agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen senkan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2020, 01:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2019
damla sulamada devirdaim

arkadaşlar benim 1 dönümlük bir hobi bahçem var, buraya damla sulama döşüyorum bizim Türkiye’de araştırdığım kadarı ile Şekil-A da olduğu gibi damla sulama hatlarının ucu kör tapa ile kapatılıyor.

Bazı yabancı kaynaklarda ise Şekil-B deki gibi hattın sonu yine bir ana boruya bağlanarak kendi tanımımca su devirdaim ettiriliyor.

Sizce bu uygulamalardan hangisi daha doğru, damla sulama hatlarının sonlarını körlemek mi yoksa hattın sonuna 40 lık bir boru daha takıp suyu devirdaim ettirmekmi ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

senkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 03:33   #2
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Biz şekil a daki gibi kullanıyoruz. Bazen yeni ekilen ufaklıklara aşırı su gitmemesi için sıra başındaki musluğu kapatıyoruz. Tabi bu durumda tüm sıra susuz kalıyor.

Şekil b ise asıl amaç devir daim yerine yarım sıra veya sıranın bir bölümünü devre dışı bırakmaya yarıyor sanki. Çünkü sıralardan geçen hortumlara musluk resmi eklemişler. Uzun bir sıra varsa istediğiniz alanda sulamayı durdurabiliyorsunuz. Çünkü iki baştan da su basılıyor.

Kör tapalı sistemde ise mutlaka tüm sırayı iptal etmeniz gerekiyor.

Benim anladığım bu şekilde. Ama varsa başka hikmeti ustalar söyleyecektir.

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 03:36   #3
Yeni Üye

ben ikinci resmî temsili koydum aslında sormak istediğim kör tapa mı koysam kör tapa olan yere boru döşeyip iki ana boru arasına sulama sistemini mi yerleştirsem

Eski 06-05-2020, 04:09   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
İkinci resimdeki sistemin, meyilli arazilerde kullanılabileceğini zannetmiyorum.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 09:11   #5
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
[QUOTE=senkan;1587412]ben ikinci resmî temsili koydum aslında sormak istediğim kör tapa mı koysam kör tapa olan yere boru döşeyip iki ana boru arasına sulama sistemini mi yerleştirsem

Damlamaların iki ucundan da besleme şeklindeki uygulamanın teknik ismi ring dağıtım. Örneğin futbol sahasındaki çimleri sulayacaksanız, çok kullanışlı bir yoldur. Basınç dengelemesi yapar, debi her püskürtücüye eşit dağılır.
Damla sulamada ise işinizi zorlaştırır.
1.000 m² gibi bir alanda hobi bahçesi oluşturuyorsanız, çok farklı su gereksinimi olan bitkiler yetiştireceksiniz demektir. Her sulamada tek tek damlama kollarını açıp kapatmak yıpratıcı olur. Ana hattan dağıtım kolları alarak bahçeyi sulama bölgelerine ayırmanız gerek. (Ağaç gövdesinden çıkan dallar şeklinde) Dağıtım kolunun vanasını kapatarak o bölgenin sulanmamasını sağlarsınız. Gerekiyorsa o koldaki dağıtım vanalarını düzenlersiniz.
Bu yöntem size daha küçük debideki bir su kaynağından bütün bahçeyi sulama avantajı da sağlar. Sırayla sulayarak kaynağınızı verimli kullanabilirsiniz. Suladığınız bölgeyi gözlemlemeniz daha kolay olur.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2020, 10:31   #6
Yeni Üye

[quote=Portakal Rengi;1587421]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi senkan Mesajı Göster
ben ikinci resmî temsili koydum aslında sormak istediğim kör tapa mı koysam kör tapa olan yere boru döşeyip iki ana boru arasına sulama sistemini mi yerleştirsem

Damlamaların iki ucundan da besleme şeklindeki uygulamanın teknik ismi ring dağıtım. Örneğin futbol sahasındaki çimleri sulayacaksanız, çok kullanışlı bir yoldur. Basınç dengelemesi yapar, debi her püskürtücüye eşit dağılır.

Damla sulamada ise işinizi zorlaştırır.

1.000 m² gibi bir alanda hobi bahçesi oluşturuyorsanız, çok farklı su gereksinimi olan bitkiler yetiştireceksiniz demektir. Her sulamada tek tek damlama kollarını açıp kapatmak yıpratıcı olur. Ana hattan dağıtım kolları alarak bahçeyi sulama bölgelerine ayırmanız gerek. (Ağaç gövdesinden çıkan dallar şeklinde) Dağıtım kolunun vanasını kapatarak o bölgenin sulanmamasını sağlarsınız. Gerekiyorsa o koldaki dağıtım vanalarını düzenlersiniz.

Bu yöntem size daha küçük debideki bir su kaynağından bütün bahçeyi sulama avantajı da sağlar. Sırayla sulayarak kaynağınızı verimli kullanabilirsiniz. Suladığınız bölgeyi gözlemlemeniz daha kolay olur.

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi ve bana vakit ayırdığınız için olayı anladım şimdi
iyi günler dilerim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024