agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2010, 19:34   #121
Ağaçsever

bergüzar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Sayın Tartes,
Cihaz Hunter X - Core

bergüzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 20:32   #122
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Bergüzar,

Cihazda pil yok mudur. Cihazını değiştir. Bende aynı marka var. Elektrik kesintilerinde saat değişmiyor.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 22:30   #123
Ağaçsever

bergüzar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Sayın Zeytinci ;
Cihazın marka ve model numarasını yazabilirmisiniz

bergüzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2010, 00:40   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Aşağıdaki resimdeki üstteki şekilde yeni alınan cihazda pili çalıştırmak için çekilmesi gereken platik parçasını görebilirsiniz. Belki bu plastik parçası hala durduğu için pil görevini yapamıyor olabilir.
Veya pil bitmiş olabilir. Alttaki şekilde anlatıldığı gibi pili değiştirmeniz gerekir.

Eklenen Resimler

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 22:21   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2011
merhaba arkadaşlar yeni üyeyim

yazılarınızın hepsini okuyamadım ama ortak noktanız sulama sistemi bu resimdeki uyğulamalar çok basit olmuş her saksıda bir gider olmalı eğer gider yoksa dengeli bir sulama olmaz bitkinin dibinde çok su olmamalı aksi halde bitki hastalıkları meydana gelir ve buda hem bitki hemde çevresinde yaşayan insanlar için sakıncalıdır bitkiler çanlıdır ve devamlı beslenmek ister yani kafanız estiği zaman sulama yapamazsınız timer kesinlikle olmalıdır biraz masraflıdır ama olmalıdır eğer sulama sistemi hakkında bilgi almak isterseniz yusuf.gedik@hotmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz şimdi çıkmak zorundayım

regensulama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 22:48   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2011
çok basit 9 volt luk bir ğil alın markası varta olursa iyi olur uzun ömürlü sizin cihazın artı girişine pil deki artı girişini küçük ince bir kabloyla tutturun aynı şekilde eksi tarafıda yapın bantla veya elektiriği geçiren yapıştırıcıyla monte edin bu şekilde elektirik gidince pil ayarları korumuş oluyor

regensulama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 18:52   #127
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Arkadaşlar evimde 6-7 adet buyuk saksı var ve yazlığa tatile gittiğimde onları sulucak bi sistem gerekiyor bana nasıl bi sistem kurabilirim ?

bluemercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 17:25   #128
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
damlama sulama sistemi hakkında sorum var

sitemizin bahcesine damlama sulama sisteminin amatörcesini kurmayı planlıyor yönetim

bu konuda bilgim olmadıgı icin size danısmak istedim yardımcı olursanız sevinirim

bir tarafın eni 10 adım kadar boyu 40 adım kadar bir bahce duvar kenarında camlar var diger yerler cim sadece boruyu camların altından gecirip delikler acıp bırakmayı planlıyorlar su cimlere yetermi böyle bir sistemin zararı nedir duvarın diger kenarında ekili olan ciceklere su yeterli olurmu cesmenin sürekli acık olması suyun fazla akıp faturayı yükseltmesine neden olurmu ?

samarra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 21:42   #129
Ağaç Dostu

MeTePe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Sayın samarra,

Ben evimde terasımda 25 kadar saksıyı bu şekilde suluyorum. Öncelikle sıradan bir hortuma delik açarak olmaz. Hem pahalı olur, hem de efektif olmaz.

Bu iş için ucuz, siyah plastik borular var. Yeteri kadar boru dışında, tasarladığınız boru sistemine uygun dirsek, ek ve T bağlantıları almanız gerekiyor. Ek yaptığınız yerler, dirsekler vs. için de bildiğiniz kelepçelerden kullanıyorsunuz. Aksi halde su basıncıyla ek yerleri ayrılabiliyor.

Tek bir hortumu sulanacak yere boydan boya uzatabilirsiniz. Ağaç, fidan gibi yerlerde hortumu halka şeklinde çevirip devam ediyorsunuz.

Serdiğiniz hortum üstünde, sulanmasını istediğiniz yerleri özel bir "biz" ile delip sulama memesi takıyorsunuz.

