agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni85Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2010, 04:55   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Savaş Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe, 26 nolu mesajı okudum ama bana yeterli gelmedi. Solunduğunda kansorejen demek tam manasıyla yeterli değil. Soluma dışında kullanımında daha dikkatli olmayı da gerektirmez mi bu? O halde nasıl kullanmalıyız? Kullanım miktarı kansorejen etkiyi sağlıyor mu? El ile teması, veya örneğin saksıdaki domatese temas etmişse ve bu domates bir şekilde yıkanmadan yenildiğinde etkisi nasıl olur? Bu ve benzeri daha detaylı yanıtlar arıyordum. Bir de bu konuda resmi olarak belgelenmiş bir bilimsel bulgu, araştırma vs. var mı bildiğiniz?

Teşekkürler.
Sn. Savaş,
Aşağıdaki linkte bu konuyla ilgili bir araştırma var.

TÜRKİYE'DE ASBEST VE FİBRÖZ ZEOLİT (ERİYONİT) İLE İLGİLİ AKCİĞER HASTALIKLARI

http://www.akvaryum.com/forum/zeolit...si_k219120.asp

Ayrıca Gaziantep ve Süleyman Demirel Üniversitelerinin yaptığı araştırmalara aşağıdaki linkteki search kısmına Zeolite and Cancer yazarak ulaşabilirsiniz. 25 nolu mesajdaki linki bir kez daha veriyorum.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

pria beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 04:59   #32
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sayın savaş, Meyvelitepenin 26 numaralı mesajdaki İşaret ettiği nokta zeolit mineralinin bir ailesi içinde klinoptilolite sevgili diye bahsediliyor, fakat o aile içinde hayta (yaramaz olanlar) olanlardan Eriyonit'ten kansorejen olarak nitelendiriyor, sadece solunum yoluyla bu vasfını ortaya koyduğunu belirterek, bu zeolit ailesinin diğer fertlerinin mükemmel olduğunu vurguluyor.

Bu mesajda her şey net bir şekilde anlatılmış, şüphe edilecek noktaya işaret edilmiş, sizi şüphede bırakacak düşüncenin kaynağını anlamak isterdim,Daha önce doğaseverin mesajındada japonyadaki bir projeden bahsederek mutfak atıkla atıklarıylan zeolit in kullanımı anlatılıyor.
Sn. Epsody,
Sizin tavsiye ettiğiniz ürünün, saf Klinoptilolit olduğundan ne kadar eminsiniz? Çünkü madenden sadece bir tür değil birden fazla zeolit türü aynı anda çıkarılır. İşte bu nedenle, içinde Erionit olmadığına dair elinizde Laboratuar tahlili var mı?

Düzenleyen acemi_caylak : 18-02-2010 saat 07:36
Eski 18-02-2010, 08:14   #33
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Acemi-Caylak, endişenizde haklısınız. Ben de aynı tereddütü fazlasıyla yaşamıştım. Bu yüzden tescilli ürün almak gerekir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 08:21   #34
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sayın MeyveliTepe, 26 nolu mesajı okudum ama bana yeterli gelmedi. Solunduğunda kansorejen demek tam manasıyla yeterli değil. Soluma dışında kullanımında daha dikkatli olmayı da gerektirmez mi bu? O halde nasıl kullanmalıyız? Kullanım miktarı kansorejen etkiyi sağlıyor mu? El ile teması, veya örneğin saksıdaki domatese temas etmişse ve bu domates bir şekilde yıkanmadan yenildiğinde etkisi nasıl olur? Bu ve benzeri daha detaylı yanıtlar arıyordum. Bir de bu konuda resmi olarak belgelenmiş bir bilimsel bulgu, araştırma vs. var mı bildiğiniz?

Teşekkürler.
Sn.Savaş,
Bu, şu demek, yapısı itibarıyla 40 küsür üyesi olan zeolit grubundan biri olan "eriyonit" isimli madenden uzak durulacak. Herhangi bir şekilde eriyonit alınmayacak, öyle ya da böyle kullanılmayacak. Klio diye alınanda eriyonit karışık olma riski olan da alınmayacak.

pria beğendi.
Eski 18-02-2010, 08:38   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu riski almaktansa eş değer başka bir ürün kullanılamaz mı?

