agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2007, 00:22   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2007
Hem geç kalmış bir cevap , hem de o kadar profesyonel tavsiyenin üstüne ne kadar uygularsınız tartışılır tabi.Ama benim de çorbada tuzum olsun istedim.Tatlı su akvaryumlarına karşı çok merakım var ve yaklaşık 15 yıldır akvaryum hobisiyle ilgileniyorum.Kireçli su sorunuyla çok karşılaştım ve en pratik en masrafsız yol olarak şunları söyleyebilirim: 1)Suyu geniş ağızlı bir kovada en az 24saat kadar dinlendirmek. 2)Kovaya konulacak suyu küçük bir kaseyle mümkün olduğunca yüksekten tekrar tekrar kovaya dökmek. Bilimsel açıklaması nedir bilmiyorum ama halk ağzıyla "oluşan kabarcıklarla ilgili birşey" diyebilirim.Bu iki yöntemle,çeşme suyuna oranla çok daha az kireç olduğundan eminim.Deneme yanılma yöntemi sağolsun..

Mad-Bloody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 09:28   #32
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mad-Bloody Mesajı Göster
Hem geç kalmış bir cevap , hem de o kadar profesyonel tavsiyenin üstüne ne kadar uygularsınız tartışılır tabi.Ama benim de çorbada tuzum olsun istedim.Tatlı su akvaryumlarına karşı çok merakım var ve yaklaşık 15 yıldır akvaryum hobisiyle ilgileniyorum.Kireçli su sorunuyla çok karşılaştım ve en pratik en masrafsız yol olarak şunları söyleyebilirim: 1)Suyu geniş ağızlı bir kovada en az 24saat kadar dinlendirmek. 2)Kovaya konulacak suyu küçük bir kaseyle mümkün olduğunca yüksekten tekrar tekrar kovaya dökmek. Bilimsel açıklaması nedir bilmiyorum ama halk ağzıyla "oluşan kabarcıklarla ilgili birşey" diyebilirim.Bu iki yöntemle,çeşme suyuna oranla çok daha az kireç olduğundan eminim.Deneme yanılma yöntemi sağolsun..
Sizin dediğiniz yöntem, sanırım sudaki kloru bertaraf etmek içindi.Kireç içinse bildiğim kadarıyla mutlaka suyun kaynatılıp dinlendirilmesi gerekiyor.

arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 17:11   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2007
Evet haklısınız..Dikkatsizliğimin kurbanı olmuşum.Mesajınızı okumasam farkına varmayacakmışım,teşekkürler.Arkadaşlar yazdıklarım klorla ilgiliydi.Tekrar pardon..

Mad-Bloody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 00:58   #34
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
saf su kaynakları

Mesleğim gereği fazla detaylara ve förmülasyonlara gir bu konuyu sıkıcı hale getirmeden herkesin yaralanabileceği birkaç değişik saf su temini için ilk mesajımı yazıyorum,öncelikli kolay yöntemler

1- yağmur suları 2-4 alman sertliği

2-her marka doğal kaynak suları veya ambalajlı içme suları max 5 a.s.

3-kaynatma yöntemi ile sertliği oluşturulan CaCO3 ve MgCO3 çöktürülmesi

4-Su arıtma cihazları reçine dediğimiz (Sodyum Alimüna Silikat) ile iyon

değişimi ile sertliği giderir.Ancak belirli bir kullanım süresinden sonra

dejenere olan reçineyi tuz marifetiyle rejenerasyona tabi tutmak

gerekir.Bu işlem sonucunda reçinenin çok iyi temizlenip NaCl ün ortamdan

uzaklaştırılması zorunludur.

5-Buz dolabınızdaki buzun çözülmesi ile oluşan suyun sertliği bizzat benim

tarafımdan ölçülmüştür. 2-3 alman sertliği

6-Bulabilirseniz sodyum tripoli fosfat, sert suda azar azar eriterek suyun

bulandığını gördükten sonra su berraklaşıncaya kadar eritilmeye devam

edilir,berraklaşınca kesilir.Sürekli karıştırılmalıdır.Sonuç 0 sertliktir.

