agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni53Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2009, 09:33   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Güvercin gübresi kulanma formulü.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın epsody,iki saksı sardunyam var bunlara ne kadar hayvan gübresi veya kadar gücercin gübresi kulanabilirim? yoksa sardunyaları önçe toprak analizinemi göndereyim? gübreyide analiz ettirmem gerekiyormu? Sence değerler ne olmalı?

5 kilogramlık 12 kilogramlık saksıya ne kadar güvercin gübresi kullanmalıyım, bu gübreyi analiz ettirdikten değerlerini aldıktan sonramı kullanmalıyım?
Ölçüleri verirmisiniz.
Bunun izahıda elinizdeki gübreye homojen bir karışımla gübre katkısı malzemeler ilave edilerek sağlanabilir bunlar mineral olarak zeolit, klioptilolit vede umdemin bu mineraller kimyasal değil doğal bir malzeme bu mineraller nitrat'ı amonyumu vede potasyumu bünyelerinde absorblama özelliği ile tutarak bitkinin istekleri doğrultusunda bitkiye sunarak bitki köklerinden uzklaşmazlar, bitkinin zarar görmesinide engeller yani sizin her türlü gübreleriniz sağlıklı bir biçimde bitkiyi uzun zaman beslemeye devam ederler; kullanacağınız gübrenize bu minerallerden ilave ederken bir miktarda leonardit veya hümik asit ilave ederseniz gübrenizin yarayışlılığını daha da arttırmış olursunuz.

Sizlere bu açıklamalarla faydalı olduysam kendi mutlu adderim sevgi ve saygılarla hoşça kalın.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 10:59   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Kanatlı hayvan gübreleriyle ilgili aklıma gelmişken yazayım dedim.

Geçen bahar aylarında benim ufaklıklara hayvan sevgisi aşılamak için 2 tane ördek yavrusu almıştım.Arka bahçede biraz bakıp büyüttük.25 gün kadar bakıp ilgilenebildim.Sebebi ise müthiş pis hayvanlar.Günde 5-6 kez arka bahçeyi yıkamama rağmen bir türlü kokudan kurtulamadık.Habire dışkılayan bir mahlukat.
Hem öyle dışkılıyor ki adete fışkırtıyor.Günde dediğim gibi 5-6 kere yerleri yıkayıp temizledim.Akan su ise direk olarak Asma ve limon ağacıma gidiyordu.
Geçen kış limon yüzü göremedik,asmada ise 2 salkım üzüm vardı yoktu.Onlarda zaten kuşlara karıncalara gitti.
Uzun lafın kısası kanatlı hayvan gübreleri eğer yanmamışsa müthiş kuvvetli oluyor.Öyleki arabamın üzerini tuvalet gibi kullanan bir güvercin,aracımın sağ arka tarafını boyatmama sebep oldu.
Aman dikkat...!!!

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 11:37   #33
Ağaç Dostu

Kanatlı hayvanların gübre özellikleri.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ugurtelefon Mesajı Göster
Kanatlı hayvan gübreleriyle ilgili aklıma gelmişken yazayım dedim.

Geçen bahar aylarında benim ufaklıklara hayvan sevgisi aşılamak için 2 tane ördek yavrusu almıştım.Arka bahçede biraz bakıp büyüttük.25 gün kadar bakıp ilgilenebildim.Sebebi ise müthiş pis hayvanlar.Günde 5-6 kez arka bahçeyi yıkamama rağmen bir türlü kokudan kurtulamadık.Habire dışkılayan bir mahlukat.
Hem öyle dışkılıyor ki adete fışkırtıyor.Günde dediğim gibi 5-6 kere yerleri yıkayıp temizledim.Akan su ise direk olarak Asma ve limon ağacıma gidiyordu.
Geçen kış limon yüzü göremedik,asmada ise 2 salkım üzüm vardı yoktu.Onlarda zaten kuşlara karıncalara gitti.
Uzun lafın kısası kanatlı hayvan gübreleri eğer yanmamışsa müthiş kuvvetli oluyor.Öyleki arabamın üzerini tuvalet gibi kullanan bir güvercin,aracımın sağ arka tarafını boyatmama sebep oldu.
Aman dikkat...!!!
Arkadaşım hayvanların sindirim sistemlerine bağlı olarak bağırsak uzunlukları nedeniyle beslendikleri organik atıkları daha çabuk sindermek zorluğu karşısında çok kuvvetli enzimler salgıladıklarından bunlar amonayak asidi ihtiva ederler, amonyak azotun en kuvvetli forumlarından bir tanesini teşkil ederler bu dışkılar hava ve suyla birleşerek daha kuvvetli asitleri oluştururlar.