Ya da leonardit kullanmak yeterli değil mi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 09:35   #36
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bu riski almaktansa eş değer başka bir ürün kullanılamaz mı?

Ya da leonardit kullanmak yeterli değil mi?
Bence kullanılabilir. Zeolit (klinoptilolit) adsorblayıcı özelliği nedeniyle kullanılan bir ürün. Topraktaki gözenekliliği sağlayan diğer maddeler zeolite alternatif olarak kullanılabilir.
Ayrıca topraktaki organik madde miktarını artırmak bence daha öncelikli olmalı.

Eski 18-02-2010, 09:38   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
acemi_caylak;Arkadaşım şüpheni biliminlen yenmelisin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Epsody,
Sizin tavsiye ettiğiniz ürünün, saf Klinoptilolit olduğundan ne kadar eminsiniz? Çünkü madenden sadece bir tür değil birden fazla zeolit türü aynı anda çıkarılır. İşte bu nedenle, içinde Erionit olmadığına dair elinizde Laboratuar tahlili var mı?
Arkadaşım bu şüpheci yaklaşımlar sana, zaman kaybettirmekten öte bir şey kazandırmıyacaktır, bunun farkına varamadın, leonardit'te ki tutumunu devam ettiriyorsun.

Benim kullandığım klinoptilolit ayni zamanda hayvan yemi olarak kullanımı tesçil almış bir ürün ben daha ne arayayım, bundan ötesi şüphe adamı hastalığa götürürür, kullandığım ürünün bilgilerini sayın meyvelitepeyle de paylaşmıştım, bu konuda o sizden daha şüpheci yaklaşımları olan bir kişi olmasına rağmen, kendisinden bu konuda herhangi bir karşı görüş almadım kendisinden.

Siz hep böyle bir ticaret anlayışı içinde olduğunuz sürede, sizin alış veriş yaptığınız satıcıların vah haline diyorum.

http://www.bizimbahce.net/forum/habe...s/msg8203/#new

Düzenleyen epsody : 18-02-2010 saat 09:45 Neden: Link ilavesi
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 18:07   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Biz hiç değişmeyeceğiz. Gözümüzün içine baka baka Türk milletini radyasyonlu çay içmeye davet eden bakan bizde, aidsli olduğunu bile bile hayat kadınları ile birlikte olmak bizde, önümüze atılan herşeyi doğru kabul etmek bizde. Bazı maden firmaları klinoptilolit satıp para kazanacak diye insanları çok rahat harcayabilirler. İçinde ne olduğuna emin olmadığım, üretici firmasına güvenmediğim hiçbir şeyi almam. Eksik kalsın. Alanında yolu açık olsun.

ggirgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 18:46   #39
Ağaç Dostu

Arkadaşım aklın yolu bir derler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ggirgin Mesajı Göster
Biz hiç değişmeyeceğiz. Gözümüzün içine baka baka Türk milletini radyasyonlu çay içmeye davet eden bakan bizde, aidsli olduğunu bile bile hayat kadınları ile birlikte olmak bizde, önümüze atılan herşeyi doğru kabul etmek bizde. Bazı maden firmaları klinoptilolit satıp para kazanacak diye insanları çok rahat harcayabilirler. İçinde ne olduğuna emin olmadığım, üretici firmasına güvenmediğim hiçbir şeyi almam. Eksik kalsın. Alanında yolu açık olsun.
Sizin bu konuda biraz bilgi ve deneyimiz var, buyurun paylaşalımda sizin dediğiniz gibi insanlara yol göstereceğiz diyerek zarar vemiyelim, bilgilerinizi ortaya koyarak bu başlıkta müspet mesajları tersine çeviren açıklamalar yapında hizmetiniz olsun insanlara sevgiyle kal, fakat şüpheyle yaşama. iyi günler.

Eski 18-02-2010, 19:01   #40
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Arkadaşlar, o kadar ürkülecek bir şey yok. Bu alanda çalışan gayet ciddi firmalar var. İhraç da ediliyor. Ürünleri tescilli ve denetimli. Bu mineral öyle göz ardı edilecek bir şey değil.

