agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2009, 11:07   #1
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Mog Organik Gübre Hakkında

Sn.Mog,
Sizin yerinize konuyu ben açayım dedim.

Öncelikle ürününüzü tanıtmakla işe başlayabilirsiniz.
Söz gelimi, içeriği nedir? Ne tür tescilleri var? Tarımda nerelerde, hangi ürünlerde, hangi dozajlarda kullanılıyor, ne gibi etkileri oluyor vb. temel özelliklerden başlayabilirsiniz. Devamında sorular gelir zaten.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 11:41   #2
mog
/

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım :)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Mog,
Sizin yerinize konuyu ben açayım dedim.

Öncelikle ürününüzü tanıtmakla işe başlayabilirsiniz.
Söz gelimi, içeriği nedir? Ne tür tescilleri var? Tarımda nerelerde, hangi ürünlerde, hangi dozajlarda kullanılıyor, ne gibi etkileri oluyor vb. temel özelliklerden başlayabilirsiniz. Devamında sorular gelir zaten.
1-) GÜBREMİZ DÜNYADAKİ TEK VE ALTERNATİFSİZ GÜBRE DEĞİLDİR

2-) ANCAK; FİYAT VE KULLANIM KOLAYLIĞI AÇISINDAN BAKTIĞIMIZ ZAMAN , MUDAİLİMİZ YOKTUR. NEDEN DERSENİZ ???
onu da kısa kısa aktarmaya çalışacağım ...

MOG MARKALI GÜBREMİZ % 100 BİTKİSEL KAYNAKLAR KULLANILARAK ; TAMAMEN FİZİKSEL İŞLEMLER + ISIL İŞLEM UYGULANARAK ÜRETİLMİŞ BİR ÜRÜNDÜR.
YOĞUNLUĞU İSE 1 LİTRE MOG=1,3 KG. DIR.
İŞLEMLER ESNASINDA HİÇ BİR ŞEKİLDE SU KULLANILMAZ.
SIFIR MİKTARDA HAYVANSAL YA DA KİMYASAL KAYNAK KULLANILMIŞITR. ANALİZ RAPORLARIMIZ DA FAO VE WHO NUN İSTEDİĞİ ALT DEĞERLERİN DE ALTINDA KALMAKTADIR...

a) bu ürünün 1 litresi e az 100 litre su ile karıştırıldığı zaman aktif olur . su ile karıştırıldıktan sonra toprağa ya da bitkiye uygulanabilir.
b) akşama doğru atılmasında ( yaprak uygulamalarında) avantaj sağlar. hava kararmaya başladığında bitkiler yapraklarından daha çok özümleme yaparlar. o yüzden akşam diyoruz.
c) topraktan uygulamada ise saat sınırlaması yoktur. 24 saatin herhangi bir diliminde verilebilir.
d ) konvansiyonel tarım ya da peyzaj uygulamalarında , hiç bir kimyasal grup ile etkileşmez !. bu çok önemlidir. bu gübreyi tüm diğer ürünlerden ayıran en büyük özellik budur.
e )tarlada , kimyasal grup tükenir ise , eksik olan elemanları verdiğinizde , MOG gübremiz bunları hızla çözerek , büyük oranda organik materyallere çevirir. topraktaki besin elemanlarını devamlı olarak belli bir konsantrasyonda tutmaya çalışır.
f )eksilen besin elemanlarının topraktaki yüzdesi düştüğü zaman ; ilgili enzimler faaliyete geçerek devamlı belli bir konsantrasyonda ve yüzde diliminde muhafaza etmeye çalışırlar .
g ) kimyasal tarım yapılıyor olsa bile ; MOG gübre kullanıldığı zaman , toprağın ve bitkilerin organiklik oranı en az % 50 artış gösterir.
h ) bu ürünün şu ana kadar yapılan çalışmalarında 1 yıl önce dahi gübrelenen alana 2. yıl uygulama yapılmamış olsa bile , diğer tarlalardan daha fazla gelişim gözlenmiştir.bunu nedeni , ürettiğimiz enzimlerin toprakta ölmüyor olmasıdır. ürettiğimiz ve gübremizdeki besin elemanlarına bağladığımız enzimlerimiz ( 18 tip) toprak ya da ortam ısısı +50 dereceyi geçmediği sürece hayatiyetini sürdürürler.

bunlara eklenecek daha pek çok örnek ve referanslarımız mevcuttur.bunları da sırası geldikçe yazmaya çalışacağım

