agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 3 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 1 Gönderen Muda
  • 1 Gönderen Mad Max
  • 1 Gönderen eceyıldız
  • 3 Gönderen Mad Max
  • 1 Gönderen kursun
  • 2 Gönderen Mad Max

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2017, 07:54   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2017
Kuş gübresi nasıl yakılır?

Muhabbet kuşum var ve kuş kakasının limon filizime iyi geleceğini okudum bu forumda. Şerbet yapma istemiyorum, kokuya karşı çok hassasım, pet şişede su iyla karıştırıp bir süre onu kullanamam. Kuru olarak daha kullanışlı göründü ama bu işlemin aşama aşama nasıl yapılacağını araştırıyorum, anlaşılır bir tarife ulaşamadım :/ Bilen varsa, hiç bilmeyen birine anlatır gibi kısaca anlatabilir mi? Mesela, 1 bardak pirinci yıka, suyunu süz, tereyağında kavur, 2-3 dk sonra 2 bardak su ekle, suyunu çekince ateşten al. Gibi ☺

edahoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 08:53   #2
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Şerbetine dayanamam ama yemeğini severim diyorsunuz..

malina, okursan ve kozcakir beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 11:39   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edahoca Mesajı Göster
Muhabbet kuşum var ve kuş kakasının limon filizime iyi geleceğini okudum bu forumda. Şerbet yapma istemiyorum, kokuya karşı çok hassasım, pet şişede su iyla karıştırıp bir süre onu kullanamam. Kuru olarak daha kullanışlı göründü ama bu işlemin aşama aşama nasıl yapılacağını araştırıyorum, anlaşılır bir tarife ulaşamadım :/ Bilen varsa, hiç bilmeyen birine anlatır gibi kısaca anlatabilir mi? Mesela, 1 bardak pirinci yıka, suyunu süz, tereyağında kavur, 2-3 dk sonra 2 bardak su ekle, suyunu çekince ateşten al. Gibi ☺
Saksının üzerine gübreyi parçalar halinde serin (çok az kullanın, bitkinin fizyolojisini alt üst eder, ağaç zamk çıkartmaya başlar). Üzerini topraklar örtün. Ve, sulayın. Kuş gübresindeki bayaz kısımlar ürik asit kristalleridir. Su içerisindeki çözünürlüğü 60miligram/litre. Su vermeyi ihmal etmeyin.

TCM beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 16:10   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Şerbetine dayanamam ama yemeğini severim diyorsunuz..
Şerbetine dayanamam, dolayısıyla yakma işlemini öğrenmek istiyorum diyorum. Kuru olarak muhafaza etmek, bakım ve sulamaya çocuklarımı da dahil etmek istiyorum. Katkı sağlamak isterseniz engin bilgilerinizi paylaşınız, memnun oluruz.

Eski 05-04-2017, 16:15   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Saksının üzerine gübreyi parçalar halinde serin (çok az kullanın, bitkinin fizyolojisini alt üst eder, ağaç zamk çıkartmaya başlar). Üzerini topraklar örtün. Ve, sulayın. Kuş gübresindeki bayaz kısımlar ürik asit kristalleridir. Su içerisindeki çözünürlüğü 60miligram/litre. Su vermeyi ihmal etmeyin.
Şimdi benim filizler çok minik olduğu için yakma işlemi olmadan toprağa dökmemin kökü çürüteceğini söylemiş yazarlardan biri. Ben bilmem tabi, 1 aylık filizi öldürmez dimi bu taze kakalar? 'Yakma' işlemi nedir bilginiz var mı?