Kendi adıma, tescilli bir ürünü iki ton kadar tedarik ettim. Bu yaz sebze parkında kullanacağım. Deneyip henüz sonuç almadığım bir konuda konuşma adetim yok, fakat çok umutluyum.

pria beğendi.
Eski 18-02-2010, 20:46   #41
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
arkadaslar selamlar

Bende sizler gibi tereddüt icindeydim ,aynı endiseleri yasıyordum ,tanıdıkca hayran oldum kesinlikle gözardı edilecek bir ürün degil ,ciddiyetine ve kalitesine inandıgım manisa gördes den cıkaran bir firmaya halihazırta 16 ton siparişimi verdim,bir kısmını agaclarımın tac izdusumune keci gubresı,leonarditle beraber karıstırıp,bır kısmınıda azot ıcın ektigim asılı fig ve baklaları topraga karıstırmadan önce ema ile birlikte karıstırıp kullanmayı dusunuyorum.
Klinoptilolitin toz halini ,agaclarımın bir kısmına kaolin gibi tek basına,bir kısmınıda kaolinle beraber karıstırıp deneme amaclı zararlılara karsı kullanmayı dusunuyorum.****** tamamında ema olacak.Gunu geldıgınde sonuclarını paylasırız.

saygılarımla

pria, MaynaVira ve devrann beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 20:51   #42
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Arkadaşlar, kusuruma bakmayın lütfen! Basitçe ama bana göre önem arzeden bir kanser meselesine değinmek isterken az çok polemiğe neden oldum sanırım. Belki sorularımı eksik ifade etmiş olabilirim. Aslında sormak istediğim soruyu sayın acemi_caylak daha net ifade etmiş bulunuyor.

Alıntı:
Sn. Epsody,
Ve yine sayın MeyveliTepe ve Epsody bana göre yeterli açıklama bulunmuştur. Teşekkür ederim. Geriye tescilli ürünü tespit etmek kalıyor.

Hadi "Türk işi doğru olmaz" diyelim, ama bütün bir dünya bu ürünü kullanıyor. Hatta, bir tez çalışmasında, bu ürünün klimalarda kullanılarak, hastanelerin yeni doğan bebek ünitelerinde kullanımı ile bebek ölümlerinin önlenmesi ile ilgili araştırmalar yapılmış. Benim sorum sadece, kanser riski ile ilgili ne ölçüde gerçekçi veri elde edilmiş ve kullanımda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?, şeklinde olacaktı.

Şimdi bu konu ile ilgili sayın acemi_caylak'ın vermiş olduğu linkleri inceleyeceğim.
Saygılarımla.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 06:27   #43
Ağaç Dostu

Başka topiklerde Sn. Halil Önen elinde Organosen olduğundan bahsetmişti.
Organosen %57 oranında klinoptilolit içeren bir gübre. Halil Bey Organosen' in etkileri ile ilgili tecrübelerini (tabi ki bu topiği okuyorsa) bizimle paylaşırsa iyi bir referans olacaktır.

Eski 20-02-2010, 17:28   #44
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Organosen ile ilgili bilgiyi Halil beyden bekliyoruz. Bir süre sonra katılım olmazsa özelden bildirelim, sorularımız için buraya bir ara uğrasın. Nasıl olur?

Eski 20-02-2010, 17:52   #45
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Organosen, klinoptilolit ve leonarditin yanı sıra amonyum nitrat içeriyor. Doğal ve organik malzeme ilave edilmiş mineral gübre olduğu için organımineral kategorisine almışlar.

pria beğendi.
Eski 20-02-2010, 19:49   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Organosen, klinoptilolit ve leonarditin yanı sıra amonyum nitrat içeriyor. Doğal ve organik malzeme ilave edilmiş mineral gübre olduğu için organımineral kategorisine almışlar.
Sevgili Dostlar,
Sn. MeyveliTepe'nin yukarıdaki bilgileri doğru.

Bu gübre ilk çıktığında, sanırım 3 yıl oldu. O zaman kuraklık yaşanıyordu. Su tutma kapasitesi yüksek olduğu için almıştım.

