agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2015, 09:31   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Ben de burada bulunan ve bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan marka ve model tavsiyesi isteyecektim. Depolardan 2 ve 2,5 inçlik boru çıkışlarına takılmak üzere selenoid vana ve zamanlayıcı tavsiyesi istiyorum. Söz konusu arazide elektrik olmadığından zamanlayıcıların pille çalışması gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 13:56   #152
Ağaç Dostu

Bu konuda kimsenin tecrübesi yok mu?

Eski 29-03-2015, 12:43   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
yardıma ihtiyacım var :(

arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum yeni uye oldum çok bilgili arkadaşlar var onların tecrübelerinden yararlanmak istedim aşağıda basitce planını çizdiğim bahçeme damlama sulama sistemi kurmak istiyorum elimde 2 tonluk dik depom ve SM 220/2 SUMAK (2,2 HP) Santrifüj Pompam var bunlardan nasıl yararlanabilirim arazimin birazı eğimli şimdiden yardımlarınız için teşekkürler hepinize kolay gelsin

Eklenen Resimler

falgon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 09:00   #154
Ağaç Dostu

İyi gunler. Eğim yok dediğiniz baçenizin sol üst köşesine deponuzu yerden 1 metre kadar yükseğe koyup pompanızı da hemen depo çıkışına koyarsanız ve ana borunuzu krokiye göre sol üst kenardan sağ üst kenar istikametinde koyup damlamalarınızı krokiye göre yukarıdan aşağıya döşerseniz sanırım sorun olmaz. Ancak bahcede bulunan ağaçların miktarı ve dikim aralıkları da damlama döşenmesinde önem arzediyor. Nacizane fikrim budur, kolay gelsin.

Eski 17-12-2015, 22:44   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2015
*** arkadaslar babamdan kalma araziye ceviz dikmeyi planliyorum. ama sulama problemi var. suyun bulundugu yerden
yukseklik yukarisi 120 metre
uzaklik 420 metre
egim 25-35 C
su kaynagi cay kuyu acma imkani var
arazi buyuklugu 63000 m2

onerebileceginiz ekonomik sistem ve fiyatlari tahmini ne olabilir

H.AKIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 23:07   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2016
İyi günler.
Malum yaz mevsimi yaklaşıyor ve yaklaşık bir aylık deplasmana gideceğim bu yaz

Bu süre zarfında kimseye çiçeklerimi sular mısın ağaçlarıma bakar mısınız diyerek rahatsızlık vermek istemiyorum.

Daha önceden balkonumdaki çiçek ve ağaçlar için damlama sulama sistemi kurdum. Sistemimde spagetti borulara t bağlantılarla bağlanmış 15 tane ayarlanabilir damlama var. Bu sisteme bir adet sulama zamanlayıcı ve depo ekleyerek hem bu süre içerisinde rahatlıkla dışarıya çıkabilmeyi ve depo ile de hep debiyi dengelemeyi hem de daha sonra gübreleme yapabilmeyi hedefliyorum.

Sistemimin basit bir krokisini yaptım. Yatırım yapmadan önce size danışmak istedim.

Balkondüzenim basit şekilde aşağıdaki gibi:

1 Adet Rainbird otomatik sulama zamanlayıcı

1 Adet kuluçka sistemlerinde kullanılan su deposu(Şamandıralı)

Bu sistemi daha değişik bir şekilde kurmam gerekiyorsa yardımlarınızı alabilir. Selenoid vanalarla kurulan düşük debili sistemler var ama nasıl kuracağım hakkında bir bilgim yok. Detaylı bilgi alacağım kimseyi de bulamıyorum.

bigadicking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2016, 12:23   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2015
Ben bu konuya 2 aydır kafa yoruyorum bir sonuç alamadım. 10 gün şehir dışına çıktım çıkarken saksıları suya oturttum maalesef hepsi solmuş toprak çürümüş.

İlk olarak serum seti alıp damla sulama sistemi denedim. Bunda depodaki suyun miktarına göre damla sıklığı azalıyor ya da artıyor. Uzun vadede verimli değil.

İkinci olarak piyasada pille çalışan musluğa takılan zamanlayıcılar satılıyor 100-150 tl arasında bunları araştırdım. Bunlar en mantıklısı fakat bir arızada musluktaki suyu serbest bırakıp evde su baskını olma ihtimali var. Su deposuna taksan basınç yok bu cihazlar musluk suyu basıncı ile çalışıyor.

Üçüncü olarak kendim arduino kullanarak selenoid vana ile bir elektronik devre yaptım. Bunda suya basınç gerekmiyor serbest akan su oluyor fakat elektronik devrede ısınma gözlemledim garantisi yok. Adaptörle çalışıyor uzun sürede yangın çıkar mı o da sorun.

