşit ürünü var bunları açıklarmısınız, ben gelibolu'da iki çeşidine rastladım ilgine şimdiden teşekkür ederim.

Eski 22-10-2009, 08:06   #21
Ağaç Dostu

Arkadaşlar sizlere klinoptiloliti kendimin başarıyla uyguladığım güncel bir yöntemi paylaşmak istiyorum, mutfak atıklarıyla oluşturduğum svı gürelerin fazla olanlarını daha sonra kullamak üzere klinoptilolite emdirerek organik içerikli toprak ve saksılarda kullanmak fide ve bitki yetiştirmek için harç malzemesi oluşumuyla içeriği daha zengin yapıda toprak düzenleyici elde ediyorum.

Eski 16-02-2010, 09:11   #22
Ağaç Dostu

Mucizevi taş zeolit...

Mucizevi taş zeolit...

Kütahya ile birlikte Balıkesir, Ankara ve Manisa bölgelerinde rezervi bulunan zeolit madeninin, işlenmesi durumunda ülkeye 100 milyar doların üzerinde gelir sağlayabileceği belirtiliyor. Doğal Zeolit Madeni ve Mineralleri Derneği (ZEODER) Yönetim Kurulu

ZEODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aydoğan, zeolitin Türkiye'nin 12-13 yerinde çıkan, bünyesinde 40 minerali barındıran "sevimli" ve "mucizevi" bir taş olduğunu belirterek, bu taşın en kalitelisinin Gördes bölgesinde çıktığını söyledi. Zeolitin 60'ın üzerinde alanda kullanıldığına dikkat çeken Aydoğan, "Bu mucizevi taş deterjan sanayinden, kağıt sanayine kadar pek çok alanda kullanılıyor. Doğayı, havayı, suyu temizlemede kullanılıyor. Çernobili bu taşla temizlemişler" dedi.

ZEODER olarak Uluslarası Doğal Zeolit Derneği'ne üye olduklarını belirten Aydoğan, 3 ay önce kurulan ZEODER'in amacının dünya için çok önemli olan bu madenin faydasını açığa çıkarmak ve insanlara duyurmak olduğunu söyledi. Bu işe gönül vermiş profesörlerle birlikte Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını belirten Aydoğan, zeolitin kullanım alanlarına yönelik projeler geliştirdiklerini kaydetti.

"MUCİZEVİ TAŞ 60'IN ÜZERİNDE ALANDA KULLANILIYOR"

Zeolitin hayvan yemi katkısı olarak da kullanıldığını ifade eden Aydoğan, şunları söyledi:

"Mcizevi zeolit taşı hayvan yemi katkısı olarak da kullanılabilir. Fakat böyle dediğimiz zaman insanlar taşı toprağı öğütür, bunu zeolit diye satarlar. Buna dikkat etmemiz lazım. Bunun şu an araştırmaları yapılıyor, yüzde 80 sonuçları alınmıştır. Yurtdışından gelip kimyasal olarak hayvan yemine katılan bir madde var, zeolit bu maddenin yerini alıyor. Fakat şu an Ar-Ge çalışmaları bitmediği için kullanmak mümkün değil. Çalışmalar bitmeden kullanırsak zarar verebilir. Çünkü her zeolit taşı her yerde kullanılamıyor. Zeolit taşı içindeki mineralin özelliklerine göre kullanılıyor. Bu nedenle dikkat ederek, patentini alarak kullanmak lazım. İlaçlar da öyledir, eğer aksi yönde kullanırsanız zarar verir. Zeolit de bir ilaçtır. Örneğin Almanlar zeolitten mide ilacı yapmıştır. Fakat patentini almışlar, yapmışlar ve halen kullanılıyor." Zeolitin 60'in üzerinde alanda kullanıldığını belirten Aydoğan, zeolitin kullanım alanlarını kirlilik kontrolü, enerji, tarım ve hayvancılık, maden-metalürji, uzay araştırmaları, peyzaj mimarisi ve bahçe düzenlemeleri ve diğer kullanım alanları (kağıt, inşaat, sağlık, deterjan) olmak üzere 7 başlık altında toplanabileceğini söyledi. Zeolitin Türkiye'de 13 bölgede tespit edildiğini belirten Aydoğan, bu bölgelerin Manisa, Ankara, Kütahya ve Balıkesir'de olduğunu kaydetti.