Bu memeler küçük fıskiye gibi çalışıyor. Su miktarını da kısıp açabiliyorsunuz.

Ben evime yaptığım sisteme bir de sulama bilgisayarı taktım. 60-70TL den fiyatlarla satılıyor. Programladığınız saatte suyu açıyor ve kapatıyor.

Benim terasım yaklaşık 50m2... Tüm duvar boyunca 2 sıra büyük saksı var. Tümünün boru, meme vs. masrafı bilgisayarla birlikte 300-400TL falan tutmuştur.

Ayrıca çok büyük bir kolaylık olduğunu da söylemeliyim. Eskiden bir tur sulama yapmam, elde hortumla 30-40 dakika sürüyordu. Şimdi aynı iş 5 dakika sürüyor. Onu da zaten kendi yapıyor.

rana58 beğendi.
MeTePe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 00:13   #130
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeTePe Mesajı Göster
Sayın samarra,

Ben evimde terasımda 25 kadar saksıyı bu şekilde suluyorum. Öncelikle sıradan bir hortuma delik açarak olmaz. Hem pahalı olur, hem de efektif olmaz.

Bu iş için ucuz, siyah plastik borular var. Yeteri kadar boru dışında, tasarladığınız boru sistemine uygun dirsek, ek ve T bağlantıları almanız gerekiyor. Ek yaptığınız yerler, dirsekler vs. için de bildiğiniz kelepçelerden kullanıyorsunuz. Aksi halde su basıncıyla ek yerleri ayrılabiliyor.

Tek bir hortumu sulanacak yere boydan boya uzatabilirsiniz. Ağaç, fidan gibi yerlerde hortumu halka şeklinde çevirip devam ediyorsunuz.

Serdiğiniz hortum üstünde, sulanmasını istediğiniz yerleri özel bir "biz" ile delip sulama memesi takıyorsunuz.

Bu memeler küçük fıskiye gibi çalışıyor. Su miktarını da kısıp açabiliyorsunuz.

Ben evime yaptığım sisteme bir de sulama bilgisayarı taktım. 60-70TL den fiyatlarla satılıyor. Programladığınız saatte suyu açıyor ve kapatıyor.

Benim terasım yaklaşık 50m2... Tüm duvar boyunca 2 sıra büyük saksı var. Tümünün boru, meme vs. masrafı bilgisayarla birlikte 300-400TL falan tutmuştur.

Ayrıca çok büyük bir kolaylık olduğunu da söylemeliyim. Eskiden bir tur sulama yapmam, elde hortumla 30-40 dakika sürüyordu. Şimdi aynı iş 5 dakika sürüyor. Onu da zaten kendi yapıyor.
Sayın metebe ilginiz ve verdiginiz bilgiler ici cok tesekkür ederim b,r sey daha sormak istiyorum izninizle

duvar kenarında ekili olan camın altına bu sistemle boru dösendiginde oradan devamlı akan suyun cesme hic kapatılmadan 7*24 bahcede kalan diger tarafın cam yok sadece cim var oradaki cimlerde bu sudan nasiplenirmi

Eski 01-06-2013, 16:33   #131
Ağaç Dostu

MeTePe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Sayın samarra,

7/24 sulama yapmak pek iyi bir fikir değil... Sulama miktarını kontrol edemezsiniz. Çok su gider, toprağın sürekli çamur olması bitkilere de zarar verir. Ayrıca 10 adım genişlik dediğiniz 6-7m mesafe demek... Bahçenin bir ucundan yapılan sulamanın bu kadar uzun mesafeyi kat etmesi mümkün değil. (Bahçe eğimli değilse)

Bunun yerine 2. bir boru hattı yapıp fıskiyeler koymak daha mantıklı.

Toprağın derinliklerini sulamak çim olan alanda işe yaramaz. Çim çok yüzeyel bir bitki... Kökleri derine inmez, üstten sulamanız lazım. Hatta çamlarınız büyükse sadece çimi sulamanız bile yeterli olur. Onlar derindeki çimlerden süzülen suya erişebilirler. Ama çimler, ağaçlara verdiğiniz sudan fayda görmez.

