agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2006, 22:12   #1
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Leonardit ve humik asit

Todor arkadaşımızın bir yazısında rastladığım humik asit ve leonarditle ilgili internetteki yazılar çok olumlu. Bu maddeler gerçekten söylendiği gibi yararlı mı?

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2006, 23:17   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
hasan42
Hümik asit deyimiyle ilk kez yazınızı okuyunca karşılaştım. Araştırınca karşıma bu konu ile ilgili ilginç bilgiler çıktı. Paylaşmak istedim.
http://www.izotar.com/bitkidil5.htm
http://www.izotar.com/bitkidil6.htm
Alıntı:
Todor
Humik asit ve fulvik asit devamlı kullandığım bir madde. Pekmez gibi kokuyor yapraktan ve topraktan uyguluyorum. Ambalajında kullanım zamanları ve miktarları yazıyor. Ama bu kadar derin bir ürün olduğunu bilmiyodum doğrusu. Alışveriş yaptığım ziraatçi arkadaşın tavsiyesi üzerine almıştım. Çünkü bahçe toprağım fakir ve organik olarak zenginleştirmeye çalışıyorum.
Konuşmaların başlangıcını kopyaladım...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2006, 13:30   #3
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Humik asiti daha önce bir iki defa çim alan uygulamamda kullanmıştım. Çok olumlu sonuçlar almıştık o zaman.

Kireçli topraklarda, bermuda türü çimlerde toprak PH'ını dengelediği ve besin maddesi yönünden zengin olması nedeniyle çimlenme aşamasında çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Fiyatını da göz önüne aldığımızda çok büyük avantajı var.

Ancak aşırı kullanımı toprak PH'ını çok düşüreceğinden özellikle karışım çimlerde kullanılırken sorun çıkartabilir. Bu nedenle çim alan uygulamalarında Ziraat Mühendisi gözetiminde kullanılmasını şiddetle tavsiye ederim.

Fatma Kochan beğendi.
Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2006, 12:26   #4
hydro23

Giriş Tarihi: 18-10-2005
Galeri: 11
hümik asit konusu geçince bende basit bir tecrübemi aktarayım istedim.Tohumları ekmeden önce hümik asit içinde bir müddet beklettiğiniz zaman çatlama ve çimlenme gayet hızlı oluyor.Ben mazı tohumları üzerinde tecrübe ettim.Dikimden önce 30 dk bekletmiştim..

hydro23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 20:52   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Hydro23 hoşgeldiniz.

Aramıza katılmanız ve hemen katkıda bulunmanız bizi çok mutlu etti. Humik asit gerçekten böyle bir etki gösteriyor. Etiket dozuna göre hazırladığınız solüsyona sert tohumları akşamdan da koyabilirsiniz.

Yeni gelen arkadaşlar kısmında kendinizi tanıtırsanız seviniriz.Profilinizi doldurduğunuz için de teşekkür ederiz.
Selamlar.

Fatma Kochan ve Ezgi beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2006, 00:18   #6
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Absisik asit ve çimlenmeye etkisi

Gerçi çim alanlarda değil ancak çok zor çimlenen tohumlarda, özelikle kendi deneyimlerimden etobur bitkilerin tohumlarının çimlenmesinde, Abscissic asit çok iyi sonuçlar vermekde. 1960larda bulunan bu Abscissic asit ilk başlarda bir tür kış uyukusu faktörü olarak rol oynadığı sanıldı ise de son yıllarda Abscissic asit stomatal açılmasında da etkili olduğu gözlendi. explizit şunu diyebilirim ki etobur bitki tohmlarda % 40 cıvarı olan çimlenme oranını % 80 ve üzerine çekmek Abscissic asit ile mümkün olabilmekde tabii fiyat olarak humik asidle kıyaslanamıyacak kadar pahallı.
sadece bu da burdan ek bir bilgi olsun diye yazdım belki çok değerli tohumlarını çimlendirmede sorun yaşıyan arkadaşlarımız var ise okusunlar... ancak olası deneyimlerini de bizimle paylaşırlar ümid ediyorum

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2006, 21:18   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2006
Galeri: 1
ben humik asit kullanıcılarındanım kullanmadan once;bıraz araştırmıştım bazı bılım adamlarının doganın mucizesi olarak adlandırıyor.özellikle çeliklerin köklenmesinde istenilen seviyede bir mucıze eger kullanmadıysanız bence kullanın derim.....

