agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-10-2014, 19:46   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Einhell BG-MT 3360 LD Benzinli Çapa Makinası - - 300 TL - S A T I L M I Ş T I R -- İLGİLENEN HERKESE TEŞEKKÜRLER...

Herkese selamlar,bu sene yaz'a girerken babam için aldığımız ve aşağıda detaylarını bulabileceğiniz Einhell BG-MT 3360 LD Benzinli Çapa Makinasını arazimiz çok ve iri taşlı olduğundan verimli kullanamadık. (maksimum 2-3 saat kullanıldı ) yani özetle her şeyi ile sıfır ayarında makina...Yeni makina aldığımız için şu an boştadır ve piyasasının yarı fiyatına satmayı düşünüyoruz.Forum arkadaşlarıma duyurmak isterim. (Faturalı ve garantisi devam ediyor) Makinanın ne kadar verimli ve işe yarar olduğunu linkini verdiğim hepsiburada. com kullanıcı yorumlarında anlayabilirsiniz.

Einhell BG-MT 3360 LD Benzinli Çapa Makinası - - 300 TL - S A T I L M I Ş T I R -- İLGİLENEN HERKESE TEŞEKKÜRLER...

Düzenleyen burhanumit : 04-11-2014 saat 21:18 Neden: Satıldı
burhanumit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2014, 03:57   #362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burhanumit Mesajı Göster
yani özetle sıfır ayarında makina...Yeni makina aldığımız için şu an boştadır ve piyasasının yarı fiyatına satmayı düşünüyoruz.Forum arkadaşlarıma duyurmak isterim. (Faturalı ve garantisi devam ediyor)

[/url][/B]
Keşke satın almadan önce forum arkadaşlarına bir danışsaydınız.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2014, 20:51   #363
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Name:  IMG_4606.jpg
Views: 15169
Size:  72.5 KB

Weima 9 hp çapa motorumuz. 10-50 dönüm arası bahçesi olanlar için ideal bir motor. Kuyruk miline uygun olan aparatlar takılabiliyor. 1. viteste saatte 5 km, 2. viteste 10 km hıza ulaşabiliyor. 2 dönümlük alanı yaklaşık olarak 1,5 litre mazot ile çapalıyor.

Toprak tava gelmiş ise 2 sefer çapalamada toprak un gibi oluyor. Fotoğraftaki alandan 2 sefer geçilmiştir. Kitapçıkta 30-35 cmlik bir derinlik yazsada toprağa göre bu derinlik 50 cm kadar oluyor.

TCM, feast3874 ve Eray G. beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 17:45   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burhanumit Mesajı Göster
Einhell BG-MT 3360 LD Benzinli Çapa Makinası - - 375 TL

Herkese selamlar,bu sene yaz'a girerken babam için aldığımız ve aşağıda detaylarını bulabileceğiniz Einhell BG-MT 3360 LD Benzinli Çapa Makinasını arazimiz çok ve iri taşlı olduğundan verimli kullanamadık. (maksimum 2-3 saat kullanıldı ) yani özetle sıfır ayarında makina...Yeni makina aldığımız için şu an boştadır ve piyasasının yarı fiyatına satmayı düşünüyoruz.Forum arkadaşlarıma duyurmak isterim. (Faturalı ve garantisi devam ediyor)

Einhell BG-MT 3360 LD Benzinli Çapa Makinası Fiyatı
GSM NO: 0505 2513221
tabii ki sizlere danışssam daha iyi olurdu ama sorun makina'da değil ki , makina uygun toprak ya da tarla tipinde canavar bence,sorun bizim bahçenin toprak yapısında

burhanumit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 10:05   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2014
Arkadaşlar, 1500-2000 Bütçe ile çapa makinası almak istiyorum kullanışlı olan önerebileceğiniz makinalar var mı?

