agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2013, 23:34   #271
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tasci Mesajı Göster
Sayın Lilium,

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Pulluk çiftli derken, çift pulluk demiri var aynı anda toprağı sürerek, daha fazla yer sürülmüş oluyor.
On hp çapa makinası çift pulluk çekemez, çekmesi için çok kumsal yer olması gerekir, sert yerde de yerin sertliğinden patinaj yapar, tek pulluk kesici ve derinlik tekerleği kullanmalısınız.
Çift pulluk alacağınıza keşke döner pulluk alsaydınız.

aviator34 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 09:42   #272
Ağaçsever

kernep's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2012
Loncin lc900 model makineyi dün kullandım.İlk gözlemlerim olumlu.Yaklaşık 750 m2 yer çapaladım.Servis ve yedek parça konusuna dikkat etmenizi öneririm.

kernep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 10:58   #273
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kernep Mesajı Göster
Çapa makinesi piyasası tam elektronik piyasası gibi.Ortalık yalandan dolandan geçilmiyor.Yıllarca tarım makineleri servisi yapan biri hondanın 6.5 beygir gücünde motoru olmaz,kağıdını değiştirip 5.5 beygirlik motora 6.5 yazıyorlar diyor.Ayrıca italyan malı diye satılanların da çoğu çin malı.Ben de doğrudan çin malı olan bu ürünü tercih ettim.
Benim başıma da şu geldi: satıcı makineye 8 beygir diyor, eğilip bakıyorsunuz makinanın üstündeki metal etikete, 6 beygir yazıyor. Bu ne diyorsunuz, "abi üstünde yazana bakma bunun gücü 8" diyorlar..

Ayrıca Taral da bile kullanılan motorların bazıları çin malı. Motor kısmına bağlanılan şanzıman vs. Türk olur. Şunu da vurgulamak lazım, özellikle bu şanzıman, diğer metal aksam işçilikleri hepsinde bir felaket. Ben Anadolu Motor'dan iki günde illallah dedim, sonra Sn. Aviator34'e illa ki Taral al diye tutturdum, sonuç ikisinde de benzer problemler yaşadık.

Demek ki bu çapa makinesinde kalite beklemek çok doğru değil. İyi bir demirci ahbabınız olacak, ıvır zıvır tüm kırık dökükleri toplayacak..

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 22:21   #274
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Merhaba, benim aklımdaki soruysa şu; Bahçedeki ayrık otları bu çapalama sırasında çoğalmaz mı? Yani işleri zorlaştırmaz mı? Ve 200-250 m2'lik bir alanda kullanmak mantıklı mı?

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 20:47   #275
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Ağaç Dostları Merhaba,

Bu hafta sonu çapa makinesine demir teker taktım. Çift olan pulluğun bir demirini söktüm. Pulluğu derine batırmadan ağır ağır sürmeye başladım. Tekerleklerin demir olması patinajı engellemiyor, sadece ağırlığından ve demirlerin toprağa biraz daha girmesinden dolayı faydası oluyor.

Acemilik bir yandan, patinaj bir yandan, motorun ağırlığı bir yandan sürme işi benim için çok zor bir hale geldi. Sayın Lillium'un dediği gibi tek pulluk kesici de takarak biraz daha kullanışlı hal getirmeyi düşünüyorum.

Pulluk kesici, pulluğun kaldırdığı toprağı keserek düzlemesini mi sağlıyor?

tasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 21:33   #276
Ağaçsever

kernep's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Merhaba, benim aklımdaki soruysa şu; Bahçedeki ayrık otları bu çapalama sırasında çoğalmaz mı? Yani işleri zorlaştırmaz mı? Ve 200-250 m2'lik bir alanda kullanmak mantıklı mı?
Çoğalır.Fakat bunun için çapa yapmaya gerek yok,Her koşulda çoğalıyorlar.Elden geldiğince kökleri ayıklayıp bahçeden uzaklaştırmak ve ya ilaçlamak gerekiyor sanırım.Alan konusuna gelince,küçük çapa makineleri zaten bu kadar alanlar için uygun.