Fatma Kochan beğendi.
dilek karagoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2006, 22:59   #8
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

1100 gramlık bir şişe hümik asiti 7,5 liraya aldım. Kahverengi, pekmez gibi bir sıvı. Saksıdaki bitkilere kullanmak için aldığımdan dozajı ayarlamada güçlük çektim. Ambalaj üzerindeki dozaj tarifi çok geniş alanlar için yapılmış. Örneğin domates, biber, patlıcan için dekara 1000 cc yazıyor. Ben de enjektörle ölçüp 2,5 litrelik kola şişesinde hazırladım çözeltiyi. Çok yoğun renk veriyor. Azıcığı pet şişedeki suyu kola rengine dönüştürdü. Cesaret edemediğim için ilk seferinde çok az verdim bitkilere. İki tane kokar ağacım var. Onların üzerinde deneme yapıp sonra diğer itkilerime uygulayacağım.

Eski 25-08-2006, 00:29   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Aman dikkat. Dozaj aşımında bitkinizden olabilirsiniz. Özellikle yapraktan uygulamalarda. Yapraktan uygulamanın sonrasında yapraklarda sararma görüseniz, yaprakları bol bol yıkayın. Ben limon fidanımı öyle kurtardım.

Hasan bey siz oldukça uygun fiyata almışsınız. Ben 1 lt.sini 20 milyona alıyorum, oda indirimli fiyatı. Aslında 25 milyon. Bendeki ürün, sebzelere topraktan uygulamada 500 cc dönümüne, yapraktan uygulamada 200 cc dönümüne. Yani bir şişe 2 dönüm ediyor. Sizinki daha hesaplı galiba

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 01:33   #10
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Hımm. Doz konusunda dikkatli olmam iyi olmuş.
Evet benimki hesaplı ama sizinki de daha yoğun anlaşılan. Benimki dekara 1000cc. Sizinki ise 500 cc. Dekarla dönüm aynı şey değil mi, yani 1000 metrekare?
(Bu arada, bizim burada 1 dönüm 2500 metrekaredir.)

Fatma Kochan beğendi.

Düzenleyen hasan42 : 26-08-2006 saat 13:55
Eski 25-08-2006, 06:34   #11
Ağaç Dostu

Evet 1 dönüm=1 dekar=1000 m2 diye biliyorum bende.

Bazı yerlerde 1 dönümün 2500 m2 olduğuna daha önce de rastlamıştım. Karışıklık yaratıyordur herhalde zaman zaman...

Eski 26-08-2006, 13:05   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Halk arasında dönümün 2500 m2 olarak değerlendirildiğine İç Ege ve İç Anadolu'da rastlamıştık. İlaçlarda verilen ölçü ise "da yani 1000 m2" yi kasteder.

Fatma Kochan beğendi.
Eski 29-08-2006, 01:08   #13
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Bir süreden beri evdeki bitkilerimin (Benjamin [Ficus benjamina Starlight], Mozaik Çiçeği [Hypoestes sanguinea], Salon Eğreltisi [Nephrolepis exaltata], Yelken Çiçeği [Spathiphyllum wallisii]) yaprak uçlarında kuruma oluyordu. Engellemek için birçok şey denedim (su püskürterek nemlendirme, oksijenli su, verilecek suyu kaynatma, aspirin + B vitamini vs) ama başarılı olamadım. Sanırım kullandığım suyun kireçli olması derdimin ana sebebi ve suyu kaynatarak / dinledirerek kireçten arıtmak pek de mümkün değil; toprak hızla alkalileşiyor, toprak yüzeyi yer yer beyaz renk alıyor...

Son olarak bir de Humik ve Fulvik asit içeren bir materyal deneyeyim dedim. Bu sayfada yazılanlara ve aldığım materyalin üzerindeki açıklamalara göre adı geçen bu maddeler, topk pH'ını düzenliyor.

Ancak kafama takılan bir soru var...Aldığım ve kullandığım materyal "Hektaş Black Gold - Organik Toprak Düzenleyici Sıvı Haldeki Hümik Asit". İçinde Humik ve Fulvik Asit (% 18,4), suda çözünür K2O (% 4,0) var; hammaddesi de Leonardit...