"BÜYÜK YATIRIMLAR YAPMADAN BU TAŞI KDV'YE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ"

Aydoğan, zeolitin Türkiye'de yeteri kadar bilinmediğini belirterek, bu taşın faydalarının bilinmesini istemeyen çevreler olduğunu düşündüğünü ifade etti. Zeolitin yurtdışında çok farklı alanlarda kullanıldığını belirten Aydoğan, "Türkiye bunu hammadde olarak yurtdışına satıyor, yurtdışında bu madde işleniyor. Yabancı ülkeler Türkiye'den aldığını yeniden Türkiye'ye kat kat üstüne fiyatla satıyor. Halbuki Türkiye'de güzel bir Ar-Ge çalışması yapılsa, işadamları bu işe el atsa, bu taş Türkiye'de işlenebilir, KDV'ye dönebilir ve Türk halkına bu çok büyük bir katkı sağlayabilir. Şu an işsizlik var, bunun fabrikası kurulabilir. Çünkü bunun kaynağı bizde. Yurtdışına 3 kuruşa satıyoruz, sonra onlara binlerce dolar ödeyip geri alıyoruz. Çok büyük yatırımlar yapmadan bu taşı KDV'ye çevirebiliriz. Büyük bir devlet bizden bu taşı alıyor, birtakım işlemden geçirip çok büyük paralara İran'a, Azerbaycan'a satıyor" diye konuştu.

"ZEOLİT, TÜRKİYE'NİN EKONOMİK KRİZİNİ ÇÖZECEK BULUNMAZ BİR FIRSAT"

Türkiye'de şu anda tahmini olarak 50 milyar tonun üzerinde rezerv bulunduğunu belirten Aydoğan, şöyle konuştu:

"Dünyanın yüzde 40 rezervi Türkiye'de. Hammadde olarak yurtdışına sattığımız bu mucizevi taş Türkiye'de işlenmeye başlanırsa ülkeye 100 milyar doların üzerinde gelir sağlar. Türkiye'nin ekonomik krizini çözer. Çok sayıda insana da iş sağlar. Bunu sadece maden olarak düşünmeyelim, bu Allah'ın verdiği bir lütuftur, mucizevi bir taştır. Çünkü içerisinde 40 tane minerali hapseden başka bir taş daha olamaz. Bunu şu an çok ucuza yurtdışına satıyoruz, işlediğimiz zaman Türkiye'ye KDV, vergi girdisi olacak. İstihdam sağlanacak. Bu bulunmaz bir fırsat."

"ZEOLİT İLE EGSOZ GAZININ HAPSEDİLMESİNE YÖNELİK PROJE"

Egsoz gazlarının dünyadaki en büyük kirlilik problemlerinden biri olduğunu belirten Aydoğan, dernek olarak özel bir firma ile egsoz gazlarının zeolit ile hapsedilmesine yönelik bir projenin Ar-Ge çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Çalışmaların sonuç vermeye başladığını dile getiren Aydoğan, "Zeolit kullanarak egsoz gazının yüzde 80'ini hapsedecek bir projemiz var. Bu dünya için çok önemli bir şey. Çünkü dünyayı kirleten unsurların en başında egsoz gazı geliyor. İnşallah bu çalışmamız birkaç ay içinde sonuç verecek" dedi. Aydoğan, zeolitin önce Türkiye'ye sonra da dünyaya faydalı olması için çalışmalarını sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.akisgazetesi.com.tr

Eklenen Resimler

Düzenleyen epsody : 16-02-2010 saat 09:25 Neden: Resim ekleme.
Eski 16-02-2010, 10:08   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Epsody,

Zeolit konusunda güzel açıklamalarınız ve diğer sitelerden alıntılar var.
Öncelikle vurgulamak gerekir ki, Zeolit tek bir çeşit madde değil, bir grup volkanik maddenin genel adıdır. Klinoptilolit te bunlardan biri. Ancak bazı zeolit türlerinin kansere neden olduğuna dair oldukça fazla araştırma var. Erionite bunlardan biri. Aşağıdaki linkte sizde görebilirsiniz. Search bölümüne "Zeolite and Cancer" yazarsanız oldukça fazla makale ile karşılaşıyorsunuz. Üstelik bu araştırmalardan bazıları Türkiye'de yapılmış araştırmalar. (Gaziantep ve Süleyman Demirel Üni.)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/

Bu yüzden Zeolit alırken içeriğini mutlaka bildiğimiz bir ürünü almakta yarar var diye düşünüyorum. Özellikle toz oranı fazla olanlardan kesinlikle kaçınmak gerekir.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 10:45   #24
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yazılarımızdan bizi bulup sonra sürekli iletişim içinde olduğumuz, kimya doktoru değerli bir hocamızın aylar önce gönderdiği bir mesajını aşağıya çıkartıyorum. Burada yazılı olanlar satış sitelerindeki bilgilerden biraz daha farklı.

Not: Bu yazının başka bir yerde veya başka bir başlıkta alıntılanmamasını rica ediyorum.