Bu dışkıların üzerine zeolit' in bir formu olan klinoptilolit vede toz olarak umdemin dökerek kokular önlenebilir, bu dışkılarının gübre özelliği kontrolaltına alınarak zararlarında kurtularak maksimum faydalar sağlanabilir, duymuşunuz dur hayvan severler evlerinin içinde kedi ve köpek bakmaktalar bunlarında dışkılarındaki kokulardan kurtulmak için kedi kumu diye tabir edilen bu malzemeler kullanılır yanlız bu hayvanların dışkılarında gübre olarak faydalanmak sakıncalı çünkü dışkılarında insanlara geçebilecek zararlı bakteriler bulunuyor.

Açıkladığın bu bilgi benim bitki besleme konularına girdiğinden cevap hakkı hissederek açıklamalarda bulundum ilginize teşekkürler. Sayın uğur telefon

syklops beğendi.
Eski 07-05-2009, 13:47   #34
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Alıntı:

Günde 5-6 kez arka bahçeyi yıkamama rağmen bir türlü kokudan kurtulamadık.Habire dışkılayan bir mahlukat.
Hem öyle dışkılıyor ki adete fışkırtıyor.Günde dediğim gibi 5-6 kere yerleri yıkayıp temizledim.Akan su ise direk olarak Asma ve limon ağacıma gidiyordu
Sayın Uğur telefon;
yerleri yıkarken deterjan **** herhangi bir kimyasal madde kullandınızmı?

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 20:06   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2009
faydası ve zararlarından bahsedermisiniz

karagoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 15:36   #36
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi radem63 Mesajı Göster
Sayın Uğur telefon;
yerleri yıkarken deterjan **** herhangi bir kimyasal madde kullandınızmı?
Hayır kullanılmadı,zaten dışkıların kurumasını beklemedim,zira acaip kokuyor,hemen durulamayla yıkamıştım.
Bahsettiğim küçük arka bahçemde 2 tane topraklı bölge var.
Birinde asmam ve limon ağacım,diğeri ise boş.Diğer bölümle ise karo plaka yani beton gibi bir madde.
Bu topraklı yerler mükemmel bir toprak halini almış.Kapkara rengi var.Sanırım 1 yıl aradan sonra ördek dışkıları yeterince yanmıştır.Birde ben yere düşen asma ve limon yapraklarını buralara doğru topladım.Çok iyi bir toprak oluştuğunu zannediyorum.
Acaba bu toprağa salatalık eksem ne Olur??Burası güneş görmüyor.Işık alıyor.
Tepede sarı renkli ışıklı dediğimiz lamarina var.Direk güneş gelmiyor ama bol ışık alıyor.

Eski 11-05-2009, 21:32   #37
Ağaçsever

member şip's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Kendi kullandıgım güvercin güpresi yapımı.
Fabrikadan başlıyalım aşagıdakiler benim gübre fabrikam.
http://img50.imageshack.us/my.php?image=dsc01029.jpg
Topladıgım dışkıları dört beş çuval olana kadar biriktiriyorum bu yanmamış bir gübre bunu böyle kullanamayız.
http://img204.imageshack.us/my.php?image=dsc01031z.jpg
Arka bahçemde bir yıgın yapıyorum kürekle yıgarken arada bir toprak atıyorum çürükçül bakteri için , birazda hortumla suluyorum ve üzerini bir naylonla kapatıyorum bir seneye yakın kapalı bırakıyorum.
http://img518.imageshack.us/my.php?image=dsc01034t.jpg
Bir sene sonunda yanmış güpremiz oluyor siyah ve torfu andırıyor.
http://img134.imageshack.us/my.php?image=dsc01038r.jpg
Bu sene yusuf bey den avusturalya kara dutu almıştım ekerken tabanına iki avucumun dolusu bu güpreden attım daha onuncu yapragı çikıyor yirmi yedi cm geliyor.
http://img142.imageshack.us/my.php?image=dsc01032g.jpg

İffet, adonis- ve yeşim26 beğendi.
member şip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 22:42   #38
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Sayın Member şip;
çok teşekkürler çok açıklayıcı bir anlatım hazırlamışsınız.
Bahçesi olmayanlar içinde bir tavsiyeniz varmı acaba?