Ülkemizdeki şebeke içme sularımız bölgelerimize göre 15 alman sertliği ile

50 alman sertliğine çıkabilmektedir.Bu değerlere göre yukardaki değerlerin

ne kadar düşük olduğu görülmektedir.Herkese iyi çalışmalar.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 01:18   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sevgili yeni üye deportivo,

Verdiğin önemli bilgi için teşekkürler,

Özellikle de bahsettiğin "sodyum tripoli fosfat"ı nasıl ve nereden temin edebiliriz?

Genelde nerelerde satılır ya da nasıl elde edilir?

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 10:13   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Sevgili yeni üye deportivo,

Verdiğin önemli bilgi için teşekkürler,

Özellikle de bahsettiğin "sodyum tripoli fosfat"ı nasıl ve nereden temin edebiliriz?

Genelde nerelerde satılır ya da nasıl elde edilir?
Su arıtma cihazı satan dükkanlardan teminedebilirsiniz.Mesela Bursada Gazcılar caddesinde bu maddeyi satan birçok dükkan var.Fiatı da oldukça pahalı.Tahminen 20-30 avru civarında olabilir.Çünkü iki yıldır kullanmıyorum.Şimdi evimde reçineli su arıtma cihazı var.Bu maddeyi kullanmak için de evinize bir sistem kurmanız gerekir.Bu maddeyi alırken büyük parçalı olanları almanızı öneririm.(4-5 cm)

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 11:26   #37
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
poli phospatlar sadece Ca.u maskeler EDTA gibi chelat misali komplaxler oluşturur ki clagon'un ana hammaddelerinden biridir. bir de bulaşık çamaşır makinelerinin detergent tozlarında belli bir sertliğe kadar dayanabilecek miktarlarda eklenmiştir.

ancak bu maskelenen Ca. ların sertliği hercai ölçüm methodlarla sertliği "0" olarak görsek de bu ionlar hala suda vede tüm bunlara ilaveten çevreye ek bir phosphat yükü getiriyoruz demek bitkiler aşırı phospatlanma sonucu nemli bitkilerde alg oluşumu hatta patlaması kaçınılmaz oluyor.

buna en iyi örnek bundan takribi 20 yıl önce adriatik denizinde oluşan devasa alg yosunu patlamaları sonucu denizin büyük bölümü halı gibi alglerle kaplanması sonucu ddengeyi alt üst etmesi olmuştur. phospatları arıtmalarda çöktürmek vs . gibi önlemler alındı ise de söylemek istediğim bu gibi maskeleme chelatlar ile kirec dediğimiz olay yani CaO ve türevelri kolay oluşmayabilir ancak kalsyum hala sudadır...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 21:38   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2007
aradaki fark önemli

Kirecin bitkilerimiz için zararlı olduğunu biliyoruz ancak kireç oluşumuna neden olan Ca ve Mg iyonları insan gelişimi için olduğu gibi bitki gelişimi için de önemlidir.
Doğal olarak suda bulunan Mg ve Ca iyonları kalsit dediğimiz sert kireç haldeyken çöker ve borularda birikim, tıkanma ve tahribata neden olur. Aragonit formunda ise daha yumuşaktır ve hem insanlar hem de bitkiler için yararlı haldedir.
Büyük ölçekli kireç sorunlarınıza çözüm getirebiliriz. ayrıntılı bilgi içi manolya_gunindi@hotmail.com a mail atıp bilgi alabilirsiniz.

manolyag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 09:24   #39
Yeni Üye

Kirece en kolay çözüm... :)

reçine sistemleri gibi kireç tutucu cihazlar sağlık açısından çok da iyi değildir. vücut Ca ve Mg iyonlarına ihtiyaç duyarken bu sistemler iyonları tutmaktadır.
size önerim manyetik kireç önleyici kullanmanızdır. hem içme hem de kullanma suyu açısından kısa surede olumlu sonuçlarla karşılaşırsınız çünkü bu ürünler zamanla borularda ve cihazlarda biriken kireç tabakasını da çözmektedir.
Bir çevre mühendisi olarak gönül rahatlığıyla şunu da söyleyebilirim ki diğer kireç giderim cihazlarının aksine çevreye zarar vermemektedir.
ayrıca yarar bile sağlmaktadır. Şöyle ki %50 oranında (sudaki kireç miktarına göre değişir) daha az deterjan kullanımı ile çamaşır ve bulaşıkta aynı temizliği sağlamaktadır.
bu konuda herkese yardımcı olabilirim.
manolya_gunindi@hotmail.com

Eski 23-04-2007, 10:00   #40
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ben bu manjetik yumuşatıcı sistemleri anlıyamıyorum bana açıklarmısınız?
yani ben bu sistemden çıkan kireçli suyu çaydanlığımda kaynatınca kireç tortusu veya CaO taşları vs. oluşmuyor oyle mi?

