agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2019, 14:40   #1471
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilhs Mesajı Göster
10 kadar fidan için (ceviz, elma, vs) loenardit almak istiyorum. fidanlar 1-2 yıllık. maalesef dikim aşamasında vermeyi kaçırdım. güvenilir leonardit satan yer tavsiyesi verebilecek var mıdır?
Konuyu okursanız tavsiyeler var.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2019, 16:55   #1472
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Konuyu okursanız tavsiyeler var.
arama yaptım ama mesajlar eski ve net bişey bulamadım. yakın zaman kullanıp memnun kalan varsa bildirirse memnun olurum.

halilhs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2019, 21:23   #1473
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2019
Bugün humik asit uygulaması yaptım. Fidanlara faydası olursa sonucu resimleyip sonucu yazacağım

İbrahimya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2019, 08:30   #1474
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2017
merhaba,sayfalarca okudum ama icerigi guvenilir bir marka onerisine rastlamadim. leonardit icin guvenip alabilecegimiz marka hangisidir?

gzeynep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2019, 09:47   #1475
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
arama yaptım ama mesajlar eski ve net bişey bulamadım. yakın zaman kullanıp memnun kalan varsa bildirirse memnun olurum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gzeynep Mesajı Göster
merhaba,sayfalarca okudum ama icerigi guvenilir bir marka onerisine rastlamadim. leonardit icin guvenip alabilecegimiz marka hangisidir?
Leonardit ve humik asit

gzeynep beğendi.
Eski 12-03-2019, 16:47   #1476
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2017
devrann cok tesekkurler.

gzeynep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 16:59   #1477
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019
Merhaba, aklıma takılan çok şey var; bi kaç konuyu size danışmak istedim.

Balkonda süs bitkisi- ufak sebzeler(cherry domates, süs biberleri) yetiştirmeye başladım.

Yavaş yavaş ektiğim tohumlar çimleniyor ve toprak karışımı da hazırlamaya başladım.

Toprak karışımım 2 birim toprak, 2 birim torf, 1 birim coco peat, yarım birim granül solucan gübresi, eser miktarda kemik unu ve perlitten oluşuyor.(Kemik unu biraz sıkıntılı kendim evde yapıyorum ve çok zamanımı alıyor. undan biraz büyük perlit boyutunda olduğu da oluyor, arada kaçıyor bu boyuttaki parçalar da.)

Elimde sıvı solucan gübresi ve humik asit de var.

Humik asidi can suyu olarak veriyorum Mine Hanım'ın buradaki yazıları ve izlediğim videosu üzerine.

özellikleri şöyle:
organik madde: %5
toplam humik, fulvik asit: %12
suda çözünür potasyum oksit: %2
Ph: 11-13

şişe üzerinde yazan şaşırtma kullanımında can suyu olarak yazılan minimum dozajı kullanıyorum. Can suyu olarak verdikten sonra bu yaz sezonu içinde tekrar kullanmam gerekir mi?

İkinci sorum da sıvı solucan gübresini ne kadar zamanda bir uygulamam gerektiği. Teşekkür ederim.

flamencodiablo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 20:09   #1478
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Alıntı:
10 kadar fidan için (ceviz, elma, vs) leonardit almak istiyorum. fidanlar 1-2 yıllık. maalesef dikim aşamasında vermeyi kaçırdım. güvenilir leonardit satan yer tavsiyesi verebilecek var mıdır?
sayın halilhs;ziraat odalarının satış magazalarında piyasaya göre daha uygun fıyatlı bulabilirsiniz.

halilhs beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 11:09   #1479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
sayın halilhs;ziraat odalarının satış magazalarında piyasaya göre daha uygun fıyatlı bulabilirsiniz.
teşekkürler. bu mağazalardan yakınlarda bulmaya çalışacağım.

bu arada tki hümaş aldım internetten, inşallah faydası olur.

Düzenleyen halilhs : 05-04-2019 saat 11:10 Neden: teşekküler kısaltması düzeltme
halilhs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2019, 22:11   #1480
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bu sene hümik asit yapımı için karıştırıcı mikser aldım, zaman ayarlı priz ile otomatik çalıştırmayı düşünüyorum.

Name:  57009158_2275821732635239_2106534669590724608_n.jpg
Views: 1915
Size:  73.1 KB

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 18:35   #1481
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Yapmaya çalıştığım humik asit hakkında bazı sorularım var;

Kullandığım leonardit deneme amaçlı madenden direk alınan un gibi bir ürün. Denildiğine göre en iyi kalite. (Fotograftaki ürün agrohum)

120 litre kuyu suyuna (ph değeri 7.1) 1860 gr potasyum hidroksit ekledim ve suyun ph değeri 13 oldu. Daha sonra 18600 gr leonardit ekleyip karıştırıcıyı çalıştırdım. Makine 45 dakika durup 15 dakika çalışıyor.

