agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2015, 21:27   #1201
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
100 litrelik su bidonuna karışım yapıp damlama ile veriyorum. (Bu şekilde 10 litre verdim.) Hiç tıkanma olmadı. Seralarada bu şekilde veriyorum.

Düzenleyen İsmail Kuzucu : 02-05-2015 saat 10:48 Neden: Kelime eklendi..
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 08:14   #1202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
100 litrelik su bidonuna karışım yapıp damlama ile veriyorum. (Bu şekilde 10 verdim.) Hiç tıkanma olmadı. Seralarada bu şekilde veriyorum.
Teşekkür ederim Sayın KUZUCU.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 13:24   #1203
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Merhabalar. Benim de elime internetten aldığım fidelerin hediyesi olarak Granül Leonardit Hümik Asit geçti. Kullanım bilgisi yok. Araştırdığımda da kafam karıştı. Toptop bir yapısı var. Tahminimce suya karıştırılıp veriliyor. Ama bazı kaynaklarda direk toprağa karıştırılmış. Hem de dekara göre oranlanmış. Benim bitkiler hep saksıda. Nasıl ve ne kadar kullanmam gerektiğini bilemedim. Sulandırılıyorsa 10 lt suya ne kadar karıştırmam gerek? 2 yemek kaşığı atsam yeterli mi? Yok direk toprağa karıştırılacak ise nasıl oranlarım. Saksılarım irili ufaklı. Yardımcı olabilecek birileri var mı?

fleabattery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 13:51   #1204
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-02-2015
leonardit

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fleabattery Mesajı Göster
Merhabalar. Benim de elime internetten aldığım fidelerin hediyesi olarak Granül Leonardit Hümik Asit geçti. Kullanım bilgisi yok. Araştırdığımda da kafam karıştı. Toptop bir yapısı var. Tahminimce suya karıştırılıp veriliyor. Ama bazı kaynaklarda direk toprağa karıştırılmış. Hem de dekara göre oranlanmış. Benim bitkiler hep saksıda. Nasıl ve ne kadar kullanmam gerektiğini bilemedim. Sulandırılıyorsa 10 lt suya ne kadar karıştırmam gerek? 2 yemek kaşığı atsam yeterli mi? Yok direk toprağa karıştırılacak ise nasıl oranlarım. Saksılarım irili ufaklı. Yardımcı olabilecek birileri var mı?
Sizin aldığınız leonardit..dekar/kg hesabıyla veriliyor toprağa.. ama yüzet ölçüsünü saksılarda tuttutmak çok zor, ben de tüm saksı ve bahçe çiçeklerimin toprağına karıştırıyorum,5 litrelik bir saksı için 1 çay bardağı hesabını yıllardır kullanıyorum( saksıların altında kaç lt olduğu yazıyor)..selamlari kolay gelsin..

ferihaatahan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 20:41   #1205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2015
iyi akşamlar arkadaşlar , foruma yeni üye oldum leonardit hakkında araştırma yaparken aşağıdaki makale ile karşılaştım.
http://www.fed.sakarya.edu.tr/arsiv/.../makale_39.pdf
http://i.imgur.com/5nGD6Ea.jpg(resim gözükmez ise buraya tıklayın)

işaretlediğim maden numunesi ile karşılaştım pH organik madde oranı beni oldukça şaşırttı, makaledeki numuneler ham maden ise aşağıdaki tabloya göre çok iyi bir kalite olduğu fikrindeyim.

http://i.imgur.com/HkI9Nyu.png

aynı makalede "Leonardit zenginleştirmesi, kullanılacak zenginleştirme yöntemine bağlı olarak
ekstraksiyon işlemlerinin verimini %15-60 arasında arttırmaktadır. Böylelikle
ekstraksiyon maliyetine önemli katkısı olmaktadır.
" şeklinde bir paragraf görünce, piyasadaki çeşitli leonarditlerin kimyasal evrelerden geçirilebileceğini ve bize organik adı altında satıldığını düşünmeye başladım.

Benim sormak istediğim Toprak analizimiz (16 Dekar Ceviz) aşağıdaki gibidir. buna göre "C" Numunesindeki değerlere sahip Leonarditi satan maden ocağı varmıdır?
http://i.imgur.com/HOlLV8E.png

teşekkürler.

