agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-05-2017, 11:41   #1411
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2015
Laboratuvar sonucu

Eklenen Resimler

Mad Max Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2017, 19:32   #1412
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mad Max Mesajı Göster
Laboratuvar sonucu
Laboratuvardan analiz almakla iş bitmiyor ki, Tarım bakanlığı onayı ve tescili var mı? Kaliteli bir leonarditi alıp laboratuvara götür , sonra aldığın analiz sonuçlarını millete göndererek kömür tozu sat. Engel olacak kim var? Alacağın ürünün içeriğinin minimum analizdeki sonuçlardaki gibi olması için tescili olmalı.

KAPTANzst beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 14:22   #1413
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2015
bu verilerle ve bu fiyat ile bu ürün nasıl ben bunu öğrenmek istiyorum tabikide dediklerinizede katılıyorum kömür tozu satanlar var bu memlekette ama kömür tozu satanlar var diye her satıcıyı aynı kefeye koyma mantığıda yanlışımız .

KAPTANzst beğendi.
Mad Max Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 15:14   #1414
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Alıntı:
bu verilerle ve bu fiyat ile bu ürün nasıl ben bunu öğrenmek istiyorum tabikide dediklerinizede katılıyorum kömür tozu satanlar var bu memlekette ama kömür tozu satanlar var diye her satıcıyı aynı kefeye koyma mantığıda yanlışımız .
1 tonu 175 tl yazıyor. bu çok ucuz değil mi?, ben aynı içerikte leonarditi 25 kg ı 40 tl ye aldım.

KAPTANzst beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 15:21   #1415
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Ciddi ve malına güvenen üretici, hesabını verebileceği değerlerle malını tescil ettirir. Bu yüzden tescilin olup olmadığı, hangi değerlerle tescil alınmış olduğu önemlidir.

o.tuncel beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 15:25   #1416
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

armut aşısı

gecen sene yaprakları sarardığı için bu bahar, yani 1 ay önce dibine leonardit döktüğüm armut aşısı bu yıl da sarı renginde. leonardit parçalarının toprakta erimesi dağılması için belli bir süre geçmesi mi gerekli acaba. veya element gübresi mi kullanmak lazım.
Name:  IMG-20170522-WA0008.jpg
Views: 2306
Size:  73.9 KB

Name:  IMG-20170522-WA0011.jpg
Views: 2332
Size:  73.6 KB

Muda beğendi.
Eski 28-05-2017, 15:26   #1417
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

ayrıca sürgün uçlarını da bir böcek yerken gördüm.

Eski 28-05-2017, 15:27   #1418
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

bahçenin genel görünüşü

Name:  IMG-20170522-WA0007.jpg
Views: 2220
Size:  62.4 KB

Muda beğendi.
Eski 28-05-2017, 16:53   #1419
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sagun Mesajı Göster
gecen sene yaprakları sarardığı için bu bahar, yani 1 ay önce dibine leonardit döktüğüm armut aşısı bu yıl da sarı renginde. leonardit parçalarının toprakta erimesi dağılması için belli bir süre geçmesi mi gerekli acaba. veya element gübresi mi kullanmak lazım.
Eklenti 649537

Eklenti 649538
Leonardit gübre değildir. Toprağınızda olmayan mineral için yapacağı bir şey yoktur. İz element gübresi kullanabilirsiniz. Aynı sorun benim elmalarımda vardı, Gübretaşın iz element gübresini yapraktan verdim 1 haftada farkı görebiliyorsunuz. Bahçenin genel görüntüsüne bakınca, diğer ağaçlarınızın durumu çok güzel. Bu fidanın başka bir sorunu olabilir.

Sagun ve Muda beğendi.
Eski 28-05-2017, 19:06   #1420
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Bir tahlil yaptırsanız, ne eksik ne fazla görülür.

Eski 28-05-2017, 22:30   #1421
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Analiz laboratuvarlarına da güven kalmadı. Ziraat odasında bir mühendis anlattı. Analiz için örnek gönderenlere aynı analiz raporunu kopyalayıp göndermişler. 100 lerce toprak örneğinin aynı çıkma olasılığı nedir?

Emine Akman ve TCM beğendi.
Eski 28-05-2017, 23:14   #1422
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Alıntı:
evet büyük ihtimalle toprakta bazı yerlerde sıkıntı var, aşırı kireçli olabilir diye düşünüyorum. ama analiz ile ugraşacak kadar büyük bir arazi değil. hobi bizimkisi.

Eski 15-08-2017, 09:15   #1423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Alıntı:
Eklenti 649537

Eklenti 649538
Demir eksikliği olabilir, analiz ile uğraşamayacaksanız en azından demir takviyesi yapmayı deneyin derim ben.

