agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni849Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2010, 10:35   #571
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
bir yakınım yeni ekilen tohumlarda sıvı humik asit oranı fazla kullanınca ürünün çıkışında sorun yaşandığnı söyledi
kendisi ıspanak yetştiricisi
ayrıca,turp,maydonoz,kıvırcıkta da aynı sorunu görmüş
bu konuıda gözlem yapan varmı

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 10:56   #572
Yeni Üye

icegamer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Gübretaş'ın ürettiği Humas15(Humik Asit) ve Leolife(Leonardit) öneririm.

icegamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 11:09   #573
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. icegamer,

Ürün önerirken en azından içeriğini de buraya ekleseydiniz. Böylelikle insanların karşılaştırma fırsatı olurdu.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 22:14   #574
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Türkiye Kömür işletmeleri ''Hümas '' adıyla Hümik asit ürettiklerini; ve bu ürünü İzmir Tarım Fuarında tanıtmışlardı.

Eklenti 172988

Fiatı 2 lira dolayındaydı. (Bir lt. si)

20 lt. almak için gitmiştik. İkinci gidişimizde kalmamıştı.

Eklenti 172989

Müd. Hasan bey ile kalan 32 adet birer litreliklerin hepsini kapattık.

Kalabalık arttı. '' Ne oluyor bedava mı? veriyorlar derlerken'' biz kolileri dodurduk. Onlar baktı kaldı.

Almak isteyenler için;

Sn. Nihat Ölmez şu tel. verdi.

0544 543 91 91

Saygılar

Eklenti 172990

''HUMAS'' ın Ph. değeri neden yüksek? Bu değerlerde (11_13 Ph.) toprağa uygulanırsa Ph. yükseltmez mi?

Bu sorular, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Toprak Bilimi Başkanı Sn. Prof. Dr. Sait Gezgin ' e soruldu. (cep. tel. ile)

Sayın Sait hoca uzunca anlattı. Ben kısa yazmaya çalışacağım.

''Leonardit kaynaklı hümik asitlerin Ph. değeri 9 ile 13 arasındadır. Bu çözeltide kullanılan Potasyum Hidroksitten dolayıdır.

Bu değerlerde _Ph. 9-13_ toprağa uygulandığında Potasyumu kaybeder. Potasyum hidroksit bazik ortamda çözünür.

Çözeltinin Ph.' ı 7 nin altına düşerse Hümik Asitde çözülme başlar. Ortamda Hümik asit kalmaz.

Leonarditten elde edilen hümik (fulvik) asite ''HUMAS'' denir. Bunu Ph.değeri 9 ile 13 arasında olması (bakanlıkca) zorunludur.

Bu değerlerde toprağa uygulanmasının zararı yotur. Aksine faydası vardır.''

Peki piyasada satılan 4-5 aralığındaki Hümik_Fulvik asitlerin anlamı nedir?

'' Onlar Leonarditten elde edilen çözeltiler değildir. Şeker veya kağıt fabrikalarından (başka maddelerden) elde edilirler. Lonardit çözeltisi
değildir.''
dedi...

Verdiğin bilgiler için Teşekkürler Sn. Sait hocam.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 23:28   #575
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Sayın Halil Önen
Sayın Sait hoca'nın açıklamaları için teşekkürler, ama biz amatörlerin az miktarda( ev içi bitkilerimiz için ) Humik asit ihtiyaçlarımızı karşılamak için alacağımız ürünlerin, şeker veya kağıt fabrikalarından elde edilip, edilmediğini nasıl anlıyacağız, genelde satıcı doğal olarak ürününü iyi olduğunu söylemektedir.

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 00:16   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykolko Mesajı Göster
Sayın Halil Önen
Sayın Sait hoca'nın açıklamaları için teşekkürler, ama biz amatörlerin az miktarda( ev içi bitkilerimiz için ) Humik asit ihtiyaçlarımızı karşılamak için alacağımız ürünlerin, [B]şeker veya kağıt fabrikalarından elde edilip, edilmediğini [/B]nasıl anlıyacağız, genelde satıcı doğal olarak ürününü iyi olduğunu söylemektedir.
Ph. değerlerinden...

