agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 1 Gönderen beatles
  • 4 Gönderen MeyveliTepe
  • 4 Gönderen MeyveliTepe
  • 2 Gönderen MeyveliTepe
  • 1 Gönderen MeyveliTepe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2022, 16:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2021
Güllerdeki kırmızı böcekleri yok etmedi.

Düzenleyen Sınama : 05-07-2022 saat 06:31
Sınama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2022, 19:11   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2022
Bahçeye odun kepeği(kimyasalsız) dökmek de aynı işlevi uzunca süreler peyderpey sağlıyor, oldukça yararlı

Odun sirkesi beğendi.
beatles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2022, 14:13   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Çok sözü edildiği için geçen yıl baklalardaki yaprak bitlerine karşı birkaç defa tekrarlı ve kontrollü bir deneme yaptım, hiç bir işe yaramadı.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2022, 22:06   #4
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seracılık Mesajı Göster
Adı kendineden hızlıymış demek ki, yok efendim japonlar küf hastalığında kök çürümesinde asırlardır kullanıyormışta falan da, abartı ve reklam demekki.

Bu arada sedir katranını sulandırmışlar odun sirkesi diye satıyorlar sanırım, çünkü koku aynı koku...

Hem gübre, hem böcek ilacı, hem mantar hastalığına, hem toprak düzenleyiciymiş, miş miş.., mikrop kırıcı olduğu için topraktaki yararlı mikro organizmayıda katledecektir

Ayrıca yapışkan reçine bazlı şeyler topraktaki geçirgenliği, kölerin hava almasını bloke edecektir, tümüyle çelişki.

Ha belki, arı kovanı, kümes, ahır, ev içinde makul olabilir(belki)
Bu konudaki bilimsel araştırmaları da taradım. Zararlılar konusunda bir araştırma, iki farklı odun sirkesini denedi. Biri neem ağacından yapılmış, diğeri farklı bir ağaçtan. Neem ağacından yapılan zararlılarda işe yaradı, diğerinin hiç bir etkisi olmadı. Bu sonuç gayet anlamlı. Kaynak malzemede bir özellik varsa yakılma ve dumanın yoğunlaştırılmasıyla elde edilen sıvıya da geçebiliyor. Yoksa, zaten boş.

Eski 03-07-2022, 13:42   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Odun sirkesi süper bir üründür.
Piyasada Turkuvaz marka olan odun sirkesi gerçek odun sirkesidir. Diğerlerini tavsiye etmem.
.
Mantar, Böcek ve birçok zararlı için 15 günde bir kez uygulamanız yeterlidir. Bitkiniz odun sirkesini bünyesine aldıkça hiçbir zaman hastalık ve böcek zararlıları uğramıyacaktır.
.
Bu sene ilk kez nemadot için deneme yapıyorum bakalım sonuç alırsak yazarım.
.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2022, 20:27   #6
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Odun sirkesi süper bir üründür.
Piyasada Turkuvaz marka olan odun sirkesi gerçek odun sirkesidir. Diğerlerini tavsiye etmem.
.
Mantar, Böcek ve birçok zararlı için 15 günde bir kez uygulamanız yeterlidir. Bitkiniz odun sirkesini bünyesine aldıkça hiçbir zaman hastalık ve böcek zararlıları uğramıyacaktır.
.
Bu sene ilk kez nemadot için deneme yapıyorum bakalım sonuç alırsak yazarım.
.
https://www.turkuvazgubre.com.tr/u24...nik-cozum.html