3 ) diğer organik gübre üreticisi olan arkadaşlarımızın almış olduğu gibi ; gübre tescil ve onayları , ilgili bakanlıklardan ruhsatları EKO-TAR dan sertifikası mevcuttur. ihraç etmek için gereken evraklarda düzenlenmiş olup ; 2009 yılı içinde ÇİN,KENYA,MALEZYA gibi ülkelere ihraç edilmiştir. bazı müşterilerimizde ; ihraç kaydı ile olmak şartı ile , zonguldak ereğlideki fabrikamızdan gelip bu ürünü teslim almaktadır. onlar da gürcistan+azerbeycan+ırak+israil+suriyedeki müşterilerine satışını yapmaktadırlar.
avrupa birliğine dahil ülkelerden de talepler yoğunlaşmaya başlamış olup, konu ile ilgili oalrak www.kentorganicfertilizer.com adında www.taraorganikgubre.com gibi bir 3. şirketimiz de kurulmuş olup , sadece avrupa birliği ile ilgili çalışmalara başlamıştır.
megalomanlık olarak kabul etmezseniz şunu da eklemek isterim. şu anda bu MOG markalı ürünümüz ; üretilen miktar baz alındığında % 90-95 gibi oranda ihraç kaydı ile ya da direk ihraç edilerek satılmaktadır.

4 ) TARIMDA KULLANILAN ALANLARDA BİR KISITLAMA YOKTUR. TOPRAKTA KÖKÜ OLAN TÜM ÜRÜNLERDE RAHATLIKLA KULLANILMAKTADIR.

5 ) DOZ MİKTARIMIZ İNTERNET SİTEMİZDE DETAYLI OLARAK İZAH EDİLMİŞTİR.
www.taraorganikgubre.com

yukarda anlattığım gibi ; dünyanın en iyi gübresi olabilirim. ya da olmayabilirim... bunu ancak ve ancak bitkiler test edebilir. 3 yıldan daha uzun bir süre arge çalışmalarına harcanmıştır. biz bu üründen kesin neticeleri alana kadar emin olmadık ve piyasaya sürmedik. deneme kullanımları haricinde , piyasada adı duyurulmadı. satışı yapılmadı. 2008 mart ayından beri resmi olarak satılmaya başlanmıştır.

cep telefonum ve iş telefonum internet sitesinde mevcuttur. dilediğiniz zaman arayarak soru sorabilirsiniz. çağrı dahi bıraksanız aranırsınız ve sorularınız cevaplanır. yeter ki kullanıcılarmız bize teşekkür etsinler. ticari kazançtan daha da ziyade sizin mutluluğunuz , bizim mutluluğumuzdur. bunu , ancak kullanarak göreceksiniz. buradan ya da internet sitemdeki iletişim formundan bana ulaşabilirsiniz. hiç bir sorunuz yanıtsız kalmayacaktır.
MOG ORANİK GÜBRE TOPLAMDA 5 ADET ŞİRKETİN ORTAK OLDUĞU BİR GRUBA DAHİLDİR.
AKIM TEKSTİL
DOĞA TEKSTİL
MOG ORGANİK GÜBRE
TARA TEKSTİL YATIRIM VE ORGANİK GÜBRE ( İÇ PİYASA İÇİN ÇALIŞIR)
KENT ORGANİK GÜBRE ( İHRACAT İÇİN ÇALIŞIR)
iyi günler

eozen81 beğendi.

Düzenleyen mog : 18-04-2009 saat 11:07 Neden: eksik yazdım
mog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 12:20   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
İstanbul ağaç AŞ deki denemelerin fotoğraflarını buraya eklerseniz farkı görmüş oluruz.

Mog un açılımı nedir?

Mikrobiyal gübremidir?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 12:38   #4
mog
/

Mog açılımı mikro organik gübredir:)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
İstanbul ağaç AŞ deki denemelerin fotoğraflarını buraya eklerseniz farkı görmüş oluruz.

Mog un açılımı nedir?

Mikrobiyal gübremidir?
ancak ; mikrobiyal esasa dayalı değildir.

