agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2013, 17:08   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hk50 Mesajı Göster
Eğer ticari amaç ile kullanacak iseniz, imkanınızı zorlayın ve trifaze elektirik temin etmeye çalışın ki, daha uzun ömürlü trifaze dalgıç pompaya yönelin derim.

Trifaze elektrik aboneliği için Elektrik idaresiTarımsal sulamada DSİ den alınma kuyu kullanma ruhsatı isterki,ayrı bir uğraş.
DSİ kullanım suyu içinde kullanım belgesi (ruhsat) veriyor. Ancak Tarımsal sulama için ruhsat alırsanız, elektriğin kilowaat saatine daha az para ödersiniz.

Zaten bu yılın 25 Şubat'ına kadar her kuyuya sayaç konulma ve kotadan fazla miktardaki kullanımlar için ilave ücret ödeme zorunluluğu getirildi.

Gözümüz hayırlı olsun.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2013, 01:01   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
arkadaşlar merhaba. Benim bir problemim var yardımcı olursanız sevinirim. Ben arazime 103metre derinliğinde sondaj vurdurdum, pompa motoru aracılığıyla suyu yukarıya çekiyoruz. Motor 90 metre kadar derinlikte ve motor elektrik panosuna bağlı, ancak elektrikten yani teknik bi pronlemden dolayı pano yandı. Pano yanınca, pompa motorunun bağlı olduğu ip'te yandı ve ip aşağı düştü (yaklaşık +90metre aşağıya düştü) Boruyla çekmeyi denedik motoru yaklaşık 60 metresini çıkartabildik ancak sonrası gelmedi biryere takıldı sanki, ne kadar zorlarsakta gelmedi hatta insan gücüyle değil de makine yardımıyla yaptık bu işlemi, boruyu sağlam bir ipe bağlayıp, ipi de kepçeye bağlayarak çektik, ancak ipte birsüre sonra dayanamayıp koptu. Velhasıl boru da aşağı düştü, yani problem şu ki; pompa motorunu aşağıdan nasıl çıkartabiliriz ( Kanca tutturup denedik sağlıklı olmadı ) Farklı alternatifleriniz olursa çok sevinirim
Şimdiden teşekkürler..

kurmedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 23:42   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
ıyı gunler benım sorum su olacak bı arkads cevap verırse sevınırım.benım tarlamda yaptırmıs oldugum sondaj sonucunda 115 metreden su cıktı ve 108 metreye kadar boru koydular.sondaj yapan arkadas bana motor mu yoksa dalgıc pompa mı oluyor onu anlamadım 98 metreye koy dedı.sımdı ben bu kuyuya kaclık pompa atmam gerkır cıkan suyuda 300 metre ılerıye basacak ama bastıgı alan duz bır mesafe.sımdı ben hemen bu dalgıc pompanın kaclık oldugunu ve ne kadar elektırık yaktıgını bılmem lazım kı ona gore elektırık hattı doseyecegız yerın altından.ona gore kac amperlık elektırık alacagımızı hesaplayalım ama dalgıc pompanın kaclık olması gerekıyor kac metreden kac kw lık bısey lazım anlamıyorum.lutfen yardım

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 16:59   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Merhaba aemreayan,

Bende arsama sondaj vurdurmak istiyorum. Arsamın gölün içinde yarım ada şeklinde su çıkarmı bakacağım. Buraya bir sondaj vursak 80 metreden su çıksa, buraya nasıl bir pompa/motor almam lazım? 10 sene sonra ev yapmak ve şu andan aağaçları yetiştirmek istiyorum.

Sadece 620m2 de 10-15 ağaç sulamak için düşünüyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Edit: Arsa konumum;
https://maps.google.com/maps?q=Sar%C...3%BCrkiye&z=14

madatruk01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2013, 17:58   #35
Ağaç Dostu

Kuyunun çapı, çıkacak suyun statik ve dinamik seviyeleri, debisi, saatte ki tüketiminiz bilinmeden, nasıl bir pompa kullanılması gerektiği hususundaki tavsiye ve önerilerin bilimsel olmayacağını düşünüyorum.

Eski 29-11-2013, 16:11   #36
Yeni Üye

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Kuyunun çapı, çıkacak suyun statik ve dinamik seviyeleri, debisi, saatte ki tüketiminiz bilinmeden, nasıl bir pompa kullanılması gerektiği hususundaki tavsiye ve önerilerin bilimsel olmayacağını düşünüyorum.
Merhaba,

Şuan ortada ner bir nokta olmadığı için değerleri veremiyorum. Muhtemelen kuyu çapı en küçük çaplardan biri olacak. Sonuçta 620m2 bir alan sulaması yapılacak.O çapa görede pompa veya motor seçimi yapmam gerekiyor ama bu konularda deneyimim yok

İşi yapacak ustanında ağızına bakmak istemiyorum. Yapmadan önce ustayla bazı noktalarda hemfikir olacak şekilde bilgi edinmek istediğimden sizlerden destek istiyorum. Nette çok fazla bir bilgi bulamadım.

