agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni85Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2014, 13:18   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Bunu perakende olarak nasıl buluruz. Hep kamyonla satanlar var, bana 3-4 çuval gerekiyor. Gördüğüm kadarıyla bazı akvaryum malzemesi satan yerlerde var acaba onlar işe yarar mı?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2014, 14:18   #122
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Az miktarda olanları fahiş fiyatla satıyorlar. Yolunuz buralardan geçerse bir kaç çuval vereyim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2015, 18:18   #123
Yeni Üye

fulyasu's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2015
Formunuzu herzaman takip ederim sırf bu konu için üye oldum.Tüm arkadaşlara sevgi ve saygılar.Bu formun üstüne yok açanada moderatörlere de müteşekkirim.
Az miktarda yani 7 lt halinde kedi kumu olarak bulunmaktadır.Bende Zeolit taşıyla böyle tanıştım mucizevi bir minarel-taş.Benim dikkatimi kedimin tuvalet kabının artık hiç kokmaması(uzun süre kalsa bile) ve ıslaklığın eskisi gibi çamurlaşmaması çekmişti. Zeolit kullanan bazı kedi kumu markaları zeocat-Bigadia(25 lt 40 tl.gittigidiyor)-patimax.

fulyasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2015, 14:09   #124
Ağaç Dostu

Biraz araştırdım. Çanakkale' de firma buldum kargo ya da ambar aracılığıyla gönderecek. 50 kg çuvalı 20 TL' ye geliyor ama kargo ücreti de aşağı yukarı o kadar tutacak gibi.

Gereken miktar için ise bakanlığın tavsiyesi dekara 100 kg ama metrekareye 1 kg gibi bir miktarın iyi geleceğini söyledi. Ne dersiniz dediği kadar mı alayım?

Düzenleyen kerkenez : 15-07-2015 saat 14:09 Neden: İmla hatası
Eski 15-07-2015, 14:14   #125
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ben dekara 2 ton civarında (metrekareye 2 kg) kullandım, enfiye gibi geldi. Miktarı toprağınızın durumuna göre saptamak en iyisi.

devrann ve Sofii beğendi.
Eski 16-07-2015, 08:27   #126
Ağaç Dostu

Teşekkürler. Bakalım 1 kg ile başlayalım olmazsa ileride ilave yaparız.

Eski 12-08-2015, 20:47   #127
Ağaç Dostu

Ege Zeolit' ten getirttim. İçeriği şu şekilde.

Name:  WP_20150804_18_25_04_Pro.jpg
Views: 1754
Size:  60.8 KB

Eski 04-09-2015, 21:33   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Ege Zeolit' ten getirttim. İçeriği şu şekilde.

Eklenti 570974
Kullandınız mı ?

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2015, 09:30   #129
Ağaç Dostu

Henüz kullanmadım. Kısmetse sezon sonunda diğer malzemelerle birlikte toprağa döküp belleyeceğim.

vural-can beğendi.
Eski 08-03-2016, 17:39   #130
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bütün sayfaları okudum kafam karıştı. Birisi kanser yapıcı etkiden bahsederken, başka biri dişlerini beyazlattığını söylüyor. Hangisi doğru? PH oranına bakınca kireçli topraklarda uygulamak doğru olur mu? Analizlerde nelere dikkat etmeliyiz?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 18:16   #131
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bütün sayfaları okudum kafam karıştı. Birisi kanser yapıcı etkiden bahsederken, başka biri dişlerini beyazlattığını söylüyor. Hangisi doğru? PH oranına bakınca kireçli topraklarda uygulamak doğru olur mu? Analizlerde nelere dikkat etmeliyiz?
Zeolit, içinde 40 kadar farklı minerali barındıran bir aile. Tarımda kullanılması gereken klinoptilolit olanı ve kanserojen filan değildir. Bir zaman şöyle bir mesaj yayınlamıştım, faydalı olabilir. Klinoptiloit iyi kalite ise suda çözünmez, PH seviyesi de nötr civarındadır ve suda çözünmediği için önemi de yoktur. Bu adresteki analize bakın.