ürünün asıl gücü içerdiği enzimlerden gelmektedir. enzimler ;
  • hücre bölünmesini ve sayısını da artırırlar.
  • hücre içinde daha fazla besin maddesi depolanmasını sağlarlar
  • toprağı çözerler ve toprağın gözenekli yapısının artmasını sağlarlar.
  • topraktaki kimyasal atık ya da bitki köklerinin çözemediği besinleri çözerek bitki kökünün alcağı forma çevirirler.
  • besin elemanları çözüldükçe de toprağın doğasında var olan mikroorganizmaların çoğalmasına olanak tanırlar
  • enzimler ; bitkilerin bağışıklık sistemini güçlendirirler
  • gibi örnekleri çoğaltabiliriz... gübremizin içeriğinde bulunan 18 tip enzimin, herbirinin işi ayrı ayrıdır.
  • her bir enzim ilgili olduğu bölümün işini çözer . toprakta ya da bitkinin bünyesinde optimum çalışma ısısı vucut ısısıdır. bu ısı değerlerinin altına inildikçe ya da üstüne çıkıldıkça çalışma hızları düşer. bazı enzimler sıfıra yakın derecelerde çalışabildiği gibi; üst ısılarda çalışma güçleri oldukça düşer.
  • ortam ısısı 50+ C yi geçtikten sonrada yapıları bozulmaya başlar .çünkü enzimler protein tabiatında oluşumlardır.
  • doğanın ölmeyen ve bitmeyen makinalarıdır enzimler. enzimlerin olmadığı bir dünya zaten ölmüştür.

Eski 17-04-2009, 14:13   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sitenizden anladığım kadar1 dönüm zeytinliğe sezon boyunca 7 lt mog kullanmamız gerekiyor, öylemidir? Bu ürünün fiyatı nedir? Diger gübreler veya ilaçlar ile beraber atılabilirmi?
Bizler 2t luk ilaçlamalar ile çalışıyoruz her ilaçlamada 20lt mog kullanmamız gerekecek ve bu işi her defasında 10 kere tekrarlıyacağız.Yanlış hesap yapmadıysam 1200lt + ediyor.Bu bana getiri olarak ne sağlayacaktır.İyi çalişmalar dileklerim ile,hoşçakalın

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2009, 11:01   #6
mog
/

Site düzünlemede hata

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih bakırlıoğlu Mesajı Göster
sitenizden anladığım kadar1 dönüm zeytinliğe sezon boyunca 7 lt mog kullanmamız gerekiyor, öylemidir? Bu ürünün fiyatı nedir? Diger gübreler veya ilaçlar ile beraber atılabilirmi?
Bizler 2t luk ilaçlamalar ile çalışıyoruz her ilaçlamada 20lt mog kullanmamız gerekecek ve bu işi her defasında 10 kere tekrarlıyacağız.yanlış hesap yapmadıysam 1200lt + ediyor.bu bana getiri olarak ne sağlayacaktır.iyi çalişmalar dileklerim ile,hoşçakalın
merhaba melih bey
uyarınız için teşekkür ederiz. Sitemiz düzenlenirken bir hata yapılmış. Uyarınız için teşekkür ediyorum. En kısa sürede aksaklık giderilecektir. Size de telefon ile gereken desteği vermeye çalıştım. Umarım başarılı olmuşuzdur. Iyi çalışmalar efendim

Eski 18-04-2009, 11:14   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Sitemiz düzenlenirken bir hata yapılmış. Uyarınız için teşekkür ediyorum. En kısa sürede aksaklık giderilecektir.
Daha sonra o düzeltilmiş metni buraya da ekleyin ki, okuyan ama araştırmaya devam etmeyenler yanlış bilgilenmiş olmasın....

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2009, 11:42   #8
mog
/

elbette :)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Daha sonra o düzeltilmiş metni buraya da ekleyin ki, okuyan ama araştırmaya devam etmeyenler yanlış bilgilenmiş olmasın....
hatadan dolayı özür dileyerek başlamak isterim ...

genel olarak ; meyve bahçelerinde 30-50 arası ağaç olduğunu varsayar isek ; yıllık kullanılacak maximum MOG gübre miktarı 3 litredir
çiçeklenme başlangıcından 1 ay kadar önce topraktan veya yapraktan 1 litre
meyve tutumundan sonra topraktan 1 litre
hasattan 30-45 gün önceki bir aralıkta topraktan 1 litredir...