Daha önce mustakil ev için bu işleri yapan arkadaşlar varsa, bana referans olurlarsa sevinirim.

Eski 30-11-2013, 01:54   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi madatruk01 Mesajı Göster
Şuan ortada ner bir nokta olmadığı için değerleri veremiyorum. Muhtemelen kuyu çapı en küçük çaplardan biri olacak. Sonuçta 620m2 bir alan sulaması yapılacak.O çapa görede pompa veya motor seçimi yapmam gerekiyor ama bu konularda deneyimim yok

İşi yapacak ustanında ağızına bakmak istemiyorum. Yapmadan önce ustayla bazı noktalarda hemfikir olacak şekilde bilgi edinmek istediğimden sizlerden destek istiyorum. Nette çok fazla bir bilgi bulamadım.

Daha önce mustakil ev için bu işleri yapan arkadaşlar varsa, bana referans olurlarsa sevinirim.
Evet Adana ve civarında bu işi yaptırmış olanların tavsiyesi dikkate alınmalıdır.

Sondaj işi oldukça netamelidir. Akla gelmeyen her başa gelebilir. Pompa ise işin en kolay tarafıdır.

Örneğin 100 metre kazı yapıp suyu buldunuz diyelim. Kuyunun ölçülecek dinamik ve statik seviyelerine göre pompanın yerleştirileceği derinlik belirlenir. Dinamik seviye pompanın 40 metre derine konulmasının yeterli olabileceği gibi 90 metre derine konulmasını da gerektirebilir. İhtiyacınız için 100 metrelik bir kuyudan 40 metre yukarı su çekilmesi yeterli olabileceği gibi 90 metre derinlikten de çekilmesini de gerekli kılabilir. İhtiyacınızı 40 metreden sağlayacak pompa ile 90 metrede sağlayacak pompa aynı değildir. Fiyat olarak marka ve modeline göre yarı yarıya değişkenlik gösterir. 40 metrede tek fazlık motor yeterli olabilecekken 90 metredeki motorun 3 fazlı olması gerekebilir. Pompalar yakın zamanlara kadar 50 hertz'lik iken artık 60 hertz'lerde yaygınlık kazandı. 50 den 60 hertz çıkmak pompanın verim ve basım gücününü arttırır. Elektrik sarfiyatını optimuma indir ancak pompa maliyetini arttır.

Pompanın kaç metreye konulacağı tespit edilmeden, pompanın hp'si, kademe sayısı belirlenemez. Belirlenemeyince de pompa maliyeti hakkında bir şey söylenemez. Ancak çok kabaca bir yaklaşım ile 4 inçlik, 14 kademeli 1,5 hp'lik bir pompa ağaçlarınızı sebzelerinizi sulamak için saatte 2 ton suyu verebilir. Ancak firmaların ürün, tip ve modellerine göre bu rakamlarda ciddi değişikler ortaya çıkabileceğini de belirtmeden geçemeyeceğim.

Eğer çıkardığınız su ile şohben, sprinker gibi belirli bir şebeke basıncı arayan sistem ve cihaz çalıştıracak iseniz durum değişir. Pompanın daha kapasiteli olması gerekecektir.

Ancak son yıllarda uzak doğu ve asya menşeyli ürünlerin bu piyasaya da girmesi ile yerli üretim pompa fiyatları da dahil olmak üzere pompa fiyatları son 4-5 sene içinde yarı yarıya düşmu eğilimi göstermiş dolayısıyla derin kuyu yatırım maliyetlerinde pompa unsuru maddi bir külfet olmaktan çıkmıştır.

Ayrıca son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlayan solar dalgıç pompalar da belki düşünülebilir. Ancak bunların debileri AC akımlı pompaların yaklaşık dörtte beşte biri kadardır. İlk yatırım maliyeti oldukça yüksek ise de elektriğine para ödememekte oldukça caziptir. Ancak çalınma riskleri fazladır.

Özün sözü şu. Bu işi siz değil, ustanızın belirlemesi daha uygundur. Satıcısı ve montajını gerçekleştirenlerin önerilerini dikkate almanızı, sunacakları seçenekle arasından fiyat performans değerlendirmesi yaparak kararınızı vermenizi tavsiye ederim.

