agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tasarım, Düzenleme, Bitki Yetiştirme Yarışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2009, 22:42   #31
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Hayret başardım,ama resmin kendisi küçüktü kesip biçmeye gerek kalmadı.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2009, 22:45   #32
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Bir tane daha...

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2009, 22:49   #33
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın osmann, buralardayız ve başlığı takip ediyoruz, endişelenmeyin.

Sayın malina'nın mesajına katılıyorum ben de. Kaktüs aranjmanları ve sukulent aranjmanları diye birer yarışma olması en uygunu bence de. Puanlama için de kaktüs çiçekleri, en şık / yaratıcı saksı ve aranjmanın görselliği, seçilen bitkilerin birbirine uyumu gibi kriterler bence yeterli. Açıkçası bunun dışında puanlama için aklıma ek bir kriter gelmiyor. Bir yarışmacı en fazla toplam 3 kompozisyonla katılabilir demiştik daha evvel.
Buna ek olarak bir kompozisyona ait yarışmacı kaç tane fotoğraf yollayacak, son katılım tarihi ne olacak. Bunları da belirlersek herhalde pek birşey kalmıyor geriye.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 08:29   #34
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Başlığı buldum ve takp edeceğim Yazılanları bir kaç kez okuyayım, fikirlerimi belirtmek isterim .Sevgiler.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 11:47   #35
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Arkadaşlar, ben özellikle sukulentlere meraklıyım. Kaktüslerle de ilgileniyorum. Bu yarışma bence eldeki saksı çiçeği olarak değerlendirilen sukulentleri ,bir peyzajın içinde kullanma düşüncesini bir çok insana aşılayacaktır. Sukulent düzenlemelerinin de bonsai gibi, biraz zamana ihtiyacı olacaktır. Çünkü yeni hazırlanmış bir kompozisyonun oturması belli bir zaman isteyebiliyor.

Ben şu ana kadar sukulent kusamonolar, ve sukulent saksıda peyzaj çalışmaları yaptım. Bir çoğu diğer bitkilere oranla çok daha başarılı oldu. Bu tasarımlardan da ediniğim tecrübeye göre şunları söylemek isterim;

Yarışmada sadece çiçekleri değerlendiren bir bölüm olmamalı. Çünkü herkesin az bulunan türlere ulaşımı mümkün olmayacaktır. Çok bulunan türlerin ise çiçeklerinin birbirinden farkı olmayacaktır. Bunun yanında, kaktüs ve sukulentlerin, çiçeğinin yanında, kendi estetiği çoğu zamana daha önde gelir. Bana sorarsanız, bunlar kullanılan bitkilerin sağlığı ve genel estetik gibi puanlama kriterleri içinde yer alacak şekilde olmalı ama sadece çiçek için kategori açılmamalıdır.

Tek bitkilerden ziyade tasarımlarla ilgili bir yarışma olmaldır. Böylelikle heryerde bulunan bu bitkilerle kendi ev ve balkonumuzda farklı tasarılar yapmak özendirilmiş olur. Faydalı olur. Sadece kaktüs ve sukulent yetirştirmek de güzel bir hobi olsa da, burada sanatsal bir faaliyet de gerçekleşmiş olur.

Kullanılan saksının da, puanlama da etkili olması mümkün. Kaktüsler ve sukulentlerin bir arada olabileceği kompozisyonlar da tasarlanabilir. Bu yüzden ayrı ayrı kategorize etmek sizce doğru mu?

Bunlar benim düşüncelerim. İnşallah bu yarışma, gelişir, olgunlaşır ve gerçekleşir. Sevgiler.

Eski 08-06-2009, 20:44   #36
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili vyssera,

Sözettiğiniz tasarımlarınızı merak ettim. Umarım yarışma gerçekleştiğinde bizlerle paylaşırsınız. Çiçeklerin değerlendirilmesi konusunda bakalım diğer arkadaşlar ne diyecekler, hep birlikte karar veririz. Ben de sizin dediğiniz gibi tek bitkiden ziyade tasarlanmış bitkilerin değerlendirmesi görüşündeyim. Bir aranjman yapılması için çok da fazla bitki sahibi olmaya gerek yok, az bitki ile belki de en bilinenlerle bile çok şık tasarımlar yapılabilir. Böylece sadece bitkinin genel görünüşüne değil sahibinin yaratıcılığına da şahit oluruz.