şu konuya çok dikkat etmek gerekir.
yıllık1+1+1=3 litrelik doz bu gübrenin ilk yıl kullanımı içindir.
2. yıl uygulamaya geçildiği zaman , uygulanan doz , tüm alanlar ve bitki türleri için ( aynı tarla olmak koşulu ile !!!) DOZ YARI YARIYA AZALTILARAK UYGULANMALIDIR.

bunun nedeni ise şudur ; toprak artık düzenlenmiş, bundan 100 yıl önceki formuna ve yapısına kavuşmuş,topraktaki doğal oluşumlar yeniden faal olmuş ve en önemlisi de enzim konsantrasyonu , belli bir yoğunluğa ulaşmış demektir.

bazı çiftçilerimiz ; geçen yıl sebze ektikleri ve mog gübre kullandıkları araziden
bu yıl mog gübre kullanmadan arpa-buğday gibi bitkilerde MOG gübrenin etkisini hiç kullanmadan görmüşlerdir.

peki dekara fazla kullanırsak ne olur ???
1/100 su oranını gözeterek uygulama yaptığımız zaman ; tarlanıza dilediğiniz kadar da uygulama yapabilirsiniz.

yeter ki 1 litre mog gübre en az 100 litre su ile karışsın. dilerseniz 1 litre mog gübreyi 5-10 bin litre su ile de verebilirsiniz. toprağa ulaştıktan sonra yağış ya da aşrı sulama ile , kök bölgesinin altına inmez. toprağa ve kök bölgesine tutunarak orada kalır. bunun örneğini ve ispatınıda geçen yıl kullananların , bu yıl kullanmadan mog etksini görmesi ile ispatlayabiliriz.

dekara 1 litre yerine 100 litre versek ne olur diye soran arkadaşlarda var elbetteki hiç bir yan etki ya da olumsuz etki gözlenmez. bitki metabolizması zaten 1 litre ile maximum verime geçeceğiz için , ondan daha fazlasını beklemeyelim. sadece gübre üreticisine daha fazla para ödemiş olursunuz. o kadar
iyi çalışmalar

Düzenleyen mog : 20-04-2009 saat 12:21
Eski 22-04-2009, 10:53   #9
mog
/

sitemizde ; düzenleme yapıldığı sırada oluşan ufak hata düzeltilmiştir...

Eski 23-04-2009, 11:47   #10
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
http://www.taraorganikgubre.com/mogkullanim.pdf

Sitenizdeki sebzelerde ürün kullanım şekli ve dozaj linkleri çalışmıyor

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 11:10   #11
mog
/

site içerisinde gereken bilgiyi bulabilirsiniz. bahsi geçen dosyalarda daha önceki oluşan hataya benzer bir hata olmuş. onu da operatör arkadaşlar düzeltir düzeltmez siteye ekleyeceklerdir.

Eski 23-12-2009, 11:28   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşlar sonbahar ve ardından gelen kışın olumsuz etkilerini bahçelerimize uyguluyacağımız enzim gübrelerle takviyelendirerek, bahçelerimizdeki meyve ağaçlarımızın hastalık yapıcı etkenlere karşı güçledirerek onların sağlıklı olarak bu dönemden çıkmasını sağlarlar.

Arkadaşlar enzim gübrelerin en büyük işlevi hücre içinde bölünmeyi artırarak çoğalmayı sağladıklarından, hücrelerde toplanan besin değeride artarak depolanmasını sağlarlar, toprak yapısında düzenleme yaparak toprağın çüzülmesini mütakibende, toprağın gözenekliliği artışı sağlanmış olur.

Bu enzimler kimyasal atıkları ve bitki köklerinin çözemediği besin maddelerini çözererek bitkinin alabileceği forma sokarlar, bu minerallerin çözülmesiylede toprağın doğasında var olan mikro organizmaların çoğalmasını sağlıyarak, toprağın aktifliği artırarak bitkinin bağışlıklık sistimi gelişmesini mütakip hastalık etmenlerine de karşı güçlü duruma getirir.

Arkadaşlar zehirlere dayalı bitkileri koruma yöntemleri kısa vadede bize toksin olarak geri dönecektir, bizler organik yaşam biçimine uygun, ekolojik yetiştiricilik yapmak istiyorsak, enzim içeren bitkisel bazlı sıvı gübreleri uygulamakla topraklarımızı da kurtarmış olacağız.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 11:37   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sayın Mog,

Ürününüzün antepfıstığında kullanımı ile bir örnek var mı acaba? Tahminim zeytindeki kullanımından çok farklı olmayacaktır. Ancak yinede, ne zaman, kaç kere ve hangi miktarda kullanmalıyım? Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 10:47   #14
mog
/

merhaba arkadaşlar
son denemelerimiz de bitmiş durumda
artık bu gübre
İRAN
KIBRIS
NİJERYA
VEEE TÜM TÜRKİYEDE BAYİLİKLER İLE YAYILIYORUZ
lütfen bizi izlemeye devam ediniz
saygılarımla
veteriner hekim
yıldıray yıldırım

