agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni184Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2006, 19:16   #31
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rower
Teşekkürler oldrower. Kürekçinin halinden kürekçi anlıyor sanırım ben de sorum unutuldu sanmıştım
Tembellik başa bela değil mi?

Teşekkür edip baktığın bilgiler Ade1 tarafından burada yazıldı.
Ağaçların Türüne Göre Bonsai Bakımı

Alıntı:
Bakım ve tedaviler
Bonsai yaptıktan sonra düzenli bakım,yani gübreleme budama ve hastalıklarla mücadele gereklidir.Gübreleme, gübreleme ve budama zamanları ile ilgili bilgiler.Bonsai hastalıkları ve tedavileri hakkında bilmeniz gerekenler...
Ama buraya bakmak zor geldi sanırım

Bu laflar oldrower için de geçerli

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2006, 22:23   #32
Ağaç Dostu

gümüş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
ANTAGONİZM
Bazı enzimik veya biyokimyasal reaksiyonlar için istenen bir mikro element ,toksik miktarda bulunan ikinci bir mikro elementin bulunması ile zehirli etki yapabilir.
1-Fazla bakır veya sülfat , molibdenin kullanılmasını olumsuz etkileyebilir.
2-Fazla çinko, manganez ve bakır ; bitkilerde demir noksanlığına neden olabilir.
3-Fazla fosfat; demir çinko ve bakır noksanlığına neden olabilir.
4-Fazla miktardaki nitrojenli gübreler; bakır noksanlığını arttırabilir.
5-Fazla sodyum ve potasyum ;manganez alımını olumsuz etkileyebilir.
6-Fazla kireç; bor alımını azaltabilir.
7-Fazla demir, bakır ve çinko; manganez absorbsiyonunu azaltabilir.

gümüş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2006, 23:29   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
[QUOTE=malina]Tembellik başa bela değil mi?

Kesinlikle haklısınız hocam tembellik çağın sorunu E bir de Türk olduğumuzu işin içine katarsak çifte kavrulmuş tembel oluyorum sanırım

Aslında sorumun cevabını tam da alabilmiş değilim. Herhangi bir bitki için (bahçede yetiştirdiğimiz bir elma ağacı ya da domates de olabilir), gübreleme yaparken sulandırıp kullanmak, bitkinin absorbsiyonu için daha mı iyi olur acaba?

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 18:30   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2006
[QUOTE=kürekçi;43146]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Tembellik başa bela değil mi?

Kesinlikle haklısınız hocam tembellik çağın sorunu E bir de Türk olduğumuzu işin içine katarsak çifte kavrulmuş tembel oluyorum sanırım

Aslında sorumun cevabını tam da alabilmiş değilim. Herhangi bir bitki için (bahçede yetiştirdiğimiz bir elma ağacı ya da domates de olabilir), gübreleme yaparken sulandırıp kullanmak, bitkinin absorbsiyonu için daha mı iyi olur acaba?

Selam,

Bitkinin absorbisyonu için kendi tercihinize göre sulandırma yapmak size bir fayda sağlamaz. Burada önemli olan kullandığınız ürünün kullanım şeklidir. Piyasada sulama suyuyla verilecek gübreler olduğu gibi, toz ya da granül yapılı gübreler de vardır ve bunlar büyük oranda harçta veya üstten, direkt uygulanırlar. Gübrelerin, üreticisinin tavsiyesi doğrultusunda kullanılması gerekir.

Düzenleyen agrium : 08-05-2007 saat 02:00
agrium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 15:00   #35
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Evdeki bitkileri gübrelemek

Herkese selam!
Ben evdeki bitkilerim için koyun gübresi satın aldım. Öncelikle gübrenin iyi yanıp yanmadığının önemli olduğunu düşünüyorum, fakat iyi yanmış veya yanmamış gübre arasındaki net farkı bilmiyorum. Öncelikle bunu nasıl anlayabilirim?
Saksılarda toprağın üstünden uygulayacağım. Belli bir kalınlığa dikkat etmem gerekir mi? Fazlası bitkilerime zarar verir mi yani? (Bitkilerimin çoğunu kaktüsler oluşturuyor fakat diğer ev bitkileri de var. Kaktüsler için daha da az verilmeli sanırım.)

