agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2021, 16:17   #1531
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2021
Merhabalar, foruma yeni katıldım. Hümik asiti bu sene dikeceğim ayçiçeği yerlerine toprak uygulaması yaparak kullanmak istiyorum. Forumda, üretici firmaların sitelerinde ne olduğu, nasıl yapıldığı, uygulamaları hakkında genel bilgiler bulunuyor fakat piyasada dışarıdan bakıldığında “aynı içeriğe” sahip gibi gözüken farklı fiyatlı birçok ürün bulunuyor. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla her markanında kendine göre müşterisi var ve zaten faydalı bir ürün olduğundan kullananlar memnunlar. Fakat buradaki sorum şu; gerçekten bu işin uzmanı firmalar hangileridir?

Kone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2021, 22:46   #1532
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Bildiğim kadarı ile Bazalt içeriğinde yüksek oranda silis, Demir, kalsiyum ve mangan gibi elementler yoğun olmakla beraber birçok elementi barındırıyor. Bu kireçli topraklar için uygun olmayabilir. Yine Demirce zengin topraklar için de geçerli. Bitki için bir elementin azlığı ve çokluğu gerek direk kendi etkisinden gerekse antagonistik etki bak8mından zararlı olabiliyor.
Bu yüzden toprak tahliline göre içeriği net belirlenmiş örneklerle deneme yapılıp sonuçlarına göre hareket etmek lazım. Daha önce yapılmış çalışma var mı onları incelemek lazım. Yoksa o bunu demiş şu bunu katıyormuşla iş şansa kalır.

Yeni Üyelik beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 12:20   #1533
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seracılık Mesajı Göster
Gdo yu bile yok edip, bitkiyi orijinal haline geri döndürüyormuş, enteresan: https://www.youtube.com/watch?v=ZiDNZvly7Bs
Leonardit ile sade suyu karıştırıp humik asit yapıyorlarmış

TCM ve estikey beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 23:48   #1534
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Daha tarifte aldatan, gerisinde ne yapmaz.

Eski 07-04-2021, 21:34   #1535
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mercek Mesajı Göster
İzledim ve hiç iddia ettiğiniz gibi bir çelişki görmedim videoda.
Siz hümik asitin nasıl elde edildiğini, hangi işlemlere tabi tutulduğunu biliyormusunuz?
Biliyorsanız tarifini yazar mısınız?

Eski 07-04-2021, 23:10   #1536
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mercek Mesajı Göster
İzledim ve hiç iddia ettiğiniz gibi bir çelişki görmedim videoda.
Sade suyla leonarditten humik asit yaptınız mı daha önce?

Eski 08-04-2021, 00:40   #1537
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seracılık Mesajı Göster
Gdo yu bile yok edip, bitkiyi orijinal haline geri döndürüyormuş, enteresan: www.youtube.com/watch?v=ZiDNZvly7Bs
Ziraat fakültesinde 4 yıl bahçe bitkileri bölümünde okudum. Üzerine 2 yıl yüksek lisans yaptım Yetmedi sekiz sene doktora eğitimi aldım. Sizin dediğiniz gibi enteresanın üzerinde milleti süzme salak yerine koyuyorlar. GDO, bitki hücre DNA'sında yapılan planlı amaçlı bir değişikliktir. Bu değişiklik çok sağlam bir değişikliktir ki geriye dönüşümü yoktur. İşin uzmanları bu nedenle GDO'nun sakıncaları üzerine, doğal türlere bu genlerin aktarılma olasılığı ve tehlikesi üzerine konuşurlar. Mesela Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri hocalarından Prof. Dr. Eftal DÜZYAMAN.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2021, 22:18   #1538
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Ziraat fakültesinde 4 yıl bahçe bitkileri bölümünde okudum. Üzerine 2 yıl yüksek lisans yaptım Yetmedi sekiz sene doktora eğitimi aldım. Sizin dediğiniz gibi enteresanın üzerinde milleti süzme salak yerine koyuyorlar. GDO, bitki hücre DNA'sında yapılan planlı amaçlı bir değişikliktir. Bu değişiklik çok sağlam bir değişikliktir ki geriye dönüşümü yoktur. İşin uzmanları bu nedenle GDO'nun sakıncaları üzerine, doğal türlere bu genlerin aktarılma olasılığı ve tehlikesi üzerine konuşurlar. Mesela Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri hocalarından Prof. Dr. Eftal DÜZYAMAN.
Hocam onlar milleti süzme salak yerine koymuyorlar. Süzme salaklar bu gibi üçkağıtçıların asıl hedef kitleleri ve ülkemizde çok yoğun bulunuyor.
İşin acı yanı, siz bu süzmeler aldatılmasın diye çabalarken onlar sizin bu çabanızı anlamaz hatta kötü anlamda yanlış anlayıp sizi suçlar. Bu da zaten bu ülkenin geleneği...