Eski 12-05-2009, 12:28   #39
Ağaç Dostu

Banada güvercin bakıp büyüten bir arkadaşımdan yarım çuval kadar dışkı geldi.
Sizin resimlerde verdiğiniz gibi görünüyor.Tamamiyle kuru,takır takır.
Kuru olması yanmış sayılmıyor değilmi????Çünkü görünümü aynı aşağıda resimde verdiğiniz gibi

Eski 12-05-2009, 21:25   #40
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Sayın Member şip;
gübre fabrikanızda çok hoşmuş gerçekten
Bahçem olmadığı için bir yoğurt kabında denemeye karar verdim
Balkon kenarlarındaki gübreleri toplayıp deneyeceğim.
Gübreyi toprağa karıştırmadan önce kurumasınımı bekleyeceğim?

Eski 12-05-2009, 21:43   #41
Ağaçsever

member şip's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
Sayın ugur bey o resimdeki yanmamış hali dördüncu resimdekide yanmış hali.Gübreyi biraz sulayın ve üzerini örtünki yanma olayı başlasın yoksa öyle kupkuru durur.

member şip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 13:23   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi member şip Mesajı Göster
Sayın ugur bey o resimdeki yanmamış hali dördüncu resimdekide yanmış hali.Gübreyi biraz sulayın ve üzerini örtünki yanma olayı başlasın yoksa öyle kupkuru durur.

14lt lik plastik kovalardan var elimde.
Onların içine tarif ettiğiniz gibi toprakla karıştırıp üzerini şefaf naylonla örtücem.
Acaba ne kadar zamanda yanma tam gerçekleşir,yaz sıcaklarında 2-3 ay yeterli olurmu??
En iyisi ayda bir bakıp sizin son fotoğrafda verdiğiniz gibi torf görünümünü almasını beklemek.En kötü ihitmalle gelecek baharda kullanırım.
Çok değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Eski 21-05-2009, 19:30   #43
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Alıntı:
Çok teşekkür ederim.Az miktarlarda gübre şerbetini bol su ile sebzelerime takviye edeceğim.

Ayrıca;son yazınızda sonuna kadar haklısınız.Devlet babanın çıkaracağı kanunlar sanırım bizim gibi balkon-teras bahçecilerini pek bağlamaz
Ama kesin olan bir şey var.Eski usül tarım artık rafa kalktı.
Bilinçsizce yapılan dededen kalma yöntemler gerek yeraltı su kaynaklarına gerekse insanlara verdiği hasarlar yönünden rafa kalkmaya mecburdur.

Ayrıca benim gibi kara avcılığı yapan kişilerin gayet iyi bildiği gibi;bilinçsizce tarlalarda kullanılan zirai ilaçlar doğada yaşayan yabani hayvanları çok büyük ölçüde etkilemektedir.Şeker gübre denilen gübreyi tarlaya verdinizmi,o sabah mutlaka onun başında Yelpe(çulluk),Bıldırcın **** Keklik ölüsü buluyorsunuz.
Sayın Uğurtelefon,siz bilinçsiz gübre kullanımına, avlayacağınız hayvanları sizin yerinize öldürüyor diye mi karşı çıkıyorsunuz????

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2009, 12:55   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi member şip Mesajı Göster
Kendi kullandıgım güvercin güpresi yapımı.
Fabrikadan başlıyalım aşagıdakiler benim gübre fabrikam.
http://img50.imageshack.us/my.php?image=dsc01029.jpg
Topladıgım dışkıları dört beş çuval olana kadar biriktiriyorum bu yanmamış bir gübre bunu böyle kullanamayız.
http://img204.imageshack.us/my.php?image=dsc01031z.jpg
Arka bahçemde bir yıgın yapıyorum kürekle yıgarken arada bir toprak atıyorum çürükçül bakteri için , birazda hortumla suluyorum ve üzerini bir naylonla kapatıyorum bir seneye yakın kapalı bırakıyorum.
http://img518.imageshack.us/my.php?image=dsc01034t.jpg
Bir sene sonunda yanmış güpremiz oluyor siyah ve torfu andırıyor.
http://img134.imageshack.us/my.php?image=dsc01038r.jpg
Bu sene yusuf bey den avusturalya kara dutu almıştım ekerken tabanına iki avucumun dolusu bu güpreden attım daha onuncu yapragı çikıyor yirmi yedi cm geliyor.
http://img142.imageshack.us/my.php?image=dsc01032g.jpg
sayın member şip bütün konuyu okudum ve inanın en açıklayıcısı sizinkiydi. Diğer arkadaşlar alınmasın ama, balkondan topladığımız veya bir arkadaşın kümesinden aldığımız güvercin dışkılarına bir takım mineral vs eklememiz, bunların ölçüsünü tutturmamız daha zor. Zaten bütün konu boyunca bu yanma işlemi soruluyordu. Tekrar teşekürler