YeniBON beğendi.
Eski 08-03-2016, 18:57   #132
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Zeolit, içinde 40 kadar farklı minerali barındıran bir aile. Tarımda kullanılması gereken klinoptilolit olanı ve kanserojen filan değildir. Bir zaman şöyle bir mesaj yayınlamıştım, faydalı olabilir. Klinoptiloit iyi kalite ise suda çözünmez, PH seviyesi de nötr civarındadır ve suda çözünmediği için önemi de yoktur. Bu adresteki analize bakın.
Teşekkür ederim.
Peki Sn. Kerkenez'in paylaştığı resimde PH 7-9 yazıyor. Bu durumda bu ürünü kullanmamalı mıyız? İlçe tarıma analiz yaptırdım(maalesef üstün körü bir analiz oldu) Burası çoğunlukla pancar ve hububat ürettiği için mikro elementlere bakan pek yok. Yalnız bahçe toprağım aşırı kireçli çıktı. Geçen sene ağaçlarımın yapraklarındaki sararmanın nedeninin kloroz olduğu sonucuna vardım. Çinko ve demir eksikliğini yapraktan sağlasam da, geçici bir çözüm olacak. Bu kireç illetinden kurtulmak için dekara 250 kilo leonardit, 250 kilo zeolit ve ağaç başına 5-6 kilo yanmış hayvan gübresi atacağım. Umarım bu bilgiler yeterlidir. Bu yapacaklarım kireç oranını azaltmamı sağlar mı? Birde ürünü alacağım kişi "tüm bahçeye homojen yaymanız lazım." dedi. Ara tarım yapmıyorum. Bu sebeple sadece ağaçlara bu ürünleri paylaştırsam olmaz mı?

Ph nötr olmalı demişsiniz ama verdiğiniz analiz raporunda 7-8 diyor. Nötr'ü yanlış mı anlıyorum acaba?

Düzenleyen tarku : 08-03-2016 saat 19:02 Neden: Ph konusunda düzeltme
Eski 09-03-2016, 00:58   #133
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Teşekkür ederim.
Peki Sn. Kerkenez'in paylaştığı resimde PH 7-9 yazıyor. Bu durumda bu ürünü kullanmamalı mıyız? İlçe tarıma analiz yaptırdım(maalesef üstün körü bir analiz oldu) Burası çoğunlukla pancar ve hububat ürettiği için mikro elementlere bakan pek yok. Yalnız bahçe toprağım aşırı kireçli çıktı. Geçen sene ağaçlarımın yapraklarındaki sararmanın nedeninin kloroz olduğu sonucuna vardım. Çinko ve demir eksikliğini yapraktan sağlasam da, geçici bir çözüm olacak. Bu kireç illetinden kurtulmak için dekara 250 kilo leonardit, 250 kilo zeolit ve ağaç başına 5-6 kilo yanmış hayvan gübresi atacağım. Umarım bu bilgiler yeterlidir. Bu yapacaklarım kireç oranını azaltmamı sağlar mı? Birde ürünü alacağım kişi "tüm bahçeye homojen yaymanız lazım." dedi. Ara tarım yapmıyorum. Bu sebeple sadece ağaçlara bu ürünleri paylaştırsam olmaz mı?

Ph nötr olmalı demişsiniz ama verdiğiniz analiz raporunda 7-8 diyor. Nötr'ü yanlış mı anlıyorum acaba?
Resimde gösterilen üründe PH seviyesinden daha çok porozite oranının seviyesi ve 120 ppm bor içeriği dikkat çekici. Porozite nisbeten düşük, bor ise hayli yüksek. Ona göre dikkatli kullanmalı.

Önceki mesajımda PH nötr civarında dedim. 7 nötr olduğuna göre nötr ve 8 hafif alkali aralığında standart vermişler. Daha yüksek olsa bile suda çözünmeyen bir mineral olduğuna göre toprağın kimyasal yapısını PH bakımından etkilemez, sadece fiziksel yapısını etkiler, katyon değiştirme kapasitesi ile pozitif iyonlu mineralleri ve porozite oranına göre nem tutar.

tarku, YeniBON ve kerkenez beğendi.
Eski 09-03-2016, 06:59   #134
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Bu Ph olayında toprak analizinden sonra kafam iyice karıştı. Analizde ph 7.7 çıkıyor. Kireç oranı % 55 bu nasıl mümkün olabilir? Kireci düşürmek için kükürt kullansam ph düşecek, ph' ı düşürmeden kireci düşürmenin bir yolu yok mu?

