agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2007, 23:53   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Humikasit

Toprak organik maddesi başkalaşım durumuna göre 2'ye ayrılır. 1. Ölü Örtü (döküntü) Maddeleri: Bitki artıkları, ölü kökler, hayvanlar, bunların unsurları ölü örtü maddeleridir ve hunin olmayan maddeler olarak isimlendirilir. 2. Humik Maddeler: Eskiden toprak organik maddesinin bütününe humus denirdi. Günümüzde bilim adamları humus kavramını sadece humik maddeler için kullanmaktadırlar. Humik maddeler ileri derecede değişime uğramış ve doku strüktürü belirlenemeyen maddelerdir. Genellikle 3 fraksiyon halinde gruplandırılabilir: (a). Alkali çözücüde ekstrakte edildikten sonra kuvvetli asitlerle (HCl) çöktürülebilen humik asit, (b). alkalin ekstraktın asitleştirilmesi durumunda çözelti içerisinde bulunan fulvik asit, (c) derişik asit ve bazlar tarafından humik maddelerden ekstrakte edilemeyen hunin fraksiyonudur.

Humik asitler, bitkilerin gelişiminde doğrudan ve dolaylı önemli bir rol oynar. Dolaylı etkiler, suyun tutulması, drenaj, havalanmanın iyileştirilmesi ve metalik iyonlar ile kileytli bileşikler ya da metalik-hidroksitler oluşturarak suda çözünebilir formları meydana getirerek; bu elementlerin bir çoğunun çözünürlüğünü de kontrol eder. Bitkilere doğrudan etkisi, kök gelişimi ve bitkilerin absorbe ettiği besin elementleri metabolizmalarını etkilemesi ile meydana gelmektedir.

Tarımsal problemlere çare olarak düşünülen humik maddelerin kullanımında da bazı aksamalar, yanlış düşünceler ve uygulamalar vardır. Nasıl her ilacı her hastanın kullanmasının mümkün olmadığı gibi, humik maddelerin de her derde ilaç olmadığı bir gerçektir. Humik maddelerin yalnış kullanılmasından kaynaklanabilecek olumsuzluklara dikkat edilmesi gerekir. Örneğin toprağa % 75'lik humik asit ilave ettiğimizde ve uygun iklim şartlarında fulvik asitten humik asite dönüşüm de humik asiti arttıracaktır. Ancak, bu durumda toprak organik maddesinin çok küçük miktarını oluşturan humik maddeler değil humik asit olacak; hatta humik asitin miktarı da organik madde ilavesinin olmadığı, su, iklim, toprak ve mikroorganizma koşullarına bağlı olarak değişmekle birlikte organik maddeden bile yüksek olabilecektir. Bunun yanında, humik asitin hunin maddelere dönüşmesi sonucunda oranı da % 50'lerin üzerine çıkacaktır. Böylece humik madde bileşenlerinde dengesizlik kendini gösterecektir.

Humik asidin;

· Toprak tuzluluğunun düşürülmesinde

· Toprak renginin düzeltilmesinde

· Metaller ile kileyt bağı oluşturulmasında, bitki için yararlı besin elementlerinin alımının kolaylaştırır

· Ağır metallerin toksik etkisinin azaltılmasında

· Bitki kök hastalık ve zararlılarına karşı etkili olduğu

· Meyve renk ve şekerine olumlu etkisi olduğu araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.

Yapılan toprak analizleride topraklarımızın organik maddece yetersiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Topraklarımıza organik madde vermeden toprağa sadece humik maddelerin verilmesi; aç olan bir insana yemek yerine keyif kahvesinin verilmesine benzemektedir. Bizler öncelikli olarak topraklarımızın organik madde düzeylerini arttırdıktan (bunun için PROTİENT ORGANİK öneriyoruz) sonra humik madde düzeylerini yükseltebiliriz. Humik madde kapsamlarını yükseltirken de, topraklarımızın pH, sıcak iklimimiz ve mikroorganizma faaliyetlerinin yüksek olduğu unutulmayarak, humik maddelerin verilen materyalde dengeli olmasına, toprağın organik madde, humik maddeler ve humik madde içerisindeki dengeyi bozmadan, verilen materyalin humik asit ve hunin kapsamları düşük, fulvik asit kapsamı yüksek humik madde bileşiklerini; en uygunu su içerisinde çözülümü yüksek olan PROFERT K-HUMATE (%85 Toz Humik ve Fulvik Asit) PROXİN85 (%70 Toz Humik ve Fulvik Asit + %20 K2O) ve sıvı içerside çözünmüş PRO-HUMİC15 (%15 Sıvı Humik Asit) olmalıdır.