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 15:08   #36
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Evdeki bitkiler için kullanacağınız hayvan gübresinin kompostlu, pastörize olmasını tercih edin, Biofarm humus gibi. Yoksa canınız sıkılır.

Yanık gübrenin içinde bütün dışkı tanesi çok çok az olur. Görünümü, torf gibidir, bir avuç gübrede en fazla 6-7 bozulmamış tane olmalı. Kötü kokmamalıdır. Yanık olmayan gübrenin azı da bitkiyi yakar. Yanık gübrenin de fazlası bitkiyi yakar. Karışıma en fazla 1/3 oranında girer.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 17:00   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Güherçile denilen kül gibi oluşumlar gübrenin yanmış olduğunun belirtisimi?

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 17:52   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Güherçileyi ben potasyum nitrat olarak biliyorum. Barut yapımında kullanılır.
Demek gübredeki kül gibi oluşumlara da deniyormuş.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 08:54   #39
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

http://www.mta.gov.tr/mta_web/kutuph...i_2006/1/3.pdf MTA 'nın bu yayınında Güherçile'de şöyle bahsediyor

"Güherçile (Niter, Saltpeter), doğal halde bulunan ve adî güherçile olarak adlandırılan potasyum nitrat (KNO3), Şili güherçilesi (Nitratine, Soda Niter) denilen sodyum nitrat (NaNO3) ve duvar güherçilesi ya da toprak güherçilesi adı verilen kalsiyum nitrat [Ca(NO3)] şeklinde başlıca üç nitrat türüne verilen ortak isimdir. Güherçile rombusal sistemde kristallenir.

Şeffaf, renksiz veya gri renklidir. Kokusuz, tuzlu ve biraz acıdır. Sertliği 2, özgül ağırlığı 1,9-2,1 gr/cm3 tür. 335°C de erir. Genellikle alkalilerle ve toprak alkalilerle karışmış
halde, iğnemsi veya çiçeklenmeler biçiminde ortaya çıkar. Atmosferik şartlarda bozulmayan kristaller veya beyaz kristalimsi bir tozdan oluşmaktadır. Yer yüzeyinde, duvarların ve kayaçların üzerinde ve mağaralarda kabuklar halinde bulunan potasyum nitrata bazı toprak türleri içinde de rastlamak mümkündür."

Eski 01-04-2007, 22:21   #40
Ağaçsever

bottistar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Teşekkürler Mine Hanım.

bottistar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 01:15   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2007
seralarda kullanılan gübreler

arkadaşlar seralarda kullanılan gübreler hakkında bilgiye ihtiyacım var. örneğin açelya,ortanca gübresi gibi bunlar hakkında bildiklerinizi yazabilirseniz sevinirim.

asyaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 20:37   #42
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
[QUOTE=Selahattin YILMAZ;30023]Bu başlık çok güzel olmuş ancak daha alt birimlere yani Bitki besinleri hakkında bilgi, Bitki besin maddesi noksanlıkları, Bitki besin maddesi fazlalıkları gibi özelleştirilerek ayrı başlıklarda veya kategorize edilerek verilse daha iyi olur kanaatindeyim.

Selehattin bey: Domates,Patlıcan,Salatalık gibi sebzelerde her zaman dikimden önce arazinin gübreleneceğinden bahsedilir.Ekimden sonra gübreleme tekniği yokmu? Gübre verilmezmi?

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 16:37   #43
Ağaçsever

bambi's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Arkadaşlar, Flortis Concime Organo Minarele NPK 9-9-7 Per Gerani marka granül gübrenin hangi çiçeklere, ne gibi durumlarda nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verir misiniz?

bambi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 01:27   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sevgili ustalar,

Bağlarbaşı civarındaki Güzey Peyzaja girip hümik asit sormuştum; yok cevabı alınca leonardit asit sordum; o da yok dediler;biofarm humus var mı dedim; o da yok ama 20-20-20lik gübre var isterseniz dediler.