Yani temiz bir çözüm bulamadım bulursam buraya yazarım.

ilkerk88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 03:15   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Bence en akıllıcası, saksıları komşuya emanet etmek.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2017, 11:07   #159
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkerk88 Mesajı Göster
Ben bu konuya 2 aydır kafa yoruyorum bir sonuç alamadım. 10 gün şehir dışına çıktım çıkarken saksıları suya oturttum maalesef hepsi solmuş toprak çürümüş.

İlk olarak serum seti alıp damla sulama sistemi denedim. Bunda depodaki suyun miktarına göre damla sıklığı azalıyor ya da artıyor. Uzun vadede verimli değil.

İkinci olarak piyasada pille çalışan musluğa takılan zamanlayıcılar satılıyor 100-150 tl arasında bunları araştırdım. Bunlar en mantıklısı fakat bir arızada musluktaki suyu serbest bırakıp evde su baskını olma ihtimali var. Su deposuna taksan basınç yok bu cihazlar musluk suyu basıncı ile çalışıyor.

Üçüncü olarak kendim arduino kullanarak selenoid vana ile bir elektronik devre yaptım. Bunda suya basınç gerekmiyor serbest akan su oluyor fakat elektronik devrede ısınma gözlemledim garantisi yok. Adaptörle çalışıyor uzun sürede yangın çıkar mı o da sorun.

Yani temiz bir çözüm bulamadım bulursam buraya yazarım.
Bence en temizi ihtiyacınıza göre bir su deposu, sonrasında uygulayacağınız selenoid vanalı damlama sulama sistemi. Hiçbir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. En azından belli aralıklarla sulama yapar.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2018, 20:58   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Arkadaşlar Merhaba, bende aşağıdaki linkte bulunan kontrol ünitesini yurt dışından arkadaşım getirmiş. Bu ünite ile nasıl bir otomatik sulama sistemi kurabilirim.

http://ziraisulama.com/otomatik-sula...sil-ayarlanir/

ibrahim982 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2019, 08:56   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2018
Merhaba Arkadaşlar,
Yaklaşık 4 mt yükseklikte bir depom var. Kendi basıncıyla damlama sulama yapmak istiyorum. Bunun için 9V selenoidli 1" çapında bir vana aldım. Fakat basınç altında çalışıyormuş sanırım. Bu sistemde ne tür bir vana kullanmam gerekiyor ?

hobi bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2019, 14:48   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2019
Merhaba arkadaşlar,
Bende Kendi sistemimi birazcık anlatmak istiyorum. bilg. müh. Dr. olarak çalışmaktayım. hobi olarak uğraştığım bahçem sayesinde tarım 4.0 için çalışmalar yapmaya başladım. sulama için çok güzel bir çözüm geliştirdim tam otonom olarak çalışmakta. fakat bazı bilmediğim noktalar. var.
yardımlaşacak arkadaşlarla birlikte sistemi hem paylaşmak hemde geliştirmek istiyorum.

mahmutdur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2019, 14:46   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2018
Damlama sulama

Merhabalar,

Damlama sulama ile ilgili bir kaç sorum var.

YouTube daki videolarda iki tane damlama sulama borusu (resimde no 1) veya bir tane boru ve ağacın etrafında bi halka (resimde no 2) ile sulama yapılabilir deniliyor.

Sorular:

1- hangi damlama tekniği sizin deneyip de tavsiye ettiğiniz?

2- birinci seçimde tamamı delikli boru mu kullandınız?

3- saatte 4lt mi veya 2lt damlayan boru mu kullanmam lazım.

şimdiden teşekkür ediyorum.

Selamlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen Ceviz-71 : 21-04-2019 saat 20:17
Ceviz-71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2019, 01:33   #164
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ceviz-71 Mesajı Göster
Merhabalar,

Damlama sulama ile ilgili bir kaç sorum var.

YouTube daki videolarda iki tane damlama sulama borusu (resimde no 1) veya bir tane boru ve ağacın etrafında bi halka (resimde no 2) ile sulama yapılabilir deniliyor.

Sorular:

1- hangi damlama tekniği sizin deneyip de tavsiye ettiğiniz?

2- birinci seçimde tamamı delikli boru mu kullandınız?

3- saatte 4lt mi veya 2lt damlayan boru mu kullanmam lazım.

şimdiden teşekkür ediyorum.