Humikasit konusunda bilmek istediklerinizin daha fazlası

--------------------------------------------------------------------------------

NssN beğendi.
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 16:15   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2006
Red face tabiat ananın Sütü hümik ve fülvik asitler

hümik ve fülvik asidi tabiat ananin mucizesi olarak tanımlıyor bir çok kişi. Doğanın kendini onarmak için oluşturduğu bir ilaç gibi kabul edebilisiniz. Şu anda piyasada granül, toz ve sıvı formulasyonlarda ticari ürünler satılmakta. Forumda bazı arkadaslar faydalarına değindiği için ben bunun üzerinde çok durmak istemiyorum. İyi bir toprak kondisyonlayıcısı aynı zamanda bitki gelişimine oldukça olumlu etkileri var. Hümik asitler toprak uygulamalarında Fülvik asitler ise yaprak uglamalarında daha iyi başarı gösteriyorlar. toprak pHsını dengelemek, tuzluluğu gidermek, ebesin elementlerinin alınımını teşvik etmek, kök gelişimini arttırmak bitki metabolizmasında gerçekleşen bir çok olaya olumlu etkilerde bulunmak igib faydaları var. ürünlerimiz PERLHUMUS, POWHUMUS VE LIQHUMUS piyasada yaygın olarak kullanılmakta ve olumlu sonuçlar vermektedir.
daha detaylı bilgi için HASAD dergisinde en son ocak ayında yayınlanmış olan makalemi okuyabilirsiniz. ayrıca organik tarımda da kullanılabilen bu ürünlere ulaşmak için bizimle temasa geçmeniz mümkün. web sayfamızdan gerekli bir çok bilgiyi temin edebilirsiniz.
www.izotar.com

cnnylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2007, 14:08   #33
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cnnylmz Mesajı Göster
hümik ve fülvik asidi tabiat ananin mucizesi olarak tanımlıyor bir çok kişi. Doğanın kendini onarmak için oluşturduğu bir ilaç gibi kabul edebilisiniz. Şu anda piyasada granül, toz ve sıvı formulasyonlarda ticari ürünler satılmakta. Forumda bazı arkadaslar faydalarına değindiği için ben bunun üzerinde çok durmak istemiyorum. İyi bir toprak kondisyonlayıcısı aynı zamanda bitki gelişimine oldukça olumlu etkileri var. Hümik asitler toprak uygulamalarında Fülvik asitler ise yaprak uglamalarında daha iyi başarı gösteriyorlar. toprak pHsını dengelemek, tuzluluğu gidermek, ebesin elementlerinin alınımını teşvik etmek, kök gelişimini arttırmak bitki metabolizmasında gerçekleşen bir çok olaya olumlu etkilerde bulunmak igib faydaları var. ürünlerimiz PERLHUMUS, POWHUMUS VE LIQHUMUS piyasada yaygın olarak kullanılmakta ve olumlu sonuçlar vermektedir.
daha detaylı bilgi için HASAD dergisinde en son ocak ayında yayınlanmış olan makalemi okuyabilirsiniz. ayrıca organik tarımda da kullanılabilen bu ürünlere ulaşmak için bizimle temasa geçmeniz mümkün. web sayfamızdan gerekli bir çok bilgiyi temin edebilirsiniz.
www.izotar.com

Bu ürünlerin fiatlarını bu sayfalara geçerek bizleri dükkan dükkan (internette) fiat aramaktan kurtarırsınız.
Humikasit -Fulvikasit -Leonardit
Firmalar internette herşeyi yayınlıyorlar da nedense fiatlar konusunda biraz cimriler.