Eski 25-04-2007, 18:09   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Sayın manolyag daha ayrıntılı anlatabilirmisiniz lütfen.

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2007, 11:27   #42
Yeni Üye

Evet; manyetik kireç önleyici kullanırsanız kireç çökme yapmayacaktır zaten çalışma prensibi de bu şekildedir, mıknatısların içeride oluşturduğu doğal bir manyetik alan sayesinde suyun içerisindeki kirecin yapısını bozarak iyonların suda asılı kalmasıyla, geçtiği tesisata yapışmaması esasına dayanmaktadır.

Kireç taşı, suyun yapısında var olan kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonatın CO2 etkisi ile bikarbonata dönüşmesi sonucunda meydana gelen bir maddedir. Kireç molekülünün fiziksel yapısı iğneli ve yapışkandır (kalsit yapı). Bu iğneli ve yapışkan moleküller, suyun geçtiği bütün yüzeylere yapışır ve üst üste birikerek, su tesisatlarında ve bağlı cihazlarda kireçlenme sorununu karşımıza çıkarır.

Kirecin Zararları:

1. İnsan sağlığına özellikle cilt, gözler ve saçlar başta olmak üzere önemli zararlar verir.

2. Sudaki kireç, çamaşır deterjanının köpürmesini engeller. Çamaşırları temizlemek için kullanılması gereken deterjan ihtiyacı iki kat artar.

3. Suyun sertlik derecesinin yüksekliği, aşırı deterjan kullanımı ve kireç oluşumu çamaşırların sertleşmesine neden olur, ilave yumuşatıcı ve kireç önleyici kimyasal kullanma ihtiyacı ortaya çıkar.

4. Isı iletimini zorlaştırır ve enerji tüketimini artırır.

5. Suyla çalışan cihaz, sistem, tesisat ve su borularına zarar verir, kullanım ömürlerini önemli ölçüde kısaltır.

6. Suyun kötü kokmasına neden olur, sertliğini artırır ve lezzetini azaltır.

7. Yüzey temizliği başta olmak üzere tüm temizlik faaliyetlerini zorlaştırır.

8. Borularda birikerek suyun akış hızını azaltır, yüksek katlara su çıkmasını engeller ve su giderlerinde tıkanıklığa neden olur.

Manyetik Kireç Önleyici Tasarruf Özellikleri:

1. Kireçlenme ve paslanmadan kaynaklanan arıza ve zararları tamamen ortadan kaldırarak, bakım ve onarım giderlerinden ciddi oranda tasarruf sağlar.

2. Suda; deterjan, sabun ve benzeri maddelerin kimyasal çözünürlük ve temizlik etkinliğini açığa çıkartarak, daha az madde ve suyla daha çok temizlik yapılmasını sağlar.

3. Isı, iletim vb. kayıpları önlediği için, enerji (elektrik, yakıt) tasarrufu sağlar.

4. Suyun sertliğini düşürerek çamaşır yumuşatıcı kullanım ihtiyacını ortadan kaldırır.

5. Bulaşık ve çamaşır makinelerinde kireç çözücü kimyasal madde ve tuz kullanım ihtiyacını ortadan kaldırır ve böylece sarf malzemesi kullanımından tasarruf sağlar.

6. Makine ve sistemlerin kullanım ömürlerini uzatarak maliyetlerini azaltır.
Kısaca "Kireç sorununun çözümü" tasarruf demektir.