Selamlar
İki yöntem de kullanılabilir. Öncelik su gereksiniminiz. Ağacınızın su gereksinimini saptadıktan sonra yerleşimlerden birini seçebilirsiniz.
Genel olarak, ağacın yapraklarının sınırladığı çevrenin izdüşümü olan alan kök alanı olarak düşünülüyor. Siz bu alanı nemlendirmeye çalışıyorsunuz.
Düzenli sulama ile sağlanmak istenen ağacın istediği su miktarını sağlamanız. Hortumunuzdaki delik sayısı ile delikten akıtılan su miktarının çarpımı, o bölgeye aktardığınız su miktarını belirler. Toprak hangi orandaki suyu emebiliyorsa o debideki suyu aktarmanız önemli.
Genel olarak, zamanınız da var ise, az miktardaki suyu uzun zamanda aktarmak sağlıklıdır. Olabildiğince eşit dağılım faydalıdır.

sderya beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2019, 09:31   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2019
Su kaynaklarının giderek azalmasıyla birlikte daha az kaynak ile daha çok verim elde etmek zorunluluk hale gelmiştir. Çiftçiler kuraklık, hızlı buharlaşma, yanlış sulama, yeraltı sularının tükenmesi/kirlenmesi ve su kaynaklarına erişim eksikliği gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Akıllı sulama, suyu kullanma ve yönetme şeklinizi değiştirerek bu zorlukları aşmanızı sağlar.
esular akıllı sulama sistemi ile birlikte sulama bölgelerinizi kablosuz olarak kontrol etmenizi sağlıyoruz. Otomatik sulama senaryoları, hava nemi, toprak nemi ve yağış durumu gibi çözümler ile tam otomatik kontrol edilebilir kablosuz akıllı sulama hizmeti sağlanmaktadır. Bu sayede daha fazla ve daha yüksek kalitede verim elde etmeniz sağlanırken maliyetlerinizde önemli ölçüde azalmaktadır. 10+ yılı aşkın pil ömrü ve lokalde 10 Km’ye kadar kablosuz iletişim imkanı kablolama ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.
Yetiştirilen ürünün her anını istediğiniz her yerden kablosuz sensörler ile kontrol ve analiz edin. Akıllı sulama sistemi tarlanızdaki pompalarınızı, vanalarınızı ve sensörlerinizi kablosuz olarak Wi-Fi, GSM, Bluetooth vs. yönetmenizi sağlar. esular Akıllı Sulama Otomasyonu uzaktan güncellenen senaryolar ile tüm kontrolün sizin elinizde olmasını sağlar. Peyjaz ve park alan sulamalarında, sera sistemlerinde, golf ve futbol saha sulamalarında, tarım arazilerinde, damla sulama sistemlerinde ve akıllı şehir uygulamalarınızda mobil ve web uygulamalarıyla tek noktadan yönetilebilen, pilli, kablosuz ve tam otomatik geri beslemeli esular Akıllı Sulama otomasyonunu deneyin.
esular Akıllı Sulama Asistanınız.
www.esular.com

esular Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2019, 12:41   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2019
Merhaba arkadaşlar, damla sulama sistemi hakkında birkaç bilgi almak istiyorum
Aşağıda çizimini yapmış olduğum tarlamın ;
Sol tarafına Uzunluğu 180 metre olan 90 cm arayla 201 Adet Yeşil Leylandi
Sağ tarafına Uzunluğu 160 Metre olan 90 cm arayla 175 Adet Yeşil Leylandi
Tarlanın girişi olan ön tarafa 13 metre eninde 15 Adet Yeşil Leylandi diktim.

Cinsi Chandler olan Ceviz ağacımın 1. sini, Ön taraftan 5 metre ve Sağ taraftan 3 metre pay bırakarak diktim. Bu sıraya ağaçlar arası 5 metre pay vererek toplam 21 Adet ceviz ağacı diktim. Toplam 3 sıra ceviz diktim ve sıralar arası 6 şar metre bıraktım.
Sondaj olarak açtırdığım kuyunun yaklaşık 35 metre ilerisine tarlanın başına Su deposunu koymayı planlıyorum. Su deposunun olduğu noktada Rakım 125 Leylandilerin bittiği noktada rakım 123. Bulunduğum arazide elektrik yok. Benzinli motor ile saatte 800 kg su veren sondajdan depoya aktarım yapacağım.
2 Metre yüksekliğinde bir kulube yapıp depoyuda bunun üzerine yerleştirirsem 0.2 bar kazancım olacak ve deponun yükseliği kadar da bir basınç elde edicem. Ayrıca 2 Metrelik eğimden dolayıda 0.2 bar kazancım olacak yani toplamda 0.5 bar bir basınç elde edicem.(son leylandi için)
1-) Sizce basınç için depoyu kaç ton almalıyım ? Depoyu kaç metre yukarıya koymayalım?
2-) Basınç kaybı olmaması için kullanmam gereken boruların çapı,et kalınlığı ne olmalı?
3-) Damla sulama borularını siz olsanız nasıl döşerseniz ? Kaç ayrı hat kullanırsınız ?
Cevaplarınızı merakla bekliyorum. Şimdiden herkesin yorum ve görüşleri için teşekkür ederim.