İşin maliyet ve titizlik getiren bölümü; sondaj, borulama, yıkama ve çakıllama işçiliğidir. Kuyunun ömrü bu asli unsurlara dayanır. Pompa ise bana göre teferruattır.

Saygılarımla.

yarenimex ve madatruk01 beğendi.
Eski 02-12-2013, 10:12   #38
Yeni Üye

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Evet Adana ve civarında bu işi yaptırmış olanların tavsiyesi dikkate alınmalıdır.

Sondaj işi oldukça netamelidir. Akla gelmeyen her başa gelebilir. Pompa ise işin en kolay tarafıdır.

Örneğin 100 metre kazı yapıp suyu buldunuz diyelim. Kuyunun ölçülecek dinamik ve statik seviyelerine göre pompanın yerleştirileceği derinlik belirlenir. Dinamik seviye pompanın 40 metre derine konulmasının yeterli olabileceği gibi 90 metre derine konulmasını da gerektirebilir. İhtiyacınız için 100 metrelik bir kuyudan 40 metre yukarı su çekilmesi yeterli olabileceği gibi 90 metre derinlikten de çekilmesini de gerekli kılabilir. İhtiyacınızı 40 metreden sağlayacak pompa ile 90 metrede sağlayacak pompa aynı değildir. Fiyat olarak marka ve modeline göre yarı yarıya değişkenlik gösterir. 40 metrede tek fazlık motor yeterli olabilecekken 90 metredeki motorun 3 fazlı olması gerekebilir. Pompalar yakın zamanlara kadar 50 hertz'lik iken artık 60 hertz'lerde yaygınlık kazandı. 50 den 60 hertz çıkmak pompanın verim ve basım gücününü arttırır. Elektrik sarfiyatını optimuma indir ancak pompa maliyetini arttır.

Pompanın kaç metreye konulacağı tespit edilmeden, pompanın hp'si, kademe sayısı belirlenemez. Belirlenemeyince de pompa maliyeti hakkında bir şey söylenemez. Ancak çok kabaca bir yaklaşım ile 4 inçlik, 14 kademeli 1,5 hp'lik bir pompa ağaçlarınızı sebzelerinizi sulamak için saatte 2 ton suyu verebilir. Ancak firmaların ürün, tip ve modellerine göre bu rakamlarda ciddi değişikler ortaya çıkabileceğini de belirtmeden geçemeyeceğim.

Eğer çıkardığınız su ile şohben, sprinker gibi belirli bir şebeke basıncı arayan sistem ve cihaz çalıştıracak iseniz durum değişir. Pompanın daha kapasiteli olması gerekecektir.

Ancak son yıllarda uzak doğu ve asya menşeyli ürünlerin bu piyasaya da girmesi ile yerli üretim pompa fiyatları da dahil olmak üzere pompa fiyatları son 4-5 sene içinde yarı yarıya düşmu eğilimi göstermiş dolayısıyla derin kuyu yatırım maliyetlerinde pompa unsuru maddi bir külfet olmaktan çıkmıştır.

Ayrıca son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlayan solar dalgıç pompalar da belki düşünülebilir. Ancak bunların debileri AC akımlı pompaların yaklaşık dörtte beşte biri kadardır. İlk yatırım maliyeti oldukça yüksek ise de elektriğine para ödememekte oldukça caziptir. Ancak çalınma riskleri fazladır.

Özün sözü şu. Bu işi siz değil, ustanızın belirlemesi daha uygundur. Satıcısı ve montajını gerçekleştirenlerin önerilerini dikkate almanızı, sunacakları seçenekle arasından fiyat performans değerlendirmesi yaparak kararınızı vermenizi tavsiye ederim.

İşin maliyet ve titizlik getiren bölümü; sondaj, borulama, yıkama ve çakıllama işçiliğidir. Kuyunun ömrü bu asli unsurlara dayanır. Pompa ise bana göre teferruattır.

Saygılarımla.
Merhaba,

Desteğin ve yardımınız için teşekkürler.

Bu arada ekteki linkte su arama ve manuel sondaj hakkında bilgiler bulmuştum. Arsaya gidip 0 (Rh+) olan bir arkadaşın eline dut çubuyu verip, ara dedim ama sonuç hüsran bizim elemanın kanı mı bozuk ne

Doğaya Dönüş: SU ARAMA VE MANUEL SU SONDAJI

Eski 03-12-2013, 02:08   #39
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi madatruk01 Mesajı Göster
Bu arada ekteki linkte su arama ve manuel sondaj hakkında bilgiler bulmuştum. Arsaya gidip 0 (Rh+) olan bir arkadaşın eline dut çubuyu verip, ara dedim ama sonuç hüsran bizim elemanın kanı mı bozuk ne

Doğaya Dönüş: SU ARAMA VE MANUEL SU SONDAJI
Çatal şeklindeki dal ile su arayışına bizzat şahit olmuştum. Forumda da detayını açıklamıştım. Bu yöntem ile saptanan 5 noktadan, ve ancak sonuncusundan derya deniz su bulmuştuk.

