agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2020, 08:21   #1501
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2018
farklı bir kaç kaynaktaki ziraat mühendisleri bu konunun altını özellikle çiziyorlar. piyasada satılan kostiklerin büyük çoğunluğu Sodyum Hidroksit. Leonarditten humik aside dönüştürülmesi için ise özellikle Potasyum Hidroksit kaynaklı kostik kullanılmalı deniyor. Sodyum Hidroksit kaynaklı kostik kesinlikle toprağa temas etmemeli deniyor.
piyasadan sadece kostik diye alınırsa, hatta bazı sistelerde humik asid yapımı için bile Sodyum Hidroksit satılıyor. Dikkat etmek lazım.

ahkem ve MeyveliTepe beğendi.
aykuty06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2020, 10:24   #1502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2020
Merhabalar. Yorumlara bakarak belirlediğim bir marka leonardit alıp ocak ayında bahçeye serperek belledim. Toprakta bayağı bir olumlu değişiklik oldu. Şimdi dikim öncesi humik asit alacağım ama piyasada bir sürü marka var. Keza yorumlardan da merdiven altı markanın çok olduğu söyleniyor. Marka ismi paylaşamıyoruz sanırım, alırken neye dikkat etmem gerekiyor. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler

isip77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2020, 23:37   #1503
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2014
merhaba, 6 dönüm civarı köyde yer alan tarlaya meyve ağacı dikmeyi planlıyorum, tarla 500 m yükseltide, toprak aşırı killi, kireçli değil, toprak analizi yaptırmadım ama onu da yaptıracağım. Zeytin, nar gibi ürünler yetişebiliyor, amacımız ticari değil, kendimize belli çeşitlerden meyve olsun diye. İlk başta etrafını çevirip ağaçların bir kısmını bu sonbaharda dikmeyi planlıyorum, sonra parça parça belli düzenlemelerle bir yaşam alanı oluşturmak amacım.
Tarla 4-5 yıldır ekilmemiş, buradaki yorumları okudum geriye dönük, fidanları dikmeden hem tüm tarlaya hem de fidan çukurlarına aleonardit dökmeyi planlıyorumdum ama burada adı geçen bilindik bir firmayı aradım tonuna 2750 tl gibi bir fiyat artı 400-500 gibi de ambar için taşımacılık ücreti de dahil edilince 3250 gibi bir fiyat çıkıyor, şu an tüm tarlaya leonardit serpmek yerine sadece fidan çukurlarına bol miktarda döksem ilk etepta, tarlanın geneline seneye döksem çok fark eder mi acaba başlangıçta.

feliuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 03:49   #1504
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
1.000 m.kareye 50 kg. önerdiler hep, geçen sene ilçe tarım gibi resmi bir satış yeri vardı aklıma gelmedi ismi kilosu 1 tl. idi, geçen gittim kalmadı dediler, muhtemelen biraz artmıştır fiyatı. Bu hesapla bir kaç seferde arabanın arkasında bile taşıyabilirsiniz.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2020, 23:48   #1505
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2014
Cevabınız için teşekkürler, birkaç yerde dekara/dönüme 200-250 kg gibi ifadelerle karşılaşmıştım, bir de fidan çukurlarına da ekleyeceğimi düşünerek ona istinaden bir hesaplama yapmıştım. 1,5 ton civarı almayı planlıyordum. Ama bu fiyatı görünce daha az bir miktar alıp önce fidan çukurlarına bol bol ekleyip tüm tarlaya seneye dökerim diye düşünmüştüm. Aslında toprak analizini görüp oradaki sonuca göre yaklaşık bir dekar/kg hesabı yapmak daha mantıklı. Dediğiniz fiyata veya biraz üstüne de olur, organik madde oranı yüksek leonardit bulmaya çalışayım Eskişehir ve çevresinde.

feliuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 18:11   #1506
Yeni Üye

RiseSS's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2017
SKT geçmiş hümik asit var elimde, kullanmam sizce zararlı mıdır? Saksıda domates ve limon yetiştiriyorum onlar için kullanacaktım.

