agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2012, 19:35   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Bitkilerin ihtiyaçlarının farklı olduğu muhakkaktırda, diyelimki aynı alana 10 kg 2+2+2 vermekle 1 kg 20+20+20 vermek aynı etkiyi bırakmazmı. Tabii ki bu dediğim eşit NPK karışımı için. yine örnek olarak karşılaştırmayı 15+15+0 ile 20+20+20 arasında yapmamak gerekir.

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2012, 15:24   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2012
bu konu başlığını baştan sona okudum. ama tatmin olmadım. (zaten mesajların bir kısmı polemik olmuş)
bende 8-8-8 NPK gübre var. 1 lt suya 2 ml karıştırıyorum ve kendi kurduğum damla sulama sistemi ile sürekli bitkinin dibine veriyorum. (tamamen amatör balkon sebzecisiyim) uygulamasında suyla karıştırıp yapraklara püskürtün yazıyordu ama ben bu forumda biraz araştırdıktan sonra suyla verebileceğime kanaat getirdim.
azıcık ilim irfan ve mantık sahibi olarak canlıların beslenmelerinin fiziksel ve kimyasal bir takım olayların sonucu olduğunu biliyorum. ama burdaki yazışmalardan anlamadığım NPK veya benzeri, kimyasal yolla elde edilen gübreler zararlı mı değil mi? zira NPK dediğimiz azot-fosfor-potasyum. üretici alıyor belirli miktarlarda bu elementleri ve karıştırıp satıyor. bitki ise bu elementleri gelişimi için gerekli kimyasal tepkimelerde kullanıyor.
bu forumda topraksız tarım sayfalarca anlatılmış. orda da bildiğiniz gibi suya bazı mineraller karıştırılıyor. o zaman o uygulama da zararlı. haksız mıyım? o mineraller de bir takım kimyasal tepkimelerle elde ediliyor.
son olarak uzadığını da biliyorum ama organik gübrenin tamamıyla organik olması için üretimine giren maddelerin de tamamen organik olması gerekmiyor mu? bana kalırsa dünyada % 100 organik diye bir şey yok. bu ideal durumun oluşabilmesi için tamamen izole bir ortamda hiç kirletilmemiş suyla hiç kirletilmemiş besinlerle hiç kirletilmemiş bir havayla belli başlı üretimin tamamlanması gerekir ki benim mantığıma göre zaten bu mümkün değil?

kıssadan hisse NPK veya benzeri kimyasal gübrenin zirai ilaçlarla anlamsal olarak karıştırılmaması gerekir.

saygılar ve sevgiler...

civanmukti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 23:05   #33
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Arrow

Bugun organik sivi gubre aldim (Meyve ve sebzeler icin). 3/2/5.5 orani yaziyor ustunde.
Mart-Nisan-Mayis-Eylul-Ekim icin haftada 1 defa
Haziran-temmuz-Agustos icin haftada 2 defa olarak tavsiye edilmis.
1litre sivi gubreye 100 litre su onerilmis.
Ama 1 m² ye ne kadar kullanilmasi tavsiye edilmemis. Goz karari kullanacagim demek ki

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 23:12   #34
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sebzelerde metrekareye göre bir ölçü sizi yanıltabilir. Sulama yaparken her bir sulamada kaç litre su kullanırsınız? Ya da her bir kök için ne kadar su harcanıyor? Bu sorulara yaklaşık da olsa bir yanıt bulabiliyorsanız ölçüyü buna göre hesaplayabilirsiniz.

Bir tavsiye. Organik gübreli suyu kuru toprağa değil de önceden nemlenmiş toprağa vermek daha iyi sonuç verir.

zebra beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 08:06   #35
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sebzelerde metrekareye göre bir ölçü sizi yanıltabilir. Sulama yaparken her bir sulamada kaç litre su kullanırsınız? Ya da her bir kök için ne kadar su harcanıyor? Bu sorulara yaklaşık da olsa bir yanıt bulabiliyorsanız ölçüyü buna göre hesaplayabilirsiniz.

Bir tavsiye. Organik gübreli suyu kuru toprağa değil de önceden nemlenmiş toprağa vermek daha iyi sonuç verir.
Tesekkurler meyveliTepe. Yukarida sordugunuz sorulara ne yazik ki cevap bulamadigim icin, asiriya kacmadan, goz karari verecegim topraga. Fideleri Mayis ayi gibi koymayi dusunuyorum adalara, acaba simdiden sivi gubreyi versem topraga (haftada 1 defa), yarari olur mu yoksa ugrasmaya degmez bir is mi olur? (Azotun uctugunu duymustum o yuzden)

Eski 21-03-2013, 16:05   #36
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Acele etmeyin. Fideleri diktikten bir süre sonra sonra başlarsınız

zebra beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 16:15   #37
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Acele etmeyin. Fideleri diktikten bir süre sonra sonra başlarsınız
Tesekkur ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024