agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2015, 09:31   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Ben de burada bulunan ve bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan marka ve model tavsiyesi isteyecektim. Depolardan 2 ve 2,5 inçlik boru çıkışlarına takılmak üzere selenoid vana ve zamanlayıcı tavsiyesi istiyorum. Söz konusu arazide elektrik olmadığından zamanlayıcıların pille çalışması gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2015, 13:56   #152
Ağaç Dostu

Bu konuda kimsenin tecrübesi yok mu?

Eski 29-03-2015, 12:43   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
yardıma ihtiyacım var :(

arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum yeni uye oldum çok bilgili arkadaşlar var onların tecrübelerinden yararlanmak istedim aşağıda basitce planını çizdiğim bahçeme damlama sulama sistemi kurmak istiyorum elimde 2 tonluk dik depom ve SM 220/2 SUMAK (2,2 HP) Santrifüj Pompam var bunlardan nasıl yararlanabilirim arazimin birazı eğimli şimdiden yardımlarınız için teşekkürler hepinize kolay gelsin

Eklenen Resimler

falgon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 09:00   #154
Ağaç Dostu

İyi gunler. Eğim yok dediğiniz baçenizin sol üst köşesine deponuzu yerden 1 metre kadar yükseğe koyup pompanızı da hemen depo çıkışına koyarsanız ve ana borunuzu krokiye göre sol üst kenardan sağ üst kenar istikametinde koyup damlamalarınızı krokiye göre yukarıdan aşağıya döşerseniz sanırım sorun olmaz. Ancak bahcede bulunan ağaçların miktarı ve dikim aralıkları da damlama döşenmesinde önem arzediyor. Nacizane fikrim budur, kolay gelsin.

Eski 17-12-2015, 22:44   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2015
*** arkadaslar babamdan kalma araziye ceviz dikmeyi planliyorum. ama sulama problemi var. suyun bulundugu yerden
yukseklik yukarisi 120 metre
uzaklik 420 metre
egim 25-35 C
su kaynagi cay kuyu acma imkani var
arazi buyuklugu 63000 m2

onerebileceginiz ekonomik sistem ve fiyatlari tahmini ne olabilir

H.AKIN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2016, 23:07   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2016
İyi günler.
Malum yaz mevsimi yaklaşıyor ve yaklaşık bir aylık deplasmana gideceğim bu yaz

Bu süre zarfında kimseye çiçeklerimi sular mısın ağaçlarıma bakar mısınız diyerek rahatsızlık vermek istemiyorum.

Daha önceden balkonumdaki çiçek ve ağaçlar için damlama sulama sistemi kurdum. Sistemimde spagetti borulara t bağlantılarla bağlanmış 15 tane ayarlanabilir damlama var. Bu sisteme bir adet sulama zamanlayıcı ve depo ekleyerek hem bu süre içerisinde rahatlıkla dışarıya çıkabilmeyi ve depo ile de hep debiyi dengelemeyi hem de daha sonra gübreleme yapabilmeyi hedefliyorum.

Sistemimin basit bir krokisini yaptım. Yatırım yapmadan önce size danışmak istedim.

Balkondüzenim basit şekilde aşağıdaki gibi:

1 Adet Rainbird otomatik sulama zamanlayıcı

1 Adet kuluçka sistemlerinde kullanılan su deposu(Şamandıralı)

Bu sistemi daha değişik bir şekilde kurmam gerekiyorsa yardımlarınızı alabilir. Selenoid vanalarla kurulan düşük debili sistemler var ama nasıl kuracağım hakkında bir bilgim yok. Detaylı bilgi alacağım kimseyi de bulamıyorum.

bigadicking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2016, 12:23   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2015
Ben bu konuya 2 aydır kafa yoruyorum bir sonuç alamadım. 10 gün şehir dışına çıktım çıkarken saksıları suya oturttum maalesef hepsi solmuş toprak çürümüş.

İlk olarak serum seti alıp damla sulama sistemi denedim. Bunda depodaki suyun miktarına göre damla sıklığı azalıyor ya da artıyor. Uzun vadede verimli değil.

İkinci olarak piyasada pille çalışan musluğa takılan zamanlayıcılar satılıyor 100-150 tl arasında bunları araştırdım. Bunlar en mantıklısı fakat bir arızada musluktaki suyu serbest bırakıp evde su baskını olma ihtimali var. Su deposuna taksan basınç yok bu cihazlar musluk suyu basıncı ile çalışıyor.

Üçüncü olarak kendim arduino kullanarak selenoid vana ile bir elektronik devre yaptım. Bunda suya basınç gerekmiyor serbest akan su oluyor fakat elektronik devrede ısınma gözlemledim garantisi yok. Adaptörle çalışıyor uzun sürede yangın çıkar mı o da sorun.

Yani temiz bir çözüm bulamadım bulursam buraya yazarım.

ilkerk88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2016, 03:15   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Bence en akıllıcası, saksıları komşuya emanet etmek.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017