RiseSS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 00:48   #1507
Yeni Üye

the_Legionary's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi RiseSS Mesajı Göster
SKT geçmiş hümik asit var elimde, kullanmam sizce zararlı mıdır? Saksıda domates ve limon yetiştiriyorum onlar için kullanacaktım.
Leonardit halindeyse çok uzun süre kullanılabilir bozulmaz, çünkü bir madendir. Sıvı hümik asit halindeyse, kimyasal özelliğini kaybetmiş olabilir, etkisi azalabilir ama zararı olur mu bilmiyorum. Bu arada, ben saksıdaki domates ve limonum için leonardit kullandım.

TCM ve RiseSS beğendi.
the_Legionary Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 12:07   #1508
Yeni Üye

RiseSS's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_Legionary Mesajı Göster
Leonardit halindeyse çok uzun süre kullanılabilir bozulmaz, çünkü bir madendir. Sıvı hümik asit halindeyse, kimyasal özelliğini kaybetmiş olabilir, etkisi azalabilir ama zararı olur mu bilmiyorum. Bu arada, ben saksıdaki domates ve limonum için leonardit kullandım.
Teşekkür ederim. Leonardit önermişlerdi ama toprak kötü çıkan domates fidelerim bile hemen kuruyor geçen sene domateslerden verim alamadım ne ektiysem olmuyor

RiseSS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2020, 13:23   #1509
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2019
merhaba. internette ünlü bi sitede çok satılan bi leonardit var.

ph olarak 3-4 yazmışlar. bu başlıkta phı hep daha yüksek yazmış herkes. ph 3-4 olan leonardit toz iyi midir sizce?

saksılarıma daha az dozda mı eklemeliyim?

beekado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2020, 15:45   #1510
Yeni Üye

the_Legionary's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beekado Mesajı Göster
merhaba. internette ünlü bi sitede çok satılan bi leonardit var.

ph olarak 3-4 yazmışlar. bu başlıkta phı hep daha yüksek yazmış herkes. ph 3-4 olan leonardit toz iyi midir sizce?

saksılarıma daha az dozda mı eklemeliyim?
Ben toz olanı tercih ediyorum, toprağın daha iyi havalanmasını sağlıyor.

the_Legionary Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 11:36   #1511
Ağaçsever

Robinson Crusoe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2020
Bayağı bir sayfa okuduktan sonra Orfeteknik Agrohum ürününü aldım web sitelerinden. 90 lira ödedim, ancak kargo 38 lira tuttu canıma okudu. Küçük müşteriyle uğraşmak istememelerini anlıyorum ancak bir kargo firmasıyla anlaşma yapıp kargo dahil fiyata satış yaparak bizlerin mağduriyetini giderebilirler diye düşünüyorum. Tabi belki de yeterince sipariş yok, bilemiyorum...

Gördüğüm kadarıyla Altıntar Agrolig ön plana çıkmış ama fiyatı benim kafamdaki miktarı aşıyor.

Bana özellikle açılmış bir paket geldi, o biraz can sıkıcı oldu ama neyse ki bozulacak, kırılacak bir ürün değil. Satıcı firma mı patlak paketi yolladı kargo firması mı açtı bilmiyorum ama paket oldukça sağlam, bariz biçimde birileri açmış.

Neyse, kullanınca elimden geldiğince sonuçları paylaşacağım.

devrann beğendi.
Robinson Crusoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2020, 16:14   #1512
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2020
Arkadaşlar herkese merhaba. Geçen sene 3 dekarlik ceviz bahçesi kurdum. Bu işte yeniyim. Formdaki yazıları yeni buldum ve takip etmeye başladım gayet güzel bilgiler var. Öncelikle böyle değerli paylaşımlarda bulunulduğu için herkese teşekkür ederim.

Bazı yorumların ve izlediğim videoların ışığında Leonarditden ( tercihim agrohum leonardit ) Sıvı humik asit yapmaya karar verdim. Aklıma takılan bir kaç soru var bu konuda bilen arkadaşlara danışmak istiyorum.

1. Kendi imkanlarımizla yapacağımız humik asiti daha da zengin hale getirmek için humik asit yaparken mikro elementleri de karistirsak faydalı mi olur zararlı mı?