Bu sabah ölçüm yaptığımda ph 7 civarındaydı son ölçtüğümde 6,90 kadar düşmüştü ve dip kısımda çok az tortu kalmıştı. Acaba ph değerinin bu kadar düşmesi normal mi? (Ph metre kalibreli 5 defa denemesini yaptım.)

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 19:32   #1482
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster

Kullandığım leonardit deneme amaçlı madenden direk alınan un gibi bir ürün. Denildiğine göre en iyi kalite. (Fotograftaki ürün agrohum)

120 litre kuyu suyuna (ph değeri 7.1) 1860 gr potasyum hidroksit ekledim ve suyun ph değeri 13 oldu. Daha sonra 18600 gr leonardit ekleyip karıştırıcıyı çalıştırdım. Makine 45 dakika durup 15 dakika çalışıyor.

Bu sabah ölçüm yaptığımda ph 7 civarındaydı son ölçtüğümde 6,90 kadar düşmüştü ve dip kısımda çok az tortu kalmıştı. Acaba ph değerinin bu kadar düşmesi normal mi? (Ph metre kalibreli 5 defa denemesini yaptım.)
Kullandığınız oranlar benim yaptığım denemelerde kullandığıma hayli yakın (örnek: 1680 gr KOH yerine 1860 gr KOH kullanmışsınız).

Dipte tortu kalmayıp büyük ölçüde çözündü dediğinize göre de humik asiti çözmeyi başarmışsınız. Çözeltinin PH'ının 11-12 mertebesinde olması beklenirdi. 6,9 ölçmeniz garip. Doğru ölçüp ölçmediğinizi test etmekte fayda var. Söz gelimi elinize varsa 4,1'lik kalibrasyon sıvısını ve 7,1'lik ve 11'lik kalibrasyon sıvılarını ölçmeye çalışın, ne görüyorsunuz.

Her durumda, elde ettiğiniz sıvı stabil ise, yani dibe çökmüyorsa (asitik ortam humik asitin çökmesine sebep olur) işlem tamam diyebiliriz.

Bekledikçe çökelti artıyorsa ve PH ölçümünüzün doğruluğunu kesin olarak teyid edebiliyorsanız, biraz daha (200-300 gr kadar) KOH ekleyin ki, ortam alkali kalıp çözünmüş humik asit çökelti yapmasın.

Buradaki değişkenler, su, leonardit ve KOH. Bunların durumları, söz gelimi KOH'un saflığı, leonarditin humik asit oranı vb. reaksiyonu etkileyebilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2019, 16:24   #1483
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Neden ph' ın yüksek çıkmasını bekliyoruz? Piyasada satılan humik asitlerin Ph değeri genellikle 7 nin altında satılıyor. Genel olarak (domates, biber, çilek) sebzelerin de ph isteği 7' nin altında. Bu durumda ph' değerinin asidik çıkması bizim için istenen bir durum olması gerekmez mi?

mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2019, 20:43   #1484
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster

18600 gr leonardit miktar doğrumu 1860 kg mı doğrumu

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2019, 12:01   #1485
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2019
10 kadar ağacım var şimdi 10 kadar daha tüplü 3 yaş geliyor bunları ekerken burdaki bilgilerden faydalandım daha önce hiç kullanmadım böle şeyler dikim aşamasında inşallah uygulayacağım

westof Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2019, 12:41   #1486
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertan Mesajı Göster
Neden ph' ın yüksek çıkmasını bekliyoruz? Piyasada satılan humik asitlerin Ph değeri genellikle 7 nin altında satılıyor. Genel olarak (domates, biber, çilek) sebzelerin de ph isteği 7' nin altında. Bu durumda ph' değerinin asidik çıkması bizim için istenen bir durum olması gerekmez mi?
Ph'ın yüksek çıkmasını beklememizin sebebi KOH kullanmamız ve bu maddenin kendi ph'ının 14 gibi bir değerde olması,tabi ki çözeltinin ph'ını su ve leonarditin ph'ıda etkiler.Satılan bütün leonardit kaynaklı ürünlerin ph'ı yüksektir çünkü humik asitler ph düştükçe çökerler,esasında kostikle eritilmiş çözelti içinde fulvik asitlerde vardır.Birkaç ürün vardır (blackjak gibi) gerçi düşük ph'lı ama fulvik asit oranı daha yüksek ürünlerdir onlar.
Ayrıca ürünün en son ph'ı 11-12 olsa bile bu ürünü saf olarak bitki kök bölgesine uygulamadığımız için bir sorun teşkil etmez.Piyasada satılan çoğunlukla bidonlarda satılan ph 7'ye kadar olan ürünler genelde bitkisel kökenlidir ve içerisinde ayrıca aminoasitte bulunabilir bu da ph'ı düşürür toz halde satılan aminoasit ph'ı 3 ile 5 arasında değişir.