Ph. aralığı 9 ile 13 arasında ise Leonarditten elde edilmiştir. (en iyi değer)

Leonarditten elde edişte Ph. değeri 7 nin altında ise Bakanlık izin vermiyormuş.

( Prof. Dr. Sait Gezgin hoca, arasıra Ağaçlar. net ' i takip ettiğini (beyendiğini) ve isteyenlerin leonardit ve toprak bilimi hakkında sorularına cevap verebileceğini söyledi. Ulaşmak kolay... İsmini google babaya yaz yeter.)

Saygılar, Sn. ykolko.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 08:10   #577
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bitkilerden elde edilen humik asit ile leonarditten elde edilen humik asit aslında aynı sonucu sağlamıyor mu?

Toprağa devamlı potasyum hidroksit vermek uzun vadede toprağın mikrobial işlevini yok etmez mi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 08:38   #578
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Kendi Humik Astini Kendin Yap

Sıvı humik asit yapmak cok kolay bir işlem. Kısaca bunun nasıl yapıldığını anlatayım. Gerekli Malzemeler:

1- 3 Lt su
2- 1 Kg Leonardit
3- 200 gr Potasyum Hidroksit

Bu malzemeleri büyük ve biraz dayanıklı bir plastik kabın içerisinde, suya önce potasyum hidroksit, sonra leonarditi yavaş yavaş dökerek kalın bir tahta parçası ile karıştırınız.

Bu tepkime ekzotermik (dışarıya ısı veren) bir tepkime olduğu için su fokurdamaya başlayacak ve suyun sıcaklığı bu sırada 50 °C'nin üstüne çıkacaktır. Bu yüzden dikkatli olunuz. Yüzünüze ve gözünüze sıçratmayınız.

Bir süre sonra tepkime yavaşlayacak ve ısı biraz düşecektir.

Bu aşamadan sonra külotlu bir kadın çorabı bularak bu sıvıyı süzünüz. Çorapta kalan tortuyu çorabın ağzını sıkıca bağlayarak çamaşır makinesine atınız ve kalan suyu makineye doldurunuz.

Daha sonra makineyi 80 °C'ye ayarlayarak çalıştırınız.

Çalıştırma sırasında makine dışarıdan su almamalıdır. Bu karıştırma işlemi en az 3-4 saat sürmelidir. Bu yüzden makinede programı bir kaç kez başlatmanız gerekebilir.

4 saat sonrasında çamaşır makinesini boşaltma konumuna alarak boşaltma borusundan sıvıyı bir kovaya alınız. Daha sonra bu sıvıyı süzerek alınız. Elde ettiğiniz humik asitin pH derecesi büyük olasılıkla 8 üzerinde olacaktır.

Not1: Karıştırma işlemi eski merdaneli makinelerde yapılırsa daha iyi olur. Ya da bir yayık bulup elle yapabilirsiniz. Belki içinizde makine mühendisi olanlar daha iyi bir karıştırıcı bulabilir.

Not2: Karışıma yarım kg kadar melas veya pamuk küspeside katabilirsiniz.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 12:07   #579
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Koyacak yerim olmadığından köye gönderdiğim eski çamaşır makinasını da ne edeceğim bu sayede anlaşıldı.

Eski çamaşır makinası+Aceminin fikri=Humik asid

Sağolasın Acemi usta

Sutut beğendi.
bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 10:11   #580
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Ph. değerlerinden...

Ph. aralığı 9 ile 13 arasında ise Leonarditten elde edilmiştir. (en iyi değer)

Leonarditten elde edişte Ph. değeri 7 nin altında ise Bakanlık izin vermiyormuş.

( Prof. Dr. Sait Gezgin hoca, arasıra Ağaçlar. net ' i takip ettiğini (beyendiğini) ve isteyenlerin leonardit ve toprak bilimi hakkında sorularına cevap verebileceğini söyledi. Ulaşmak kolay... İsmini google babaya yaz yeter.)

