agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2014, 20:41   #1111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Ucuzgugreci net sitesinde toz humik asit var nasil acaba fiyati uygun gibi birde TKI nin urettigi sıvı humik asit var hangisi yardim ci olurmusunuz tecrubenizden fay dalanmak isterim saygilar

angaraj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 16:23   #1112
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Sn. MeyveliTepe,

Verdiğiniz bilgilerden, toprağa eklediğimiz leonarditin içindeki hümik asit uzun yıllar içinde çözünürken, fulvik asitin çok daha kısa sürede çözündüğü sonucunu çıkardım. Dolayısı ile bir müddet sonra leonardit içindeki hümik asitten faydalanmaya devam ederken, fulvik asitten faydalanamayacağız. Bu durumda fulvik asiti ek olarak vermemiz gerekecek. Acaba doğru mu düşünüyorum?

Leonardit içindeki fulvik asit oranı ve sulama miktarı/sıklığına bağlı olarak değişeceğine rağmen, acaba fulvik asitin kabaca ne kadar zamanda tükeneceği hakkında bir bilgi var mı?

mtarslan beğendi.
rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 21:01   #1113
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Fulvik asit toprak nemiyle çözünür ve toprakta tutunarak besin elementleriyle beraber bitki bünyesine alınır. Bu sebeple yıllarca kalmaz. Fakat leonarditdeki humik ve fulvik asitlerin (leonarditin cinsine göre değişmekle beraber) çok büyük bir kısmı humik asittir. Şayet bitkilerinize fulvik asit verme ihtiyacı duyuyorsanız bitkisel kökenli fulvik asiti her yıl vermeniz daha iyi olur. Çiftlik gübresi kullanıyorsanız onun da önemli bir bölümü humik ve fulvik asit içerir.

rencberdede ve mtarslan beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 20:27   #1114
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Resimdeki leonardit nasıldır acaba? humik fulvik asit oranı % 40 diyor fiyatı makul geldi, işe yarar mı?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 13:27   #1115
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Kapalı balkondaki sağlıklı kamkat fidanına, 18 litre saksı toprağına 15 çorba kaşığı leonarditi üstten toprağa karıştırdım ve suladım. 4-5 gün sonra sağlıklı görünen yapraklar bir günde kahverengiye dönüşerek dökülmeye başladı. Yaprak dökümü artarak devam ediyor. Böyle giderse on gün içinde tek bir yaprak kalmayacak. Meyvelerde henüz iyi ya da kötü bir gelişme yok. Acaba yanlış bir şey mi yaptım?

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 18:53   #1116
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
[QUOTE=tarku;1341248]Resimdeki leonardit nasıldır acaba? humik fulvik asit oranı % 40 diyor fiyatı makul geldi, işe yarar mı?

[/QUOTE torbası kaç tl acaba?

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 20:24   #1117
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
ilk baktığımda, 1 lira yazıyordu. Yanlışlık olabilir diye mail yazdım. Biraz önce baktım 15 lira yazmışlar . Cazibesi kalmadı.

LEONARDİT25 KG TOZ -GRANÜL (İSTANBUL,ÇANAKKALE,KIRKLARELİ,EDİRNE,YALOVA,KOCAE Lİ,)TOPTAN VE PERAKENDE TEMİN EDİLİR (ID#394826): satış, Konya'daki fiyat

ibrahimes beğendi.

Düzenleyen tarku : 21-12-2014 saat 20:37 Neden: link ekleme
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 08:53   #1118
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Merhaba,

Piyasada kaliteli - kalitesiz, ucuz - pahalı çok çeşitli leonardit mevcut. İçeriği sadece kömür tozu olanlar bile var.

Analiz sonuçları ve kullanıcı taleplerine göre alıp kullandığımız ve memnun kaldığımız leonardit linki ektedir.

leonardit nedir ne işe yarar

Selamlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 15:36   #1119
Yeni Üye

aybala-06's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Galeri: 1
Merhabalar sayın arkadaşlar kunuyu tamamını okudum leonardit ve hümik asit çeşitli markalarda var hepsinim üzerindeki degerler birbirinden farklı bu bu ürünlerin ph düşük olanımı makbul yüksek olanımı teşekkürler

aybala-06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 16:59   #1120
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala-06 Mesajı Göster
Merhabalar sayın arkadaşlar kunuyu tamamını okudum leonardit ve hümik asit çeşitli markalarda var hepsinim üzerindeki degerler birbirinden farklı bu bu ürünlerin ph düşük olanımı makbul yüksek olanımı teşekkürler
PH düşük, humik ve fulvik asit oranları yüksek olanlar.

mtarslan beğendi.
Eski 22-12-2014, 17:07   #1121
Yeni Üye

aybala-06's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Galeri: 1
Teşekkür ederim Meyvelitepe

aybala-06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 21:51   #1122
-

Giriş Tarihi: 24-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
İşin aslı, leonarditde bulunan humik ve fulvik asitlerin %90'ından fazlası humik asittir. Çok azı fulvik asittir. Bu organik asitlerin topraktaki işlevleri de farklıdır. Her ikisi de birer metal şelatlayıcıdır. Humik asit toprağı iyileştirir ama çok büyük molekül yapıları sebebiyle kökler tarafından alınamaz. Fulvik asit ise şelatladığı minerallerle beraber kökler tarafından alınabilir ve asıl işlevi bitki bünyesine girdikten sonradır.

Humik asit toprakta işe yarar. Toprakta yavaş yarayışlı olan leonardittir, çünkü bünyesindeki humik asitlerin çözünmesi toprağın PH durumuna da bağlı olarak yıllar alır. Bu yüzden kullanıldığında çok miktarda kullanılmalı ki bir işe yarasın. Bazı satıcıların söylediği gibi dekara 50 kg ölçeğindeki kullanımların hiç bir işlevi yoktur. Kullanılacak ise dekara bir ton gibi kullanılmalı. Toprakta az miktarla hızlı çalışan hümik asit etkisi istiyorsak yukarıda anlattığım gibi önce alkali ortamda çözüp sonra toprağa vermek daha mantıklı olur.

Bitkisel kökenli humik-fulvik asitlerde elde edilenin %80'dan fazlası fulvik asittir. Bunu bir toprak düzenleyici olarak değil de bitki besleyici ya da bitki beslenmesine katkı gibi düşünmek gerekir ki çok yararlıdır.

Buradan da leonardit kaynaklı humik asitler ile bitkisel kökenli fulvik asitlerin biribirlerine alternatif olmadığı, işlevlerinin farklı olduğu ve her ikisinin de son derece yararlı olduğu sonucuna varabiliriz.