Eski 25-12-2009, 11:35   #15
Ağaç Dostu

Sayın MOG,tuyap ın furarında sizin standınızı dolaşarak ilgili arkadaşlarla görüşerek, geliboluda ki bahçe çalışmalarımı kendilerine anlattığım, onlarda bana ilgilenerek ürünlerinizden kompost uygulamalarımda ve şeftali ağaçların yaprak kıvrıklığı hastalığına karşı kullanarak sonuçlarını paylaşımlarda bulunacağıma karşılık, MOG sıvı enzim gübreyi armağan ettiler.

Kendilerine buradan bir kere daha teşekkür ederim. Sizler (Bütün sıvı enzim ve mikro biyal gübre üretenler) organik tarım adına kutlarım, toprakları zehirlerden kurtarma adın yaptığınız mücadelede sonuna kadar desteklediğimi belirtir.sizleri geliboluda ki tarım çevrelerine tanıtmaktan gurur duyacağım,senenin 5 ila 10 nucu aylarında gelibolu bulunduğum süre içinde ürünlerinizin tanımı konusunda elimden geleni topraklar adına yapmaktan keyif alacağımı bilmenizi isterim.

Eski 09-01-2010, 00:14   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Sayın MOG,
Enzimlerin toprak bünyesini iyileştirmede, ağacın yapısını hastalıklara karşı güçlendirmede ve köklerin besin alımında faydalı mikroorganizmalar gibi veya faydalı bakteriler gibi çalıştığı anlaşılıyor.

Acaba bitkilerce enzimler ne kadar önemi, bakteriler ne kadar önemli, veya vazgeçilmez?
Anlaşıldığı kadarıyla birbirini destekleyen unsurlar, peki o zaman birlikte nasıl kullanılabilirler?Veya birlikte kullanılırlarsa sonuç çok farklı mı olur?Saygılarımla.

Düzenleyen celalahmet : 09-01-2010 saat 00:16 Neden: imla hatası
celalahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 22:10   #17
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Halil bey selamlar

Mog la ilgili bilgiler/mesajlar ikinci sayfada kaldigindan mesajla 1.sayfaya aldim.10 lt sirt tulumbasi icin 1 cay bardagi yeterli,karisimdan sonra min.30 dk beklemeli

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 22:28   #18
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Şeftali ağacımın yaprakları kıvrık kıvrık oldu. Elimde 1 litre mog var. 10 lt ye 1 fincan katıp denesem faydası olurmu şu anda.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 22:33   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sayın MOG,tuyap ın furarında sizin standınızı dolaşarak ilgili arkadaşlarla görüşerek, geliboluda ki bahçe çalışmalarımı kendilerine anlattığım, onlarda bana ilgilenerek ürünlerinizden kompost uygulamalarımda ve şeftali ağaçların yaprak kıvrıklığı hastalığına karşı kullanarak sonuçlarını paylaşımlarda bulunacağıma karşılık, MOG sıvı enzim gübreyi armağan ettiler..
Sevgili epsody,

unutmayın sonuçlarını paylaşırım dediniz. Şeftaliler çiçek açtı ve yapraklanmaya başladı.
Mog bir gübre ve ilaç etkisi bekliyorsunuz. Sıvı enzimlerin klok hastalığına etkisini merak ediyorum.
Yoksa, gübre bitkiyi güçlendirir, güçlenen bitki hastalanmaz mı? deniyor.

Çiçekte atmak tehlikeli değil midir? Enzimler çiçekleri dökmesin.

Ben aparatmanın önündeki aşıladığım armut ağacına atacaktım ama tam meyve bağlamadığı için ve en önemlisi çok kötü koktuğu için_kovulma ihtimali yüzde 1500 gibi duruyordu_cesaret edemedim.

Ayhan kaptan ema ile mog'u karıştırmışsınız. Oranlarını nasıl ayarladınız. (bu ema'yı (Doğasever) her şeye karıştırıyoruz ya, hayırlısı)

Müdür bey diyor ki mog meyve tutumunu olumlu etkiliyormuş ben böyle bir bilgiye ulaşamadım.

