agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 4 Gönderen malina
  • 3 Gönderen Cumhur Tonba
  • 2 Gönderen Selahattin Yılmaz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2006, 17:24   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Toprakta Çözünebilir Saksı

Name:  saksi5.jpg
Views: 3120
Size:  13.4 KB

Toprakta Çözünebilir Yuvarlak Saksı

Name:  saksi8.jpg
Views: 3217
Size:  22.1 KB

Saksılar, %50 sfagnum yosunu, %50 ağaç lifleri ve pH seviyesini ayarlamak amacıyla eklenen az miktarda dolomitik kireç karışımından yapılmıştır.
Sfagnum yosunu; mükemmel bir kök oluşumu, drenaj ve havalanma sağlarken, ağaç liftleri saksının şeklinin korur.

Kökler saksıyı kolaylıkla deler ve hava ile temas ettiğinde dışa doğru uzamasını durdurur (hava budaması). Dışa doğru uzamasını durduran kökler, saksı içerisinde yeni kökler geliştirerek mükemmel bir kök sistemi oluşturur. Şaşırtma sırasında saksı çıkartılmadan ekim yapılır ve büyümesi duran kökler yanal ve dikey olarak büyümelerine devam eder. Bu yüzden bitkide şaşırtma şoku diye tabir edilen etki görülmez. Saksı aktarıldığı ortamda organik etkileşim sonucu çözülür ve ortamın organik yapısını zenginleştirir.

Name:  saksi3.jpg
Views: 2758
Size:  15.4 KB

• Şaşırtma şoku olmaz, hızlı ve kolay dikim sağlar

• Jiffy Saksı, yetiştirme ortamının bir parçasıdır. Yetiştirme harcı ile bir bütün hale geleceğinden içerisine konacak karışımdan tasarruf sağlar.

• Kök sıkışmaları ve kıvrılmaları oluşmaz. Mükemmel kök geliştirmiş kaliteli bir fide elde edilir. Organik tarım yapan üreticiler tarafından kullanılabilir.

• Mükemmel nem tutma özelliği sayesinde sulama sıklığını azaltır. Bitkinin hızlı büyümesini sağlar

• Yüzeylerindeki ince gözenekler sayesinde optimum havalanma sağlayarak plastik saksılardaki gibi terleme yapmaz.

• Plastik materyaller gibi çevreye zararlı değildir. Doğada kendiliğinden çözünen organik yapısıyla çevre dostu bir üründür. Toprağa organik madde katarak olumlu etki yapar.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 22:49   #2
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
İzmir Fuarı'nda vardı ve çok kullanışlı görünüyordu.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 21:28   #3
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Sayın Malina.
Bulunduğum mahalde geniş alanlarda kavun karpuz ekimi yapılmaktadır. Sizinde bildiğiniz gibi fide ler naylon poşet içerisinde yetiştirilmektedir. Genellikle tarlaya şaşırtma anında bu poşetler maallesef gelişi güzel atılmaktadır. Ne kadar durumu anlatsanızda, ne kadar naylon poşetin topraklarımız için zararlarını belirtsenizde bunun önüne geçilememektedir.
****** bu saksıyı üretenler işin ekonomik yanınıda düşünmektedir. Sormak istediğim şudur. Plastik su bardağı büyüklüğünde toprakta çözünebilir üretim yapılabilirmi? Bu konuda çalışmalar varmı? **** sizin duyumlarınız.
Böyle bir üretim olsa çok güzel bir olay olur diye düşünüyorum. Biz köyde ikamet ettiğimiz için birçok yenilikten ya haberimiz olmuyor **** geç oluyor.
Saygılarımla.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2008, 22:29   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili Cumhur Tonba, üretimde verim artışı ve başarı tarımdaki gelişmelere paralel olarak son teknolojiyi uygulayarak ve yeni arayışlar içerisinde bulunarak gerçekleşiyor. Maalesef ki bizim çiftçimiz boğuşmak zorunda olduğu sorunladan bunları yapmaya vakit bulamıyor.

Bu saksı ürünleri konusunda ise maliyetler sizin için biraz yüksek olabilir, her ne kadar sayıca yüksek alımlarda fiyatlar düşsede bu tür ürünler maliyet olarak size yüksek gelebilir, tabi yinede tercih nedeni size ait. Örnek verecek olursak bu ürünlerden naylon poşet adet başına 1-2 kuruş maliyet getirse de yukarıdaki gibi saksıdaki gibi bir ürün size adet başına 10-20 kuruş maliyet getirecektir.

Bu konuyla ilgili olarak tarım fuarlarını özellikle takip etmenizi öneririm zira bu sizin yeniliklerle tanışmanızı sağlayacak ve yeniliklerin irtibatını sağlamış olacaksınız.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2008, 12:05   #5
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Sayın Selahattin Yılmaz Bey.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben zaten üretim yapmıyorum. Emekliyim. İlk gayem çevremizin kirlenmemesi. Daha temiz, goğaya saygılı bir üretim yaptırmak bu gayede nasihatlarda bulunmak. Elimden geldiğince takip etmeye çalışacağım.
Ayrıca bayramınızı en iyi dileklerimle kutlarım.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2018, 02:11   #6
Ağaçsever

emrecey's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Bu saksılar toprakta ne kadar sürede çözünüyor. Bir arkadaş bitki öldü saksı daha çözünmedi diyordu.

emrecey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 02:04   #7
Ağaçsever

hakansalihoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2019
saksılar hakkında güncel bilgi verebilecek var mı ? evde filizlendirdiğim çiçeklerimi dikicem her seferinde saksı değiştirmek yerine bununla bir süre durur sonra yenilerim evet arkadaşlar güncel bilgi nedir ? toprakta ne kadar sürede çözünürler.

hakansalihoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024