agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2006, 10:50   #31
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Cello, kaybın sıfır olmasına imkan yok biliyorsunuz. Sulama profesyonelleri bunun hesabı için yük kayıp cetvelleri kullanır.

Hortumun tipi, çapı, birim zamanda geçecek su miktarı, basılan suyun hızı,boru iç pürüzlülük yapısı, bağlantı elemanlarının tipi kayıpları belirler.Türkiye şartlarında bağlantı elemanı ve boruların optimum hesaplarında %15 ila 25 kayıp, sonuçta hata yapmamak için göz önüne alınmalıdır. Biz her unsur için bilinen standart kayıp değerlerini kullanırız.

Sulama sistemlerinde ya elinizdeki su kaynağının basıncı ve debisine göre sulama başlığı seçersiniz ya da sulama başlık sayısına göre gerekli kaynağın gücü ve debisini belirlersiniz.

Yukarıda seçtiğiniz tarzdaki motor akvaryum motorudur, hazır suyu, bir zorlukla karşılaşmadan belirli bir mesafeye iletmek için üretilmiştir. Damlatıcı meme en az 1.5 atm,sisleme başlığı modeline bağlı olarak 2.5-4 atm,sprinkler 2,5-4 atm basınçla gerekli verimdeki su varsa optimum düzeydeki görevlerini yerine getirirler.

Burada dikkat edilecek olan nokta ıslatma,yıkama ve sulamanın aynı şey olmadığıdır. Buna azami dikkat edilmesi gerekir. Sulama bitkinin ihtiyacını optimum düzeyde sağlamaktır. Islatma veya gereğinden çok su vererek yıkama ise toprağın renginin değişmesiyle oluşan görsel bir tatmindir. Yanlış yapacağımız bir hesap kurduğumuz sistemin verimli olmamasına yol açar ki sonuç bitki ihtiyacını karşılamayacağı için ıslatma olarak değerlendirilir.

Bu durumda bizler bitkinin isteğine göre sulama başlığı seçerek başlamalıyız. Motor ve boru hesaplarımızı da buradan yola çıkarak yaparız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2006, 13:24   #32
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Toprağın içine daldırılan çubuklarla su miktarının yeterli olup olmadığı ölçen ve buna göre suyun akmasını sağlayan aparatlar da varmış.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2006, 10:09   #33
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Mine Hanım,

Sulama başlıklarıyla ilgili eklemeleriniz için teşekkürler.

Kaybın "0" olması zaten ütopyadır. O yüzden zaten lise fizik sorularına benzediğini belirtmiştim. Akvaryum sistemlerinde de kullanırken 1,5 m'ye su basacaksam yaklaşık üzerindeki değerin 1/2 **** 2/3'ünü alırım.

Resmini verdiğim cihaz motor değil su pompasıdır. Sadece akvaryum için tasarlanmamış olup gerekli aparatlarla bahçe havuzlarında kullanılabilir. Ayrıca su içinde ve su dışında kulanılabilenleri mevcuttur.

Kendi önerdiğim sistemde benimde kafama takılan nokta ise şu oldu; pompa hortum sisteminden yukarı ya da aynı hizada olursa elektriği timer kesse dahi suyu kesemez. Suyun tamamı sifonlama etkisiyle boşalacaktır. O yüzden kuyu gibi bir yereden kullanımı daha mantıklı olacaktır.