Eski 09-03-2016, 08:47   #135
Ağaç Dostu

Alıntı:
Resimde gösterilen üründe PH seviyesinden daha çok porozite oranının seviyesi ve 120 ppm bor içeriği dikkat çekici. Porozite nisbeten düşük, bor ise hayli yüksek. Ona göre dikkatli kullanmalı.

Önceki mesajımda PH nötr civarında dedim. 7 nötr olduğuna göre nötr ve 8 hafif alkali aralığında standart vermişler. Daha yüksek olsa bile suda çözünmeyen bir mineral olduğuna göre toprağın kimyasal yapısını PH bakımından etkilemez, sadece fiziksel yapısını etkiler, katyon değiştirme kapasitesi ile pozitif iyonlu mineralleri ve porozite oranına göre nem tutar.
Porozite araştırdığım kadarıyla iyi bir şey. % 30 iyi midir yoksa az mı? Bor bitkileri zehirleyebileceğinden riskli ama bir anda salmaz diye düşünüyorum. Zira bu meretin bir özelliği de bir takım mineralleri depolayıp yavaş yavaş salması değil mi? Yoksa yanlış mı anlamışım?

tarku beğendi.
Eski 28-03-2016, 11:37   #136
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Merhaba ,

bahçemdeki toprağın "6" metrekarelik ilk kısmın ıslahı için siz değerli arkadaşlarımın da önerileri ile çalışmalarım/malzeme alımım devam ediyor.

Arzu eden buradan takip edebilir

Sayın "meyvelitepe" nin blogundan da yararlanıp, hazırlıklar kapsamında "klinoptilolit" sipariş vermek istedim.

Biraz önce 25 kg.lık bir adet çuval için 2 fiyat edindim. Biri Rota Madencilik = 85.00 TL + kdv (kargo dahil) , diğeri ise Gordes Agro-Clino = yaklaşık 25 Tl. kargo kargo dahil.

En küçük ambalaj bu. Fiyat soracak arkadaşların bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla.

Düzenleyen cockpit : 02-04-2016 saat 16:16
cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 19:55   #137
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bize yakınsınız galiba, bir ara uğrarsanız bir kaç torba ücretsiz olarak verebilirim.

Eski 02-04-2016, 10:21   #138
Ağaç Dostu

cockpit's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2016
Alıntı:
Bize yakınsınız galiba, bir ara uğrarsanız bir kaç torba ücretsiz olarak verebilirim.
Çok teşekkür ederim Ürünüm geldi. 6 metrekare için 25 kg. çok bile. Gerçi blogunuzdaki kullanım oranınızla karşılaştırınca.....

cockpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2016, 23:36   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2016
çok güzel bilgiler

bilgisayarcik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2017, 15:47   #140
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Taban suyu yüksek toprakta kullanılmamalı.

Bunun dışında her türlü toprakta kullanılır. Ağır toprakta çatlamayı önler. Hafif toprakta nemi korur.

İyi sulanan ve hiç sulanmayan _ yamaç yerler_ yerlerde kullanılmalı.

Yamaç yerlerde _ eğer ağaç ise_ burgu ile 4-5 tane 25- 30 cm. lik delikler açılıp iyi yanmış ahır gübresine karıştırılarak kullanılmalı.

Tarla gibi yerlerde toprağa serpilmeli ve toprak altına alınmalı.
Taban suyu yüksek toprakta kullanılmamasının sebebi nedir?

Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 18:04   #141
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Merhabalar,

Nette birçok klinoptilolit satan yer var ama hiç birinde kimyasal içerik bildirilmemiş diger mesajlarda tavsiye edilen umdemin haricinde kullanılacak ürünlerin bir listesi mevcutsa paylaşırsanız hem benim için hemde konuyu araştıran diğer kişiler için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2017, 11:23   #142
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Balkonda domates yetiştirmeyi düşünüyorum bunun için klinoptilolit vb materyallerden bir harç hazırlayacağım çünkü organik bir materyalin içine eksenizde balkonda hiçbir zaman istenilen suyu bitkiyi alamıyor çok çabuk kuruyor ve külleme hastalığı kaçınılmaz son oluyor ve tutan meyveleride kaybediyoruz.
Araştırınca iki tane firma çıkıyor rota mdencilik ve gördes zeolit,burda bayide de satılan bir ürün var ama markası farklı ve ucuz 20 lira.
Firmaların yayınladıkları buroşürlerden bakınca değerler hesaplanırken farklı yöntemlerden faydalanmışlar,gördes firması kdk için kjeldah yöntemi kullanırken rota madencilik Methylene Blue Chloride metodu kullanmış ama yinede değerler birbirine yakın yine porozitelerde birbirine yakın.
Acaba hangisinden almalıyım ? yukarda birisi yazmış rota madencilik ürünü 85+kdv,diğeri 25 tl tabi 2016 fiyatları.
Sormak istediğim bazı değerler çok yakın birbirine diğerini pahalı yapan değer nedir diğerinin bor değeri veya nem miktarı olabilir mi ? bu değerler her ikisinde de net değil. Sonuçta benzer ürünlerse 3 aşağı beş yukarı aynı olması gerekir ama muazzam fark var.
Ben bu üründen en fazla 25 kg kullanırım bu yüzden kalitelisini almak istiyorum

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2017, 19:05   #143
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
rota madencilikten kendiniz çuval olarak isterseniz fiyat o şekilde pahalı arayın yakınlarda bayisi vs.. varsa onun bilgisini isteyin bayi ile irtibata geçin yanlış hatırlamıyorsam bu bahar ben 12.5 TL'ye aldım bayiden cuvalını

meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2017, 11:42   #144
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Ben dekara 2 ton civarında (metrekareye 2 kg) kullandım, enfiye gibi geldi. Miktarı toprağınızın durumuna göre saptamak en iyisi.
sn MeyveliTepe
Bazı kaynaklarda dekara 80 kg kullanmanın çeşitli bitkilerde değişik oranlarda verim artışı veya biyokütle artışı sağlandığı yazıyor.Acaba dekara 2000 kg kullanmakla verimde ciddi artışlar veya doz aşımı yaptığınız için herhangi bir sorunla karşılaştınız mı ? Gözlemleyebildiğiniz farklar nelerdir verim olsun su ihtiyacı vs ?
teşekkürler

Eski 30-11-2017, 12:57   #145
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meminaydin Mesajı Göster
rota madencilikten kendiniz çuval olarak isterseniz fiyat o şekilde pahalı arayın yakınlarda bayisi vs.. varsa onun bilgisini isteyin bayi ile irtibata geçin yanlış hatırlamıyorsam bu bahar ben 12.5 TL'ye aldım bayiden cuvalını
Rota madenciliği aradım bayi sistemlerinin olmadığını söylediler ürünü bana ücretsiz gönderecekler ama kargosunun biraz tutacağını söyledi söyledi osman bey.Belki siz manisa taraflarındaysanız belli yerlerde bir kaç bayiyede veriyorlardır.Neyse 1-2 çuval gönderecek bana kargo kaç para tutarsa artık.

Eski 30-11-2017, 21:29   #146
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
sn MeyveliTepe
Bazı kaynaklarda dekara 80 kg kullanmanın çeşitli bitkilerde değişik oranlarda verim artışı veya biyokütle artışı sağlandığı yazıyor.Acaba dekara 2000 kg kullanmakla verimde ciddi artışlar veya doz aşımı yaptığınız için herhangi bir sorunla karşılaştınız mı ? Gözlemleyebildiğiniz farklar nelerdir verim olsun su ihtiyacı vs ?
teşekkürler
Dekara iki ton doz aşımı anlamına mı geliyor? Öyle ise doz nedir, 80 kg. mı? Kim ölçmüş, nasıl ölçmüş?