İstan_bull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 17:00   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2008
Konuda Açıklayıcı bilgiler verilmişse de ; Bence en önemli olan kısımları eksik kalmış.
***Güvercin gübresinin İçerdiği Besin elementlerinin oranı? Araştırdığım Kaynaklarda gözüme çarpan olmadı! Veya Suda çözünebilir oranları.
Bilen arkadaşlar yardımcı olursa, hangi bitkiye kaç gr/lt kulanacağımızı kestirebiliriz.

antalyada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 16:02   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Bende güvercin besliyorum ve çuvalla gübre çıkyor. Yukarıdaki fotoğraftaki gibi kuru halde Etkin Mikroorganizmalar kullanılarak O2 siz ortamda güvercin gübresini nasıl fermante edebiliriz. Sanırım Sn.Doğasever ( Kayhan Yalcı ) Bey bu konuda bize önerileri olabilir.

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 13:28   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2009
ya arkadaşlar benim 350 zeytin ağacm var. ben bu güvercin gübresini yaylada bi komşumdan öğrendim.. Adam Domates şitilinin birine güvercin gübresiyle yaptığı şerbetten dökmüş. diğerine dökmemiş.. aradaki farkı bi görseniz ağzınız açık kalır.. yine deneme amaçlı bende aynı çekilde yaptım.. 2,5 litrelil kola şişesinin içine çeviz büyüklüğünde güvercin dışkısı koydum içinede suyu ilave ettim.. az çalkaladım sonra bıraktım 1-2 gün durdu.. sonra evimin önündeki zeytinime döktüm ve ağaç sanki çıldırdı.. Feci filiz verdi.

Kendi zeytinliğimde sulama sorunu olduğu için hali hazırda uygulamış değilim.. ama 15-20 güne kadar su sorunuda ortadan kalkıyo.. zeytin bahçeme uygulamak için şimdiden sabırsızlanıyorum..

ZoPçuK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 01:22   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2010
Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var

İyigünler ve okuduğunuz için şimdiden teşekkürler.
Efendim Adana'da ikamet ediyorum. Elimde ciddi miktarda güvercin dışkısı var. Bunları ticari olarak kullanmak istiyorum forumu biraz takip edince bu konuda engin bilgileriniz olduğunu kanaatine vardım. Acaba bu maddenin alıcısı varmıdır ? kg veya ton olarak satışa sunsam ne kadar ücret talep etmeliyim ? Belli bir firmayla anlaşsam veya bir tesis kurup bu maddeyi zenginleştirsem satışta ciddi bir kar elde edebilirmiyim ? Şanlıurfa ve Nevşehir illerinde bu işi ciddi şekilde yapan kişiler duydum. Bildiğiniz bir referans varsa bana vereceğiniz mail veya telefonla irtibata geçmem mümkün müdür ? telefonum 0532 637 42 75 email : av.mehmetk@gmail.com

Şimdiden tek tek hepinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım

memeko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 21:19   #49
Ağaçsever

bergüzar's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Merhabe
Yeni bir kullanıcı olarak güvercin gübresi başlığı dikkatimi çekti bütün mesajları okudum herkesin arzusu kolay anlaşılabilen bir kullanım tarifi.
Ziraat Mühendisi bir arkadaşımdan aldığım ve iki yıldır kullandığım tarifi paylaşmak istedim:
40 litre suya 2 kürek güvercin gübersi koyup bekletiyorum.Daha sonra elde edilen şerbete 1'e 1'5 oranında su ilave edip kullanıyorum.Ben işi garantiye alıp 1'e 2 oranında su ilave ediyorum.Malum güvercin gübresi kullanımı her zaman risklere gebe.

bergüzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 21:57   #50
Ağaç Dostu

Kanatlı gübrelerini solucan gübresine çevirebiliriz.

Arkadaşlar,Size anlatacaklarım kompost konularının bir tekrarı gibi olacak ama,bazı ayrıntıları açıklamak gerekecek,az mikardaki toprak solucanları ile solucan gübresine ulaşmak için her türlü atıklarımızı ve hayvansal gübrelerimiz çok güzel kompostlaştımak zorundayız.

