agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2009, 14:27   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Biophos organik gübre hakkında

Bugünlerde pek çok marketde bulabileceğimiz organik bir gübre çıktı.

Biophos. Kullanan arkadaşlar var mı?

Web sitesinden alıntı;

BioPHOS Organik Gübre'nin Faydaları;

Toprağın fiziksel yapısını korur-iyileştirir, bitkilerin kökleri daha iyi gelişir, verimi arttırır.
Ürün kalitesini arttırır.
Zengin makro ve mikro besin maddeleri içeriğiyle toprağı zenginleştirir.
Çevre dostu özelliğinden dolayı toprağı kirletmez. Kimyasal maddeler, tarımsal ilaçlarla kirlenmiş ve fazla ağır metal içeren toprağın iyileşmesini sağlar.
Kimyasal gübreleme ve damla sulama gübrelerine olan ihtiyaç azalır.
Toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Bu nedenle sulama sayısı azalır.
Toprağın havalanma kapasitesini arttır, toprağın tava gelmesini kolaylaştırır.
Bitkinin gelişimine olumlu etki yapar, hızlandırır.
Erozyon riskini azaltır. Çünkü toprağın yüzeyindeki tanelerin kümeleşmesinde rol oynar.
Sıkışık toprağın oluşumunu önler. Toprak yüzeyinde sert tabakaların oluşmasını önleyerek, kolayca işlenmesini sağlar.
Toprakta mikroorganizmaların azalmasını önler, uygun seviyeye getirerek biyolojik dengenin kurulmasını sağlar. Bu mikroorganizmalar topraktaki besin maddelerinin yarayışlılığını arttırır, bitki tarafından alınmasını kolaylaştırır.
Toprağın pH'ını ve sıcaklığını düzenler.
Etkisi uzundur, bu nedenle gübrelemeden sonraki yıl daha az gübre kullanılabilir.
Maliyeti düşüktür, depolanması ve kullanımı kolaydır. Her mevsimde kullanılabilir.
BioPHOS ORGANİK GÜBRE İÇERİĞİ % W/W
pH 7-9
Organik Madde Min. 30
Toplam Azot (N) 1,9 - 2,5
Organik Azot (N) 0,3 - 0,5
Toplam P2O5 2,8 - 3,2
K2O (Suda çözünür) 1,6 - 2
SO4 (Suda Çözünür) 7800 mg / kg (ppm)
Nem Max. 20
Tuzluluk ms/cm 4 - 4,5
Humik Asit 10 - 12
Fulvik Asit İz
ME : Mikro Besin Elementleri
Fe (Demir-Suda Çözünür) 180 mg/kg (ppm)
Mn (Mangan-Suda Çözünür) 37 mg/kg (ppm)
Zn (Çinko-Suda Çözünür) 44 mg/kg (ppm)
Cu (Bakır-Suda Çözünür) 8 mg/kg (ppm)
B (Bor-Suda Çözünür) 9 mg/kg (ppm)

http://www.akorganikgubre.com/?usp=biophos

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 17:25   #2
blk
Yeni Üye

blk's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Merhaba,

Ben de bu konuyu araştırdım bugün. Evde yetiştirdiğim limon ağacım var. Gelişimi çok iyiyken kabuklu bite yakalandı. Temizleyinceye kadar 3 dsfer kimyevi ilaç yapmak zorunda kaldım. Şimdide baharda açtığı tüm yaprakları döktü çıplacık kaldı. İlaçlama yaptıktan sonra ziraat müh. uygulamacının bana tavsiyesi olan yaprak gübresini kullanıyordum, ağacım hemen kendine geliyordu ama; bu defa bu ürünü almayı düşünüyorum. Köklerinin de bakıma ve vitamine ihtiyacı olduğunu düşüyorum.

blk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 19:58   #3
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
yumurta üretim tesislerimizde bulunan ve tamamen kendi üretimimiz olan yemlerle beslenen sağlıklı tavuklardan elde edilen dışkıların, kompost tesisimizde kompostlaştırılmasıyla üretilir. Kompost prosesinde oluşan yüksek sıcaklıklar nedeniyle gübre içindeki tüm zararlı bakteriler tahrip olur.
Ambalajı açar açmaz sıcağa yakın ılık bir kümes kokusuyla karşılaşıyorsunuz

Saksı değişimlerinde, harca azar azar karıştırmıştım.

Bitkilerim sağlıklılar.

Fakat sağlıklarında etmen, Biophos olabilir, B5A olabilir, deniz yosunu olabilir, humik asit olabilir

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 17:15   #4
blk
Yeni Üye

blk's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
ben dün akşam limon ve mandalina ağacıma verdim. Denemek için de; sardunya, salataklık, yılbaşı çiçeği, ipek çiçeği ve nanelerimin dibine attım. Kötü bir netice alacağımı düşünyorum. Hayırlısı :d

blk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 15:05   #5
Ağaç Dostu

Arkadaşlar

aynı firmanın biotorf organik bitki toprağını tavsiye ederim, çok memnun kaldım.

http://www.akorganikgubre.com/?usp=biotorf

Name:  ttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt.jpg
Views: 2400
Size:  45.0 KB

Name:  bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbtttttt.jpg
Views: 1655
Size:  48.6 KB

Eski 26-07-2009, 21:11   #6
gfb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2009
merhaba arkadaşlar.