Saygılar, Sn. ykolko.
Sayın Halil ÖNEN'in verdiği bilgiler ışığında araştırdığım bütün ürünlerin Ph değerleri 3-7 değerleri arasında leonardit kökenli değiller diyebilirmiyiz?
Kullanımda farklılıkları varmıdır.

bağcı38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2010, 22:33   #581
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
yüreğinize,gönlünüze,sabrınıza kısacası emeğinize sonsuz telekürler
başta ağaçlar.net olmak üzere gecelerdir okuyorum bitmek tükenmek bilmeyen ilim saçıyosunuz sonsuz saygılar yolunuz açık olsun

ozay57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2010, 20:17   #582
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Ben bu yıl buğday ekimi yaptığım tarlalarıma ÜNALDI GÜBRE'nin %20 humus içeren BİOCOMP 12x12x12 gübresini attım.
http://www.unaldi.com.tr/urunler.html
Mibzerle ekimde dekara 15 kg kullandım.
Yıllarca bu topraklara suni gübre verilerek çoraklaşmasına neden olduğumuza inanıyorum.Gerçi ben hala suni gübreleme yapsam dahi dekara 500-620 kg arasında buğday alabiliyorum ama bu gidişle yakın bir zamanda üretimin düşeceğine de inanmaktayım.Çünkü,çevremde çok yoğun suni gübreyi bilinçsizce kullanan çeltik üreticilerinin dekara 1000 kg almaları gerekirken 600 kg'a düştüklerine tanık olmaktayım..Suni gübrelerin bilinçsizce kullanımı sonucun topraklarımızda tuzlanma artmaktadır.

Bu yıl HUMUS'un buğday üretimimdeki olumlu etkilerini gözlemleyip sizlere aktaracağım.
Pahalı gübreler ama olumlu neticeler alınırsa değer diye düşünüyorum.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2010, 02:57   #583
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2009
Kullanacağınız Leonardit ile ilgili

Değerli arkadaşım leonardit ile ilgili aize aşağıdaki özellikleri yolluyorum. Siz dilediğiniz kadar Leonardit kullanabilirsiniz (ama ağaç başına 3 kg'dan az olmasın).Yakma gibi bir problem olmaz. ANCAK TOPRAK ANALİZİNİZE GÖRE bioşar BAZLI GÜBRE KULLANIRSANIZ daha farklı bir gelişim gözlersiniz. Aşağıda özelliklerini dikkatlice okuyun.
Çim ekeceğim hangi gübreyi kullanayım?
Bahçe, sebze, çim ekimi için hangi gübreyi kullanayım?
Çiftçiler, önce az miktarda kendiniz deneyin!
Deneyin! Sebze ve meyvelerinizin rekoltesindeki artışı da, ürününüzdeki kaliteyi de, toprağınızdaki rahatlamayı da önce kendi gözünüzle görün! Sonra karar verin! Nematod probleminizi çözmek sizin elinizde.
%100 yerli, %100 sağlıklı, %100 güvenli Organik gübremizi arazinizin önce küçük bir bölümünde deneyin. Bu topraklarda nasıl ürünler yetişeceğini kendi gözlerinizle görün! Yetiştirdiğiniz ürünler ihraç edildiği ülkeden geri dönmesin. Arazinizi üç yılda bir gübreleyin, kaygısız çiftçi olmanın keyfini sürün.
Bioşar bazlı gübrelerimiz, arazinizin tahlil sonuçlarına ve üzerinde yetiştireceğiniz bitkinin türüne göre hazırlanır.
Topraksız tarımda kullanılabilecek kadar çok yönlü besleyici gübre BİOŞAR!