Klinoptilolit neticede su tutma kaabiliyeti göreceli olarak yüksek, katyon değiştirme kaabiliyetinin yüksek olması sebebiyle pozitif iyonlu minerallerin yıkanmasını önemli ölçüde azaltan bir malzeme. Değil dekara 2 ton, 20 ton da kullansam negatif bir etkisinin olma ihtimali yok. Neticede toprağın ilk 30 santimlik tabakasını yapılandırmakla ilgili bir durum. Suda çözünmez, normal bir PH aralığında inert ve nötr bir malzeme. Organik madde ile birlikte ne kadar verilse fazla olacağına dait bir ölçüt bulunmuyor.

Kendisinin besleyici bir özelliği yok, sadece toprak düzenleyicilerden biri ve yapılan gübrelemelerin boşa gitmesini azalttığı için bir bahçedeki ikide bir gübre verme ihtiyacını da azaltır. Dekara verilecek 80 kg malzemenin böyle bir etkisinin olabilmesi ise bence ihtimal dışı.

Yeni kurduğum bahçede fidan başına 25 kg verdim

Sofii beğendi.
Eski 30-11-2017, 21:48   #147
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
...
Acaba hangisinden almalıyım ? yukarda birisi yazmış rota madencilik ürünü 85+kdv,diğeri 25 tl tabi 2016 fiyatları.
...
Bir torbası 85 TL + kdv neyin nesidir bilmiyorum, iki ay kadar önce 2,5 tonunu 400 küsür liradan aldım (küsürünü hatırlamıyorum, kdv dahil).

Bu gibi ürünlerde sorun malzeme bedelinde değil, nakliyede. Nakliye malzeme bedelinden epey daha pahalı olabiliyor.

Eski 01-12-2017, 19:51   #148
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Dekara iki ton doz aşımı anlamına mı geliyor? Öyle ise doz nedir, 80 kg. mı? Kim ölçmüş, nasıl ölçmüş?

Klinoptilolit neticede su tutma kaabiliyeti göreceli olarak yüksek, katyon değiştirme kaabiliyetinin yüksek olması sebebiyle pozitif iyonlu minerallerin yıkanmasını önemli ölçüde azaltan bir malzeme. Değil dekara 2 ton, 20 ton da kullansam negatif bir etkisinin olma ihtimali yok. Neticede toprağın ilk 30 santimlik tabakasını yapılandırmakla ilgili bir durum. Suda çözünmez, normal bir PH aralığında inert ve nötr bir malzeme. Organik madde ile birlikte ne kadar verilse fazla olacağına dait bir ölçüt bulunmuyor.

Kendisinin besleyici bir özelliği yok, sadece toprak düzenleyicilerden biri ve yapılan gübrelemelerin boşa gitmesini azalttığı için bir bahçedeki ikide bir gübre verme ihtiyacını da azaltır. Dekara verilecek 80 kg malzemenin böyle bir etkisinin olabilmesi ise bence ihtimal dışı.

Yeni kurduğum bahçede fidan başına 25 kg verdim
http://dergipark.ulakbim.gov.tr/akde...700/5000070756

Böyle bir çalışma yapılmış akdeniz üniversitesi dergisinde yayınlanmış isimleri belli olsada kimdir necidir öğrencimidir yapanlar belli değil ama hiç zeolit verilmemiş ancak sadece gübre verilmiş marul örnekleriyle gübre ve zeolit birlikte uygulanmış örnekler karşılaştırılmış .. uygulanmayan örneklere kıyasla 80 kg/ da dozda uygulamanın %15 verim artışını sağladığı sonucuna varmışlar.Benim 80 kg dediğim uygulamayı bunlarrr da 80 almışlar tesadüf.
Ben size doz aşımı derken fazla verdiğinizi kastetmiştim sonuçta toprak düzenleyici ,benim gerçekten merak etiğim nokta yukarda verdiğim örnekteki gibi bir verim artışı gözlemleyebildiniz mi ? Bloğunuzdan takip ettiğim kadarıyla zeytinlere uygulamıştınız bu yıl bir fark yaşadınız mı rekoltede? Sonuçta toprak düzenleyici sınıfında olsada gübre uygulamasanız bile toprakta yağmurla yıkanan gübreleri absorbe edip bünyesinde tutsa ve bitkinin bu gübreden yararlandığını varsayarsak bir verim artışı olmuş olması gerekir,dekara 80 kg gibi çok düşük düzeyde bir kullanımla %15'lik bir verim artışının olduğu yerde 2000 kg gibi bir doz bomba etkisi yaratması gerekir diye düşünüyorum ( esasında 80kg/da %15 verim artışı pek inandırıcı gelmedi)
http://www.rotamadencilik.com.tr/rot...runbilgisi.pdf
%42-50 gibi su çekme özelliği var gel gelelim 1 da arazi için 80 kg toprağa karıştığında çok çok küçük bir değer.
Bilemedim neye inanacağımızı şaşırdık bugünlerde ülkenin akademisyenide sallamasyon herhalde.3 kişi yapmışlar denemeyi biriside çıkıp dememiş ki bu 80 kg 1 da için çok az ancak %15 verim artışı muazzam bir terslik var bunda filan diye.

