agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2015, 16:17   #1231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Yaş hayvan gübresine leonardit karıştırmanın gübrenin yanması sırasında olumlu veya olumsuz etkileri hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Gübre yerine direk toprağa uygulasanız bence daha iyi olur

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 21:16   #1232
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Evdeki bütün Toprakları mı elden geçirdim harcımda Bahçe toprağı coco peat torf ponza taşı solucan gübresi leonardit kullandım leonardit ortalama 20 ölçekte bir ölçek kattım leonardit kullanımı hakkında çok değişik bilgiler var sizce kullandığım miktar yeterlimidir ayrıca yakın zamanda etkisini görmek için hümik asit kullanmayı düşünüyorum.Leonardit etkisini uzun vadede göstereceği için hümik asit kullanıp bu sene etkisini görmek istiyorum
Leonardit miktarı hakkında sizin fikriniz nedir.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2015, 00:42   #1233
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2015
KORAGRİ HÜMİK

koray kimya humik asit kullanan varmı arkadaslar. yorum yazarmısınız.

tekadam ve Bazalt beğendi.
BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 11:52   #1234
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Samanı ve öküzü bile ithal eden bir ülkede yaşadığımızı unutmayalım. Bu bakımdan hümik asiti bilmeyen tarım kredi koopeatifi ve ziraatçılarla da karşılaşmak olası bir durum diye düşünüyorum. Çiftçilik ülkemizde artık hazır fide alıp onu büyütmekten ibaret. Bu nedenle bunlara kafamızı yormayıp biz en iyisi yerli(!) uçağımızın açılışını yapalım.

Bulunduğum bölgedeki kurumları göz önünde bulundurup sizi yanlış yönlendirdiğim için de kusura bakmayın "erkanbey". Saygılarımla

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 12:32   #1235
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Blacksoul1903 Mesajı Göster
Samanı ve öküzü bile ithal eden bir ülkede yaşadığımızı unutmayalım. Bu bakımdan hümik asiti bilmeyen tarım kredi koopeatifi ve ziraatçılarla da karşılaşmak olası bir durum diye düşünüyorum. Çiftçilik ülkemizde artık hazır fide alıp onu büyütmekten ibaret. Bu nedenle bunlara kafamızı yormayıp biz en iyisi yerli(!) uçağımızın açılışını yapalım.

Bulunduğum bölgedeki kurumları göz önünde bulundurup sizi yanlış yönlendirdiğim için de kusura bakmayın "erkanbey". Saygılarımla
Olurmu öyle şey benim sitemim size değil memleketin haline.Sizin ordaki tarım kredi kooperatifi biliyordur sizde ona göre tavsiye etmişsinizdir.

Gene en mantıklı olan net,ten alışveriş öylede yaptım zaten.Bugün geldi tki humas'ım 1 lt sanalpazardan aldım kargo dahil 10 tl ye geldi.Bu sıcakta gezipte hiç bunalmaya gerek yokmuş.

Son kullanma tarihine 7 ay kalmış üstünde en az 2 yıl dayanır diyor fazlasıda olur demek ki.Bozulduğunda matlaşıyordur herhalde illaki anlaşılır diye düşünüyorum.

Eski 09-06-2015, 16:24   #1236
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Leonarditten elde edilen humik asit olayını çözdük.Bitkisel humik asit alırken nelere dikkat edeceğiz ph kaç olmalı organik madde ve humik asit + fulvik asit değeri %kaç olmalı?

Marka tavsiyeniz var mı?

Eski 10-06-2015, 00:29   #1237
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Bitkisel humik asitlerin içeriğinde humik asitten daha çok fulvik asit bulunmaktadır. Her ürün için ideal ph 4-6 aralığıdır. Bitkisel kaynaklılarda genelde bu aralıktadır. Fulvik asit oranları genelde %15-30 aralığındayken, humik asit oranı %5-10 aralığında olur. Organik madde oranları yüksektir. Hemen hemen tüm ilaç gübre bayilerinde bulunur. Fiyatı uygundur leonardit menşeylilere oranla ancak özellikle iyi marka bilmiyorum. Bitkilerinizde daha hızlı sonuçlarını görmek isterseniz fulvik oranı en yükseği kullanın. Humik asitin etkisi çözülmesine bağlı olarak yıllara yayılır ancak toprağı iyileştirme yönünden etkisi en yüksek olanıdır. Bu da en iyi leonardit menşeylilerde olur. Onda da bu işin kralı blackjak tir. Pahalıdır ama ph sı 4-6 aralığında bildiğim ve kullandığım tek leonardit kaynaklı humik asittir.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 13:45   #1238
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bir toprak düzenleyici olarak tki humas kullandım o iş tamam.Bitkisel humik asit'i yani içinde daha çok fulvik asit bulunan ürün'ü sizinde belirttiğiniz gibidaha hızlı sonuç görmek için bir nevi besleyici olarak kullanmak için düşünüyorum.