Mayıs Çiftliği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2019, 12:58   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2019
Merhaba, su deposu ile sulama yaparken 200 dekar bir alan için belirli bir yükseklik gerekli mi? Bu tarz sorulara işim yüzünden maruz kalıyorum. Kendi bahçemde sulamayı depoyla yapmıyorum ama damlamayla bu sulamayı yapan müşterilerim var. Bilgisi olan cevap verebilir mi?

smcdepo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2019, 21:26   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smcdepo Mesajı Göster
Merhaba, su deposu ile sulama yaparken 200 dekar bir alan için belirli bir yükseklik gerekli mi?
Sulamanın niteliği, şekli ve sulama için kullanılan ekipmanın mahiyeti bilinmeden sağlıklı bir cevap vermek pek mümkün değil.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 10:26   #169
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Sulamanın niteliği, şekli ve sulama için kullanılan ekipmanın mahiyeti bilinmeden sağlıklı bir cevap vermek pek mümkün değil.
Merhaba Serdar bey , benim tarlam için özellikle tüm bilgileri vermeye dikkat ettim. Bu bilgiler doğrultusunda, yardımcı olabilir misiniz ?

Eski 21-11-2019, 13:27   #170
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mayıs Çiftliği Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, damla sulama sistemi hakkında birkaç bilgi almak istiyorum
Aşağıda çizimini yapmış olduğum tarlamın ;
Sol tarafına Uzunluğu 180 metre olan 90 cm arayla 201 Adet Yeşil Leylandi
Sağ tarafına Uzunluğu 160 Metre olan 90 cm arayla 175 Adet Yeşil Leylandi
Tarlanın girişi olan ön tarafa 13 metre eninde 15 Adet Yeşil Leylandi diktim.

Cinsi Chandler olan Ceviz ağacımın 1. sini, Ön taraftan 5 metre ve Sağ taraftan 3 metre pay bırakarak diktim. Bu sıraya ağaçlar arası 5 metre pay vererek toplam 21 Adet ceviz ağacı diktim. Toplam 3 sıra ceviz diktim ve sıralar arası 6 şar metre bıraktım.
Sondaj olarak açtırdığım kuyunun yaklaşık 35 metre ilerisine tarlanın başına Su deposunu koymayı planlıyorum. Su deposunun olduğu noktada Rakım 125 Leylandilerin bittiği noktada rakım 123. Bulunduğum arazide elektrik yok. Benzinli motor ile saatte 800 kg su veren sondajdan depoya aktarım yapacağım.
2 Metre yüksekliğinde bir kulube yapıp depoyuda bunun üzerine yerleştirirsem 0.2 bar kazancım olacak ve deponun yükseliği kadar da bir basınç elde edicem. Ayrıca 2 Metrelik eğimden dolayıda 0.2 bar kazancım olacak yani toplamda 0.5 bar bir basınç elde edicem.(son leylandi için)
1-) Sizce basınç için depoyu kaç ton almalıyım ? Depoyu kaç metre yukarıya koymayalım?
2-) Basınç kaybı olmaması için kullanmam gereken boruların çapı,et kalınlığı ne olmalı?
3-) Damla sulama borularını siz olsanız nasıl döşerseniz ? Kaç ayrı hat kullanırsınız ?
Cevaplarınızı merakla bekliyorum. Şimdiden herkesin yorum ve görüşleri için teşekkür ederim.
Sanırım biraz karışık bir konu oldu ? Bu konu hakkında tecrübelerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Eski 14-06-2020, 23:56   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2020
Akıllı sulama sistemleri servisi ile görüşmenizi tavsiye ederim burdan https://reelsulama.com/hizmetlerimiz...ma-sistemleri/ servise online olarak yazabilirsin

reelsulama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2020, 21:12   #172
Ağaçsever

feyzalp's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2020
Merhabalar,
Bahçeme damla sulama kurmaya karar verdim. Bazılarımızın başına gelen benim de başlıma geldi. Anlaştığım tesisatçı bana malzemeyi aldırdı ve kayboldu. Günlerce telefonuma cevap vermedi. Ben de bu siteden öğrendiklerimle boruları döşeyip sistemi kurdum.
Aşağıda çizim ile de göstereceğim.

