agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 1 Gönderen kuzen38
  • 1 Gönderen bitkiseli
  • 1 Gönderen atakartal
  • 1 Gönderen Hasan
  • 2 Gönderen alpix
  • 3 Gönderen dağçiçeği
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen alpix
  • 1 Gönderen hakansalihoglu
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2008, 06:15   #1
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Vitamin ve mineral hapları

bitkiler icin gerekli olan besin maddeleri ile ilgili bir konu var forumumuzda

http://www.agaclar.net/forum/showthr...640#post260640

Benim merak ettigim insanoglunun kullanabildigi vitamin ve mineral haplarının bitkilere uygulanıp uygulanamayacagı... Ben açıkcası kullananlardanım, ama bir faydasının olup olmadıgını görebilecek bilgi ve deneyime sahip degilim. Zararı da oluyor olabilir bu konuda da bilgi sahibi degilim. Biraz deneme yanılma, biraz ya tutarsa mantıgı benimki...

Örnegin GNC marka çinko tabletlerimi suda eritiyorum. Sonra damla sulamayla benzer mantıkla evdeki bitkilerimin köklerine az az veriyorum. Bu uygulamayı bakır, magnezyum, karışık mineralleri de kapsayan sekilde zaman zaman uyguluyorum. Dozajı mantık dahilinde ve dualar eşliginde döküyorum.

Hangi topraga uyguluyorum: Gecen sene diyelim ki saksıda domates yetistirdim. Kış dönemine girerken kökünden kesip sulamayı kesiyorum. kökü kuruyunca topragı harmanlıyorum. Bahar döneminde ekim yapmadan önce topraga normal mineral karışımlı su veriyorum 1-2 kez. Bunu yapma sebebim domatesin genelde nadasa birakilan, yani benim bildigim anlamıyla topragı tüketen bir bitki olması. Ekmeden önce topragı yeniden mineral bakımından zenginleştirme çalışması diyebiliriz.

Hemen bir tecrübemi aktarayım: 3 sene önce bir önceki sene ürün veren saksıdaki topraga hiçbir mineral vermeden ektigim tohumdan sıfır verim aldım domatesde. Aynı topragı yazdıgım yöntemle aynı tohumla birleştirdigimde bir sonraki sene tekrardan ürün almayı başardım.

Bu dogal ve dogru bir sonucmuydu yoksa şansla mı ilişkilendirmek lazım üstatların orumlarını bekliyorum. Sevgiler.

HasatZamanı beğendi.
kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 13:36   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Kuzen38, bu konuyla ilgili bilgi almak için arama yaptığımda yazınızı buldum.

Bir arkadaşımda gördüğüm 3 adet spathyphyllum ve benjamin o kadar dikkat çekici, yaprakları canlı ve parlaktıki anlatamam, vitamin kullanıp kullanmadığını sordum, sadece eşinin kendisi için aldığı zencefil haplarından düzenli olarak kullandığını ve spathyphyllumların 3-4 tane kocaman bembeyaz çiçek açtıklarını söyledi, ayrıca çok eskiden halamın Almanya dan gelen vitamin haplarını evdeki süs bitkilerinde kullandığını ve bitkilerinin çok geliştiğinden bahsettiğini hatırlıyorum, kimseyi yalnış bilgilendirmek istemiyorum, sadece gördüklerim doğrultusunda bizim kullandığımız vitamin haplarının bitkilerimize faydalı olabileceğini düşünüyorum, bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa sevinirim.

HasatZamanı beğendi.
bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 14:49   #3
Yeni Üye

atakartal's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Bitkilerde Vitamin kullanımı

Büyük yapı malzemeleri satan yerlerde bitki vitaminleri görüyorum,acaba gerçektende yararları oluyor mu ve çeşitleri olduğundan dolayı hangisi daha iyi kullanan biri cevaplayabilirse sevinirim

İyi Günler

HasatZamanı beğendi.
atakartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 15:03   #4
Ağaçsever

Hasan's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2005
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atakartal Mesajı Göster
Büyük yapı malzemeleri satan yerlerde bitki vitaminleri görüyorum,acaba gerçektende yararları oluyor mu ve çeşitleri olduğundan dolayı hangisi daha iyi kullanan biri cevaplayabilirse sevinirim

İyi Günler
Merhaba Atakartal,
Bitki besinini hangi tür bitkilerde kullanacağınızı da yazarsanız daha faydalı bilgiler alabilirsiniz.

İyi günler.

