agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tavuk Yemekleri (http://www.agaclar.net/forum/tavuk-yemekleri/)
-   -   Tenekede Tavuk (http://www.agaclar.net/forum/tavuk-yemekleri/16116.htm)

YeşilSeven 13-06-2009 11:05

Tenekede Tavuk

5 Eklenti(ler)
Biraz zahmetli ve açık havada yapılacak bir organizasyon arkadaşlar. Eğer kalabalık olursa tenekelerin çoğaltılmasında fayda var. Gelelim tarife;

Gerekli Malzemeler:
18 lt kapasiteli teneke
Tavuğun geçirileceği metal düzenek ya da kalın, sert bir sopa.
1 büyük tavuk
Sos için, salça (domates te olabilir), toz kırmızı biber, karabiber, tuz, kekik, kimyon, soğan sarımsak rendesi vb. istediklerinizi ekleyebilirisiniz
3-4 adet soğan
3-4 adet patates
İsteğe göre, biber, domates.

Metal Düzeneğin Hazırlanması:
Önce büyük peynir, zeytin ya da yağ koyulan tenekelerden temin edilir. Üst kapak kısmı tamamen kesilip çıkartılır. Tavuğun konulacağı düzenek için metal bir boru, tenekenin içine girebilecek dairesel bir metal üzerine kaynak yapılır. Böylece üstte dik bir şekilde boru üzerine tavuk oturtulur. Metal borunun boyunun tenekeden fazla olmamasına dikkat ediniz. Metal bulamazsanız sert bir sopa da işinizi görür.

Tavuğun Hazırlanması:
İster hafif sulandırılmış salça ile isterseniz kıpkırmızı bir domates ile tavuğumuzun içi dışı bir güzel sıvanır. Hem içine hem dışına tuz, kırmızı biber ve karabiber serpilir. İçine ise isteğe göre soğan, sarımsak rendesi kimyon ve kekik de ilave edilir. Bu sos 2-3 saat önceden yapılırsa daha güzel olur ancak tuzu pişirmeden önce ilave ediniz.

Büyük tavuğun içinin pişmeyeceğini düşünerek sakın üstünü bıçakla çizmeyiniz, bu çizikler tavuğun suyunun pişerken akıp gitmesi ve kupkuru bir halde lezzetsiz kalması demektir. Hazırlanan tavuğu baş kısmı üstte olacak şekilde geçiriniz. Alttaki metalin üzerine de soğan, patates gibi garnitürler dizilir. Soğanlar bütün halde konurken, patateslerin üzerine portakal soyar gibi çizik atmak, pişen tavuktan akan yağı emerek tatlanması için idealdir.

Domates biber de koyabilirsiniz ancak biberler bazen pişirme süresinden dolayı yanabiliyor. Tenekeyi düzeneğin üzerine kapatıp, etrafını toprak ya da çamurla güzelce kapatıyoruz. Üstüne da ağır bir taş konur.

Eklenti 86172

Eklenti 86173

Pişirme:
Tenekenin etrafına çalı/çırpı tabir ettiğimiz kuru dallardan ateş yakılır ancak bu ateşi resimdeki gibi biraz daha kalın dallarla devam ettirmek gerekir. Ateş ne çok harlı ne de cılız olmalıdır. Ara ara dallardan ilave ederek dört tarafın dengeli yanması sağlanmalıdır. 1,5-2 kg büyüklüğündeki bir tavuk için pişirmesi süresi 30-35 dk kadardır. 30-35 dk sonra alevlerin geçip resimdeki gibi közler oluşana kadar bir 10 dk kadar daha beklenir. Tavuk daha küçük ise bu süre kademeli olarak kısaltılabilir. Daha sonra tenekenin üzerindeki taş alınarak teneke kaldırılır. Manzaranın keyfi artık sizindir. İster pirinç pilavı ister sebzeli bulgur pilavı ile servis ediniz.

Bunun bir de tepsili düzeneği var ki o tepsi içine hazırlanan iç pilav konularak tavuk üstünde pişerken yağlar da pilava akıyor. Neyse fazla uzatmayalım, afiyet olsun.