Tamam dedim, alayım. Bir çuvaldan tartarak 1kglık 20-20-20lik gübreyi siyah bir poşetin içinde bana 6,5YTL karşılığında sattılar.

Bir saksı için yaklaşık bir avuç alıp toprağın üzerine serpmemi ve mutlaka sulamayı unutmamamı söylediler.

Şimdi aklıma takılan konu şu:

Balkondaki
  • Peynir tenekesindeki ceviz fidelerim
  • plastik saksıda olup balkon parmaklıklarımı sardırdığım hanımelim
  • French Perfume adlı pink jasmine de denilen mini yaseminim
  • en mini mini ada yaseminim
  • kırmızı etli kadife yapraklı gülüm
ile

evin içindeki
  • iki minik fulüm
  • bir harikulade ithal gardenyam
  • bir ithal saon çamım
  • bir ithal arecam
  • bir ludisia discolor

için elimdeki bu 20-20-20lik gübreyi en sıhhatli olarak nasıl ve ne şekilde kullanmalıyım acaba?

Teşekkürlerimle...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 07:31   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Her saksıya 1 avuç fazla gelir gibime geldi.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 18:09   #46
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

******* bir avuç fazla.Yakarsınız ...
Bir çay kaşığı deneyin.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 19:19   #47
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bir çay kaşığı doğru seçenek. Ayrıca çuvalını yani 50 kg'nı 30 YTLŞ ye alabileceğiniz bir gübreyi 1 kg bedeli olarak 6,5 YTL çok pahalı...

Vegy beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 22:36   #48
Ağaç Dostu

Elfogi ve Todor;

Öncelikle teşekkürler; bir avuç değil bir çay kaşığı, anlaştık.

Pekiiii;[LIST][*]1 çay kaşığı 20-20-20lik gübreyi saksıların toprağının üzerine mi serpmeli, yoksa toprağına karıştırıp harmanlamalı mı?[*]Bu işlemi yapmadan önce toprak kuru mu veya ıslak mı olmalı[*]Bu işlem sonrası su verilmeli mi, yoksa kuru mu bırakılmalı?
  • Ayrıca, gübreyi havanda dövüp toz haline getirsem toprağa daha mı iyi karışır; homojen bir dağılım olur???Yapayım mı?

Selahattin Hocam,

Ürünün alındığı yerin adını ve fiyatını işte bu yüzden açıkça vermiştim.

İki seçenek var:
  • Ya bir daha Güzey'den alışveriş yapmayacağım
  • Ya da bir dahaki gidişimde bu durumu açıkça dile getirip bu konudaki şikayetimi vurgulayacağım ve hatta telafi talep edeceğim
Ne demek öyle 50kg'ı 30YTL'ye alınabilen bir ürünü, konudan bihaber olan saf bir müşteriye tabiri caizse 6,6YTL'ye itelemek???

Yani bir yanda 60kuruş, diğer yanda 6,5YTL??!! Hiç de hoş değil bence... Hadi nakliye, kira vs vs ekstralar olsun, birkaç katı olsun. Benimki ise 10 KAT, üstelik de ambalajsız, siyah bir poşete doldurarak tartmak sureti ile...

Biliniz istedim...

Neyse, önemli olan o değil; ilk sorularım... Konu kafamda netleşmeden uygulamayı yapmayacağım. Bunun için eklenmesi gereken detay husus var ise ekleyebilecek olanlardan ilgilerini ve detaylı anlatımlarını istirham ederim.

Teşekkür ve saygılarımla...

Eski 27-05-2007, 00:34   #49
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Bu gübreyi 2 türlü verebilirsiniz.

1-Ilık suda eritin ve hespini sulama suyu olarak verin.
2-Toprağına karıştırın.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 12:15   #50
Ağaç Dostu

Peki Selahattin Hocam;

Suda eritme yöntemini tercih edeceğim...