KaRTaL1903- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 20:04   #366
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yarkin Mesajı Göster
Sn. maybach; Piyasada capalama makinalarina degisik tipte römorklar var. Bu sekilde bahceye gidip gelmek,yük tasimak icin ideal. Iyi de, topragin sert ve tasli oldugu yerde tepen - sarsan makina karsisinda yapilacak tek sey, pulluk ile sürmek ve tiller (kaz ayagi) cekmek. Bunlar da hazir olarak veya bir demirciye yaptirarak kullanmak mümkün olabilir. Ben arkasi dar, üzerinde oturabilecegim ayni zamanda pulluk ve tiller cekebilecegim bir olasilik ariyorum aslinda. Hatta bu fazla büyük olmuyan ama 4 ceker le kuvvetlendirilmis olmasini istedim. Bu arada bir sey buldum. Zannedersem bu yurt disindan geliyor. ismarlama yapiliyormus. Burda da sorun sanzimanli olmasi! Capam sanzimanli. 2 sanziman ne ise yariyacak`ki! Firmaya fiati sordum 2 gündür cevap alamadim. Bekliyorum.
Merhaba arkadaşlar bu konuyu görüp üye oldum.
3250m2 bir bahçem var ağaç ve hobi amaçlı sebze yetiştiriyorum. Traktör bulmak ağaçları kırmadan sürdürmek oldukça zahmetli oldu ve pubert pro2 5.5 hb bir çapa makinası aldım.
sonra gördüm ki çapa makinası ile bahçeyi çapalamak çok daha zahmetli
bu arkadaşın gösterdiği resimdeki benzeri bir alet geliştirdim.
şu an resimleri yok ama dah önce yaptığım bir protatifi var onları ekleyeyim. yapmak ya da yaptırtmak isteyen arkadaşlara örnek olsun.

resimde ki 1 kol arkadaki aparatı aşağı yukarı hareket ettiriyor.
2. arkaya pulluk, tırmık, kaz ayağı ve yine benim icadım olan ayrı bir motor ile hareket alan çapa grubu gibi malzemeler takılıyor.
3 ise yapacak arkadaşlar çok dikkat etsin döner bir sistem çapa makinası ve arka bağlantıyı hareket olarak birbirinden ayırıyor. yani çapa makinası önünüzde sağa sola yalpa yaparken siz arkada stabil kalıyorsunuz.

şimdi bunun daha gelişmiş bir versiyonunu yaptım. çapa makinasına 13 jant ve lastik taktım arkaya da ayrıca arka tekerlerden hareket alarak ayrı bir çapa ünitesi daha ekledim.
daha da geliştirilebilir.

ozencan43 beğendi.
hacamat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 20:38   #367
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yarkin Mesajı Göster
Sn maybach. Dediginiz gibi,pulluk karasaban gibi derine dalmaya caba gösterir. Bunu engellemek ve mesafeyi saglamak üzere pulluk basina bir tekerlek - cember konurdu.
Bu cember - tekerlek hem pullugun agirligini paylasir hemde dalma mesafesini ayarlardi.
Pulluk kenarina ( sürülmemis tarafta dönen) takilan cemberin üst tarafinda kalin bir lama demir olacak. Bu lama demirin üst tarafinda kasayi olusturan yerde 2 deliklli karsiligi olanin icinden gececek. Tekerlek baz alinarak. örnegin; 10 - 20 - 25 gibi ölcüleri baz alan delikler olacak. Arzu edilen mesafe iki delik arasina civata veya delikli pim ile sabitlenerek olabilir. El freni ve celik tel ise sadece pullugu gerektiginde yukariya kaldirabilmek amacina dönük olmali derim. Bosaldiginda yere temas edecek seklinde. Ayrica bir fikrim daha var. Nasil olurdu bilemiyorum. Arkadaki pullugu veya tilleri gerektiginde agac kenarlarina yaklasabilmek icin, saga sola haraketli yapilamazmiydi? Belki ekstra hareketli tek pulluk da olabilirdi belki! Bir düsünelim...
Sn maybach ben 15 marttan evvel hic bir seye basliyamiyorum malesef. Ama yapacalariniz icin bende seviniyorum. Direksiyon filan hic sart degil. Yaptiklarinizin detayini merak ediyorum. Benim ufkumu da acacagina eminim. Olasi bazi yerlerde katkim olursa bende sevinirim. Allah isinizi rast getirsin.
Not: Bu yapilanlar - üretilen fikirlerin, ilgi duyan cok kimseye ilham vereceginden eminim.
bu meseleyi ne yaptınız merak ettim doğrusu bir netice aldınız mı?