Eski 27-02-2007, 17:05   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2006
hümik asit fiyatları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eyüp1 Mesajı Göster
Bu ürünlerin fiatlarını bu sayfalara geçerek bizleri dükkan dükkan (internette) fiat aramaktan kurtarırsınız.
Humikasit -Fulvikasit -Leonardit
Firmalar internette herşeyi yayınlıyorlar da nedense fiatlar konusunda biraz cimriler.
Bizde internet sayfamızda ürün fiyatlarımızı bildirmiyoruz cunku satısı dogrudan kendimiz yapmiyoruz..almak isteyenleri yetkili distributorumuze yonlendirmekteyiz..isterseniz detayli bilgiyi bu sekilde size saglayabiliriz

cnnylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 21:52   #35
Ağaç Dostu

Bursada bir ilaç satıcısından 1litre humikasidi(%15 lik) 10YTL ye aldım.Bu yerli bir firmanın malı.İspanya menşeli 1 litre (%15) humikasit için 15YTL istediler.İkisi arasında ambalajı incelediğimde bir fark göremedim. Satıcı da farkı bilmiyor.Yerli malı olduğu için 10 YTL lik olanı yeğledim.
Satıcılar,en azından cnnylmz, ağaç.net üyeleri için bu fiatları burada deklare edebilirdi diye düşünüyorum.

Eski 12-04-2007, 20:54   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Dün sırf leonardit almak için hale gittim.Halde bulunan zirai ilaç satıcısı bana hümik asit sattı.Tarifte yazıldığı gibi bütün çiçeklerime akşam uyguladım. Merak içinde bekliyorum bakalım ne olacak .

son durum nedir?Bitkilerinize iyi geldi mi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 21:21   #37
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
son durum nedir?Bitkilerinize iyi geldi mi?
Evet hepsi harika görünüyorlar. Aşk merdivenim dışında ama belki de onun başka bir sorunu vardır.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 21:53   #38
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Evet hepsi harika görünüyorlar. Aşk merdivenim dışında ama belki de onun başka bir sorunu vardır.

aldığınız yer ulus sebze-meyve halinin karşısındaki yan yana duran ziraat ilaçları satan yer mi?

Eski 12-04-2007, 22:01   #39
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
aldığınız yer ulus sebze-meyve halinin karşısındaki yan yana duran ziraat ilaçları satan yer mi?
Aynen öyle

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 19:10   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2007
selam arkadaşlar... konyada yaşıyorum... ben de haşhaş bitkisine yapraktan dekara 200gr. hümik asit uyguladım ilk defa... yapraktan 25 -30 cc. uygulanır diyordu kullanma talimatında ama ben dozajı taopraktan uygular gibi 200 gr... uyguladım.... 500 gr. lık kutusu 8 milyon... 14 kutu alıp bi denedim bakalım...
toprağım kireçli ve agır... üzeri her sulamadan sonra kuruyunca beton gibi oluyor... bakalım hümik asit nasıl bir yarar sağlayacak benim bu gay basma olayıma... toprak gevşeyecek mi... suyu emecek mi zira geçen dönem su tarlanın üstünde yüzüyordu... durumdan sizleride haberdar ederim ... dostçakalın...

minik201 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 20:02   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2007
hümik asit mükemmel bişey tarlanın üstü yumuşadı... su geçirgenliği yüzde 70 80 civarında arttı... bitki gelişimi hızlı ve rahat.... ne diyeyim... sağol hümik asit....

minik201 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 13:28   #42
uzunmahmutlu

Giriş Tarihi: 05-07-2006
Amatör ce mavi ladin yetiştiriyorum bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine humik asit kullandım bu konuda tecrübesi olanlardan yardım istiyorum fidanlar da olumlu bir gelişme izledim. acaba iyi mi yapmışım

uzunmahmutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 14:31   #43
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Humik Asiti nerden bulabiliriz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 15:57   #44
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Ziraii ilaçlar satan her yerde bulunuyor. Gerçi heryer Yalova gibi olmayabilir.

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 16:16   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
http://www.izotar.com/main.php?action=urunlerimiz

https://www.tarimtedarik.com/site/page.asp?dsy_id=4036

.

Eski 08-06-2007, 17:53   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Uzunmahmutlu, hoş geldiniz.

Kendinizi yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtın, profil bilgilerinizi sağlıklı bir şekilde doldurun, türkçenin kullanıma özen gösterin. Daha sonra sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Aramızda olduğunuz için mutluyuz. Bir dahaki mesajınız için bu kadar zaman beklemeyin.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 20:13   #47
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Humik asiti buldum .En kısa zamanda kullanacam.

