agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni111Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2006, 17:44   #1
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Gübre Şerbeti

Hayvan gübrelerinden "Gübre Şerbeti" yapılıp bitkilerin bu şerbet ile sulanmasının yararları çeşitli kaynaklarda yer alıyor. Ama yine kaynaklar, Gübre Şerbeti'nin seyreltilerek kullanılması gerektiğini ve çeşitli türdeki hayvan gübrelerinin (sığır gübresi, koyun gübresi, keçi gübresi, tavuk gübresi vs) değişik biçimlerde hazırlanıp, değişik oranlarda seyreltilmesi gerektiğini belirtiyor. Ben, elimdeki kaynaklarda bu hazırlanış ve seyreltiliş biçimlerini net olarak bulamadım.

Köyde bulunduğum için hayvan gübresini kolay ve bedava olarak temin edebiliyorum ve saksı bitkilerime harç hazırlarken belli oranlarda kullanıyorum. Fakat hangi hayvanların gübresinden nasıl gübre şerbeti yapılır ve şerbet yapılırken hangi hayvanların gübresi ne oranda seyreltilir, işte bu konuda bilgim yok. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa 18 saksı bitkim ve süs biberlerim çok sevinecektir...

Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 18:01   #2
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Evde hayvan gübresi kullanmanın en sıkıntılı yanı
koku yapması. Gübre şerbeti olunca değişir mi bilemem.

Bu arada hala birilerinin çay içmeye gelmesini bekliyorum.

Tutmos beğendi.
arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 18:14   #3
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Salon bitkilerinde kullanılırsa kokunun yanında bir de sineklerle uğraşmak zorunda kalırsınız

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 18:29   #4
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Merhabalar,
Bu işin ilmi tarafını bilmem ama 15 yıldan beri iç mekan bitkileri hariç bütün bitkilerimde gübre şerbeti kullanıyorum.

Taze gübrede besin maddesi çok fazla olduğu için tercih ediyorum. 40 litrelik bir kova suya 3-4 kürek taze gübre ekleyip kovanın ağzını kapatıyorum. Bir kaç gün beklettikten sonra sulama sırasında bahçe bitkilerine veriyorum. Kuru kuruya vermeyin sakın. İnek ve koyun gübreleri 3-4 gün beklese yeter fakat her türlü kuş gübresi 10 gün suda beklemeli ve bitki sulandıktan sonra seyreltilerek verilmeli. Aksi halde yakabilir.

Şerbet bitkiye verilince sanki suni gübre verilmiş gibi çabucak tesir ediyor. Meyve veya çiçek verimi hemen artıyor.

Çok pis bir iş, onu da söyleyeyim. Eğer iyice yanmamis gubre ile yapilirsa gubreden bin beter kokuyor. Yalnız saksılar için tamamiyle yanmış koyun gubresinden yaptığım şerbet hiç kokmadı. Balkon bitkileri için böyle yapmak daha mantıklı olur.

Pek hijyenik bir iş değil ama ben zararını görmedim. Hiç suni gübre kullanmadan harika güller, çok lezzetli ve kaliteli sebzeler yetiştirdim. Bilenler daha ayrıntılı bilgi verebilirse sevinirim.

Humeyra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 18:30   #5
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Yılmaz bey haklı. Ev bitkilerinde kullanmamak lazım.

Eski 26-06-2006, 18:31   #6
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Hümeyra hanım buradaki "yanma" ne demek?

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 18:40   #7
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Hocam, kürek derken hangi küreği kasdediyorsunuz?

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 18:43   #8
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Gübrenin yanması bekletilerek bir dönüşüm yaşaması demek. Gübre tazeyken besince çok zengindir ama direkt kullanılırsa bitkilere çok kuvvetli gelebilir ve köklerini yakar. Toprakta değişime uğrarken toksik etki yapabilir. Uygun şartlarda 1 yıl beklemiş gübre içindeki bakteriler yardımıyla adeta toprağa dönüşür. Kokusu kalmaz. Her türlü bitki için ideal bir yapıya kavuşur. İşte bu yanmış gübredir. Çiçekçilerde satılan gübre böyledir mesela.

Yalnız gübre uygun şartlarda bekletilmezse yağmur ve güneşin etkisiyle gücünden çok şey kaybeder. Konumuzun dışında ama belirtmek istedim.

Eski 26-06-2006, 18:45   #9
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Büyük bahçe küreğini kasdetmiştim. Hani şu toprak filan kürünen, ben onu kullanıyorum da)

Eski 26-06-2006, 18:50   #10
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Tamam, anladım. Kendi ölçülerime çeviriyorum. İki teneke (yirmişerden kırk litre) suya üç-dört kürek gübre. )

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2006, 19:02   #11
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Şu ölçüyü netleştireyim: Koyun- inek gübreleri için 3-4 fakat kuş gübreleri 40 litreye iki kürek yeter. Bahçe bitkilerini sularken karıkların arasına veya çevrelerine azar azar dökün. Dipteki tortuyu az suyla sulandırabilirsiniz.