Saygılarımla,

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2006, 22:49   #34
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cello
...Resmini verdiğim cihaz motor değil su pompasıdır. Sadece akvaryum için tasarlanmamış olup gerekli aparatlarla bahçe havuzlarında kullanılabilir. Ayrıca su içinde ve su dışında kulanılabilenleri mevcuttur...
Haklısınız,bu tip, benim motor sizin pompa olarak bahsettiğiniz cihazı ben de ekonomik ve küçük olması nedeniyle basit, fazla debi gerektirmeyen bahçe su figürlerinde kullanmaktayım. Zaten bu yüzden kendisini tanıyorum. Genelde de su içinde kullanıyorum. Akvaryum malzemesi toptan satıcılarından temin ediyorum. Bu tarz bir ihtiyacı olan üyelere öneririm.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2007, 16:12   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
OTOMATİK SULAMA SİSTEMLERİ
Merhaba.
Sapanca daki evimin bahçesine otomatik sulama sistemi kurdum.
Çimleri, bitkileri, saksıları, hatta ağaçları bu sistemle suluyorum. Sulanan yere göre sprink, sprey, rotor ve damlalık var.
Bunu daha önce yapmalıymışım.
Ben İstanbul dayken sulama düzenli olarak yapılıyor. Artık bahçıvan peşinde de koşmuyorum.
700 metrekare bahçenin yaklaşık 600 metrekarelik bölümünü suluyorum, bunun için dört istasyonlu bir zamanlayıcı, 3 adet solenoid vana (dördüncü sonradan eklenebilir) kullanıyorum.
Zamanlayıcı elektrik enerjisi ile çalışıyor, pilli olanlar da var ancak onlar daha pahalı.
Bu sistemin kurulumunu yapan iki ayrı şirket ile görüştüm, 2.500 ve 2.700 YTL fiyat verildi.
Tüm sistemi kendim kurdum ve işçilikler de dahil olmak üzere 600 YTL ye mal oldu.

Ben başta deneyimim olmadığı için çok zorluk çektim. Bu nedenle ilgilenenlere kolaylık sağlaması için bazı noktaları belirtmek istiyorum.

1- Eğer balkon ya da küçük bir bahçe için bu sistemi kuracaksanız doğrudan musluğa takılan bir zamanlayıcı işinizi görür. Gardena veya Hozelock un bu tür cihazları var. Fiyatları 90 - 150 YTL arasında.

2- Daha büyük bir bahçeniz varsa o zaman zamanlayıcı ve solenoid vanalar kullanmalısınız. Bunlar için de Rain Bird ve Hunter çok kullanılan markalar.
www.rainbird.com , www.hunterindustries.com
adreslerinde ürünleri inceleyebilirsiniz.
Ayrıca toprakaltına da tesisat döşemelisiniz.

3- Zamanlayıcılar çok çeşitli ve fiyatları da buna göre çok değişiyor. İhtiyacınızı iyi belirleyin. Eğer şebeke suyunuzda bir sorun yoksa 1.000 metrekareye kadar olan bir bahçe için 4 veya 6 istasyonlu yani 4 veya 6 ayrı kez sulama yapabilen bir programlayıcı yeterli. 12, 14 istasyonlulara gerek yok.
Benim kullandığım zamanlayıcı 4 istasyonlu ve 75 YTL, vanalar ise 25 YTL.
Piyasada 200 YTL ye de zamanlayıcı var ama fazla masrafa gerek yok.

4- Vanalar da, don tehlikesi nedeni ile toprak altında olmalı, vanaları mutlaka plastikten mamul bir vana kutusunun içinde monte ediniz. Bu kutunun fiyatı büyüklüğüne göre 15 - 20 YTL arasında.
Vanalar için manifold kullanınız.

5- Yağmurlu havalarda sistemin gereksiz yere sulama yapmaması için yağmur sensörü kullanabilirsiniz.

6- Büyük bahçe marketlerinde malzemeleri bulabilirsiniz, ancak İstanbul ve Adapazarı da tüm bu sistemleri daha uygun fiyatlara satan, daha küçük dükkanlar var.