Not: Humik asitin alkali ortamda çözünmesi konusu, humik asitin leonardit bünyesinden eriyik humik asit haline gelmesi ile ilgili bir durum. Bir kere çözündükten sonra sulandırılıp asitik toprağa da uygulanır.
şu yazdıklarınızın herhangi bir bilgi değeri yok biliyormusunuz tamamen zırvalamışsınız açıkçası, bunları araştırma gereği duyuyormusunuz bilmiyorum nette bir sürü tezler araştırmalar mevcut bir araştırın derim, boş yere hevesli insanlara yanlış bilgi aktarıp durmayın,bilmiyorsanız niye cevap yazarsınız ki anlamıyorum, sırf sizin kafadan attığınız cevapları düzeltmek için üye oldum bu foruma bunu bilin...

Alıntılama yaptığım yerdeki yanlışlarınızı açıklayayım
1-öncelikle ne humik asitler ne de fulvik asitler bitki kökleri tarafından bitki bünyesi içine alınıp kullanılmaz, ne de yapraktan uygulanırlar,stomalardan geçecek büyüklükte değildirler ve bitki bünyesinde herhangi bir aktiviteye sahip değillerdir
2-humik asitler ve fulvik asitlerin görevlerinden biri olan şelatlama işi bitki içinde olan bir durum değildir ,bbe'ti köklere geçince ayrılırlar,bitki içine girme durumu söz konusu değildir..
3-leonarditten yapılmış humik asitlerin etkisini göstermesi yıllar almaz,leonarditin çözünmesi için alkali ortam gerekir ve aynı sezon içinde bitkide verim artışı görülür zaten asit topraklarda hemen etki göstermemesinin sebebi leonarditin alkalide çözünmesidir, senin yukarda yazdığın gibi humik asitler çözünmezler veya hayvan gübresi gibi bakteriler tarafından bir anda yok edilemezler, humik asitlerin yarılanma ömrü çok uzundur 100 yıl gibi,yani humik asitler toprakta çözünmezler kaybolmazlar diyebiliriz..
4-dekara 50 kg leonardit çok az değildir 100 kg cıvarıdır normali, tabi iyi kalitede olanlardan,ancak düşük kalite bir leonarditse 250 kg yeterlidir,, ancak senin bahsettiğin 1 ton çok fazla düşük kalite olsa bile çünkü leonardit içerisinde bir takım ağır metaller bulunmaktadır ve toprağı hiç verim alınamaz duruma getirebilir, normali iyi kalite olanlardan 100 kg'dır.
5-bitkisel kaynaklı olanların %80'i fulvik asitmidir bir bilgim yok yinede mantıklı değil ancak burda altını çizmek istediğim nokta humik fulvik asitler bitki besleyici değildir bir toprak düzenleyicisidir,hiçbir şekilde bitki kökleriyle bitkiye taşınmazlar herhangi bir işlevleri yoktur
6-bitkisel menşeli olanlar hiçbir zaman leonarditten elde edilmiş olan humik ve fulvik asite altarnatif olma şansı sıfırdır,bunların ismi humik madde olsada tamamen farklı bir maddedir toprağa sadece organik madde kazandırabilirler bir pazarlama stratejisinden başka bişey değildir..sıfırdır bu ürünler kesinlikle
7-gerçek humik asitler leonarditten yapılmış olan humik asitlerdir,linyitten,bitkilerden,hayvan gübresinden,torftan elde edilmiş humik asitler değersizdir,zaten gördüğünüz ilk etaptaki etki içerisinde bulunan organik madde ve azottan başka bişey değildir
8-leoardit linyitin okside olmuş halidir,humik asitlerde karbon az oksijen fazladır,fulvik asitlerde oksijen dahada fazla ve karbon dahada azdır...
9-gerçek leonarditi değerli bitkisel menşeli olanı değersiz kılan şey,leonarditin çok yüksek katyon değişim kapasitesine sahip olmasıdır ve iyon alışverişini 10-20 kat oranında artırabilmesidir, bitkisel olanlar buna sahip değildir
10-leonarditin etkili olmasının sebebi kullanılan gübrenin yıkanıp gitmesini önleyip toprakta tutması ve sahip olduğu çok karmaşık yapıdan dolayı elementlerle kompleksler oluşturup elementleri yarayışlı forma sokması ve halk arasında çiftçiler arasında gübreyi aldırır dedikleri şelatlam olayını yapabilmesidir,****** bunların bitkiselde olması mümkün değil çünkü leonardit değilde linyitten elde edilmiş bir humik asit olsa dahi bu saydığım etkilere sahip değiller,kaldıki bitkisel olanlarda bu özelliğin olması mümkün değil..yani farkı yaratan bu materyalin yüksek basınç altında okside olması.zaten bunlar tamamen farklı maddeler, humik asit içeriğine sahip olması bu maddenin verimliliği önemli düzyde arttıracağı anlamına gelmez, tamamen işe yaramaz değildirler ancak bu bizim farklı bir materyal kullanmış olduğumuz gerçeğini değiştirmez...
umarım size soru soran arkadaş bu yazıyı görürde nasıl bir karanlığa sürüklendiğini görür pes diyorum artık biraz olsun araştırmak bu kadarmı zor, yazdığın her cümle yanlış lütfen dikkat

rasputnikof Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 22:10   #1123
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rencberdede Mesajı Göster
Sn. MeyveliTepe,

Verdiğiniz bilgilerden, toprağa eklediğimiz leonarditin içindeki hümik asit uzun yıllar içinde çözünürken, fulvik asitin çok daha kısa sürede çözündüğü sonucunu çıkardım. Dolayısı ile bir müddet sonra leonardit içindeki hümik asitten faydalanmaya devam ederken, fulvik asitten faydalanamayacağız. Bu durumda fulvik asiti ek olarak vermemiz gerekecek. Acaba doğru mu düşünüyorum?