Eklenti 86174

Eklenti 86175

Eklenti 86176

Bir ara Varilde Kuzu'yu anlatırım nasipse :p

begonvil 14 13-06-2009 11:25

Lezzeti de harika olsa gerek. Ellerinize sağlık.

gtatas 13-06-2009 12:36

Can boğazdan gelir, boğazdan gider.Afiyet olsun.Ha unuttum sakın kuru kuru yemeğin bu güzel tavuk sonra ağlar.Saygılar.

hosseda 13-06-2009 12:45

Varilde kuzu da bir an önce lütfen.
Fotoğrafları ile beraber ama, aynen tavuk gibi...

matehoca 17-06-2009 15:53

bu konu ile ilgili benim de bir videom vardı.
http://video.google.com/ da "tenekede tavuk" diye aratırsanız çıkıyor.Belki işinize yarar.

Faruk 17-06-2009 16:07

Sayın YeşilSeven resmen tarifinizi okuyunca iştahım kabardı. Çok güzel anlatmış ve iç çekici fotoğraflar eklemişsiniz. Elinize sağlık.;)

denizakvaryumu 17-06-2009 16:14

Teşekkürler, resimlerle detaylı anlatmanız çok yararlı oldu.

Uzun zamandır aradığım bir tarifti.

Lilium 17-06-2009 23:41

Çok nefis olur, gerçekten tavuk eti yedim dersiniz.

habitad 18-06-2009 00:54

Gerçekten harika olmuş.Ben bir tavuğun pişmiş kızarmış halini bu kadar güzel görmedim henüz elinize sağlık.Tavuk sevmeyen biri olarak bu resimleri görünce herhalde tek başıma yerim dedim kendi kendime :) harika gerçekten emeğinize sağlık...

akcan67 18-06-2009 10:56

Bunu bir kaç kez denemiştim.İlk denemelerimde çok güzel olduğunu düşünmüştüm.Fakat daha sonra pişen tavukta is kokusunu hissetmeye başladım.Etrafını iyice sıvamama rağmen yinede olmadı.Bu soruna cevap verebilecek arkadaşlardan yanıt bekliyorum.

BalıkcıSerdar 18-06-2009 11:03

Ya etrafını iyice sıvayamamışsınızdır ya da tenekde delik vardır. Bir ihtimalde, daha önce ki bir ateş kalıntısının üzerinde yapmışsınızdır. Başka türlü is kokusu duyma imkanı yok:)

YeşilSeven 20-06-2009 07:58

Sn Balıkcı Serdar'ın dediklerine ilaveten, eğer üstüne ağırlık yapacak bir taş koymazsanız ne kadar çamurla, toprakla kapatıp sıvarsanız sıvayın ısınan havanın genleşmesinden dolayı alttan mutlaka hava alacaktır. Bir de is kokusu yakılan odun ya da dalların hangi ağaca ait olduğuyla ilgili olabilir diye düşünüyorum.

Herkese afiyet olsun arkadaşlar, unutmayın ne kadar terbiye o kadar lezzet :)

YeşilSeven 20-06-2009 08:00

Ha bir de sakın bir defa deneyip olmadı diye pes etmeyin, biz bu sonuca gelene kadar daha öncesi 2 tavuk gitti :D

hassoman 20-06-2009 09:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar (Mesaj 447603)
"....."tenekde delik vardır."...." Başka türlü is kokusu duyma imkanı yok:)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeşilSeven (Mesaj 448871)
"....." biz bu sonuca gelene kadar daha öncesi 2 tavuk gitti :D

Bazı tariflerde teneke tepesine delik açılıyor. Belki arkadaşımız böyle bir hataya kurban gitmiş olabilir. Evet bir iki tavuğu gözden çıkarılmalı ki mahallenin kedi, köpeği bayram etsin :D

Faruk 20-06-2009 12:14

Tenekenin tepesine delik açılıyor mu? Konuyu tam olarak bilen varsa cevap yazarsa sevinirim...

hassoman 20-06-2009 12:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 448966)
Tenekenin tepesine delik açılıyor mu? Konuyu tam olarak bilen varsa cevap yazarsa sevinirim...

Tenekenin tepesine ya da başka bir yerine delik açılmaz. Tenekenin yere gelen kısmı toprakla (üşenmezseniz çamurla yapmanızı öneririm) iyice kapatılır. Üzerine irice bir taş konur. Merak etmeyin buhar çıkacağı yeri bulur. Bu arada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, tenekenin çok iyi temizlenmiş de olsa petrol ve türevine ait olmaması gerekir. Turşu, peynir tenekeleri tercih edilmeli... Ateşin hızı kesildikten sonra sönmeye yüz tutuncaya kadar beklemeli (en az 15 dakika). Bir de (benim yaptığım hata) tavuğu bir yerinden tutarak tepsiye almaya çalışmayın. Budunun kemiği elinizde kalır, tavuğu da yerde bulursunuz...
Afiyet olsun...

agozce 21-06-2009 01:39

Resimdeki tavuğun yerine, ortadaki boruya, tokat kebebı şişleri dizsek olurmu acaba?

matehoca 27-06-2009 21:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akcan67 (Mesaj 447593)
Bunu bir kaç kez denemiştim.İlk denemelerimde çok güzel olduğunu düşünmüştüm.Fakat daha sonra pişen tavukta is kokusunu hissetmeye başladım.Etrafını iyice sıvamama rağmen yinede olmadı.Bu soruna cevap verebilecek arkadaşlardan yanıt bekliyorum.