Eski 29-10-2014, 09:03   #368
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hacamat Mesajı Göster
...sonra gördüm ki çapa makinası ile bahçeyi çapalamak çok daha zahmetli
...
Benim 750 m.kare yerim var ve üstteki arkadaşın çapa makinasını almak istiyorum. Zahmetli derken neyi kastediyorsunuz?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 17:47   #369
Yeni Üye

zahmeti şu 3 dönüm araziyi çapa makinası ile işlemek bana çok zor geliyordu. günde ortalama 750 m2 yer yapıyordum ve akşam kollarımı koyacak yer arıyordum o kadar yoruluyordum yani. küçük bahçeler için kullanışlıdır.

TCM beğendi.
Eski 31-10-2014, 22:00   #370
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2014
kaan paletli çapa makinelerine hayran kaldım lakin anladığım kadarıyla arka frezesi sökülmüyor keşke sökülüyor olsaydı askı koları olsaydı da oraya pulluk çizel römork vb. takabilseydik ve yine kuyruk mil çıkışı da olsaydı(var da kendi frezesine göre yapılmış galiba normal çapa makineleri gibi dik çıkmıyor)
böyle olsaydı mini traktör niyetine ne güzel kullanırdım 2014 yılında paletli traktöre binerdim

Eklenen Resimler

zeyve beğendi.
yusuf_18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2014, 22:19   #371
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hacamat Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bu konuyu görüp üye oldum.
3250m2 bir bahçem var ağaç ve hobi amaçlı sebze yetiştiriyorum. Traktör bulmak ağaçları kırmadan sürdürmek oldukça zahmetli oldu ve pubert pro2 5.5 hb bir çapa makinası aldım.
sonra gördüm ki çapa makinası ile bahçeyi çapalamak çok daha zahmetli
bu arkadaşın gösterdiği resimdeki benzeri bir alet geliştirdim.
şu an resimleri yok ama dah önce yaptığım bir protatifi var onları ekleyeyim. yapmak ya da yaptırtmak isteyen arkadaşlara örnek olsun.

resimde ki 1 kol arkadaki aparatı aşağı yukarı hareket ettiriyor.
2. arkaya pulluk, tırmık, kaz ayağı ve yine benim icadım olan ayrı bir motor ile hareket alan çapa grubu gibi malzemeler takılıyor.
3 ise yapacak arkadaşlar çok dikkat etsin döner bir sistem çapa makinası ve arka bağlantıyı hareket olarak birbirinden ayırıyor. yani çapa makinası önünüzde sağa sola yalpa yaparken siz arkada stabil kalıyorsunuz.

şimdi bunun daha gelişmiş bir versiyonunu yaptım. çapa makinasına 13 jant ve lastik taktım arkaya da ayrıca arka tekerlerden hareket alarak ayrı bir çapa ünitesi daha ekledim.
daha da geliştirilebilir.
hakikaten güzel aparat. ancak el arabası tekerlerine fren sistemi nasıl uydurdunuz? veya gerek görmedinizmi? düz yolda biraz süratli giderken nasıl duruyorsunuz?

yeni yaptığınızın resimlerini de görebilirmiyiz???

çok mu sordum?

ozencan43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 11:24   #372
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
ÇAPA REMORK - YouTube
Sanırım şuna benzer bişey yapmaya çalıştınız

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 11:07   #373
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozencan43 Mesajı Göster
hakikaten güzel aparat. ancak el arabası tekerlerine fren sistemi nasıl uydurdunuz? veya gerek görmedinizmi? düz yolda biraz süratli giderken nasıl duruyorsunuz?

yeni yaptığınızın resimlerini de görebilirmiyiz???