Leonardit içindeki fulvik asit oranı ve sulama miktarı/sıklığına bağlı olarak değişeceğine rağmen, acaba fulvik asitin kabaca ne kadar zamanda tükeneceği hakkında bir bilgi var mı?
gerçek şu leonardit içerisinde %92 oranına kadar humik asit bulunmaktadır, ancak fulvik asitler humik asitlerden daha hızlı etki göstermektedirler bunun sebebi sahip oldukları yüksek oksijen miktarlarıdır,humik asitlerde zamanla fulvik asitlere parçalanmaktadırlar ancak bunlar çok uzun süreçlerdir, ****** humik asitleri fulvik asitlere parçalama yolları bulunmaktadır.ne humik asitler ne de fulvik asitler öyle bir anda toprakta tükenmezler bir kaç yıllık bir süreç değildir,fulvik asitlerin yarılanma ömrü 10-50 yıl arasında değişir sizin düşündüğünüz gibi fulvik asit çözünüyor toprağa yarayışlı oluyor mantığı kısa vadede bu maddelerde yok, humik maddeleri salınımlı gübrelerle karıştırmayalım lütfen, humik maddeler toprağı birçok yönden düzenleyen,olması gerektiği şekle getiren ajanlar olarak düşünelim

Düzenleyen rasputnikof : 24-12-2014 saat 23:25
Eski 24-12-2014, 22:21   #1124
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
Elimde DOCTO - HUMATE diye organik toprak düzenleyici var.
Bu ürün siyah renkli ve toz şeklinde.
Toplam Humik asit+Fulvik asit %60 yazıyor.
Benim az miktarda biber, domates ve hıyarım var.
Bunu her köke nasıl ve hangi sıklıkla uygulamalıyım.
gr/da olarak ölçek var ama ben amatör olarak nasıl uygulayabilirim?
humatlardan bence uzak durun,bir etkisi var tabi yok değil ancak içerisindeki yüksek bor içeriği toksitite yapması muhtemel,ayrıca bu humatları yapımı şöyle düşük kalite linyit kostikte bir veya bir kaç defa eritilip suyu uçuruluyor ve geriye kalan materyal k-humat veya başka isimlerle pazarlanıyor...hiç bir etkisi ya da yarayışlılığı olmaz demiyorum ancak leonarditten yapılmadığını bilmeni isterim ki bu materyallerin kimyasal olarak hiç bir benzerlileri yoktur

Eski 24-12-2014, 22:56   #1125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Şimdi ben 10 dekara dikimde fidan diplerine koymak için 4 ton orta düzey leonardit aldım, tarlaya yığdım ve yarın dikime başlıyorum. Gerçi bunu yapmamdaki asıl amaç bahçeye hayvan gübresi sokmadan toprağın organik madde miktarını yükseltmek ve aşırı killi yapısını biraz daha geçirgen kılmaktı. Böylelikle fidanların kök gelişiminin daha kolay olacağını düşünüyorum. Yoksa alırdım sıvı formda hümik asiti verirdim damlamayla hiç uğraşmazdım. Gerçi onu da yapmayı düşünüyorum tomurcuklanmadan önce.
Birde fidanları daldırmak için hazırlayacağım mikorizalı suya katmak için bitkisel menşeli humik asit aldım ama şuanda leonardit menşeli mi alsaydım acaba diye düşünmekten kafam karışmadı değil. Acaba hiç mi karıştırmasam???

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 23:17   #1126
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Şimdi ben 10 dekara dikimde fidan diplerine koymak için 4 ton orta düzey leonardit aldım, tarlaya yığdım ve yarın dikime başlıyorum. Gerçi bunu yapmamdaki asıl amaç bahçeye hayvan gübresi sokmadan toprağın organik madde miktarını yükseltmek ve aşırı killi yapısını biraz daha geçirgen kılmaktı. Böylelikle fidanların kök gelişiminin daha kolay olacağını düşünüyorum. Yoksa alırdım sıvı formda hümik asiti verirdim damlamayla hiç uğraşmazdım. Gerçi onu da yapmayı düşünüyorum tomurcuklanmadan önce.
Birde fidanları daldırmak için hazırlayacağım mikorizalı suya katmak için bitkisel menşeli humik asit aldım ama şuanda leonardit menşeli mi alsaydım acaba diye düşünmekten kafam karışmadı değil. Acaba hiç mi karıştırmasam???
bitkisel menşeli humik asit satılıyor ancak bunu bakanlık tamamen kaldıracak sanıyorum, tamamen pazarlama stratejisi niye tamamen yasaklanmadı bilmiyorum ,leonardit kaynaklı humik asit kullanmanı öneririm, diğerinin hiç bir şekilde toprakta bir aktivitesi bulunmaz,sadece toprak organik maddesini oluşturan yapılardan biridir...şöyle söyleyeyim bitkisel menşeli humik asit gerçek manada bir humik asit değildir bir miktar verim artışı sağlar hiç bir etkisi yoktur denemez ancak diğeriyle kıyaslanamaz.linyitten yapılmış olanlarda aynı şekilde pek bir fayda sağlamaz...leonardit kaynaklı olanlar yukarda da yazdım kimyasal olarak farklıdır...
aslında ilk başta organik maddenin tamamını leonarditten sağlayalım diye düşünmek mantıklı gelebilir hemde bir kaç yıl içinde bakteriler tarafından tamamen yıkılıp tüketilmez ancak leonardit denilen madde çok aktif bir maddedir ve içeriğinde zehirli metaller bulunabilir, belli bir dozun üstünde sıkıntı yaratabilir, bunun için yinede organik maddenin bir kısmını hayvan gübresinden sağlamanda fayda olabilir ya da ilerleyen yıllarda hayvan gübresi kullanabilirsin, bunun için pelet halde satılan hayvan gübrelerinden kullanırsan hem daha ekonomik olur hemde uygulması daha pratik olur

Eski 25-12-2014, 00:21   #1127
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rasputnikof
şu yazdıklarınızın herhangi bir bilgi değeri yok biliyormusunuz tamamen zırvalamışsınız açıkçası, bunları araştırma gereği duyuyormusunuz bilmiyorum nette bir sürü tezler araştırmalar mevcut bir araştırın derim, boş yere hevesli insanlara yanlış bilgi aktarıp durmayın,bilmiyorsanız niye cevap yazarsınız ki anlamıyorum, sırf sizin kafadan attığınız cevapları düzeltmek için üye oldum bu foruma bunu bilin...
Öncelikle foruma hoş geldiniz diyeyim, ya da tekrar hoşgeldiniz demeliyim belki de

Yanlışlarımı düzeltmek için özel olarak foruma girmişsiniz, sağolun, yanlışlarımın düzeltilmesi beni her zaman memnun eder. Sonra da "zırvaladıklarımı" sıralamışsınız

"zırvalama" gibi bir tabiri kullanacağınıza, fulvik asitlerin bitki kökleri tarafından alınamayacağına dair bilimsel kaynak kullansaydınız da yazdıklarınızı ciddiye alma imkanı olsaydı keşke.