Arazi 4900 mt kare.
Üçgen şeklinde. Bir kenarı 150 mt bir kenarı 70 mt bir kenarı 130 mt. Dik üçgen sayılır.
Eğim yok sayılır, göz ile anlaşılmıyor. Ancak su terazisiyle bir kısmını ölçüp hesapladığım kadarıyla deponun olduğu yer diğer uca göre 50 cm filan aşağıda. ama depo zaten 220 cm yüksekteki tuvaletin üstüne koydum.

Çizimdeki yeşil çizgiler damla sulama boıruları (16lık)
Ağaç köklerine yakın ayarlı damlama başlığı taktım. 80 kadar ağaç var. Biraz da çiçek sarmaşık vs. Toplam 100 civarında damalam başlığı var.

Sistemi kurdum. Çalışıyor. Damlama yapıyor ama depoya yakın yerlerde damlama yapıyor. Yukarılara gittikçe ve damla sulama borularının uçlarında damlama olmuyor. Anlaşılan sistemin basıncı yetmiyor.

Bir paket hidrofor alıp depo çıkışına ekleyeceğim ama ne kadar basınç ihtiyacım var. Bunu nasıl hesaplayacağımı bilen yardımcı olacak olan var mı?

Name:  su-plani.jpg
Views: 659
Size:  32.3 KB

feyzalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2020, 08:07   #173
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

[QUOTE=feyzalp;1591649]Merhabalar,
Bahçeme damla sulama kurmaya karar verdim. Bazılarımızın başına gelen benim de başlıma geldi. Anlaştığım tesisatçı bana malzemeyi aldırdı ve kayboldu. Günlerce telefonuma cevap vermedi. Ben de bu siteden öğrendiklerimle boruları döşeyip sistemi kurdum.
Aşağıda çizim ile de göstereceğim.

Arazi 4900 mt kare.
Üçgen şeklinde. Bir kenarı 150 mt bir kenarı 70 mt bir kenarı 130 mt. Dik üçgen sayılır.
Eğim yok sayılır, göz ile anlaşılmıyor. Ancak su terazisiyle bir kısmını ölçüp hesapladığım kadarıyla deponun olduğu yer diğer uca göre 50 cm filan aşağıda. ama depo zaten 220 cm yüksekteki tuvaletin üstüne koydum.

Çizimdeki yeşil çizgiler damla sulama boıruları (16lık)
Ağaç köklerine yakın ayarlı damlama başlığı taktım. 80 kadar ağaç var. Biraz da çiçek sarmaşık vs. Toplam 100 civarında damalam başlığı var.

Sistemi kurdum. Çalışıyor. Damlama yapıyor ama depoya yakın yerlerde damlama yapıyor. Yukarılara gittikçe ve damla sulama borularının uçlarında damlama olmuyor. Anlaşılan sistemin basıncı yetmiyor.

Bir paket hidrofor alıp depo çıkışına ekleyeceğim ama ne kadar basınç ihtiyacım var. Bunu nasıl hesaplayacağımı bilen yardımcı olacak olan var mı?

Damla sulama sistemleri deliğin olduğu noktada 1 bar (10 mSS) basınç ister. Eğimden dolayı oluşacak fark önemsiz. Bu nedenle 1,5-2 bar basınç veren hidrofor işinizi görür. (Genellikle 4-6 bar basınç verirler.) Hidrofor seçiminizde debi önemli. Kullandığınız damlama hortumlarının üzerinde delik debileri yazar. Saatte 2-4 lt arasında olurlar. (Eğer özel damlama kullanıyorsanız, debilerini öğrenmeniz gerekir.) Tüm deliklerin debisini toplarsanız hidroforun debisini bulursunuz. Eğer daha küçük debili bir hidrofor kullanırsanız, bölgelere bölerek sırayla sulamak gerekir.
Deponuz 2,2 m de olduğu için 0,22 bar basınç sağlar. Sulama yetersizliği bu nedenle oluyor.
Hidrofor yerine pompa da kullanabilirsiniz. Seçim mantığı aynı. Pompa veya hidroforun depoda su olduğu sürece çalışması için önlem almalısınız.
(Depodan 32 mm çapta çıkan hortumun 40 mm çaplı boruyu beslemesi anlaşılmaz. Sizin tesisatta daha büyük çaplı borularla başlamak gerekirdi. Ama basınç yetersizliği nedeniyle aynı sorunu yaşardınız. Tesisatçı bu nedenle ortadan kaybolmuş olabilir.)

feyzalp beğendi.
Eski 23-02-2022, 18:03   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2022
damlama