tarku, g.c. ve mertan beğendi.
Eski 02-05-2019, 11:51   #1487
Yeni Üye

abiler arkadaşlar ben bu işe yeni hevesli biriyim 600 m bir bahçem var bu leonardit nasıl vermeliyim ufak ufak cızışar actım 10 m falan buralara domates biber patlıcan vs ekeceğim ayrıca yeni ağaçlar geliyor saksıda bunu nasıl uygulamalıyım fazlası zarar verirmi dun cızılara elimle bol bol leonardit serptim sonra tırmıkla toprağa karıştırdım ve suladım haftaya fide ekeceğim fazla attım ise zararı olurmu.

Eski 02-05-2019, 11:55   #1488
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İbrahimya Mesajı Göster
Bugün humik asit uygulaması yaptım. Fidanlara faydası olursa sonucu resimleyip sonucu yazacağım
fidanlara leonardit nasıl uygulanıyor ben dün fide ekeceğim yerlere cızılara ekmeden ellerimle serpip torağa karıştırdım sonra suladım, ağaçlar için nasıl ne kadar atmalıyım 5 adet tüplü erik ayva elma badem geldi dikeceğim ne kadar atmalıyım diplerine yardımcı olursanız sevinirim

Eski 25-05-2019, 18:44   #1489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2019
Bende sonunda kiraz bahçem için (MeyveliTepe hocamdan allah razı olsun) hümik asitimi yaptım 100 lt su 15 kg agrohum leonardit (yalnız 2 çeşit agrohum var biri naylon değerleri yüksek diğeri karton torba değerleri düşük) ve 1.5 potasyum kullandım ph değeri 12.3 çıktı bu arada suyumuzun ph 8 birgün sonra 20 lt bidonlara doldurdum 3 gün içinde 4 ayrı bahçeme kullandım.

Burada mümkünse bilen hocalarıma iki sorum olacak:

1- Yaptığım hümik asiti 20 lt bidonlara koydum 2 gün sonra bidonların dibine çökme yapmış (bidondaların dibindeki kalıntıyı almak için temiz suyla bayağı bir çalkalama yaptım) bu normal mi?
2- Yaptığım hümik asiti damlamayla (örneğin 5 dönüm bahçeye 20 lt ) her sulamada versem sıkıntı olur mu? Teşekkürler.

ases33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 16:54   #1490
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Arkadaşlar herkese merhaba. Benim de bir sorum olacak. Toz şeklinde lenardit aldım, toprağa karıştırdım. Fidelerimin köklerine elimle serpiştirdim. BU leonarditin toprağa karışma süresi gibi bu durum var mı yoksa bitki kökleri leonarditle temas ettiğinde faydası görülmeye başlayacak mı?

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 17:07   #1491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2019
yeni dikilen bir fidana ne kadar dökülmeli yapılan hümik asit suyla karıştırılmadan bir 3-5 yas ağaça ne kadar dökülmelidir

mturhan51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2019, 22:01   #1492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2019
KOH ve NAOH kullanarak alkaline ortamda sıvısını yapabilirsiniz.

filozort Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2019, 22:17   #1493
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2019
KOH Potasyum ayrışır

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Sıvı humik asit kullanarak organik ürün yetiştiriyoruz diye kendimizi kandırıyoruz.

Potasyum hidroksit son derece tehlikeli bir kimyasaldır.
Potasyum, hidrojen ve oksijen atomlarından ayrışır. Kendi başına tehlikeli iken, ayrışmayla faydalı hale gelir.

filozort Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2019, 10:56   #1494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2019
ARKADAŞLAR AŞAĞIDAKİ ÜRÜNÜ KULLANAN VEYA BİLEN VAR MI.BU ÜRÜN TOZ HALİNDE DİREK SU İLE KARIŞTIRILIP KULLANILABİLİYORMUŞ .HAZIR HÜMİK ASİT Mİ OLUYOR ACABA..
ant hümix
• ant humix suda % 100 çözünür ve çözünmesi kolaydır. Su dolu kap (varil ya da kova) üzerine ant hümix yavaş yavaş
dökülerek kendi haline bırakılır, KARIŞTIRILMAZ kendi kendine çözünür.
• Her türlü toprakta; salma, yağmurlama ve damla sulama ile uygulanabilir. Toprakta bitki gelişimi için en uygun şartları hazırlar.
• ant humix çok yıllık veya tek yıllık bitkilerde topraktan kaynaklanan kötü koşulların düzeltilmesinde en etkili toprak düzenleyicisidir.
Toprağın pH dengesinin ayarlanmasında ant humix etkin rol oynar. Hücre zarı geçirgenliğini arttırarak bitkilerin besin elementlerini
almasını hızlandırmaktadır.
• Kalsiyumu yüksek (kireçli) topraklarda besin maddelerinin bitki tarafında alımı zordur, ant humix besin maddeleriyle şelatlı
kompleksler oluşturarak alımı kolaylaştırır.
• ant humix toprakta mikroorganizmaların aktivitelerini daha çok arttırarak aşırı gübrelemeden kaynaklanan problemleri ortadan
kaldırır.
• Sera veya açık alan üretimlerinde, sürekli gübreleme yapılan topraklarda periyodik olarak ant humix uygulaması tekrarlanmalıdır.
• ant humix özellikle fosfor birikimi fazla olan topraklarda daha sık kullanılmalıdır.
• ant humix toprağa uygulanan azotlu gübrelerin yıkanmasını engelleyerek gübre sarfiyatını azaltır. Yapılan gübrelemelerden en
yüksek faydayı sağlar, ayrıca gereğinden fazla yapılan gübrelemeden oluşabilecek sorunları bertaraf eder.
Garanti Edilen İçerik %(w/w)
Potasyum Humat (Toz)