Düzenleyen wusiv : 13-05-2015 saat 10:03 Neden: Resim Boyutu
wusiv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 15:18   #1206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2015
Herkese Merhabalar,

Bütün interneti araştırdım ama malesef bulamadım. İstanbul Anadolu yakasında Yüksek kaliteli Hümik Asit nerden satın alabilirim? Geçen Bauhaus'a gittim, 1LT'lik şişelerde Fuvik+Humik asit var %15'lik ama forumda yazılanlardan öğrendiğime göre %75-%80 Hümik asit kaliteli varsayılıyor. 1-2 gün içinde alıp uygulamam lazım o yüzden online alışta bekleyemem.

Yardım rica ediyorum..

Berginer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2015, 20:07   #1207
Ağaçsever

fleabattery's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferihaatahan Mesajı Göster
Sizin aldığınız leonardit..dekar/kg hesabıyla veriliyor toprağa.. ama yüzet ölçüsünü saksılarda tuttutmak çok zor, ben de tüm saksı ve bahçe çiçeklerimin toprağına karıştırıyorum,5 litrelik bir saksı için 1 çay bardağı hesabını yıllardır kullanıyorum( saksıların altında kaç lt olduğu yazıyor)..selamlari kolay gelsin..
Teşekkür ederim cevap için. Yarın ilk iş uygulamaya geçeceğim. Saksılarım genelde 11 lt. Ona göre hesap ederim. İyi akşamlar.

fleabattery Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 23:09   #1208
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berginer Mesajı Göster
Herkese Merhabalar,

Bütün interneti araştırdım ama malesef bulamadım. İstanbul Anadolu yakasında Yüksek kaliteli Hümik Asit nerden satın alabilirim? Geçen Bauhaus'a gittim, 1LT'lik şişelerde Fuvik+Humik asit var %15'lik ama forumda yazılanlardan öğrendiğime göre %75-%80 Hümik asit kaliteli varsayılıyor. 1-2 gün içinde alıp uygulamam lazım o yüzden online alışta bekleyemem.

Yardım rica ediyorum..
En yakın tarım kredi kooperatifine gidin orada bulabilirsiniz. Bulamasanız da nerede bulacağınızı söylerler. Kolay gelsin.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 09:33   #1209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2015
Bu yıl yeni dikmiş olduğum ceviz fidanlarıma tki hümas verdim. Bir de deneme amacıyla evimin bahçesine 2 adet dikmiş olduğum fidanlarımdan birine verdim diğerine vermedim. Bu 2 fidan evin bahçesinde olduğu için hergün işten gelince gözlem yapma şansım oluyor. TKİ Hümas verdiğim fidanın yapraklarının rengi çok açıldı, çok açık yeşil oldu, vermediğim fidanın yaprakları koyu yeşil, aralarında çok fazla renk farkı oluştu. Bu durumu sizce nasıl değerlendirmek gerekir ?

ftuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 21:25   #1210
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2015
merhaba arkadaslar,
forumu bastan aşağı okudum ancak sizlere kafamın hala basmadıgı yerlerden bır kac sorum olacaktı..oncelıkle sunu kısaca belırteyım..mustakıl evımın 300 m2 lık bahcesı var..6 tane 2-3 yıllık meyve agacı, 4 tane cam agacı, 10 tane gül ve bahce duvarı kenarlarında kırac üzümlerımden var...evımız iç anadolu bolgesınde oldugundan dolayı killi topraga sahip..ama ph tuz oranı vs bılmıyorum..bu ön bılgıden sonra sorularım şöyle:

1-şimdi bahceme yuksek kalıtede leonardit toz halde almayı düşünüyorum..bu leonarditi 300 m2 alanın hepsine dökücem, sadece agaclara gullere degıl.cunku ılerde agac dıkicem gul ,cıcek ,çim vs. şimdden topragım guzel olsun istiyorum..ancak 300 m2 ıcın kac kılo leonardit almam gerekır bilemiyorum..satıcıda benı kandırsın istemıyorum cunku pahalı bir ürün gibi..

2-leonarditimizi aldık direk topraga serpip harmanlayacakmıyız yoksa topragı 10 cm felan kazıp üstünü toprakla tekrar örtecekmıyız..bu kısmı çözemedim..ha bu arada bahcemde makına felan kullanmıcam direk el emeği ve kürek yardımcı olacak

3-meyve agacları çam guller ıcın ek olarak daha fazla mı leonardit kullanmam gerekır,yanı yaprak izdüşümüne daha fazla mı dökmem lazım?

4-bu leonarditi her yıl yenılememız mı gerekıyor yoksa atıyorum 4-5 yıl idare ediyor mu?

