agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2010, 13:12   #31
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
çok harika olur. böylece hem gübresinden hem de avcılığından [geceleri onlarca zararlı böceği topluyor] faydalanırız.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 14:57   #32
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
http://www.google.com.tr/search?sour...8&q=bat++house

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 01:38   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2010
Gerçekten süper bir gübreymiş..Mesela 1 litre suya 0,5 gr.yani bir küçük çay kaşığı koyup sulayabilirsiniz.Birde bunu hergünmü kullanacağız yoksa haftada 2 kere falanmı ? Kullananlar tecrübelerini paylaşırlarsa iyi olur..Bende en kısa sürede deneyeceğim..

prodigy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 01:48   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Hayvan dışkılarının işlenmeleri.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elsco Mesajı Göster
Merhabalar arkadaşlar işlenmemiş olarak bir miktar yarasa gübresi var... Ne kadar olduğunu tahmin edemiyorum ama bağımızın bitişiğindeki mağarada olduğunu biliyorum... İşlenmesi konusunda bilgisi olan varsa, bilgisini paylaşırsa sevinirim... Saygılarımla....

Arkadaşlar Ahır gübreleri ve diğer hayvansal kaynaklı dışkıların doğrudan bitki yetştirme maksatlı kullanımlarında bazı sakıncaların ortaya çıkmasından sonra bu dışkıların gübre ve bitki besin özelliği kazandırarak hem daha etkin vede zararlı oluşumların elimine edilmelerinde uygun yöntemlerin başında kompostlaştırılma vede toprağa şartlandırma yapılarak uygunması halinde, bu dışkıların (gübre) bitki besin maddelerine dönüşümleri sağlanarak kullanımından doğan sakıncaların ortadan kaldırabiliriz.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2011, 16:56   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Yarasa gübresini merak eden Arkadaşlarıma,
Evimdeki salon çiçeklerime ve balkonumdaki bütün çiçeklerime, Saksıdaki yetiştirdiğim bütün tropik meyve ağaçlarıma yaklaşık 2 hafta önce satın aldığım yarasa gübresinden kullanmaya başladım. Bitkilerin yarasa gübresine reaksiyonu gözle görülür bir şekilde çok olumlu sonuçları var. ilk gözüme çarpan olay bitkilerdeki yaprakların canlanıp dirilmesi oldu özellikle Ev içerinde yetiştirdiğim değişik türlerdeki hoya larımda(mum çiçeği) farkettim. geçen yıldan beridir hiç kıpırtı göstermeyen bazı hoyalarım atağa kalktı yaprak aralarından yan sürgünler vermeye başladı. Bu olumlu sonucu gördükten sonra yurtdışından yeni getirttiğim hoya çeliklerime hepsine kullandım güvenerek.
Bazı arkadaşlar soracaktır neden yarası gübresi nerden çıktı falan gibisinden. Almanyada yaşayan çocukluk arkadaşım geçen yıl önermişti çiçek açtırmada ve zararlı böcekleri uzaklaştırmada çok büyük faydası var diye, tabi ki ben söyleneni dikkate almadım . Balkonumdaki bitkilerime kırmızı örümcek çok zarar veriyordu bu yıl yine sürekli kimyasal ilaçlarla uğraşmaktansa. Dedim bir deniyeyim nette araştırma yaptım faydaları ve kullanım alanları nelerdir diye. Dedim birde kendi sitemize bakayım( agaclar.net) iyiki burayada bakmışım. Hem fiyat konusunda hem ürünle ilgili direk olarak muhatap olabileceğiniz kişilerin olması çok hoşuma gitti. Başım kırmızı örümcekle dertte ya ne yaptıysam uzaklaştıramadım. saksıda çok evde ve balkonda 2 torba birden aldım 50kg, gülebilirsiniz çünki bende gülüyorum abarttım biliyorum, yapacağım başka birşey kalmamıştı her ilaçlama yaptığımda hastanelik olmamı üzüleyim bitkilerimin yapraklarının heder olamsınamı ? çare bu ya 50kg aldım bile. bakalım gerçektende Marina' nın anlattığı gibi ise ve zararlı yaklaşmıyacaksa saksılarıma, bunu zamanla göreceğim. yapraklardaki değişiklik de çok hoşuma gitti doğrusu ben böcek için almıştım başka bir dünya özelliği varmış onlarıda öğrenmiş oldum.
Almak isteyen veya denemek isteyen herkese öneriyorum örümcekleri kovalamasada(zamanla göreceğim bunu) bitkilerdeki olumlu etkisi bana zaten memnun olmama yetti .... Kesinlikle çiçeklerinize ve organik tarım yapan bütün Arkadaşlarıma tavsiye ederim. Kokusunun kötü olduğunu düşünen varsa kesinlikle yanılıyor, migren hastasıyım kokulara karşı çok tepki veririm evimin içerisindekilerede kullandım hiç kötü kokusu yok. Hatta kıyaslama yapacak olursak şimdiye kadar kullanmış olduğum keçi ve koyun gübresinin kötü koktuğunu ve bunun kokusuyla kıyaslanmıcağını bile söyleyebilirim. en güzelide minik uçan siyah saksı sineklerden artık ev içerisinde kurtulacağım.
bulabildiğim en uygun fiyata bu siteden satın aldım kargo maliyetleride çok uygundu...
http://www.turkuvazgubre.com.tr