1m3 toprak 1800 kg gelir,bu 1m3 toprağı yüzeye 1 cm serilirse, 100 m2 ye 1 cm serilmiş olur. 1000 m2'ye 1 cm toprak sermek için 10m3 toprak gerekir,30 cm toprak için hesaplarsak 30*10=300m3 toprak gerekir,yani 30 cm'lik 1 da toprak tam tamına 300*1800=540000 kg gelir.80 kg nerdeyse devede kulak kalıyor ancak 39m2/g gibi muazzam bir yüzey alanı var,heyecanla sipariş verdim kargo parasına kıyıp kendim denemek istiyorum

Eski 01-12-2017, 22:02   #149
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Linkini verdiğiniz araştırmayı okudum. Yaptıkları çalışmada kg/da telaffuz ediyorlar fakat ne büyüklükte deneme alanı kullandıklarını söylememişler. materials & method bölümünde her parselde 10 fide diktiklerini söylüyorlar. Çalışmayı iki yıllık yapmışlar ama iki yıllık sonuçlar biribirini doğrulamıyor, yıllık verimler arasında uçurum farklar var. Sulamayı yağmura bırakmışlar, o da kafasına göre yağmış Bu bilimsel bir ölçüm ve karşılaştırma şekli değil.

Benim intibam, bu çalışma toprakta kullanılması gereken klinoptilolit miktarının belirlenmesinden hayli uzak.

Öte yandan, 80 kg malzemeyi bir dekara homojen olarak dağıtayım deseniz, her santimetre kareye bir kaç tanecik düşürmek muhtemelen büyük beceri ister. Bundan bir fayda ummak bana mantıklı gelmiyor.

Çalışma ile başka önemli bir şey de, farklı miktarlarda klinoptilolit kullandıkları toprağın ilk durumu ile ilgili. Bundan hiç bahsetmemişler ki bence çok önemli.

Benim seneler önce klinoptilolit kullanmamdaki sebep toprağın ıslah edilmesi ile ilgili bir durumdu. Klinoptilolitin yanı sıra büyük miktarda leonardit de kullanmış ve takip eden seneler içinde olabildiğince ilk 30 santime homojen karıştırmaya çalışmıştım.

Evet, bu uygulamanın çok faydasını gördüm. Özellikle kurak yaz aylarında toprağın neminin muhafazasında, çatlayıp ayrılmasının azalmasında, organik maddenin göreceli olarak yükselmesinde, senelerce hiç gübre vermememe rağmen ağaçların gelişiminde gördüm.

Zeytinde verimi etkileyen faktörler çok çeşitli. Klinoptilolit varlığı ile ilişkilendirmek pek mümkün değil. Toprak yapısının bitkiler için iyileşmiş olup olmadığına bitkinin ve genel olarak bitki örtüsünün mevsimler boyunca durumuna bakarak anlayabiliriz. Yaz boyunca bir kaç kere bel seviyesine gelen otlarla uğraşınca, hasat zamanı bir mevsim içinde fırça gibi uzamış sürgünlerden ağaçların içine girmek bile zorlaşınca toprağın bitkilerin istediği durumda olduğunu çıkarsayabilirsiniz.

Eski 02-12-2017, 00:30   #150
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2016
Sayın Meyvalıtepe,
147 nolu mesajda belirttiğiniz umdemin markalı ürün fiyatımıdır.
fiyat istediğimde 500 kg için 500 tl+kdv teklifi gelmşti.
değerli bilgilerinizle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim.

toren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024