Eski 16-04-2013, 07:05   #277
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
[QUOTE=Ayrıca Taral da bile kullanılan motorların bazıları çin malı. Motor kısmına bağlanılan şanzıman vs. Türk olur. Şunu da vurgulamak lazım, özellikle bu şanzıman, diğer metal aksam işçilikleri hepsinde bir felaket. Ben Anadolu Motor'dan iki günde illallah dedim, sonra Sn. Aviator34'e illa ki Taral al diye tutturdum, sonuç ikisinde de benzer problemler yaşadık.

Demek ki bu çapa makinesinde kalite beklemek çok doğru değil. İyi bir demirci ahbabınız olacak, ıvır zıvır tüm kırık dökükleri toplayacak..[/QUOTE]

Benim Çapa makinelı römork'um inanılmaz işler yapıyor ama yaparken de zaiyat veriyoruz.
1.İlk gün römork'un el frenini çektim elimde kaldı.Küçük bir kaynak yapılmış türk malı ya hemen belli ediyor.
2.Çapa makinesı'nın akü yatağı 2 yerinden de kırıldı ve akü çalışmıyor.iple çekerek çalıştırıyoruz.fabrikasını arıyorsun (taral zeytinburnu) fabrikadan çıkarken akü konmaz satıcı kendi ilave eder diyor satıcıyı arıyorsun abi akü garanti dışıdır diyor e ne yapacağız sen oraya uydur bir şeyler ömürlük olsun diyor.

Kaynak makinesi aldık bir tane onunla eskisindende daha sağlam yaptık.
Yinede ben çapa makinalı şanzımanlı römorku arazi aracı olmayanlara, şiddetle tavsiye ediyorum.

Lilium beğendi.

Düzenleyen aviator34 : 08-05-2013 saat 16:46
aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 16:41   #278
Ağaçsever

kernep's Avatar

arkadaşlar yaklaşık 1 hafta oldu,benim çin malı makineyle bahçe çapalıyorum.Şimdiye kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Bahçe biraz büyük(5.5 dönüm) ve otlu

Eski 23-04-2013, 19:25   #279
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Pulluk kesici, pulluğun kaldırdığı toprağı keserek düzlemesini mi sağlıyor?
Hayır pulluğun önünden giderek toprağı çiziyor ve pulluk da toprağı dipten keserek deviriyor.
Yani daha düzgün bir kapatma sağlanmış oluyor.

Görsel aramada yaptım ama bulamadım, köyde birinde olacak resimleyebilirsem buraya koyarım.

Eski 23-04-2013, 19:35   #280
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Taral da bile kullanılan motorların bazıları çin malı. Motor kısmına bağlanılan şanzıman vs. Türk olur. Şunu da vurgulamak lazım, özellikle bu şanzıman, diğer metal aksam işçilikleri hepsinde bir felaket. Ben Anadolu Motor'dan iki günde illallah dedim, sonra Sn. Aviator34'e illa ki Taral al diye tutturdum, sonuç ikisinde de benzer problemler yaşadık.
Taralın eski ürünlerinin çoğu kısmı ve motoru italyan lombardiniydi çin rekabetiyle olacak ki oda modaya uydu.
Elimde olan taral 40 em dizel lombardini motor on yıldan fazla oldu kullanıyorum kendi hatalarımdan kaylaklanan sorunlardan başka sorun çıkarmadı ve halen kullanıyorum iki kez çapalarını bitirdim yenisiyle değiştirdim ben yoruldum o yorulmuyor, artık peşinden gitmesi ağır gelmeye başladı, ahhh gençlik ahh genç olacaksın ki peşinden koşturasın.

ayazkentli ve aviator34 beğendi.
Eski 23-04-2013, 21:17   #281
Ağaçsever

Bende Çin malı Rainbow çapa makinesi var. Çok sorun yaşıyorum, iki sene garantisi var ama şimdiden bir çok sorun çıktı. Sorunlar ufak olduğu için ve şu sıralar makineye çok ihtiyacım olduğu için servise götüremedim.