Düzenleyen missmenas : 10-06-2011 saat 10:18
missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 18:37   #36
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Arkadaşlar bir zamanlar yarasa gübresini işleyerek yaprak gübresi yapan ve bunun ticaretini yapan arkadaşlarım vardı. Şu an yasal durumu ne düzeyde bilmiyorum ancak o zamanlar Tarım Bakanlığı kuduz riskinden dolayı ruhsat vermiyordu. Sebebi ise yarasa gübresinin kuduz mikrobu içerebiliyor olmasıdır. Tavsiyem işlenmemiş yarasa gübresi kullanmamanız **** kullanacaksanız (?) mikrobiyal analizleri yapılmış yarasa gübrelerinden kullanmanız ve kullanırken de dikkatli olmanızdır.
selahattin hocam bu konuyu daha önce araştırmıştım bizim ülkemizdeki yararsalarda kuduz mikrobu yok sevebi ise bizim yarasalar sinekle beslenmesi
Afrikadaki kan emici yarasalarda kuduz mikrobu taşıma olasılığı çok yüksek
hayvalara saldırıp kanlarını emiyor
sonuçta ısıl işlemden geçmiş gübrenin herhangi zararı olmaz
kısacası şahsi kanatim yüzyıllarca gün yüzü görmeden kendi içersinde fermanta olmuş gübre yi menfi yönde tartışmaya gerek yok kanatindeyim
bende bu sene yarasa gübresi bulabilirsem bahçemde kullanmak isterim
sonuçları paylaşırım(solcan gübresi +yarasa gübresi üzerinede roa yı ekledinmi
sebzeler tadından yenmez herhalde)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 23:40   #37
Yeni Üye

agriculturen's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Zaten ne zaman böyle yeni birşey çıksa kesin Avrupada kullanılmıştır Türk insanımıza çiftçimize hep yazık oluyor bir umutla aldığı yeni ürünler hep hüsran hep hüsran yorumlar çok olumlu ama pek tavsiye etmiyorum kalitesi değişen bir gübre her yarasanın dışkısı aynı kalitede değil o yüzden koyun gübresine devam

agriculturen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 11:30   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Bende yarasa gubresı satın aldım küç
ük bir yerde denedım
henuz belli edemedım
havalar ısınınca daha ıyı bellı olucak
ama bu kuduz işi lütfen açıklıga kavuşurulsun

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 20:35   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Arkadaşlar Lütfen biraz mantık yürütmenizi tavsiye ederim.
Kuduz mikrobu taşıyan bir gübre tarım bakanlığından onay alamaz, Ve onaylanmamış bir ürün piyasaya sunulamaz. Onuda geçelim basında bu kadar söz edilipte sağlık bakanlıkları öyle seyirci kalmaz bu olaya. Bende satın aldım Turkuaz yarasa gübresi pazarlamasını yapan firmadan ürün 1. kalitede işlenmiş, ev içerisinde ve balkonumda bütün bitkilerime güvenle kullanıyorum. Üstelik evimizde bizimle birlikte yaşayan birde köpeğimiz var. Kendim Sağlıkçıyım olayı araştırmadan sizce böyle bir hata yaparmıyım.
Üründende gayet memnunum.
Ama işlem görmemiş gübreleri Siz mağaradan alıp direk kullanmak istiyorsanız risk alıyorsunuz demektir.
Ve yarasa gübresini kesinlikle tavsiye ediyorum.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 20:37   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
İnternette bilgi kirliliği iğrenç boyutlara ulaştı.Bazı kendini bilmezler saygın üniversitelerimizi ve öğretim üyesi ünvanlarını kullanarak milli servetlerimizi karalamak için ellerinden geleni yapıyorlar...
Ben bu konuyu bir öğretim üyesine sordum sadece güldü. Yorum yapmaya bile gerek görmedi...Ama konu hakkında bilgisi olmayanlar, kuduz lafını duyunca korkuyorlar, haklı olarak....Benim merak ettiğim bazı insanları boş yere korkutanların bu işten menfeati nedir?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2011, 13:42   #41
Ağaç Dostu