Alıntı:
Alıntılama yaptığım yerdeki yanlışlarınızı açıklayayım
1-öncelikle ne humik asitler ne de fulvik asitler bitki kökleri tarafından bitki bünyesi içine alınıp kullanılmaz, ne de yapraktan uygulanırlar,stomalardan geçecek büyüklükte değildirler ve bitki bünyesinde herhangi bir aktiviteye sahip değillerdir
2-humik asitler ve fulvik asitlerin görevlerinden biri olan şelatlama işi bitki içinde olan bir durum değildir ,bbe'ti köklere geçince ayrılırlar,bitki içine girme durumu söz konusu değildir..
Şirket broşürleri dışında bilimsel kaynakları okuma kaabiliyetinizin olduğunu sanmıyorum ama en azından diğer okuyanlar için bir kaynak vereyim.

"Because of the relatively small size of fulvic acid (FA)molecules they can readily enter plant roots, stems, and leaves. As they enter these plant parts they carry trace minerals from plant surfaces into plant tissues. Fulvic acids (FAs) are key ingredients of high quality foliar fertilizers. Foliar spray applications containing fulvic acid (FA) mineral chelates, at specific plant growth stages, can be used as a primary production technique for maximizing the plants productive capacity. Once applied to plant foliage fulvic acids (FAs) transport trace minerals directly to metabolic sites in plant cells. Fulvic acids (FAs) are the most effective carbon containing chelating compounds known. They are plant compatible, thus non toxic, when applied at relatively low concentrations."

"Fulvik asit, moleküllerinin göreceli olarak küçük boyutlu olması sayesinde bitki köklerinden ve yapraklarından bitkiye girebilirler. Bitkiye girdiklerinde iz mineralleri bitki yüzeylerinden bitki dokusuna taşırlar. Fulvik asitler yüksek kaliteli yaprak gübrelerinin anahtar içerikleridir. Belirli bitki büyüme aşamalarında fulvik asitler ile şelatlanmış mineral içeren yaprak uygulamaları bitkilerin üretkenlik kapasitelerini maksimize etmede temel bir üretim tekniği olarak kullanılabilir. Fulvik asitler bitki yapraklarına uygulandığında iz elemetleri direk olarak bitki hücrelerinin metobolik kısımlarına ulaştırırlar. Fulvik asitler bilinen en etkin karbon içeren şelatlama bileşiğidir. Göreceli olarak düşük konsantrasyonlarda uygulandıklarında bitkilerle uyumludurlar, toksik değildirler."

ORGANIC MATTER, HUMUS, HUMATE, HUMIC ACID, FULVIC ACID AND HUMIN: THEIR IMPORTANCE IN SOIL FERTILITY AND PLANT HEALTH Dr. Robert E. Pettit

İsteyenlere başka kaynaklar da verebilirim. Bir vakit hidroponik ile ilgili bir başlıkta şöyle bir mesaj yazmışım, oradaki kaynaklara da bakılabilir.

Bu arada humik asitin kökler tarafından alındığına dair bir şey yazdığımı hatırlamıyorum. Yazdıysam bir zahmet belirtin.

Alıntı:
3-leonarditten yapılmış humik asitlerin etkisini göstermesi yıllar almaz,leonarditin çözünmesi için alkali ortam gerekir ve aynı sezon içinde bitkide verim artışı görülür zaten asit topraklarda hemen etki göstermemesinin sebebi leonarditin alkalide çözünmesidir, senin yukarda yazdığın gibi humik asitler çözünmezler veya hayvan gübresi gibi bakteriler tarafından bir anda yok edilemezler, humik asitlerin yarılanma ömrü çok uzundur 100 yıl gibi,yani humik asitler toprakta çözünmezler kaybolmazlar diyebiliriz..
4-dekara 50 kg leonardit çok az değildir 100 kg cıvarıdır normali, tabi iyi kalitede olanlardan,ancak düşük kalite bir leonarditse 250 kg yeterlidir,, ancak senin bahsettiğin 1 ton çok fazla düşük kalite olsa bile çünkü leonardit içerisinde bir takım ağır metaller bulunmaktadır ve toprağı hiç verim alınamaz duruma getirebilir, normali iyi kalite olanlardan 100 kg'dır.
Bu durumda PH 7 durumundaki bir dekar bir tarlaya serpilen 100kg leonarditten ne kadar hümik asit çözünür? Senli benli de olduğumuza göre, uzman olarak rakam rica edelim.

Alıntı:
6-bitkisel menşeli olanlar hiçbir zaman leonarditten elde edilmiş olan humik ve fulvik asite altarnatif olma şansı sıfırdır,bunların ismi humik madde olsada tamamen farklı bir maddedir toprağa sadece organik madde kazandırabilirler bir pazarlama stratejisinden başka bişey değildir..sıfırdır bu ürünler kesinlikle
Buna bir de kaynak belirtirseniz iyi olur.

Adı fulvik asit olup aslında başka bir şey olduğunu iddia ettiğiniz ama adına her nedense fulvik asit denmiş şeyin sıfır olduğunu idda etmek de hayli güçlü bir iddia.

Alıntı:
9-gerçek leonarditi değerli bitkisel menşeli olanı değersiz kılan şey,leonarditin çok yüksek katyon değişim kapasitesine sahip olmasıdır ve iyon alışverişini 10-20 kat oranında artırabilmesidir, bitkisel olanlar buna sahip değildir
Bitkisel bir leonardit var da ben mi bilmiyorum? (milyonlarca yıl önce leonarditin de bitki olması dışında)

Alıntı:
10-leonarditin etkili olmasının sebebi kullanılan gübrenin yıkanıp gitmesini önleyip toprakta tutması ve sahip olduğu çok karmaşık yapıdan dolayı elementlerle kompleksler oluşturup elementleri yarayışlı forma sokması ve halk arasında çiftçiler arasında gübreyi aldırır dedikleri şelatlam olayını yapabilmesidir
Humik asitlerin (hem humik hem de fulvik asitin) şelatlayıcı olduğunu kabul ediyorsunuz. Güzel bir gelişme. Bu noktada bir şey sorayım, humik asit molekülleri köklerin alamayacağı kadar büyük olduğuna göre humik asit moleküllerinin şelatladığı mineralleri kökler alabiliyor mu?

