agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni184Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2007, 14:54   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Öncelikle bol bol sulayacağım...

Haftasonunda da toprağını değiştirmeye çalışacağım.

İlgi için teşekkürler; ama canım çok sıkkın... Mahvettim canım yaseminimi.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 09:34   #62
Yeni Üye

maybe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Arkadaşlar,kimyasal gübre kullanım yerine neden piyasadaki organik katı ve sıvı gübreleri tecih etmiyoruz.Çok güzel sıvı gübreler var.Mesela benim çok amaçlı kullandığım bir ürün var microfer diye.Çok faydasını gördüm.demirli bir sıvı gübre olmasının yanı sıra faydalı mikroorganizmaları ve iz elementleriini içermekte.doğa ve bitki dostu.birde biofarm sıvı gübre var.oda ekolojik bir sıvı gübre.bağışıklık sistemini güçlendiren tam bir bitki aktivatörü...
Bilginize..

maybe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 16:05   #63
Ağaç Dostu

Peki maybe;

İyi bilgi. Elinizde ise o ürünler; etiket içeriklerini ve analiz değerlerini de belirtmeniz mümkün olabilir mi?

Vereceğiniz bilgiye bağlı olarak detaylara hakim uzmanlarımızdan ve teknik arkadaşlarımızdan da görüş alabilir belki.

Eski 22-07-2007, 08:28   #64
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Üre gübresinin işlevini, şu anda evde bulunan NPK sı 4+5+6 olan bir bitki besini karşılayabilir mi? Yoksa yeterli olmaz mı?

Bir de, bir fikir atılıyor ortaya ama gerisi gelmiyor. Beklerdim ki Lerdemir'in sorusu yanıtlansın ve herkes de bu önemli konu hakkında bilgi sahibi olsun.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2007, 09:27   #65
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Üre gübresinin işlevini, şu anda evde bulunan NPK sı 4+5+6 olan bir bitki besini karşılayabilir mi?...
Üre daha ziyade azot ağırlıklı bir gübre ve hatta azottan başka bir besin maddeside yok içerisinde. Buanlamda 4+5+6 gibi bir gübrenin bitkiye verebileceğini söyleyemem ancak bitki besin maddesince zengin olan bir toprakta üre bitkiye oldukça faydalıdır ve etkisini de çabucak gösterir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 17:22   #66
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Selahattin Bey

Bugün üre gübresi alırken, çuvallarda şeker, amonyum nitrat(18+46 dediler) ve
kompoze (15+15+15) gübreler görünce nasılsa lazım olur diye onlardan da aldım.

1-Şimdi acer(fena durumda bütün yaprakları kurudu gibi), osmantus ve preacox'a(büyük tenekedeler) 1'er çay kaşığı üre gübresi vereceğim (doğru mu?).

2-Diğer süs bitkilerine kompoze gübreden versem olur mu? Diyelim ki 1 teneke büyüklüğündeki bir saksıya(gül, amerikan sarmaşığı ve bir başka sarmaşık) yine 1 çay kaşığı hesabı uygun mu? Balkon demirlerine asılan saksılarda 3'er adet sardunyalar var, onlara 1/4 çay kaşığı yeter mi?

3- Şeker gübre bunlarla verilebiliyor mu? Sadece çiçekler için yazmışlar üstüne, o ne işe yarıyor?

4- Bütün bunları verdikten sonra artık o 4+5+6 olan bitki besinine herhalde gerek kalmıyor değil mi?

Artık bunları da öğrenirsem bir daha başınıza ekşimem. Teşekkürler

Eski 24-07-2007, 17:37   #67
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
1-Acer kökünden çıkmışsa yapacak bir şey yok serin bir yere alın bekleyin belli olmaz yaprakları yansa bile yeniden yaprak çıkartabilir gövde canlı mı bir bakın. Tenekelere 4 çay kaşığına kadar verebilirsiniz. Sıcak suda eritip 2-3 litre suyla çoğaltın sulama suyu olarak verin daha iyi olur.

2-Diğer süs bitkilerine 15-15-15 den verebilirsiniz. Yine teneke başına 4 çay kaşığı uygundur. Balkon demirlerine asılan saksılardaki sardunyalrına her saksıya 1 çay kaşığı yeter.

3- Şeker gübre bunlarla verilmez 10-15 gün sopnra hepsine ayrı bir gübreleme şekilde herhangi bir gübreyi verebilirisiniz.

4- Bütün bunları verdikten sonra diğer gübreleri dönüşümlü olarak bahsettiğim oranlarda verebilirsiniz. Sadece 18-46 olan gübreyi eritmeden sonbaharda veya ilkbaharda toprağına serip iyice toprağa karıştırın.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 20:25   #68
Ağaç Dostu

Sevgili nevsune,

Bence bu kimyasal gübreleri kullanırken çok ama çok dikkatli olun ve ASLA ama ASLA dozu asla kaçırmayın...

Bakın, bir kaç mesaj yukarıda Gübre (çeşitleri, özellikleri, kullanım yerleri...) başıma gelen; ders olmalı...

