agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tarla Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/tarla-bitkileri/)
-   -   BÖRÜLCE Vigna sinensis (L.) Savi) (http://www.agaclar.net/forum/tarla-bitkileri/8904.htm)

izzeterisen 20-05-2008 18:24

BÖRÜLCE Vigna sinensis (L.) Savi)

Biz Akdenizlilerin severek yediği börülcenin bu sitede pek bilinmediğini tespit ettim. yeşili, kuru daneleri sevilerek yanilen bu harika bitkinin kimsenin aklına gelmemesi sanırım her yörede bilinmeyişinden kaynaklanıyor.
Şimdilik bu nedenle bazı linkleri burda vermek istedim.
Bu harika sebze nedenle kimsenin aklına gelmemiş.

Arkadaşımızın galeriye eklediği resmi :

http://www.agaclar.net/galeri/showim...&searchid=4432

Börülce hakkında genel bilgi :

http://www.bilgilik.com/saglik/besin...i/borulce.html

börülce yetiştiriciliği ile ilgili siteler :

http://www.volkanderinbay.net/tarimnet/borulce.asp
http://www.tarimziraat.com/sebzecili...9Ftirilir.html

Börülce salatası : Börülce yemeklerinden bir örnek te bu sitede :
http://www.cinarziraat.com/yemek-tar...-Salatas%C4%B1

izzeterisen 20-05-2008 20:34

1 Eklenti(ler)
Bunlar da bahçemdeki börülcelerim

Eklenti 37943

İklimsiz 20-05-2008 20:38

Bu sene bahçeye ilk defa börülce tohumları ektim. Sizinki kadar boyda olmasalar da, gayet sağlıklı büyüyorlar.

Acaba börülce fasulye gibi sırık ister mi?

nazlı06 21-05-2008 09:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz (Mesaj 238076)
Bu sene bahçeye ilk defa börülce tohumları ektim. Sizinki kadar boyda olmasalar da, gayet sağlıklı büyüyorlar.

Acaba börülce fasulye gibi sırık ister mi?

Güler Hanım, siz eğer sırık cinsi (arşın deniyor) ektiyseniz sırık ister. Bu cinsler yerde olmaz. Eğer normal boyda olanını diktiyseniz boyu uzamaz sadece enine biraz dallanır.

Tohum renginiz nasıldı?

Salinta 22-05-2008 14:41

O kadar fazla bitki var ki bölümümüzde, o nedenle aklımıza gelmemiş olabilir diye düşünüyorum
paylaşım için teşekkürler

izzeterisen 22-05-2008 16:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 (Mesaj 238249)
Güler Hanım, siz eğer sırık cinsi (arşın deniyor) ektiyseniz sırık ister. Bu cinsler yerde olmaz. Eğer normal boyda olanını diktiyseniz boyu uzamaz sadece enine biraz dallanır.

Tohum renginiz nasıldı?

Çeşidinize bağlı.

mesut5 07-07-2008 12:34

Merhaba İzzet Bey,börülceyi anadolunun çoğu bölgeleri bilmez,çoğu bölgelerde börülce olarak bilmez,mesela Adana yöresinde adı ACEBEK tir.Dediğin gibi biz egeliler börülcesiz yapamayız.Bende ektim şu an meyveye dönüştüler ancak şu karıncalar ve yeşil kurtlabaşım dertte,ne yaptımsa engel olamadım....!İntektist BASUDIN 60 EM çözüm olabilirmi yardımcı olursanız sevinirim.Yoksa börülceden mahrum kalıcaz gibi :)

izzeterisen 07-07-2008 17:54

Karıncalar, bitkide olan ve ballanmaya neden olan böceklerin salgısına gelir. bitkide beyaz sinek, yaprak biti gibi bir zararlı vardır. Bu nedenle karınca vardır.
Zararlıyı anlaşılan ferketmediniz. O zaman bitkilerin diplerine Malathion 25 WP adlı ilaçtan serperseniz karınca yok olur. Ama çok az kullanın.
Yeşil kurt deyince tam anlayamadım. börülcelerde baklagil tohum böcekleri dediğimiz, baklalarda delikler açan, baklaların içinde beslenen zararlılar en yoğun olarak görülüyor burada.
İyice bir baksanız veya resimleseniz de ona göre cevap versek daha iyi olurdu. Veya gördüklerinizi anlatın bize.