Kıyma makinası edinmeniz kompostlaştıma işleminizde hızlandırma sağlıyacaktır, mutfak atıklarınız ve Kanatlı gübreleriniz kompostunuzun azot içeriğini dengelemede ot ve talaş miktarının arttıracaktır.

Arkadaşlar sulucanlar bilindiği üzere bütün atık maddeleri çürüntü halleri içinde tüketmedeler,verdiğimiz atıklar içersindeki canlı ve diri durumunda olanlar solucanların bulunduğu ortama bakteriler tarafından işlenirken asidik ortam oluşturmakta, solucanlarda bu asidik ortamı nötür hale getirmek salgı üretme zorunluğu ile kendilerini ortama atapte etme halleri içinde onların zayıflamalarına ve küçülmelerine sebeb olmaktadır.

Solucanlarımızdan azami verim almak istiyorsak bu durumu göz önünde bulundurarak kompostun tam olgunlaşmasını sağlamak zorundayız; Gelelim solucan kasesi olayına ne kadar atıklarımız bol olursa olsun toprağımıza yerleştireceğimiz kase yöntemindeki delikli boruları arttırarak bu durum içinde toprağımıza solucan kaselerini çoğaltmalıyız.

Ben bu olayı şu şekilde çözdüm son yaptığım kompost çalışmalarımı takip ettiğseniz göreceksiniz size tarifini yaptığım yöntemi büyük variller içinde kompostu oluşturarak, mayıs ayı içinde dikeceğim fideler için, kasım ayı içinde oluşturacağım sebze dikim parselleri içinde hazırlıyacağım yastıklarn içinde 30 cm çukulara doldurup üstünü toprakla örtüp solucanların ve toprak canlıların bu kompostu tekrar işlemeleri sağlıyarak, solucan kompost-gübresi oluşumu ile bitkilerimin yetişmesini sağlıyacağım.

Bu yöntem bütün anlatılanlardan daha pratik olması bakımından ben atıklarımın olgunlaştırarak toprak solucanlarından gübre üreterek bitkilerime sunmaktayım, bu yöntemi uygulamanı tavsiye ederek işi daha pratik olmasını sağlıyabilirsiniz.

Eski 31-01-2011, 17:22   #51
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Cool Evimizdeki Bitkilere Özel

Merhaba arkadaşlar evimizdeki soğanlı,çiçekli,yapraklı bitkilere özel kendi yapımımız olan gübre ilaç ve çiçek coşturan tariflerimiziyazıp paylaşırsak bence bitkilerimizin gelişimine yarrdımcı ve birbirimize yardımcı oluruz.
Ben mesela güvercin pisliğinden nasıl gübre yapıldığını öğrenmek istiyordum yazarsanız sevinirim.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 17:31   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Muhabbet kuşunun kafesini temizleyince, temizlediğim pisliği su dolu plastik kovaya atıyorum, suyunu çiçeklerime veriyorum çok iyi geliyor tabi çok az olmak kaydıyla.Kesinlikle direk çiçeğin dibine koymayın yenmemiş yemler çıkıyor saksıda.Birde koyun gübresi şerbeti iyi geliyor yaz sezonu.....

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 11:34   #53
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Teşekkürler hatice hanım peki bende güvercin pisliğini menekşemin dibine sadece koymustum bide içinden ayçiçeğinin çekirdeği vardı menekşem öldü bu mevsimde ay çiçeğim oldu ?
Ozaman bu yöntemi şöyle yapsak olurmu kurumuş güvercin pisliğini 1 şişeye koyuyoruz üstüne yarım litre su koyup 5 - 10 damla damlatsak ne etki görürüz.

Eski 01-02-2011, 12:13   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

Kurumuş güvercin gübresinden yarım litre suya ne kadar koyuyoruz? Ve bekletme süresi ne kadar?

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 12:23   #55
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Ben bunu misal olarak söyledim fakat belki işe yarar bide ben çatımda güvercin besliyorum onların gübresi uygun olurmu bu hayvanların yavruları var belki gençlerinki 2 kat sindirilmiş olacağından daha az yem posası olur yavruların pisliğinden yapacağım bunun için mandalina dikip onda deneyim bari eğer işe yararsa bunu paylaşır fotoğreflarını yollarım.