Saksı bitkileri için sulama suyuna katmanız daha iyi olur. Mesela 20 litrelik bir kovanın 4/1 ine gübre şerbeti doldurun. Kalan kısmını temiz suyla tamamlayın ve sulayın.

askforza ve eceyıldız beğendi.
Eski 27-06-2006, 08:54   #12
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Gübrelemede çimi diğer bahçe bitkilerinden ayırmalıyız. Çimde kullanacağımız hayvan gübresi kesinlikle küçük baş veya kanatlı gübresi olmalı.

Ayrıca yanmış ve elenmiş olmasına dikkat edilmeli. Büyükbaş gübreleri kullanılırsa içinde yabani ot tohumları barındırabileceği için çimde yabani ot baskısına yol açabilir.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2006, 10:06   #13
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Oh oh mis gibi gübre koktu

Iyyyyk...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2006, 07:20   #14
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...

"Bu arada hala birilerinin çay içmeye gelmesini bekliyorum." Sanırım bu taş bana... Arsakay, sana bir özür borçluyum. Bazen peşpeşe gelen olaylar insanı internetten de, hayattan da -bir süreliğine olsa da- uzaklaştırabiliyor...

Eski 19-07-2006, 02:09   #15
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Uygulama

Gübre Şerbeti'ni hazırladım ve evdeki bitkilerime verdim. İlginçtir, koku falan yapmadı (en azından şimdilik; 2 gün önce verdim).

Gübre Şerbeti'ni şu şekilde hazırladım: Plastik, ağzı sıkıca kapalı bir kap içine 1 ölçek gübre, 5 ölçek su koydum ve 15 gün beklettim. Daha sonra süzdüm ve elde ettiğim şerbete, kullanmadan önce hacminin 1,5 katı su ekledim.

Şerbeti süzerken kokusu rahatsız ediciydi ama su katıp da bitkilere verdiğimde saksılarda koku yapmadı. Hatta eşime koku olup olmadığını sordum ve hayır cevabını aldım...

Eski 09-03-2007, 21:34   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Bu bahsettiğiniz gübre şerbetini yine bahsettiğiniz oranlarda damlama sulama sistemiyle meyve ağaçlarına verebilirmiyiz acaba bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan rica edeceğim. Ha birde şunu sorayım, bu şerbet taze yanmamış tavuk gübresinden de yapılabilir mi. ***.ler

Deveci Armudu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 21:43   #17
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Damlatıcılarınızı tıkamayacak şekilde önlemini alırsanız ve yeterince de sulandırırsanız canı gönülden kullanabilirsiniz sayın Deveci Armudu. Ancak taze yanmamış şerbetinden sıvıyı ayırabiliriseniz ve de normal şerbetten daha çok sulandırabilriseniz kullanabilirsiniz. Yinede bahsettiğimiz tavuk gübresi olduğundan sadece tavuk gübresini en azından bir ay sadece bir bitki üzerinde denemekte fayda var...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 21:43   #18
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sayın Deveci Armudu Yeni üyeler için bir iki şey... başlığına bir uğramanızı rica edeceğim

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 13:31   #19
Ağaç Dostu

merdiye's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Selam arkadaşlar. Ben galiba bilmeden gübre şerbeti yapmaya başlamışım
Şöyle ki, yeni taşındığım evimin balkonunda dünya kadar güvercin gübresi ve muhtemelen güvercinlerin yuva yapmak için taşıdığı toprak, çam iğneleri falan vardı. Ben de gübreleri ayırıp suya koymuştum ama ağzını kapatmadım. Gübre taze değil ve 15 gündür ağzı açık halde balkonun bi köşesinde bekliyor. Hala işe yarar mı acaba

merdiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2007, 21:06   #20
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Humeyra Mesajı Göster
Gübrenin yanması bekletilerek bir dönüşüm yaşaması demek. Gübre tazeyken besince çok zengindir ama direkt kullanılırsa bitkilere çok kuvvetli gelebilir ve köklerini yakar. Toprakta değişime uğrarken toksik etki yapabilir. Uygun şartlarda 1 yıl beklemiş gübre içindeki bakteriler yardımıyla adeta toprağa dönüşür.
Yalnız gübre uygun şartlarda bekletilmezse yağmur ve güneşin etkisiyle gücünden çok şey kaybeder. Konumuzun dışında ama belirtmek istedim.
Bugün 1 çuval keçi gübresi aldım yolumun üstündeki bir köyden.
Mal sahibi 3-4 ay önce elindeki tüm gübreyi satmıştı. Ve keçiler yeni gübre imal etmişler. Altlarına atılan saman vs ile gübreyi dışarıya dökmüşler. Kürekler üstündeki tezekleri aldıktan sonra un gibi gübreye elimle sıcaklık testi yaptım. Gübre sıcaktı ve halen yanıyordu. Neyse bir çuvak doldurup ağzını bağladım. Motorsikletle eve getirdim.
Terasta 1 ölçü orman toprağı çam kabuğu ibre çürüntüsü, Dere yatağından topladığım topraktan 1 ölçek ve yarım kova kadar da kum var. Kumu orman toprağı ile karıştırıp görüntüsü hoşuma gitmeyince ve organik maddelerin çürümesinden dolayı mantari hastalıkların üremesinden dolayı şimdi bu 3 malzemeyi karıştırayım diyorum.