Wallnut 18-07-2008 00:08

Merhabalar.
Aydında babamlar arşın börülce diye 30-40 cm kadar uzayan börülceye derlerdi.Sonradan kaybettik tohumunu.Ben ABD ye gidince orada Asya marketlerinde(Çin.Viyetnam,Japonların) en çok satanların arasında olduğunu gördüm.(Asparagos bean)
Tohumlarında buraya getirdim ve ürettim.Sakarya ve İzmitte bazı arkadaşlara verdim.Siteden arkadaşlarda int.ten satın alıp tohum satışı yaptılar.Burada da egeli arkadaşlara az da olsa yetiştirip verdim.Bu sene bakmak zorunda olduğum hastalarla ilğilendiğim için hiç bir şey ekemedim.Geçen seneden düşen tohumlardan kendiliğinden çıkan 1ki börülceye gözüm gibi bakıyorum.Saygılar.

maviyeşil 03-04-2009 18:28

16 martta bahçeme 20 kadar börülce tohumu ektim. Bugün çimlenmeye başlamışlar. Sabırsızlıktan erken mi ektim bilmiyorum. Bu sene başka börülce yetiştiren var mı merak ettim?

k0900 03-08-2009 13:06

1 Eklenti(ler)
Börülceler hala çiçeklenmedi, 4 günde bir sulanıyor, üç kez çapa yapıldı.

Ankara'da yetişmiyormu acaba?

Acarextt03 03-08-2009 18:21

Biliyormusunuz bizim hobi bahçemizdekilerin rengi çok koyu yeşil..
Sizinkiler bana çok açık geldi...
Egeliler daha iyi bilir..

k0900 03-08-2009 18:28

Bu renk benimde dikkatimi çekti.

Acaba fazla sudanmı acaba diyip, suyu azalttım, bu sefer daha sararmaya başladılar.

Tohumlarını halden, bir baharatcıdan almıştım, şimdi ondan şüpheleniyorum :)

Halil Önen 03-08-2009 23:14

Dostlar,

börülcelerinizi elinizle sert ve hızlıca karıştırınız, eğer küçük beyaz sinekler ucuşuyorsa, bu bizim canlı ballık dediğimiz bir hastalığın belirtisidir.

Bu hastalığı beyaz sinek yapar ve yapraklar içe doğru kıvrılır, yaprak altlarında sonra iç kısımların her yerinde akarlar oluşur, verim düşer, bürülceleriniz meyveleri küçük kısa kalır,
hastalık ilerlerse çiçek açmaz ve bitkiniz durur, verim vermez.

Birde unutmayın, börülcenizin üzerindeki kartlamış, kurumuş, kısa kalmış bütün meyveleri koparın. Koparmazsanız bu bitkinizin verimini düşürür. Bitkinizi yavaşlatır.

Börülcelerinizi koparırken, bir elinizle dalını tutunuz diğer elinizle sap kısmında bükerek koparınız. Yoksa koparayım derken dalıda bir koparırsınız.

Saygılar

k0900 03-08-2009 23:18

Teşekkürler, Halil bey.

Sizin deneyimleriniz önemli:)

İlk fırsatta önerilerinizi uyğulayacam.

izzeterisen 16-09-2009 21:06

k0900,
ben burayı şimdi gördüm.
Çok geç bir zaman ama ileriki yıllarda işinize yarayabilir. Börülcelerinizi çok fazla sulamışsınız. Bu nedenle sararmışlar. Börülcede sulamayı fazla yaparsanız hiç meyve almayabilirsiniz.
Ekim tarihiniz nedir bilmem ama Ankara'da mayıs ayını beklemeniz gerekir ekim için. Erken ekimlerde yağışlar sonrasında (tabii serin hava ile birlikte) aşırı kök- kök boğazı çürüklüğü oluyor. Toprağın ve havanın biraz ısınmasını bekleyin ekim için . Ankara'da sıcak aylarda (Temmuz-ağustos) meyve almanız lazım. Benim bulunduğum yerde aşırı sıcaklar nedeniyle buraya yakın yaylalarda üretimi yapılır ve pazara buralardan börülce gelir. Burada olsa bile azdır. Siz bize göre yaylada yaşıyorsunuz.
Yakın bir zamanda börülce yetiştiriciliği hakkkında hocamın kitabını buraya aktarmak istiyorum.