Manyetik Kireç Önleyicilerin Su Tesisatlarında ve Bağlı Cihazlarda Sağladığı Yararlar:

1. Kireçlenme sorunu tamamen ortadan kalkar.

2. Daha önceden oluşmuş kireç tabakalarını çözer ve temizler.

3. Kireç tabakalarına yapışan organik (yosun, bakteri) ve inorganik (sülfat, demir) maddelerden kaynaklanan kötü koku ve tatları ortadan kaldırır.

4. Kalsiyum, magnezyum ve demir iyonlarının sabun ve deterjan kimyasallarıyla birleşerek çökelti oluşturmasını engeller. Bu da temizlik maddelerinin Köpürmesini ve aktif temizlik yapmasını sağlar.

5. İç cephesi kireçle örülmüş tesisatlarda ve cihazlarda ısı geçirgenlik katsayısı ciddi oranda azalacağından bu cihazların ısınmada daha çok enerji tüketmesine engel olur. mesela 9 mm.lik kireç tabakası ile kaplı bir kazanın ısınması için yaklaşık %53 daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır.

6. Kireçten temizlenen boruların iç yüzeyleri manyetik suyun etkisi ile hidrojen peroxid olarak adlandırılan bir işlem gördüğünden ince bir film kaplaması benzeri bir yüzey oluşturur. Bu da o borunun iç yüzeyinin oksijenle temasını engelleyerek korozyona uğramasını ve paslanmasını engeller.

7.
a. Banyo sonrası cildin kurumasını ve saçların keçeleşmesini engeller.
b. Yıkanan çamaşırların yumuşamasını sağlar.
c. Bulaşık makinelerinde yıkanan cam bardak, tabak vb. malzemelerin üstünde oluşan beyaz kireç lekelerini engeller.

8. Sistem bir arıtma sistemi değildir, kireç tutucu değildir. Bu bakımdan suyun girişteki formuyla çıkıştaki formu arasında bir değişiklik, kireç oranında bir azalma olmaz. Yapılan testlerle cihazın işlerliği anlaşılamaz. Öte yandan kireç tutucu cihazlar da çok sağlıklı değildir. Çünkü insan vücudu Ca ve Mg minarellerine ihtiyaç duymaktadır ve manyetik kireç önleyici cihazlarla bunu doğrudan alırlar. Seralarda kullanım amaçlarından biri de fıskiyelerin tıkanmaması yanında bitkilerde oluşan olumlu büyüme gözlemleridir.

(Bu bilgiler yeterli gelmez ya da bu cihazı temin etmek isterseniz 0 224 233 85 85'ten bana ulaşabilirsiniz.)

Eski 28-04-2007, 13:22   #43
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Benim buradan anladığım sudaki kireç ortadan kalkmıyor. Su önceden kireçliyse yine kireçli.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 11:19   #44
Kaybettik...

praecox's Avatar

evet benim de bildiğim anladığım bu. yani çiçeklerde sulama suyu olarak kullanırsanız. farkeden hiç bir şey olmıyacak...

reklamları izlediniz gibi bir duygu oluştu içimde...

Eski 30-04-2007, 07:48   #45
Yeni Üye

evet öyle bakınca su kireçliyse gene kireçli ancak kireç bildiğimiz gibi Ca ve Mg iyonlarının CO2 ile bikarbonata dönüşmüş şeklidir. yani doğal sularda da Ca ve Mg iyonları bulunur önemli olan bu mineralleri iyon halinde alabilmektir. eğer kireç giderici yöntemler kullanırsanız bu mineraller kirece dönüşmüş olduğu için bunlardan yararlanamazsınız ancak bu minerallerin kirece dönüşmesini engellerseniz bitkiler mineralleri doğrudan alıcak ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacaklardır.
Daha önce de söylediğim gibi aradaki farkı farketmek önemli.

Eski 30-04-2007, 17:25   #46
Kaybettik...

praecox's Avatar

kireç derken neyi kastediyorsunuz ben anlıyamıyorum.
bana aradaki farkı farkettirirmisiniz?

Eski 02-05-2007, 16:54   #47
Yeni Üye

Borulara yapıştığını ve tıkadığını gördüğümüz hali kireç oluyor.. Yani katı bir form..
Ancak mineral olarak bunlar suda çözünmüş halde olurlar.
Manyetik kireç önleyiciler, Ca ve Mg iyonlarını doğal manyetik alan etkisiyle çözünürlüğünü artırarak çökmesini önlerler. Yani kireç oluşumunu engeller; doğada ve suda normal bulunduğu form olan mineral halde kalmasını sağlar.