5-leonarditle beraber yanmış hayvan gubresıde karıstırsam bir sorun olur mu yoksa pek mi iyi olur

şimdiden herkese cok teşekkurler..bahcenızin bol kokulu verimli neşeli geçmesi dileğiyle..

gunes tor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 23:52   #1211
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
1. Çuvalın Üzerindeki Değerler firma tavsiyesidir, fazlasından zarar gelmez
2. Yüzeye at sonra Küreğe devam, ne kadar karışırsa o kadar iyi
3. Maddi Imkana göre fazlasından zarar gelmez
4. 4-5 yıl idare eder diye biliyorum
5. Fevkaladenin fevkinde olur. ☺️

Forumdan ve fidancımdan öğrendiklerim bunlar. Kolay gelsin.

MeyveliTepe beğendi.
Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 10:05   #1212
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Sonunda 41 sayfayı bitirebildik şükür.Okuduklarımın sonucunda tki humas almaya karar verdim Samsunda karadeniz bölge bayiliği gözüküyor dedim oh ne iyi.Evden çıktım sitede yazan bayi adresine yaklaştım telefonla aradım yeriniz tam nerde diye adam 20 metre arkamdan el sallıyor.Yanına vardım incik boncuk satan bir yer dedim yanlış telefon aradım heralde adamın dediği şu o işi benim arkadaşım yapıyor ben ona yardımcı oluyorum ürün isteyen olduğu zaman konyadan getirtiyoruz.Böyle bir saçmalık olabilirmi ya ağlayayım mı güleyim mi adamı internet sitende bayi olarak göstermişsin hemde karadeniz bölge bayii.Adamın dükkanında bir tane numune humik asit yok bu ne ciddiyetsizliktir bu ne kandırmacadır bir anlam veremedim.
Devletin kurumu diye adlandırdıkları yerde bayim diye sitesine koyduğu kişiye dikkat etmeli değil mi?

Yurdumun halinden karelere devam edelim dedim forumda bir arkadaş yazmış tarım kredi kooperatiflerinden bulabilirsiniz veya yönlendirirler.Tarım kredi kooperatifine gittim içerideki amcam humik asit deyince bi 5 saniye yüzüme baktı sonra dediki bizde o olmazda ben sana bi yeri arayayım soralım.Aradı bir yeri karşıdakine soruyor oda diyor ne diken ilacımı o ısırgan ilacımı oda bilmiyor.

Oradan doğru ziraatçilere geçtim şimdi hallederim dedim kendi kendime.Ziraatçi amcaya humik asit dedim bana dediği şu ben anlamam asit masit gübre var çuvalda lazımsa vereyim güneş kafama vurmuş zaten dedim memleketimin haline bak.Başka ziraatçiye gittim oda bitkisel humik asit verdi dedim leonarditten yokmu dedi bakim dışı başka bir şişe çıkardı dedi bu okudum baktım ondada bitkisel yazıyor oda o kadar anlıyor demek ki.Dışı farklı olunca içeriğide farklı oluyo zannediyor garibim bunlar ziraatçi ya konuşmaya glince her şeyi bilen bide birşeyden anlıyormuş gibi sen neye kullanacaksın bunu diye sordu.Bende ben araştırdım neye kullanacağımı biliyorum dedim çıktım.Son baktığım ziraatçide buldum onunda adı sanı farklı arkasında üretim tarihi vs bişi yazmıyor fiyat 15 tl dedim ki o parayı ona verene kadar internetten isteyelim hem tanınmış olur hem aynı paraya gelir.

Şimdi diyeceğim şudur ağaçlar net'i sıkı sıkıya takip etmeye başladığımdan beri toprağa bitkilere bakış açım değişti kendi kendime dedim ki ne kadar cahilmişiz.Hadi ben kendimi geçtim ev kullanıcısıyım çiftçilerimiz ne kadar cahil diye düşünürken bu olaylardaki tarım kredi kooperatifindeki abim,ziraatçi amcalarım,tki'nin bölge bayisi bunları tanıdıktan sonra çiftçilerimiz ne yapsın dedim onların daha bu işlerle ilgili en üst mertebe diyebileceğimiz kişiler cahilliğin dip noktasında biz halk olarak ne yapaılm?
Bu yaşadıklarımı anlatmadan geçemedim illaki içinden alınabilecek dersler vardır.Hayatımızda internet olmasa Samsun gibi büyükşehirde herşeyden mahrum yaşayacağız yazık.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 10:20   #1213
Ağaçsever

ahmetmut's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Erkanbey

senin yaşadığın sıkıntıların aynısını bende bu hafta Bursa'da yaşadım. En sonunda internetten sipariş verdim bende. İnsanlara hümik asit deyince tarlaya asit mi atıyorsun napıyorsun sen? falan oluyorlar. Bende konuya çok hakim değilim araştıra araştıra birşeyler yapmaya uğraşıyorum. Forumda Ermana ve Burgaz77 bana çok yardımcı oldu. Onların sayesinde öğrendim bende hümik asidi ve kullanımını. Forum sayesinde yavaş yavaş birşeyler öğrenemeye başladım. Bakalım inşallah güzel sonuçlar alırız...