Alıntı:
umarım size soru soran arkadaş bu yazıyı görürde nasıl bir karanlığa sürüklendiğini görür pes diyorum artık biraz olsun araştırmak bu kadarmı zor, yazdığın her cümle yanlış lütfen dikkat
Araştırmakdan bahsetmişsiniz de, "pes" diyecektim ama diyemiyorum. Burada çok gördük böylelerini. Yazdığım her cümle yanlış, sizin yazdığınız her cümle doğru öyle mi

Eski 25-12-2014, 00:35   #1128
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun
Elimde DOCTO - HUMATE diye organik toprak düzenleyici var.
Bu ürün siyah renkli ve toz şeklinde.
Toplam Humik asit+Fulvik asit %60 yazıyor.
Benim az miktarda biber, domates ve hıyarım var.
Bunu her köke nasıl ve hangi sıklıkla uygulamalıyım.
gr/da olarak ölçek var ama ben amatör olarak nasıl uygulayabilirim?

humatlardan bence uzak durun,bir etkisi var tabi yok değil ancak içerisindeki yüksek bor içeriği toksitite yapması muhtemel,ayrıca bu humatları yapımı şöyle düşük kalite linyit kostikte bir veya bir kaç defa eritilip suyu uçuruluyor ve geriye kalan materyal k-humat veya başka isimlerle pazarlanıyor...hiç bir etkisi ya da yarayışlılığı olmaz demiyorum ancak leonarditten yapılmadığını bilmeni isterim ki bu materyallerin kimyasal olarak hiç bir benzerlileri yoktur
"Hammadde: Leonardit, Hümik asit %60, pH:8-10, Potasyum (K2O) %12, Toplam Organik Madde %60, Maksimum nem %20, Suda Çözünür Potasyum Oksit (K2O) %6."

DRT tarım yalan mı söylemiş? Peşini bırakmayalım o zaman.

içinde 70ppm bor olan bir şeyin bor toksiditesi yapması için en fazla ne kadar suda çözmek gerekir?

Eski 25-12-2014, 01:58   #1129
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
(DRT) DoktorTarsa'nın özellikle Humate ve denizyosunlarını (Proton ve Acotrop) 3 yıldan beri kullanıyorum..Benim vazgeçilmezimdir onlar..
Fidanlığımda güvenle kullanıyorum..

Organik Gübreler | DRT TARIM

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 07:18   #1130
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Öncelikle foruma hoş geldiniz diyeyim, ya da tekrar hoşgeldiniz demeliyim belki de

Yanlışlarımı düzeltmek için özel olarak foruma girmişsiniz, sağolun, yanlışlarımın düzeltilmesi beni her zaman memnun eder. Sonra da "zırvaladıklarımı" sıralamışsınız

"zırvalama" gibi bir tabiri kullanacağınıza, fulvik asitlerin bitki kökleri tarafından alınamayacağına dair bilimsel kaynak kullansaydınız da yazdıklarınızı ciddiye alma imkanı olsaydı keşke.

Şirket broşürleri dışında bilimsel kaynakları okuma kaabiliyetinizin olduğunu sanmıyorum ama en azından diğer okuyanlar için bir kaynak vereyim.

"Because of the relatively small size of fulvic acid (FA)molecules they can readily enter plant roots, stems, and leaves. As they enter these plant parts they carry trace minerals from plant surfaces into plant tissues. Fulvic acids (FAs) are key ingredients of high quality foliar fertilizers. Foliar spray applications containing fulvic acid (FA) mineral chelates, at specific plant growth stages, can be used as a primary production technique for maximizing the plants productive capacity. Once applied to plant foliage fulvic acids (FAs) transport trace minerals directly to metabolic sites in plant cells. Fulvic acids (FAs) are the most effective carbon containing chelating compounds known. They are plant compatible, thus non toxic, when applied at relatively low concentrations."

"Fulvik asit, moleküllerinin göreceli olarak küçük boyutlu olması sayesinde bitki köklerinden ve yapraklarından bitkiye girebilirler. Bitkiye girdiklerinde iz mineralleri bitki yüzeylerinden bitki dokusuna taşırlar. Fulvik asitler yüksek kaliteli yaprak gübrelerinin anahtar içerikleridir. Belirli bitki büyüme aşamalarında fulvik asitler ile şelatlanmış mineral içeren yaprak uygulamaları bitkilerin üretkenlik kapasitelerini maksimize etmede temel bir üretim tekniği olarak kullanılabilir. Fulvik asitler bitki yapraklarına uygulandığında iz elemetleri direk olarak bitki hücrelerinin metobolik kısımlarına ulaştırırlar. Fulvik asitler bilinen en etkin karbon içeren şelatlama bileşiğidir. Göreceli olarak düşük konsantrasyonlarda uygulandıklarında bitkilerle uyumludurlar, toksik değildirler."

ORGANIC MATTER, HUMUS, HUMATE, HUMIC ACID, FULVIC ACID AND HUMIN: THEIR IMPORTANCE IN SOIL FERTILITY AND PLANT HEALTH Dr. Robert E. Pettit

İsteyenlere başka kaynaklar da verebilirim. Bir vakit hidroponik ile ilgili bir başlıkta şöyle bir mesaj yazmışım, oradaki kaynaklara da bakılabilir.

Bu arada humik asitin kökler tarafından alındığına dair bir şey yazdığımı hatırlamıyorum. Yazdıysam bir zahmet belirtin.

Bu durumda PH 7 durumundaki bir dekar bir tarlaya serpilen 100kg leonarditten ne kadar hümik asit çözünür? Senli benli de olduğumuza göre, uzman olarak rakam rica edelim.

Buna bir de kaynak belirtirseniz iyi olur.

Adı fulvik asit olup aslında başka bir şey olduğunu iddia ettiğiniz ama adına her nedense fulvik asit denmiş şeyin sıfır olduğunu idda etmek de hayli güçlü bir iddia.

Bitkisel bir leonardit var da ben mi bilmiyorum? (milyonlarca yıl önce leonarditin de bitki olması dışında)

Humik asitlerin (hem humik hem de fulvik asitin) şelatlayıcı olduğunu kabul ediyorsunuz. Güzel bir gelişme. Bu noktada bir şey sorayım, humik asit molekülleri köklerin alamayacağı kadar büyük olduğuna göre humik asit moleküllerinin şelatladığı mineralleri kökler alabiliyor mu?