Sulama sistemi yapmak zor bir şey değil. Biraz el becerisi istiyor. Ben 30-40 metrelik kendi sistemimi 2 saatte yaptım. Üstelik tek tek saksılara göre ayar yapmam gerektiği halde. Bahçede yapmak daha kolay.... hortumu uzatıp gidiyorsunuz. Sonra üstünde gerekli yerlere küçük fıskiyeleri takıveriyorsunuz.

MeTePe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 17:14   #132
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeTePe Mesajı Göster
Sayın samarra,

7/24 sulama yapmak pek iyi bir fikir değil... Sulama miktarını kontrol edemezsiniz. Çok su gider, toprağın sürekli çamur olması bitkilere de zarar verir. Ayrıca 10 adım genişlik dediğiniz 6-7m mesafe demek... Bahçenin bir ucundan yapılan sulamanın bu kadar uzun mesafeyi kat etmesi mümkün değil. (Bahçe eğimli değilse)

Bunun yerine 2. bir boru hattı yapıp fıskiyeler koymak daha mantıklı.

Toprağın derinliklerini sulamak çim olan alanda işe yaramaz. Çim çok yüzeyel bir bitki... Kökleri derine inmez, üstten sulamanız lazım. Hatta çamlarınız büyükse sadece çimi sulamanız bile yeterli olur. Onlar derindeki çimlerden süzülen suya erişebilirler. Ama çimler, ağaçlara verdiğiniz sudan fayda görmez.

Sulama sistemi yapmak zor bir şey değil. Biraz el becerisi istiyor. Ben 30-40 metrelik kendi sistemimi 2 saatte yaptım. Üstelik tek tek saksılara göre ayar yapmam gerektiği halde. Bahçede yapmak daha kolay.... hortumu uzatıp gidiyorsunuz. Sonra üstünde gerekli yerlere küçük fıskiyeleri takıveriyorsunuz.
sayın metebe verdiginiz bilgiler cok isime yarıycak cok tesekkür ederim site sakinleri ile yasanan sorunlardan dolayı beni dinlemediler bu konuda. tekrar tesekkür ederim

Eski 01-06-2013, 19:34   #133
IMP
Ağaçsever

IMP's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2009
Otomatik Damla Sulama Sistemi Kurmak

Bahçeciliğe bayılıyorum, ufak bir yerimiz var istanbul , ancak sürekli gitgel sulama en büyük derdimizdi. Ya biz ziyan oluyoduk gitgel den, ya bitkiler gidememekten.İşin çözümünü otomatik sulamada buldum.

110 tl ye bahaustan sulama saati aldım,
Su Zamanlayıcısı T 1030 - Automatic watering control

Haftada her gün veya belirli günlerde, istenen periyotlarda ve istenilen süre boyunca sulama yapıyor. En ucuzu ama benim için fazla bile.

Bağlantı aparatları, vidalı musluğu vs 50 tl para verdim gene bahausta.
Damla sulama hortumu gardena 50 mtsi 140 tl idi bahausta,
Fırat borunun 400 metre boruları 80-90 tl iken çok para geldi.
Ancak fırat boru da parça satılmıyor, bi top 400 mt, bana lazım olan 35 mt.

Her derdin devası karaköye gittim. Resmen sadece hortum satan bir sokak var. düz hesap 50 metre boru aldım mtsi 30 kr tan. Kazıkları, kelepçeleri, aparatları derken 40 tl de onlara verdim. Toplam maliyetim 200 tl ye geldi.

Damlama borum 33 cm aralıklık, hazır delik olanlardan. Yani tek tek telik açıp, damlatıcı felan takmama gerek kalmadı. Zikzak yapıcaktım paralel sıralar halinde. Ancak boru kırılıyor diye büyük bir elips yaparak çözdüm sorunu.
33 cm den metrede 3 delik, 50 metrede 150 delik oldu, planım yüz fide dikmekti ancak 150 tane diktim.