2. Kendi yaptığımız humik asit 20 ltlik su damacalarinda özelliğini ve etkisini yitirmeden en fazla ne kadar saklayabiliriz ( 3-5 ay veya 1-2 yıl gibi )

Cvzci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2020, 14:00   #1513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2020
Bastan sona hepsini okudum. Emeği gecen herkese teşekkürler.
Yalniz leonarditten elde edilen humik asit sivisi icin malesef bir marka tavsiye edilememis. Yapma imkanimiz da yok.

sbulut6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2020, 19:17   #1514
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sbulut6 Mesajı Göster
Bastan sona hepsini okudum. Emeği gecen herkese teşekkürler.
Yalniz leonarditten elde edilen humik asit sivisi icin malesef bir marka tavsiye edilememis. Yapma imkanimiz da yok.
Blackjak en bilineni.

devrann Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2020, 09:56   #1515
Yeni Üye

Devran bey. Diğerlerinin de ph ı yüksek bu yüzden 1 e 100 oranında su ile vermek dolayısıyla az az ve sık sık vermek gibi bir uygulamayla karşılaşıyoruz.

Eski 28-07-2020, 10:11   #1516
Yeni Üye

Devran bey. Diğerlerinin de ph ı yüksek bu yüzden 1 e 100 oranında su ile vermek dolayısıyla az az ve sık sık vermek gibi bir uygulamayla karşılaşıyoruz.

Eski 15-09-2020, 13:09   #1517
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Ekosolun "AgraGron Biohumagro"su nasıl sizce. Alman lisansıyla üretiliyormuş

https://shop.ekosol.com.tr/agragron-...ak-duzenleyici

Maksimum sodyum %2 diyor, bu sodyumlu kostik kullanıldığını mı gösterir.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2020, 16:19   #1518
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Bayilerde 20 litresi 100 lira civarı sıvı hümik asit satılıyor. dekara 3-5 litre uygulabilirsiniz. Ürünün GTS varsa sıkıntı yoktur.

ayrıca ton bazı satılan leonardit fiyatları dip yaptı. dekara 500 kilo kullanırsanız faydasını görebilirsiniz.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2020, 21:54   #1519
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Yorgunum, yoruldum!
Mesajları okudukça sol kaburganın altında ağrılar hissettim.
Öküz 🐂 ile toprağı işlerdik sonra biraz daha hızlı diye at kullandık-m.
Dedemi görmedim babam Cumhuriyetin ilk eğitmeniydi.
Babam pulluğu tutar bende dizginleri böylelikle at çifti ile toprağı devrelerdik.
Aktarma, ikileme gb.işlemler gerçekleştirirdik.
Bu esnada güzel bilgiler öğrenirdim.
Çocuk aklı işte bu otlar niye büyürki, büyümese en azından şu ikileme işi yapmazık dediğimde babam "ot büyümeyen toprakta üretim olmaz"derdi!
Otu tohuma durma aşamasında toprak altına getirirsen toprağa gübre olarak gelir zenginleştirir derdi.
Çocukluğuma dönmek istiyorum.
Şu bu-lar beni sıkıyor.
Arazilerinizi, topraklarımızda büyüyen otları öcü görmeyin zamanında toprak altına getirin.
Lonardit, humik gb.unsurları yine kara toprakta ürettiklerinde arayın.
Avrupa'da 40 yıl gibi uzun yıllar bağcılık yaptım bağcılık okulundan (wainbaurschule) mezun olmuş 5 genç iş yerimde işe başladılar.
İş veren ikisinin işine son verirken üçüne benimle çalışmalarını salık verdi.
"biz okul okuduk diplomamız var ayrıca bir yabancıdan emir almayız" dediler!
İş veren bunlarada kapıyı gösterince kabullenmek zorunda kaldılar.
Benim deneyimlerimi ve bu insanların öğrendiklerini harmanlayıp başarılı uygulama ile ürettik kazanan insanlık oldu.
Yazılan yorumlardan bazen bende etkileniyorum, insanık neticede.
Avrupa'da 40 yıl içinde kimyasal gübre kullandığımı hatırlamıyorum.
Ot ilacı atmak yasak Avrupa da, bana (Niğde) bitişik komşumun 45 dekar elma 🍎 bahçesine bugün sabah ot ilacı attığını gördüm kendisi İmam emeklisi akıl vermem ne hattime.
Gelin sizler şu-bu arayışlar uğraşmayın paranıza emeğinize yazık.
Her ne ararsanız arayın ozanımız Veysel babanın "benim sadık yarim kara toprak'ta" dediğinde arayın. Bırakın ot büyüsün, çürüyen, düşen meyve ve yaprağı toplayıp atanları görüyorum büyük bir hata.
Bahçenizde, tarlanzında toprağın yetiştirdiğini toprak altına getirin.
Biraz duygusal gb..oldu ama buda bir tecrübedir.