Dün yalovada çok meşhur ve reklam veren sıvı gübre satan bir dükkanda
rasgele çuvala doldurulmuş yarasa gübresi satılıyordu
kılosu 3 tl yanında da terazı acıktan satıyorlar
mahsus çok pahalı magaradan alınmış hazır gübre dedım
anadolunun sarıkızları gibi özel beslenmiyorya canım
baktım hiç işlenmemiş yumru yumru
bunun gıbı ürünlerde bence çok risk var
şaka degıl kuduzdan bahsedıyoruz
kurumsal olmayan arkasında durmayan ahmet amcanın doldurdugu yarasa gubresı alınmaz
ne yanı şimdiye kadar yarasa gübresı yoktu da aç mı kaldık
yurdumun büyük ,küçük ,kanatlı gurubu vatandaşları sagolsun

Eski 01-04-2011, 20:33   #42
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Tamamen doğaldır, içinde hiçbir katkı maddesi yoktur.
Mahsulün raf ömrünü uzatır
Mahsülün lezzetini arttırır, mahsülde renk canlanması meydana getirir.
Mahsulün Kokusunda Doğallık Sağlar

Yarasa gübresi canlı organizma, element ve izelement oranları açısından bilinen en iyi kuş gübresi ve hayvansal menşeili en mükemmel gübredir. Ph ve tuz oranı oldukça düşük olup bitkiyi yakma tabir edilen sonucu kesinlikle vermez. Doğal yollarla mağara içinde biriken gübre uzun yıllar boyunca kendiliğinden fermante olup ayrıca fermante işlemine tabi tutulmaz. Ancak içerisindeki zararlı patojen organizmaların belirli tekniklerle ayıklanması için fabrikasyon işleme tabi tutulması gerekir. Aksi taktirde toprak ve insan sağlığı açısından zararlı etkileri vardır.

Ham şekilde toprağa kesinlikle uygulanmaz.

Gelişmiş ülkelerde ve ülkemizde organik tarımın hızla ilerlemesi, sağlıklı bir yaşam ve nesil arayışında olan insanlığın organik ürünlere karşı eğiliminin artması neticesinde organik gübre sektörü de hızla gelişmeye devam etmektedir. Son kırk yıldır kimyasal gübre ve tarım ilaçlarının bilinçsizce kullanılması yüzünden topraklarda ve çevrede yarattığı olumsuz etkiler, üretimi ciddi anlamda olumsuz etkilemiştir.

Bu bağlamda TURKUVAZ GÜBRE olarak Türkiye’de bulunan yarasa gübresi rezervlerini ülkemiz çiftçisine ve topraklarımıza kazandırmak adına, öncelikle yarasa gübresinin etkilerini çeşitli tarım ürünleri üzerinde görmek amacıyla Eskişehir, ve Antalya illerimiz başta olmak üzere ülkemizin çeşitli illerinde çiftçimize işleyip dağıtarak sonuçlarını gözlemledik ve gübrenin ürün ve toprak üzerinde faydalarının tartışılmaz olduğunu gördük.

Amerika, İsrail, Hollanda, Almanya, Malezya başta olmak üzere birçok Dünya ülkesi, yarasa gübresini çok iyi bilmekte, organik tarımda ve toprak zenginleştirmede kullanmaktadırlar.