Saygılarımla,

F.Y.
otomatik bahçe sulama sistemleriyle ugraşmaktayım.bu sulamayı nasıl yaptırdıgınızı merak etmekteyım

muratatay81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 10:27   #36
Yeni Üye

oktay.mutaf's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Damla sulama

Damla sulama ile ilgili planlama bilgilerine aşağıdaki siteden erişebilirsiniz. Oktay Mutaf

http://www.kobiline.com/web/damlasulama/

oktay.mutaf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 20:07   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Alıntı:
Merhaba.
Çimleri, bitkileri, saksıları, hatta ağaçları bu sistemle suluyorum. Sulanan yere göre sprink, sprey, rotor ve damlalık var.
Ben İstanbul dayken sulama düzenli olarak yapılıyor. Artık bahçıvan peşinde de koşmuyorum.
700 metrekare bahçenin yaklaşık 600 metrekarelik bölümünü suluyorum, bunun için dört istasyonlu bir zamanlayıcı, 4 adet solenoid vana kullanıyorum.
Zamanlayıcı elektrik enerjisi ile çalışıyor, pilli olanlar da var ancak onlar daha pahalı.
Bu sistemin kurulumunu yapan iki ayrı şirket ile görüştüm, 2.500 ve 2.700 YTL fiyat verildi.
Tüm sistemi kendim kurdum ve işçilikler de dahil olmak üzere 600 YTL ye mal oldu.
Zamanlayıcımın markası Hunter, vanalar ve diğer donanım ise Rain Bird.

Ben başta deneyimim olmadığı için çok zorluk çektim. Bu nedenle ilgilenenlere kolaylık sağlaması için bazı noktaları belirtmek istiyorum.

1- Eğer balkon ya da küçük bir bahçe için bu sistemi kuracaksanız doğrudan musluğa takılan bir zamanlayıcı işinizi görür. Gardena veya Hozelock un bu tür cihazları var. Koçtaş, Bauhaus gibi marketlerde kolayca bulabilirsiniz.
Fiyatları 90 - 150 YTL arasında.

2- Daha büyük bir bahçeniz varsa o zaman zamanlayıcı ve solenoid vanalar kullanmalısınız. Bunlar için de Rain Bird ve Hunter çok kullanılan markalar.

3- Zamanlayıcılar çok çeşitli ve fiyatları da buna göre çok değişiyor. İhtiyacınızı iyi belirleyin. Eğer şebeke suyunuzda bir sorun yoksa 1.000 metrekareye kadar olan bir bahçe için 4 veya 6 istasyonlu yani 4 veya 6 ayrı kez sulama yapabilen bir programlayıcı yeterli. 12, 14 istasyonlulara gerek yok.

4- Vanalar da, don tehlikesi nedeni ile toprak altında olmalı, vanaları mutlaka plastikten mamul bir vana kutusunun içinde monte ediniz. Bu kutunun fiyatı büyüklüğüne göre 15 - 20 YTL arasında.
Eğer vanaların montajını bir tesisatçıya yaptıracaksanız onlar klasik bağlantılar (kaplin, manşon vs) kullanıyorlar. Oysa PVC den mamul manifoldlar var, bunları siz bile ekleyebilirsiniz. Vanalar için mutlaka manifold kullanınız.

5- Yağmurlu havalarda sistemin gereksiz yere sulama yapmaması için yağmur sensörü kullanabilirsiniz. Bunların fiyatları zamanlayıcı ile aynı gibi.
Ben gerek görmedim.

6- Büyük bahçe marketlerinde malzemeleri bulabilirsiniz, ancak İstanbul ve Adapazarı da tüm bu sistemleri daha uygun fiyatlara satan, daha küçük dükkanlar var.

www.sgssulama.com
www.netatarim.com

7. Bu konuda bana çok soru geliyor. Bu nedenle en kısa zamanda buraya fotoğraf ve çizim ekleyeceğim.

Saygılarımla,

F.Y.
verdiğiniz detaylı bilgi için *** ederim.ben de 250 m2 lik bir alana otomatik sulama kurmak ya da kurdurmak istiyorum.tel bir kaç yerden fiyat aldım sadece malzemeler 1000-1200 tutar dediler. siz işçilikle beraber 600 diyosunuz nasıl oldu.bu arada ben bursadayım burda yardımcı olacak biri var mı *** ler

nefron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 14:37   #38
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Bir programda sulama için mikro sulama tavsiye ediliyordu. Mikro sulama da damla sulama mı demek?