Bakır çubuk olayına bizzat şehir olmadım ama olanların yeminli beyanlarına tanık olmuşluğum var. Ancak bakır çubuk olayını elektromanyetik alanla açıklanan gerekçesi bilime aykırı. Belki işin psişik ya da parapsilkolojik izahı olabilir ama bunlara da benim aklım ermiyor.

Bahçemin bulunduğu yerleşkemizde bir derin kuyumuz var. Nazar değmesin bölgede en çok su veren kuyu bu. 20 beygirlik dalgıç pompa ile 24 saat su çekiyoruz, buna rağmen su seviyesi düştü diye pompanın stop ettiğine şahit olmadık. Yani ya yer altı gölüne, ya da yer altından akan bir nehrin üzerinde gibi kuyumuz. Bu yaz Bahçeden uzun kaldığımızdan, bir ara can sıkıntısından bakır çubuk olayını kuyunun hemen üstünde denedim. Benim kan A rh pozitif. Çubuklarda hiç bir kıpraşma olmadı.

Yeraltı suyun mevcudiyeti konusunda en bilimsel yöntem jeofizik etüdtür. Bu tespit yer altında özellikle de su bulundurabilecek ve üzerinde su toplayabilecek kayaç ve katmanların saptanmasına dayanır. Suya ulaşabileceğiniz derinlik mesafeleri açısından oldukça tutarlı sonuçlar verir. Ancak suyun varlığını ve debisini saptayamaz. Ancak sondajcı ile papaz olmamak açısından sondaja başlanmadan önce mutlaka yaptırılmasında son derece yarar vardır.

Eski 03-12-2013, 09:54   #40
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın s.serdar;
Ankaranın su şebekesi hattını delmiş olabilirmisiniz)

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 01:44   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
Ankaranın su şebekesi hattını delmiş olabilirmisiniz)
İlk fırsatta numune aldırıp, tahlil aldırıp tahlile göndereceğim. Su da klor çıkarsa kesin Aski hattına dalmışız demektir.

Eski 20-01-2014, 15:27   #42
Ağaç Dostu

sevdam's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2013
merhabalar cevremdeki komşular 115 metreden su aldılar bende havalar cok iyi gidiyor ekim yapmadan önce sondaj yaptırmayı düşünüyorum 380 sanayi ceryanım var yaklaşık 120 merte indirecem kuyuya nasıl bir dalgıc motor kullanırım yardımcı olursanız sevinirim marka ve tercih benim icin önemli 5.5. kw minumun

sevdam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 10:52   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2014
Selamlar arkadaşlar.. Ben İzmir'de sondaj , dalgıç pompa , damla sulama sistemleri işi yapıyorum. Bu konularda her konuda sizleri aydınlatmaktan memnuniyet duyarım.

Sondaj konusunda sorusu olanlar için bu kriterleri göre soru sormalarını istiyorum size sağlıklı yanıtlar verebilmem için..

-Çevrenizde başka sondaj kuyusu bulunuyor mu ?
-Çevrenizde sondaj varsa kaç metrede ve ne kadar su veriyor ?
-Kuyunun su seviyesi kaç metrede ?
-Zemin etüdü yaptırdınız mı ?

Vb. aklınıza takılan soruları ekleyiniz benim aklıma gelen standart sorular bunlar...

Dalgıç pompa ile ilgili sorularınıza net cevap için sorularınız

-Araziniz kaç metre kare ?
-Sulama amaçlımı evde mi kullanmayı düşünüyorsunuz?
-Su seviyeniz kaç metre ?
-Kuyunuzun derinliği kaç metre ?
-Saatte kaç ton su istiyorsunuz ?
-Sulama yapılacaksa damla sulama sistemi mi olacak yoksa salma sulamamı yapacaksınız ?

Vb. Sorularınızı cevaplamaktan memnun olurum.

Bu soruları yazmamın amacı size daha iyi cevap verebilmek içindir. Dalgıç pompa ürün yalpazesi çok geniş olduğu için bizim amacımız minimum enerjiyle sizin işinize yarayacak dalgıç pompa seçimini yapmaktır. Saygılar..

Sondajci35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 12:12   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sondajci35 Mesajı Göster
Selamlar arkadaşlar.. Ben İzmir'de sondaj , dalgıç pompa , damla sulama sistemleri işi yapıyorum. Bu konularda her konuda sizleri aydınlatmaktan memnuniyet duyarım.