Hortumun başı ile sonunu musluğa bağlıycaktım su sirkülasyonu daha iyi olsun diye. Ancak baktım musluğa tekrar geri gitmesi için 5-6 metre boş yere gidicek. Artan kısmını da bi köşeye kıvırıp ufak bahçe yaptım.

Su geldiğinde son deliğe su gelmesi için 1-2 dakika arası sürüyor ancak sonrasında bir sorun yok. Hortum sonundaki kör tapayı ve damla sulama hortumunun bağlantılarını çelik kelepçe ile sıktım ki arıza olmasın.

Timer ı da kurdum, her akşam saat 10 da yarım saat suluyor. 1 haftadır gitmiyorum şakır şakır sulanıyomuş komşulardan haberi aldım.
İnşallah bu hafta gidip hem yeni resimler getiricem, hem de günlük 15 dakika sulamaya çeviricem. Saygılar

ibrahimcetin beğendi.
IMP Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 19:42   #134
IMP
Ağaçsever

IMP's Avatar

buyrun caps

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2013, 01:08   #135
Ağaçsever

antebi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2013
Hayırlı olsun.

antebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 14:51   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2009
telefonla kumanda

Sayın arkadaşlar bu adreste bulunan sistemle cep telefonu ile sulama yapabilirsiniz.

Telefonla su kuyusu kontrol

bariselektronik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 22:52   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2013
Telefon ile sulama yapılacaksa muhakkak dalgıç kullanılmalı ve ekstra önlemler alınmalı ayrıca kaliteli komponentlerde oluşturmazsanız güvenilmezler.

haydardayı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 09:28   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Sayın IMP aynı sıkıntı bende de var. Benim sıkıntım sizinkinden de büyük. Bende 600 mt2 bir yer aldım. Boş durmasın diye bişeyler ektim ama başıma dert aldım. Gidip bakmadan olmuyor.Bahçede suyumda yok.Bu yıl biraz sıkıntılı olacak. Önümüzdeki sene için planım damlama sistemi yapmak. Tabi ki önce su problemini çözmem gerek. Bahçede ev olmadığı için abone yapmıyorlar. Ev yapmam imkansız. Bahçede bir oda kadar kapalı bir yer olsa bağlıyormuşlar. Aslında fazlada bilmiyorum. Bu sorunu da nasıl çözeceyimi bilmiyorum. İlk etapta 1 tonluk bir depo almak. Onu bişekilde doldururum. Geçenlerde 400 m damlama hortumu 30 m' de damlama hortumunu bağlayacağım çapı daha büyük başka bir hortum aldım. 30 m hortum depoya bağlayacak bir vano aldım. Dirsek, T gibi ufak aparatlar aldım. Neyi nasıl yapacağımıda pek bilmiyorum. Başka aparatlar alıp almayacağımıda bilmiyorum. Sistemi kurdukça alacağım galiba. Sizden ve diğer arkadaşlardan tavsiye ve öneriler bekliyorum. Eğer yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Öğrenip uyğulamaya çalıcam. Bahçe ile uğraşma beni çok mutlu ediyor. Masrafı benim gibi biri için çok olsada sonucunda mutlu olduğum için katlanıyorum. Bahçe yaklaşık 15 km uzakta. Tabi gidip gelmek masraflı oluyor. Benim amacım masrafı biraz daha düşürüm güzel bir bahçe yapmak. Bu bahçeyi emekliliğime kadar yaşana bilir bir yer haline getirmek. Meyve fidanları ektim. 10 sene içinde bahçe içine mütevazi bir ev yapabilirsem ne mutlu bana. Bir memur için büyük hayeller ama inşallah gerçekleşir.

Şimdilik bu kadar diyelim ve görüşmek üzere arkadaşlar.

i.göz_71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 23:41   #139
IMP
Ağaçsever

IMP's Avatar

sn. i.göz_71

aynı sorun bende de var, 470 m2 bir arsamız orda da yapmak isterdim, ancak dediğiniz gbi yapılaşma olmayınca su bağlamıyorlar. Ama bu dert değil yapmak isterseniz bi konteyner koyarsınız, veya ufak bi fransız kulubesi. Hem bahçe alet edevatlarınızı koyarsınız içine. Bi kettle , çay yapmak için felan iyi olur Ancak bu kadar büyük bir bahçenin sulamasını da şebeke suyu ile yapmak masraflı olabilir.