TURKUVAZ GÜBRE olarak ülke ekonomisine kazandırılması gerekli olan milli değerimiz yarasa gübresini, yasal bütün gerekliliklerini yerine getirerek uygun, rekabetçi fiyatlarla üreticilerimize sunabilmek üzere çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
Şirket olarak yasal gereklerini yerine getirip, yarasa gübresini rezervlerinin işletme ruhsatlarını alan ve şirketimiz adına gerekli analizleri yaptıran girişimciler ile gübrenin değerlendirmesi konusunda sözleşmeler imzalayarak gerek yurt içi gerekse yurtdışından gelen yoğun sipariş taleplerini karşılamaya çalışıyoruz.
Eğer insana ve çevreye zarar vermeden üretiminizi artıracak imkanınız olsaydı, ne yapardınız? Son yıllarda gerek tarımsal ilaçların, gerekse kimyasal gübrelerin bilinçsizce kullanımı, bitkisel üretimde artışın yanında kalitesiz ve insan sağlığını tehdit eden gıda ürünlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Hatta bu konu o kadar tehditkar boyut kazanmıştır ki, tüketicide Kanser hastalığına sebep olan ve hastalarda da Kanser hastalığının seyrini olumsuz yönde hızlandıran inorganik oluşumlar, meyve ve sebzeler aracılığıyla son kullanıcıya ulaşır olmuştur. Üretim için organik tarım metodu dışında bilinen tüm geleneksel metotlar sayesinde dünya gıda üretimi bir miktar artmakta ancak toprak, su ve doğa oldukça hızlı kirlenmekte, sonuç olarak insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı ve uzun yaşam, doğal gıdaların tüketilmesi ile mümkündür. Günümüzde sadece organik tarımla toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumak mümkün olmaktadır. TURKUVAZ YARASA GÜBRESİ 'nin kullanımı sonucunda tarımsal üretimin insana ve çevreye zarar vermeden gerçekleştirilmesi mümkün olup, bu gübreleme yöntemi, ekolojik sistemdeki kimyasal ve bu kimyasalların hatalı uygulamaları sonucu kaybolan doğal dengeyi, yeniden kurmaya yönelik bir yöntemdir.

Ürünü kullanmanız için her türlü desteği Siz değerli müşterilerimize ve müşteri adaylarımıza vermeye hazırız. Talepleriniz için lütfen bizimle iletişim bilgilerimiz üzerinden temasa geçiniz.

NEDEN YARASA GÜBRESİ KULLANMALI?

•Çok zengin doğal içerikleri nedeniyle uygulandığı bitkilerde verimi %40 ila %112 arasında arttırır. Mahsulün miktarını çoğaltır.

•Yarasa Gübresi tamamen doğaldır, içeriğinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Bu yüzden toprağa ve mahsule zarar vermez. Tam tersine, verimi arttırır ve zararlı etkileri azaltır.

•Sağlık açısından kullanım riski yoktur. Herhangi bir fiziksel temas halinde hiçbir problem oluşmaz.

•Kokusuzdur, herhangi bir rahatsız edici koku yoğunluğu sözkonusu değildir.

•Bitkilerdeki bakteri hastalıklarını engeller. Bitkilerdeki haşeratın üremesini önler, haşerat üremesini azaltır.

•Toprağın sağlıklı nem tutmasına yardımcı olur. Suyun süzülmesini sağlıklı hale getirir ve suyun buharlaşma hızını düşürür.

•Artan veriminiz ile birlikte ürün miktarınız ve ürün kaliteniz yükseleceği için, ticari olarak kârlılığınız da artar. Ürününüzü daha yüksek miktarda elde edip, daha çok ürün şeklinde ve hakettiği Fiyat üzerinden satarsınız. Çünkü Yarasa Gübresi, yaptığınız gübreleme yatırımının çok daha fazlasını size ürün miktarı ve kalitesi ile birlikte müşteri memnuniyeti olarak verir.

sbulut6 beğendi.
cyurtay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 09:20   #43
Yeni Üye

agriculturen's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
bunu işlemekte sorun değilki sıcaklıkla fiziksel yöntemlerle işliyoruz dedikleri .şirket dediklerinizin videolarınıda izledim adam diyorki biz çıkarmıyoruz belli başlı yerlerde köylü çıkarıyor onu işliyoruz çok amatör yöntemlerle yapılıyor bence.

agriculturen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 16:04   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
gübreler hakkında çok dedikodu var işin aslını öğrensekte kullansak herkes benim gübrem en iyisidir diyor napsak acaba?

çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 23:50   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Sn CozbeniArapsaci,

Soyle genel bir arastrma ve bilenlere sorunca bulduklarim;
Gubrenin amaci topragi zenginlestirmektir. Icinde bulunan NPK oranlari ve toprak tarafindan emilimi onemlidir. Yuzlerce yildir kullanilan at, inek, koyun, tavuk gubreleri yararlari sebebiyle hala gunumuze gelmistir.

Yarasa gubresi (bat guano) 1800'lu yillarda Guney Amerika'da icerigindeki yuksek nitrat sebebiyle onemli bir ticari arac haline gelmis fakat daha sonra yerini teknolojiyle birlikte gelen yeni gubreleme yontemlerine birakmistir.