"Sevgili doğa severler, sayfayı yeni keşfettim. Doğal ürünler inanılmaz cezbediyor, elimden geldiğincede öyle yaşamaya çalışıyorum. Size Kaolenin akrabası klinoptilolitden bahs etmek istiyorum. aslında bu maddeler zeolit ailesinin fertleri 43 -44 bireyden olusuyor denilebilir. En keyifli formlarıda kaolen, mormondanit, şabanit, sevgili Klinoptilolite (klino ile cok calıstıgım için ona özel ilgim var bağıslayınız) filispit gibi kocaman bir aile içinde eriyonit gibi birde haytaları var. Solundugunda kansorojen, aynı amyant gibi hınzır.

Onun dışındakiler bir mucize diyebiliriz. Peri bacalarımız da bu aileden o yüzden sağlıklı hava, bakteri tutuyor, sebzeler bozulmadan saklana biliyor vs. Arkadaşlar zeolit ailesine "kubalılar" vazıtasıyla asık oldum. Kubanın gizli silahı zeolitler. Orada sihir taşı anlamına gelen "magic stone" diyorlar. sanayii özellikle organik tarımda kullanıyorlar. Aynen sizlerin yaptığı gibi bitkilere püskürtüyorlar korumak için yanlız bileşimine biraz şeker katıyorlar yapıskanlık versin kolaylıkla ruzgarla uzaklaşmasın diye.

Özellikle kazık koklerin saçak vermesini sağlıyor. İğne yapraklılar cok seviyor. Tropikal bitkilerde bayılıyor. Her bitki tek bu yapıların içinde büyümüyor diğer katkılarada gereksinimi var elbette. bileşiminde eser element olarak bölgesel olarak değişen mineraller barındırıyor. Örnegin bor yataklarının üzerinden cıkanda bor içeriği cok fazla domates ve bamya gibi bor seven bitkiler için harika. gordes yöresinde biraz selenyum ve magnezyum da var buda iz element ihtiyacınızı dogal yoldan karsılamanızı sağlıyor.

Yapısı bal peteği gibi yani hekzogonal herseyi tutuyor azot, fosfor, amonyum, en cok severek tutuguklarından. Nemi tutmaya bayılıyor daha az sulama yapıyorsunuz. mikroorganizmaları zararlı bakterileri bazı virüsleri (kristal capı turk zeolarda 2 angstrona kadar iniyor) virusleride tututor dogal elek. Sadece elek olarak değil aynı zamanda protein seker, su tutugu için yakaladıgı microorganizmanın hücre zarına yapısıp canına okuyor.

Klinoptilolit adı altında netten uretici firmaları bulabilirsiniz reklam yapmak istemiyorum. Küba'da ve daha pek cok ülkede zeolit mühendisliği diye bilim dalı var henüz bizde 1990 dan beri biliniyor. TÜBİTAk' sayfasına girersenizde orada detaylı bilgi bulabilirsiniz. Kubada sağlıklı beslenme için evlerin arka bahçelerinde kendi mahsullerini üretiyorlar dostlarıyla yetiştiremediklerini paylaşıyorlar. Hatta kuçuk alanlarda bizim ondulunlerimiz gibi eskimiz delinmiş delik ondulunlerin içine klinoptilolite gubre ile karıştırıp (insan gubreside olabiliyor) toprak çürümüş yaprak ekleyip maydonaz nane, sogan, sarımsak, kıvırcık gibi bodur ihtiyaçlarını sağlıyorlar. Yine sıklıkla yapılan diğer uygulama evlerin bahçelerinde küçük tahtadan 1x1 ebatlarında hazırladıkları alana bitki atıklarını elbette ki klinoptilolite ve solucan tohumlarını ekip suluyorlar. solucanlar arttıkçada tavuk ördek gibi hayvanlarını besledikleri gibi bitkilerin meyva agaçlarının diplerinede dokuyorlar.

Beş yıllık gubre ihtiyaçlarını karsılıyorlarmıs. böylece balık kokmayan, alfa toksini olmayan et ve yumurta yiyorlar. Neden biz açlık sınırına ulaşmıs, koruyucu hekimlik hizmetleri verilmeyen ulkemizde sağlığımızı insanımızı gelecek nesillerimizi korumak için dogaya donmeyelim.
...
"

Muda ve Menevşe beğendi.
Eski 16-02-2010, 11:14   #25
Ağaç Dostu

Takdir ve teşekkür Meyvelitepeye.

Sayın Meyvelitepe,başlığa gösterdiğin ilgi ve değerli paylaşımlara önce şahsım adına şükranlarımı sunarım.

Sayın meyvelitepe bu değerli Kimya doktoru hocayı tanımak isteredim, size yakın olan bu değerli bilim adamıyla tanışmak isterdim, ilgin olurda bu kişiyle temas kurmama vesile olursanız hem kendim adıma, hemde topraklar adına büyük bir hayırlı işe vesile olacaksınız.

İlgin için şükranlarımı sunarım,sevgiyle kalın.