çok mu sordum?
bunu yolda kullanmak için yapmamıştım o yüzden de frene gerek duymadım.
yeni yaptığım apratla çapa makinam küçük bir traktör vari bir şey oldu. resimlerini bahçeye gider gitmez çekip paylaşacağım.

ozencan43 beğendi.
Eski 06-11-2014, 11:11   #374
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
ÇAPA REMORK - YouTube
Sanırım şuna benzer bişey yapmaya çalıştınız
evet bunu yapmaya çalışmıştım.
toplam bana maliyeti 100tl oldu. bunlar kaça satılıyor bilemiyorum. ama ben yaptığımda bu aparatlar yoktu

Eski 20-12-2014, 19:35   #375
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Ben de bir çapa makinesi önerisi istiyorum.Yaklaşık 2 dönümlük bir fidanlık tesis ettik.Fidanlar bu sene 3 yaş oluyorlar.Traktörle işliyoruz ama artık zarar verir düşüncesindeyim.Bir çapa makinesi şart olacak.Arazi kumlu toprak.İşlemesi kolay olur.Öyle çok derin işlemeye gerek duymuyorum.Kullanması kolay tavsiye edeceğiniz bir model arıyorum.Bazıları en az 8 beygir olsun diyor. bazıları da çok yoruyor insanı diyorlar.Kafam karıştı.O yüzden siz değerli dostların önerilerine ihtiyacım olacak.

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 11:32   #376
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
Ben de bir çapa makinesi önerisi istiyorum.Yaklaşık 2 dönümlük bir fidanlık tesis ettik.Fidanlar bu sene 3 yaş oluyorlar.Traktörle işliyoruz ama artık zarar verir düşüncesindeyim.Bir çapa makinesi şart olacak.Arazi kumlu toprak.İşlemesi kolay olur.Öyle çok derin işlemeye gerek duymuyorum.Kullanması kolay tavsiye edeceğiniz bir model arıyorum.Bazıları en az 8 beygir olsun diyor. bazıları da çok yoruyor insanı diyorlar.Kafam karıştı.O yüzden siz değerli dostların önerilerine ihtiyacım olacak.
Benim bahçemde kumlu bir toprak yapısına sahip ben 52 kg ağırlığında 6,5 hp lik bir motoru olan çapa maki nası aldım 5 dekar meyve bahçemde iş görüyor memnumum.

kenan kırca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 17:23   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
Merhabalar sayın sapinuva benim deneyim sizin gibi araştırmadan 3 dönümlük bir hobi bahcem var taralın M 40 8.5 beygir gücünde 175 kg agırlıgında alttan capalı bir capa makınası aldım fakat beninde yerim kumlu oldugu için çapa çok derine battı ikinci bir capa yaptıgımda çok yerde yürümez oldu beni çok yordu birde yük kollarda oldugu için kulununuzu çok yorar sattım arkadan frezeli modelini aldım karar yinede sizin kolay gelsin

Safranlı beğendi.
e-mutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 19:36   #378
Yeni Üye

acemi23's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2015
Çapa makinesı için Yardıma ihtiyacım var.

acemi23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 19:47   #380
Yeni Üye

acemi23's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2015
Buraya yazı nereden yazılır.Çapa önerisi isteyecektim..Yardımm..

acemi23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 20:39   #381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2015
.Selam Acemi23 .Ben Kama by reis sr1z 100 aldım 7 hp benzinli. 4dönüm tarlamı çapaladım. .pullukta kullandım, arık açmada kullandım. 70 yşında babamda kullandı. çok memnun kaldık. Yamaç yerin varsa büyük makina almanı tavsiye etmem ,hem ağır ve yüksek oluyor devrilir. 2.vitesi hiç kullanmadık çok seri az yakıtla çok iş yaptık. daha önceleri almadığımıza pçman olduk.

zeybekahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 20:51   #382
Yeni Üye

çapa makinası tavsiyesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi23 Mesajı Göster
Buraya yazı nereden yazılır.Çapa önerisi isteyecektim..Yardımm..
kama by reis al rahat edersin . kaliteli makinadır. youtube Halit erdal yaz çalışmasını gör. 2014 de 1250 tl ye aldım.