Her gübrecide var evet ama asıl mesele oranlarda değil insanlarımıza fazla güvenmiyorum ya üstünde tarih olmuyor kaç senedir bi kenarda beklediği belli değil, veya üstünde yazan değerleri içermeyen bir ürün olabilir vs vs.
Sonuçta insanların sıklıkla kullandıkları güvenilir bir firma olması güvenilir değerleri üstünde barındırması fiyattan önce gelen bir özellik benim için.

Ben evdeki bitkilerimde kullanıyorum bana tonlarca ürün lazım değil,1 lt olsun sağlam olsun o yüzden her bulduğumu eve sokmak istemiyorum.

Blackjack humik asite gelince leonardit menşeyli bir humik asit nasıl oluyorda 4-6 ph aralığında olabiliyor hayret.Bu konular hakkında forumda epeyce bir yazı okuduk buradan çıkardığımız sonuç bu değerlere sahip humik asitin bitkisel menşeyli olması gerektiği yönünde.Çünkü leonarditten humik asit elde ederken ph'ı 14 civarında olan potasyum hidroksit ile çözülüyor böylelikle leonardit iken misalen 6 olan ph'ı sıvı hale getirildiğinde 11-13 civarı oluyor burada normal olan rakamlar bunlar.Esas olarak hem sıvı olup hem leonardit menşeyli olup hem 4-6 ph aralığında olan bir ürüne tereddütle bakılmakta yanlışım varsa bu işin ustaları düzeltir.

Eski 12-06-2015, 16:35   #1239
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
konuyu bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim
solucan gübresimi leonardit mi daha etkili.hangisini tavsiye edersiniz.

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2015, 01:14   #1240
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Blackjack humik asite gelince leonardit menşeyli bir humik asit nasıl oluyorda 4-6 ph aralığında olabiliyor hayret.Bu konular hakkında forumda epeyce bir yazı okuduk buradan çıkardığımız sonuç bu değerlere sahip humik asitin bitkisel menşeyli olması gerektiği yönünde.Çünkü leonarditten humik asit elde ederken ph'ı 14 civarında olan potasyum hidroksit ile çözülüyor böylelikle leonardit iken misalen 6 olan ph'ı sıvı hale getirildiğinde 11-13 civarı oluyor burada normal olan rakamlar bunlar.Esas olarak hem sıvı olup hem leonardit menşeyli olup hem 4-6 ph aralığında olan bir ürüne tereddütle bakılmakta yanlışım varsa bu işin ustaları düzeltir.
Haklısınız ancak ithalatçısının açıklamasında özel üretim teknikleri deniyor ki neden olmasın. Yeni üretim teknikleri her alanda geliştirilebilir. Ürünü bizzat kullanan biri olarak ph doğru. Leonardit ve dığer sıvı leonardit menşeyli ürünleri de bizzat görmüş ellemiş koklamış biri olarak bu üründe leonardit kaynaklı humik asit diyebilirim ama doğrusunu laboratuvarlar söyler. Ürün isviçreden ithal ediliyor ki ithalatçısı çok sağlam. Reklam yapmayı sevmem ama aynı ithalatçının bir çok ürününü kullanırım ki dünyanın önde gelen ürünlerini getirtiiyorlar bu yüzden iyi iş yapanın hakkını teslim etmek gerektiğine inanırım. Ancak fiyat olarak pahalı, bu ürünün 1 litresi yaklaşık tki humas ın 12 litresine denk geliyor. Sonuçta humik asiti uygun koşullarda sizde yapabilirsiniz. Meyvelitepe nin bu konudaki tarifleri on numaradır. Fakat ph önemli...

Eski 13-06-2015, 01:31   #1241
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu ürünün PH seviyesi 4 civarında ise içindeki de büyük ihtimal humik asitten çok fulvik asittir.

Üretim süreçleri nedir bilmiyorum ama, önce alkali solusyonda çözüp sonra da PH düşürdüler ise, humik asit çöker, fulvik asit sıvı olarak kalır.

Not: Bu üründe tamamen başka bir üretim prosesi kullanılmış olabilir. Türkiyedeki sitede pek bir bilgi yok ama yurt dışı kaynaklı bir dökümanda kendine özgü bir üretim tekniği kullanıldığı belirtilmiş.

Çok da yeni olmayan bir patent dökümanında sülfit formunda tuzlar kullanılarak leonarditten %20 oranına kadar sıvı humik, fulvik asitler elde edilebileceğini söylüyor. Bu üründe böyle veya benzeri bir yöntem kullanılmış olabilir.