* Fide ekiminde şaşmayı önler,
* Fideyi besler ( %70’lere varan organik madde içerir)
* Yüksek oranda Hümik Asit içerdiğinden kireçli topraklarda demir, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum,v.b. gibi inorganik maddelerin bitkiler tarafından kolay alınmasını sağlar.
* Uzun ömürlüdür.
* Üç yıl boyunca bitkinizin düzenli beslenmesini sağlar.
* Nemodat ve yabani ot tohumu içermez, ilaçlama harcamalarınızı azaltır.
* Sebzelerinizde bir kaç misli, meyvelerinizde önemli yüzde oranlarda ürün artışı sağlar.
* Daha az kimyasal ilaç kullanımından dolayı ürün kaliteniz yükselir.
* Dış dünyada pazar bulma şansınız önemli ölçüde artar.
* BİOŞAR fosil menşeyli olup içerisinde kimyasal katkı maddesi içermez.
* Tabana uygulanılan Organik Gübreniz BİOŞAR’dan başka üç yıl boyunca her hangi bir kimyasal ya da hayvansal atık desteğine ihtiyaç yoktur.
* Ektiğiniz Fidelerin Şaşmasını İstemiyorsanız BİOŞAR kullanın.
* BİOŞAR ORGANİK GÜBRENİN DİĞER ADI....
O.G.S
ORGANİK GÜBRE SANAYİ
Çukurova Mah. 85782 Sokak No:2 MERSİN
Tel: (0324) 231 62 64
GSM:0505 595 06 20

elsco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2010, 02:59   #584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2009
Çiftçiler, önce az miktarda kendiniz deneyin!
Deneyin! Sebze ve meyvelerinizin rekoltesindeki artışı da, ürününüzdeki kaliteyi de, toprağınızdaki rahatlamayı da önce kendi gözünüzle görün! Sonra karar verin! Nematod probleminizi çözmek sizin elinizde.
%100 yerli, %100 sağlıklı, %100 güvenli Organik gübremizi arazinizin önce küçük bir bölümünde deneyin. Bu topraklarda nasıl ürünler yetişeceğini kendi gözlerinizle görün! Yetiştirdiğiniz ürünler ihraç edildiği ülkeden geri dönmesin. Arazinizi üç yılda bir gübreleyin, kaygısız çiftçi olmanın keyfini sürün.
Bioşar bazlı gübrelerimiz, arazinizin tahlil sonuçlarına ve üzerinde yetiştireceğiniz bitkinin türüne göre hazırlanır.
Topraksız tarımda kullanılabilecek kadar çok yönlü besleyici gübre BİOŞAR!

* Fide ekiminde şaşmayı önler,
* Fideyi besler ( %70’lere varan organik madde içerir)
* Yüksek oranda Hümik Asit içerdiğinden kireçli topraklarda demir, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum,v.b. gibi inorganik maddelerin bitkiler tarafından kolay alınmasını sağlar.
* Uzun ömürlüdür.
* Üç yıl boyunca bitkinizin düzenli beslenmesini sağlar.
* Nemodat ve yabani ot tohumu içermez, ilaçlama harcamalarınızı azaltır.
* Sebzelerinizde bir kaç misli, meyvelerinizde önemli yüzde oranlarda ürün artışı sağlar.
* Daha az kimyasal ilaç kullanımından dolayı ürün kaliteniz yükselir.
* Dış dünyada pazar bulma şansınız önemli ölçüde artar.
* BİOŞAR fosil menşeyli olup içerisinde kimyasal katkı maddesi içermez.
* Tabana uygulanılan Organik Gübreniz BİOŞAR’dan başka üç yıl boyunca her hangi bir kimyasal ya da hayvansal atık desteğine ihtiyaç yoktur.
* Ektiğiniz Fidelerin Şaşmasını İstemiyorsanız BİOŞAR kullanın.
* BİOŞAR ORGANİK GÜBRENİN DİĞER ADI....
O.G.S
ORGANİK GÜBRE SANAYİ
Çukurova Mah. 85782 Sokak No:2 MERSİN
Tel: (0324) 231 62 64
GSM:0505 595 06 20

elsco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 17:00   #585
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Humik Asiti nerden bulabiliriz.