Ağaçların diplerini açmak için bayağı işe yarıyor. Pulluk taktım, pek beceremedim, belki acemeliği atınca ondanda memnun olabilirim.

Satıcıların anlattığı gibi bir günde 3-4 dönüm yeni başlayanlar çapalayamıyor. Ben şimdilik anca 1 dönüm yapabilirim. Bahçenin toprak durumuda çok önemli, daha elverişli yerlerde çok daha fazla iş çıkartılabilir.

Çapa makinesinde bıçakların arasına giren otları nasıl temizliyorsunuz? Beni biraz uğraştırıyor.

Eski 23-04-2013, 22:15   #282
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Kesinlikle en zevksiz kısmı. Biz şu el tırmığı ve bağ bıçağı kombinasyonu ile maça çıkıyoruz.

Zamanınız, enerjiniz ve paranız varsa, önceden tırpanla otları biçmek maça bir sıfır önde başlamanızı sağlıyor. Ya da çok sık durup otları tam keşmekeş olmadan temizlemek de daha başka bir çözüm.

Eski 23-04-2013, 22:53   #283
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Çapa makinesinde bıçakların arasına giren otları nasıl temizliyorsunuz? Beni biraz uğraştırıyor.
Bunun için kendi isteğime göre özel bir bıçak yaptırdım onunla temizliyorum. Resimlemek hiç aklıma gelmedi.

Eski 24-04-2013, 08:46   #284
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Dün nihayet yüksek kademeli basınçlı su pompam ortadan iki ye ayrıldı oda rahatladı bende rahatladım.
Datsu servisi yeni motor ile değiştireceğini söyledi bakalım göreceğiz.

Çamtepe beğendi.
Eski 24-04-2013, 08:52   #285
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Bende yeni aldığım çapa makinemi ilk defa kullanayım dedim ama toprak tavında olmadığı için birde dizime kadar otlu bir yere çapa yapmaya çalışınca, resmen topraktan ot dan lastik oldu.
Çapa nasıl yapılır ? bunu da iyi bir öğrenmek lazım sanırım...

Eski 24-04-2013, 23:42   #286
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Çapa nasıl yapılır ? bunu da iyi bir öğrenmek lazım sanırım...
Bak bu doğru işte.

Dilimin döndüğünce anlatayım

Çapa makinası otlu ve nemli yaş yerde çalışması oldukça zordur,(Çapalar hemen dolar iş görmez temizlemek için epey zaman harcarsın temizleyinceye kadar da canın çıkar) Ya otu biçip çapalayacaksın, ya yerin kurumasını bekleyeceksin (Yine ot dolanır ama yer yaş olduğu kadar olmaz) Yer biraz kuruysa otuda parçalayabiliyor.

Ben şöyle yapıyorum.

Sonbahar da fazla derin olmadan otun kökünü bozacak derinlikte çapalıyorum ki ilk baharda toprak tava gelinceye kadar ot da fazla büyüyemiyor bu evrede de ilk bahar çapalamasını yaparak oluşan ot kökünü bozuyorum.

En yorucusu da ilk baharda ki çapalama sonrakilerin de spor yapıyorum.

Eski 25-04-2013, 08:24   #287
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

sayın lilium, 10 gün sonra yaklaşık her fidana 50 kilo kadar organik madde (kompost,leonardit,perlit,hayvan gübresi,orman toprağı) vereceğim ancak uygulama konusunda kafamda hala soru işaretleri var

1-Kitaplarda fidanın taç izdüşümüne 15-20 cm genişliğinde ve derinliğinde hendekler açılarak bu organik maddeyi içerisine koyup kapatılabilir diyor.Böyle olduğunda da 250 çukuru açmak 4 **** 6 kişi ile bir kaç günde yapılabilir ve haliyle maliyet artacak.(300-500 tl)

2- Benim düşündüğüm ise her fidanın taç izdüşümüne bu 50 kilo organik maddeyi dökerek çapalama yapsam toprak organik madde ile karışsa daha iyi olmaz mı ? yoksa çok üstte kalmaları sıkıntı olur mu ?