Ben, etiket bilgileri ve kullanma talimatına birebir uymalı, içerik bilgisi ve kullanım talimatı olmayan ürün de almamalı diyorum bu müsibetten sonra...

Eski 24-07-2007, 21:49   #69
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Başınıza geleni okudum ve yasemininiz için çok üzüldüm . Hepimiz o sabırsızlığı yapıyoruz. Bu iş bana biraz hız düşkünlüğünü düşündürüyor. Hani beş dakika sonra gitsek de, sağlam gitsek hikayesi. Bitkilerimizi, kendi zevkimiz için zorlamamayı bir öğrensek ne iyi olacak.

Ben de sizin yaşadıklarınızdan korktuğum için, Selahattin Beyin başına ekşiyip duruyorum .

Eski 02-09-2007, 14:08   #70
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Üreyi diğer bitkilerinizde kullanın. Her ikisini de, 1 lt suya 1 silme (tepeleme değil) çay kaşığı, oranında eriterek topraktan verin

Böyle bir uygulama afrika menekşeleri ve diğer çiçekler için uygunmudur?
ve kaç günde bir uygulamak gerekir? Çünkü azot oranı şeker gübreninkinden(amonyum sülfat) fazlaymış çiçeklerimi yakmaktan korkuyorum

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 00:14   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Bu üre kullanma işini bir ara Selahattin beyle yüz yüze görüştük dış mekan bitkilerim için kullanılabileceğini söylemişti ancak ne şekilde ve hangi dozda kullanılacağı konusunda bir bilgim yok. Arkadaşlardan bu konuda bilgilerini paylaşacaklar olursa sevinirim.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 10:55   #72
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Fosfor gübresi için önerilen belli bir marka var mı?

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2007, 19:25   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2007
Bonsai Nasil Bakilir

MERHABA BBEN DE ZELKOVA CİNSİ BONSAİ VAR. SULAMAYI NASIL YAPICAM HANGİ SIKLIKLA YAPICAM.BAKIMI İÇİN NE YAPMAM GEREKLİ LÜTFEN ÇOK AÇIK VE ANLAŞILIR BİŞEKİLDE YAZIN FORUMDA BAZI ARKADAŞLAR HİÇ BİŞE ANLATAMIYO.tictaq@hotmail.com LÜTFEN EKLEYİN.
1 SULAMA NASIL YAPILIR
2 BONSAİM YAPRAKLARINI DÖKÜYOR NORMAL Mİ?
3 BONSAİ ÇİÇEK AÇAR MI?
4 BONSAİ NASIL ORTAMDA SAKLANMALI?
NOT BONSAİ : ZELKOVA.

tictaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2007, 21:04   #74
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
tictaq, bonsai konuları burada .
Bonsai bölümünde arayıp bulamadığın konuyu yine forumda ilgili yere sorarsan cevap bulabilirsin.
Herkesin faydalanabilmesi için özel mesajlarla ve msn ile bilgi vermiyoruz.

Ayrıca Türçeyi doğru kullanmaya da özen gösteriyoruz.

zevraki beğendi.
bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 12:10   #75
fan
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2007
kuruyan bir bonsai

Herkese merhaba bir bonzaim var ama kurudu ( Acaba yaşatabilme şansım var mı? Daha çok yeni bir ilgi olduğundan cinsini bilmiyorum fotoğrafını versem foruma ilgilenir misiniz? Buradan çok şey öğrenebilirim umarım

fan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 14:04   #76
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Arkadaşlar çiçekli -çiçeksiz iç mekan süs bitkilerinde üre gübresinin kullanımı nasıl olmalı( çiçek coşturanların hakından gelemiyorum) herkes doz aşımının bitkiyi yakabileceğini söylüyor uygun bir ölçü var mı? bazı çiçeklerimin yaprakları tam yeşil değil

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 22:09   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Çiçeklerim ve ağaçlarım için birer çuval Üre (azot), 15-15-15 kompoze gübre (Azot-Fosfor-Potasyum) ve DAP (Diamonyumfosfat) gübresi aldım. İhtiyacı olan arkadaşlar ile paylaşabilirim. Üre ile kompoze gübreyi dönüşümlü olarak çimlerimde kullanıyorum.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 18:42   #78
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Koyun Gübresi

Balkonda bulunan karafillerime şimdi koyun gübresi verebilirmiyim. Açık alanda bıraktığım için kışın içeri almıyorum. Dışarıda kalıyorlar.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 20:35   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Arkadaşlar

taban gübresi ve üst gübre diye bir ayrım var...

Örneğin Türkiye'de en fazla kullanılan kalsiyum amonyum nitrat (CAN) ve amonyum sülfat(şeker gübresi) üst gübre...

15-15-15 veya 18-18-18 veya 20-20-20 vs. kompoze gübreler ise taban gübresidir.

DAP da yanılmıyorsam taban gübresi sayılıyor...

Bu durumda kasım aralık ocak gibi bitkilerimize biofarm granül organik büyükbaş gübresi atabilir ve yine taban gübresi uygulayabiliriz... baharla birlikte ise üst gübrelere geçmemiz gerek diye biliyorum...