Sondaj konusunda sorusu olanlar için bu kriterleri göre soru sormalarını istiyorum size sağlıklı yanıtlar verebilmem için..

-Çevrenizde başka sondaj kuyusu bulunuyor mu ?
-Çevrenizde sondaj varsa kaç metrede ve ne kadar su veriyor ?
-Kuyunun su seviyesi kaç metrede ?
-Zemin etüdü yaptırdınız mı ?

Vb. aklınıza takılan soruları ekleyiniz benim aklıma gelen standart sorular bunlar...

Dalgıç pompa ile ilgili sorularınıza net cevap için sorularınız

-Araziniz kaç metre kare ?
-Sulama amaçlımı evde mi kullanmayı düşünüyorsunuz?
-Su seviyeniz kaç metre ?
-Kuyunuzun derinliği kaç metre ?
-Saatte kaç ton su istiyorsunuz ?
-Sulama yapılacaksa damla sulama sistemi mi olacak yoksa salma sulamamı yapacaksınız ?

Vb. Sorularınızı cevaplamaktan memnun olurum.

Bu soruları yazmamın amacı size daha iyi cevap verebilmek içindir. Dalgıç pompa ürün yalpazesi çok geniş olduğu için bizim amacımız minimum enerjiyle sizin işinize yarayacak dalgıç pompa seçimini yapmaktır. Saygılar..
merhaba sondajci35 ;tam benim araştırmakta olduğum konuya değinmişsiniz ,kısaca sizden bilgi alacağım konu hangi dalğıç pompa markası ve kaç Hp lik ; arazim 1200 metre ,geçen hafta 105 metreye sondaj yaptırdım su seviyesi 100 metrede,saate 2 ton su yeterli olacak,suyu ev içinde ve 700 metre çim alanda ve, küçük hobi bahçemde kullanacağım,yardımınız için şimdiden teşekkürler

sevdam beğendi.
hakan035 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 16:50   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakan035 Mesajı Göster
merhaba sondajci35 ;tam benim araştırmakta olduğum konuya değinmişsiniz ,kısaca sizden bilgi alacağım konu hangi dalğıç pompa markası ve kaç Hp lik ; arazim 1200 metre ,geçen hafta 105 metreye sondaj yaptırdım su seviyesi 100 metrede,saate 2 ton su yeterli olacak,suyu ev içinde ve 700 metre çim alanda ve, küçük hobi bahçemde kullanacağım,yardımınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba Hakan Bey geç oldu ama yeni gördüm af buyurun. Dalgıç motoru olan sizin kullanacak olduğunuz motorlarda yani 4'' serisi yağlı motorlarda ithal motor olan İtanyan malı Coverco motorları şiddetle öneririm. Pompa olarakta yerli pompalar iyidir yeterli gelir işinizi görür. 105 metre sondajınız var. 104 metreye indirirsiniz tam dibe indirirseniz pompanız kum çeker buda ömrünü kısaltır. 104 metrede saatte 2 ton su işimi görür demişsiniz 1.5Hp 20 kademe bir noril fanlı pompa size saatte 2.1 ton su verir 105 metrelerde , bu pompayıda 1.5Hp motor çevirir. Trafoya uzaksanız eğer voltaj düşüyorsa 1.5Hp pompaya 1.5Hp motor indirilmez bir üst motor tercih edilir çünkü motorunuz zorlanacaktır voltaş düştüğünde ve bu gibi durumlarda. Benim size önerim 1.5Hp yerine 2Hp motor almanızdır motorunuzun çektiği yük 1.5 Hp olduğu için motorunuzda 1.5Hp motorun yaktığı elektriği yakar fazla sarfiyat olur diye düşünmeyin. Diyelim 1.5Hp motor 1.5Hp pompa aldınız bu motora uygun kablo seçimi 3x1.5'tur. Ayrıca motorunun uzun süre sorunsuz çalışması için elektrik panosu gereklidir Pano olarak Siemens pano öneririm. Panonun neden gerekli olduğunu da kısaca yazayım. Trafodan gelen elektrikte voltaj yüksekliği voltaj düşüklüğü fazların gelmemesi gibi sorunlarda pano devreye geçip akımı kesiyor aksi taktirde dünyanın en sağlam motoru olsun 29 saniye içinde yanıyor. Panonuz olmazsa motorunuz Allaha emanet çalışır umarım anlamışsınızdır Bu Motor pompada kullanılacak boruda sizin isteğinize kalmış ama benim önerim galvaniz borudur. Pompanız boru bırakırsa kurtarma yapabilirsiniz plastikte esnek ve kırılcan olduğu için kurtarmanız imkansız olabilir kuyunuzu iptal etmeniz söz konusu olabilir. Motor alırken Coverco motor diye çin malı motorların üzerine yapışkan Coverco yazısı yapıştırıyorlar Coverco motorun kutusunda garanti belgesi vardır kutusuyla alın çakma olup olmadığını birde şöyle anlarsınız motorun gövdesinde fabrikasyon ısıl işlem yazı bulunması gerekiyor yapışkan değil dikkat edin Coverco motor diye Çin malı motor almayın