(Enzim sayfasını iyice okumalıyım)

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 23:18   #20
Ağaç Dostu

Arkadaşım Halil Önen'e açıklama.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sevgili epsody,

unutmayın sonuçlarını paylaşırım dediniz. Şeftaliler çiçek açtı ve yapraklanmaya başladı.
Mog bir gübre ve ilaç etkisi bekliyorsunuz. Sıvı enzimlerin klok hastalığına etkisini merak ediyorum.
Yoksa, gübre bitkiyi güçlendirir, güçlenen bitki hastalanmaz mı? deniyor.

Çiçekte atmak tehlikeli değil midir? Enzimler çiçekleri dökmesin.

Ben aparatmanın önündeki aşıladığım armut ağacına atacaktım ama tam meyve bağlamadığı için ve en önemlisi çok kötü koktuğu için_kovulma ihtimali yüzde 1500 gibi duruyordu_cesaret edemedim.

Ayhan kaptan ema ile mog'u karıştırmışsınız. Oranlarını nasıl ayarladınız. (bu ema'yı (Doğasever) her şeye karıştırıyoruz ya, hayırlısı)

Müdür bey diyor ki mog meyve tutumunu olumlu etkiliyormuş ben böyle bir bilgiye ulaşamadım.

(Enzim sayfasını iyice okumalıyım)
Arkadaşım Mog gübreyi 15 martta geliboluda kullandım lakin sonuçlarınıda bilmiyorum , şu anda ben istanbulda bulunmaktayım, mayıs ayı içinde orada olacağım sonuçlarını hatta bahçemdeki edindiğim gözlem ve deney çalımlarımın bilgi paylaşımlarını sizlerle paylaşacağım , burada pek tarımsal faaliyetlerim olmuyor kompost çalışmaları dışında, şimdilik aktaracaklarım bunlardan ibaret hepiniz sevgiyle kalın.

Eski 12-04-2010, 23:53   #21
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Halil bey selamlar

Hayatta tadi, kokusu ne kotuyse insana faydali, ne keyif verip tadi guzelse de zararlidir
demekki mog faydali...saka bir kenara icinde icindeki besin degerleri ve 18 enzimle cicek tutumu konusunda bir laboratuvar arastirmasina gerek olmasa gerek diye dusunuyorum.

300 lt klorsuz suya 2 lt mog + 1.5 lt ema olarak uygulamayi yaptik.

Bu gunlerde uygulamayi kokten yapmak daha faydali, damlamalar hazir olmadigi icin mecburen orani biraz azaltarak yapraktan uyguladik.

saygilarimla

Eski 13-04-2010, 00:38   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayhan Dukel Mesajı Göster
300 lt klorsuz suya 2 lt mog + 1.5 lt ema olarak uygulamayi yaptik.
Ema' yı karıştırma sebebiniz neydi? Sn. Doğasever ile görüşmüş olmalısınız.

Mog içinde enzimler var ama mikrobiyal gübre değil, Ema' da mikrobiyal ve enzimler var.(bu karışımdan hiçbir şey anlamam ama iyi gibi geldi bana; bu zeytinler bir gün konuşacak)

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 09:13   #23
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Halil bey selamlar

Ema yi kullanmak icin bir sebeb aramiyoruz, biliyorsunuz, faydali....

Iceriklerine baktigimda, kullanmamam icin hicbir sebeb goremedim,cok da iyi oldugunu dusunuyorum.

Eski 13-04-2010, 22:41   #24
Ağaç Dostu

Ayhan Bey,

MOG'ta kullandıysanız sizin zeytinler iyice coşar bu yıl.

Eski 13-04-2010, 23:52   #25
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

acemi caylak selamlar

Evet kullandık, mog icindeki enzimlerle birlikte sistemin tamamlanacagını düşünüyoruz.

Kaolinden önce bir defa yapraktan bir defada kökten uygulamayı planladık

Halil bey konuşacaklar diyor aslında gönül gözüyle bakan için cok şeyler anlatıyorlar

Eski 28-07-2010, 15:45   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mog Mesajı Göster
1-) GÜBREMİZ DÜNYADAKİ TEK VE ALTERNATİFSİZ GÜBRE DEĞİLDİR

2-) ANCAK; FİYAT VE KULLANIM KOLAYLIĞI AÇISINDAN BAKTIĞIMIZ ZAMAN , MUDAİLİMİZ YOKTUR. NEDEN DERSENİZ ???
onu da kısa kısa aktarmaya çalışacağım ...