Eski 17-04-2021, 21:02   #1539
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2011
Form ma uzun yıllardır girmiyordum hümuk asit yapimindan sonra. Çökelme yapmamayi. Çözen oldumu. Yapim islemi bittikten sonra 10 15 gün icinde kutularda çökelmeyi katilaşmayi önleyen oldumu

cebrail- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2021, 10:40   #1540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2021
Merhaba aranıza yeni katıldım Manisa'dan üzüm yetiştiricisiyim. Uzun araştırmalardan sonra humik asit yapmaya karar verdik ve şuan üretim yapıyoruz. Forumda gördüğüm kadarı ile kullanım oranlarında netlik yok. Netlik kazanması adına bir iki bilgi paylaşmak isterim ;

Leonarditten humik asit üretilir.
Humik asitin doğru humik asit olduğunu PH değeri söyler.
Ph değeri 0-7 arasında ise humik asit değildir. (şilempe denilen ürün olur)
Ph değeri 9-11 arasında ise humik asittir.
Uygulama esnasında su ile inceltme yapacağınız için gerçek humik asit uygulama Ph 7-9 arasında olmalıdır ve bu şekilde uygulanmalıdır.
Yaptığınız ürünü muhakkak sonunda teste gönderip içindekileri dışarıda satılan ürünler ile karşılaştırmanız gerekir.
Toplam organik madde miktarı , toplam humik fulvik asit , potasyum oksit miktarı gibi.
Analiz yapmadan net konuşamazsınız.
Yaptığımız ürün marka vermeyeceğim ama bu sektörde iyi olan bi fimanın ürününe çok yakın çıktı. (yaklaşık 1 ay yapılan denemeler sonunda)
Proses 70 derecede 4 saat karıştırarak gerçekleşmektedir ve Youtubeda gezen videolardaki oranların kat ve kat üstündedir.
Proses sonunda azda olsa makinanın dibinde tortu kalmaktadır ve bidonlara aktarma esnasında filtrasyon yaparak bo konuyuda çözdük.
Yaklaşık 15 gündür bidonlarda beklemekte ve çökme yapmamaktadır.
Tortu oluşumu karıştırma , sıcaklık ve karışıma koyulan oranlar ile alakalı olarak doğru orantılıdır.
Humik asitin son kullanma tarihi yoktur ve olamaz çünkü içinde bulunan ürünler tamamen organiktir. (inorganik değil)
Dışarıda satılan kendini kanıtlamış ürünlerin kullanım oranlarına baktığınızda 1 lt humik asite 5 lt su konulmalıdır oranını görebilirsiniz. (Dışarıda satılan ürün oranlarına ulaşabildiğinizde)
Humik asit sıvı olduğu için toprağa deymesi yeterlidir.