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2020, 20:33   #1520
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2019
51 sayfayı kitap okur gibi bitirdim.Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

pavel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2020, 20:41   #1521
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Yorgunum, yoruldum!
Mesajları okudukça sol kaburganın altında ağrılar hissettim.
Öküz 🐂 ile toprağı işlerdik sonra biraz daha hızlı diye at kullandık-m.
Dedemi görmedim babam Cumhuriyetin ilk eğitmeniydi.
Babam pulluğu tutar bende dizginleri böylelikle at çifti ile toprağı devrelerdik.
Aktarma, ikileme gb.işlemler gerçekleştirirdik.
Bu esnada güzel bilgiler öğrenirdim.
Çocuk aklı işte bu otlar niye büyürki, büyümese en azından şu ikileme işi yapmazık dediğimde babam "ot büyümeyen toprakta üretim olmaz"derdi!
Otu tohuma durma aşamasında toprak altına getirirsen toprağa gübre olarak gelir zenginleştirir derdi.
Çocukluğuma dönmek istiyorum.
Şu bu-lar beni sıkıyor.
Arazilerinizi, topraklarımızda büyüyen otları öcü görmeyin zamanında toprak altına getirin.
Lonardit, humik gb.unsurları yine kara toprakta ürettiklerinde arayın.
Avrupa'da 40 yıl gibi uzun yıllar bağcılık yaptım bağcılık okulundan (wainbaurschule) mezun olmuş 5 genç iş yerimde işe başladılar.
İş veren ikisinin işine son verirken üçüne benimle çalışmalarını salık verdi.
"biz okul okuduk diplomamız var ayrıca bir yabancıdan emir almayız" dediler!
İş veren bunlarada kapıyı gösterince kabullenmek zorunda kaldılar.
Benim deneyimlerimi ve bu insanların öğrendiklerini harmanlayıp başarılı uygulama ile ürettik kazanan insanlık oldu.
Yazılan yorumlardan bazen bende etkileniyorum, insanık neticede.
Avrupa'da 40 yıl içinde kimyasal gübre kullandığımı hatırlamıyorum.
Ot ilacı atmak yasak Avrupa da, bana (Niğde) bitişik komşumun 45 dekar elma 🍎 bahçesine bugün sabah ot ilacı attığını gördüm kendisi İmam emeklisi akıl vermem ne hattime.
Gelin sizler şu-bu arayışlar uğraşmayın paranıza emeğinize yazık.
Her ne ararsanız arayın ozanımız Veysel babanın "benim sadık yarim kara toprak'ta" dediğinde arayın. Bırakın ot büyüsün, çürüyen, düşen meyve ve yaprağı toplayıp atanları görüyorum büyük bir hata.
Bahçenizde, tarlanzında toprağın yetiştirdiğini toprak altına getirin.
Biraz duygusal gb..oldu ama buda bir tecrübedir.
Sayın Kozanli,Otu tohuma durma aşamasında toprak altına getirirsen toprağa gübre olarak gelir.Sözünü kısaca açabilirmisiniz.Bahçedeki otları toprağa karıştırmak anlamına mı geliyor.Bu konularda acemi olduğum için affınıza sığınarak soruyorum.

Eski 06-10-2020, 20:53   #1522
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pavel Mesajı Göster
51 sayfayı kitap okur gibi bitirdim.Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Evet bütün konuyu bitirdim ama bayağı tereddütlerimde oluştu.Hazır humik asit alsak,acaba nasıl çözüldü,leonardit alsak kömür tozu olup olmadığını nasıl anlayacağız gibi.Alacağımız malzemelerde bakanlık tescili olan markalar güvenilir midir.Yoksa tescilde başka sattığında başka maddeler olabilirmi.Yani leonarditi baz alırsak bakanlık tesciline göre aldık,yinede kömür tozu çıkma şansı var mıdır.