MOG MARKALI GÜBREMİZ % 100 BİTKİSEL KAYNAKLAR KULLANILARAK ; TAMAMEN FİZİKSEL İŞLEMLER + ISIL İŞLEM UYGULANARAK ÜRETİLMİŞ BİR ÜRÜNDÜR.
YOĞUNLUĞU İSE 1 LİTRE MOG=1,3 KG. DIR.
İŞLEMLER ESNASINDA HİÇ BİR ŞEKİLDE SU KULLANILMAZ.
SIFIR MİKTARDA HAYVANSAL YA DA KİMYASAL KAYNAK KULLANILMIŞITR. ANALİZ RAPORLARIMIZ DA FAO VE WHO NUN İSTEDİĞİ ALT DEĞERLERİN DE ALTINDA KALMAKTADIR...

a) bu ürünün 1 litresi e az 100 litre su ile karıştırıldığı zaman aktif olur . su ile karıştırıldıktan sonra toprağa ya da bitkiye uygulanabilir.
b) akşama doğru atılmasında ( yaprak uygulamalarında) avantaj sağlar. hava kararmaya başladığında bitkiler yapraklarından daha çok özümleme yaparlar. o yüzden akşam diyoruz.
c) topraktan uygulamada ise saat sınırlaması yoktur. 24 saatin herhangi bir diliminde verilebilir.
d ) konvansiyonel tarım ya da peyzaj uygulamalarında , hiç bir kimyasal grup ile etkileşmez !. bu çok önemlidir. bu gübreyi tüm diğer ürünlerden ayıran en büyük özellik budur.
e )tarlada , kimyasal grup tükenir ise , eksik olan elemanları verdiğinizde , MOG gübremiz bunları hızla çözerek , büyük oranda organik materyallere çevirir. topraktaki besin elemanlarını devamlı olarak belli bir konsantrasyonda tutmaya çalışır.
f )eksilen besin elemanlarının topraktaki yüzdesi düştüğü zaman ; ilgili enzimler faaliyete geçerek devamlı belli bir konsantrasyonda ve yüzde diliminde muhafaza etmeye çalışırlar .
g ) kimyasal tarım yapılıyor olsa bile ; MOG gübre kullanıldığı zaman , toprağın ve bitkilerin organiklik oranı en az % 50 artış gösterir.
h ) bu ürünün şu ana kadar yapılan çalışmalarında 1 yıl önce dahi gübrelenen alana 2. yıl uygulama yapılmamış olsa bile , diğer tarlalardan daha fazla gelişim gözlenmiştir.bunu nedeni , ürettiğimiz enzimlerin toprakta ölmüyor olmasıdır. ürettiğimiz ve gübremizdeki besin elemanlarına bağladığımız enzimlerimiz ( 18 tip) toprak ya da ortam ısısı +50 dereceyi geçmediği sürece hayatiyetini sürdürürler.

bunlara eklenecek daha pek çok örnek ve referanslarımız mevcuttur.bunları da sırası geldikçe yazmaya çalışacağım

3 ) diğer organik gübre üreticisi olan arkadaşlarımızın almış olduğu gibi ; gübre tescil ve onayları , ilgili bakanlıklardan ruhsatları EKO-TAR dan sertifikası mevcuttur. ihraç etmek için gereken evraklarda düzenlenmiş olup ; 2009 yılı içinde ÇİN,KENYA,MALEZYA gibi ülkelere ihraç edilmiştir. bazı müşterilerimizde ; ihraç kaydı ile olmak şartı ile , zonguldak ereğlideki fabrikamızdan gelip bu ürünü teslim almaktadır. onlar da gürcistan+azerbeycan+ırak+israil+suriyedeki müşterilerine satışını yapmaktadırlar.
avrupa birliğine dahil ülkelerden de talepler yoğunlaşmaya başlamış olup, konu ile ilgili oalrak www.kentorganicfertilizer.com adında www.taraorganikgubre.com gibi bir 3. şirketimiz de kurulmuş olup , sadece avrupa birliği ile ilgili çalışmalara başlamıştır.
megalomanlık olarak kabul etmezseniz şunu da eklemek isterim. şu anda bu MOG markalı ürünümüz ; üretilen miktar baz alındığında % 90-95 gibi oranda ihraç kaydı ile ya da direk ihraç edilerek satılmaktadır.