İlker_45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2021, 04:56   #1541
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2021
İlginç
Leonardit miydi o içtiği şey:

Ümitsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2021, 17:05   #1542
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2021
Son yıllarda hümik yahut fülvik asitler, probiyotikler ile yarışmakta, DNA 'yı onarıp bitkileri milyonlarca yıl önceki orjinal haline döndürdüğü iddia ediliyor, tüketildiği taktirde insanlara da aynı etkileri yapar mı yapmaz mı bilmiyorum...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ümitsiz Mesajı Göster
İlginç
Leonardit miydi o içtiği şey: https://www.youtube.com/watch?v=bXYwCDfZ5g8

Mabet ağacı beğendi.
Hörmetler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2021, 18:41   #1543
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2019
sayın hocalarım şimdiye kadar yaptığım hümik asiti agrohum marka leonarditle yapıyordum 1- 2 kilo posa kalıyordu tülbentle süzmeme rağmen iyi çöküntü yapıyordu son yaptığım hümik asiti entec in ürünü olan hümic-a yı denedim (yalnız ürününün paketi 20 kg ve granül) hemen hemen hiç posa kalmadı bidonlara doldurdum çok az çökelti yaptı birde dikkatimi çekti agrohumda koku olmuyordu bunda çok ağır koku oldu maske kullanmak zorunda kaldım

ases33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2021, 11:36   #1544
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ases33 Mesajı Göster
sayın hocalarım şimdiye kadar yaptığım hümik asiti agrohum marka leonarditle yapıyordum 1- 2 kilo posa kalıyordu tülbentle süzmeme rağmen iyi çöküntü yapıyordu son yaptığım hümik asiti entec in ürünü olan hümic-a yı denedim (yalnız ürününün paketi 20 kg ve granül) hemen hemen hiç posa kalmadı bidonlara doldurdum çok az çökelti yaptı birde dikkatimi çekti agrohumda koku olmuyordu bunda çok ağır koku oldu maske kullanmak zorunda kaldım
Bu malzemenin %40'ı hümik asitmiş. Hepsi çözündü ise %60'ı ne?

Eski 02-09-2021, 12:41   #1545
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
onun içtiği leonardit olamaz. üzüm pekmezi içiyordur o.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2021, 14:47   #1546
Yeni Üye

https://www.hizliresim.com/h8ci6zq

meyvelitepe hocam 4 kilo potasyum 140 kg su 20 kg hümica yı karıştırdım dibinde hiç çökelti kalmadı sadece bir avuç çimento gibi birşey kaldı birde agrohumla yaptığım zaman koku olmuyordu hümica ile yaptığımda kokudan yanına yaklaşamadım (acaba koku hümica daki % 26 azot tan dolayı olabilir mi) yaptığım hümik asiti bidonlara doldurdum bir hafta sonra gübre tankına boşalttığımda bidonun dibinde hemen hemen hiç çökelti yoktu agrahumla yaptığım zaman neredeyse 2 cm çökelti oluyordu. Hocam hümica nın tamamen çözülmesi hümik asit oranının düşük olmasından dolayı mı **** hümica nıun granül olmasından dolayı posanın veya taş çakılın olmamasından dolayı olabilir mi Teşekkürler

Eski 02-09-2021, 16:08   #1547
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:

meyvelitepe hocam 4 kilo potasyum 140 kg su 20 kg hümica yı karıştırdım dibinde hiç çökelti kalmadı sadece bir avuç çimento gibi birşey kaldı birde agrohumla yaptığım zaman koku olmuyordu hümica ile yaptığımda kokudan yanına yaklaşamadım (acaba koku hümica daki % 26 azot tan dolayı olabilir mi) yaptığım hümik asiti bidonlara doldurdum bir hafta sonra gübre tankına boşalttığımda bidonun dibinde hemen hemen hiç çökelti yoktu agrahumla yaptığım zaman neredeyse 2 cm çökelti oluyordu. Hocam hümica nın tamamen çözülmesi hümik asit oranının düşük olmasından dolayı mı **** hümica nıun granül olmasından dolayı posanın veya taş çakılın olmamasından dolayı olabilir mi Teşekkürler
Kullanmadığım için sadece mantık yürütebilirim. Bu malzeme leonardit değil sanki. %16 saf azotun leonarditte ne işi var? Hümik asit oranı düşük olduğuna göre, çözünen ne? Bu durumda kokması da normaldir herhalde. Koku amonyak gibi mi?