Bu arada, Türkiyede satılan 1 litrelik ürünün ambalajı biraz uyduruk görünüyor, belki büyük ambalajlarla getirip, yerli küçük şişelere bölüyorlardır, fiyatın da yurt dışına göre daha ucuz olmasının sebebi bu olabilir.

erkanbey ve Resulgur beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 02:08   #1242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Yardım lütfen

Merhaba arkadaşlar bu yıl bahçeli bir eve taşındım ve bahçe Konularına çok yabancıyım ama bir okadarda ilgili ve öğrenmeye azimliyim. Sitede bir kaç aydır her konuda araştırma yapıyorum ancak bazı terimlere yabancıyım ve anlamakta zorlamıyorum. Bahçeme 30 adet limon lelvi ektim toprağı kazarken yapısının killi toprak olduğunu tahmin ediyorum. Üstte beş on cm lik güzel toprak var ama daha derinde sarı renkte balçık gibi avcumla sıktığımda hamur gibi Şekil alan bir toprak var killi toprak OLDUĞUNU düşünüyorum . Limon selvilerim sararıyor Sürgün uçları kızarıyor ve kuruyor toprak yapısından sanırım çünkü hergün sulanıyor düzenli olarak otomatik sulAma ile . Killi toprak Çözümü için leonardit ve hümanik asitle sayfalar dır Yazılan lari okudum ama kafam çok karıştı pH Değeri çözülme Hızı hep bana yabancı terimler. Şimdi benim Anladığım killi toprağı dengelemek için leonardit gerekiyor ama leonardit in toprakta çözünmesi çok uzun Sürüyor hızlı etki için hümanik asit gerekli. Limon selvilerim Ölmeden müdahale etmek istiyorum ama dozu ayarlamakta önemli fazla doz bitkileri Öldürebilir . Benim bahçem 250 m2 çim alan ve 30 limon selvi 20 Sarmaşık Gül var bu alan için granül leonardit mi kullanıyım? Yoksa hümanik asitmi? Nekadar kullanmalıyım hangi markayı kullanayım ? Hiç gübre kullanmadım Çimler ve bitkiler için hangi gübreyi nekadar kullanayım ve gübre ile hümanik asiti ayni anda kullana bilirmiyim? Biraz fazla sordum cahilliğime verin😃😃

HakanSoyuak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 02:16   #1243
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HakanSoyuak Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bu yıl bahçeli bir eve taşındım ve bahçe Konularına çok yabancıyım ama bir okadarda ilgili ve öğrenmeye azimliyim. Sitede bir kaç aydır her konuda araştırma yapıyorum ancak bazı terimlere yabancıyım ve anlamakta zorlamıyorum. Bahçeme 30 adet limon lelvi ektim toprağı kazarken yapısının killi toprak olduğunu tahmin ediyorum. Üstte beş on cm lik güzel toprak var ama daha derinde sarı renkte balçık gibi avcumla sıktığımda hamur gibi Şekil alan bir toprak var killi toprak OLDUĞUNU düşünüyorum . Limon selvilerim sararıyor Sürgün uçları kızarıyor ve kuruyor toprak yapısından sanırım çünkü hergün sulanıyor düzenli olarak otomatik sulAma ile . Killi toprak Çözümü için leonardit ve hümanik asitle sayfalar dır Yazılan lari okudum ama kafam çok karıştı pH Değeri çözülme Hızı hep bana yabancı terimler. Şimdi benim Anladığım killi toprağı dengelemek için leonardit gerekiyor ama leonardit in toprakta çözünmesi çok uzun Sürüyor hızlı etki için hümanik asit gerekli. Limon selvilerim Ölmeden müdahale etmek istiyorum ama dozu ayarlamakta önemli fazla doz bitkileri Öldürebilir . Benim bahçem 250 m2 çim alan ve 30 limon selvi 20 Sarmaşık Gül var bu alan için granül leonardit mi kullanıyım? Yoksa hümanik asitmi? Nekadar kullanmalıyım hangi markayı kullanayım ? Hiç gübre kullanmadım Çimler ve bitkiler için hangi gübreyi nekadar kullanayım ve gübre ile hümanik asiti ayni anda kullana bilirmiyim? Biraz fazla sordum cahilliğime verin😃😃
İlk etapta humik asit kullanmanız daha doğru olur. Dozajı biraz yüksek tutabilirsiniz. Sulamayı azaltın, leylandilerde haftada bir, hatta iki haftada bire inebilir. Killi toprağı her gün sularsanız kökler hava alamaz, çürürler ki sararmalar böyle bir durumun varlığını gösteriyor. Gübre olarak yanmış hayvan gübresinden kök bölgesi toprağına karıştırmanız yeterlidir, onu da fazla kullanmanıza gerek yok.

Eski 29-06-2015, 03:08   #1244
Yeni Üye

Bu saatte cvp Verdiğiniz için çok teşekkürler.tavsiyelerinizi hemen uygulamaya başlıyorum. Hümanik asiti hemen uyguluyorum uzun Süreli etki için leonarditide ayni anda uygulasam bir sıkıntısı olurmu acaba?

erkanbey beğendi.
Eski 29-06-2015, 03:35   #1245
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HakanSoyuak Mesajı Göster
Bu saatte cvp Verdiğiniz için çok teşekkürler.tavsiyelerinizi hemen uygulamaya başlıyorum. Hümanik asiti hemen uyguluyorum uzun Süreli etki için leonarditide ayni anda uygulasam bir sıkıntısı olurmu acaba?
Hiçbir sıkıntısı olmaz daha iyi olur bende öyle yaptım.