Buraya kadar güzel... Ama ürünün -etiketinde yazdığına göre- pH'ı 10-12 arası. Bu değer çok yüksek sanırım (pH 7 olduğunda toprak nötr sayıldığına göre...). Benim sorunum suyun kireçli olmasına bağlı olarak toprak pH'ının yükselmesi olduğuna göre, kullandığım ürünün 10-12'lik pH değerine sahip olması, saksı topraklarının pH'ını daha da yükseltmeyecek mi?

Yoksa Dimyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan mı oluyorum...?

Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2006, 10:40   #14
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Bende Hümik ve Fulvik asit içeren sıvı katkıların toprağın pH'ını asidik yönde (7'nin altı) etkileyeceğini beklerim.

Sorunuz çok güzel ve bende yanıtını merak ettim doğrusu.

Hümik ve fülvik asitler sadece pH düşürmekte kalmayıp şu açıdan da katkı sağlamakta: [topraktaki mineralleri şu şekilde iki gruba ayırırsak]

- Kullanılabilir halde olanlar
- Kullanılamaz halde olanlar şeklinde.

(bu tabir ne kadar anlamlı onuda bilemiyorum gerçi)

Bazı elementlerin kullanılabilir forma geçmesine çok ciddi katkı sağlıyor.
Bunu da bünyesindeki asiditeten istifade ederek yapıyor olması lazım.

Aynı zamanda doğal bir şelatör de olduğu söylenen hümik ve fulvik asitler
katkıların pH'ı 10-12 ise, benim de kafam başka açılardan da iyice karışıyor.

İzninizle bende sorunuza, küçük bir ilave soru eklemek isterim; Bu konsantre
hümik ve fulvik asitler acaba nasıl bir yöntemle hazırlanıyor? Organik materyallerin, posası alınıp portakal suyu gibi suyumu çıkarılıyor? Yoksa bunlar leonarditten yararlanılarak kimyasal proseslerden sonra mı ortaya çıkıyor?
Leonarditin doğrudan asidik bir ortama soksak, humik ve fulvik asitler açığa çıkar mı?

Umarım, konuyu karmaşıklaştırmadım ama sorunuz ben de kafamı kurcalayan soru işaretleri doğurdu.

saygılarımla,

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2006, 14:24   #15
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan
Bir süreden beri evdeki bitkilerimin (Benjamin [Ficus benjamina Starlight], Mozaik Çiçeği [Hypoestes sanguinea], Salon Eğreltisi [Nephrolepis exaltata], Yelken Çiçeği [Spathiphyllum wallisii]) yaprak uçlarında kuruma oluyordu. Engellemek için birçok şey denedim (su püskürterek nemlendirme, oksijenli su, verilecek suyu kaynatma, aspirin + B vitamini vs) ama başarılı olamadım. Sanırım kullandığım suyun kireçli olması derdimin ana sebebi ve suyu kaynatarak / dinledirerek kireçten arıtmak pek de mümkün değil; toprak hızla alkalileşiyor, toprak yüzeyi yer yer beyaz renk alıyor...

Son olarak bir de Humik ve Fulvik asit içeren bir materyal deneyeyim dedim. Bu sayfada yazılanlara ve aldığım materyalin üzerindeki açıklamalara göre adı geçen bu maddeler, topk pH'ını düzenliyor.

Ancak kafama takılan bir soru var...Aldığım ve kullandığım materyal "Hektaş Black Gold - Organik Toprak Düzenleyici Sıvı Haldeki Hümik Asit". İçinde Humik ve Fulvik Asit (% 18,4), suda çözünür K2O (% 4,0) var; hammaddesi de Leonardit...

Buraya kadar güzel... Ama ürünün -etiketinde yazdığına göre- pH'ı 10-12 arası. Bu değer çok yüksek sanırım (pH 7 olduğunda toprak nötr sayıldığına göre...). Benim sorunum suyun kireçli olmasına bağlı olarak toprak pH'ının yükselmesi olduğuna göre, kullandığım ürünün 10-12'lik pH değerine sahip olması, saksı topraklarının pH'ını daha da yükseltmeyecek mi?

Yoksa Dimyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan mı oluyorum...?

Elinizdeki konsantrenin pH'sı o olabilir, siz sulandırıp uygulayacaksınız. en son süspansiyon pH'sı 7-9 arası olacaktır. Ve hümik asit fazla kirecin çözülmesini sağlayacağı için toprak pH'sını düzenleyecektir. Kaldı ki zaten Hümik asit çok kireçli ve organik madde içeriği az olan topraklarda önerilir.