Eski 03-05-2007, 13:30   #48
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sudaki kireç... veya duvardaki kireç...

eskiden suyun sertlik ölçümünde kalibre edilmiş sabun çözeltileri kullanılırdı.
şöyle ki ...

sabunun eldesi sanırım çoğumuzun malumudur...
Name:  2.gif
Views: 25411
Size:  2.9 KB
ki burada katı sabunun su ile karışımı sonucu gözümüzde yanan sudkostiğin açığa çıkmasıdır...
kireçli bir suyun köpürmemsi da bu yağ asidinin kalsyum tuzunun çökmesi sonucu suyun yüzey gerilimini azaltan etkisinden uzaklaşması vede sabunun kesilmesi dediğimiz su üzerinde yüzen bu kalsyum metal sabunudur.
[ATTACH]10127[/ATTACH
bu şekilde köpürme noktasına kadar bu sabun çözeltisi ile titre edip sertlik ölçümü yapardık veya halen yapılabilmektedir.
ancak tüm bunlara rağmen sudaki kalsyum bu aşağıdaki denklemdeki gibi ısıtılınca oluşan CaO de zor çözünür çöker hani suyu kaynatınca yumuşra dediğimiz olay lakin bu da havadaki karbon monokistle bir tür mermer oluşturur...
Name:  3.gif
Views: 24415
Size:  3.8 KB
hani mermere limon değdirincede leke bırakır ya bu bağlamda bu kalsyum karbonat pekde asidik ortamlara dayanıklı değil

fazla derine dalmadan bu tarz manyetik sistemlerde kalsyum ion ları sudadır suda kalır borularınızda çökmez ancak burda asıl önemli olan bitki sulama suyunuzda bu kalsyum saksıda hala mermerleşir.
zaten inşaatlarda sönmemiş kireci söndürme duvarları kaplayıp sert bir tür mermerimsi tabaka oluşturma yöntemleri vs... takribi bu denkleme dayanır.

velhasıl sudaki kireç RO veya reçine yatakları olmaksızın damıtmaksızın her tür maskeleme yöntemleri ile arındırılacak gibi görünmüyor...
benim kimyadan hatırladıklarım bu kadar...

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2007, 14:36   #49
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Borularımızı kurtarsak bile bizim istediğimiz kireçsiz su olmuyor bu.
Denklemleri okuyamadığım ortada ama, İlk andan beri Praecox ile aynı şeyi düşünüyorum. Borular kurtuluyor olabilir, bize gereken kireçsiz su.
Bitkilere gereken mineraller zaten gübreleme ile veriliyor.
sudaki kireç sorunu ortadan kalkmıyor bu yolla.
Hele sözkonusu olan orkideler ve etobur bitkiler olunca cihazın işlevi faydalı görünmüyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 08:02   #50
Yeni Üye

antalya ve adana da bazı seralarda bu cihaz kullanılarak bitki büyümesinin desteklendiği ve kireç kalıntılarının olmadığı görülmüştür.

Eski 24-05-2007, 21:01   #51
Ağaç Dostu

Suda iki türlü sertlik vardır.
1-Geçici sertlik;ısıtılınca gider
2-Kalıcı sertlik;ısıtılınca gitmez.Kimyasal işlem veya revers osmos sistemi ile tutulabilir.

Manyetik tutucular ile suyun içindeki sertlik oluşturan maddeler,(calcium,magnesium gibi) hiç bir şekilde ortamdan uzaklaştırılamaz.Bu sistemler ile calcium ve magnesium iyonlarının borulara yapışması önlenir.Fakat su geçişi durdurulduğunda bu iyonlar tekrar borularda çökmeye başlarlar ve bu çökme normal geçişe göre daha fazla olur.

Sıfır sertlikte su istenilen (boyahane,gıda sektörü,seracılık sektörü v.s de) işletmelerde bu sistem kesinlikle kullanılmaz.Günde 2000 ton ,evet ikibin ton, sıfır sertlikte su kullanan biri olarak bu sistemlerin yumuşak su vermediğini söyleyebilirim.