4 yaşındaki 15 kadar kumlu arazimde ceviz ağaçı için ağaç başı, tac izine 5 er kg kulandım.
Faydasını gördüm. Hem kuraklık için hem ağaclar için.

Ertesi yıl bu gübre ile sutut u karıştırdım. Daha iyi sonuç aldım.

Ama bunlar kurak yıldave kumlu arazi içindi.

Zeytin fidanları için de köke temas etmeden, tüp köklerin bir karış altına, bir avuc kadar gübreyi bir kürek yanmış hayvan gübresi ile karıştırdım. (bunu yetkililerine sordum)

Bu şekli ile de iyi sonuç aldım.

Ancak klinop tilopit kadar ucuz olduğu söylenemez. Ve onun kadar bol kulanmak da çok zor.

Ama yeri az olanlar ve 5 ,10 ağacı gibi ya da az sebze yetiştiriçiler için ideal.

Şimdi elimde kalanları, ema+yanmış hayvan gübresi+kuru tarla otlarına organsen de karıştırarak (güçlü) kompost yapıyorum.
Bunu yetiştiremezsem eğer...

Dikeceğim zeytin fidanları için de hayvan gübresi ile organaseni karıştırıp kullanacağım.

(Ayhan kaptan 16 ton klinoptilolit (bu Türk toprağı değil mi_ doğru mu yazıyorum_) almış. Ondan bir iki ton alıp 2 dönüm kumlu arzide denemeyi düşünüyorum.)

Saygılar

kamkat38 ve Sofii beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 22:31   #47
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Halil bey selamlar

haklısın fazlası var,uygulamaya yatisemessem vatan topragı,imece tasımasımı?

25kgx640

Eski 20-02-2010, 22:47   #48
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Sayın MeyveliTepe ve Halil bey,

Organosen açıklamaları için teşekkürler. Benim bir sorum daha olcaktı: Klinoptilolit ve leonarditi karıştırarak, balkon bahçeciliği için saksı topraklarımıza harç olarak katmamızın bir sakıncası var mı? Yani, saksı toprağına homojen olarak bütünüyle karıştırmayı düşünüyorum. Böyle olduğunda bir sakıncası olur mu? Yoksa, saksının belli bir bölümüne belli ölçülerde mi katmam lazım?

Teşekkürler.

Eski 23-02-2010, 23:48   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhandukel Mesajı Göster
Halil bey selamlar

haklısın fazlası var,uygulamaya yatisemessem vatan topragı,imece tasımasımı?

25kgx640
Ayhan kaptan imece yerine getirildi. 640 tane 25 kg. lık torba klinoptilolit ( yahu bu türk toprağına gavur ismini kim koymuş) halledildi.
(Yoldan geçen bizim kasap Arif usta selam verdi, borçlu çıktı. ''Bi mangal yaparız iki tek atarız'' dedik, onu da kandırdık.

Sahi 20 tane beyaz ve daha hafif torba vardı. Onlar neydi anlamadık. Kaolin kili gibi bir şeydi.

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 02:10   #50
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sahi 20 tane beyaz ve daha hafif torba vardı. Onlar neydi anlamadık. Kaolin kili gibi bir şeydi.
Ayhan Bey kendisi net olarak yazacaktır aslında.
Ama bildiğim kadarıyla, kaolin kiline benzeyen, klinoptilolitin çok ince işlenmiş hali.
Firmayla görüştüğümde bana da sözetmişlerdi. Tıpkı kaolin kili gibi (güneş yanığı ve zeytin sineğine karşı uygulandığını söylemişlerdi) yapraktan uygulanabiliyor.