Cilekci 09-11-2009 14:07

unutturdular

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mesut5 (Mesaj 256269)
Merhaba İzzet Bey,börülceyi anadolunun çoğu bölgeleri bilmez,çoğu bölgelerde börülce olarak bilmez,mesela Adana yöresinde adı ACEBEK tir.Dediğin gibi biz egeliler börülcesiz yapamayız.Bende ektim şu an meyveye dönüştüler ancak şu karıncalar ve yeşil kurtlabaşım dertte,ne yaptımsa engel olamadım....!İntektist BASUDIN 60 EM çözüm olabilirmi yardımcı olursanız sevinirim.Yoksa börülceden mahrum kalıcaz gibi :)

Bu konu çok önemli en son böğrülceyi 20 sene önce yediğimi hatırlıyorum.Bu konuda burada iletişim kurmamız faydalı olacaktır.Şöyle düşünüyorum bağırsak hastalıklarının artması acaba bildiğimiz şeyleri unutmamızdanmı geçiyor

hatıpüzümü 24-11-2009 20:15

Ben Konya'da iki sefer ektim ve ürün alamadım. Tohumların ilkini pazar satıcısından, ikincisini Adana'dan getiritmiştim. Börülcelerin boyu posu yerindeydi ama çiçeklenme yapmadı ve tabii ki ürün alamadım. Üçüncü denememi İzmir'den getirdiğim börülceyi ekerek denedim ve ürün aldım. Sanırım börülce yetiştirmede tohum önemli.

uzman16 28-04-2010 15:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 (Mesaj 238249)

Tohum renginiz nasıldı?

Merhaba,

Tohum rengi nasıl olursa sırık ya da tohum rengi nasıl olursa uzamayan cinsi olur?
Salata yapmak için iç börülce alıyorum. Rengi açık krem. Bu sırık cins midir? Bunları bahçeye eksem çıkar mı? Sanırım bu aralar ekmek için uygun zaman.
Bir de verim olarak hangi tür daha verimlidir. :confused:

(Biz iç börülceyi haşlar, yine hafif haşladığımız ve suyunu sıktığımız ıspanak ile karıştırırız. Limon ya da narekşisi, maydanoz, taze soğan zeytinyağı ile karıştırıp salata yaparız. Çok lezzetli olur.)

nazlı06 05-05-2010 21:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 (Mesaj 627001)
Merhaba,

Tohum rengi nasıl olursa sırık ya da tohum rengi nasıl olursa uzamayan cinsi olur?
Salata yapmak için iç börülce alıyorum. Rengi açık krem. Bu sırık cins midir? Bunları bahçeye eksem çıkar mı? Sanırım bu aralar ekmek için uygun zaman.
Bir de verim olarak hangi tür daha verimlidir. :confused:

(Biz iç börülceyi haşlar, yine hafif haşladığımız ve suyunu sıktığımız ıspanak ile karıştırırız. Limon ya da narekşisi, maydanoz, taze soğan zeytinyağı ile karıştırıp salata yaparız. Çok lezzetli olur.)

salata yapmak için aldığınız börülceler bitlenmesin diye mutlaka işlemden geçirilmiştir. Ekerseniz çimlenebilirler fakat verimli olmazlar. Adresinizi yazın ben size börülce tohumu göndereyim.

hüzün 06-05-2010 17:40

Ben de bahçeme börülce ektim çıkmaya başladılar , ama sanıırm çok sık ekmişim biraz canlansınlar seyrekleştirmeyi düşünüyorum.