erkanbey ve Resulgur beğendi.
ahmetmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 10:21   #1214
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bugün 1 lt humik asit siparişi vermek istiyorum marka olarak tavsiyede bulunabilecek varmı?Birde hem leonardit asıllı hemde bitkisel alsam diyorum humik asit görevini yaparken bitkisel humikde bitkileri besleme görevi üstlenir diye düşünüyorum.
İkisinide aldığımı varsayarsak sıvı solucan gübresi ile üçünü karıştırıp, sulayacağım kapta o şekilde kullanabilirmiyim acaba?

Eski 04-06-2015, 10:51   #1215
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

samsunda bu işi yapan varmış sizce bu nasıl bir ürün ph 11-13 lerde değil 8-10 humik asit değeri yüksek organik madde çoğunda 5 iken bunda 20 bu olayıda pek anlayamadım sonuç itibari ile tavsiye edilir mi?

Firmayla görüştüm 1 lt lik satışları yokmuş black strong alacağız galiba.

Eklenen Resimler

Düzenleyen erkanbey : 04-06-2015 saat 12:37 Neden: Yazıda düzenleme
Eski 04-06-2015, 14:47   #1216
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
samsunda bu işi yapan varmış sizce bu nasıl bir ürün ph 11-13 lerde değil 8-10 humik asit değeri yüksek organik madde çoğunda 5 iken bunda 20 bu olayıda pek anlayamadım sonuç itibari ile tavsiye edilir mi?

Firmayla görüştüm 1 lt lik satışları yokmuş black strong alacağız galiba.
Bu zamana kadar okudugum kadarı ile sonuc su ph degeri cok yuksek sectiğin markanın..ph 4-6 arası olan alman lazım..humuk asit vs degerleride düşük..

Abbas bey size de cok tesekkur ederım yardımlarınız için..Meyvelitepe kullanıcısı ıle de görüştüm..300m2 için 300 kg leonardit alman yeterli dedi..fevkaledenin fevkinde olur umarım toprağım

Eski 04-06-2015, 15:05   #1217
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

[QUOTE=gunes tor;1384960]Bu zamana kadar okudugum kadarı ile sonuc su ph degeri cok yuksek sectiğin markanın..ph 4-6 arası olan alman lazım..humuk asit vs degerleride düşük..

Hayır ph değeri yüksek deil aksine düşük, diğer değerlerde piyasadakilerden yüksek benim alacağım leonardit değil ,hümik asit sıvı yani.Kaliteli bir ürüne benziyor ama nasip.Gerçi 20 lt likten aşşağı paketleri yokmuş zaten, internette buldum tki nin kini sipariş vereceğim fazlada kurcalamaya gerek yok.

Eski 04-06-2015, 15:52   #1218
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Hayır ph değeri yüksek deil aksine düşük, diğer değerlerde piyasadakilerden yüksek benim alacağım leonardit değil ,hümik asit sıvı yani.Kaliteli bir ürüne benziyor ama nasip.Gerçi 20 lt likten aşşağı paketleri yokmuş zaten, internette buldum tki nin kini sipariş vereceğim fazlada kurcalamaya gerek yok.
Tereddütünüzde haklısınız. %18 oranında çözünmüş humik asit için daha fazla potasyum hidroksit kullanılmış olmalı, bu sebeple de PH daha yüksek olmalı idi. Bir çelişki gibi görünüyor. Şayet ürün tescil belgesindeki gibi ise iyi olmalı.

erkanbey ve gunes tor beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 16:40   #1219
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Fidancımdan olan emekli orman fidanlık müdürü, Toz humik asidin çok daha faydalı (saflık olarak) olduğunu ve üretiminin zor olduğunu söyledi. Sıvı olan zaten toz olandan üretiliyormuş. Litrelerce yükle uğraşmaya ne gerek var ?

Çanakkale de Docto-humat 500 gr teneke kutusu 11,5 **** 12,5 tl ye almıştım daha Şubat ayında.