Agrohum veya başka bir leonarditte çökelti kalması normal. Zira humik ve fulvik asit dışında var olanlar çözünmeyecektir.

Eski 02-09-2021, 18:29   #1548
Yeni Üye

[quote=MeyveliTepe;1609917]Kullanmadığım için sadece mantık yürütebilirim. Bu malzeme leonardit değil sanki. %16 saf azotun leonarditte ne işi var? Hümik asit oranı düşük olduğuna göre, çözünen ne? Bu durumda kokması da normaldir herhalde. Koku amonyak gibi mi?

Agrohum veya başka bir leonarditte çökelti kalması normal. Zira humik ve fulvik asit dışında var olanlar çözünmeyecektir

evet hocam amonyak gibi kokuyordu hocam birde şu attığım resimde ki hümik asit oranı iyi mi tavsiye edermisiniz.

Eski 02-09-2021, 22:27   #1549
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu üründe toplam %65 humik asit varken nasıl oluyor da %40 organik madde oluyor ki?

Humik maddenin bir kısmı organik mi değil acaba?

Bu piyasa aşmış artık

pH ölçeriniz varsa, bir kaşık humic-a malzemesini 1 su bardağı içme suyu ile iyice karıştırdıktan sonra pH'ını ölçebilir misiniz? Önce suyun pH'ını ölçmeyi unutmayın.

Eski 29-11-2021, 13:42   #1550
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Yaşadığım bölgede leonardit çıkan maden var. Dökme olarak satıyorlar. Bu husus ile ilgili sorularım var.

- Dökme olarak alınan leonardit hemen tarlaya/bahçeye atılmalı mı? Beklemesinde bir mahsur var mı?

- Dönüme ne kadar atmak gerekir? Nasıl atmak gerekir? Kürekle biraz zor gözüküyor.

- Ne kadar sürede toprağa etkisini görürüz?

- Son olarak hangi sıklıkla atmak daha sağlıklı olur?

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2021, 17:19   #1551
Ağaçsever

Likos's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2016
[quote=ases33;1609919]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kullanmadığım için sadece mantık yürütebilirim. Bu malzeme leonardit değil sanki. %16 saf azotun leonarditte ne işi var? Hümik asit oranı düşük olduğuna göre, çözünen ne? Bu durumda kokması da normaldir herhalde. Koku amonyak gibi mi?

Agrohum veya başka bir leonarditte çökelti kalması normal. Zira humik ve fulvik asit dışında var olanlar çözünmeyecektir

evet hocam amonyak gibi kokuyordu hocam birde şu attığım resimde ki hümik asit oranı iyi mi tavsiye edermisiniz.

ph:9.9-11.9 ??

Likos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2022, 08:54   #1552
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
45 yıldır bu bağlarda çalışıp 1000-1500 dekarlık alanın sorumluluğunu taşıyorum, bugüne kadar gübre kullanmadım.
Bu bağlar Avrupa'da.
Şu bu gübre haberlerini okurken düşüncelere dalıyorum.
Galiba ben eskilerde takılı kalmışım.

Eklenen Resimler

EmineYıldız beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2022, 09:35   #1553
Ağaçsever

EmineYıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2020
Bağcılık

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
45 yıldır bu bağlarda çalışıp 1000-1500 dekarlık alanın sorumluluğunu taşıyorum, bugüne kadar gübre kullanmadım.
Bu bağlar Avrupa'da.
Şu bu gübre haberlerini okurken düşüncelere dalıyorum.
Galiba ben eskilerde takılı kalmışım.
Sayın Kozanlı, Türkiye de bağlarda hem ilaçlama hem de gübreleme çok fazla yapılıyor. İlk geçen sene gözlemledim O kadar çok ilaç ve gübre kullanıyorlar ki kullanılmazsa verim olmaz, bağ hastalanır diyorlar. Gübresiz verimi nasıl yakalayabiliriz? Tarım ilaçsız veya minimum düzeyde nasıl tutabiliriz?

