agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tarla Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/tarla-bitkileri/)
-   -   Tatlı Patates (http://www.agaclar.net/forum/tarla-bitkileri/28097.htm)

selimsindel 22-07-2012 14:55

Tatlı Patates

1 Eklenti(ler)
Tatlı patates son derece zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Bu nedenle ülkemizde tüketimi düşük seviyelerde olan tatlı patetes tüm beslenme uzmanları tarafından özellikle de çocukların tüketmesi için tavsiye edilmektedir.

En sağlıklı besinler arasında yer alan tatlı patatesin içinde protein, lif, atardamar koruyucu beta karoten, tansiyonu kontrol eden potasyum ve antioksidan C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Beyaz patatesin aksine tatlı patates kan şekerinizi arttırmaz. Orta büyüklükte bir tatlı patates sadece 117 kalori içerir.

Hillbilly 18-11-2012 22:45

Arkadaş bu ne tatlı şeymiş ki piyasada bulunamıyor. Her neyse sanıyorum deneme ve ıslah amaçlı nadir üniversitelerin ziraat fakulteleri, yurt dışından seyahat sonu beraberinde getirenler ve Hataydaki bazı köy muhtarları dışında temin edebileceğimiz bir yer ya da kişi yok herhalde sanırsam galiba...

Hillbilly 22-11-2012 21:56

http://3.bp.blogspot.com/-53XlKW7m7B...etPotatoes.jpg

Beymen 28-03-2013 19:06

Bende bayadır tatlı patetes arıyorum fakat nette satışını bulamadım.. sadece tohum satışını bulup aldım.. tohumdan üretilmiyor deniliyor bu tohumları boşunamı almış oldum..acaba üretilmiyordan kasıt büyük çaplı ziraatını yapanlar içinmi..
Eğerki tohumlar filzilenirise ilk senesinde yumrumu oluşmuyor.. tohumdan üretilmiyordan amaç ne..
bilgilendirme rica..

h_dogan 28-03-2013 22:02

Tohumdan yetişmez diye bir şey yok ama normal patates gibi yumrulardan üretimi yapılıyor. Tohumdan yetiştirmeye çalışılsa belki ilk senede ürün alamayabilirsiniz.

Beymen 31-03-2013 20:32

Sayın selimsindel kendim kestaneye yakın tadı için evimin önündeki bahçede az birşey ekmeyi düşünüyorum.. tadını beğenmezsem ilgimi kaybedecek.. benimki sırf merak..bugün gaziantepteki akrabalarıma hataya yakın belki oranın mutfağına girmiştir diye bulup yollamaları için haber verdim.. kafaya taktım inşallah tadını beğenirimde çabalarım boşa gtimez..:)
iyi çalışmalar..

Beymen 28-04-2013 22:16

Bendeki 4 tohum flizlendi..1 tanesinin resmini ekledim..fakat hala bu sene tatlı patatesin tadına bakıp bakmayacağımdan emin değilim.. tohumdan filizlendiğinde ilk senesinde yumru oluşuyormuki bakacağız..
http://img14.imageshack.us/img14/485...0426231727.jpg

toprakseven 27-08-2013 16:41

tatlı patates tarlam

1 Eklenti(ler)
Merhabalar
Mayıs ayında ektiğim tatlı patate göstereyim...1 hafta önce çiçek açtı...acaba ne zaman tatlı patatesleri toplayabilirim?

toprakseven 27-08-2013 21:37

tatlı patates ile ilgili

1 Eklenti(ler)
Tatlı patates tarlam böyle başladı...
Nisan ayın sonunda elde edilen bir tatlı patatesi suya koydum. 1 hafta sonra filizlenmeye başladı...

toprakseven 27-08-2013 21:38

tatlı patates ile ilgili

2 Eklenti(ler)
Filizler hızlı büyüyor...30cm olunca tarlaya ektim. Tatlı patates kuma benzeyen toprak sever.

toprakseven 27-08-2013 21:42

tatlı patates ile ilgili

1 Eklenti(ler)
Şimdi yaprakları çok gür...ve çiçek verdi...umarım tatlı patatesi yiyebiliriz...:)))))

Muda 30-08-2013 23:08

Patetesin çiçek açması bir çiftçiden öğrendiğime göre döl vermesi yani yumru oluşturması imiş. Tabi ki o küçük yumruların büyümesi için zaman geçecek. İkinci defa çiçek açtığı için ikinci yumru dönemi olduğunu ancak mevsimin geç olması nedeni yumruların büyüyemeyeceğini tohumluk olarak kullanılabileceğini söylemişti. Umarım istediğiniz gibi yetiştirebilirsiniz. Çiçeğin arkasındaki yaprakta sanki kırmızı örümceğin verdiği hasar var gibi görünüyor. Kontrol edebilirseniz iyi olur.