Kafadan bir hesapla 600 m2 bahçeniz 30 a 20 olsa, 1 er metre arayla 30 metrelik 20 paralel sıra boru ile bi sistem yapsanız 600 metre boru yapar. 50 cm aralıklı kullansanız 1200 damla sulama deliği olur. Bu delikler saatte 4 lt su akıtır.yarım saatte 2 lt. yani bi sulamanızda 2400 lt su gider. Haftada 3 kere sulasanız 7200 lt. yani ayda 29 tona yakın su gider. Güncel fiyatlarla bi hesaplama yapmanızı öneririm. Ton fiyatına göre arsa neredeyse 2 tl ile 6 tl arası sanırım su fiyatı.

Ayrıca uğraşması da bi dert. benimki 30 m2 civarı sanırım. Bugün yabani otları yolduk baya bi uğraştırdı. Daha gübrelemesi, ölenlerin yerine yeni dikim , sırıklama vs bi sürü iş var.

Ayrıca dert etme hocam bende memurum. Arsa babadan sadece. Masraflarım 200 tl civarı tuttu. sulamasıyla 300 ü geçmez heralde. 149 fide ektim ölenlerin yerine ekersem. yaklaşık 100 tanesi pembe domates. Bu hafta pembe domates aldım manavdan. 4 tanesi 2 kilo geldi. Fiyatını hiç sorma kilosu 6 tl. Bu fiyattan hesaplarsak ben milyarlarca kar ederim ama yiycez dağıtıcaz tabii kağıt üzerinde hesap bizimkisi yoksa para yok işin ucunda

Eski 13-07-2013, 18:48   #140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2012
bu başlığı yeni gördüm.
teras için kurduğum sistemi buraya da koyayım dedim..
fikir versin..

orijinali şurada > Tatile Çıkıldığında Ev Bitkilerinin Bakımı (Basit otomatik sulama sistemleri)
kullanılan parçalar da burada > Tatile Çıkıldığında Ev Bitkilerinin Bakımı (Basit otomatik sulama sistemleri)

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 15:05   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2013
Arrow damla sulamada hangi yöntem daha kullanışlıdır

meyve ağaçlarında damla sulama sistemi uygularken kendinden delikli 33 cm- 40 cm 50cm vs leteral borularmı kullanmalıyız yoksa deliksiz borular kullanıp ağaçların yaprak izdüşümüne göre hat üstü ayarlı damlatıcılarmı kullanmak işletmede daha kullanışlı olur.kendinden delikli boruların zamanla kıreçlenme ve suyla gelen kum yosun vs. gıbı şeylerin tıkaması sonucu sisteme aralıklarla asit vermek gerektiriyor.halbuki hat üstü damlatıcılar kullansak temizlemek daha kolay olur dıye düşünüyorum. bu konuda deneyimi olan arkadaşların önerilerini ve görüşlerini aktarmasını rica ederim.

haydas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2014, 16:53   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
sn, haydas,
Sizinle aynı fikirdeyim. Bahçemde ve ayrıca 7 dönümlük ceviz bahçesinde 0-70litre/saatte olan ayarlı kırmızı damlatıcılar ile sistemi kurdum.

senyayla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 17:41   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2013
merhaba sayın senyayla cevız bahcenızdekı damlama siztemine kaçlık damlama borusu kullandınız. her ağaca tek hatmı cektınız yoksa 2 hatmı? kaçgunde ne kaç saat sulama yapıyorsunuz.

haydas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2014, 15:40   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2014
Otomatik Sulama Sistemi yapacağım Yardımınıza İhtiyacım Var

Arkadaşlar herkese Merhaba. Forumu çok önceden biliyor ve yazıları okuyordum. Bugünde konu açmak kısmet oldu.

Sitemizde kuyu var ve her bahçe bundan faydalanıyor.