Düzenleyen sabah : 19-04-2007 saat 11:28
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 20:01   #39
fidancı yiğit

fidancı yiğit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
yusuf bey selamlar,ben izmirden yazıyorum bildiklerimi paylaşmak istedim sizinle.genelde düz yerde bulunan ağaçlarla eğimli yerde bulunan ağaçlar arasında nem farkı görülür.bunun nedeni yüzeysel akıntı ve yer altından sızan suyun miktarıdır.tansiyometre aletleri ile toprak nemini ölçebilir kırmızı-sarı-yeşil ışklara göre ne zaman sulama yapılacağına karar verebilirsiniz.ancak yerleri iyi tesviye etmenizde yarar vardır.saygılar....

fidancı yiğit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 19:25   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2007
evet bende yeni kurum bu sistemi.yani dun.sonuç harıka.

ONURUM88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 00:24   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Evet, geçen sene denedim.
Güzel bir şey ama arada bir kontrol etmek gerekiyor
Hiç biri kendinizin sulaması gibi olmuyor
Serum hortumunda kiminin içinde su kalmış akma durmuştu, kimi ise suyunu bitirmiş ve çiçeklerim ölmüştü

Yaklaşık iki hafta önce tatil hazırlığı olarak bunu aldım.

Eklenti 2513

Her günü ayrı ayrı programlayıp bırakabiliyorsun.
Bir gece denemesi hariç daha kullanmadım.
Serum hortumu gibi bunda da sorun yaşayacağımı düşünüyorum.
Çok sulama veya az sulamayı önlemek için ne yapabiliriz?
Sn bonsaisever,
Bu timer Gardena yı nereden aldınız, kendi siteisnde 9 v pille calıstıgı soylenıyor
Makıne hakkında bılgı paylasabılırmısınız
Tesekkurler

agachobim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 08:26   #42
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsaisever bu aralar neti çok sık kullanamıyor.
Belki bilen başka arkadaşlar vardır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2007, 16:48   #43
Ağaçsever

Alıntı:
Merhaba.
700 metrekare bahçenin yaklaşık 600 metrekarelik bölümünü suluyorum, bunun için dört istasyonlu bir zamanlayıcı, 4 adet solenoid vana kullanıyorum.
Zamanlayıcımın markası Hunter, vanalar ve diğer donanım ise Rain Bird.

1- Eğer balkon ya da küçük bir bahçe için bu sistemi kuracaksanız doğrudan musluğa takılan bir zamanlayıcı işinizi görür. Gardena veya Hozelock un bu tür cihazları var. Koçtaş, Bauhaus gibi marketlerde kolayca bulabilirsiniz.
Fiyatları 90 - 150 YTL arasında.

Eğer vanaların montajını bir tesisatçıya yaptıracaksanız onlar klasik bağlantılar (kaplin, manşon vs) kullanıyorlar. Oysa PVC den mamul manifoldlar var, bunları siz bile ekleyebilirsiniz. Vanalar için mutlaka manifold kullanınız.

5- Yağmurlu havalarda sistemin gereksiz yere sulama yapmaması için yağmur sensörü kullanabilirsiniz. Bunların fiyatları zamanlayıcı ile aynı gibi.
Ben gerek görmedim.

www.sgssulama.com
www.netatarim.com

7. Bu konuda bana çok soru geliyor. Bu nedenle en kısa zamanda buraya fotoğraf ve çizim ekleyeceğim.

Saygılarımla,

F.Y.

Sn Feyzan,
Bahce sulama islemi icin bende GARDENA sistemi tercih etmek istiyorum.
Ancak bugun cihazların satıldıgı yerde ınceledım. Kafama 1-2 konu takıldı.
Benim bahcem cok yakında degıl dolayısı ıle arada bır gıdebılıyorum. Ancak goz kontrolu ıcın bahceme ve dıger bahce sahıplerıne hızmet veren bekcımız var. En azından goz ıle kontrol yapabılır.