Ideal yarasa gubresi cok asiri kurak iklimlerde yagmur oluklari yakinlarinda bulunur. (yani her yarasa gubresi bir degildir). Toplanirken dikkatli toplanmasi gereklidir, icerigindeki bir mantar hastaligi (daha baska hastaliklarla birlikte) akciger kanserine kadar gidebilmektedir. (Bizim koylulerimizin bunlari eldivenli, maskeli topladiklarini hayal edemiyorum).

Toplanirken yarasalari rahatsiz etmeden alinmalidir, yavrularini atip turlerini yokedebilirler.Urunlerinizin Fosfor (phoshporus) ihtiyaci yuksekse idealdir. Yani her derde deva bir urun degildir, urunun cesidine ve ihtiyacina gore cok yararli veya tam tersi gereksiz bile olabilir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Guano

Kimseye akil ogretmeye calismiyorum ama ne bir urun ne de oteki her derde deva olarak gorulmemelidir, sizin topraginiza ne iyi geliyorsa o olmalidir.

lalebruli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 23:11   #46
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Konu başlığı hangisi daha iyi; solucan gübresi mi, yarasa gübresi mi değil...
Konuları birbirine karıştırmayın.

Gereksiz mesajları sildim.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 08:26   #47
Ağaç Dostu

uzun süredır okul hayatımız gıbı her gun araştırmalardayız
her konuda kafalar karısık her gübre mükemmel diye anlatılıyor
bende ne kullanacagıma net karar veremıyorum
ama galıba elınde ne varsa o dur
dogal gubreler hepsı sorunsuzdur

Eski 14-08-2011, 19:03   #48
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

yarasa gübresi deneme çalışmaları nasıl gidiyor,paylaşımlarınızı bekliyorum)
vidoo
http://www.118.gen.tr/tarim,urun/gub...,ltd,sti.firma

Düzenleyen idris şenol : 14-08-2011 saat 20:23
Eski 17-08-2011, 00:03   #49
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

yarasa gübresi ile birkaç günden beri çalışmalara hız verdim ,ilk meyvesini ürgüp gübre tarafından ciddi anlamda ilgilendiler,hatta randevu alıp eve gelmeyi istediler uygun zamanda tanıtım yapacaklar
http://www.bat-bat.com/tr/

Eski 17-08-2011, 01:13   #50
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Yarasa gübresiyle sevgilii MİSMENAS sayesinde tanıştım.Kendisinede burdan teşekkürediyorum.Ben hoyalarım ve diğer çiçekleriim içiin kullandım .İnaNılmaz derecede etkilii bi gübre çiçekleriimde 3 günde gözle görülür derecedee büyüüme oluştu şaşırdıım açıkcası ve ben güvenlede kullanmaya devam ediyorum.Müthiş bi gübre çiçekler resmen çoşuyorr.

kedicik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2011, 12:33   #51
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2011
Yarasa gübresi hakkında biraz araştırma yaptım Turkuvaz Yarasa Gübresi Tarım Ürünleri Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti. Eskişehirbu işi gayet ciddi v e bilimsel yapıyorlar almayı düşünüyorum.

bitkidostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2011, 12:35   #52
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2011
Sayın Kedicik MİSMENAS arkadaşımız gübreyi hangi firmadan almış öğrenirseniz memnun olurum selamlar.

bitkidostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2011, 13:46   #53
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayın bitkidostu, missmenas da sizin yukarda verdiğiniz adresten temin ediyor.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 18:12   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2011
yarasa gübresini bilmiyorum ancak güvercin gübresinin çok iyi olduğunu duymuştum

thenme95 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 10:13   #55
Ağaç Dostu

Yarasa gubresını uzn suredır kullandım
bır öncekı ekılen bıtkıyı bıle hemen yetiştı ve geçtı
çok denemelerden sonra yarasa gübresı gercektende harıka
tartışmasız en güçlü gübre bence

Eski 23-05-2012, 11:22   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2012
Wink Yarasa gübresini yanlış mı kullandım?

Yarasa gübresi aldığım siteden gelen broşürde 1lt suya 125gr karıştırıp sulama yapmamı yazmıştı. Bende öyle yaptım. Kafama görede altta kalan posayı saksılara dağıttım. Uyguladığım bitkiler sebzelerdi. Ancak bir çok yerde bir kaç kaşıktan bahsediliyor. Arkadaşlar elimde 25 tane 5ltlik saksı (kesilmiş su bidonu) var. Ben şimdi yanlış bir uygulamamı yaptım.