Benim bahçemde de sulama sistemim var ama hem debisi hemde basınçı çok az. Diğer bahçelerde böyle değil. Sanırım bu durum döşenmiş olan verimsiz borulardan kaynaklanıyor.

Ben kullanmam gereken boru çaplarını sizlere soracaktım.

Mesela Ana borudan kaçlık boru kullanarak su çekmeliyim ? Daha sonra bahçeme suyu kaçlık boruyla taşımalıyım ? Sprey başlıklarına giden borunun çapları ne kadar olmalı ?

Bu konuda bilgisi olan varsa çok memnun olurum.

İyi Forumlar

ali876 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 23:45   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali876 Mesajı Göster
Arkadaşlar herkese Merhaba. Forumu çok önceden biliyor ve yazıları okuyordum. Bugünde konu açmak kısmet oldu.

Sitemizde kuyu var ve her bahçe bundan faydalanıyor.

Benim bahçemde de sulama sistemim var ama hem debisi hemde basınçı çok az. Diğer bahçelerde böyle değil. Sanırım bu durum döşenmiş olan verimsiz borulardan kaynaklanıyor.

Ben kullanmam gereken boru çaplarını sizlere soracaktım.

Mesela Ana borudan kaçlık boru kullanarak su çekmeliyim ? Daha sonra bahçeme suyu kaçlık boruyla taşımalıyım ? Sprey başlıklarına giden borunun çapları ne kadar olmalı ?

Bu konuda bilgisi olan varsa çok memnun olurum.

İyi Forumlar
Size yardımcı olabilmek için en azından su kaynağının basıncı, debisi ve sulamak istediğiniz alanın ölçüsünü yazarsanız bir yol gösterebilirim.

tuncerize Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 16:18   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2014
Tüm ağaç dostlarına merhabalar, mart ayı itibariyle bahçe, sulama vs. bazı hazırlıklara başladım. Damlama sulama sistemleri ile ilgili uzun zamandır düşündüğüm bir konu var, bilgisi olan kişiler aydınlatırsa sevinirim:
Damlama sulama sistemleri ile satılan boruların hammaddesi siyah plastic torbaların malzemesi ile aynı mıdır? Eğer aynı malzeme ise siyah torbalara kanserojen olmaları sebebiyle gıda malzemesi koymanın yasak olduğunu biliyoruz, aynı durum yemek üzere yetiştirdiğimiz sebze-meyveler açısından da risk taşımaz mı?
Gereksiz bir kuruntu olarak algılanabilir fakat, ilaçsız, doğal, gdosuz gıdaların arayışındayken tertemiz bir araziyi kanserojen borulardan akan sularla sulamak tüm emekleri boşa çıkarabilir diye düşünüyorum. Bu siyah boruların fiyatının en yakın alternatif hortumlara gore bu derece ucuz olmaları da beni ayrıca işkillendiriyor,...