Eski 16-02-2010, 14:04   #26
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Japon Ikeda firmasının Japonya'nın Osaka kentinde gerçekleştirdiği bir toplum projesinden bahsetmek istiyorum:

Bu projede, binlerce ailenin mutfak atıklarından organik gübre elde edilmektedir. Organik mutfak atıkları önce bir parçalayıcı ile parçalanır ve sonra bir kurutucu ile kurutularak nem oranı, yaklaşık %8'e kadar indirilir. Sonra parçalanan ve kurutulan bu mutfak atıkları zeolit minerali ve isteğe göre diğer organik veya inorganik katkı maddeleriyle karıştırılarak üzerlerine EMA spreylenerek tekrar nem oranı %30 - 35 değerlerine çıkartılır. (Projenin detayları şu anda elimde değil, geldiğinde tam değerleri paylaşırım). Karışım peletlenir ve paketlenir. Paketler 30 gün depolandıktan sonra kullanıma hazırdır. Böylelikle, organik çöpler tarımda değerlendirilmiş olur. Bu projenin bir diğer güzel yanı ise, sabah işletmeye gelen atıkların, akşama kadar paketlenmiş ürün haline gelmiş olmalarıdır!

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 22:44   #27
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bazı zeolit türlerinin akciğer ve akciğer zarı kanserine sebep olduğu yönünde araştırmalar mevcut. Öyle ki, özellikle Anadolu'nun bu konuda başı çektiği yazılı.

Bu minerali çok iyi tanıyan arkadaşlarımız şayet biliyorlarsa ve konuya açıklık kazandırabilirlerse makbule geçer.
Sayın MeyveliTepe,

bu konunun haber kaynağı nedir? Ben bunun tam tersi yönünde bulgular olduğu duydum. Aşağıdaki linke bakınız:

http://www.bizimbahce.net/forum/habe...ser-ilaciymis/

Elinizde ciddi veriler içeren kaynaklar varsa mutlaka paylaşmanızı rica ederim.
Saygılarımla.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 23:29   #28
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Savaş, bu sorunuzun yanıtı dört mesaj önceki #26 nolu mesajda mevcut.

Eski 17-02-2010, 22:53   #29
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Savaş, bu sorunuzun yanıtı dört mesaj önceki #26 nolu mesajda mevcut.
Sayın MeyveliTepe, 26 nolu mesajı okudum ama bana yeterli gelmedi. Solunduğunda kansorejen demek tam manasıyla yeterli değil. Soluma dışında kullanımında daha dikkatli olmayı da gerektirmez mi bu? O halde nasıl kullanmalıyız? Kullanım miktarı kansorejen etkiyi sağlıyor mu? El ile teması, veya örneğin saksıdaki domatese temas etmişse ve bu domates bir şekilde yıkanmadan yenildiğinde etkisi nasıl olur? Bu ve benzeri daha detaylı yanıtlar arıyordum. Bir de bu konuda resmi olarak belgelenmiş bir bilimsel bulgu, araştırma vs. var mı bildiğiniz?

Teşekkürler.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 23:30   #30
Ağaç Dostu

klinoptiliolit kansorejen değil,eryonit kansorojendir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Savaş Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe, 26 nolu mesajı okudum ama bana yeterli gelmedi. Solunduğunda kansorejen demek tam manasıyla yeterli değil. Soluma dışında kullanımında daha dikkatli olmayı da gerektirmez mi bu? O halde nasıl kullanmalıyız? Kullanım miktarı kansorejen etkiyi sağlıyor mu? El ile teması, veya örneğin saksıdaki domatese temas etmişse ve bu domates bir şekilde yıkanmadan yenildiğinde etkisi nasıl olur? Bu ve benzeri daha detaylı yanıtlar arıyordum. Bir de bu konuda resmi olarak belgelenmiş bir bilimsel bulgu, araştırma vs. var mı bildiğiniz?

Teşekkürler.
Sayın savaş, Meyvelitepenin 26 numaralı mesajdaki İşaret ettiği nokta zeolit mineralinin bir ailesi içinde klinoptilolite sevgili diye bahsediliyor, fakat o aile içinde hayta (yaramaz olanlar) olanlardan Eriyonit'ten kansorejen olarak nitelendiriyor, sadece solunum yoluyla bu vasfını ortaya koyduğunu belirterek, bu zeolit ailesinin diğer fertlerinin mükemmel olduğunu vurguluyor.

Bu mesajda her şey net bir şekilde anlatılmış, şüphe edilecek noktaya işaret edilmiş, sizi şüphede bırakacak düşüncenin kaynağını anlamak isterdim,Daha önce doğaseverin mesajındada japonyadaki bir projeden bahsederek mutfak atıkla atıklarıylan zeolit in kullanımı anlatılıyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024