Merhaba,
300 ağaçlı 10 dönümlük ceviz bahçemiz var.
Bu bahçeyi sulamak için kuyu açtırdık. 100mt derinlikte. 90mt derinliğe 2hp impo derin kuyu dalgıç poma indirdik ve jeneratör ile su çıkarıyoruz.
Sizlerden yardım istediğim nokta şudur. Bu dalgıç pompa ile cevizleri sulamak için damlama sistemine direkt suyu versek bu şekilde kullanım olurmu? 300 ağaç için şuan için yeni olduklarından ortalama 30lt suya ihtiyaçları var. Yani 300 ağaç için haftada 1 kez 10ton civarı su verecez. İlerleyen yıllarda artacak bu, 20,30,40 diye. Damlamaları kullanmak için belli bir basınç olması gerekiyor. Ama 300 ağaca damlama memesi koyarsak 1 bar basınçta bile çalışmak için ortalama 5ton civarı su gerekecek. Bizim pompamız saatte 3500lt civarı su çıkarıyor. Cevizleri 2ye bölersek sistem 2 parçalı çalışssa ve pompayı direkt sisteme bağlasak bu durumdada sistemde basınç oluşacak. Pompamız bu şekilde çalışmaya uygun mu bilmiyorum. İmpo 18 kademe 2hp pompamız var. Sistemde basınç artarsa ve su serbest şekilde çıkamazsa aldığımız su miktarı 3.5 ton dan aşağı düşermi. Pompanın tüketimi artarmı gibi sorular var aklımızda. **** bu sistemi ilk önce su deposuna oradan damlamalara bağlamak zorundamıyız. Bu konuya çözüm getiremiyoruz. Lütfen bu konu hakkında değerli yorumlarınıza ihtiyacım var.

muratkeskin59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2022, 07:23   #175
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratkeskin59 Mesajı Göster
Merhaba,
300 ağaçlı 10 dönümlük ceviz bahçemiz var.
Bu bahçeyi sulamak için kuyu açtırdık. 100mt derinlikte. 90mt derinliğe 2hp impo derin kuyu dalgıç poma indirdik ve jeneratör ile su çıkarıyoruz.
Sizlerden yardım istediğim nokta şudur. Bu dalgıç pompa ile cevizleri sulamak için damlama sistemine direkt suyu versek bu şekilde kullanım olurmu? 300 ağaç için şuan için yeni olduklarından ortalama 30lt suya ihtiyaçları var. Yani 300 ağaç için haftada 1 kez 10ton civarı su verecez. İlerleyen yıllarda artacak bu, 20,30,40 diye. Damlamaları kullanmak için belli bir basınç olması gerekiyor. Ama 300 ağaca damlama memesi koyarsak 1 bar basınçta bile çalışmak için ortalama 5ton civarı su gerekecek. Bizim pompamız saatte 3500lt civarı su çıkarıyor. Cevizleri 2ye bölersek sistem 2 parçalı çalışssa ve pompayı direkt sisteme bağlasak bu durumdada sistemde basınç oluşacak. Pompamız bu şekilde çalışmaya uygun mu bilmiyorum. İmpo 18 kademe 2hp pompamız var. Sistemde basınç artarsa ve su serbest şekilde çıkamazsa aldığımız su miktarı 3.5 ton dan aşağı düşermi. Pompanın tüketimi artarmı gibi sorular var aklımızda. **** bu sistemi ilk önce su deposuna oradan damlamalara bağlamak zorundamıyız. Bu konuya çözüm getiremiyoruz. Lütfen bu konu hakkında değerli yorumlarınıza ihtiyacım var.
Pompa doğrudan damla sulamaya bağlanabilir. Sakıncası yok.
Pompanızın damlamaların hepsine su yetiştirdiğini görebiliyorsanız sorun yok. Gözleyip karar vermeniz gerekir. En uzaktaki damlamanın altına bir kap yerleştirip ne kadar su aldığınızı görebilirsiniz.
Duruma göre bahçeyi parça parça sulamanız gerekebilir. (Pompanın eğrisinden vereceği debi bulunabilir ama konuyu bilmek gerek.) Serbest olarak 3,5 ton veriyorsa, damlama borularının direncine göre düşme olacaktır. Damlama ağzında 1 bar gerekeceği için serbest durumdaki debiyi elde edemezsiniz. (Pompanın 10,5-11 bar dirençte vereceği debi yaklaşık olarak elde edeceğiniz debiyi verir.)
Su deposuna bağlarsanız, depo ile damlama arasına pompa koymak zorundasınız.
Damlama sistemini pompadan başlayarak eşit uzunlukta ve benzer dağıtma şekli ile kurarsanız daha iyi. Her seferinde kaç saat sulama yapacağınızı saptarsınız. Pompa çalışırken yollardan en az birinin açık olması gereklidir.