Fatma Kochan beğendi.
fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2006, 14:37   #16
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saka
Bende Hümik ve Fulvik asit içeren sıvı katkıların toprağın pH'ını asidik yönde (7'nin altı) etkileyeceğini beklerim.

Sorunuz çok güzel ve bende yanıtını merak ettim doğrusu.

Hümik ve fülvik asitler sadece pH düşürmekte kalmayıp şu açıdan da katkı sağlamakta: [topraktaki mineralleri şu şekilde iki gruba ayırırsak]

- Kullanılabilir halde olanlar
- Kullanılamaz halde olanlar şeklinde.

(bu tabir ne kadar anlamlı onuda bilemiyorum gerçi)

Bazı elementlerin kullanılabilir forma geçmesine çok ciddi katkı sağlıyor.
Bunu da bünyesindeki asiditeten istifade ederek yapıyor olması lazım.

Aynı zamanda doğal bir şelatör de olduğu söylenen hümik ve fulvik asitler
katkıların pH'ı 10-12 ise, benim de kafam başka açılardan da iyice karışıyor.

İzninizle bende sorunuza, küçük bir ilave soru eklemek isterim; Bu konsantre
hümik ve fulvik asitler acaba nasıl bir yöntemle hazırlanıyor? Organik materyallerin, posası alınıp portakal suyu gibi suyumu çıkarılıyor? Yoksa bunlar leonarditten yararlanılarak kimyasal proseslerden sonra mı ortaya çıkıyor?
Leonarditin doğrudan asidik bir ortama soksak, humik ve fulvik asitler açığa çıkar mı?

Umarım, konuyu karmaşıklaştırmadım ama sorunuz ben de kafamı kurcalayan soru işaretleri doğurdu.

saygılarımla,

Leonardit; Amerikalı bilim adamı Dr. Leonard tarafından bulunan bir yeraltı madenidir. Organik (bitkisel ve hayvansal) artıklar önce ayrışarak organik maddelere, sonra torfa, sonra Leonrdit'e ve daha sonra da Linyite dönüşürler. Kısacası Leonardit, linyitin kömürleşme esnasında yüksek oksidasyona uğramış halidir.

Ve Leonardit içinde %40-90 arasında değişen miktarlarda Hümik asitler içerir. Hümik asitler genel bir kavramdır. Hümik asit ile Fulvik asit asit en iyi bilinen hümik asitlerdendir.

Leonardit maden ocaklarından çıkarılmaktadır. Aynen linyit yatakları gibi maden yataklarından çıkarılan Leonardit, potasyum hidroksit ile reaktörlerde kimyasal işleme sokularak ham sıvı humik asit elde edilir. Homojenizasyon ve filitrasyon işlemlerinden geçirilen sıvı humik asit şişelenip satılır.

Fatma Kochan beğendi.
Eski 29-08-2006, 17:27   #17
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmt79
Elinizdeki konsantrenin pH'sı o olabilir, siz sulandırıp uygulayacaksınız. en son süspansiyon pH'sı 7-9 arası olacaktır. Ve hümik asit fazla kirecin çözülmesini sağlayacağı için toprak pH'sını düzenleyecektir. Kaldı ki zaten Hümik asit çok kireçli ve organik madde içeriği az olan topraklarda önerilir.
fmt79... Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Acaba Hümik-Fülvik asit uygulaması, saksı bitkileri için ne kadar sıklıkla uygulanmalıdır?

Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2006, 18:38   #18
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

100 L suya 1 L Hektaş Black Gold ilave edip süspansiyonu hazırlıyorsunuz. Sonra 20 kg saksı toprağı için 1 L bu süspansiyondan verebilirsiniz. Ancak sıklık ile ilgili hiçbir kaynak yok.

Hümik asiti verme sıklığı size kalmış.

Eski 30-08-2006, 08:55   #19
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
fmt79, Aydınlatıcı oldu benim için. Teşekkürler.

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2006, 17:55   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2006
Question Ya toz hümik asit ?

Alıntı:
100 L suya 1 L Hektaş Black Gold ilave edip süspansiyonu hazırlıyorsunuz. Sonra 20 kg saksı toprağı için 1 L bu süspansiyondan verebilirsiniz. Ancak sıklık ile ilgili hiçbir kaynak yok.