HasatZamanı beğendi.
Hasan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 08:02   #5
Yeni Üye

alpix's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Angry insan için üretilmiş vitaminlerin bitkilerde kullanımı

merhaba arkadaşlar.Benim merak ettiğim ve şu an denemelerine başlamak üzere olduğum,insanlar için üretilmiş vitaminlerin eriyik olarak kullanılıp kullanılmayacağı?aranızda deneyen ve bilgisi olan varmı?bundan önce tesadüfen c sandozla yapmış olduğum bir denemede bitkinin roketlendiğine sahitolmuştumşimdi ise decavit vitaminini denemek istiyorum.konuyla alakalı deneyimleri olan var ise yardımlarını bekliyorum

lolla ve HasatZamanı beğendi.
alpix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 13:18   #6
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Seneler evvel adını unuttuğum vitamin ilaçlarımı denemek amaçlı sardunya saksıma atmıştım. Sardunyalarımın yaprakları diğerlerinin iki misli büyük olmuştu. Fakat çiçek açıp açmadıklarını göremedim. Çünkü denemeyi yazın yapmıştım ve tatil bitince eve dönmüştük. Ama zararının olmadığını gayet güzel yetiştiklerini söyleyebilirim.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 15:02   #7
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Bitkilerde gelisim icin c vitaminin onemli oldugunu ehow'da okumustum.Sivisini kullandigimizda gelistigini duymustum,yakinda denemeyi dusunuyorum ama orani nasil tutturmak lazim bilmiyorum (oksijenli su 1 ltye 2 yemek kasigiydi),bir de zencefilli haplar herhalde iyilesmeyi sagliyor.Bugun okullar tatil diye zaplanirken Melek'te Sems diye bir kadina rastladim.Ne kadar dogrudur bilinmez ama dedikleri makul geldi,zencefilin faydalarinin arasinda iyilestirme,yenilenme ozelligi bulunuyormus,Kuran'da gecen tek baharatmis ( valla onun yalancisiyim )

HasatZamanı beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 22:32   #8
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Vitamin-Ilac Yardimi

Merhaba,
Uzun bir yolculuktan cikmis bir hindistancevizim var ...

Kendisinin ortama adapte olarak direncini kaybetmemesi icin vitamin takviyesi kullanmak istiyorum.Piyasadaki hangi urunu onerirsiniz bu konuda:hem bitkiye zarar vermeyecek aksine bir faydasi olma ihtimali bulunan ? Mine hanim ozellikle sizin cevabinizi bekliyor olacagim.
Saygilar

HasatZamanı beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 12:31   #9
Yeni Üye

alpix's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
bitkide çeşitli vitamin denemeleri

uzun zamandır merak ettiğim hatta forumdada konuyla alakalı sorular sorduğum bitkilerde çeşitli vitamin ve türevleri denemelerini merakıma yenilerek kendim uygulama yaptım işte size şu anki sonuçları.

Name:  Resim 017.JPG
Views: 32391
Size:  38.7 KB

Name:  IMG_0054.JPG
Views: 32132
Size:  32.1 KB

Name:  IMG_0065.jpg
Views: 33934
Size:  36.0 KB

Name:  Resim 015.JPG
Views: 32942
Size:  39.4 KB

sonuçlardanda anlaşılabileceği gibi şuanda en iyi gelişimi sağlayan bitki su uygulaması yapılan onu EM,pekmez ,decavit takip etmekte gerçi su kadar yeşil ve diri değiller.

sadece Em uygulanan bitki hepsinden 2cm daha yüksek ancak su verilen bitkiden cılız.kök gelişimindede sıralamada herhangi bir değişiklik yok.

ilerde gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim (bu arada uygulama yapılan bitki salcalık kırmızı biber)

alpix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2019, 15:17   #10
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Merhaba arkadaşlar vitamin deneme sonuçlarını paylaşır mısınız ?

HasatZamanı beğendi.
hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2021, 15:22   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HasatZamanı Mesajı Göster
D vitamini yağda çözünen bir vitamin. Bitkiye vermek için cyclodextrin gibi bir molekülle kaplayıp suda çözmeniz gerekiyor. Aksi durumda D vitamini suda çözünmez. Cyclodextrini hayvan hücre kültürlerinde yağda çözünen molekülleri sıvı içerisine dağıtmak için kullanırlar. Ucuz değildir. Bitki doku kültüründe thiamin.HCl, pridoxine.HCl ve nicotinic asit vitaminlerini kullanırız. Bitki doku kültürü sistemi steril bir sistemdir. Mikroorganizma içermez. Dış ortamda ise bu vitaminleri mikroorganizmalar karbon, azot ve kükürt kaynağı olarak kullanırlar.

Fidancı27 beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2021, 13:43   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2021
Yardım

Fidancı27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024