TCM beğendi.
Eski 09-03-2022, 17:11   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2022
Damla sulama sisteminizin izlenmesi, kazara olabilecek engellerden kaçınarak güvenli ve uzun ömürlü bir çalışma sağlamak için çok önemlidir. Damla sulama sisteminin düzenli bakımı, yıl içinde birkaç kez dahi olsa freni, tıkanmayı, bakteri ve yosun gibi istenmeyen maddelerle dolumunu önlemek için atılması gereken önemli bir adım haline gelir.

Dikkate alınması gereken adımlar nelerdir?

Sistemi kontrol edin
Damla sulama sisteminin temizlik ve bakımındaki ilk adım, görsel bir inceleme yapmaktır. Bu nedenle sistemi dikkatlice incelemek ve hiçbir şeyin yerinde olmadığından veya aşırı kullanılmadığından emin olmak gerekir. Aşırı kullanılmış borular, istemediğiniz alanlara sızarak büyük bir su israfına neden olabilir.

Boru hatları
Mevcut çatlakları veya sızıntıları belirlemek için elinizi boru boyunca geçirmeniz yeterlidir. Bir sızıntı/çatlak bulunursa, borunun o belirli bölümü onarılabilir veya değiştirilebilir. Bu karar nihayetinde sızıntının boyutuna, belirli konfigürasyona ve kişisel tercihlere bağlı olacaktır. En küçük sızıntının bile tedavi edilmediği takdirde zamanla büyük su israfına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Muayene sırasında hortumların yosun ve bakteriler tarafından tıkandığı/hasar gördüğü ortaya çıkabilir. Neyse ki sisteme eklenebilecek bakteri ve yosun kontrol ajanları var ve bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacak. Günlük klorla durulama başka bir iyi seçenektir.

Alternatif olarak, damla bantlarına her sulama döngüsünün sonunda tüm sistemi ortadan kaldıran ve içeride toplanan kupa miktarını azaltan otomatik bir valf eklenebilir.

filtre
Sulama sisteminin filtresini kontrol etmek, gerekirse temizlemek gerekir. Filtrelerden bahsetmişken, filtreleriniz tıkanmış ve temizlenmesi zor ise, disk filtrelere yatırım yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Disk filtreler suyu filtrelemede daha etkilidir, tıkanması daha zordur ve yıkanabilir.

yayıcılar
Su kaynağına (ve sulama suyuna eklenen besinlere) bağlı olarak, sulama sistemindeki emitörler magnezyum ve kalsiyum tuzları ile tıkanabilir. Yayıcılar sadece kısmen tıkanmış olsalar bile, düzensiz bir şekilde sulama sistemi boyunca beslenme, besin ve su sağlamada sorunlar yaratabilirler.

Birikme sorunları genellikle büyüme mevsiminin sonunda yapılan daha derin bir temizlik gerektirir.

Yayıcıları temizlemek için faydalı bir ipucu, onları sirke bazlı bir solüsyona daldırmaktır.

Sistemin sezon sonu yıkaması
Her sulama mevsimi sonunda sistemdeki tıkanıklıkları gidermek ve sistemi, sulama sisteminin düzgün çalışmasını engelleyebilecek istenmeyen mineral maddelerden arındırmak gerekir. Çizgileri durulamak, bakteriler ve artık kalsiyum tuzları gibi istenmeyen maddelerin birikmesini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Sistem hasarlarını önlemek için önceden ayarlanmış bir yıkama sırasına uymak gerekir. Kısmi yıkama, sulama sisteminin düzgün bir şekilde korunmasına izin veremez.

Bu aşama özellikle önemli ve hassastır. Bir sonraki sezonda sistemde herhangi bir aksama olmaması için spesifik ürünler kullanılmalıdır.

Havuz yosun önleyici ve eğer su deposu kullanımı var ise tablet klor kullanabilirsiniz.

ehavuzmarket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2022, 13:30   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2022
Fikirlerinize ihtiyacım var.

Arkadaşlar yeni bir bahçe aldık, bir sistem kurmak istiyorum ama nereden başlayacağım bilemedim. O yüzden size fikir danışmak istedim.

• Arazi A Noktasından F, E ve D Noktasına doğru eğimli. Yaklaşık 40 cm kot farkı var.

• Yaklaşık 1500 M2 ağaçlık alan ve 200 M2 de sebze ve yeşillik yetiştireceğim alan mevcut.

• Araziyi yeni aldığım için , ağaç dikim zamanını kaçırdım. Seneye araziyi ıslah edeceğim, Sebze alanının önündeki ağaçlık alanın çoğunu ağaçların verimine göre seneye sökmeyi düşünüyorum. O yüzden bu sene araziden en fazla şekilde nasıl yarar sağlayabilirim, ona bakıyorum.