Eski 25-04-2013, 09:38   #288
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Döküp çapa yapsan daha iyi, ama Sn. Lilium'un dediği gibi önce otları biçmekte fayda var.

Kompost varken hayvan gübresine gerek var mı bu arada? Zaten sıhhi olmayan iyi yanmamış gübre olmasın diye komposta yöneldik?

Eski 25-04-2013, 09:48   #289
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
2- Benim düşündüğüm ise her fidanın taç izdüşümüne bu 50 kilo organik maddeyi dökerek çapalama yapsam toprak organik madde ile karışsa daha iyi olmaz mı ? yoksa çok üstte kalmaları sıkıntı olur mu ?
Düşündüğünüzü yapınız sayın aviator34, 50 kilo maddeyi hendekler açarak bir yere verip kapatmak yerine taç iz düşümüne yayıp çapamakinasıyla derincene işleyiniz, gübre toprakla daha güzel karışacak daha yararlı olacak.

Hatta size önerdiğim gübreyi daha kullanmadıysanız onuda katıp kullanabilirsiniz.

Kitapaların yazıldığı yıllarda çapa makinaları yoktu, bel küreğiyle bellemek de işçilik maliyet açısından ek bir gider olacağından daha basit şekliyle hendek açıp veriniz denmiş. Kök gübresi hariç Hangi gübre olursa olsun bir yere topluca konması uygun değildir.

Kök gübresi hariç deyimim fidanı ekerken çukurun dibine konmasından bahsediyorum. Mümkün olsa da onuda o derinliklerde taç iz düşümlerine koyabilsek

aviator34 beğendi.
Eski 25-04-2013, 10:07   #290
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Döküp çapa yapsan daha iyi, ama Sn. Lilium'un dediği gibi önce otları biçmekte fayda var.
Sayın Çamtepe, daha önce de dediğim gibi otun her iki yönde artıları eksileri var, yer tavsız biraz yaşsa çapalara dolanır durur, yer kuruysa çapalar otu parçalayabiliyor doğal olarak kompost oluyor, yer yaş olunca da biçmek en doğrusu fakat bu seferde bu kompostan yararlanamıyorsun ya da ayrı yapmak gerekiyor.

Bir ilave daha yapayım, ot fazla büyüdüğünde de ya da yayılıcı guruptan ot varsa toprak çabuk kuruyup tava gelmiyor,
O nedenle uygun koşullar bulunduğunda ot çok büyümeden müdahale etmek en doğrusu.

Çamtepe beğendi.
Eski 25-04-2013, 12:00   #291
Ağaçsever

Sayın Lilium,

Sonbaharda çapalama işlemi zor olmuyor mu? Yaz bitmiş toprak kuru olduğu için, sert yerde çapalama işlemi nasıl yapılıyor?

Eski 25-04-2013, 21:58   #292
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

ilk baharda çapaladıktan sonra ve sulamalardan sonra tekrar çapalıyorum dolayısıyla da toprak sert olmuyor, en zoru ilk bahardaki.

Eski 26-04-2013, 15:41   #293
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster

Kompost varken hayvan gübresine gerek var mı bu arada? Zaten sıhhi olmayan iyi yanmamış gübre olmasın diye komposta yöneldik?
aç gözlülük başka bir şey değil.