Araştırmakdan bahsetmişsiniz de, "pes" diyecektim ama diyemiyorum. Burada çok gördük böylelerini. Yazdığım her cümle yanlış, sizin yazdığınız her cümle doğru öyle mi
hoş bulduk ancak buraya ben ilk defa üye oluyorum, başka bir forumda tartışmış olabiliriz senin gibiler herşeyi bildiğini zandeden insanlar çok memlekette
Benim yazdıklarımı ilkokula giden okumayı sökmüş bir çocuğun dahi anlayabileceğini düşünüyorum ama okumak bile zor gelmiş size hemen saldırmışsınız,şirket broşürlerini okuyorum madem siz niye drt tarsanın ürününü ön plana çıkarıyorsunuz,kimin bilimsel olduğu ortada.ticari bir kaygısı olan şirket oraya leonardit yazsa ne olur yazmasa ne olur Türkiyede bunun ayırımını yapabilen varmı sence,linyitten bile olsa leonardit deyip geçiliyor,çünkü Türkiyedeki linyitler yasal sınırı sağlayacak kadar humik asit içermektedirler.
Bak yapacağın iş humik asit pdf diye aratacaksın çıkan tezlerdeki bilimsel verileri inceleyeceksin, hepsi bu ondan sonra burdaki bu tip konulara aç olan insanları zehirlemeyceksin, bunu yapabilirsin değilmi

dr bilmem ne varmı akedemik bir çalışması,isviçreli bilim adamları der gibi her konunun sonuna dr bilmem ne yaz,gerçekten bu işler böyle yürümüyor
ama bir kez daha anlatayım, birçok organik madde humik asit içerebilir, talaş,hayvan gübresi, toprak,kompost,torf,linyit,taş kömürü vb, ancak hiç birisi okside olmamıştır, bunun için tamamen farklı bir maddedir diyebiliyorum,bitkisel olanların hiç bir etkinlikleri yoktur sıfır denemez toprakta belli bi reaksiyona sahiptir ancak leonardit kaynaklı olanlarla karşılaştırılması bile hata.

ph 7'de 100 kg leonarditten ne kadar humik asit çözünür diye sormuşsunuz yazdıklarım işe yaramışki toprakta humik asit çözünmeye başladığında etkili olur gibi şeyler yazmamışsınız,aslında humik asitin çok kolay çözünmediğini başka bir etki mekanizması olduğunu anlamaya başlamışsıız tebrik ederim..sorunuza gelince tabili bunda etkili olaylardan biriside leonarditin kendi iç ph'ı kaliteli bir leonardit düşük ph'a sahiptir ve ph 7 gibi bir reaksiyonda yani nötre yakın,çözünürlüğü çok fazla olmayacaktır, ****** fulvik asitler her phta leonarditten çözünmektedirler ancak büyük bir kısım humik asit olduğu için az olacaktır.eğer düşük kalite dediğimiz bir linyit tozu yüksek ph 10-12 gibi olsa bike çözünürlüğü çok düşük olacaktır
senden rica ediyorum sen aktif birisin forumda gördüğüm kadarıyla lütfen burda bilgi vermeye çalışırken insanları yanlış yönlendrime,biraz araştırma yap bu kadar basit mi ya

en sonda bir soru sormuşsun,öncelikle şelatın ne demek olduğunu öğrenmelisin bunu da bir araştır belliki ben ne yazsam boşa olacak
seninle senli benli olmak için yazmadım o şekilde cahille sizli bizli konuşmayı doğru bulmuyorum sadece

Eski 25-12-2014, 10:17   #1131
Ağaçsever

altan01's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
en sonda bir soru sormuşsun,öncelikle şelatın ne demek olduğunu öğrenmelisin bunu da bir araştır belliki ben ne yazsam boşa olacak
seninle senli benli olmak için yazmadım o şekilde cahille sizli bizli konuşmayı doğru bulmuyorum sadece

Bu nedir?
Bilgi ve birikim konusunda bizlerden hatta herkesten üstün olabilirsiniz, belki sizden çok şey öğrenebiliriz ama konuya girişiniz gereksiz bir agresiflik.Geçmişte yaşanmış bir sorun mudur bilemem.Leonarditten soğuttunuz beni!!
Birçok doktor üyemiz de var onlarda sağlık konusunda mı birbirlerini aşağılasınlar şimdi!!

altan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 11:17   #1132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Karşındaki insanı doğru dürüst tanımadan cahil olmakla suçlamak. Soru eki olan mi' yi bile ayırmadan, doğru dürüst noktalama işaretleri kullanmadan, cümleye küçük harfle başlayarak.

Söyledikleriniz doğru olsa bile en azından bana bir şey ifade etmiyor. Yazık...

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 11:24   #1133
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rasputnikof Mesajı Göster
hoş bulduk ancak buraya ben ilk defa üye oluyorum, başka bir forumda tartışmış olabiliriz senin gibiler herşeyi bildiğini zandeden insanlar çok memlekette
Hala "sen" diye hitab etme inceliğini göstermeye devam ediyorsunuz.

Aynı şeyi senin için de söylemek mümkün. İspatsız delilsiz ezbere atan o kadar çok kişi var ki memlekette.

Alıntı:
Benim yazdıklarımı ilkokula giden okumayı sökmüş bir çocuğun dahi anlayabileceğini düşünüyorum ama okumak bile zor gelmiş size hemen saldırmışsınız,şirket broşürlerini okuyorum madem siz niye drt tarsanın ürününü ön plana çıkarıyorsunuz,kimin bilimsel olduğu ortada.ticari bir kaygısı olan şirket oraya leonardit yazsa ne olur yazmasa ne olur Türkiyede bunun ayırımını yapabilen varmı sence,linyitten bile olsa leonardit deyip geçiliyor,çünkü Türkiyedeki linyitler yasal sınırı sağlayacak kadar humik asit içermektedirler.
Okuduğunu anlamak mı dediniz? Senin okuduğunu nasıl anladığın ya da anlamadığın veya hiç okumadığın da ortada

DRT tarımın ürününü ön plana çıkartan ben değilim, hiç kullanmışlığım da yok, iyi okuyun, kim almış da nasıl kullanacağını sormuş. Yanıtı da ben vermemişim. Tek yanıt var, çamur atmak şeklinde seninki.

Alıntı:
Bak yapacağın iş humik asit pdf diye aratacaksın çıkan tezlerdeki bilimsel verileri inceleyeceksin, hepsi bu ondan sonra burdaki bu tip konulara aç olan insanları zehirlemeyceksin, bunu yapabilirsin değilmi
Ne yapacağımı da tarif etmiş Sen bunu yapmış olsaydın, ya da doğru düzgün yapmış olsaydın gelip burada böyle iddialarda bulunmazdın.

Ben yaptım bu araştırmaları. Yeni de değil. Birden fazla araştırmada bulduğum ise fulvik asitlerin bitkilerin bünyesine alındığı, iz elementlerin bitki içerisindeki translocation fonksiyonunda doğrudan rol oynadığı yönünde. Ha, "humik asit" diye aramayı tercih etmiyorum genelde. Bir konuda bilgiye ihtiyacım olduğunda çeşitli ülkelerdeki kaynaklara ulaşabilmek için uluslararası yayınları taramaya çalışıyorum. Sana da tavsiye ederim, yeni bilgiler edinmeni sağlar, farklı kaynaklardan aynı bütün konusunda tamamlayıcı bilgiler edinirsin.