Eski 24-02-2010, 08:13   #51
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

selamlar

Eşim anlattı kamyonu görünce müdürü öksürük tutmus,sizde aslında benim bir kolum sakat falan demişsiniz ama kimse dikkate almayınca ilerleyen saatlerde kamyonun üstünde rambo gibiymissiniz.Yukarıdan Güzelhisardan seyreden köylüler 25 kg luk torbalar havalarda ucusuyordu diyorlar.Herkesin ellerine saglık teşekkür ederim.
Arif ustaya cok güldüm,yoldan gecerken ''bu koca kamyonda niye geldi,siz ne taşıyorsunuz orda''deyip yaklasınca adamcagız kendini kamyonun üstünde bulmuş.İki yıldır devamlı yapacak bir projemiz,işimiz oldu bu sefer havada yagmurlu olursa söz,toplanalım
Bahsettiginiz torbalarda Klinoptilolitin toz formunu var,bu sene deneme amaclı agaclarımızın bir kısmında zeytin sinegi başta olmak üzere zararlılara karşı kullanmayı düşünüyorum,farklı denemeler yapacagız,tek başına kullandıgımız gibi kaolinle beraber de karıştırıp da kullanacagız temkinli yaklaşıyorum mikron olarak kaolinden daha kalın,fiyat olarak cok ucuz,firma yetkilisiyle bu konuda temas halindeyiz .Agaclarımız büyüdügü zaman kaolinin fiyatı problem olmaya baslayacak,alternanif bulmamız gerekecek umarım basarılı oluruz.

saygılarımla

Eski 24-02-2010, 08:21   #52
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ayhan bey kolay gelsin. Ben de bir kaç ağaçta mikronize klinoptilolit deneyeceğim. Firma 6 mikron olduğunu söylüyor. Sonbaharda durumu net olarak görürüz. Umut verici olan kaolin ve klinoptilolit'in kimyasal içerikleri aynı, dolayısı ile özgül ağırlıkları da aynı olmalı. Parçacık büyüklüğünün etkisini hep birlikte göreceğiz.

pria beğendi.
Eski 24-02-2010, 12:32   #53
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn Meyvelitepe selamlar

Biz bu yıl,bir önceki yıl sizinle birlikte zeytin sinegine karşı(üstelikte yaşlıların dahi hatırlamadıgı en kötü yılında) kaolinle elde ettigimiz başarının rahatlıgını yaşadıgımız gibi önümüzdeki uygulama yılına da cok daha donanımlı giriyoruz.

Kaolin ülkemizde bolca bulunmasına ragmen malumunuz uygun mikron sebebiyle yurt dışından ithal geliyor,dolayısıyla fiyatı abartılı,kullanımının yaygınlaşmasındaki en büyük sorun bu.

Klio icin belittiginiz 6 mikron cok cok iyi, görünüşe göre başarı oranımız yüksek,fiyatının cazip olmasıda yaygınlaşması ve cok agacı olanlarında kullanması acısından avantajı,üstelik firma yetkiliside ürününün arkasında yapacagımız uygulamalarda bulunabilecegini belirtiyor.

Sizin ve bizim farklı cografyada elde ettigimiz/edecegimiz başarılar ürünün genel başarısı göstermesi acısından bence cok önemli

Başarılar dilerim

saygılarımla

pria beğendi.
Eski 24-02-2010, 12:49   #54
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Teşekkürler. Klio ile meyve sineklerine karşı elde edilebilecek bir başarı hepimizi fazlasıyla mutlu eder. Ancak şimdiden başarı sağlanmış izlenimi de vermek istemem. Bir şansımız, tam bir karşılaştırma yapma imkanına sahip olmamız olsa gerek. Yeni mevsimde yeterli denemeler ve ölçümler yaptıktan sonra sonucu kendi adıma rahatlıkla ilan edeceğim

pria beğendi.
Eski 24-02-2010, 13:55   #55
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn Meyvelitepe, Ayhan Bey, Halil Bey
Klio ile yapacağınız çalışmaların sonuclarını sabırsızlıkla bekliyoruz. sizin alacağınız sonuçlara göre, bizler de Klioyu EM'nin yanında müşterilerimize tavsiye edeceğiz. Saygılar.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 08:53   #56
Ağaç Dostu

Klinoptilolit kullanacak arkadaşlardan Ege ve Marmara bölgelerinde yaşayanlar nakliye açısından şanslı gözüküyor. Çünkü tescilli üreticiler Manisa ve Balıkesir'de.
Diğer bölgedeki arkadaşlar için nakliye fiyatları çok yüksek. 16 ton altında alırsanız ton başına 100-120 TL arası, 16 Ton ve üzeri için ton başına 90 TL ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunlar Manisa ve İzmir'den Gaziantep'e taşıma fiyatları.
Bu yüzden klinoptilolit kullanma sevdamızı şimdilik erteledik.