Kimya formüllerine ve detaya dalmadan;seracılıkta;özellikle otomasyonun olduğu seralarda revers osmos sistemi kullanılır.Bu sistemle sıfır sertlikte ve diğer yabancı maddeler de tutulabilir. Reçineli sistemlerde;sadece calcium ve magnesium iyonları tutulur. Diğer iyonlar;demir,bakır v.s suyun içinde kalırlar.Ayrıca reçineli sistemden geçen su bol miktarda sodyum iyonunu bünyesinde bulundurur.

Manyetik tutuculu cihaz satan firmaların referanslarına baktığınız da, hastahaneler,okullar,oteller,resmi daireleri görürsünüz.Bu firmaların referansların da;bir iplik veya kumaş boyahanesi,bir gıda sektörü,otomasyonla çalışan bir sera,yani mutlak sıfır sertlik isteyen bir işletme göremezsiniz.

Etobur bitkiler mutlak sıfır sertlikte su istiyorsa, revers osmos.Tarla sulayacaksanız,elinizdeki suyla yetinmek zorundasınız.
Revers osmos reçineli sistem ile desteklenirse daha ekonomik olur.

Reçineli sisteme başka tipte bir reçine ilave edilerek suyun içindeki katyonları da tutmak mümkündür.

Eski 26-05-2007, 19:41   #52
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Linkteki olaya ne diyorsunuz?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 02:34   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Linkteki olaya ne diyorsunuz?
Yeraltı sularının hepsi yumuşak değildir.Yeraltından 30-40 alman sertliğinde sular da çıkmaktadır.Yeraltı suyunun yumuşak veya sert olması,suyun geçtiği yerlerdeki arazi katmanlarına bağlıdır.

Eğer suyun geçtiği yol üzerinde suya sertlik veren maddeler (Ca,Mg gibi) var ise ,su buralardan geçerken bu iyonlarıda bünyesine katar ve sertleşir.Suyun geçtiği yol üzerinde bu maddeler yok ise,su bu maddeleri bünyesine katamaz.

Yeraltı sularının kompozisyonu çok farklıdır.Eğer; o linkteki tez geçerli olsa yeraltından gelen suların tamamı yumuşak olur.Çünkü manyetik alan Bursa bölgesinde var ise Karacabey bölgesinde de vardır.Bütün sular manyetik alan etkisinde kalır.Buna göre bütün yeraltı suları yumuşak olmak zorundadır! Ama realite bunun tam tersidir.

Manyetik kireç tutucular konusunda,zengin bir arşivim var.Fakat bu sistemle yumuşak su elde edilmez.

Bu sistemlerle calcium ve magnesium iyonları boru çeperlerine yapışmadan musluktan dışarıya çıkarlar.Sistem durduğunda bu iyonlar hızlı bir şekilde boru çeperlerinde tekrar toplanırlar.

Bir fuarda bu sistemlerin satıcısı ile tanıştık ve bir adet manyetik kireç önleyici alarak evimin su sistemine bağladım ve ertesi günde yeni bir çaydanlık aldım.Evime giren suyun sertliği 5-6 alman sertliğinde olmasına rağmen çaydanlığım 4 ay sonra bir miktar kireç bağladı.Bu çaydanlık görülebilir.
Calcium ve magnesium iyonlarını istemediğiniz bir su kalitesi istiyorsanız,bu sistemi kullanamazsınız.

Eski 27-05-2007, 13:09   #54
Yeni Üye

Manyetik kireç önleyici cihazlar suyu yumuşatmazlar ve kireci yok etmezler sadece kirecin kendi malzemesine ve kullanılan malzemeye yapışmasını engellerler hatırlarsanız bunu ilk yazımda ve tüm yazışmalarımda belirttiğim ve adeta uyarı olarak slogan haline getirtiğim bir gerçektir. Manyetik kireç önleyici cihazların sertlik düşürücü, yumuşatıcı bir özelliği yoktur dolayısıyla eğer yumuşak su istenirse bu işlemi ancak arıtma sistemleri ile gerçekleştirebilir. ANCAK KİREÇ PROBLEMİ OLAN SUYUN GEÇTİĞİ HER YERDE MANYETİK KİREÇ ÖNLEYİCİ CİHAZLARI KULLANABİLİRSİNİZ.