Belirgin bir değişim olur ise mutlaka aktarıp paylaşırım.

Tekrar teşekkürlerimle...

Eski 29-05-2007, 20:55   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhaba lerdemir!

Elinizdeki gübrenin dengeli gübre olduğu anlaşılıyor. Ben size kendi uygulamalarımdan örnek vereceğim umarım size fikir verir.
14 kürek ( bir el arabası ) milli toprak üzerine 3 tek avuç gübre 5 kürek yanmış koyun gübresi,2-3 kg organik gubre koyarak 2 tur karıştırıyorsunuz. Harcınız hazır. Burda anlatmak istediğim bir avuç gübrenin fazlalığı. Bahsettiğim karışım sera ortamında yetiştirdiğim dış mekan süs bitkilerinde kullandığım harçtır. Belki torfa 4 avuç olabilir. Eger bitkileriniz iç mekan ise sayısına göre hazırlayıp saksının büyüklüğüne göre 1 çay kaşığı verebilirsiniz diye düşunüyorum. Suyun ılıklığını Selahattin bey kolay erimesi için düşündü sanırım haklı olabilir.

Umarım faydalı olmuşumdur.

Kolay gelsin
Cemal Sansar/Yalova

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2007, 00:22   #52
Ağaç Dostu

Merhaba Cemal Bey,

Bilgi ve zahmetleriniz için çok teşekkür ederim.

Ful, Arap yasemini (Jasminum sambac) adresinde Mine Hn bana aşağıdaki gibi bir cevap verdi...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Selahattin'in Bey'in söylediği yöntemde Fidanda sera koşulları yaratarak ısı ve nem etkisiyle hızlı gelişmeyi sağlamak için böyle bir tarif verilmiş.
Ben az olsun öz olsun mantığı ile baktım olaya...

Asayiş berkemal...

Derin saygılarımla,

Düzenleyen lerdemir : 29-06-2009 saat 08:29 Neden: Tapaj Hatasını Düzeltmek + Açık Ad Soyad bilgisini vermişim; sildim.
Eski 06-06-2007, 15:14   #53
Ağaçsever

bambi's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Sayın Selahattin bey, 8 nolu mesajınızda bahsettiğiniz kalsiyum, demir, magnezyum içeren gübre adı verebilir misiniz? Acil çiçeklerimin ihtiyacı var. Yıldız çiçeklerimin kalitesi düştü, sardunyalarımın yaprakları sararıp dökülüyor, çiçekleri azaldı,tomurcukları açılmıyor. Lütfen benim gibi bir amatörü bilgilerinizle sevindirin ki; bitkilerim sağlığına kavuşsun. Ben sardunyalarıma Compo sardunyalar için sıvı gübre, diğerlerine VİLMORİN çiçek açan ve sardunyalar için olan sıvı gübre kullanıyorum. Nerde yanlış yapıyorum? Verceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler. Selamlar.

bambi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2007, 13:20   #54
Yeni Üye

fulane's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2007
Selamlar,

Elime geçen iki adet gübreyi -ki okuduklarımdan anladığım kadarıyla birisi beyaz yuvarlak taneli diye tarif edilen üre gübresi; diğeri ise üzerinde "18.46 toprağa karışacak" diye el yazısıyla not düştükleri, sanırım "Süper Fosfat ile Triple Süper Fosfat" karışımı bir gübre- evdeki:

*Salon çiçeklerime,
*Yaprak döken sararmış küçük limon fideme,
*Yaklaşık bir ay önce çimlendirdiğim, kendi yapraklarına geçen, ancak henüz şaşırtmadığım domateslere,
*Boyu yaklaşık 13 cm olan 1.5 aylık limon adayına,
*Hasılı kelam evdeki bütün bitkilerime kullanabilir miyim? Eğer kullanabilirsem ölçüsünü yazabilir misiniz?