Eski 23-03-2015, 12:45   #383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Ben kamanın 8 hp lik benzinli çapa makinasını kullanıyorum 1 dönüm bahçe 2-3 saatte bitiyor.
Arkadaşım 20 dönüm alanı 10 hp dizel makina ile 4-5 saatte yapıyor.
İki bahçede düz ve işlenmiş toprak 1. viteste yavaş ve derinden çapalanıyor.
İstense daha hızlı da yapılabilir.
Artı el alışkanlığı ve ustalık farkı da oluyor alışkın kişi hiç yorulmadan iş yapabiliyor.
Ben ilk zamanlar bıçakları yanlış takmışım çok sıkıntı çektim ve yorucu oldu önemli bi konu dikkat etmek lazım

TCM beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 14:18   #384
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2011
"Arkadaşım 20 dönüm alanı 10 hp dizel makina ile 4-5 saatte yapıyor."
dikkat çekici bir ifade.
20 dönümü bu makine ile 4-5 saatte ne yapıyor? ağaç dipleri mi?

benim 35 dönüm yerde ağaç dipleri için böyle bi alet işe yarar mı diyorsunuz?

cyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 18:48   #385
Ağaçsever

gundam's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
ben de 40 dekar bahçem için bahçe traktörü, 10 hp dizel el çapası ikileminde kaldım.

gundam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 19:04   #386
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
Paranızı boşa harcamayın. Çapa makinalarının gücü çok düşük. Hiçbir işe yaramıyorlar.

enginyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2015, 14:21   #387
Yeni Üye

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cyilmaz Mesajı Göster
"Arkadaşım 20 dönüm alanı 10 hp dizel makina ile 4-5 saatte yapıyor."
dikkat çekici bir ifade.
20 dönümü bu makine ile 4-5 saatte ne yapıyor? ağaç dipleri mi?

benim 35 dönüm yerde ağaç dipleri için böyle bi alet işe yarar mı diyorsunuz?
.. Selam arkadaşım 35 dönüm arazide çapa makinesinin arkasından koşmaktan yorulursun. bahçe traktörü ile duyargalı rotovatör kullan ..

Eski 20-08-2015, 15:09   #388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
Yardım!

selamlar,
6000 m2 bahçemin %90'lık kısmı ağaç dikili, birazıda sebzelik alan, kumlu, içinde yumruk kadar taşları olan, düz bir bahçe. Daha çok bahçemdeki, ağaçların etrafındaki otları öldürmek için, ara sıra da remork kullanmak için bir çapa motoru almak istiyorum, ancak nasıl bir makina alacağıma karar veremiyorum. Kimisi 10-12 hp dizel makina almalısın diyor, Kimisi kullanımı çok zordur, 6,5 hp benzinli makinadan şaşma diyorlar. Tabi benzinlinin birde 2+1 ve 3+1 olanları var. Esnaf elinde ne varsa kesinlikle onu öneriyor, fazla soru sordun mu bırak git edası yapıyorlar. Kafam çok karıştı, acil yardım lütfen.

övünç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2015, 10:51   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
Sanırım herkes bahçede.
Yukarıda bahsettiğim konuyla ilgili tecrübe ve yorumunuzu bekliyorum.

övünç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2015, 12:43   #390
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
merhaba; römork kullanacaksan 6.5 hp küçük gelebilir, romörk için 10-12 hp dizel uygundur, ama ağır ve kullanımı zordur, 6.5 hp benzinli alacaksan 3+1'i tercih et, honda motorlu yağmur, bertoloni veya antrac olabilir. ama 6.000 m² nin tamamını bu çapa ile yapayım dersen küçük gelebilir. Ağaç aralarını traktör ile ağaç diplerini çapa ile yapacaksan olabilir.

övünç beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çapa, yabani ot

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024