Not:Verdiğim motor , pompa ve kablo ölçüleri 380 volt elektriğe göredir. Elektriğiniz 220 voltsa belirtin ki ona göre sistem sunayım size çünkü büyük farklılıklar ortaya çıkıyor.
Yardımcı olabildiysem sevinirim Ben Halit Erdem her zaman foruma giremiyorum 0.536.938.6745 bu numaradan ararsanız her konuda yardımcı olurum. Bu arada bende bu malzemeleri satıyorum isterseniz fiyat veririm yardımcı olurum kurulum yapabiliriz.

Sondajci35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 16:09   #46
Yeni Üye

mirim's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2010
Benim de bir sorum olacak. Benzinli veya dizel su pompası, yaklaşık %3 eğimli bir arazide, 1metre derinliğindeki bir havuzdan 300-400 metre uzağa su basabilir mi?
Teşekkürler...

mirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2014, 16:29   #47
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
%3 eğimli arazi demek 400 metre mesafede 12 metre yukarı çıkmaya eş değerdir. Buradan da 13-15 metre yukarı su basabilecek bir pompa olması gerektiğini düşündüm.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 23:19   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Thumbs down motopomp

arkadaşlar! benim derdime de bi çare bulsak.5 dekar arazime ceviz dikmeyi düşünüyorum.tarlam açık su kanalına150 metre.arazim ince uzun 200 metre tarlamın üst sınırı ile kanal arasında 350 metre mesafe ve 10 metre kod farkı var.daha önceden başka bahçem için anadolu motor dan aldığım orjinal honda marka 8 metreden emen 28 metre basan 5.5 beygirlik WB 30 80mm (3 inç) su motorum var.bu su motoru ile 10 metre yükseklik 350 uzaklık ve 60 veya 70 ağaçlık bir yere su basabilirmiyim.gerekirse filtre koymadan direk hatta su vererek basınc yükü olmaması için damlama yerine şırlama (serbest akış) düzeneği kurarak ve alt sınırdan yukarı doğru giderken yan hatlara dağıtım yaparak gitse bu motopompum yeterli olurmu teknik bilgisi deneyimi olan üstadlardan yardım istiyorum.saygılar

araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 08:03   #49
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
tarlan var motorunda var kurup dene arkadaşım en güzel gözlerinde ile gör çalışıp çalışmadığını. elinde motor olmasa yeni alıcak olsan anlayacağımda motorun elinde mevcut en güzeli sistemi kurup sonucunu görmek.

ibas06 ve bekir16 beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 14:03   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
tarlan var motorunda var kurup dene arkadaşım en güzel gözlerinde ile gör çalışıp çalışmadığını. elinde motor olmasa yeni alıcak olsan anlayacağımda motorun elinde mevcut en güzeli sistemi kurup sonucunu görmek.
sayın ermana üstad motor var tarlada var ama denemek için kanaldan tarlaya kadar döşenecek olan boru maliyeti ve işçilik az değil işe kalkışmışken etüd yapayım belki bu sıkıntıları daha önce yaşamış arkadaşların deneyimlerinden faydalanırım belki diye düşünmüştüm.öyle bi dene bakalım olacak mı diye kestirip atmak kolay.selamlar

araştırmacılar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 14:21   #51
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
verdiğiniz bilgilere göre cevap verdik kusurumuza bakmayın. elinizde tüm malzemeler hazırmış gibi algıladım. boru çekmek işçilik sorun değilde elinizde ana boru yoksa sıkıntı tabi ki. bence hiç masraf yapmadan önce birisinden 350 metrelik bir ana boru bulabilirseniz sadece ana boruyu çekip motorunuzun 350 metre öteye ne kadar su attığınızı görmeniz en sağlıklısı olacaktır.
sisteminize ve şartlarınıza yakın bir sistemi olan bir arkadaş çıkarsa oda size fikir verebilir umarım.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 00:37   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2014
Herkese iyi günler. Hepinize bir sorum olacaktı umarım yardımcı olabilirsiniz. Bahçe işleriyle ilgili pek tecrübem yok. Sorum şu : Bir bahçemiz var burada 9 metre aşağıdan çekmek istediğimiz yüzey suyu mevcut. Su motoru ile çekim yapıyoruz fakat su çekerken yüzey suyunun tekrar dolma süresi su çekme hızımızdan daha uzun sürdüğü için 180 lt su çektikten sonra motoru her seferinde durdurmam gerekiyor. Su çekme işleminin sürekli devir daimini sağlamak için boru çapını mı değiştirmem gerekiyor bunu nasıl yapabilirim ? ayrıca başka bir pompa **** herhangi birşeyle suyu çekmem için önerebileceginiz bir yöntem mevcutmudur ?