Toz mu Sıvı mı ?
Tecrübesi olan ?

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 16:50   #1220
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın MeyveliTepe'yi de yakalamışken kafama takılan soruları sorayım herkesin anlayabileceği şekilde bu leonarditten elde edilen humik asit içeriği neye göre yazılıyor?
Leonardit te humik+fulvik asit %80 diyelim bunu toprağa kullanırsak 100 kg leonardit te 80 kg humik ve fulvik asit uygulamış mı oluruz?
Aynı leonarditi çözüp humik asit yaptığımızda %80 olan asitlerin tümü kaybolmadan elde ettiğimiz humik asit çözeltisinemi geçmiş oluyor?

Kafamı karıştıran olay leonardit te %80 lerde tabir edilen asit değeri çözüldüğü zaman neden % 15 lerde tabir ediliyor?Elde edilen çözeltinin %15 i humik asit ise geri kalan %85 nedir?
Leonardit'i ele aldığımızda %80 humik+fulvik asit,%60 organik madde vs vs bunlar neye göre yazılıyor?
Normalde birşeyi hesaplarken meselabir bardak su içinde biraz pirinç diyelim bunu anlatırken %80 su-%20 pirinç dersin sonuç itibari ile bütün bir %100 olur.Leonardit ve humik,fulvik asitlerde bu kavramlar farklı hepsini topladığında %100 değil %160-180 vs oluyor belli ki başka bir şeyden bahsediliyor başka bir formül anlatılıyor.

Umarım çok saçmalamamışımdır çok okudukça kafada uçtumu diye bakıyorum kendime bazen ama şuda gerçek eğer leonarditte düşük orta ve yüksek diye sınıflandırma varsa ki var.Bu olay humik asitlerde hangi rakamlar aralığında oluyor ve leonarditin üst kalitesine humik asit çözeltisinin değeri kaç olduğunda erişilmiş oluyor?

Ayrıca sayın fındıkçı74'ün şu mesajı hakkında ne söylersiniz?

Sıvı humik asit kullanarak organik ürün yetiştiriyoruz diye kendimizi kandırıyoruz.

Potasyum hidroksit son derece tehlikeli bir kimyasaldır.

İlaveten ph 6 olan bir leonardit'i çözdüğümüzde ph 12-13 gibi oluyor sanırım.Bu değeri yükseltende potasyum hidroksit galiba bu potasyum hidroksit'in kendi ph ı kaçtır acaba?Bu kadar yazıyı okuyupta hala leonarditten çözünen humik asitin ph neden yüksek oluyor anlayamayan insanlarında sorusunun cevabı burada gizlidir belkide.

Şimdiden okumaya zahmet edip cevaplayanlara teşekkür ederim.

mtarslan beğendi.
Eski 04-06-2015, 20:27   #1221
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sayın MeyveliTepe'yi de yakalamışken kafama takılan soruları sorayım herkesin anlayabileceği şekilde bu leonarditten elde edilen humik asit içeriği neye göre yazılıyor?
Leonardit te humik+fulvik asit %80 diyelim bunu toprağa kullanırsak 100 kg leonardit te 80 kg humik ve fulvik asit uygulamış mı oluruz?
Aynı leonarditi çözüp humik asit yaptığımızda %80 olan asitlerin tümü kaybolmadan elde ettiğimiz humik asit çözeltisinemi geçmiş oluyor?

Kafamı karıştıran olay leonardit te %80 lerde tabir edilen asit değeri çözüldüğü zaman neden % 15 lerde tabir ediliyor?Elde edilen çözeltinin %15 i humik asit ise geri kalan %85 nedir?
Leonardit'i ele aldığımızda %80 humik+fulvik asit,%60 organik madde vs vs bunlar neye göre yazılıyor?
Normalde birşeyi hesaplarken meselabir bardak su içinde biraz pirinç diyelim bunu anlatırken %80 su-%20 pirinç dersin sonuç itibari ile bütün bir %100 olur.Leonardit ve humik,fulvik asitlerde bu kavramlar farklı hepsini topladığında %100 değil %160-180 vs oluyor belli ki başka bir şeyden bahsediliyor başka bir formül anlatılıyor.

Umarım çok saçmalamamışımdır çok okudukça kafada uçtumu diye bakıyorum kendime bazen ama şuda gerçek eğer leonarditte düşük orta ve yüksek diye sınıflandırma varsa ki var.Bu olay humik asitlerde hangi rakamlar aralığında oluyor ve leonarditin üst kalitesine humik asit çözeltisinin değeri kaç olduğunda erişilmiş oluyor?