Şimdi benim bahçeme 50 metre uzaklıktaki meraya köylüler ahırlarından çıkan gübreleri yanması için o bölgeye döküyorlar kimisi tarlasına alıyor kimisi bırakıyor abartısız 25-30 obek oluşmuş durumda kimisinin tepeleri yeşillenmiş içini kazıp bakmasan burada gübre var diyemezsin. (350-400 ton hayvan gübresi)
Hal böyle olunca o simsiyah olmuş,içi solucandan geçilmeyen,kavrulmuş gübreleri kullanmamak saflık gibi geliyor bana geçen hafta gittiğimde konteynırın yanına 3 römork boşalttım.

Düzenleyen aviator34 : 09-05-2013 saat 09:19
Eski 26-04-2013, 15:52   #294
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Düşündüğünüzü yapınız sayın aviator34, 50 kilo maddeyi hendekler açarak bir yere verip kapatmak yerine taç iz düşümüne yayıp çapa makinesiyle derince ne işleyiniz, gübre toprakla daha güzel karışacak daha yararlı olacak.
Benim de kafama da yatan bakım gübrelemesi bu yönde.Şu kompostumuz da bir gelemedi

Eski 26-04-2013, 15:54   #295
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Hatta size önerdiğim gübreyi daha kullanmadıysanız onuda katıp kullanabilirsiniz.
Gübreleme olarak 6-7 nisan da her fidana 1 su bardağından biraz fazla (250 ml) 21.05.10 olarak verildi 1 ay sonra dozajı düşürerek (100 ml) tekrar uygulayacağım.

Eski 26-04-2013, 16:30   #296
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
yahu degerli kardeşim
elinde ve köyünde madem hazine bulmuşsun
ne kompostu arıyorsun
dök kardeşim ne bulduysan
o hazineyi insan kaçırırımı

Lilium ve aviator34 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 17:04   #297
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
aç gözlülük başka bir şey değil.

Şimdi benim bahçeme 50 metre uzaklıktaki meraya köylüler ahırlarından çıkan gübreleri yanması için o bölgeye döküyorlar kimisi tarlasına alıyor kimisi bırakıyor abartısız 25-30 obek oluşmuş durumda kimisinin tepeleri yeşillenmiş içini kazıp bakmasan burada gübre var diyemezsin. (350-400 ton hayvan gübresi)
Aç gözlülükle bunun ilgisi yok, insan aradığını yakınında bulunca ve kıymeti bilen olursa altın bulmuş gibi olur.

Bu bahsettiğin gübreleri görmüştüm ve biraz hayıflanmıştım kıymeti bilinmiyor diye, bence hiç durma veriyorlarsa dönüme 10 ton dökebilir ve çapa makınasıyla karıştır.

Alıntı:
Gübreleme olarak 6-7 nisan da her fidana 1 su bardağından biraz fazla (250 ml) 21.05.10 olarak verildi 1 ay sonra dozajı düşürerek (100 ml) tekrar uygulayacağım.
Bu kadar sık gübreleme yapmayınız birde haziranda bir uygulama yaparsınız kafi gelir.