cruiser_007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 14:10   #53
Ağaç Dostu

Kuyunuzun debisini hesaplayarak, bu debiye uygun pompa kullanmak en doğru ve akılcı yöntem olacaktır. Dalgıç pompalarda pompa çıkışına konulacak vana ile pompanın kuyudan çektiği suyu 1/3 oranında azaltmak mümkün. Ancak benzinli veya dizel pompaları pek bilemiyorum. Boru çapını düşürerek su çekim hızını azaltmak yerine vana koyup biraz kısmak daha ekonomik olur sanıyorum.

Eski 22-05-2014, 17:26   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2014
teşekkür ederim başka arkadaşlarında yorumunu alabilirsem çok sevinirim. Birde bu kullanılacak vanayı nereden temin ederim ve montesini nasıl yapabilirim ?

cruiser_007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 02:21   #55
ERZ
Ağaçsever

ERZ's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2013
yaklaşık 1 dönümlük bahçemi sulamak için su motoru almayı düşünüyorum ama nasıl bir motor almalıyım bu konuda hiç bir fikrim yok.şimdilik bahçeyi şebeke suyu ile suluyorum bu şekil sulamakta beni vicdanen rahatsız ediyor.su motoru alıp 3 tonluk depoda biriktirerek damla sulama sistemi kursam sizce nasıl olur.derenin bahçeme olan en uç uzaklığı 140 metre yükseliği de yaklaşık olarak 8 metre.ilginiz için şimdiden teşekkürler..

ERZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2014, 17:30   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2014
Merhaba,
6.5 dönüm eğimli arazim için sulama sistemi tasarlamaya çalışıyorum. Tarla içine bu sene kuyu açtırdım ve 9m ye kadar büz atıldı. Bu kuyunun bu ay itibariyle su seviyesi yüzeyden 4m olarak ölçtüm. Yani kuyunun 5m lik bölümü su ile dolu. Suyu çekmeye başladığımızda devamı konusunda bilgimiz yok.

Arazi eğimli ve kot farkı yaklaşık 5m diyebilirim. Kuyu aşağıda kalıyor. Tarlanın üst başına 5m3 lük plastik su deposu konuşlandırarak, suyu kuyudan benzinli su motoru ile 100m yukarıda kalan depoya basmayı planlıyorum. Fakat edindiğim bilgiler ışığında piyasadaki mevcut su motorlarının 6m den aşağısına emme yapamayacakları yönünde oldu. Zaten yüzeyden 4m aşağıda olan su seviyesinden 2m3 lük su alabileceğim. 2" lik çıkışlı 5.5hp gücünde pompalar bu suyu zaten 5-10dk gibi kısa sürede depoya basacaktır.

Tarlada elektrik olmadığı için dalgıç pompayı alternatif olarak düşünmüyordum. Fakat bir ara 2KW lık invertörüm ile araç aküsünden dalgıç pompayı çalıştırabileceğimi düşünmüştüm. Bugün dalgıç pompanın da max 8m den emme yapabildiğini söylediler. Dalgıç pompa ve elektrik çözümü ile uğraşmaktansa direkt benzinli bir motor ile çözüm üretmek daha ağır basıyor...olaylar hızlı geliştiği için araştırma yapamadan yatırım yapmak zorunda kalacağım... bu nedenle her türlü yönlendirmeye ihtiyacım var Bu konuda fikir vererek katkı da bulunabilirseniz çok sevinirim...

cumhurkose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 10:45   #57
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın cumhurkose;
bahsettiğiniz 5.5 hp gücündeki benzinli motorlar 8 mt den su çekebilmektedirler, 9 mt suyun tamamını çeksin diyorsanız motoru 1 mt kadar toprağı kazarak toprak seviyesinden aşağıya indirebilirsiniz. suyunuz az isi 1" giriş ve çıkışlı motorlar işinizi görür eğer elinizde 2" çıkışlı motor var isi çıkış ağzını küçülterek daha uzun süre çalışmasını sağlayabilirsiniz.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 17:32   #58
Ağaç Dostu

Yerleşkemizde biri 140 metrelik, diğeri 68 metrelik 2 adet derin su kuyusu vardı. Pompalar 96 ve 60 metrelere konulmuştu. 96 metrede ki pompa 6 inç 15 hp, 62 metredeki pompa 6 inç 20 hp idi. Pompalar dikeyde 106 ve 72 metre yükseğe, yatayda 1000 ve 700 metre ileri basıyorlardı.