tekadam ve HakanSoyuak beğendi.
Eski 30-06-2015, 00:27   #1246
Yeni Üye

Bügün blackjack marka hümanik asit 1 lt lik '5 kg solucan gübresi ve 5 kg leonardit sipariş ettim granül formlu. Sıvı hümanik asiti 5 litrelik ilaçlama pompası ile tüm Bahçeye bitki ve çiçekler dahil püskürtmeyi düşünüyorum leonarditi elle çim alana Serpipbitki köklerinede solucan gübresi atıp sulasam doğru bir uygulama yapmiş olurmuyum. Bahçem 250m2 çim alan 5 lt lik ilaçlama pompasına ne kadar hümanik asit koymalıyım acaba ve hümanik asiti ne Sıklıkla uygulamalıyım ?

Eski 30-06-2015, 02:10   #1247
Ağaç Dostu

Hümik asiti bence varsa damlamdan, yoksa ağaç başına 10 litre suya 25cc karıştırarak diplerine dökünüz diyor ithalatçısı ancak bunun net bir rakamını vermek pek mümkün değildir. Bence 30 limon ve 20 Gül toplamda 50 adet bitki eder ki 1 lt blackjaki bu sayıya bölersek bitki başına 20 cc eder. Ağaç başına 20 cc gelecek şekilde suyla karıştırıp dibine dökmek daha iyi olur. Yapraktan uygulama da yapılabilir ama bence toprak düzenleyiciliği açısından toprak uygulaması daha iyi olur. Leonardit ve solucan gübrelerini karıştırıp taç izdüşümüne denk gelecek şekilde toprağına karıştırmak daha mantıklı. Dip toprağına karıştırırken yüzeysel köklerine zarar vermeyecek şekilde uygulamalısınız. Haftada bir sulamak daha iyi killi bir toprak için. Fazlası zarar. Ayrıca hiç gübreleme yapmadıysanız kompoze NPK lı ve iz elementli gübrelerden toprağın ve bitkilerin ihtiyacına göre uygulamak iyi olur.

Eski 12-08-2015, 11:55   #1248
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
tecrübe

Arkadaşlar merhaba, sayfa sayfa sona kadar geldim ancak beyoğlu gübre chraisma dışında tavsiye leonardit, tki nin humuk asiti dışında tavsiye alamadım,

1,5x1,5 açılan ceviz fidan çukurlarına 300 er gram leonardit atmak istiyorum ancak kocaeli bölgesinde satın alabileceğim yer bilmiyorum.En son bir firmada resmini de paylaştığım leonardit var, sizden kullananınız ve ürün hakkında düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.

Selamlar.

Eklenen Resimler

ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 17:30   #1249
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Fidana ölçüsünden fazla hümik asit verilmesi fidan için zararlımıdır ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2015, 21:19   #1250
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Fidana yarar verir sadece cebıne zarar verır.

acemi_cevizci beğendi.
BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2015, 11:36   #1251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Merhaba sevgili agaclar.net ailesi 400 adet yarısı z900 yarısı northwonder cinsi 2 yaşındaki kiraz ağaçlarım için leonardit almaya karar verdim bir çok firmayı inceledim ve konuşmalarım sonucunda Türkiye çıkan madenlerin çoğunun leonardit olmadığını, linyit olduğunu ya da kimyasal katkılar ile içeriğindeki hümik ve fulvik oranlarının artırıldığını ve hep düşük kalite katkı maddelerinin leonardit adı altında satıldığını öğrendim ya da ben öyle sanıyorum şimdi sizinle bir siteden alınan bir yazı paylaşmak istiyorum, bu yazıya göre acaba bizler kandırılıyormuyuz? Konuya hakim değerli mühendis kardeşlerimiz konuya açıklık getirebilirlerse sevinirim bu düşük kaliteli ne olduğu belirsiz ürünleri kullanarak acaba topraklarımızı kirletiyor muyuz, kime nasıl güvenelim, kimin ürünü gerçek, kimin ürünü sahte, hangi markayı kullanırsak doğru ürüne ulaşmış oluruz? aydınlatırsanız çok sevinirim.
Alıntı;
LEONADİT NE DEĞİLDİR?

Dr. Selami İstanbulluoğlu
Maden Y. Mühendisi

LİNYİT KÖMÜRÜ, TORF (TURBA), GİDYA VE K-HUMAT LEONARDİT DEĞİLLERDİR.

Dünya’da yaşayan insanların hemen hemen hepsi, maden cevherlerini hiç görmemiş olsalar bile, demirin bakırdan, bakırın nikelden ve mermerin de diğerlerinden farklı bir maden türü olduğunu bilirler. Ancak, göreceli olarak yeni bir maden türü olan leonardit için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Ülkemizde (ve Dünya’nın birçok ülkesinde de) leonardit madeni başka maden türleri ile sık sık karıştırılmaktadır. Leonarditin en fazla karıştırıldığı madenler; linyit kömürü, torf (turba) ve gidyadır. Bu madenlerin renk ve görünüşlerinin az çok leonardite benzemesi ve bir miktar hümik asit içermeleri bu karışıklığa zemin hazırlamaktadır.