Alıntı:
dr bilmem ne varmı akedemik bir çalışması,isviçreli bilim adamları der gibi her konunun sonuna dr bilmem ne yaz,gerçekten bu işler böyle yürümüyor
"dr bilmem ne"yi de beğenmemişsiniz anlaşılan Başka kimi verelim bilemedim. Bu "dr bilmem ne"nin sadece bu makalesi en az 20 bilimsel araştırmada referans olarak kullanılmış nedense. "humik asit" diye yazıp aratınca çıkmadı mı karşına? Halbuki bazı Türk araştırmacılar da referans vermiş o makaleyi

Beğenmediğiniz, sizi yalanlayan makale bu:
"Pettit RE (2004). Organic matter, humus, humate, humic acid, fulvic acid and humin: their importance in soil fertility and plant health"

Referans olarak kullananlardan bazıları:
Optimization of extraction method and characterization of humic acid derived from coals and composts - J. Asing, N.C. Wong and S. Lau

The effect of different replications of humic acid fertilization on yield performances of common vetch - Veysel Saruhan, Alpaslan Kusvuran, Kagan Kokten

Effect of humic acid and phosphorus on yield, nutrient availability in soil and uptake by peas - Sarwar M,Ehsan Akhtar M and Hyder SI

Growth and Yield of Rice (Oryza sativa) as Influenced by Humic Acid and Poultry Manure - R Saha, M A U Saieed, M A K Chowdhury

link filan vermiyorum, "humik asit" yazıp şak diye bulursun artık. Bulmuşken bir de okursan iyi olur.

Alıntı:
ama bir kez daha anlatayım, birçok organik madde humik asit içerebilir, talaş,hayvan gübresi, toprak,kompost,torf,linyit,taş kömürü vb, ancak hiç birisi okside olmamıştır, bunun için tamamen farklı bir maddedir diyebiliyorum,bitkisel olanların hiç bir etkinlikleri yoktur sıfır denemez toprakta belli bi reaksiyona sahiptir ancak leonardit kaynaklı olanlarla karşılaştırılması bile hata.
Çok hoş, hadi bir daha anlatın adı humik asit olup tamamen farklı bir maddeyi.

Leonardit gibi yüksek oranlı bir kaynak varken hiç bir zaman bitkisel kökenli humik asit kullanımını önermedim, hatta elinde leonardit olup bahçesinde tarlasında humik asit kullanmak isteyenlere pratik usul ev yapımı humik asit tarifi bile verdim ki, vatandaş maliyeti çok ucuz bir şeye bir tepe para vermek zorunda kalmasın diye.

Ha, leonarditten başka bir kaynaktan elde edilen humik ve fulvik asitler yazdığınız ve iddia ettiğiniz gibi değersiz midir, sıfır mıdır konusuna gelince fazlasıyla su götürür.

Burada başka bilmem ne adamlarının bazı bilimsel olduğu söylenen journal'larda yayınlanmış makaleleri var, bak bakalım araştırmalarında kullandıkları humik maddelerin kaynakları ne?

"The effects of fulvic acid and sugar cane molasses on yield and qualities of tomato - Saeed Samavat, Simin Samavat

Humic Acids Isolated from Earthworm Compost Enhance Root Elongation, Lateral Root Emergence, and Plasma Membrane H-ATPase Activity in Maize Roots - Luciano Pasqualoto Canellas, Fabio Lopes Olivares, Anna L. Okorokova-Fac ̧anha, Arnoldo Rocha Fac ̧anha

EFFECTS OF A SOIL FULVIC ACID ON THE GROWTH AND NUTRIENT CONTENT OF CUCUMBER (CUCUMIS SATIVUS) PLANTS - B.S.RAUTHAN M.SCHNITZE
"

Link vermiyorum, "humik asit" yazınca şak diye karşına çıkar nasılsa.

Alıntı:
ph 7'de 100 kg leonarditten ne kadar humik asit çözünür diye sormuşsunuz yazdıklarım işe yaramışki toprakta humik asit çözünmeye başladığında etkili olur gibi şeyler yazmamışsınız,aslında humik asitin çok kolay çözünmediğini başka bir etki mekanizması olduğunu anlamaya başlamışsıız tebrik ederim..sorunuza gelince tabili bunda etkili olaylardan biriside leonarditin kendi iç ph'ı kaliteli bir leonardit düşük ph'a sahiptir ve ph 7 gibi bir reaksiyonda yani nötre yakın,çözünürlüğü çok fazla olmayacaktır, ****** fulvik asitler her phta leonarditten çözünmektedirler ancak büyük bir kısım humik asit olduğu için az olacaktır.eğer düşük kalite dediğimiz bir linyit tozu yüksek ph 10-12 gibi olsa bike çözünürlüğü çok düşük olacaktır
Sağol, çok teşekkür ederim. Böylece hep beraber senden öğrenmiş olduk humik asitin nötr PH çözünmeyeceğini ve fulvik asitin çok geniş bir PH aralığında çözüneceğini. Fakat 100 kg leonarditin nasıl olup da 1000m2 bir arazide (üst 30 cm'ye karıştırıldığını var sayarsak 300m3 toprak yapar, o da ortalama 450 ton toprak eder) katyon değiştirme kapasitesini, organik maddeyi ve su tutma kapasitesini yeterli seviyede arttıracağını yazmamışsınız.

Alıntı:
senden rica ediyorum sen aktif birisin forumda gördüğüm kadarıyla lütfen burda bilgi vermeye çalışırken insanları yanlış yönlendrime,biraz araştırma yap bu kadar basit mi ya

Ben de senden rica edeyim bari, başkalarını boşver, en azından kendin için biraz araştırma yap, hiç olmazsa yarım yamalak bilgi ile dayanaksız, şahitsiz bol keseden atıp başkalarını cahil diye niteleyenlerin komik durumuna düşme.

Şelat ne mi imiş? Humik ve fulvik asitlerin metal bağlama özellikleri neler miymiş? Ben araştırmaları, biribirini doğrulayan makaleleri genelde ciddiye alırım, en azından bakarım ne yapmışlar, nasıl yapmışlar, hangi malzeme ve metodları kullanmışlar, ne sonuç almışlar filan diye. Devamında da (şayet ilgi ve ihtiyaç duyduğum bir şey ise) arazimde denerim, benzer sonuçları tesbit etmeye çalışırım.