alimallah ve Safranlı beğendi.
Eski 27-04-2013, 08:28   #298
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
degerli dostlarım
türlü türlü yollalr deneyip toprak aşkına bir şeyler yapıyoruz
ama hayvan gübresini hiç bir şey tutamaz
yarım saat önce arabada yine yengemlerle
bir pat patımız olsa ne güzel topragı pamuk gibi yapardık diye konuştuk
madem sırası geldi
herşeyimizi paylaştığımız bu dostlar sofrasında
ailemin dahi bilmediği sırrımı yazayım
sürekli takip ettiğim sahibinden.com sitesinde aralık ayında güzel bir çapa makinası ilanı vardı
ilanda almanyadan özel getirilmiş 10 hp arkadan çapalı çok az kullanılmış diyordu
ilanı veren alanyada doktor olduğunu bu aletide babası için bir dostları vasıtasıyla özel getirtiklerini söyledi
aylar sonra ise babasının rahmetli oldugunu söyledi
kendisinin doktor oldugunu aslında çok sevsede bahçeye vakit ayıramadıgını bu yüzden sattıklarını söyledi
telde konuşurken yalovada arsa larının oldugunu ve bizim çınarçık ilçemizde tatile arada geldiklerini söyledi
çoçuklugunda yalovada çok tatil yaptıgını söyledi
babasının rahmetli olması nedeniyle depoda kaldıgını orjinal almanca belgeleriyle verecegini söyledi
Allahın hikmeti ilk te ben aramışım
bende kış ayı oldugu için ben size aydan aya ödeme yapayım borcum bittimi bana yollarsınız dedim
toplam 2300 tl ye anlaştık
hemen kapora kabilinden 300 tl yatırdım
bir ay sonra bin
iki ay sonra bin olmak üzere borçumu ödedim
ilk iki ödemede hep konuştuk
son ödemede ayrıca konuşma ihtiyacı hissetmeden havaleyi yaptım
sonrasını artık tahmin edeceksiniz
telefonda yok
açmıyor
ara ara yok
sonra bu telefon kapalıdır dendi
hemen sahibinden .coma yazdım
sacvılık yazısı olmadan bilgileri veremeyiz dediler
çaresiz hayatımda ilk defa savcılıga gittim
dekontları gösterdik
savcıdanda hafif yollu sitemlerini işittim.
insan hiç mal gelmeden parayı yatırır mı dedi
bende doktor moktor diye inandım
yarı yalovalı diye tamamen teslim oldum
birde babasının vefatı dolayısı ile üzüntülerini paylaştık ve sabırlar diledik
arada telefonu cevaplamayınca yarım saat sonra dönüyor
ameliyattaydım diyordu....
eee bende nasıl şüphe edeyim....
teske etseydim....
param gitti
savcılıktan haber yok
sahibinden.com dan da haber yok
toprak aşkına doğa aşkına vede pat pat adına benim açımdan iyi para olacak 2300 tl gitti
sağlık olsun artık
durum bu
dostlara küpe olsun....

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 10:00   #299
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Sayın dafranlı kusura bakmayın ama bi inceden güldüm kendi kendime.
Bu sizin iyi niyetinizden karşınızdaki insanı kendiniz gibi gördüğünüzden kaynaklanmış yoksa sütü bozuk insan o kadar çok ki sağlık olsun. Manuel'e devam...

Eski 27-04-2013, 11:38   #300
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Geçmiş olsun sayın safranlı, teknoliji denen hızlı erişimi sağlayan internet ortamlarında iyi niyeti suistimal edenler vardır ve var olacaklardır da.

Buna benzer bir olay benim başımdan da geçti fakat sonucu böyle olmadı, yapmış olduğum soyma makinasını kırşehirden biri istedi olur vereyim dedim, abi ben peşin ödeyemem taksit yaparmısın dedi, böyle bir imkanlarımızın olmadığını ve peşin olabileceğini söyledim,
Peki dedi ben size aydan aya ödeme yapsam ödeme bittikten sonra makinayı gönderseniz olur mu dedi,

Bana güveniniz varsa tabi ki olur dedim.

Adamın söylediği söz aynen şu. Ben ticaret yapandan ve aracıdan korkarım siz esnafsınız yamuk yapmaktan korkarsınız yapamazsınız, ben size güveniyor ve ilk taksidi hemen yatırdı, sonraki iki taksidini de yatırdı ve biliyormusunuz son taksidini yatırdığında aramadı bile ne zaman göndereceksin diye, ben hasaplarıma bakınca fazla para olunca ekstıra çektirip kimin yatırdığını öğrendim ve kendilerini arayıp makinanı şu gün gönderiyorum dedim ve gönderdim.

Yani demek istediğim güven duyulmak duygusu çok güzel bir şey. Bu zamana kadar Boğazımızdan haram geçmedi çok şükür, bundan sonrada geçirmesin allah.

Etiketler
çapa, yabani ot

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024