1- Gübre yanmaya ve ısı vermeye aynı zamanda orman toprağındaki çürümeyi de dengelemeye yarar ve hastalık yayılmasını engeller diyorum siz ne dersiniz?

2- Kökleri gübre yanmasının sıcağından korumak için ise şu an yaptığım gibi her öğle yemeği arası sulama yaparak bunu engellemeyi düşünüyorum, yanarlar mı?

3- Gübre toprakla karışınca yanmaya devam eder mi? etmezse gübreyi 2 ölçek karıştırsam etkisi nasıl olur?

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2007, 09:36   #21
Yeni Üye

albay's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2006
Sütü mayaladık, yoğurt olmaya başladı. Naılsa sulandıracağız deyip cacık yapabilirmiyiz?
Gübrenin yanmasıda bir çeşit mayalanmadır. (fermantasyon) İyice yanmamış inek, koyun, keçi, at dışkısı henüz gübre değildir.

albay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2007, 10:00   #22
-

Giriş Tarihi: 20-06-2007
biz evimizde yemeklerde kullandığımız bir takım sebze,ve meyvaların yaprak vede artıklarını bahçede açtığımız küçük çaplı bir kuyuya gömüyoruz vede çürüme olayını hızlandırmak için suluyoruz
buişlemi aynı zamanda bahçedeki ağaç yaprakları vede mevcut olan otları topladığımızdada yapıyoruz bu şekilde belli zaman sonra oluçan toprağı ev bitkileri için kullanıyoruz onlarda memnunlar sanırım görünüşlerinden anlıyoruz

denizcool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2007, 00:57   #23
Yeni Üye

pitbull's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Deveci Armudu Mesajı Göster
Bu bahsettiğiniz gübre şerbetini yine bahsettiğiniz oranlarda damlama sulama sistemiyle meyve ağaçlarına verebilirmiyiz acaba bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan rica edeceğim. Ha birde şunu sorayım, bu şerbet taze yanmamış tavuk gübresinden de yapılabilir mi. ***.ler
Eğer bahçede kullanıcaksanız gübreleri küçük çuvallara koyup sıra aralarına bu çuvalları koyabilirsiniz her yağmur yağdığında şerbetli su ile sulamış olursunuz.

pitbull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2007, 22:03   #24
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Bugün yayladan gübre temin ettim. Yanmış olmasını umut ediyorum o kadar yağmur vardı ki anlamam mümkün olmadı. Hoş yağmur olmasada tam yanmış olup olmadığını anlayamazdım ama koku yoktu biraz açıkta bekletsem mi acaba şerbet yapmadan önce? Avokadom ve pepinom için kullanacağım ha bir de pembe domateslerim için

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 09:37   #25
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE Mesajı Göster
Yanmış olmasını umut ediyorum
Yanmamış ile yapıldığını anlatmışlar yukarıda.
Yanmış olsa direk saksıya karıştırmalı.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 10:25   #26
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Anlatmışlar da ben yanmış olup olmadığını anlamıyorum ki

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 18:14   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2007
peki bu şerbet lahanaya yazın damla sulamayla verilirse zarar verirmi.yine aynı şekilde armut ağacına verilebilirmi?cewap beklıyorum.

çete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 14:50   #28
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Gübre şerbetini ne zamana kadar vermeliyiz diğer sıvı gübreler gibi sonbaharda kesmelimiyiz??

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 18:56   #29
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
2,5 litrelik pet şişe içie bir çaybardağından belki biraz fazla gübre koydum sizce doğrumu, yeterlimi?
Ayrıca aldığım gübrede hiç koku yoktu acaba topraklamı karıştırmışlar anlayamadım iri taneler var ama genelde toprak gibi dağınık sizce nasıl anlarım gübrenin topraklı olmadığını?

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 15:33   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2008
güvercin gübresi çok kuvvetli bir gübredir, bunu tavuk gübresiyle karıştırıp sebze yetiştirmekte kullanıyorlar,, eğer topladığınız güvercin gübresiyse bunu sulandırmadan kuru haldeyken toz haline getirip saksılara azar azar katabilirsiniz, yanlız çiçeğin dibine doğru değıl saksı kenarından toprağa karıştırın, bu çiçeklere çok iyi gelir,, yanlız fazla değil az az kullanın yoksa yakar çiçeği

mis-zambak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024