Eski 07-10-2020, 03:00   #1523
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pavel Mesajı Göster
Sayın Kozanli,Otu tohuma durma aşamasında toprak altına getirirsen toprağa gübre olarak gelir.Sözünü kısaca açabilirmisiniz.Bahçedeki otları toprağa karıştırmak anlamına mı geliyor.Bu konularda acemi olduğum için affınıza sığınarak soruyorum.
Avrupa'da koca bir ömür bağcılık yaptım.
Bin, binbeşyüz dekar bağın sorumluluğunu alıp üretim yapmak her yiğidin harcı değil.
Bu dönem içinde toprağa hayvansal gübre dışında gübre atmadım.
Aşırı nem ve sıcaktan dolayı minimum ilaclama yaptım.
Doğa ( toprak) kendi gübresini üretiyor.
Doğanın ürettiği gübreyi öcü 👹 görüyor kimyasal arayışlara giriyoruz.
Şuan bana komşu olan koca bir elma 🍎 bahçesi var ve ürün hasatı yapılıyor.
Tüccar secme alım yapıyor 4/1 ni alıyor diğeri meyve suyuna gidiyor.
Komik bir ücrete satılıyor kg 06 krş.
Duyunca dilim lal oldu nutkum tutuldu verilen emeğe acıdım.
Gecelerim yalnızdır uyku bilmez biriyim bu vesileyle bahçemdeki terasa oturur yazar okur komşunun da gece dahi çalıştığını izlerim.
Verilen emek karşılığında kocaaa bir hüsran.
Her ağaçtan 10-15 kg elma 🍎 06 krş A satsa bir lira tutmaz.
35 yıldır bu işi yapan insana bir şey öneremezsiniz, kalıplaşmıştır.
İşçilik pahalıya geldiğinden ot ilacı kullandı, her hafta gece gündüz ilaçlama yaptı.
Şuan hasat ediliyor ve hasat anında dahi geceleri ilac atıyor.
Benim Avrupa da uyguladığım ve burada gördüğüm tamamen zıt.
Sohbet ederken bazen konuya değiniyorum boş gözlerle baktığını görüyorum.
Herkes bildiğini yapsın.
Ben de bildiğimden şaşmam doğa gübresini kendi üretir toprağı besler.
Yeterki sen müdahale etme kimyasal kullanma.
Otunu çöpünü öcü görüp toplayıp yakma tohum aşamasında freze ile toprağa karıştır sür.
Bahçenizde büyüyen, yetişen otu, çöpü ve atık meyvesini toprakla buluşturan karıştırın.
Ben şuan bahçemde öyle yapıyorum.

Takip ettiğim bir sitede vatandaş soruyor yapılan yorumlara gülüyorum diyemiyorum.

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2020, 14:09   #1524
Yeni Üye

Sayın Kozanli paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Kozanli beğendi.
Eski 25-10-2020, 18:48   #1525
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2010
Merhaba arkadaşlar,
geçen sene bu zamanlar 140 civarı karışık meyve ağaçlarıma solucan gübresi verdim ve çapaladım bu sene belirgin bir büyüme gördüm ağaçlarda. Toprağım kireçli ve ph yüksek o yüzden her sonbahar organik madde atıp çapalayarak sezonu kapatıyorum. Bu sene de yaptırdığım analizde fosfor eksik çıkınca fosfor ağırlıklı gübre (içinde kükürt ve %1 çinko olan gübre) aldım ağaçlarım 3 ile 10 yaş aralığında yarım kg kullansam bir sorun olur mu?
Verirken organik materyal olarak da bu sene leonardit atacağım ağaç başı 2kg.
organik madde%50
humik ve fulvik asit%50 tescilde kargo dahil 45.90 tlye geliyor.

komkarbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2021, 13:20   #1526
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
1.000 m.kareye 50 kg. önerdiler hep, geçen sene ilçe tarım gibi resmi bir satış yeri vardı aklıma gelmedi ismi kilosu 1 tl. idi, geçen gittim kalmadı dediler, muhtemelen biraz artmıştır fiyatı. Bu hesapla bir kaç seferde arabanın arkasında bile taşıyabilirsiniz.
Bilgi için teşekkürler Sayın TCM Tarım Kredi Kooperatifinden bugün kilosu 1 tl'ye leonardit aldık.

edremit zeytin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2021, 13:09   #1527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2021
Merhabalar,
Forumu baştan sona okudum. Merak ettiğim bir hususa kimse değinmemiş. Özellikle leonarditin potasyum hidroksitle tepkimesiyle hümik asit üreten arkadaşlara sormak istiyorum. Anladığım kadarıyla tepkime sonrası (belki leonardit tam çözünmediğinden) bir çökelti oluşuyor.
1) Leonarditi tam çözündürebilirsek bu çökelti olmayacak mı?
2) Bir şekilde böyle bir çökelti veya posa (artık adına dersek) elimizde kaldı. Bu posayı ne yapacağız? Toprağa verebilir miyiz? Herhangi bir zararı var mıdır?

muratkorkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2021, 19:30   #1528
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratkorkmaz Mesajı Göster
Merhabalar,
Forumu baştan sona okudum. Merak ettiğim bir hususa kimse değinmemiş. Özellikle leonarditin potasyum hidroksitle tepkimesiyle hümik asit üreten arkadaşlara sormak istiyorum. Anladığım kadarıyla tepkime sonrası (belki leonardit tam çözünmediğinden) bir çökelti oluşuyor.
2) Bir şekilde böyle bir çökelti veya posa (artık adına dersek) elimizde kaldı. Bu posayı ne yapacağız? Toprağa verebilir miyiz? Herhangi bir zararı var mıdır?
Buradaki çözünme olayı farklı faktörlere bağlı olsada (sıcaklık,karıştırma,kostik miktarı ..) leonrditin kalitesi çökelti miktarını belirler.İyi kalite bir leonarditte bile çözünmeyen bir kısım kalır bu kısım muhtemelen kömür tozu ve küçük parçaları.Bunun dışında az bir çözücü içinde fazla miktarda leoanardit eritmeye çalışırsanız ne kadar belli bir sıcaklıkta tutsanızda veya karıştırsanızda soğumadan sonra çözünürlük düşeceği için çökelme olur.
İkinci sorunuzda buna bağlı olarak iyi kalite bir leonarditi oran olarak daha az suda çözdüğünüzü varsayarsak çökelme olacaktır,bu çökeltiyi tekrar eritebilirsiniz ancak yinede bir miktar çökelti kalır.Ancak daha ucuz bir leonarditse kullandığınız çok daha fazla çökelti kalır.Kalan çökeltinin kömür olduğunu varsayarsak içinde azda olsa humik asit olsada bence değmez kullanmaya ancak hidrojen peroksitle muamele edilince içindeki
humik asitler fulvik asit yönünde artar bu da kullanılabilirliğini arttırır ancak yapılan iş masraflı ve zaman isteyen bir iş olduğu için değmeyebilir.Yinede toprağınıza belli bir yere fazla gelmeyecek şekilde kullanabilirsiniz.

devrann Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2021, 21:37   #1529
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratkorkmaz Mesajı Göster
Merhabalar,
1) %100 humik ve fulvik asit oranına sahip bir leonardit bulursanız tam çözündürebilirsiniz. Öyle bir leonardit olmadığı için, malzemenin H/F asit oranı ne ise, o kadar çözündürebilirsiniz.

işlem sırasında kullanılan su doyum noktasına ulaşırsa, hala çözünebilecek durumda H/F asit varsa da yine çözünemez, çökelti olarak kalır. Yani su miktarı yeterli olmalı.

İşlem sırasında leonardit KOH ile tepkimeye girmiyor. Yani bir kimyasal reaksiyon söz konusu değil. Sadece suyun pH'ı yükselmiş olduğu için humik asit suda çözünebilir duruma geliyor.

2) Çökeltiyi toprağa karıştırabilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2021, 10:38   #1530
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2021
PH değeri hk.

Merhabalar.
Sıvı hümik asitlerin ambalajlarında Ph değerleri 9-13 aralığında belirtiliyor yani kuvvetli bazik özellikte.(sanırım potasyum hidroksitten kaynaklı) Toz leonardit ise benim kullandığım marka için Ph 2-4 olarak verilmiş. Bu da toz olanı asit özellikli demektir.

1. Sıvı hümik asiti dozajında suya karıştırarak verdiğimizde zamanla birikmeyle toprağın PH ını yükseltme (bazlaşma) etkisi olmaz mı?
2. Toz leonarditin sıvı hümik asit ile birlikte veya dönüşümlü kullanılması asitleşme veya bazlaşmayı dengeleme bakımından dahamı iyi olur?
3. Her iki formda kullanımda; doz aşımınin zararlı olmayacağına dair internette bazı yazılar okudum.Bu doğru bir yaklaşımmıdır?

Cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla

Düzenleyen OrhanÜ : 11-02-2021 saat 10:50 Neden: İmla düzeltmesi
OrhanÜ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024