Bu gün Ülkemizin birçok yerinde linyit kömürünün, torfun ve gidyanın leonardit madeni olarak tanındığı, tanıtıldığı ve pazarlanarak satıldığı bir gerçektir. Oysa, bunlar birbirinden çok farklı madenlerdir. Linyit kömürü ve torf organik kökenli tortul kayaçlardır. Gidya, içeriğinde bir miktar organik madde olan çamur taşıdır ve tortul kayaçdır. Leonardit ise, organik kökenli tortul kayaçların kimyasal değişimi ile oluşmuş bir başkalaşım kayacıdır. Bu dört farklı madenin en önemli ortak özellikleri, içeriklerinde ekonomik olarak değerlendirilebilecek ölçüde hümik asitlerin bulunmasıdır. Dördü de doğal hümik asit kaynağıdır ve hümik asitlerin hammaddesidir. Ancak, içerdikleri hümik asitlerin oranları ve nitelikleri birbirinden oldukça farklıdır. Dolayısıyla, organik toprak düzenleyicisi olarak veya hümik asit çöseltisi için hammadde ularak kullanıldıklarında da etkileri, yararları (ve zararları) elbette farklı olacaktır

Linyit kömürünün, torfun ve gidyanın tanımları Glossary of Geology’de (Bates, R., L. ve Jakson, J., A., 1980) şu şekilde yapılmaktadır:

Linyit kömürü: Kömürleşme derecesi torf ile taş kömürü arasında olan kahverengi – siyah renkte bir kömür madenidir. Pekişmiş (consolidated) bir yapısı vardır. Nem ve külü alındıktan sonra ısıl değeri 4600 Kcal/kg’dan düşüktür.

Torf (Turba): Yarı kömürleşme aşamasındaki bitki artıklarından oluşan bir pekişmemiş (unconsolidated) madendir. Bataklıklar gibi suya doymuş ortamlarda oluşur ve en az %75 oranında su içerir. Torf, kömür oluşumunun birinci aşaması olarak kabul edilir. Kuru bazda (nemi alındıktan sonra) karbon içeriği yaklaşık %60 ve oksijen içeriği yaklaşık % 30’dur. Orijinal bitkisel maddelerin yapıları içerisinde görülebilir. Torf, kurutulduktan sonra serbestçe yanabilir.

Gidya: İçerinde organik madde bulunan koyu renkli ve yumuşak bir tatlı su çamur taşıdır. İçersindeki organik maddeler, az veya çok, görülebilir. Suyu besin ve oksijence zengin olan bataklık veya göllerdeki çökelmelerle oluşur. Havasız ortamda oluşan tortul kayaçlardır.

Leonardit madeni ise; organik kökenli tortul kayaçların oksidasyonu ve kimyasal değişimi ile oluşmuş, koyu kahverengi - siyah renklerinde, parlak ve camsı görünüşlü, yumuşak bir madendir.

LEONARDİT,LİNYİT, TORF VE GİDYANIN FARKLI ÖZELLİKLERİ

Ø Bu madenler arasındaki en önemli fark içerdikleri hümik asitlerin oranlarıdır. Kuru bazda; linyit, torf ve gidya en fazla %30 oranında hümik asit içerirler. Bunların hümik asit oranı genellikle %5 - %20 arasındadır. Leonardite gelince, çeşitli kaynaklar bir madenin leonardit madeni olarak kabul edilebilmesi için içerisinde en az %50 oranında hümik asit bulunması gerektiğini bildirmektedir. Ancak, Tarım Bakanlığının ilgili yönetmeliğinde alt sınır %40 olarak belirtilmiştir. Bu durumda, bizim de alt sınırı %40 olarak kabul etmemiz gerekmektedir. Üst sınıra gelince, bütün yayınlarda üst sınır %90 olarak belirtilmiştir. Ancak biz bazı maden ocaklarımızda tüvenan leonarditin (ocakta yeni kazılmış leonarditin) hümik asit oranın %92’lere kadar çıktığını ölçmüş durumdayız. Bu açıklamaların ışığında, leonardit madeni %40 - %92 oranları arasında hümik asitler içerir denilebilir.

Ø Oran olarak yüksekliğinin yanı sıra, leonarditin içerisindeki hümik asitlerin çözünürlüğü de diğerlerine göre çok daha fazla ve hızlıdır. Bünyesindeki hümik asitler içersinde yer alan fulvik asitin oranı leonarditte ötekilerden çok daha fazladır ve leonardit diğerlerinden çok daha yüksek bir biyoaktiviteye sahiptir.

Ø pH oranları; leonarditte 3 ile 5 arasında, linyitte 6 ile 8 arasında, torfta 5,5 ile 6,5 arsında ve gidyada 6,5 ile 8 arasında değişmektedir. Leonarditin pH’ı diğerlerinden oldukça düşüktür.