Ayrıca sayın fındıkçı74'ün şu mesajı hakkında ne söylersiniz?

Sıvı humik asit kullanarak organik ürün yetiştiriyoruz diye kendimizi kandırıyoruz.

Potasyum hidroksit son derece tehlikeli bir kimyasaldır.

İlaveten ph 6 olan bir leonardit'i çözdüğümüzde ph 12-13 gibi oluyor sanırım.Bu değeri yükseltende potasyum hidroksit galiba bu potasyum hidroksit'in kendi ph ı kaçtır acaba?Bu kadar yazıyı okuyupta hala leonarditten çözünen humik asitin ph neden yüksek oluyor anlayamayan insanlarında sorusunun cevabı burada gizlidir belkide.

Şimdiden okumaya zahmet edip cevaplayanlara teşekkür ederim.
Sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.

Humik ve fulvik asitler de organik maddedir fakat organik maddenin tamamı humik ve fulvik asit olmayabilir. Bu sanırım pirinç ve su benzetmesini açıklıyor.

%80'lik 100 kilo leonarditi toprağınıza verdiğinizde 80 kilo humik ve fulvik asit vermiş olurmuyum diye sormuşsunuz. Yanıt hem evet, hem hayır

Evet, çünkü toprağınıza verdiğiniz leonarditin içinde o kadar humik asit var.
Hayır, çünkü o hümik asit leonarditin içinde bağlı durumda. Serbest kalması için çözünmesi gerek. Bu da toprağınızın PH seviyesine göre yıllar alır. Bu bakımdan leonardit humik asitler bakımından yavaş yarayışlı diyebiliriz.

Leonardit menşeili sıvı humik asitler önceden alkali ortamda çözündürülüyor ve belli bir oranda (çoğunlukla %15) humik asit olacak şekilde formüle ediliyor. Siz istediğiniz oranda bir ürün alıp, orana göre kullanabilirsiniz (veya kendiniz de yapabilirsiniz).

Potasyum hidroksit saf halde PH seviyesi 14'e yakın bir potasyum, oksijen ve hidrojen bileşiğidir (KOH). Yüksek alkali olması sebebiyle saf halde yakıcı olabilir. Fakat bir solusyonu belirli bir PH seviyesine getirmek için kullanıldığında, tehlikeli olup olmadığı sadece PH seviyesi ile ilgilidir ve PH seviyesi dışında herhangi olumsuz etkisi yoktur.

Bu bakımdan kimyasal derken sentetik toksinlerden ayrı tutmak gerekir, zira bir kimyası olmayan hiç bir madde yoktur. Söz gelimi, potasyum hidroksit yerine odun külü kullansak ne olur? Pekala da olur ama odun külü de yüksek oranda potasyum hidroksit içerir, fazladan başka kimyasallar ve ağır metaller de içerebilir

A_NOMAD ve mtarslan beğendi.
Eski 04-06-2015, 21:00   #1222
Ağaçsever

gunes tor's Avatar

[QUOTE=erkanbey;1384965]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gunes tor Mesajı Göster
Bu zamana kadar okudugum kadarı ile sonuc su ph degeri cok yuksek sectiğin markanın..ph 4-6 arası olan alman lazım..humuk asit vs degerleride düşük..

pardon ben leonardit olarak düşünmüştümm..humık asidi hiç bilmiyorum degerler nasıl olmalı..meyvelıtepe zaten bu konuda baya tecrubelı, gereklı acıklamayı yapmış..kolay gelsın şimdiden..

Eski 04-06-2015, 21:16   #1223
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Yani %80 humik asitde %70 organik madde olabilir geri kalan %20 ninde %15 ini humik asit barındırmayan başka tür bir organik madde olduğunu düşünürsek %85 organik madde var diyebiliriz.toplamda oran %100 dür ama humik aynı zamanda organik madde de sayıldığından böyle bir tablo çıkıyor anladım sanırım.Açıklamalarınız için teşekkürler.

Ama sıvı humik asit elde edilirken %15 humik ve %5 organik madde olayını tam açarmısınız?Leonardit iken %80 humik olan %85 organik madde olan sıvı humik asite dönüştüğünde oranlar düşüyor geri kalan miktarlar nereye kayboluyor?Bu işin formülü nedir toplamda 100 kg bir malzeme kullanılıp belirli bir litre humik asit mi elde ediliyor elde edilen miktara göremi % si belirleniyor bu sorgulamadaki amaç leonardit üst sınıf eşittir sıvı humik asitte %12-15-18 ? Böyle bir karşılaştırma yapabilirmiyiz?yoksa %12 de aynı %15 de aynı işi görür sadece birinin 1 lt sini 1000 lt suya katarsın diğerininkini 1200 lt suya gibi mi?