Eski 05-04-2017, 16:51   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Şimdi benim filizler çok minik olduğu için yakma işlemi olmadan toprağa dökmemin kökü çürüteceğini söylemiş yazarlardan biri. Ben bilmem tabi, 1 aylık filizi öldürmez dimi bu taze kakalar? 'Yakma' işlemi nedir bilginiz var mı?
Yakma işlemi için büyük miktarda kuş gübresi ile saman ıslatılıp yığın haline getirilir. Aynı şey keçi gübresi için de söz konusu. Bu yığın, kızışmaya bırakılır (üzerinden gerçekten buhar ve amonyak duman halinde çıkar. Zaman zaman aktarılarak karıştırılır (yığının orta kısmına oksijen girmesi için). Belirli bir süre sonra, gübre kullanıma hazır hale gelir, toz görünümünde olur.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 16:58   #7
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bana sorarsanız kesinlikle kuş gübresini toprakta yağmur vs altında bekletmeden çiçeklere vermeyin. Saksınızın içinde minik beyaz kurtçuklarla dolduğunu görürsünüz. Bende iki defa aynı şekilde oldu.

Bir arkadaşa vermiş olduğum kaynana topuzu kaktüsü nedense hiç büyümedi. Hatta küçüldü. Sanırım öldükten sonra aldım başka bitki diktim. O da öldü. Üçüncü bitkiyi diktim bir süre sonra o da öldü. Toprağa ekstra bir şey yapıp yapmadığını sordum. Topraktaki bir şeyin bitkileri öldürdüğünü anlattım. Bir süre sohbet ettikten sonra iki üç tane kadar kuş gübresi koyduğunu söyledi. Sanırım gübredeki asit toprağı çok fazla da sulanmadığı için bitkinin yaşamasını önlemiş durumda. Bu sefer toprağı değiştirdim. Sıkıntı kalmadı.

Elinizde bol miktarda gübre var ise arada su verebileceğiniz bir yere toprakta bir çukur açarak gömün. Bir yıl sonra ise istediğiniz gibi kullanmaya başlarsınız.

muratcolak beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 19:40   #8
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sanırım sorunumuz şu; bir tane saksıda minik 'limon filizi' miz ve bir tane de kafeste muhabbet kuşumuz var. Kuşun dışkısını zarar vermeden saksıya nasıl aktarabiliriz.

Konuyla ilgili engin bilgim yok ama deneyimim şöyle; güvercinleri olan bir arkadaşımın dışkılarını (bir avuç kadar) iki litrelik bir pet şişeye katıp üzerine de su ekledim ve bir hafta kadar güneşte bekledikten sonra minik domates biber fidelerine kullandım üç dört sulamada bir ve sorun olmadı. Bunları yaparken de rahatsız edici bir koku olmadı.

Eski 05-04-2017, 22:01   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2015
ALINTIDIR :
Bende benimle iştigal eden birazda düşük maliyet ve organiklik isteyen çiftçi ve bahce meraklısı arkadaşlarıma aşağıdaki formülü tavsiye ediyorum, yapıp deneyenler oldukça memnunlar:

Çiftçi bazında rakamlar:
100-200 litrelik varil veya bidon.
10 kg kadar güvercin veya kanatlı gübresi (yanmış yanmamış farketmez, besin düzeyi ve gübre özelliğinden dolayı)
5-6 kg odun külü (potasyum içeriği ve iz element içeriğinden dolayı)
melas ta konulabilir
not:her yapışta yeşil bitki konulmamalıdır
Çevreden toplayacağınız yeşil otlar (hızlı gelişen otlar olursa daha iyidir en yeşilinden)

Hazırlanışı:
Güvercin gübresi ve odun külü bidona konur üzerine kap dolana kadar otlar doldurulur ve kap taşana kadar suyla doldurulur ağzı kapanır, bir kaç günde bir havalandırılır ve karıştırılır. Otların içindeki organik azot suya geçer güvercin ve odun külüde suya öz madde olarak geçer ve bir hafta on gün içinde doğal şelatlanır ve bitkinin alabileceği forma dönüşür. On gün sonra gübreniz hazır oluşan bu suyu süzün ve posayı atın elde edeceğiniz sıvıyı bire yüz suyla seyrelterek her sulamada tüm bitkilerinize yapraktan veya damlamadan verin.