Kozanli beğendi.
EmineYıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2022, 18:38   #1554
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Ülkemizde genelde beton duvarlar revaçta, herkes evinin etrafını yüksek duvarlarla örmektedirler.
Bu durumda yüksek örülen duvarlar alanları havasız bıraktığı gibi soğuk havanın çöreklenip soğuk vurma olayları yaşanıyor.
Yaz gününde sıcak havalarda da akım sağlamadığı için hastalıklara yol açıyor.

Bitkinin hava almasını sağlarsınız hastalıkların önünü almış olursunuz
Bağlar da bizler koltuk alma işlevi yaptığımız gibi aşırı sürgünleri kesip yaprak seyretmesi yaparız.
Bu vesileyle hava almasını sağlarız.
Mesela, domates 🍅 sitillerinde koltuk altı alma işlevi yaptığımız gibi…

Resimlerde gördüğünüz gibi bir çalışmamız var.

Eklenen Resimler

EmineYıldız beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2022, 06:14   #1555
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
İklim etkenini göz önüne almak da gerekiyor. Soğuk ve serin iklimde zararlıların hareketlenmesi zor. Sıcak bölgelerde zararlı türler çok ve çeşitli.
Gübreleme için ise toprak yapısı önemli. Diğer etken ise birim alandan ürün beklentiniz. İşletmeniz yüzlerce dönüm olduğu zaman beklentileriniz ve davranışlarınız değişiyor. Türkiye de işletme alanları küçük. Birim alandan ürün beklentisi çok yüksek. Birim alana düşen sabit giderler de yüksek. Birbirini tetikleyen döngüler oluşuyor.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2022, 17:34   #1556
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu üründe toplam %65 humik asit varken nasıl oluyor da %40 organik madde oluyor ki?

Humik maddenin bir kısmı organik mi değil acaba?

Bu piyasa aşmış artık

pH ölçeriniz varsa, bir kaşık humic-a malzemesini 1 su bardağı içme suyu ile iyice karıştırdıktan sonra pH'ını ölçebilir misiniz? Önce suyun pH'ını ölçmeyi unutmayın.
BU videodaki kişi siz misiniz yoksa? Konuşmanız çok benziyorda
https://www.youtube.com/watch?v=Uu47...neSoral%C4%B1m

ELBiSDANLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2022, 21:12   #1557
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2022
Ah leonardit sen nelere kadirsin..... 52 sayfalık konu çıkmış harika cidden

Anti Kapitalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2022, 22:18   #1558
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:

https://www.hizliresim.com/h8ci6zq

Merhaba yazınızı yeni gördüm.Bu malzeme leonardit değil humat.Bu yüzden potasyum hidroksit kullanmanıza gerek yoktu.Hatta firma olayı biraz daha geliştirip soya fasülyesi kaynaklı amino asit koymuş.Yani potasyum hidroksit eklemesenizde bu ürün çok iyi bir şekilde suda çözünürdü.Kokunun sebebi ise potasyum hidroksitin amino asitleri daha küçük parçalara bölüp hidrolize etmesi ve ortama amonyak açığa çıkarmasından dolayı.Açıkta bekletince koku yapıyor sonuçta protein kaynaklı.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2022, 14:22   #1559
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ELBiSDANLI Mesajı Göster
BU videodaki kişi siz misiniz yoksa? Konuşmanız çok benziyorda
Benimle ilgisi yok.

Eski 04-05-2022, 22:53   #1560
Yeni Üye

devrann hocam bilgilendirmeniz için çok teşekkürler bu ürünü potasyum hidroksit kullanmadan bahçemde damlamadan kullanmaya devam edeyim mi tavsiye eder misiniz ( tabii hümikasiti agrahum dan yapmaya devam edeceğim bahçeye senede iki defa veriyorum)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024