Sagun beğendi.
K4GE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2017, 10:29   #1424
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Kendi humik asitini kolayca yapmak ve litresini yaklasik 50 Krsa maletmek isteyen varsa

kendi humik asitimizi yapama

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2017, 10:48   #1425
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Kendi humik asitini kolayca yapmak ve litresini yaklasik 50 Krsa maletmek isteyen varsa

Elinde kaliteli leonardit varsa humik asite dönüştürmeye gerek yok zaten leonarditin içinde humik-fulvik asit mevcut, humik asit gibi kısa sürede etki etmesede bir yıl içinde etkisi görülür.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2017, 11:58   #1426
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster

Bu konuda biz de burada epey yazışmıştık. (bazıları: #1078, #1282, #1296, #1298, #1299, #1301, #1327, #1353, vs.vs)

O forumda anlatılanlar başka bir yöntem midir? Varsa farklarını forum değiştirmeden burada yazabiliyor musunuz?

Eski 15-08-2017, 14:31   #1427
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
10 kg'lık teneke kovalarda satılan %70 fulvik asit ve %80 organik madde içeren bir madde dikkatimi çekti oranlar son derece yüksekti.
Maddeyi araştırınca potasyum lignosülfanat isminde bir maddeye ulaştım.
https://www.alibaba.com/product-deta...3c93b095R82wZO
Kartondan ürettikleri sonucuna içinde lignin olmasından vardım,sanırım ligninin bir tuzu potasyum lignosülfanat,ilk önce potasyum hidroksitte eritilen kartonun ( rafta unuttuğum ve rafta kocaman bir delik açan potasyum hidroksitin böyle bir etkisi olduğunu o an anladım) selüloz ve lignini ayrılıyor daha sonra sülfanating proses dedikleri başka bir proseste potasyum sülfit veya sülfirik asitle ph düşürülüyor.En son sanırım kurutulup toz haline getiriliyor ve bu madde %70 fulvik asit içeriyor.
Ancak kullanılan materyal melasta olabilir koku olarak melasa çok benziyor melasın ham halde ne kadar organik madde ve fulvik asit içerdiğini bulamadım ancak sulandırılmamış haliyle benzer oranlara sahiptir diye düşünüyorum.Yinede emin olamadım melas veya karton kullanılmış olabilir.Ancak %1,8 bor içermesi melas üzerine yoğunlaşmama neden oldu.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2017, 22:05   #1428
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Sayın MeyveliTepe,

Leonarditten sıvı humik asit yapımı mesajları okudum, son anda videoyu gördüm orada suyun ısısı önemli denmiş.

Acaba suyun ısısı 70 derece olmalı mıdır? Yoksa bu sıcaklık değeri çözülme hızını arttırıp zamandan kazanmak için midir?

Toprak tahlilinde amino asitli humik asit önerilmişti. Bende iki ürünü ayrı kullanıyordum. Şimdi leonardit alıp kendim yapsam amino asiti ne kadar ekleme yapmam gereklidir? (İçerik olarak: Serbest amino asit : %40)

Son olarak sizin yaptığınız ürüne göre bir içerik yapsak sera ve açık alandaki sebzelere 6 ay boyunca 1 dekar alana en fazla kadar vermemiz gereklidir?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2017, 23:47   #1429
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Suyun ısısı fabrikasyon humik asit yaparken zamanı kısaltmak bakımından önemli olabilir. Kendi yaptığımız humik asitte belirleyici olduğunu düşünmüyorum. Varsa ve elde etmek sıkıntı vermeyecekse olabildiğince sıcak su işi hızlandırır.

Amino asiti doğrudan humik asite ilave etmenin yüksek PH sebebiyle amino asitin yapısını etkilemek bakımından riskli olduğunu düşünüyorum. Bunun yerine kullanım esnasında tankta sulandırılmış humik asite ilave etmek çok daha emniyetli olur. Miktar konusunda bir şey diyemiyorum. Amino asit miktarının bir üst kullanım seviyesi yok. Yani fazla kullanmanın toprağa ve bitkilere bir zararı olmaz (cebiniz dışında).

Toprağa humik asit vermenin bir kullanım reçetesi de yok kanımca. Bu toprağın durumuna, özellikle de organik madde ve humus miktarına çok bağlı. Ben sebze yetiştirdiğim yerlerde ne humik asit, ne de amino asit veriyorum. Hayvan gübresi yüksek oranda humik madde içeriyor zaten. Bir defasında merak edip analize gönderdiğimde organik madde 7 çıkmıştı.

Eski 10-09-2017, 09:53   #1430
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Analize göre tuzluluk 1,37 kireç 1,44 ph 6,90 fosfor 69 potasyum fazla (değerini hatıramıyorum ama fazlaydı.) organik madde ise 3 olarak verilmişti.