Toplam Organik Madde
Toplam (Hümik + Fulvik) Asit
Suda Çözünür Potasyum Oksit (K O) 2
Maksimum Nem
pH Aralığı
: % 40
: % 65
: % 10
: % 20
: 9.3-11.3

Düzenleyen mpsaltan : 25-10-2019 saat 11:07 Neden: YANLIŞ YAZILMA
mpsaltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2019, 00:43   #1495
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Herkese merhaba, saksıda toros sediri, sukulent ve benjamin gibi yeşil yapraklı bitkilerim var.

Bunlara ben toprak değişiminde granül veya toz leonardit mi vermeliyim yoksa sulama suyu ile sıvı olarak mı vermeliyim ? Birde oranlar konusunda yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olurum.

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2019, 16:04   #1496
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2019
Arkadaşlar bende toz haldeki leonarditi granül hale getirmek istiyorum ancak nasıl yapabileceğimi bilmiyorum bu konuda bilgisi olan var mı?

Düzenleyen Bitki sevdası : 22-12-2019 saat 23:47
Bitki sevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2019, 22:51   #1497
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Ankara ulus halinde kuşçular ve balıkçılar dükkanın girişinin tam yanındaki zirai ilaç dükkanından en kaliteli markadan leonardit aldım ve sahte çıktı. kesinlikle ne yaptıysam suda çözülmüyor.

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2019, 22:53   #1498
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakansalihoglu Mesajı Göster
Ankara ulus halinde kuşçular ve balıkçılar dükkanın girişinin tam yanındaki zirai ilaç dükkanından en kaliteli markadan leonardit aldım ve sahte çıktı. kesinlikle ne yaptıysam suda çözülmüyor.
Leonardit suda çözünmez zaten. Suyu önceden alkali duruma getirin, o zaman çözündüğünü görürsünüz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2020, 12:01   #1499
Yeni Üye

Berk2's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sevgili Sındırgılı, elinizde leonardit varsa, bunu uygulayacağınız gübrenizin le beraber homojen bir karışım yaparak öncelikle ağaçlarınızın iz düşümüne daha sanrada baharda sebze diktiğiniz boş parsellere serebilirsiniz, daha sonrada üstlerine samanı sererek işlem tamamdır

Gübreniz leonardit le beraber daha yarayışlı hale gelecektir, siz sadece gübrenizi ve samanı sererken ağaçların gövdelerine temas etmiyecek şekilde uygulamanız gerekecek, samanınız solucanlara yatak ve barınak olurken gübrelerinizde toplanan solucanlara besin kaynağı olacak solucanlar burada barınmalarıyla nüfusları artarak gübrenizi tüketip dışkılarını orada bırakacaklar.

Siz bahar gelince sadece geriye kalan samanların işlenmiyeleri oradan kaldırarak kenarda tekrar kullanmak için saklamanız gerekecek çapalama işi zaten yaş topraklara yapılmaz, çapa tava gelmiş topraklara uygulayınız.
Merhabalar,
Dediğiniz işlemi yapmak için belli bir süre geçmesi gerekiyor mu? Ne kadar süreye ihtiyaç var işlemin tammalanması için? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Berk2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2020, 01:00   #1500
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi filozort Mesajı Göster
KOH ve NAOH kullanarak alkaline ortamda sıvısını yapabilirsiniz.
Sodyum toprağı çölleştirir diye biliyorum, o yüzden potasyum hidroksit kullanılıyor. (teyit edebilirsem veya yanlışsa bildiğim,öğrenip tam doğrusunu yazarım.) şayet yanlış biliyorsam , yanlış bildiğimi düzeltmenize sevinirim.

MeyveliTepe beğendi.
ahkem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024