!!!Dikkat!!! OLUŞAN SIVI ÇOK AĞIR VE PİS KOKAR BU NEDENLE KOKU BULAŞMA RİSKİNE KARŞI SÜZME VE AKTARMA İŞLEMLERİNDE UZAK YERDE UĞRAŞMAK GİBİ BİR TEDBİR ALINIZ.

eceyıldız beğendi.
Mad Max Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 23:33   #10
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
...Şerbet yapma istemiyorum, kokuya karşı çok hassasım...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mad Max Mesajı Göster
...!!!Dikkat!!! OLUŞAN SIVI ÇOK AĞIR VE PİS KOKAR BU NEDENLE KOKU BULAŞMA RİSKİNE KARŞI SÜZME VE AKTARMA İŞLEMLERİNDE UZAK YERDE UĞRAŞMAK GİBİ BİR TEDBİR ALINIZ.

Eski 14-04-2017, 09:37   #11
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Çiftçi bazında rakamlar:
100-200 litrelik varil veya bidon.
10 kg kadar güvercin veya kanatlı gübresi (yanmış yanmamış farketmez, besin düzeyi ve gübre özelliğinden dolayı)
5-6 kg odun külü (potasyum içeriği ve iz element içeriğinden dolayı)
melas ta konulabilir
not:her yapışta yeşil bitki konulmamalıdır
Çevreden toplayacağınız yeşil otlar (hızlı gelişen otlar olursa daha iyidir en yeşilinden)

Hazırlanışı:
Güvercin gübresi ve odun külü bidona konur üzerine kap dolana kadar otlar doldurulur ve kap taşana kadar suyla doldurulur ağzı kapanır, bir kaç günde bir havalandırılır ve karıştırılır. Otların içindeki organik azot suya geçer güvercin ve odun külüde suya öz madde olarak geçer ve bir hafta on gün içinde doğal şelatlanır ve bitkinin alabileceği forma dönüşür. On gün sonra gübreniz hazır oluşan bu suyu süzün ve posayı atın elde edeceğiniz sıvıyı bire yüz suyla seyrelterek her sulamada tüm bitkilerinize yapraktan veya damlamadan verin.

!!!Dikkat!!! OLUŞAN SIVI ÇOK AĞIR VE PİS KOKAR BU NEDENLE KOKU BULAŞMA RİSKİNE KARŞI SÜZME VE AKTARMA İŞLEMLERİNDE UZAK YERDE UĞRAŞMAK GİBİ BİR TEDBİR ALINIZ.[/QUOTE]

Merhaba, çiftçi bazında değilde balkon bazında ele alacak olursak 5lt suya ne kadar kuş gübresi ve odun külü koyalım.

Mad Max beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2017, 19:12   #12
Ağaçsever

10 lt suya 1 kg güvercin gübresi 0,50 kg (yarım kg) odun külü koyabilirsiniz birazda yeşil otu elinizde parçalayıp içine atabilirsiniz ece hanım .

Eski 15-04-2017, 08:22   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın Mad Max,
Yaptığımız karışımı ne kadar bekletebiliriz.

eceyıldız beğendi.
kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2017, 14:05   #14
Ağaçsever

süzdükten sonra ağzını sıkıca kapatıp 1 ay beklettiğim oluyor benim ama bekledikçe kokusu kötüleşiyor fena kokuyor yani .

kursun ve eceyıldız beğendi.
Eski 16-04-2017, 02:34   #15
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mad Max Mesajı Göster
10 lt suya 1 kg güvercin gübresi 0,50 kg (yarım kg) odun külü koyabilirsiniz birazda yeşil otu elinizde parçalayıp içine atabilirsiniz ece hanım .
Çok teşekkür ederim.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
günre nasıl yakılır, kuş gübresi yakma

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024