Ağustos ayı sonunda su seviyeleri ciddi şekilde çekilince, debilerimiz ciddi şekilde düştü pompalar sürekli dur kalk yapmaya başladı. Bu yüzden daha düşük kapasiteli ve kuyulara gelen su miktarı ile dengeli ve dolayısı ile dur kalk yapmadan 24 saat çalışabilecek pompalar ile değiştirme işlemine giriştik.

6 inç 15 hp lik pompayı;4 inç 4 hp, 6 inç 20 hp lik pompayı; yine 4 inç 4 hp lik pompalar ile değiştirmek zorunda kaldık. Her iki pompayı anda çalıştırdığımızda saniyede 2,5- 3 lire kesintisiz su temin edebiliyoruz. Bu da günde yaklaşık 240 ton su ediyor.

Şu kadar derinlikte kuyum var. Dikeyde ve yatayda şu kadar mesafeye basacak nasıl bir pompa kullanayım diye soran ve soracaklar, bu bilgileri internet üzerinden temin edebilirler. Zira belli başlı pompa üreticiler ve ithalatçıları ellerindeki pompaların basma yükseklik ve debilerini içeren bilgileri internette tablolar halinde yayınlıyorlar.

Örneğin aşağıda olduğu gibi. Bu tablolara bakarak, ihtiyaç duyacağınız dalgıç pompanın tip ve modelini rahatlıkla belirleyebilirsiniz diye düşünüyorum.

Name:  pompa1.jpg
Views: 46625
Size:  33.7 KB

Örnekteki pompanı çıkış ağzı 2 inç miş. 4hp gücündeki bu pompa 90 metre yukarıya saatte 4,2 ton su verecek kapasitededir.

İlgilenenlerin bilgilerine sunulur.

Eski 01-10-2014, 10:29   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Geçen hafta 60 mt sondaj kuyusu vurdurduk. 3 dönüm arazimiz var. 45-50 mt su çekecek Prefabrik bir ev yaptırıp Bahçe sulama ve 2 tonluk depo alma planımız var pompalayacak sağlam ve uzun ömürlü pompa markası ve hangi modelini almamız gerektıgı hakkında bilgi verebilecek birisi varsa minnettar olurum.

emre06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 21:58   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2015
Merhabalar,

Uzman arkadaşlara sondaj kuyusu ile ilgili bir kaç sorum olacak.

4 Katlı 4 daireye sahip binada kullanmak için sondaj kuyusu yaptırmak istiyorum. Hem dairelerde hemde 200 metrelik bahçede çim çiçek sebze meyve vs sulaması olacak. Bahçede her nevi ufak tefek iş için kullanılacak. Tahmin ediyorum en çok çim sulama için sarfiyat olur. Yazları ise prefabrik yaklaşık 80-100 tonluk havuz doldurmak için kullanacağım. Bahçe için suyu direk alacağım sistemden, ev içinse önce filtreden geçirip su deposuna alacak ordan hidrofor ile eve basacak.

Bir kaç yere danıştım ve 190 veya 203 mm çapında kuyuya 140 lık pvc boru ile sondajın uygun olduğunu düşündüm. Çevre şartlarına gelince;
  • İstanbul çekmeköyde ormana sıfır bir yer.
  • Çevredeki tüm evler kuyu suyu kullanıyor. 35 metrede var 120 metrede var, tahminim 120 metre yaptıran kuraklık zamanlarını düşündü.

Benim en çok düşündüğüm pompa olayı, 3-4 bin TL tutuyor ve ömrü 10 sene gibi diyorlar. Komşumda garip bir sistem var, musluğu açınça motor-pompa ikilisi çalışıyor ve suyu veriyor eve, musluğu kapattıktan 10 saniye kadar sonra duruyor motor-pompa ve bu sistem kuyunun dışında duruyor, içinde değil. Bende böyle birşey istiyorumki pompa değiştirme işi ucuz ve zahmetsiz olsun. Dalgıç pompalar hem pahalı hem kuyunun içinde kalma riski var hemde değiştirmek için kuyucunun gelmesi lazım. Bu kuyunun dışında duran motor-pompaya ne deniyor (sanırım düşey milli pompa deniyor)?

xenofx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
fıskıye, kuyu, pompa, santrafüj, sprink, sulama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024