ağaçdere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 16:38   #147
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ağaçdere Mesajı Göster
Tüm ağaç dostlarına merhabalar, mart ayı itibariyle bahçe, sulama vs. bazı hazırlıklara başladım. Damlama sulama sistemleri ile ilgili uzun zamandır düşündüğüm bir konu var, bilgisi olan kişiler aydınlatırsa sevinirim:
Damlama sulama sistemleri ile satılan boruların hammaddesi siyah plastic torbaların malzemesi ile aynı mıdır? Eğer aynı malzeme ise siyah torbalara kanserojen olmaları sebebiyle gıda malzemesi koymanın yasak olduğunu biliyoruz, aynı durum yemek üzere yetiştirdiğimiz sebze-meyveler açısından da risk taşımaz mı?
Gereksiz bir kuruntu olarak algılanabilir fakat, ilaçsız, doğal, gdosuz gıdaların arayışındayken tertemiz bir araziyi kanserojen borulardan akan sularla sulamak tüm emekleri boşa çıkarabilir diye düşünüyorum. Bu siyah boruların fiyatının en yakın alternatif hortumlara gore bu derece ucuz olmaları da beni ayrıca işkillendiriyor,...
Her siyah malzeme kanserojen diyemeyiz zira cep telefonlarının çoğu siyah olarak satılıyor. Genelde ana borularda hurda malzeme kullanılarak üretildiğinden ve tekrar tekrar geri dönüşümden alınan malzemeler kullanıldığından başka renk olması beklenemez.
Kanserojen olup olmaması veya gıda ile temas edip etmemesi esnasında PE, PVC, PET, PP gibi malzemelerle imal edilmesiyle alakalıdır.
90 lık, 75 lik, 63 lük borularda ağırlıkla hurda plastik kullanılıyor bilinen markayı tercih etmeli, diğer damlamalarda da güvenilir markalardan almakta fayda var.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2015, 17:33   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haydas Mesajı Göster
meyve ağaçlarında damla sulama sistemi uygularken kendinden delikli 33 cm- 40 cm 50cm vs leteral borularmı kullanmalıyız yoksa deliksiz borular kullanıp ağaçların yaprak izdüşümüne göre hat üstü ayarlı damlatıcılarmı kullanmak işletmede daha kullanışlı olur.kendinden delikli boruların zamanla kıreçlenme ve suyla gelen kum yosun vs. gıbı şeylerin tıkaması sonucu sisteme aralıklarla asit vermek gerektiriyor.halbuki hat üstü damlatıcılar kullansak temizlemek daha kolay olur dıye düşünüyorum. bu konuda deneyimi olan arkadaşların önerilerini ve görüşlerini aktarmasını rica ederim.
İyi günler. Öncelikle damlamanın delikli mi yoksa kör mü olacağı bahçede bulunan ağaçların yaşlarıyla bağlantılıdır. Örnek verecek olursak; 2 yaşındaki bir ceviz bahçesinde iki ceviz arasındaki mesafe en az 4-5 metre kadar olacaktır (dikim aralığına göre bu fark da artabilir). Bu bahçeye 33 lük veya benzer delikli damlama döşenirse arada kalan bu boş mesafe boyunca bulunan 10-15 civarındaki delikten akan su boşa gidecektir. Böyle bahçeler için kapalı damlama tercih edilmesi ve ağaçların altına takılacak katiflerle sulama yapılması daha uygun olacaktır. Ancak 8 yaşındaki ve daha büyük yaştaki meyve ağaçları ile dolu bir bahçenin de kapalı damlama ile döşenmesi bir o kadar yanlış olacaktır diye düşünüyorum. Bu damlama borularının ömürleri ortalama 6-7 yıl oluyor. Ağaçlar 7 yaşına gelene kadar kapalı damlama ile (ihtiyaç oldukça ağaçların altına yeni katifler takılarak) 7 yaşından sonra ise bahçeye 33 lük vb. aralıklarda olan delikli damlama döşenmesi faydamıza olur gibi görünüyor.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 08:19   #149
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Kolay gelsin.
Katif denen illete yüzlerce milyon bayıldık ve hemen hemen hepsi de tıkanıp kullanılmaz hale geldi. Daha sonra nestos ların farklı litrelerini deneyerek çözüm bulduk. Onun da tanesi bir metrelik 16mm damlama borusuna eşdeğer.
Nestos 3 parçadan oluşuyor, kapağı çıkardığınızda içinde çıkabilen bir parça daha var ve tıkanınca bunu temizleyip yeniden takıyorsunuz. Yalnız hortumu dolayıp sararken dikkat etmek lazım makineye takılıp yerinden çıkabiliyor.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 09:30   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Haklısınız, kullandığınız suyun durumuna göre damlatıcılar değişir. Eğer suyu aldığınız kaynak biraz yosunlu ise katifler ilerleyen sürelerde tıkanma yapacaktır. Gerçi onun da çaresi tıkananları klorakta bekletmek. Ama kullandığınız su aynı kaldığı sürece aynı sorun devam edecektir. Biz 5 senedir kullanıyoruz ve herhangi bir sıkıntı yaşamadık, bu nedenle tavsiye ettim. Sizin bahsettiğiniz mamül de kullanılabilir ancak maliyeti biraz daha yüksek olur sanırım.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024