Birde ölçü verme durumuna kıl oldum. her yerde hektar hesabı v.s. buna binayen şöyle bir soru var.
1 - Balkon yetiştiriliciğinde uygulama miktarı nasıl ve ne şekil olmalıdır. Mesela X miktarı Xlt suda karıştır. Posayı at veya atma. **** saksıya serp üstünden sula.
2 - Bitkinin hangi aşamasında ne kadar.
3 - Yeni dikilecek bitkilere ne kadarı toprağa karıştırılmalı ne kadarı sonradan verilmeli.
Aynı soruları solucan gübresi içinde soruyorum. Çok gariptir ama bir şey konusunda internette araştırma yaparken genelde çıkan bir çok sonuç arasında boğulur gidersin ancak bu konularda hiçbir bilgi yok. Sadece yok şu kadar baba bir gübredir yok sonuçlar şöyle mükemmeldir v.s.

kolonya82 beğendi.
tamerkarakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 12:51   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tamerkarakan Mesajı Göster
Yarasa gübresi aldığım siteden gelen broşürde 1lt suya 125gr karıştırıp sulama yapmamı yazmıştı. Bende öyle yaptım. Kafama görede altta kalan posayı saksılara dağıttım. Uyguladığım bitkiler sebzelerdi. Ancak bir çok yerde bir kaç kaşıktan bahsediliyor. Arkadaşlar elimde 25 tane 5ltlik saksı (kesilmiş su bidonu) var. Ben şimdi yanlış bir uygulamamı yaptım.

Birde ölçü verme durumuna kıl oldum. her yerde hektar hesabı v.s. buna binayen şöyle bir soru var.
1 - Balkon yetiştiriliciğinde uygulama miktarı nasıl ve ne şekil olmalıdır. Mesela X miktarı Xlt suda karıştır. Posayı at veya atma. **** saksıya serp üstünden sula.
2 - Bitkinin hangi aşamasında ne kadar.
3 - Yeni dikilecek bitkilere ne kadarı toprağa karıştırılmalı ne kadarı sonradan verilmeli.
Aynı soruları solucan gübresi içinde soruyorum. Çok gariptir ama bir şey konusunda internette araştırma yaparken genelde çıkan bir çok sonuç arasında boğulur gidersin ancak bu konularda hiçbir bilgi yok. Sadece yok şu kadar baba bir gübredir yok sonuçlar şöyle mükemmeldir v.s.
hayata hersey geneldir
sizler kendi özelinizi kendiniz oluşturursunuz
yaptıgınız oran biraz fazla olmuş
ama sorun olmaz
haftada bir 5 litre suya bir su bardagı yarasa koysanız fazlasıyla yeter
hatta bitkiniz uçar.....
sonraları 5 litreye bir çay bardagı koysanız bile yetecektir...
ancak buyuk ağaçlara daha fazlaca koyulmalıdır.....

Eski 23-05-2012, 12:58   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
hayata hersey geneldir
sizler kendi özelinizi kendiniz oluşturursunuz
yaptıgınız oran biraz fazla olmuş
ama sorun olmaz
haftada bir 5 litre suya bir su bardagı yarasa koysanız fazlasıyla yeter
hatta bitkiniz uçar.....
sonraları 5 litreye bir çay bardagı koysanız bile yetecektir...
ancak buyuk ağaçlara daha fazlaca koyulmalıdır.....
Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak bir sorum daha var o çözünmeyen ve dipte kalan kısım ne yapılacak **** ne yapılabilir?

tamerkarakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 14:28   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2012
yarasa gübresi kafama yattı ancak sıvı mı toz mu alayım sizce hangisi daha çabuk etki gösterir ?

bu arada kimi firmada her vakit kullanılabileceği yazarken kimisinde yılda 3 kez belirli mevsimde kullanılmasının uygun olduğu yazıyor ! anlamadım gitti...

bu arada evde yetiştirdiğim bitkiler ve bahçedeki meyve ağaçları için kullanmayı düşünüyorum

mendakka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 22:40   #60
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
benim anlamadığım bişey var. bazı sitelerde 5 kg si 60 tl,ama baktığım kaliteli üretici firma sitelerinda 25 kg si 75 tl. bu fiyat farkı nedir, az işlenmiş,çok işlenmiş falanmı,kokulusu,kokusuzu falanmı var. bide 25 kg luk bir paketin kargo fiyatı ne tutuyor?

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
solucan gübresi, yarasa gübresi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024