Yine baharla birlikte kalsiyum,çinko,magnezyum,bor,bakır vs.bileşikli bir gübre de toprağa verilmeli

Özden beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 09:43   #80
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Çiçekli bitkiler için Mono Amonyum Fosfat mı, yoksa, Mono Potasyum Fosfat gübresi mi daha iyidir.?

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 09:52   #81
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın celal bey İnsanlar 'ın yaşaması için olmazsa olmazlardan HAVA SU EKMEK peşinden gelen vitaminler ayrıntı eksikliği olunca vitamin eksikliği der takviye alırız.
BİTKİLERDE ise AZOT FOSFOR POTASYUM karşılık gelir diyerleri eksikliği takviye edilir.
Kalsiyum bakır demir çinko vs

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 13:33   #82
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Map'ı biliyordum, bir arkadaşta Mono Potasyum Fosfat'tan bahsetmiş. O açıdan sordum, amonyum dediği herhalde azot türevi, azot+fosfor mu, potasyum+fosfor mu çiçekli bitkilere daha iyi gelir diye.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2008, 19:20   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşlar aramızda ziraat fakültesi mezunları vardır sanırım.Benim bu aldığım menekşelerimin yaprakları canlı ufak tefekler kocaman çiçek açmışlar. Ben eylülde ektim. Halen minikler yavaş büyüyorlar. Çiçekçiler bir şeyler veriyorlar ama söylemiyorlar.Bilen varsa ilaç **** hormon ne veriliyorsa lütfen söylesin yardımcı olsunlar.Eğer üretip satanlar bizim gibi bekleseler halleri nice olur.Gelen menekşelerimin bir dahaki sefer çiçekleri küçülüyor.İlaç veriyorum ama fayda etmiyor nedense...
Konuyla ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekür ederim....

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2008, 16:14   #84
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bauhausda satılan organik gübreden kullananlar, (yanlış hatırlamıyorsam, Denizakvaryumu siz almıştınız) memnun kaldınız mı?

Evin içinde bir koku yapıyor mu?

Eski 24-02-2008, 16:31   #85
Ağaç Dostu

Kesinlikle çok iyi bir gübre, herkese tavsiye ederim.

Evet ilk kullanıldığında bir koku var ama rahatsız etmeyen bir koku

Ben ilk olarak kasım-aralık gibi balkonda kullanmıştım, hava soğuktu ortalıkta sinek vs.yoktu ama kullandıktan 10 dakika sonra ortalık sinekle doldu

Evin içindeki saksılarda da kullandım,bitkilerdeki canlanma süper oldu, mutlaka kullanın.

Saksı başına bir avuç yeter .Saksıdaki toprakla 2-3 cm karıştırın.

Eski 24-02-2008, 16:50   #86
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Teşekkür ederim. Bu hafta sanırım alacağım.

Ademin koyun gübresi sonuna gelmekte. Zaten seradaki bitkilere bile koyduğumda kokusu bir hafta evden çıkmıyor. Şimdi sıra sizinkini denemekte.

Eski 24-02-2008, 19:31   #87
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Nevsune hanım ben kışa girmeden Kafkas Peyzaj dan eve teslim 25 kg Biofarm gübreyi 18 milyona aldım. Ambalajı büyük gibi geldi ama şimdiden yarı oldu. Fiyatı da marketlerden uygun. Ankaralı arkadaşlar hepinizin bilgisine..

http://www.bahce.biz/ilanlar/index.php?a=2&b=5393

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 10:36   #88
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Yanmış Keçi gübresini tavsiye ederim eğer bulabilirseniz.Hem kokusu olmaz,hem ot çıkmaz...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 21:11   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Teşekkür ederim. Bu hafta sanırım alacağım.

Ademin koyun gübresi sonuna gelmekte. Zaten seradaki bitkilere bile koyduğumda kokusu bir hafta evden çıkmıyor. Şimdi sıra sizinkini denemekte.
Sizin serada üzümsü çok, eğer 25 kg olarak seraya teslim isterseniz

http://www.kafkaspeyzajtarim.com/index.html

linkinde telefonla iletişim kurabilirsiniz.

Hem eve teslim hem 25 kg hem 18 YTL.doğrusu çok iyi.

Daha küçük boyutta olanı sanırım 5 kg idi Bauhausda var.Bu sene kullanayım bitsin derseniz küçük alın derim.

Eski 21-04-2008, 16:20   #90
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
yetiştirdigim dogu mazı fideleri 2 cm kadar mınnacık gubre vermeyı düşünüyorum bana bunu tavsıye ettiler .15-15-15 (N-P-K) oranında kompoze gübre kullanmanızı tavsiye edebilirim. Gübreyi sulandırarak yani bir kabın içine eriterek kullanabilirsiniz. Ya da salon bitkilerinde kullanılan sulandırılmış bitki besin içerikli gübrelerde bu boydaki fidanları için uygundur. Kullanımı kutunun üzerinde yazar. Genelde 1 litre suya 2 kapak eriyik ilave edilir. Ayda bir gübreleme yapın. Daha büyük fidanlarda kompeze gübre kullanın. 2 kapak eriyik ne demek?

tomurcuk054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024