Kaktüs ve sukulentlerin birlikte kullanılacağı bir kompozisyon elbette yapılabilir fakat bakımları birbirlerine benzese de genelde farklılıklar var bu nedenle bence kompozisyonun sürekliliği açısından pek uygun olmaz. Zira ben kendi aranjmanlarımı uzun süre kullanmaya yönelik hazırlamayı uygun görüyorum.

Diğer ilgilenen arkadaşların ve sizin görüşlerinizi merakla bekliyorum.

Eski 08-06-2009, 23:04   #37
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Sayın Selenn Vyssera'ya sorduğunuz soruyu ben yanıtlayayım müsadenizle.

Vyssera'nın Saksıda Peyzaj Çalışmaları

Eski 08-06-2009, 23:14   #38
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Ben son katılım süresini diğer yarışmalar için bilemiyorum ancak yapılan düzenlemelerin kendine gelip oturması için en az bir ay gibi bir süreye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu arada Vyssera'nın çiçek kategorisi hakkındaki fikirlerine hak vermiyor değilim. Fakat itiraz sebebim farklı. Bu yarışma değişik kompozisyonlar ve yaratıcı kombinasyonlar üretmek üzerine olmalı. Ancak açan çiçekte bizim hiçbir emeğimiz yok. Yani bitkinin doğru şartlarda yetişmesinin dışında çiçeğin açılışına bir etkimiz yok. Çiçekler, yapılacak kompozisyonlar içinde de rahatlıkla kullanılarak estetik unsur olarak kullanılabilir. Yoksa ayrı bir kategoriye gerek yok bence de.

Eski 08-06-2009, 23:17   #39
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Bu linki atlamışım bonsaiye ilgim olmadığı için, teşekkür ederim sayın osmann.

Eski 09-06-2009, 13:34   #40
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Rica ederim

Eski 09-06-2009, 15:17   #41
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
*Yarışma Konusu:Kaktüs-Sukulent Kompozisyonları.
Sadece kaktüs ya da sadece sukulent düzenlemesi olabileceği gibi kaktüs ve sukulentler birlikte kullanılarak da düzenleme yapılabilir.

*Yarışmaya, en az 10 mesajı bulunan Ağaçlar.net üyelerinin tümü katılabilir.

*Yarışmaya 10.Temmuz.2009 Cuma akşamı saat:24.00'e kadar fotoğraflarınızı ekleyerek katılabilirsiniz.

*Yarışmaya en fazla 3 kompozisyonla katılabilirsiniz.

*Her düzenleme için kullanıcı adınız/1 şeklinde yeni konu açarak, açıklama ve 5 fotoğraf eklenmelidir.

Değerlendirme:
Seçilen Saksı:20
Bitkilerin uyumu:20
Bütünleyici materyaller:20
Tasarımın şıklığı-özgünlüğü:40

Ödüller:
1.Saksılı, 35.cm çapında echinocactus
2.
3.

Böyle bir toparlama yaptım arkadaşlar. Eklenmesini-değiştirilmesini istediğiniz noktaları belirtirseniz bir an önce yarışmamızı hayata geçirmiş oluruz.

Düzenleyen huzunperest : 09-06-2009 saat 15:19 Neden: tarih düzeltme
huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 00:12   #42
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Arkadaşlar, aklıma gelen bir düşünceyi de paylaşayım. Yapılacak düzenleme, saksı , düz taş ve benzeri bir ortamda yapılabileceği gibi, bahçenin bu iş için ayrılmış özel bir köşesinde de yapılabilmelidir. Siz ne dersiniz?

Eski 10-06-2009, 00:51   #43
Ağaç Dostu

Bağdadi's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2009
Kaktüsüm, sukulentim ve on mesajım var.
Kompozisyon yapabilmek için bahçe gereksinimi duyar boyuttalar.Ama bahçem yok.
Demekki ! yarışmayı sadece izleyeceğim. Çorbada tuzum olsun istiyorum.Kural koyucu arkadaşlar kabul ederlerse...belirleyecekleri bir dereceye verilmek üzere bir echinocactüs'de benden.
Herkese selamlar,saygılar.

Bağdadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 13:41   #44
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Sayın Bağdadi, sanırım mesajınız Vyssera nın mesajı ile ilgili. Ama ortada galiba bir yanlış anlaşılma var. Çünkü yarışma kaktüs ya da sukulent sahibi olan, bunlarla kompozisyonlar kurmaya hevesi olan herkese açık. Vyssera nın demek istediği, sadece saksılar ile sınırlamayalım kompozisyonları, bahçede yapılmış kaktüs ve sukulent derlemeleri de yarışmaya dahil olabilsin. Yanılıyor muyum sayın Vyssera?

Eski 10-06-2009, 13:43   #45
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Yani sayın Bağdadi izleyici olmanıza hiç gerek yok.

Not: Sayın Vyssera adınıza çok fazla yanıt veriyorsam affola.

Eski 10-06-2009, 16:36   #46
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sn Osman söylediğinizde haklısınız. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?

Diğer arkadaşımız sanırım şunu söylemek istedi, elindeki bitkilerle ancak bahçede bir tasarım yapılabileceği ama bahçesinin olmadığını ifade etmiş. . ( Sanırım bitkiler biraz büyükçe )

Eski 10-06-2009, 16:44   #47
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Ne dersiniz?

Değerlendirme:
Bitkilerin tek tek sağlıklılığı :20
Bitkilerin birbirine uyumu:20
Seçilen saksı:20
Kompozisyonu bütünleyici materyaller:20
Tasarımın yaratıcılığı ve özgünlüğü:20

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 16:56   #48
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Teşekkürler malina, bir değerlendirme maddesi daha bulmak için çok kıvrandım ama bulamamıştım. Böyle çok iyi oldu.

Eski 10-06-2009, 17:03   #49
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
..... bahçenin bu iş için ayrılmış özel bir köşesinde de yapılabilmelidir.
Güzel bir fikir olmasına karşın bu tarz bir çalışmanın, tek başına açılacak bir yarışma konusunu kaldıracak nitelikte olduğunu düşünüyorum. Saksı düzenlemeleriyle bahçedeki bir düzenlemeyi aynı bakış açısıyla değerlendiremeyebiliriz.

Eski 10-06-2009, 20:23   #50
Ağaç Dostu

Bağdadi's Avatar

Sayın Osmann elimdeki bitkilere bulunduğu saksısı küçük geliyor.Kompozisyon yapmak için geniş alan yani bahçe gerekli demek istemiştim.Sonradan aklıma geldi saksıları bir birlerine bitiştirmek suretiylede kompozisyon yapılabilir ama aynı saksı içinde olmaması kurallara uygunmu.
Sayın Malinanın getirdiği son madde bence çok güzel.

Eski 10-06-2009, 21:46   #51
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Sayın Bağdadi, bitkilerinizden çeşitli boylarda alacağınız çeliklerle de genişçe tek saksı içinde kompozisyon yapabilirsiniz. Ben yarışmaya sanırım katılamayacağım(fikir benden çıkmış olmasına rağmen) çünkü elimdeki bitkiler çok minicik. Aldığım çelikleri yaşatmaya çalışıyorum. Ama balkon bahçe yarışmaları gibi senelik bir yarışma olursa(ki temennim bu yönde) seneye ben de katılabilirim. Çeşitlerimin büyük çoğunluğunu kaktüs kardeşlerimden sağladığım için kompozisyon yapılacak boyutta değiller. Ama katılanları zevkle takip edeceğim. Bence sizin kompozisyon oluşturmak için oldukça fazla gelişkin çeşidiniz var. Elinizdeki türlerle harika kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. Sayın Esen'in arajmanlarına bir göz atın derim. Minicik saksılarda harikalar yaratmış. Bu konuda çok yol katetmiş başka arkadaşlar var. Size fikir verebilirler.

Eski 10-06-2009, 22:03   #52
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sayın Bağdadi, kaktüs kardeşliği başlığından takip ettiğim kadar kaktüsleriniz ve sukulentleriniz çok sağlıklılar. Bence şimdiden çelik almaya başlayın. Bu sayede hoş bir aranjmana tanık olabiliriz.