Eski 04-06-2015, 21:43   #1224
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sıvı humik asitte organik madde miktarını neye göre veriyorlar bilmiyorum. #1078 nolu mesajımda ev yapımı humik asit için gereken miktarları vermiştim. Oradaki miktarlara dikkat ederseniz 1 litre %12'lik sıvı humik asit yapmak için 140 gr %85'lik leonardit yeterli oluyor.

mtarslan beğendi.
Eski 04-06-2015, 22:05   #1225
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bu konularda dibe indikçe derinleşiyor işler.Benim gibi evde kullanan fiyat ve oran sıkıntısı olmayan biri için acaba olay yukarıdada bahsettiğim gibi %12 lik 1 lt sıvı humik asiti 800 lt suda çözer sulamada kullanırız %15 liği 1000 lt suda % 18 liği 1200 lt suda gibi bir değerimi var bu humik asitin % değerinin?Eğer öyleyse ev kullanıcısı için humik asit değerinin % kaç olduğu pek önemli değil çünkü 1 lt çok uzun süre yetecektir.

Hocam diye hitap etmek istiyorum bende size mahsuru yoksa gerçekten bizler için paha biçilemez bir insan ve bilgi kaynağısınız.Siz bizden sıkılmadıkça bizde engin bilgilerinizden faydalanmaya devam edeceğiz inşallah Allah sizden ve sizin gibi bildiğini esirgemeyenlerden razı olsun.

Yukarıdaki oran konusundaki düşüncem doğrumudur?Humik asit alırken ona göre sık eler ince dokuruz veya ilk bulduğumuzu alırız.

Eski 04-06-2015, 22:30   #1226
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Bu konularda dibe indikçe derinleşiyor işler.Benim gibi evde kullanan fiyat ve oran sıkıntısı olmayan biri için acaba olay yukarıdada bahsettiğim gibi %12 lik 1 lt sıvı humik asiti 800 lt suda çözer sulamada kullanırız %15 liği 1000 lt suda % 18 liği 1200 lt suda gibi bir değerimi var bu humik asitin % değerinin?Eğer öyleyse ev kullanıcısı için humik asit değerinin % kaç olduğu pek önemli değil çünkü 1 lt çok uzun süre yetecektir.

Hocam diye hitap etmek istiyorum bende size mahsuru yoksa gerçekten bizler için paha biçilemez bir insan ve bilgi kaynağısınız.Siz bizden sıkılmadıkça bizde engin bilgilerinizden faydalanmaya devam edeceğiz inşallah Allah sizden ve sizin gibi bildiğini esirgemeyenlerden razı olsun.

Yukarıdaki oran konusundaki düşüncem doğrumudur?Humik asit alırken ona göre sık eler ince dokuruz veya ilk bulduğumuzu alırız.
Rica ederim, hoca filan değilim, sadece kendi ihtiyacım için gereken bilgileri çoğunlukla uluslararası kaynaklardan edinip bazılarını paylaşmaktan başka bir şey değil yaptığım.

Sıvı humik asiti kullanırken oranları aynen yazdığınız gibi dengeleyebilirsiniz.

Eski 04-06-2015, 22:40   #1227
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın MeyveliTepe son yazdıklarınızı ve 1078 nolu mesajınızı tekrar okuyunca uzun zamandır kafamı kurcalayan bu konuyu çözdüğüme inanıyorum.

%85 humik asit içeren bir leonarditden %12 humik asit içeriğine sahip bir humik asit elde etmek için 140 gr leonardit kullanmak gerekiyor.1000 gr leonarditten 7 kez aynı işlemi yapabilecek kadar leonardit çıkar.Aşşağı yukarı 850-900 gr potasyum hidroksit ve su karışımı işlem başına.

Yani 7x140:980 gr. leonardit kullanılır 7 uygulamada.7x%12 :%84 7 uygulamada elde ettiğimiz humik asit %84, kabaca yaptık bu hesapları.1000 gr leonarditi çözüp humik asit haline getirdiğimizde sonuç %84 lük bir oran çıkıyor ki buda zaten bizim işlemde kullandığımız leonarditimizin orjinal humik asit değeridir.