ben biophos organik gübreyi kullandım ve gerçekten bitkime yararı büyük oldu.daha önce kullandıklarıma hiç benzemiyo. allah bu ürünü çıkartanlardan razı olsun sayelerinde bitkim gün yüzü gördü yaw

gfb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 15:02   #7
Ağaç Dostu

turko-g's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Bugün bende bu ürünü aldım ve bitkilerime iyi geleceğini umuyorum. Bakalım sonucu tekrar buraya yazacağım.

turko-g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 17:13   #8
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Bende bugün aldım.Morali bozuk (yer değişiklıği stresi) mayer limonumu ve meyvalı kamkatımı şımartmak için kullanacağım.Neticeleri yazarım.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2009, 01:25   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2009
bende bu ürünü aldım arkadaşlar, limon fidelerime verdim,arkasında limona ne kadar verileceğini ağaca göre yazdığından göz kararı koydum,umarım fazla gelmez.Gelişmeleri yazıcam

cobaindyg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2009, 10:34   #10
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili denizakvaryumu bende biophos kompost ve gübre aldım ancak kullanım miktarını çıkaramadım. Balkonumda saksılarda bulunan sebze ve meyva ağaçlarıma kullanma miktarı hakkında bilginiz varmı acaba? saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2009, 22:19   #11
Ağaç Dostu

Ben Biotorf organik bitki toprağını almıştım.

5 nolu mesajda kullanım talimatı resimde var.

Yani aldığınız torbanın arkasında yazılı.

Eski 31-12-2009, 01:31   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2009
Bnde bugün öylesine aldım gübre olarak ama benim kullnım amacım akvaryum içinde tabanda çakılların altına torfa karıştırarak sermekti ama firmayı aradığımda onlar bana akvaryuma koymanızı önermiyoruz dediler... Bitkileriniz için iyi olur ama balıklarınız için nasıl olur bilemeyiz dediler...
Bu konuda daha önce kullanalar var mı?

Ayrıca limon ağaçlarında kullanan arkadaşlaradan sonuçları bekliyorum (en azından erken sonuçları)

marihuan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 23:50   #13
Ağaç Dostu

turko-g's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Benim bu gübreyi bitkilerimde kullanmamdan bu yana 4 aydan fazla olmuş.
Bitkilerimin uyuma mevsimide olsa, ev ortamındaki bitkilerde kullanmamdan dolayı (kışın ısı azalması etkisi olmayacağından) en azından gözle görülür bir etkisi olması gerekirdi ama malesef. Hiçbir artı etki göremedim bitkilerimde.
Belki ilkbahar girişi tabiatın canlanma zamanı uygulama yapsaydım farkedebilirdi...

turko-g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2010, 11:34   #14
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Forumdaki arkadaşların gübrelere bakış açısının genellikle kullandıktan kısa süre sonra gözle görülür etki beklemek yönünde olduğuna şahit oluyorum.

Gübre olupta etki göstermeyecek ürün yoktur arkadaşlar illa ki eninde sonunda bir etki görürsünüz etkisi işe yaramasada güre özelliği yerinde kalır olumsuz şartlar olumluya döndüğünde etki görülmeye başlar.

Bunun mümkün olduğunca erken olmasını beklemek gübre firmalarını sizi etkileyecek derecede hızlı etki gösteren ürünler üretmeye itmek oluyor ki bu daha kötü bir etki diye düşünüyorum şahsen. Çünki erken görülen ve sürekli olmayan her etki sunidir ve hatta başınıza daha farklı dertler açar haberiniz olmaz. Örneğin dengeli değilde hızlı gelişen bitkilerde hastalık ve zarralılara dayanıksızlık, daha çabuk hava şartlarından etkilenme.

Elbette gübrenin erken erken etki etmesi güzel bir özelliktir ama bu etkiyi görmediğinizde işe yaramadığı anlamına gelmz. Zira toprağınızın yapısının veya gübreyi verdiğiniz ortamın ne denli gübreyle etkileşime girdiğini amatör şartlarda bilemezsiniz ve kullandığınız gübrenin belli bir değerlendirme kriterinden geçirmeden işlevselliğini kestiremezsiniz. Bu nedenle çoğunlukla evdeki ya da bahcedeki bitkiler deneme tahtasına döner yok şu işe yaramadı bu yarar mı diye.

İlk olarak toprağınızda organik maddenin artmasını sağlamalı, tuzluluk **** pH özelliklerini bilemli gübre tercihlerini ona göre yapmalısınız ve varsa gübreleriniz kullanım şartlarına dikkat etmelisiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 18:57   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Bu başlığı yeni gördüğüm için daha önce Tavuk gübresi başlığında yazmıştım( mantıksız da olmamış gerçi). Ben geçen seneden beri evdeki bitkilerimde kullanıyorum. Özellikle saksı değişimlerinde çıkan eski torfu yeniden değerlendirebilmek için içine katıp başka bir bitkide kullanıyorum. Paketin arkasında her tür bitki için kullanım miktarı mevcut ama metreküp cinsinden oran olduğu için bunu hesaplamak kolay değil pek Abartmadan biraz serpiştiriyorum ben de. Faydasını bilemem ama zararını görmedim şimdilik. Organik, steril bir kompost gübre işte. Daha ne olsun

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024