Ben tenekenin bir köşesine çiviyle küçücük bir delik açıp yapıyorum.Koku falan olmuyor. Fakat tenekenin içi az bişe isli ise mesala daha önce gazete falan yakılmışsa is kokusu yapar. Ama en önemlisi ateşin sönmesini 15 dakika bekle ve tenekeyi açar açmaz tavuğu al.

k0900 19-07-2009 22:32

3 Eklenti(ler)
Bu lezzet ve gösteri denenmeye kesin değer:)

Tenekede hiç bir delik açılmadı, 20 dk. ateşte 10 dk. közde toplam 30 dk. pişti.

berduray 19-07-2009 23:18

Altta tepsi filan yok mu?, direkt kazığa mı geçirdiniz?

Ben de denemek istiyorum ama şu alt tepsi, boru kaynak filan nasıl çözerim diye düşünüyorum.

Kazığa geçirmeden direkt tepsiye koysam, üstüne teneke geçirip pişirsem , aynı lezzeti verirmi acaba?

k0900 20-07-2009 09:30

Altta toprak (tepsi vs. yok) ağaç kazığa oturtuldu.

Açelya 20-07-2009 10:49

Lütfen tepsi düzeneğinide anlatırmısınız yaglar yabana gitmesin.

k0900 20-07-2009 11:03

Tepsi düzenegi hakkında bilgim yok, ancak Sn. Yeşilseven'nın ilk mesajıda pişen tavuğun altında bir tepsi gözüküyor.

salihrb 20-07-2009 17:20

2 Eklenti(ler)
Arazideyken yapması en kolay yemek.

İhtiyaç listesi: teneke, tavuk, patates, metal şişler.
-Metal şişleri toprağa saplayın,
-Tavuğu sapladığınız şişlere geçirin,
-Patatesleri tavuğun altına yerleştirin,
-Tenekeyi tavuğun üstüne kapatın,
-Közleri tenekenin etrafına yerleştirin ve sabırsızla bekleyin.

(Arazideyken yakacak sorunu olmadığı için ara sıra tenekeyi açıp pişip pişmediğine bakabilirsiniz. Bizim gibi işe dalıp tavuğu karartmayın!. Merak etmeyin tavuklar iki tane, ancak yetiyor.)
SONUÇ:
Eklenti 93992
Eklenti 93998

limon 20-07-2009 23:42

Yeşilseven, hem fotoğraflar hem de anlatımınız şahane olmuş, ellerinize sağlık. İlk defa gördüm, çok şaşırdım. Varilde kuzu oluyor mu gerçekten? Bir nevi tandır kebabı gibi.

k0900, 30 dakika pişme süresi bana kısa geldi? Sanki daha hafif ateşte daha uzun sürede daha liğme liğme olur?

agozce 21-07-2009 00:39

Çingene Tavuğu

5 Eklenti(ler)
Kalabalık grup için versiyonlar

Eklenti 94057

Eklenti 94058

Eklenti 94059

Eklenti 94060

Eklenti 94061

agozce 21-07-2009 00:43

1 Eklenti(ler)
Biraz da romantik olsun derseniz...

Eklenti 94062

denizakvaryumu 21-07-2009 07:42

Şişler tepsilerde devrilmeden nasıl duruyor?

Tavukların durduğu yuvarlak düzeneği ve şişleri sobacılar çarşısından mı temin ettiniz?

YeşilSeven 21-07-2009 09:30

Arkadaşlar ilgil düzenekler için şehir merkezlerinde sobacılara, tenekecilere ve kebapçı malzemesi satanlara bakabilirler. Bir kaynakçı bulabilen ise daha şanslı olur :)

BalıkcıSerdar 21-07-2009 10:38

Sn. agozce'nin "kalabalık grup için versiyon" dediği şekil tam geçenki gezimiz (kardeş bitkiler gezisi) için idealmiş:)

Paylaşım için teşekkürler agozce.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024