ABD Tarım bakanlığı denen cahiller(!) şöyle bir döküman yayınlamış nedense:
Humic acids - Crops (buna link vereyim "humik asit" yazarak bulmak zor olur) hem kökler tarafından alımına hem de şelata gider

İki tane daha cehalet(!) örneği vereyim (humik maddelerin metallerle kompleks oluşturma yetenekleri ile ilgili)

Physiological effects of humic substances on higher plants - Serenella Nardia, Diego Pizzeghello Adele Muscolo, Angelo Vianello

Influence of fulvic acid on transport of iron in soils and uptake by paddy seedlings - S.B.Pandeya, A.K.Singh, P.Dhar

"Humik asit"den az biraz farklı bir şeyler yazman lazım bulup okumak için. Başka cehalet(!) örneği istersen haber ve buluruz.

Eski 25-12-2014, 11:26   #1134
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Karşındaki insanı doğru dürüst tanımadan cahil olmakla suçlamak. Soru eki olan mi' yi bile ayırmadan, doğru dürüst noktalama işaretleri kullanmadan, cümleye küçük harfle başlayarak.

Söyledikleriniz doğru olsa bile en azından bana bir şey ifade etmiyor. Yazık...
rasputnikof'un mesajlarını ben de ibretle okumağa çalışıyorum..Okumağa çalışıyorum, diyorum çünkü nezaketten uzak bu mesajları okumağa katlanmak bile zor..
Yazdıklarının doğruluk derecesi konusunda herhangi bir döküman, bilimsel makale kaynağı yok..Şahsen güvenilir bulamıyorum yazılanları..

Bir de kullanıcı profiline bakayım dedim..Aynı özensizlik orada da mevcut.

Meslek
muhandis

İlgi alanları
tarla tapan

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 11:32   #1135
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
rasputnikof'un mesajlarını ben de ibretle okumağa çalışıyorum..Okumağa çalışıyorum, diyorum çünkü nezaketten uzak bu mesajları okumağa katlanmak bile zor..
Yazdıklarının doğruluk derecesi konusunda herhangi bir döküman, bilimsel makale kaynağı yok..Şahsen güvenilir bulamıyorum yazılanları..

Bir de kullanıcı profiline bakayım dedim..Aynı özensizlik orada da mevcut.

Meslek
muhandis

İlgi alanları
tarla tapan
Uyduruk bir profille özel olarak bana haddimi bildirmeye gelmiş ya, fazlasını beklemeyin

Muhtemelen daha önce gelip gitmiş(!) kişilerdendir. Bu kadar adapsız bir hınç ile geldiğine göre yine bir gelip giden olacak sanırım.

Eski 25-12-2014, 12:30   #1136
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Cahıl dedıgınız ınsanın forumda yazdıgı mesajları arastırın derım. Ayrıca blog sayfasına da bır goz atın. Sonra haklıysanız ne yazarsanız yazın.

Forumda karsıdakı uye kucuk olsa bıle, kımse onunla senlı benlı konusmaz. Sız sadece bır kısıye yazdınız ama o kısının yanında yuzlerce uye sıze yanıt olarak gerı donus yapacaktır Saygılar..

pria, emreomurca ve A_NOMAD beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 12:34   #1137
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Ağaçlar.net te hiç alışık olmadığımız bir tarz. Rasputnikof, bence Sayın MeyveliTepe'den derhal buradan özür dilemeli veya hiç fazla uzatmaya gerek yok, üyeliği derhal silinsin diye öneriyorum. Eski mesajlarının da silinmesi isabetli olacaktır.
Birşey biliyorsa da aktarmayı bilmediği aşikar, maalesef hiç kimseye bir faydası olmayacak aksine zararı dokunacak.

pria, emreomurca ve A_NOMAD beğendi.
Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 13:04   #1138
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın MetveliTepe üstadım merhaba.

Yukarıdaki tartışmayı başlatan soruyu ben size sormuş ve nazik bir şekilde cevap almıştım sizden. Çok da memnun olmuştum.

Yukarıdaki mesajları okuyunca elim kırılsaydı da o soruyu yazmasaydım dedim kendi kendime..

Size "zırvalamak" dahil her türlü hakareti duymanıza neden olduğum için özür dilerim.

Saygılarımla...

pria ve Remlak beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2014, 13:36   #1139
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın MetveliTepe üstadım merhaba.

Yukarıdaki tartışmayı başlatan soruyu ben size sormuş ve nazik bir şekilde cevap almıştım sizden. Çok da memnun olmuştum.

Yukarıdaki mesajları okuyunca elim kırılsaydı da o soruyu yazmasaydım dedim kendi kendime..

Size "zırvalamak" dahil her türlü hakareti duymanıza neden olduğum için özür dilerim.

Saygılarımla...
Sn.vetman996,

Hakaret edene aittir. Çok kaba ve üye olma amacı bile bilgi vermek değil, sebebi kendinden menkul saldırmak olan kişinin yarattığı tadsız durum bir yana, aynı zamanda ülkemizde çokça yaşanan ibretlik bir şeyi de görmüş olduk

"zırvalamışsın" diye söze girip zırvalamak böyle oluyor herhalde. Saldırmak adına, başkalarına mal'ettiği yanlış yönlerdirme çabasını, bilmediğinden mi, yoksa bilerek mi kestiremiyorum ama kendisi göstermiş oldu. Bu zihniyet ile İlk defa karşılaşmıyoruz muhtemelen son defa da değil. Gidişi de gelişi gibi hızlı oldu.

Kendi adıma, bu konuda akademisyen değilim, arazisinde, ihtiyaç duyduğu şeyleri mümkün mertebe arkasında bilimsel bulgular olan metod ve malzemelere dayandırmaya çalışıyorum. Bunlardan başka pek çok faydalı pratik sonuçlar da çıkıyor.

İsteyen olursa, yukarıda #1133 nolu mesajımda adı geçen bilimsel çalışmaların hepsini hep birlikte elden geçirebilir, gerekirse fazlasını da inceleyebiliriz.

Eski 25-12-2014, 13:46   #1140
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Pria,

Siz DOCTO - HUMATE isimli ürünü son bir kaç senedir kullanıyorsunuz ve her defasında çok olumlu sonuçlar gördüğünüzü yazıyorsunuz.

Ben hiç kullanmadığım için bir kaç sorum olacak.

• Yapraktan mı kullanıyorsunuz?
  • Ne kadar suya kaç gr bu üründen koyorsunuz?
  • Bu solusyon ile kaç ağaca uygulama yapıyorsunuz?
  • Bahçenizdeki ağaç sayısı ve bu ağaçların dikili olduğu toplam alan ne kadardır?
  • Ağaçların tamamına bu uygulamayı yaptığınızda toplam kaç gr bu üründen kullanmış oluyorsunuz?
  • Yılda bu şekilde kaç uygulama yapıyorsunuz?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024