Ben size yardımcı olabilirim ben bitki besleme ve organik gübre üreticisiyim ayrıca biyolojik yabani hayvan kovucu türkiye distiribütörlüğü yapıyorum.! ilgilii arkadaşlarım aşşağıda belirtmiş olduğum iletişim adreslerinden bana ulaşabilirler.

gsm : 05073692660

tel : (0232-478-4989)

oNuR ÖZTÜRK

Düzenleyen Çetar Tarım : 05-12-2010 saat 17:37
Çetar Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 23:14   #586
Yeni Üye

çiftçibiben's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2010
bende bu sene fındık ve kivi de kullanmayı düşünüyorum. sizce uygun olur mu ?

çiftçibiben Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 23:50   #587
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Arkadaşlar hümik asitle karıştırılıp birlikte sıvı gübre (B5A) kullanılabilirmi .? Diğer sorum: Elimdeki hümik asit(Humas) ın değerleri şöyle: %/ Ağırlıkça : Toplam organik madde :5 Toplam(Hümik+fülvik) 12,Suda çözünür potasyum oksit: 3 ,ph(11-13) dür. 5 Litrelik püskürtücüye ne kadar koymam gerekiyor. Bilgisi olan arkadaşların tevsiyelerini rica ediyorum Selamlar

Düzenleyen amatör hobici : 29-12-2010 saat 10:48
amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 11:19   #588
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2010
şu anda aşağıda linkini verdiğim sayfayı inceliyorum. sizler de bakın.
http://tkihumas.com/tki_humas_uygula..._ve_zamani.htm

yukarıdaki web adresi tki hümas ın resmi adresi değil.
yanıltmış olmıyayayım.
http://tkihumas.com/index.htm

Düzenleyen Suna : 15-01-2011 saat 21:48
Suna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 12:55   #589
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Hümik asit hakdetaylı bilgi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Suna Mesajı Göster
şu anda aşağıda linkini verdiğim sayfayı inceliyorum. sizler de bakın.
http://tkihumas.com/tki_humas_uygula..._ve_zamani.htm
Bu konuda detaylı bilgiyi Sn Suna'nın verdiği linkden okumanızı tavsiye ediyorum. Kendisine teşekkürlerimle.

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 13:19   #590
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

humik asit ,leonardit,fulvik asit bunlar gübre deyil toprak düzenleyici
toprak tahlili yaptırmadan hangi gübreyi ne tür ürüne kullanmayı nekadr kullanmayı bilmeden sanal ortamda okuduğmuzu toprağa uygulmayalım
leonardit in toprağa kazandırdıklarını saymakla bitmez ama tek başına leonardit bizi hayel kırıklığna uğratır

Eski 29-12-2010, 13:45   #591
Ağaç Dostu

Question

sayın idris şenol
350 metrekare bahçem var tahlil yaptırmak için küçük değilmi. hümik asit kullanmanın zararı varmıdır. okuduklarımdan anladığım kadarıyla çimler için sulama suyuna katarım ağaçların da kök izdüşümlerine koyarım diye düşünmüştüm. bahçe toprağım çok sert.
çim dışındaki açık toprak kısımlara da zeolit kullanırım diye düşünüyorum.

Eski 29-12-2010, 15:22   #592
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Hümik asit gübrenin tamamlayıcısı.

Alıntı:
sayın idris şenol
350 metrekare bahçem var tahlil yaptırmak için küçük değilmi. hümik asit kullanmanın zararı varmıdır. okuduklarımdan anladığım kadarıyla çimler için sulama suyuna katarım ağaçların da kök izdüşümlerine koyarım diye düşünmüştüm. bahçe toprağım çok sert.
Sevgili Suna, hümik asitler toprağınızdaki organik maddenin yarayışlılığını arttımak için kullanılmaktadır, toprağınızda yeterli organik madde karşlığında hümik asitler kullanılırsa toprağınızdaki bitkilere yarar sağlanmaktadır.