Eski 27-06-2007, 11:04   #48
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Ben de humik asit ve leonardit karışımını buldum. 250 gr 'lık 1 paketi 9 ytl'ye aldım. Eve gelir gelmez uyguladım . birkaç gün için de sonuçlar gayet olumlu. özellikle trabzon hurmamın yapraklarında sararma ve beneklenme vardı , güzel bir yeşil renge döndü ve meyve dökmeyi kesti . özellikle kireçli ve sert topraklarda tavsiye ederim.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 13:28   #49
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Evet kesinlikle bizim buralarda su çok kireçli.:
Faydası çok.Hemen kendini belli ediyor.

Eski 29-06-2007, 06:55   #50
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Merhabalar Sn. Hafize

Calamondin başlığını işgal etmemek amacıyla verdiğiniz başlıkta devam etmek istedim.

Benim aldığım markanın kullanım şeklinde; dikimde topraktan, sonraki uygulamalarda ise yapraktan verileceği yazıyor. Resimlerini koydum. 1. resimde domates, biber vs. gibi sebzeler için, 2.ndeki meyva ağaçları için kullanım tarifi. Belki sizin markanız değişik kullanımlı olabilir.

Bu ürün zaten organik toprak düzenleyici, gübre değil. Gübredeki minerallerin, bitkiye daha iyi ulaşmasını sağlıyor. Bunu Mine Hanımdan öğrenmiştim. Yanısıra gübre kullanmak fikrinize katılıyorum. Ben de kullanıyorum.

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 13:33   #51
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Teşekkür ederim.Gerçekten çok iyi oldu.

Ben Organik toprak düzenliyicisi aldım.Alır almaz tüm saksılarıma verdim.Artık yapraklarada uyguluyacam.

Eski 29-06-2007, 13:59   #52
Ağaç Dostu

Arkadaşlar
bu toprak düzenleyicilerin markasını da yazarsanız alacak olanlar için çok faydalı olur.

.

Eski 29-06-2007, 14:45   #53
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili Nevsune,

Öncelikle belirtmek isterim. Benim eşim Mikrobiyal Tarım konusunda çalışıyor. Doğal olarak ellerine pek çok yerden farklı ürünler gelebiliyor. Bende bulunan ürünlerin markası var mıdır onu bile bilmiyorum. Çünki henüz piyasada satılmayan ürünler, örnekler de olabiliyor bunlar.

Hümik Asit ve Leonardit sizin de belirttiğiniz gibi öncelikle toprak düzenleyici. Yapraktan da verilebiliyor ama daha çok tarım için tavsiyeler farkettiyseniz. Yani ben çiçeklerimin toprak istekleri yeterliyse ayrıca yapraktan gübreleme ihtiyacı hissetmiyorum.

Ayrıca yaprak gübresi kullanımı çok farklı bir konu. Öncelikle yaprakların absorbsiyon hızları son derece düşük ve bitkinin ihtiyaç duyduğu besin elementi yanında son derece sınırlı kalıyor. Yaprağın tazeliği, gübre verilme zamanı, gübre oranı, izelementlerin ayrı absorbe olma özellikleri, absorbe sürelerinin uzunluğu, ayrıca kullanımda tutucular gerektiriyor vs. gibi etmenlerden dolayı benim çok da ilgi göstermediğim bir uygulama. Aşağıda verdiğim adresten bir alıntı yaptım:

''Yaprak yüzeyinde su tabakası ne kadar uzun kalırsa iyonların yaprağa girişide o kadar kolay olur. Aksi halde iyonlar kristalize olarak daha fazla derine nufuz edemezler. Püskürtülen solusyona bu amaçla gliserin, glikoz, fruktoz, sakkaroz gibi çeşitli maddeler katılır. Mesela yüzde 1-2 ‘lik gliserin ilavesiyle KH2PO4’ın absorbsiyonunun 2-3 kat arttığı; yüzde 5’lik glikoz, fruktoz ve sakkaroz ilavesiyle buğdayda fosfor absorbsiyonun 3 kat arttığı belirlenmiştir. ''

Yani bizlerin yaprak uygulaması ne kadar verimli olur bilemiyorum. Ama bu demek değildir ki kullanılmasını önermiyorum. Ben, bizlerin evimizdeki çiçeklere yapacağımız uygulamalarda çok başarılı olacağına inanmadığımı belirtmek istiyorum.