Bunun dısında ozellıkle 6 cıkıslı dagıtıcı sıstemı suyun basıncı karsısında bır yere monte etmek gerekebılırmı?

Bu konuda kararsızım, yardımlarınızı ve goruslerınızı beklıyorum

Selamlar

Eski 09-05-2007, 08:15   #44
Ağaçsever

Alıntı:
Merhaba.
Öncelikle otomatik sulamanın ne türünü kuracağınıza karar vermelisiniz.
Bunun için cevaplanacak sorular.
- Sulanacak alanın genişliği ve bölgelerin tanımı. (çim alan, duvar kenarı, ağaçlar, vbg.)
- Zemin durumu (düz, eğimli)
- Sulanacak bitkiler bölgesel olarak ayrı ayrı (çim, çalı, ağaç, mevsimlik çiçek, sebze, vs gibi).
- Su kaynağınız (şehir suyu, artezyen, motor, sarnıç,vbg).
- Gelen suyun su saatinden geçip geçmediği, su saatinin çapı, ana su giriş borusunun çapı. Eğer saptamak mümkünse debisi.(Musluğu açıp belli ölçüdeki bir kabı zaman tutarak doldurmak yöntemi ile)
- Bahçede elektrik kaynağının olup olmadığı.
Bunlar ve eğer varsa başka ayrıntılar projeyi daha doğru ortaya çıkarır.

GARDENA iyi bir marka ancak fiyatı biraz yüksek.
Eğer fazla detaylı olmayan ve doğrudan musluğa uygulanarak tek veya iki istasyonlu basit bir sistem kuracaksanız GARDENA nın pille çalışan zamanlayıcılarını, her istasyon için bir adet olmak üzere kullanabilirsiniz.
Daha detaylı bir sistem için ürün çeşitliliği olan RAINBIRD veya HUNTER ı öneririm. Toplam bütçe daha düşük olur.
Bahçenizin bir çizimi olsaydı iyi olurdu.
Kolay gelsin.
FY
Sn Feyzan cevabınız icin tesekkur edeim.
Sanırım konuyu biraz daha acarsam tecrubelrinizden daha cok fayda saglayabılırım.

Oncelikle bahcem 700m2. Icınde Sadece Bahce sınırlarından 2 m iceride araları 4-4.5m olan 23 adet meyve agacı var (Kiraz, kayısı, erik, nektar, armut, elma)
Bu agacların ortasında buyuk bir alan var.(yaklasık 20x15 m2).
Tarlada, kooperatif oldugu icin Depodan gelen suyun gectigi ve olculdugu vana ve su saatı var.
Hafta sonu Gardena marka Stoplu hortumu vanaya direk bagladım. Sanırım vana cıkısı 3/4 inch lik.

Benim tarlada ilk amacım en az 6 adet 10-15 metrelik karık(sıra) hazırlayarak, burada domates, salatalıki biber, kabak, fasulye, nohut ve mısır ekmek.

Amator olarak haftada en fazla 1 kez gıdıp, bahcede vakıt gecırmek. Daha once belkı belırtmısımdır, bahcem Ankarada Golbasında merkeze 40 km. civarında.

Bu yuzden biraz arastırdım, Gardena markasının 1060 C Profi sulama bilgisayarı ve 6 cıkıslı Otomatık Sulama cihazını almak istiyorum.

Dokumanları internetten indirdim, benim sıkıntım cihazları set etmekten ziyade bu cihazları hangi tip hortumlarla baglamalıyım ve kacak olmadan en verimli nasıl kullanırım.
Ayrıca su tazyikli gelirse bu aletler cok buyuk olmadıgı icin bir tahta veya demir zemine sabitlemek gerekirmi.

Gerci acacagım 6 karık arasını acarak tek 1060 C profi kullanıp sulama yapılabılır ama bu sefer sure ve topragın su emıs hızına baglı olarak en son kısımlar susuz kalabılır.

Agaclar 3 yasını doldurdugu ıcın onları kher gıdısımde kendım sulamak ıstıyorum.
Ayrıca Musluk cıkısı tek oldugu icin Vanadan sonra bir ayırac koymam gerekir diye dusunuyorum.