Bazı mantar türlerine karşı denemeler yapılmış ancak mesela fusarium oxysparium denilmiş ancak alt türlerine ait bir bilgi verilmemiştir.Yapılan çalışma bir bitkiyi hedef alan bir alt türe ait bir çalışma olsaydı ve sonuçlar anlamlı olsaydı alınıp kullanılabilirdi belki.Ben bu ürünü alıp muzumda Fusarium oxysporum f. sp. cubense'ye veya domatesimde ve salatalığımda Fusarium oxysporum f. sp. radicis lycopersici'ye karşı alıp ben denedikten sonra hiçbir anlamı yok.Eğer örnek verdiğim daha agresif türlerde etkili olursa çiftçi her yıl tonlarca ilaç için,aşılı fide için para harcadığı gibi çok zehirli fumigantlar kullanarak Çin'in kimya atıklarını(metam sodium,metam potasyum) sularımıza boca etmek zorunda kalmaz.Bu arada bu ilaçlar örnek verdiğim türlerede çok etkili olduğu söylenemez .Birde çiftçinin sezonda kullandığı sistemik ilaçlarla sağlığımızı hiçe sayılmasıda cabası.Yani gerçekten etkili ise %2,5 gibi bir dozda fiyat olarak uygun bir çözüm olur.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2022, 18:06   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Benim bahçede mantari hiçbir hastalık kalmadı ( 3 yıldır kullanıyorum )
Bir örnek olarak asmada bulunan bir tür küfü bile yok etti. Hiç üzüm yiyemediğim asmadan geçen yıl sirke yapacak kadar çok üzüm aldım.
Sürekli kullanıldığında bahçede gözle görülür bir düzelme meydana geliyor. Bitkiler daha canlı bir görüntü veriyor.
.
Sebze bahçesinde böcek ve mantari bir zarar oluşmuyor. Sadece geçen yıl fark ettiğim nemadot var onuda çözerse süper olacak
.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2022, 23:22   #8
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bende bir bidon bu Turkuaz'dan var. Çok lafı edildi deniyeyim diye geçen sene aldıydım, öylece duruyor. Yaprak bitlerine karşı kullandım. Hiç bir işe yaramadı.

Sitesinde, "gübre veya tarım ilacı değildir" demişler, peşinden de dizi dizi zararlı, patojen etkileri filan diye gayet tumturaklı şeyler yazmışlar. Sağlam bir de fiyat koymuşlar. Fakat, bütün bu yazdıkları şeyler için herhangi bir bitki koruma ruhsatı yok. Aldınız, kullandınız, işe yaramadı, geçmiş olsun, şikayet edeceğiniz merci yok. Haa, ilgili yönetmeliklere göre ruhsatsız bir şey bitki koruma ürünü olarak satılamaz, reklamı yapılamaz, ayrı

Eski 05-07-2022, 00:09   #9
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
https://www.turkuvazgubre.com.tr/u24...nik-cozum.html

Bazı mantar türlerine karşı denemeler yapılmış ancak mesela fusarium oxysparium denilmiş ancak alt türlerine ait bir bilgi verilmemiştir.Yapılan çalışma bir bitkiyi hedef alan bir alt türe ait bir çalışma olsaydı ve sonuçlar anlamlı olsaydı alınıp kullanılabilirdi belki.Ben bu ürünü alıp muzumda Fusarium oxysporum f. sp. cubense'ye veya domatesimde ve salatalığımda Fusarium oxysporum f. sp. radicis lycopersici'ye karşı alıp ben denedikten sonra hiçbir anlamı yok.Eğer örnek verdiğim daha agresif türlerde etkili olursa çiftçi her yıl tonlarca ilaç için,aşılı fide için para harcadığı gibi çok zehirli fumigantlar kullanarak Çin'in kimya atıklarını(metam sodium,metam potasyum) sularımıza boca etmek zorunda kalmaz.Bu arada bu ilaçlar örnek verdiğim türlerede çok etkili olduğu söylenemez .Birde çiftçinin sezonda kullandığı sistemik ilaçlarla sağlığımızı hiçe sayılmasıda cabası.Yani gerçekten etkili ise %2,5 gibi bir dozda fiyat olarak uygun bir çözüm olur.
Satış sitesinde, BİSAK raporu adı altında görülen dökümana baktığımda, bu dökümanın bir bilimsel çalışmaya ait makale olmadığı, herhangi bir bilimsel dergide yayınlanmadığı, normalde her türlü malzeme ve deneme detaylarının, uygulama protokollerinin, ilgili başka çalışmalara atıfların bulunduğu, uluslararası hakemli dergilerde yayınlanması kabul edilmiş bir yayın hiç olmadığı anlaşılıyor. Buna benzer raporları satıcılar satış reklamlarında kullanmak üzere bedelini ödeyerek kolayca yazdırıyorlar.