4 ) TARIMDA KULLANILAN ALANLARDA BİR KISITLAMA YOKTUR. TOPRAKTA KÖKÜ OLAN TÜM ÜRÜNLERDE RAHATLIKLA KULLANILMAKTADIR.

5 ) DOZ MİKTARIMIZ İNTERNET SİTEMİZDE DETAYLI OLARAK İZAH EDİLMİŞTİR.
www.taraorganikgubre.com

yukarda anlattığım gibi ; dünyanın en iyi gübresi olabilirim. ya da olmayabilirim... bunu ancak ve ancak bitkiler test edebilir. 3 yıldan daha uzun bir süre arge çalışmalarına harcanmıştır. biz bu üründen kesin neticeleri alana kadar emin olmadık ve piyasaya sürmedik. deneme kullanımları haricinde , piyasada adı duyurulmadı. satışı yapılmadı. 2008 mart ayından beri resmi olarak satılmaya başlanmıştır.

cep telefonum ve iş telefonum internet sitesinde mevcuttur. dilediğiniz zaman arayarak soru sorabilirsiniz. çağrı dahi bıraksanız aranırsınız ve sorularınız cevaplanır. yeter ki kullanıcılarmız bize teşekkür etsinler. ticari kazançtan daha da ziyade sizin mutluluğunuz , bizim mutluluğumuzdur. bunu , ancak kullanarak göreceksiniz. buradan ya da internet sitemdeki iletişim formundan bana ulaşabilirsiniz. hiç bir sorunuz yanıtsız kalmayacaktır.
MOG ORANİK GÜBRE TOPLAMDA 5 ADET ŞİRKETİN ORTAK OLDUĞU BİR GRUBA DAHİLDİR.
AKIM TEKSTİL
DOĞA TEKSTİL
MOG ORGANİK GÜBRE
TARA TEKSTİL YATIRIM VE ORGANİK GÜBRE ( İÇ PİYASA İÇİN ÇALIŞIR)
KENT ORGANİK GÜBRE ( İHRACAT İÇİN ÇALIŞIR)
iyi günler
Tekradan başlığı meyveli tepe için taşıyım. Bu 18 tip enzim dediğiniz nelerdir. Enzim teknolojisi çok geniş bir konudur sağlık bilimi hakkında siz de eğer firma bilgisi mog2007 diye bir enzim türetmiycekseniz nedir öğrenebilirmiyiz
Saygılarımla

tarafsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 15:56   #27
Ağaç Dostu

Sn. Tarafsız,

MOG şu an sitede olmadığı için cevap veremez sanırım. Ancak B5A için söyelediklerim bu gübre içinde geçerli. Bütün svı gübrelerin tek başına mucizevi bir sıvı olarak tanıtılması kesinlikle katılmadığım bir düşünce. Üstelik MOG'unda içeriği açık ve net değil. Bildiğim kadarıyla bu 18 çeşit enzimin ne olduğuda muallak.

Eski 28-07-2010, 16:05   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Şimdi bu firma eğer 18 tip enzim var diyorsa bunların ne olduğunu toprakdaki nitrifikasyonu nasıl oluşturduğunu sölemek zorunda sanırım.
Zaten pek güncel bir konuşmada geçmiyor sanırım burda acemi_caylak sanırım bir gün oda siteye girer.. gerçi girmeden önce iyi bir hazırlık yapmasını tavsiye ederiz...

tarafsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 18:06   #29
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Arkadaşlar selamlar

Tüm sıvı gübrelerin tek başına yeterli olmadığı düşüncesine kesinlikle katılıyorum.

MOG sıvı organik gübreyi diğer organik gübrelerle beraber dönüşümlü olarak kullandım, hangisinin ne kadar etkili olduğunu söylemek tabii zor, sonuç olarak agaclarımızın gelişiminden oldukçe memnunuz.

Bazı soru işaretleri olabilir, en iyisi bunu kendisine soralım, bu konuda firma yetkilisiyle konuşdum foruma davet ettim, sanırım yakında aramıza katılacaktır.

Eski 29-07-2010, 15:25   #30
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
geçen sene tüyap fuarında 2 litere mog almıştım
bor çinko karışımlı mog gübresini ayçiçekte denedim
şuana kadar gözlemlerim diyer ayçiçek tarlasına göre en az %30,40 ürün artışı var
resimleri bir ara atarım
mog satış temsilcisi silivri bölgesinden ,,,sinan beye selamlar

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
organik gübre, organik tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024