Bahçenin en çukur kısmına (hemen alt kısım dere ve su birikmesi oluyor.) gübre atamadım ve bu alana bu yüzden marul dikimi yaptım. Normalde hızlı yetişen marul bu alanda yavaşladı ve amino asit ve humik asit verince hemen büyüme evresine geçiyor. Bu durum net bir şekilde bu alanda gözüküyor.

Geçen sene aynı alanda aynı durum lahana bitkisinde de olmuştu fakat fasulye bitkisinde bu durum olmadı.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2017, 19:50   #1431
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Sayın MeyveliTepe,

Leonarditten sıvı humik asit yapımı mesajları okudum, son anda videoyu gördüm orada suyun ısısı önemli denmiş.

Acaba suyun ısısı 70 derece olmalı mıdır? Yoksa bu sıcaklık değeri çözülme hızını arttırıp zamandan kazanmak için midir?

Toprak tahlilinde amino asitli humik asit önerilmişti. Bende iki ürünü ayrı kullanıyordum. Şimdi leonardit alıp kendim yapsam amino asiti ne kadar ekleme yapmam gereklidir? (İçerik olarak: Serbest amino asit : %40)

Son olarak sizin yaptığınız ürüne göre bir içerik yapsak sera ve açık alandaki sebzelere 6 ay boyunca 1 dekar alana en fazla kadar vermemiz gereklidir?
Aynen sıcaklığı arttırmak hem çözünme hızını hem çözünürlüğü arttırır.Bir maddenin çözünürlüğüyle çözünme hızları farklı şeylerdir.karıştırmakta çözünme hızını arttırır.
Humik asit tamamlandıktan sonra soğudukça çözünürlük azalacağı için bir kısım leonardit dibe çökmeye başlayacaktır,bu dibe çökme olayı iyice tamamlandıktan sonra ertesi gün mesela hem soğumuş olacak hemde dibe çökme iyice tamamlandıktan sonra eritmiş olduğunuz amino asiti azar azar içerisine koyabilirsiniz tabi bunu yaparken 200 litremi yaptınız bunu ikiye bölünüz diğer yarısına 10 kg kadar toz amino asit eritip koyabilirsiniz.bu şekilde % 4 civarında amino ve %15 civarında da humik asit içeren sıvı gübre elde etmiş olacaksınız.(%80 humik fulvik içeren leonardit ve 5 kg potasyum hidroksit koyarsanız).Daha sonra eğer bir katılaşma veya pelteleşme olmazsa deneyerek a.a miktarını arttırabilirsiniz.
Amino asit ve humik asiti ayrı ayrı bitkiye vermek ve karıştırıp vermek aynı şeyler değiller diyebilmek için deneme kurmak gerekli ancak genel kullanımda amino asit dediğimiz madde içerisinde farklı aminoasitler vardır ve bunlar protein yapı taşlarıdır azotlu bileşiklerdir ve humik asitlerle fulvik asitlerle daha fazla fonsiyonel gruplar oluşturabilmektedirler yani humik asitlere bağlanabilmektedirler bu yüzden karışıma eklemekte fayda olabilir.
Bu arada %40 serbest amino asit içerebilecek bir madde olacağını sanmıyorum muhtemelen %40 a.a vardır ve %10 serbest aminoasit vardır içerisinde.
Bir önemli nokta sanırım potasyum hidroksit proteinleri hidroliz edebiliyor bu yüzden bir miktar amonyak kokusu açığa çıkacak bu yüzden maske kullanmakta fayda var bu işlemi yaparken.
Ben bu karışıma deniz yosunuda eklemeyi düşündüm ancak toz halde kaliteli deniz yosunu bulmak zor sıvılarada güven olmuyor,piyasadaki birçok deniz yosunu,sıvı deniz yosunu ruhsatlı ancak içeriği kinetin hormonu bu yüzden toz olana yönelmekte fayda var mesela bir ara maxi crop vardı bulamıyorum hiçbir yerde internette var ama çok para istiyorlar 15 liraya alıyordum 400 gramını şimdi 50-60 lira
3 lt civarında verebilirsiniz bu yaptığınız sıvı gübreden

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2017, 22:37   #1432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2017
leonarditin toprakta çözülmesi uzun sürer mi? seralara domates dikiminden önce atılan leonardit potasyum karışımın topraktaki salınımı ne zaman başlar acaba uzun zaman alıyorsa geleceğe dönük olarak mı kullanmış oluruz? teşekkürler.

hid88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2017, 00:24   #1433
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hid88 Mesajı Göster
leonarditin toprakta çözülmesi uzun sürer mi? seralara domates dikiminden önce atılan leonardit potasyum karışımın topraktaki salınımı ne zaman başlar acaba uzun zaman alıyorsa geleceğe dönük olarak mı kullanmış oluruz? teşekkürler.
Toprak PH seviyesi nedir?