• Arazi B ve C noktalarında D-E noktalarına eğimli . Kot farkı yaklaşık 30 cm.

• Arazi Şebeke Suyu ile sulanıyor, Koskiye sorduğumda 4-5 Bar basıncının olduğunu söylediler, hiç damlama sulama kurulmamış bahçeye hortum çekilerek sulanmış şimdiye kadar.

• Su kuyusu yok maalesef, yaklaşık 150 metreden çıktığını söylediler, maliyet fazla olduğu için hiç düşünmedik, boyumuzu baya aşıyor

• Çeşmelerin yerini resimde belirttim. Tesisatçı çağırarak çeşmeleri taşıyabilir/sayısını arttırabilirim.

• Sorum şu şebeke suyu ve piyasadan temin edeceğim su zamanlayıcıları ile buraya bir damlama sulama sistemi sermek istiyorum. Sebze için ayrı, ağaçlar ve bağlar için ayrı olmak üzere 2 hat sermeyi düşünüyorum.

 Piyasada bulunan su zamanlayıcıları ile (Su Hattına / Çeşme ucuna takılan pilli) bunu yapabilir miyim?
 Şebeke suyu basıncını damlama borusu kaldırabilir mi?
 Serim şeklim nasıl olmalı özellikle ağaçlık alanlarda kangal ve 16lık damlama borusunu nasıl sermeliyim?

Eklenen Resimler

Acemibitkici42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2022, 15:23   #178
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acemibitkici42 Mesajı Göster
• Araziyi yeni aldığım için , ağaç dikim zamanını kaçırdım.
 Şebeke suyu basıncını damlama borusu kaldırabilir mi?

Tüplü fidan dikerek bir sene beklemenin önüne geçebilirsiniz.

Biraz evvel Fırat Plastiğin sitesine baktım, maksimum çalışma basıncı 1,2 bar diyor. Sulanacak yerden 1-2 metre yüksekte küçük bir depo koyarak basıncı ayarlayabilirsiniz.

Bahçenizde her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle.

Not: Eğer kot farklarını tahmin ettiyseniz, çok ciddi yanılabilirsiniz. Pek çok kere tecrübe edilmiştir.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2022, 18:44   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Tüplü fidan dikerek bir sene beklemenin önüne geçebilirsiniz.

Biraz evvel Fırat Plastiğin sitesine baktım, maksimum çalışma basıncı 1,2 bar diyor. Sulanacak yerden 1-2 metre yüksekte küçük bir depo koyarak basıncı ayarlayabilirsiniz.

Bahçenizde her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle.

Not: Eğer kot farklarını tahmin ettiyseniz, çok ciddi yanılabilirsiniz. Pek çok kere tecrübe edilmiştir.
Cevabın için çok teşekkür ederim hocam. Açıkçası kot farkını tahmin olarak söyledim şebeke suyundaki basınç bunu egale eder diye düşünüyorum. Depo konusunu şimdilik rafa kaldırdım gibi, en azından sebze yetiştirme alanına ve ağaçların bir kismina damlama serecegim ve şebeke suyu ile deneyeceğim, bir yerlerden patlak vs vermezse devam etmeyi düşünüyorum. Bu arada basınc düşürücü aparatlar varmis onlarida deneyebilirsin. Bakalım artık deneye yanila doğru yolu bulacagiz ins

Acemibitkici42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2022, 20:46   #180
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acemibitkici42 Mesajı Göster
Cevabın için çok teşekkür ederim hocam. Açıkçası kot farkını tahmin olarak söyledim şebeke suyundaki basınç bunu egale eder diye düşünüyorum. Depo konusunu şimdilik rafa kaldırdım gibi, en azından sebze yetiştirme alanına ve ağaçların bir kismina damlama serecegim ve şebeke suyu ile deneyeceğim, bir yerlerden patlak vs vermezse devam etmeyi düşünüyorum. Bu arada basınc düşürücü aparatlar varmis onlarida deneyebilirsin. Bakalım artık deneye yanila doğru yolu bulacagiz ins

Köyün su deposu ile benim evim arasında 50m kot farkı var. Bu da evin girişinde şebeke basıncının yaklaşık 5 bar olduğunu gösterir.

5 bara damla sulama vanası ile bir hortum bağlayayım dedim. Vana birkaç saniyede patladı.

Bahsettiğim depo, öyle tonluk depolardan değil. Tuvaletlerdeki sifon sistemiyle bile halledebilirsiniz.

Şebeke suyunu, bir şamandıra ile 8-10 litrelik atmosfere açık bir bidona bağlasanız basıncı kontrol etmek için kafi gelir.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024