Cevaplarınızı sabırsızlıkla beklıyorum
Selamlar

Eski 09-05-2007, 10:16   #45
Ağaçsever

Sn Feyzan;

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.
Suyun merkezi bir depodan gelmesi sebebi ile ve kullanan sayısı artısında depo suyunun azalması riski olduug icin Ahtapot-Tazyikli su uyarınız icin ayrıca tesekkur ederim.
Bu durumda sadece 1060 C kullanarak ardından gelen hattıda damla sulamaya uygun sekilde yaparsam daha kolay olacak gibi.

Meyve agacları ve su kullanımı icinde vanadan hemen sonra boyle bir duzenek uygun gozukuyor.

Tesekkurler elinize saglık

Eski 10-05-2007, 23:10   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Enteresan olduğunu düşündüğüm bir sulama sistemi:

Eklenen Resimler

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 23:11   #47
Ağaç Dostu

Kusura bakmayın dosyayı yükleyemedim.

Eski 13-05-2007, 21:23   #48
Yeni Üye

bursa da bu otomatik sulama ile ilgili yardımcı olabilecek var mı acaba

Eski 13-05-2007, 21:41   #49
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nefron Mesajı Göster
Bursa da bu otomatik sulama ile ilgili yardımcı olabilecek var mı acaba
Sorun nedir? Yardımcı olalım...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 21:43   #50
Yeni Üye

bu sulama işini danışacağım **** hesaplı yaptırabileceğim biri var mı diye araştırıyorum

Eski 13-05-2007, 21:57   #51
Ağaç Dostu

Elimizden gelen yardımı yaparız. Özelinize mesaj atıyorum irtibatla ilgili...

Eski 13-05-2007, 21:59   #52
Yeni Üye

*** ederim. ben 250 m2 bir alan için malzeme fiyatı istedim bir yerden 1000-1200 fiyat çıkardılar sadece malzeme feyzan arkadaş 600 ytl ye hepsini halletmiş üstelik bahcesi 600 m2 bu fark nedir anlayamadım.

Eski 13-05-2007, 22:02   #53
Ağaç Dostu

Çim alan için mini spring fiyatı mı bu evet döşemesi hariç 500-800 arası değişir.

Eski 13-05-2007, 22:06   #54
Yeni Üye

evet çim alanı sulanacak

Eski 13-05-2007, 22:08   #55
Ağaç Dostu

Çalıştığım bir yer var selamımızla görüşürsünüz oradan yardımcı olurlar. Özelden irtibat numaramı verdim...

Eski 13-05-2007, 22:10   #56
Yeni Üye

Tamam, teşekkürler.

Eski 14-05-2007, 22:10   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2007
damla sulama

selam bahçeme damla sulama yaptırdım.toprak biraz taşlı o yüzden çabuk susuyor acaba damla sulamayı kaç günd çalıştırmam gerekiyor bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirirm... saygılarımla..

amasyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 14:42   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2007
12 dekar nar bahçesi yaptım.Yeni damlama sistemi yaptırdım. Bankadan kredi çekmek istiyorum.Hazır damlama projesi olan varsa göderirse çok memnun olurum. Ziraat bankası nunu istiyor selamlar..

fahrettintoksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 19:29   #59
Ağaç Dostu

Hazır damlama sulama sistemi projesi bulamazsınız hele hele sizin bahçenizin ölçülerine göre olanını daha zordur. Autocad bilen bir tandığınıza bahçenizin krokisine göre veya dalama sulama sistemi yaptırdığınızı kişi/firmaya yeniden çizdirin daha iyidir.