Gelelim sonuç kısmına 7 kez uygulama yaptık 7 lt humik asitimiz oldu ama leonardit 1 lt idi ikiside %85 oldu nasıl oluyor bu olay?
Şimdi okuduklarımdan birşey kapmışmıyım ortaya çıkacak inşallah kapmışımdır.7 lt %12 lik humik asitimizi bir kaba koyup asitik bir ortamda bekletirsek humik asit dibe çöker yani bu dibe çöken kısım %85 humik asit olacaktır.Yani sonuçta dipte kalan kısım 900-1000 ml üstte kalan diğer karışımlar su ve potasyum hidroksit 6000 ml civarı olacaktır yaptığımız işlem okulda yaptığımız gibi bir işlemin sağlamasını yapmak oldu.
Eğer yanlış çözümlemediysem kafam rahata kavuştu eminimki çok kişide bunu merak ediyordur aslında.

Şahsi fikrim aynı metrekaredeki iki araziye 1000 gr %85 lik leonardit kullanmakla 7 lt %12 lik sıvı humik asit kullanmak arasında pek fark yok sayılır kullanılan humik asit değeri aynı oluyor.Tabi leonarditin uzun vadede eridiğini olaya dahil etmiyorum sadece sonuç odaklı bu dediğim.

MeyveliTepe beğendi.
Eski 04-06-2015, 22:57   #1228
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Ekleme yapacak olursak %40 humik asit içeren bir leonarditi 1 dekar araziye 1 ton atmak gerekirken,%80 humik asit içeren bir leonarditi 1 dekar araziye 500 kg atmak yeterli olacaktır.Aradaki fark Nakliye maliyeti,işçilik,toprakta fazlaca dolgu malzemesi ama sonuca baktığımızda iki işlemdede toprağa katılmak istenen humik asit uygulanmış olur.

Aynı işlem humik asit içinde aynı şekilde 1 dekar araziye %12 lik humik asitten 2 lt atmak gerekirken,aynı 1 dekar araziye %18 lik humik asitten 1.5 lt atmak yeterli olacaktır kullanılan su miktarı aynı.
Söylediğim rakamlar misal olarak verilmiştir.

Buradada uygulanmak istenen humik asit miktarı iki şekildede uygulanmıştır ama kullanılan humik asit miktarı farklı lt'lerdedir.

İnşallah burayıda doğru anladıysam bu iş tamamdır.

MeyveliTepe beğendi.
Eski 04-06-2015, 23:12   #1229
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Şöyle bir ilave yapmakta yarar var. Teorik humik asit miktarları için söylediğiniz doğru. Ancak sıvı humik asit kullanımıyla leonardit kullanımı arasında önemli farklar var. Sıvı humik asit çözünmüş durumda olduğu için kullanıldığında derhal yarayışlı olacaktır. Leonarditte çok daha fazla humik asit olmasına karşın humik asit bakımından sıvı humik asit kadar hızlı yarayışlı olmayacaktır (humik asitler içindeki fulvik asiti bundan ayrı tutmak gerek). Buna rağmen leonardit kullanmamızın başka sebepleri de var. Organik maddesi yüksek bir toprak düzenleyici olarak toprağımızı zenginleştirecektir.

Eski 04-06-2015, 23:20   #1230
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Şöyle bir ilave yapmakta yarar var. Teorik humik asit miktarları için söylediğiniz doğru. Ancak sıvı humik asit kullanımıyla leonardit kullanımı arasında önemli farklar var. Sıvı humik asit çözünmüş durumda olduğu için kullanıldığında derhal yarayışlı olacaktır. Leonarditte çok daha fazla humik asit olmasına karşın humik asit bakımından sıvı humik asit kadar hızlı yarayışlı olmayacaktır (humik asitler içindeki fulvik asiti bundan ayrı tutmak gerek). Buna rağmen leonardit kullanmamızın başka sebepleri de var. Organik maddesi yüksek bir toprak düzenleyici olarak toprağımızı zenginleştirecektir.
Zaten leonarditin uzun sürede çözüneceğini ve zaman faktörünü yoksayarak hesap yapmıştım o zaman hesaplarımızın doğru olduğunu anlıyorum sonunda bu konudaki soru işaretleride kalktı şükür.

Gene şahsi fikrim toprağımıza yeterli miktarlı leonardit uygulayıp ki yıllarca etkisini göreceğiz,ayrıca bu yıl için faydasını hemen görmek için sıvı humik asit uygulayıp an itibari ile olumlu gelişmeleri izleme şansı bulmuş oluruz.

Sayın MeyveliTepe katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

MeyveliTepe beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024