Ø İçerdikleri karbonun oranları, her birisi için, farklı yerlerdeki maden ocaklarına göre farklılıklar göstermektedir. Ancak, ortalama değerler olarak; leonardit %50, Linyit %70 ve torf %60 oranlarında karbon içerirler. Leonarditin karbon oranı diğerlerininkilerden daha düşüktür. Gidya (çamur taşı) inorganik bir maden olduğu için karbon oranı da doğal olarak düşüktür. Elbistan gidyasının organik karbon oranı %25,25 olarak ölçülmüştür (Ayten Karaca ve diğerleri, 2006).

Ø İçerdikleri oksijenin oranları, her birisi için, yine farklı yerlerdeki maden ocaklarına göre farklılıklar göstermektedir. Ortalama değerler olarak; leonardit %30-50 arası, Linyit %20 ve torf %25-30 arası oranlarda oksijen içer. Leonarditin oksijen oranı diğerlerininkilerden daha yüksektir.

Ø Sertlik dereceleri; leonarditin 1’dir ve linyitin 2-2,5 arasıdır. Torf pekişmemiş bir maden olduğu için sertliği yoktur. Gidya orijinal haldeyken (tüvenan) plastik yapıdadır sertliği yoktur. Gidya kurutulunca küp şeklinde parçalara ayrılacak şekilde çatlaklar oluşur.

Ø Leonarditin yoğunluğu 0,70 gr/cm3 ile 0.90 gr/cm3 arasındadır. Linyitin yoğunluğu ise 1,30 gr/cm3 ile 1,50 gr/cm3 arasında değişir. Torfun yoğunluğu nemi alınmadan önce 0,80 - 1,00 gr/cm3 civarındayken kurutulduktan sonra 0,10 – 0,40 gr/cm3’e aralığına kadar düşebilmektedir. Gidyanın ortalama yoğunluğu ise 0,46 gr/cm3 olarak bildirilmektedir (M. Zauft ve diğerleri, 2011)

Ø Kurutulmamış ham madendeki nem oranları torf ve gidyada çok yüksek (%50 - % 75 arası), linyit ve leonarditte ise daha düşüktür (en fazla %35-40).

Ø Linyit, torf ve gidya tortul kayaçlardır. Leonardit tortul kayacın bozuşması ile oluşmuştur.

Ø Leonardit, torf ve gidya organik kökenli kayaçlardır. Gidya (içerisinde organik maddeler olsa da) inorganik bir kayaçtır.

Ø Torf, 5-10.000 yıl içerisinde oluşur. Linyit, gidya ve leonarditin oluşabilmesi için ise milyonlarca yıla ihtiyaç vardır.

Ø Linyit ve torf serbestçe yanabilir ve yakıt olarak kullanılabilirler. Leonardit ve gidya yanmaz ve yakıt olarak kullanılamazlar.

Ø Leonardit ve linyit kahverengi – siyah arası renklerdedirler. Torf; sarı, kahverengi veya siyah olabilir. Gidya ise; bej, gri veya açık kahverengi renklerindedir. Leonardit parlak ve camsı görünüşlüdür. Linyit, parlak ve camsı görünüşlü veya donuk ve mat görünüşlü olabilir. Torf ise donuk ve mat görünüşlüdür.

Ø Linyit, torf ve gidya madenleri Dünya’da ve Ülkemizde çok bol miktarda bulunurlar. Türkiye’nin toplam linyit rezervi 8 milyar ton civarındadır ve Ülkenin her yerine dağılmıştır. Torf; başta Kayseri, Hakkari ve Bolu olmak üzere, bir çok bölgede bolca vardır. Gidya ise Elbistan’da çok bol miktarda mevcuttur. Ayrıca, bunların madenciliği (üretilmeleri) kolay ve ucuzdur. Leonardit ise, “Leonardit Madeninin oluşumu” sayfasında anlatılan nedenlerden dolayı çok küçük rezevler halinde ve nadir olarak bulunur. Bu dezavantajının yanı sıra, leonarditin madenciliği de çok zor ve pahalıdır.

SONUÇ

Özetlemek gerekirse; bir madencinin gözünde yukarda sırladığımız madenlerin hepsinin ayrı ayrı önemi, ekonomik değeri ve kullanım yerleri vardır. Önemli olan doğru madeni, gerçek adıyla ve doğru yerde kullanmaktır. Yanlış olan ise; linyit kömürünün, torfun ve gidyanın “leonardit” adıyla ve leonardit yerine tanıtılıp pazarlanmasıdır. Bu çarpıklık şöyle bir benzetmeyle açıklanabilir:

“İnsanların mermeri tanımadığı bir ülkede hemen hemen hiç ekonomik değeri olmayan sıradan kalkerin mermer adıyla, mermer fiyatına ve mermerin yerine tanıtılıp pazarlanması. Çünkü ikisinin de içinde CaCO3 var.”