Saygılar, selamlar...

fulane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 19:11   #55
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Kumkuat ve Calamondinlerim için gübre tavsiyesi istiyorum.NPK degerlerini söylerseniz sevinirm.Ayrıca takviye olarak campo'nun guano ve sardunya sıvıları kullanilirmi bu bitkiler icin?

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 20:33   #56
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Siz COMPO' nun NPK değerlerini söyleyin biz fikir verelim. Kumkuat ve kalomandin gübrelemesi için meyve ağaçlarında turunçgil başlığımıza bakın. Kalomandin için de kumkuat için de dengeli bir NPK kullanın. 15 15 15 gibi.

Arada mikro element de vermelisiniz. Demir, mangan ve çinko bu bitkiler için önemli besinler. Yavaş salınımlı uygun gübreleri saksı harcına da katabilirsiniz.

Eski 10-07-2007, 20:37   #57
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fulane Mesajı Göster
Selamlar,

Elime geçen iki adet gübreyi -ki okuduklarımdan anladığım kadarıyla birisi beyaz yuvarlak taneli diye tarif edilen üre gübresi; diğeri ise üzerinde "18.46 toprağa karışacak" diye el yazısıyla not düştükleri, sanırım "Süper Fosfat ile Triple Süper Fosfat" karışımı bir gübre- evdeki:

*Salon çiçeklerime,
*Yaprak döken sararmış küçük limon fideme,
*Yaklaşık bir ay önce çimlendirdiğim, kendi yapraklarına geçen, ancak henüz şaşırtmadığım domateslere,
*Boyu yaklaşık 13 cm olan 1.5 aylık limon adayına,
*Hasılı kelam evdeki bütün bitkilerime kullanabilir miyim? Eğer kullanabilirsem ölçüsünü yazabilir misiniz?

Saygılar, selamlar...
18-46 DAP yani Di amonyum fosfat gübresidir. Dap kıymetli bir gübredir. Bitkinin fosfor ihtiyacını karşılamakta çok faydalıdır. Çiçekli salon bitkilerinde kullanabilirsiniz.

Üreyi diğer bitkilerinizde kullanın. Her ikisini de, 1 lt suya 1 silme (tepeleme değil) çay kaşığı, oranında eriterek topraktan verin.

Eski 11-07-2007, 11:30   #58
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Dün çiçekçiden bitki besini aldım (sadece yaprakları sararmasın diye koruma amaclı) içindeki bu oranlar bitkiye yeterlimidir?
AZOT %18
FOSFOR%18
POTASYUM %18
DEMİR %0,0100 VE MANGAN BAKIR BOR MAGNEZYUM
BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

Düzenleyen GLCN : 15-07-2007 saat 20:05
GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2007, 23:05   #59
Ağaç Dostu

Aşırı gübre ile bitkiyi yakmaya karşı derman

Merhabalar,

Ben sanırım zavallı pink jasmine'inimi aşırı dozda 20-20-20 ile yaktım.

Yaklaşık 2 aydır belli aralıklarla çok çok az dozlarda 20-20-20 NPK gübreyi sulama suyu ile birlikte veriyor idim.

Baktım ki nefis bir sonuç var; bundan 5 gün kadar önce "hadi bu sefer biraz daha fazla vereyim, daha etkili olsun" diye düşünüp hata yaptım ve sulama suyuna her zamnkinden daha fazla, aşırı doz 20-20-20 gübre verdim.

Hemen ertesi günden itibaren önce bir kaç, sonra bir çok sürgün uçlarında, yapraklarda, ve sonrasında da bazı ana dallarında yanık gibi kararmalar ve sonrasında da kurumalar başladı. Kuruyan dal ve yaprakları keserek bitkiden ayırdım. Katkısız içme suyu ile bolca suladım.

Ne yapmalıyım dersiniz?

Nasıl kurtarabilirim sevgili yaseminimi?

Eklenen Resimler

Eski 16-07-2007, 13:17   #60
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Bence yeni çelikler al.Tazele..Ya da toprağını komple değiştir.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024