Hümik asitleri bitki besini olarak değilde toprağın bitkilerin gelişmesi yönünde düzenleme yapması bakımından kullanılmaktadır, sevgilerimle hoşça kalın.

babahuse beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 15:50   #593
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
sayın idris şenol
Belirtilen dozajı aşmamanız kaydıyla herhangi bir zararı olmaz. Bir toprak düzenleyici olarak faydası muhakkak olur. Sertleşmiş toprakta özellikle faydalıdır. Toprağınızdaki organik madde oranları yeterli ise, yeterli besin de varsa maksimum faydayı görürsünüz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 16:54   #594
Ağaç Dostu

sayın epsody
sayın meyvelitepe
ilginizden ve verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.
bahardan itibaren ema, hayvansal gübre ,yapmayı deneyeceğim kompostu kullanmayı planlıyorum.
tabii ağaçlar net i okumaya devam ettiğim sürece plan listem çok uzayacağa benziyor.

Eski 29-12-2010, 20:07   #595
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Topraklarda organik düzenlemeler.

Alıntı:
sayın idris şenol

Sevgili Suna, Topraklarımızın yapısında yapacağımız düzenlemeler organik materyeller kullanılarak yapılması durumuda, toprak yapımızın canlılığı artacaktır.

Elinize geçen organik materyelleri uygun boyuta getirerek kompostlaştırarak malç olarak toprağınıza uygulamanızı bu başlıktan bakın

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 11:03   #596
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
sayın idris şenol
sayın suna eksik olmayın
kullanılan ürünleri etkiket bilgilerine göre enaz limiti tercih edin
benim naçizane tecrübelerimle sabittir,,, bağzen çok masum gübre tarzındaki ürünlerin kar yerine zarar olduğnu gördüm
size yazımdada belirttim leonardit faydası saymakla bitmez
ama leonardit toprak düzenliycidir gübre nin verdiği faydaları vermez gübre ile birlikte etkinliğni arttırır,
dolayısıyla nekadar gübre kullanıcağnızı
toprağnızın içersindeki elementlerlerin mikatarı belirler
siz hobi amaçlı ilgilendiğiniz için bu yazdıklarıma gerek olmayabilir ama
birgün canınıza tak ederde ben bu işi profosyenel yapıcam derseniz bunlar yapılması gerekeneler

not: toprak analizi devlet kurumların labratuvarlarında 10 il 20 tl arası

Eski 15-01-2011, 15:23   #597
Ağaç Dostu

Bu gün TKIHÜMAS siparişim geldi. Oturduğum yerden çok düşük kargo ücreti ödeyerek güvenilir hümik asit sahibi oldum.
5 adet 1 lt lik hümik asite kargo ücreti dahil toplam 13.89 tl ödedim.
bütün maillerime cevap verip ilgilendiler.
http://www.ili.gov.tr/index.html adresinden
ilisatis@ili.gov.tr adresinden mailleştim.

Düzenleyen Suna : 15-01-2011 saat 21:35
Eski 15-01-2011, 22:16   #598
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Bende 5 kg siparış verdim. Ama fiyat 45 tl. kargoda eklenecek ? Bir yanlışlık olmasın.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 22:28   #599
Ağaç Dostu

ilisatis@ili.gov.tr den
maille aldığım bilgileri daha açıklayıcı olsun diye yazıyorum.
1l t 2.36 tl 5 adedine toplam 2.09 tl kargo ödedim.
5 lt 11.80tl kargo ücretini sormamıştım.
20 lt 42.48 tl 6.88 tl kargo ücreti. kdv dahil.

Düzenleyen Suna : 22-01-2011 saat 10:25 Neden: kargo yazmayı unutmuşum.
Eski 15-01-2011, 23:21   #600
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaptanzst Mesajı Göster
Bende 5 kg siparış verdim. Ama fiyat 45 tl. kargoda eklenecek ? Bir yanlışlık olmasın.
sayın kaptanzst
siz nereye sipariş verdiniz.

http://www.ili.gov.tr adresinden

ilisatis@ili.gov.tr ile mesajlaştığım yetkili kişi
ürünlerimizi şu anda işletme olarak satmaktayız demişti.
demekki bayileri yok.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024