Toprağa potasyum takviyesi için gübre olarak kullanılan 4 farklı maden seçelim. Örneğin; granit, tüf, mika ve silvinit. Bunların dördü de toprakta potasyum takviyesi için kullanılabilir. Ama hiç kimse “Nasıl olsa bunların dördü de toprakta potasyum takviyesi için kullanılıyor, demek ki dördü de aynıdır” deyip graniti tüf olarak, veya mikayı granit olarak, veya tüfü silvinit olarak tanıtamaz ve satamaz. Bunların dördü de birbirinden farklı, ayrı madenlerdir ve birini ötekinin adı ile tanıtıp satmak, en azından, Maden Kanununa göre ve Tarım Bakanlığının ilgili yönetmeliklerine göre yasal olarak suçtur. Ancak, söz konusu leonardit, linyit kömürü, torf ve gidya olunca esaslı bir kavram ve tanımlama/tanıtma kargaşası halen devam etmektedir.

Linyit, torf ve gidya olmayan bir başka madde de Leonardit ismi ile piyasada tanıtılmakta ve pazarlanmaktadır. “Bir Başka Madde” diyoruz çünkü bu maddenin henüz tanımlanmış bir adı bulunmamaktadır. İçerisinde %10-30 oranında hümik asit bulunan düşük kaliteli linyit kömürleri bir veya birkaç defa KOH çözeltisinde eritilip suyu buharlaştırılarak bir çeşit K-Humat elde edilmektedir. Düşük kaliteli linyitlerden kimyasal işlemlerle elde edilen ve pH’ı 9 ile 13,5 arasında değişen bu K-Humat benzeri madde daha sonra Doğal Leonardit Madeni olarak pazarlanmaktadır. Her şeyden önce, çok iyi bilindiği gibi, gerçek leonardit hümik asitin hammaddesidir, yani asidik bir maddedir ve pH’ı hiç bir koşulda 7’dan büyük olamaz.

Leonardit doğal bir madendir. Doğal madenler kimyasal işlemlerle elde edilmez veya kimyasal işlemlerle elde edilen hiç bir madde doğal maden olamaz. Düşük kaliteli linyitlerden kimyasal yolla elde edilen bu K-Humat benzeri isimsiz maddenin bir yerlerde önemi veya ekonomik bir değeri olabilir. Ancak, bu madde kesinlikle leonardit değildir ve leonardit adı ile tanıtılıp pazarlanması yanlıştır.

Ayrıca, linyit kömürü yakan termik santrallerin (Soma, Yatağan vb.) baca gazlarının çevredeki toprağa ve bitki örtüsüne verdiği zarar düşünülecek olursa, düşük kaliteli linyitlerden elde edilen K-Humat benzeri maddenin veya linyit kömürünün bizzat kendisinin doğrudan toprağa uygulanması ile acaba hangi zararlı kimyasallar hangi oranlarda toprağa doğrudan verilmektedir?

Kömür madencilerinin madenin yakınlarındaki tarla sahipleri ile yıllardır süregelen çatışmaları ve mahkemelerdeki davaları biz madenciler tarafından yaygın olarak bilinir. Madenden çıkartılıp yer üstüne stoklanan linyit kömürünün tozu, özellikle yaz aylarında, rüzgarla yakınlardaki tarlalara uçar ve bu linyit kömürü tozunun tarlada biriktiği yerlerde ya verim iyice azalır veya hiç ürün alınamaz. İşte, madenci ile tarla sahibi bu noktada kafa kafaya gelirler. Aynı stoktaki linyit kömürünün bu defa "leonardit" adı verilerek tarla sahibi çiftçiye para ile satılması oldukça garip bir çelişki değil mi?
Kaynak; LEONARD0T NE DE0LD0R

Hakan KAYATÜRK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2015, 12:17   #1252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Wink Hümik asit kullanımı

merhaba, 2014 aralık ayında diktiğim ceviz fidanlarıma hümik asit uygulamak istiyorum. bayram tatilimi bahçede geçireceğimden , bu mevsimde hümik asit uygulamasının bir sakıncası olur mu? birde sözgelimi 100 LT suya ne kadar hümik asit karıştırmak en iyi orandır? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 21:34   #1253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rlcalikoglu Mesajı Göster
merhaba, 2014 aralık ayında diktiğim ceviz fidanlarıma hümik asit uygulamak istiyorum. bayram tatilimi bahçede geçireceğimden , bu mevsimde hümik asit uygulamasının bir sakıncası olur mu? birde sözgelimi 100 LT suya ne kadar hümik asit karıştırmak en iyi orandır? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
Sayın ricalikoglu, her ne kadar sıvı humik asit icin sorsanizda ben nacizane kendi tecrübelerime dayanarak şunları söyleyebilirim; gecen sene Yalova'daki bahçemize serptigim toz leonarditin etkilerini bugün biberlerin arasındaki yabanı otları temizlerken farkettim. Bahce toprağımız oldukça killi ve yazın sıcaklarda çatlayan bir yapısı var. Bir haftalık yağışlardan sonra Bahce toprağının kabardığını gördüm. Ben 100 m2'lik bir alana deneme amaçlı 25kg toz leonardit kullandım. Ürün ismini hatırlamıyorum fakat aldığım satıcı ithal olduğunu söylemişti.