Eski 25-02-2010, 09:30   #57
Ağaç Dostu

Topraklar adına hiç bir şey ertelenemez.

Alıntı:
Klinoptilolit kullanacak arkadaşlardan Ege ve Marmara bölgelerinde yaşayanlar nakliye açısından şanslı gözüküyor. Çünkü tescilli üreticiler Manisa ve Balıkesir'de.
Diğer bölgedeki arkadaşlar için nakliye fiyatları çok yüksek. 16 ton altında alırsanız ton başına 100-120 TL arası, 16 Ton ve üzeri için ton başına 90 TL ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunlar Manisa ve İzmir'den Gaziantep'e taşıma fiyatları.
Bu yüzden klinoptilolit kullanma sevdamızı şimdilik erteledik.
Arkadaşım Bu mineral toprakla bitkinin bağlarını sağlamlaştıran bir mineral, bunu ertelemenin yararı yok, topraklarından vaz geçmeyi düşünüyorsan buna diyeceğim olamaz, hiçbir maliyet topralaradan daha üstün değer taşıyamaz, yeterki sen toprağının kıymetini bilerek işlet bu sevda toprakla bitmez, akıllı insan bunun üstesinden gelmesini bilendir.

Eski 05-03-2010, 17:48   #58
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Rota madencilikten Umdemin adlı ürünüm dün geldi. İşin doğrusu bu malzemeyi toprakta ve bitklerimde denemek için sabırsızlanıyorum. Daha önce sihirli toprak diye bir şey almıştım. Azar azar bazı çiçek saksılarına vermiştim. Çiçekler gerçekten kendilerine gelmişlerdi. Bu toprakta bol gübre olduğunu anlıyordum ama, nasıl oluyordu da bitkiye zarar vermiyordu? Toprağın içindeki beyaza çalan küçük taş parçaları her ne ise, keramet bunda diyordum. Dün Umdemin gelince anladım ki, topraktaki o malzeme zeolit imiş. İşte bu nedenle ürünü kullanmak için uygun zamanın gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Eski 05-03-2010, 18:03   #59
Ağaç Dostu

Balkondaki özgürlüğün bir kat daha arttı.

Alıntı:
Rota madencilikten Umdemin adlı ürünüm dün geldi. İşin doğrusu bu malzemeyi toprakta ve bitklerimde denemek için sabırsızlanıyorum.

Umdemin gelince anladım ki, topraktaki o malzeme zeolit imiş. İşte bu nedenle ürünü kullanmak için uygun zamanın gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum.
Sayın Savaş, en ideal saksı toprağı hazırlamada kullabilirsin, saksıdaki bitkilerin ne fazla gübreden nede sudan zarar görmiyecekler, saksılarında bundan böyle mantari hastalık bitkilerinde görülmeyecek.

Bu klinoptilolit denen minerale ben bitki geliştirme regületerü diyorum, bitki toprak arasında regületör görevi yapmaktadır, sevincini kutluyorum, iyi günlerde kullanmayı diliyorum, sevgiyle kal.

Eski 09-04-2010, 22:04   #60
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Sevgili arkadaşlar, yazılarınızı okuyup klinoptilolit'e takıldım temini için araştırmaya başladım. Gerçi benim ağaçlarım yok çiçek tutkunuyum fakat mükemmeli yakalama açısından kendimi zorunlu hissettim.

Araştırmalarım sonucunda, beykoz flora peyzaj'dan genç peyzaj mimarı, Abdurrahim Topak kardeşimle tanıştım. Sağolsun 50 şer kg lık 4 çuval klinoptiloliti bana ulaştırdı.

Bahçemin bütün toprağını klinoptilolit le harmanladım. Sizlere hem bu değerli madeni toprağımla buluşturmama hem de Abdurrahim Topak gibi değerli bir kardeşi tanımmama sebep olduğunuz için teşekkür ediyorum. Sevgiler, saygılar...

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024