Sayın osmann fikir sizden çıktı ama katılamama durumunuz olduğunu okuyunca aklıma şöyle bir fikir geldi. Belki seçeceğiniz saksı ya da aranjmana zemin olacak nesneyi kaktüslerinizin boyutuna uygun ölçüde seçerseniz minyatür bir aranjman da yapılabilir. Ne dersiniz?

Eski 10-06-2009, 22:13   #53
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Şu anda türlerimin çoğunu sadece yaşatmaya ve büyütmeye çalıştığım için açıkçası böyle bir durum benim için risk taşıyor. Zor elde ettim ve şu an tutup tutmayacakları bile belli değil. Elimde gelişkin birkaç tür var ancak takdir edersiniz ki her tür birlikte kullanılamıyor. O yüzden ben sizlere oylarımla destek vereceğim. Ve belki ödüller için de şu tez işini atlatabilirsem birşeyler düşünebilirim.Aslında o echinocactüs için bile yarışmaya girilir ama ne yaparsınız ki elimdekiler çok sınırlı ve herşeyden önce sağlıklı büyümelerini istiyorum.

Eski 10-06-2009, 23:29   #54
Ağaç Dostu

Bağdadi's Avatar

Sayın selenn önce teşekkürler.Dediğiniz gibi çok sağlıklı ve gelişmiş bitkilerim var ve bir çoğunu istekli kaktüs kardeşleri ile paylaştım daha bir sürü çeşit var ama mevsim geçti diye ara verdim.Kompozisyon yapmak ile yetiştirmek çok farklı beceriler gerektiriyor.Bende sanki yaratıcılık eksik.) ama yinede deneyeceğim.Çok yakınımda seyrine doyum olmayan kompozisyonlar var,Kopyamı çeksem.) Şaka ******...

Sayın osmann bence sizde kompozisyonunuzu yapın ve katılın.Tutup tutmamasının hiç önemi yok,tutmayanları takviye ederiz.) Kaktüs kardeşliği bölümünden.

Eski 11-06-2009, 12:42   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sayın osmann, halk ısrarla katılımınızı istiyor. Ben de her türlü desteğe hazırım. Acaba Taner Bey'den sipariş mi versek diyeceğim ama onlar da çok küçük oluyor...Bu arada arajmanlarımla ilgili övgünüze de teşekkür ederim

esen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 21:58   #56
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

İnanın hepinizden çok istiyorum katılmayı ve düşünceleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Benim için inanın çok kıymetli. Belki çok minicik birşeyler deneyebilirim. Çünkü gerçekten çeliklerim birkaç yaprak büyüklüğünde. Büyük olan çok az ve uyumsuz çeşidim var. Neyse bakalım elimdekilerle neler yapabilirim. Sayın Malina kuralları toparlamamızı bekliyor sanırım. Gerçi arkadaşlar çoğunu halletti gibi. Bu arada çok ilgimi çeken birşey var. Mesela kaktüs sevdası dillere destan bazı üyelerimiz var. Ve bu başlığa hiç rağbet etmemişler. Bu durum beni şaşırtmadı desem yalan olur.

Eski 12-06-2009, 00:00   #57
Ağaç Dostu

Bağdadi's Avatar

Bence konu olgunlaştı. Kuralların son durumunu belirlerseniz başlayabiliriz sanıyorum.
Derdim 30 cm çapındaki ecinocactüsü kapmak ! Gerekirse hile bile yapacağım.Kural koyucular son noktayı koysun ve başlayalım bence...

Eski 12-06-2009, 00:05   #58
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

O 30 cm. çapındaki echinocactus benim de iştahımı kabartıyor Puanlama tamamlama kriterleri sayın malina'nın katkılarıyla tamamlandı. Kompozisyon sayısı, eklenecek fotoğraflar sayısı da tamam olduğuna göre geriye pek birşey kalmadı herhalde.

Eski 12-06-2009, 00:07   #59
Ağaç Dostu

Bağdadi's Avatar

Sayın osmann derdim kopya çekmekti ama bir türlü bulamadım sayın esenin kompozisyonlarını.

Eski 12-06-2009, 00:13   #60
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Esen'in düzenlemeleri:

Saksı Aranjmanları (Tek Saksıda Birkaç Bitki)

Saksı Aranjmanları (Tek Saksıda Birkaç Bitki)

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024