Halil Önen 06-05-2010 23:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüzün (Mesaj 632984)
Ben de bahçeme börülce ektim çıkmaya başladılar , ama sanıırm çok sık ekmişim biraz canlansınlar seyrekleştirmeyi düşünüyorum.

Annem, toprağı ile birlikte çıkarır (seyreltir) sonra boşluklar diker ve sular. (bana zor gelir)
Arası bir karış olsun der.

nazlı06 07-05-2010 09:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 633209)
Annem, toprağı ile birlikte çıkarır (seyreltir) sonra boşluklar diker ve sular. (bana zor gelir)

Bizde aynısını yaparız. Bu akşam bahçeye gidince çıkmayan börülcelerin yerine yenilerini ekeceğim. Yalnız bu defa ek olarak ekeceğim börülceleri sabah suya ıslatıp geldim.

hüzün 07-05-2010 20:36

teşekkürler

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 633209)

peki hangi büyüklüğe erişince yapardı bu işi

Halil Önen 07-05-2010 22:10

Buna aşılama diyor.

Toprağı ile _dağıtmadan_ şarşırttığı için küçük de olsa, ilk çapada da olsa; bir parmak büyüklüğü ya da bir karış farketmiyor.

Hatta ilk çapada seyrettiği börülcelerden ayrı bir sıra bile oluşturuyor. Onları kıyamıyor.

Önemli olan toprağını hiç bozmadan çıkarmak hemen can suyu vermek. İki gün sonra bir daha vermek.
Birici su tutması, ikinci su kök atması içindir. Bilirsiniz bütün fidanlar için _ağaçlar dahil_ bu kural geçerlidir.

lale76 30-10-2010 16:30

2 Eklenti(ler)
Eklenti 177648

Eklenti 177649

Börülcelerin boyu bayağı uzun. 5-6 adet tohumdan bu sene sadece tohumluk alabildim. İnşallah seneye ürünlerinden yeriz. 30 cm den uzunlar.

almanyalı 24-12-2012 09:59

merhaba,
Ben çok denedim fakat nedense artık burda börulce yetişmiyor...
yetişmiyi bırakın marketlere bile gelmiyor.
evvel sene Türkiye'den getirdiğim tohumları ektim,

toprak çok yumuşak ve hiç taş veya çakıl da yok,iki kere çapaladım toprak hep nemli olduğu(her hafta yağmur yağdığı) için sulama yapmadım,

boyları bir metreyi buldu çok da sağlıklı idiler ama çiçek açmadılar.

15 mayıs da diktim(burda bahçe yapımı o zaman başlar)sorun nerede anlamıyorum,fasulyeden en az kırk kilo alıyorum(bir paketten,içinde 40 tane oluyor genelde)
50 litrelik saksı ile balkonda şansım var mı acaba?
deneyen varmı?börülceyi çok sevmeme rağmen yetiştiremiyorum,acaba fazla güneş yok ondan mı?

ilksenozturk 24-12-2012 10:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı (Mesaj 1074060)
merhaba,
anlamıyorum,fasulyeden en az kırk kilo alıyorum(bir paketten,içinde 40 tane oluyor genelde)

börülce konusunun sorusu değil ama merak ettim; 40 kilo mu alıyorsunuz gerçekten? ve saksıda mı?

almanyalı 24-12-2012 10:57

Merhaba,
Bahçeden,evet bu miktarı alıyorum...ve 5 er 6 şar çeşit fasulye den alıyorum,balkonda sadece domates yetiştiriyorum bir tek saksıda.
ama uzun saksılarda kırmızı fasulye diken bir komşum var,döküyor ama fazla değil sanırım gölge amaçlı..

limon_sever 04-07-2013 13:03

1 Eklenti(ler)
Sayın heyyamola'nın etkinlikte paylaştığı tohumlardan bir adet çimlenen metrelik börülce. Buranın iklimi müsait değil. Ama yinede denemek istedim. Şimdilik gidişat kötü. Ama sonbahara kadar canlı kalır ve uzarsa belki sonbaharda meyve verebilir.

Eklenti 423375

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024