Belli bir marka fermente kompostun, metrekareye 50 gr uygulanmasıyla üst 20 santimlik toprakta %1 organik madde artışı sağladığını söyleyen rapor bile gördüm. Üstelik makale formatında yazılmış ve okulun dergisinde de yayınlanmış. Uluslararası yayınların hiçbiri böyle bir şeyi kabul etmez tabii.

Buna rağmen raporun içeriğine baktığımızda, in-vitro, yani laboratuarda petri kabına damlatmaya dayanan bir deneyden söz ediliyor. In-vivo (yani sahada) yapılan bir deneyden bahsedilmiyor.

Eski 07-04-2023, 23:18   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2023
Öncelikle konu biraz eski, üniversitedeki araştırma projem olduğu için belirtmek istiyorum. Bir süre odun sirkesi kullanarak yaptığım denemelerde, farklı oranlarda farklı işlemlerde kullanıldığını fark ettim. Kullanıp işe yaramadığını söyleyen arkadaşlar olmuş. Odun sirkesini direkt olarak kullanamazsınız, Bitkiye ve toprağa da zarar verir. Yorumlarda odun sirkesi ile ilgili çalışma yok diyenleri de gördüm, odun sirkesi ile dünya üzerinde yapılmış ve araştırma konularında %100 başarıya ulaşmış, yüzlerce belki de binlerce araştırma projesi var. Bu projelerden bazıları Türk bilim adamları tarafından yapılmış. Sizin ürünü yanlış kullandığınızı yeterli seyreltme veya fazla seyreltme yapmadığınızı düşünüyorum. Çünkü yaptığım çalışmalarda biber bitinde, domates güvesinde, %100 başarı elde ettik. Ayrıca odun sirkesi üzerinde yaptığımız çalışmalardan bazıları devam etmektedir. Umarım ilerleyen zamanlarda daha fazla üretim yaparak, hangi bitkilerde nasıl kullanılması gerektiğini de anlatan bilgilerle hizmetinize sunabiliriz.

ilkeer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2023, 23:48   #11
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkeer Mesajı Göster
Öncelikle konu biraz eski, üniversitedeki araştırma projem olduğu için belirtmek istiyorum. Bir süre odun sirkesi kullanarak yaptığım denemelerde, farklı oranlarda farklı işlemlerde kullanıldığını fark ettim. Kullanıp işe yaramadığını söyleyen arkadaşlar olmuş. Odun sirkesini direkt olarak kullanamazsınız, Bitkiye ve toprağa da zarar verir. Yorumlarda odun sirkesi ile ilgili çalışma yok diyenleri de gördüm, odun sirkesi ile dünya üzerinde yapılmış ve araştırma konularında %100 başarıya ulaşmış, yüzlerce belki de binlerce araştırma projesi var. Bu projelerden bazıları Türk bilim adamları tarafından yapılmış. Sizin ürünü yanlış kullandığınızı yeterli seyreltme veya fazla seyreltme yapmadığınızı düşünüyorum. Çünkü yaptığım çalışmalarda biber bitinde, domates güvesinde, %100 başarı elde ettik. Ayrıca odun sirkesi üzerinde yaptığımız çalışmalardan bazıları devam etmektedir. Umarım ilerleyen zamanlarda daha fazla üretim yaparak, hangi bitkilerde nasıl kullanılması gerektiğini de anlatan bilgilerle hizmetinize sunabiliriz.
Bahsettiğiniz başarılı ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış birkaç çalışmanın doi numarasını verebilir misiniz?

Kendi adıma, popüler bir markanın ürününü belirttikleri oranda siyah yaprak bitlerine karşı kullandım, hiç bir etkisi olmadı. Literatürde de pestisit etkisinin sadece neem ağacı pirolizinden elde edilen odun sirkesinde görüldüğü, diğerlerinde görülmediğine dair çalışmaya rastladım.

devrann beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024