Hümik asiti verme sıklığı size kalmış.
Evde bir torba hümik asit buldum.. üzerinde %60 toz hümik asit yazıyor.. peki bunu hangi oranda toprakla karıştıracağım FMT79 ? Ben de Salon Eğreltisi [Nephrolepis exaltata] için kullanacağım da... (Kedim agac zannedip devirdi de, bende fırsattan istifade hem saksısını değiştirip hem de gübreleyeyim dedim..

Global Nomad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2006, 03:33   #21
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
nasıl kullanmalıyız

Alıntı:
Leonardit; Amerikalı bilim adamı Dr. Leonard tarafından bulunan bir yeraltı madenidir. Organik (bitkisel ve hayvansal) artıklar önce ayrışarak organik maddelere, sonra torfa, sonra Leonrdit'e ve daha sonra da Linyite dönüşürler. Kısacası Leonardit, linyitin kömürleşme esnasında yüksek oksidasyona uğramış halidir.

Ve Leonardit içinde %40-90 arasında değişen miktarlarda Hümik asitler içerir. Hümik asitler genel bir kavramdır. Hümik asit ile Fulvik asit asit en iyi bilinen hümik asitlerdendir.

Leonardit maden ocaklarından çıkarılmaktadır. Aynen linyit yatakları gibi maden yataklarından çıkarılan Leonardit, potasyum hidroksit ile reaktörlerde kimyasal işleme sokularak ham sıvı humik asit elde edilir. Homojenizasyon ve filitrasyon işlemlerinden geçirilen sıvı humik asit şişelenip satılır.
merhaba ben de Mine Hanım'ın tavsiyelerine uyarak leonardit kullanmak istiyorum.Acaba küçük bir saksıda ne kadar kullanmalıyım.Bu ürünü aldıktan sonra kapağını kullanmak için mecburen açıcam;acaba saklama süresi uzun mudur?Bu ürünü asidik ortamı seven diğer bitkilerimizde de kullanabilirmiyiz? Eğer kullanabilirsek bitki saksıdayken kullanılabilir mi ? Yoksa saksı değişim esnasında mı kullanılır?

M..T beğendi.
Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2006, 19:18   #22
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Global Nomad
Evde bir torba hümik asit buldum.. üzerinde %60 toz hümik asit yazıyor.. peki bunu hangi oranda toprakla karıştıracağım FMT79 ? Ben de Salon Eğreltisi [Nephrolepis exaltata] için kullanacağım da...
Global Nomad hoşgeldiniz. Elinizdeki toz hümik asiti 1/ 10 oranında saksı harcına katıp bitkilerinizde kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin

Eski 27-11-2006, 19:24   #23
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu
merhaba ben de Mine Hanım'ın tavsiyelerine uyarak leonardit kullanmak istiyorum.Acaba küçük bir saksıda ne kadar kullanmalıyım.Bu ürünü aldıktan sonra kapağını kullanmak için mecburen açıcam;acaba saklama süresi uzun mudur?Bu ürünü asidik ortamı seven diğer bitkilerimizde de kullanabilirmiyiz? Eğer kullanabilirsek bitki saksıdayken kullanılabilir mi ? Yoksa saksı değişim esnasında mı kullanılır?
Sıvı ürün satın aldığınızda üzerinde raf ömrü ve kullanım etiketi olacaktır Zerrin Hanım. Buna uymanızı öneririm. Ancak süs bitkisi için öneri yoksa sebze dozunu seçiniz. Ürünü herzaman kullanabilirsiniz. Bitkinize doping gibi gelecektir. İlla saksı değişimi beklemeniz gerekmez. Bütün bitkilerde kullanılabilir.

Fatma Kochan beğendi.
Eski 28-11-2006, 17:26   #24
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Sıvı ürün satın aldığınızda üzerinde raf ömrü ve kullanım etiketi olacaktır Zerrin Hanım. Buna uymanızı öneririm. Ancak süs bitkisi için öneri yoksa sebze dozunu seçiniz. Ürünü herzaman kullanabilirsiniz. Bitkinize doping gibi gelecektir. İlla saksı değişimi beklemeniz gerekmez. Bütün bitkilerde kullanılabilir.
Satın almadım çok az Karşıyaka da sürekli çiçek aldığım yerden istedim varmış.Kullandım fittonyama çok iyi geldi şu anda asitli toprak seven çiçekleri araştırıyorum.Duruma göre satın alacağım.