Bu arada konuyu çok güzel anlatan bir adres buldum. Bir incelerseniz sanırım anlatmaya çalıştığımı çok daha net anlatmış olacağım.

Sevgiler..

http://www.bahce.biz/gubre/yaprakgubresi.htm

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 16:34   #54
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sn Hfz

Önce nickinizi yanlış kullanmışım özür dilerim. Sabahın köründe öyle olmuş

Ben bu konulara yeni merak sardım. Yeni öğrenmeye çalışıyorum. Her türlü bilgiye açığım.

Zirai ilaçlar satan yerden bunu aldığımda böyle tarif etmişlerdi. Ama zaten ben kulaktan dolma sözlere pek itibar etmediğim için, kullanım kılavuzu okumadan satıcıların söyledikleriyle yetinmem. Eve geldiğimde, okuduklarımı uyguladım. Zaten ben yapraklara öyle bir püskürtüyorum ki, toprak eksik kalmıyor. Yani bir taşla iki kuş.

Sizin verdiğiniz linke hemen giriyorum. Teşekkürler.

Eski 29-06-2007, 17:20   #55
hfz
Ağaç Dostu

Sevgili Nevsune, rica ederim hiç sorun değil, sonuçta doğru isim yazmışsınız..

Bu arada aklıma geldi, Sevgili Elfogi Hümik Asit koyduğu suyla bir bitkisini her gün suladığını yazmıştı. Ben ayda bir kez veriyorum. Aslında kullanma sıklığı konusunda özellikle önerilen bir şey yok ama, her gün kullanmanın da çok fazla olabileceğini sanıyorum.

Ayrıca Hümik Asitin bir özelliği de bitkinin tek başına alamadığı izelementleri almasında bir köprü vazifesi görmesi. Yani bitkiye verdiğiniz vitaminlerin bitkiye geçişini sağlıyor. O yüzden tek başına kullanılması çok fazla bir şey ifade etmiyor. Yukarıda Sn. Eyüp1 çok güzel anlatmış.. Tabii bu tarım için yazılmış bizlerin kullandığı toprakta her türlü vitamin var özenimiz sayesinde..

''Yapılan toprak analizleri de topraklarımızın organik maddece yetersiz olduğu ortaya çıkmaktadır. Topraklarımıza organik madde vermeden toprağa sadece humik maddelerin verilmesi; aç olan bir insana yemek yerine keyif kahvesinin verilmesine benzemektedir. Bizler öncelikli olarak topraklarımızın organik madde düzeylerini arttırdıktan sonra humik madde düzeylerini yükseltebiliriz.''

Eski 29-06-2007, 19:24   #56
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Hfz Ablacım sellukada deneme yaptım.Pet bardakta sulama suyuna katıyorum.
Haftada bir de besin veriyorum.Şu anda sonuç iyi.Birde açsa.Yapraktan hiç denemedim.

Eski 29-06-2007, 20:26   #57
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bence de her gün olmaması gerekir. Elfogi, size aldığınız yerden öyle mi söylediler?

Benim kullandığım Doğuş Humate 15.
15 günde bir veriyorum ben de. 5 lt. suya bir kapak karıştırılıyor. Evet ben bu konuyu bilmediğim için Mine Hanıma danışmıştım. O'da tek başına bir işe yaramayacağını söyleyince, süs bitkileri için sıvı bitki besini aldım. O da 4+5+6, 10 günde bir kullanıyorum. Sebzelerim için ise gübre şerbeti hazırlıyorum, fermantasyonu bitince vereceğim. Yani dediğiniz gibi yemekten sonra keyif kahvelerini içiyorlar.

Eski 01-07-2007, 21:49   #58
Ağaç Dostu

Arkadaşlar,
çiçek coşturan tarafından,
humik asit-fulvik asit-amino asit-yosun özütü içeren ve adı sebze coşturan olan yeni bir ürün çıkmış...koçtaşlarda satılıyor.

.

Eski 19-07-2007, 19:39   #59
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar benim aldığım humik asit çok kötü kokuyor. Nevsunecim kendisinde olanda koku olmadığını söyledi. E baktım son kullanma tarihi 2008.05 anlamadım bu işten. Bir bilen varsa yazabilir mi acaba?

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 20:18   #60
hfz
Ağaç Dostu

Humik Asit'in kokusu yoktur?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024