Eski 08-06-2007, 21:13   #60
Ağaç Dostu

Balkon,ev bahçesi ve küçük alanlar için değişik türde damlama sulama sistemi:

Bahçe sulama sistemi beşli
Arazideki çiçekleri,bitkileri,çalılıkları ve ağaçları sulamak için beşli sulama sistemi.Sulama sisteminizi istediğiniz gibi kendiniz kurunuz.Değişik ortamlardaki değişik bitkiler (tarhlarda veya saksı ) in hepsi optimal olarak sulanır.Her bitki ihtiyacı kadar suyu alır. Sistem her zaman istenildiği kadar genişletilebilir.
Sulama setinde bulunan Malzemeler
5 adet rutubeti algılayan damlatıcı (Sensör)
25 m 6/4 hortum
4 adet T-Parçası (hortumdan kol ayırmak için)
1 adet Hortum adaptörü
1 adet hortumu su deposuna bağlayan parça

resim 1

Damlatıcıların Parçaları
1.Piston üst
2.İçinde ventil bulunan zarf (boru)
3.Kuru toprakta büzülen sargılı özel elyaf demeti (Sensör)
4.Su bağlantısı sağ
5.Su damlatma borusu
6.Toprağa saplama şişi (çubuğu) alt

resim 2

Kumanda edilebilir Damlama sulama

-direk sarnıçtan,yağmursuyu toplama deposundan veya diğer su tanklarından su alabilir
-Kullanımı kolaydır
-pompa, zaman saati,basınçlı su ve yardımcı enerji gerektirmez
-Bakım istemez

resim 3

Montajı basittir
1-Setle beraber verilen bağlantı parçasını su tankına monte edin ve hortumu bitkiye kadar uzatın.

resim 4

2-Hortumu istediğiniz yerden keserek T-Parçasını monte ederek bitki için bir kol ayırın

resim 5

3-Hortumun ucuna DİP STİCK parçasını vidalayın,sonrada sivri ucu hortum bağlantısına kadar toprağa sokun,elyaf duyucunun alt kısmı toprak ile iyice temas etmelidir.

resim 6

4-Her kol için ayni işlem yapılır (5 adet)
.
Dip Stick sulama nasıl çalışır
Çubuk, sensörün elyafının alt kısmı toprakla temas edecek şekilde toprağa daldırılır.Böylece toprak rutubeti sensör elyafına(Elyaftan yapılmış sensöre) ulaşır.
Pistona yapılan baskı nedeni ile zarfın (borunun) içindeki ventil açılır.Hortum sisteme doğru bağlandı ise damlatma hortumundan su akmaya başlar.Böylece sulama başlamış olur.
Kuru toprak = Ventil Açık
Toprak kuru ise polimersensör(elyaf sensör) büzülür ve piston üzerine basınç yapar. Piston ventili açar.Ventilin çalışması için elektrik enerjisi gerekmez,su borudan damlar ve arazinin ve toprağın yapısına göre de yatay ve dikey olarak dağılır.Oluşan ıslak bölgenin içindeki bitki kökleri de suyu alırlar
Toprak Islak=ventil kapalı
Yeteri kadar su damladı ise,toprak rutubeti elyafa kadar ulaşır,polimersensör rutubeti algılar.Elyaf genleşir.Piston yukarı kalkar ve ventil kapanır.Yağmur yağdığında,toprakta yeterli rutubet olduğunda ve havanın rutubeti % 70 in üzerinde olduğunda ventil kapalı kalır.
DİP STİCK de suyun dağılımı

resim 7

Bitkiler gerçekten ihtiyaçları olduğunda sulanmalıdır.Genel kural olarak,sadece belirli bölge ıslak tutulmalıdır.Bunun dışındaki kısımlar kuru kalmalıdır.Böylece su ziyan edilmemiş olur.Suyun dikey ve düşey dağılımı Sensörelyaf tarafından sınırlandırılır.
Islak bölge sadece kök bölgesi olmalıdır.

resim 8

.Yukarıdaki resimde DİP STİCK ; BİR DOMATES FİDESİNİN KÖKÜNE TATBİK EDİLMİŞTİR.
.Aşağıdaki resimde sağda çiçekler ve bitkiler için olan DİP STİCK,soldaki ise ağaçlar için olan DİP STİCK DİR.
.

resim 9

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024