Bazı firmaların referanslarında tekstil fabrikaları, gıda fabrikaları ile karşılaşmak mümkündür. (gerek satıcı gerek kullanıcı firmaların reklamını yapmamak adına bu isimleri açıklamamız etik olmayacaktır.) Bu konuda daha ciddi ve dikkatli bir araştırma yapılması taraftarıyım.

Bu gün arıtma tesisi bulunan bir çok firmanın arıtma tesisislerinde MANYETİK KİREÇ ÖNLEYİCİ bulmanız mümkündür. Eğer sorun kireçse kireçten kaynaklanan problemlerinize manyetik kireç önleyici cihazlarla çözüm bulabilirsiniz.

Arıtma tesislerinde reçineli sistemler veya reverse osmoz ile yumuşak su ve sıfır sertlikte su elde edimi emsallerine göre pahalı ve işletme giderleri de yüksek olan sistemlerdir. Ekonomik nedenlerle ve isdihdam göz alındığında oldukça masraflı olan bu sistemler, sorun kireçse, artık yerini bakım onarım elektrik kimyevi madde ve personel gerektirmeyen Manyetik Kireç Önleyici cihazlara bırakmaktadır.

Ayrıca manyetik kireç önleyici cihazlar seralarda kullanıldığında sulama sistemlerinin kireç tarafından tıkanmasını önlerken, kireci oluşturan ve bu cühaz sayesinde askıda kalan Ca ve Mg iyonlarının, bitkilerin bünyelerine doğrudan alınmasını ve böylece bitki gelişimine katkı sağlamaktadır.

Eski 27-05-2007, 21:10   #55
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yeter sayın manolyag yeter...
saçma desteksiz ve de YALAN...

bu sistemlerle bitki sulanması yapılamaz. pek pek seraların ısıtma sisteminde, yani kaloriferde kullanabilirsiniz.

Sizden bir rica bana Calciumu Magnesiumu, sudaki kireci duvardaki kireci ANLATMAYIN. forumu da yanlış yönlendirmeyin.

Yahu nasıl beceriyorsunuz da ilmi pazarlama teknikleri çerçevesinde tersten gösterebiliyorsunuz.

Hoş ilaç'da da lise mezunu kişiler bir aylık eğitimden sonra ilaçları represente edebiliyorlar.

Ancak bu manyetik sistemle sudaki kireç askıda kalsa da demir alımını engeliyebilir. Sizin kadar kesin konuşamıyorum engeliyebilir diyorum.
Bir ara bu manyetik sistemin de kemik yapıştırmada osteo fracturlarda ( eh malum o da kireç ya) yapıştırıcı iyileşmeyi hızlandırıcı etkileri olduğunu gördük denedik vede GÖRDÜK...

Bize kimyasal analizinde 3-5 alman sertliğinde su alabilir miyiz bu sistemde onu söyleyin, kiren su mesela 16 ve de sulama suyu 3-5 cıvarı... CaO türünden

saygılar

Eski 28-05-2007, 08:49   #56
Ağaç Dostu

Manolyag
Birbirimize uzak değiliz.Bir ara bana uğra sana bu konuda biraz daha bilgi aktarayım.İstersen diğer sistemler konusunda da litaratür tavsiye edebilirim.Her söylenene hemen inanma,biraz derinine düşün ve araştır derim.Yumuşak su konusu kırk yıldır ilgi alanım içindedir.
Bir çay içmeğe beklerim.

Eski 08-05-2008, 22:38   #57
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2008
sudaki kireci dibe çöktürmek için yaklaşik kaç dakika kaynatmak gereklidir?

limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 08:33   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sudaki kireci sirke yok edebilirmi?

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 22:35   #59
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Sayın manolyag . Antalyada gün ısılarda kireç problemini bu manyetik çözücüler giderebilirmi .?

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 22:25   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2008
suyu birkaçgün bekletin kireç dibe çöker,sonra sulayın....

damat ferit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024