Eski 24-09-2017, 00:39   #1434
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Aynen sıcaklığı arttırmak hem çözünme hızını hem çözünürlüğü arttırır.Bir maddenin çözünürlüğüyle çözünme hızları farklı şeylerdir.karıştırmakta çözünme hızını arttırır.
Humik asit tamamlandıktan sonra soğudukça çözünürlük azalacağı için bir kısım leonardit dibe çökmeye başlayacaktır,bu dibe çökme olayı iyice tamamlandıktan sonra ertesi gün mesela hem soğumuş olacak hemde dibe çökme iyice tamamlandıktan sonra eritmiş olduğunuz amino asiti azar azar içerisine koyabilirsiniz ...
Solusyon soğuduğu zaman çözünürlük de düşüp soğumuş solusyonun tutabileceğinden fazlası dibe çökünce çözünürlük bakımından sıcak su kullanmanın da bir anlamı kalmıyor.

Burada doğru olan, oda sıcaklığındaki solusyonda humik asitlerin tamamı çözünmüş durumda olacak şekilde su ve leonardit miktarını iyi hesaplayarak ayarlamak, bunu yaparken de sonuç solusyonun PH mertebesini minimumda tutacak şekilde KOH oranını doğru kullanmak gerekir.

Buna rağmen çözeltinin PH seviyesi en az 12 mertebesinde olacaktır. Bu PH değerindeki çözeltiye, 4-5 PH seviyesindeki amino asit ilave etmek ister istemez ilave bir asit-baz reaksiyonuna sebep olur ve bunun sonucunda amino asitlerin tahrip olmaları yüksek olasılıktır. Bu yüzden amino asit, yosun vb. ilavelerin kullanım sırasında tank karışımı olarak ilave edilmesi uygun olur.

Eski 25-09-2017, 22:09   #1435
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2017
Alıntı:
Toprak PH seviyesi nedir?
internet de satılan ucuz ph ölçerlerden şipariş verdim bugünlerde gelmesi lazım her ne kadar doğru ölçer bilmiyorum ama deneyip yazacağım teşekkür ederim.

hid88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2017, 23:09   #1436
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

ben bu yıl nisan mayıs ayı gibi topraga 500 m2 lik alana 25 kilo leonardit attım. meyve ağaçlarında belirgin bir değişim görmedim. acaba sonbahar döneminde mi atmak gerekiyor.

Eski 26-09-2017, 00:31   #1437
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Leonardit bir toprak düzenleyicidir. 500 m2 alana 25 kg serperek nasıl bir değişim görmeyi ümit ediyordunuz?

Eski 26-09-2017, 00:56   #1438
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Leonardit bir toprak düzenleyicidir. 500 m2 alana 25 kg serperek nasıl bir değişim görmeyi ümit ediyordunuz?
Miktar az mı diyorsunuz? Ben yaklaşık 700 m.kare yere iki torba (50 kg.) leonardit attım, yarım traktöre yakın da keçi gübresi. Fideleri toprağa dikerken ocak başına ikişer avuç keçi gübresi ve birer avuç leonardit ekledim. Toprağa atılan ve ocaklara atılanların toplamını verdim. (50 kg.+yarım traktör) Yerel halktan bir çiftçi (traktörüyle bizim toprağı çapalarken muhabbet ettik) bu kadar keçi gübresi yetmez ne bu böyle karabiber atar gibi atmışsın diye espri yapmıştı. Ancak sonuçta hastalığın fazla olmaması ve ürünlerin miktar ve verimliliği açısından bu sene önceki senelere göre gayet memnun kaldık. Sadece son dönemde domateslerin omuzlarında yeşilimsi, sarımsı renkler kaldı, bunun sebebinin ise domatesin cinsine mi bağlı yoksa iz element eksikliğinden mi olduğunu çözemedim. Ayrıntılı resimleri kendi bahçem ile birlikte buraya da ekliyeyim de siz de fikir yürütün.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 01:30   #1439
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yarım traktör derken 5 tonluk traktör kasasının yarısını mı kastediyorsunuz? Bu miktarın tümünü mü fideleri dikerken fide kök bölgelerine kullandınız? Toprağa karıştırdınız mı, üzerinde mi bıraktınız?

Eski 26-09-2017, 01:43   #1440
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yeni bir fidan dikme projem var, önümüzdeki bir kaç hafta içinde gerçekleştirmeyi umuyorum. Toprak tınlı alüvyon. Fidan çukurları 1 metre çapta ve 1 metre derinlikte açılacak. Her bir çukur, 120 litre (açılmış halde) coco-peat, 25 kg leonardit, 25 kg ahır gübresinden fermente kompost, 25 kg mikronize klinoptilolit ve arazinin toprağı ile karıştırılarak doldurulacak. Fidanlar buna dikilecek.

ezo ve kerkenez beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024