Sayın meyvelitepe bir kaç sayfa once bir arkadasımızın bahçesi icin 300m2 topraga 300kg tavsiyesinde bulunmuştu. Uzun lafın kısası bayramın 2. Gunü asırı yağış bekleniyor ve bu uygulama icin yağışın cok faydalı olduğunu söyleyebilirim.

rlcalikoglu beğendi.
stok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 23:59   #1254
Ağaç Dostu

Sakıncası olmaz, humik asit her dönem uygulanabilir. Toprağa uygularken, 100 lt olarak değil ağaç başına veya dönüme göre hesap yapılır. Ağaçlarınız henüz bir yaşında olduğu için ağaç başına ortalama 100 cc olacak şekilde verebilirsiniz. Bu 100 cc yi ister 5 lt suda ister 10 litre suda karıştırıp verebilirsiniz, özel bir hesabı yok. Ama benim 100 lt tankım var ordan verecem derseniz. O zaman 100 lt suya 1 lt humik asit karıştırıp 10 ağaca verdiğinde aynı kapıya çıkar.

Eski 22-09-2015, 09:43   #1255
Yeni Üye

cevaplar için çok teşekkür ederim

Eski 22-09-2015, 09:49   #1256
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi stok Mesajı Göster
Sayın ricalikoglu, her ne kadar sıvı humik asit icin sorsanizda ben nacizane kendi tecrübelerime dayanarak şunları söyleyebilirim; gecen sene Yalova'daki bahçemize serptigim toz leonarditin etkilerini bugün biberlerin arasındaki yabanı otları temizlerken farkettim. Bahce toprağımız oldukça killi ve yazın sıcaklarda çatlayan bir yapısı var. Bir haftalık yağışlardan sonra Bahce toprağının kabardığını gördüm. Ben 100 m2'lik bir alana deneme amaçlı 25kg toz leonardit kullandım. Ürün ismini hatırlamıyorum fakat aldığım satıcı ithal olduğunu söylemişti.

Sayın meyvelitepe bir kaç sayfa once bir arkadasımızın bahçesi icin 300m2 topraga 300kg tavsiyesinde bulunmuştu. Uzun lafın kısası bayramın 2. Gunü asırı yağış bekleniyor ve bu uygulama icin yağışın cok faydalı olduğunu söyleyebilirim.
Sayın stok, tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. benim bahçemde sakarya da. kışa girerken ben de granül leonarditi her ağaca serperek uygulamayı planlıyorum. kış boyunca yağışlarla toprağı bi güzel havalandıracak ve pamuk gibi yapacak kanaatindeyim

Eski 25-10-2015, 16:10   #1257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2015
Merhaba
Bu sene kireçli olan bahçemi ıslah etmeye karar verdim. Amacım sebze yetistirmek ve toprağa kompost ve leonardit karıştırmayı düşünüyorum. Bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olmadığım için size danışmaya karar verdim toprak çok sıkı (eski bataklık topragi ve kurulunca büyük ihtimal kireçten bembeyaz bir renk alıyor) ve tuzlu bu durumda yaklaşık 20 m2 karelik bu alan için ne kadar kompost hazırlamalıyım? Kompost la karıştırdıktan sonra leonardit uygulamalı miyim? Eğer uygularsam ne kadar uygulamalıyım? Yaklaşık olarak cevaplarsanız sevinirim.

atabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2015, 17:57   #1258
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atabora Mesajı Göster
Merhaba
Bu sene kireçli olan bahçemi ıslah etmeye karar verdim. Amacım sebze yetistirmek ve toprağa kompost ve leonardit karıştırmayı düşünüyorum. Bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olmadığım için size danışmaya karar verdim toprak çok sıkı (eski bataklık topragi ve kurulunca büyük ihtimal kireçten bembeyaz bir renk alıyor) ve tuzlu bu durumda yaklaşık 20 m2 karelik bu alan için ne kadar kompost hazırlamalıyım? Kompost la karıştırdıktan sonra leonardit uygulamalı miyim? Eğer uygularsam ne kadar uygulamalıyım? Yaklaşık olarak cevaplarsanız sevinirim.
Alan 20m2 ise toprağı komple değiştirin daha iyi olur.

Eski 26-10-2015, 20:12   #1259
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2015
Alan şehirden 90 km uzaklıkta ve çevredeki toprak da genellikle böyle olduğu için yaklaşık 10 m3 toprak taşımanın zor olacağını düşünüyorum. Şu anki hali de bize yetiyor yoksa tesis yaklaşık 20 km2 kare bir alan ve çoğu kısım kullanılabilir. Ben sadece topragi biraz daha verimli hale getirip ürün çeşitliliğini artırmayı düşündüğüm için toprak taşımak fazla abartı bir çözüm olacaktır.

atabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2015, 20:59   #1260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014
n11 de tesadüfen gördüğüm bu ürün hakkında bilgisi olan var mı?
%100 Saf Fulvik Asit (%81 Fulvik Asit I

YeniBON beğendi.
Remlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024