Eski 21-02-2011, 15:59   #56
Ağaçsever

elifsirin's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Arkadaşlar bende size kendi deneyimimi anlatayım,belki yardımı olur

Yanmış güvercin gübresinden bir kase kadar,yer silme kovası dolusu suya koyup akşamdan sabaha beklettim.Sabah karıştırıp her bitkine 2 su bardağı verdim üzerine 1 subardağı suladım

ve her bitkiye verdim bence çok da başarılı oldu

şimdiye kadar okuduklarımdan öğrendiğim ise yapmış olduğum karıişıma hümikte ekleyeceğim bakalım ne olcak

elifsirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 17:15   #57
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Çok keskin bir gübre. Geçen sene taç iz düşümü yerine kök boğazına da bulaşan sulandırılmış gübre 4 domates fidemin köklerini resmen yaktı. Dikkatli kullanmak gerekir. En azından önce saksıyı bir güzel sulayalım, daha sonra gübreyi ilave edelim.....

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2011, 22:34   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2011
bende apartmanın havalandırma boşluğunu sırf bu gübre için kendim temizledim. ve sonuçta 6 çuval kadar gübre çıktı. bu gübreyi geçen yaz bahçede nereye atsam inanılmaz, sihirli deynek gibiydi. ölmek üzere olan çileklerim bir anda hertarafı kapladı, 10-15 cm olan boyları 30 cm e kadar çıktı. bamyalar yaz boyu konuşuldu çünkü verandadan gözüküyor ve benim boyumu geçmiş, sanki uzay filminden çıkmış bir alien gibiydiler.

dozlama konusunda direk tarlaa attığım için takribi 15 m2 lik bi alana yarım çuval gibi düşünün..

şimdiki planım ise çatıdakileri toplamak (10 cuval çıkar) birer kürek kadar meyve ve fındık ağaçlarının altına atmak. arta kalanı ise takribi 100 m2 lik alan olan fasülye ekeceğim yere sürmeden önce serpmek olacak.

armedangel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 10:43   #59
Ağaç Dostu

Hümik asitlerin önemini bilmek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifsirin Mesajı Göster
şimdiye kadar okuduklarımdan öğrendiğim ise yapmış olduğum karıişıma hümikte ekleyeceğim bakalım ne olcak
Elif hanım bitkilerimizin gübre istekleri karşılanırken, bu gübrelerin yarayışlılığını sağlamak ve besin alımını kolaylaştımak istiyorsak hümik asitlerinde hazırlanan gübre eriyiklerine katılması gerekmektedir.

Hümik asitler aynı zamanda bitkilerimizin topraklarında gerekli düzenlemelerin oluşumunda yer aldıklarından uyguladığımız gübrelerin alınamıyan forumda olan minerallerin forumlarını bitkilerin alımları yönde düzenlemektedir, toprakta alınamıyacak foruma geçen mineraller toprak yapısında dengesizliler yaratmakta bitkilerin gelişmeleri bozulmaktadır.

Eski 24-02-2011, 11:11   #60
Ağaç Dostu

Gübrelerden çok yönlü yararlanmak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar evimizdeki soğanlı,çiçekli,yapraklı bitkilere özel kendi yapımımız olan gübre ilaç ve çiçek coşturan tariflerimiziyazıp paylaşırsak bence bitkilerimizin gelişimine yarrdımcı ve birbirimize yardımcı oluruz.
Ben mesela güvercin pisliğinden nasıl gübre yapıldığını öğrenmek istiyordum yazarsanız sevinirim.
Arkadadaşlar elimize geçen gübre ve organik malzemelerimizi kulanım gereğinden fazlalıkları değerlendirme konusunda sizlere değerli bilgiler sunmak amacındayım, elimize geçen bu gübrelerin tamamını bitkilerimize sunmanın bir yararı olmadığını belirterek, kullanacağımız kadarını ayırdıktan sonra diğer kalan bölümü bitki olmayan saksılarımızın toprağına karıştırarak gelecek dikim dönemine zenginleştirilmiş bitki toprağı edinmiş olacağız.

Hertürlü kanatlı gübresi dahil yaşta olabilir toprak yapımızda canlılığa sebeb olacaktır, hatta buradan bir hatırlatma gereği olarak saksılarımıza özen götererek bitki varmış gibi düzenleme ve sulamanın yanında havalanmasını sağlıyarak toprak canlılarının yaşamlarını dikkate alarak çevreseler şartların olumsuzluklarından korumalıyız.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024