Eski 01-12-2006, 08:37   #25
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

sonunda aldım

Dün sırf leonardit almak için hale gittim.Halde bulunan zirai ilaç satıcısı bana hümik asit sattı.Tarifte yazıldığı gibi bütün çiçeklerime akşam uyguladım. Merak içinde bekliyorum bakalım ne olacak .

Eski 10-01-2007, 16:25   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2007
Leonarditle humik asiti karıştırmayalım. Leonardit, humik asitin kaynağından
biridir. Bitkisel menşeeli humik asitler de vardır. En rantabl olanı işlenmiş
leonardittir. Sıvı humik asitin kg fiyatı saf olarak 70-80 ytl arası iken, işlenmiş
leonarditin kg fiyatı %65'lik, 1-1,5 ytl arasıdır.

okara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2007, 17:10   #27
Ağaç Dostu

Hoş geldiniz Sayın Okara.
Kendinizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtırmısınız. Sonra da leonardit, hümik asit hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi öğrenmek isteriz.

Eski 10-01-2007, 19:17   #28
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okara Mesajı Göster
Leonarditle humik asiti karıştırmayalım. Leonardit, humik asitin kaynağından
biridir. Bitkisel menşeeli humik asitler de vardır. En rantabl olanı işlenmiş
leonardittir. Sıvı humik asitin kg fiyatı saf olarak 70-80 ytl arası iken, işlenmiş
leonarditin kg fiyatı %65'lik, 1-1,5 ytl arasıdır.
Humik asiti 5 ytl'ye aldım.Leonarditi çok aradığım halde bulamadım.

Eski 12-01-2007, 19:34   #29
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Zeolit karışımı toprağa humik asit eklesek bitkiye zarar verir mi?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 23:44   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
LEONARDİT

Katı granül formda olup toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştiren, biyolojik aktivitesini artıran, yüksek oranda hümik asitler içeren, toprağa karıştırılarak uygulandığında humus oluşturan organik bir materyaldir. Bitki ve hayvan kalıntılarının tarih öncesi zamanlarda gölsel ortamlarda ve bataklıklarda çökelerek basınç, sıcaklık ve anaerobik koşullarda volkanizma hareketlerinin de etkisiyle milyonlarca yılda parçalanıp bozuşması, humifikasyonu, oksidasyonu ve başkalaşıma uğraması sonucu tabakalaşmış killi organik sedimanter bir kayaçtır.

Yüksek kalitede bir leonardit'de hümik asit içeriği, organik madde miktarı, pH değeri, C/N oranı, özgül ağırlık ve bazik solüsyonda yüksek çözünürlük derecesi önemli parametreleridir.

Piyasalarda Leonardit adı altında satılan ürünlerin kalite sınıflaması değerlerinde şaşırtıcı çelişkiler bulunmaktadır. Bu değerlere uymayan ürünler linyit kömürü menşelidir.

LEONARDİT KALİTE SINIFLAMASI

Kompozisyon Düşük Kalite Orta Kalite Yüksek Kalite
Hümik asit içeriği % 35-50 50-65 65-85
Organik madde
miktarı %
minimum 35 minimum 50 minimum 65
pH değeri 6,5±1 5,5±1 4±1
C/N 21±1 19±1 17±1
Özgül ağırlık(gr/cm3) 1,4±0,1 1,2±0,1 0,8±0,1
Bazik sölüsyonda çözünürlük düşük orta yüksek

Doğada çok nadir bulunan ve çok ince damarlar şeklinde oluşan bazende linyit damarlarının üst tabakalarında rastlanan ince leonardit damarları konvensiyonel madencilik yöntemleriyle selektif olarak üretilir. Ocaktan üretilen tüvenan maden %30-40 nem içerir. Leonardit madeni tesiste doğal ortamda oda sıcaklığında havada kurutulmaya bırakılır. 60oC üzerinde sıcaklıkta mekanik kurutma hümik asitlerin zincir ve halka yapılarını bozacağından tercih edilmez. Havada kurutma, eleme ve kırma işleminden sonra oksidasyon, gravite seperasyon, atritor öğütme ve homejenizasyon işlemlerinden geçirilerek torbalanır.

Yorumsuz

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024