toprakseven 19-09-2013 10:02

tatli patates hasadi

1 Eklenti(ler)
Nihayet dayanamayip patatesleri cikardim.:p 1 bitkiden 2 tane patates çıktı.
Ve ızgarada köfte pişirirken tatlı patatesleri(çıkartıldıktan 3 gün sonra) de közledik...
Tadı güzel ama sanırım az beklettik, o nedenle çok tatlı değil...:p

toprakseven 03-10-2013 09:00

tatli patatesin gelişmeler...

1 Eklenti(ler)
Bu sıra Trabzon yağmur mevsime girdi galiba...o nedenle patateslerin çürümeden çıkartayım diye düşündüm...ama aldığım patatesler bağya ince ve küçük...:(:(

resimsel 03-10-2013 09:11

sayın toprakseven, bunlar sanki havuç görünümünde,acaba tadı havuca mı yoksa patatese mi benziyor?

toprakseven 06-10-2013 13:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi resimsel (Mesaj 1205215)
sayın toprakseven, bunlar sanki havuç görünümünde,acaba tadı havuca mı yoksa patatese mi benziyor?

Merhabalar RESIMSEL, inceliği gerçekten havuç gibi, ama tadı patates...:p:p:p

eylul dogan 06-10-2013 14:00

bende duydum hatayda yetiştiğini ama nasıl getireceğim bende düşünüyorum

Güler 24-06-2014 00:11

2 Eklenti(ler)
Oğlum ısrarla tatlı patates yetiştirmemizi istedi. Bulmakta epeyce zorlandık sonra eşim Makro markette bulmuş 3-4 tane almış. Olur mu olmaz mı diye düşünürken " sen birini bana bırak diğerlerini ek" dedim.
Bir tanesini suda köklendirmek istedim, yarısını suya değecek şekilde bir kaba koydum. Uzunca bir müddet bekledikten sonra kök salmaya daha sonra da filiz vermeye başladı.
Sonra filizli yerlerden keserek çuvala ektik. Toprakla buluşunca hızla büyüdüler.
Benim suda filizlendirdiğim Oğuz'un toprağa ektiklerinden daha çabuk büyüdü.
Oğlum geldiğinde sürpriz yapacağım.

h_dogan 24-06-2014 06:44

Tatlı patates hiç yetiştirmedim ama sarmaşıkgillerden olduğunu biliyorum. Ona göre yer ayarlamanız lazım. :)

MeyveliTepe 24-06-2014 12:21

Tatlı patates epey zahmetli bir iş :)

Bu yıl biz de deniyoruz. Filiz almak için hazırladığımız düzeneği biraz farklı yaptık. Alttaki suyun ışık almasını önledik, bir de suya sürekli oksijen verebilmek için akvaryum hava motoru ile hava basıyoruz. Bu sayede yosun olmuyor ve ikide bir su değiştirmek gerekmiyor.

Uzayan filizleri köklendirmek için de aynı şekilde hava basılan ve ışık almayan bir düzenek hazırladık. Köklenenleri bahçeye dikiyoruz artık.

Not: Güler hanım, usul olarak sizin yaptığınız doğru. Tatlı patates doğrudan toprağa ekilmiyor :)

Aspire07 11-08-2014 10:35

bilenler ve araştıranlar buradan bilgi paylaşımı yaparlarsa sevinirim. sıcak iklim ürünü olduğunu öğrendim Antalyada da yetişirmi yetiştiren varmı ve acaba satılabilirliği nedir? Saygılar

Hillbilly 13-08-2014 14:18

1 tane bile olsa bi süre alt kısmı suya temas edecek şekilde bekletilince üst kısmı filizleniyor. Sonrasında toprağa gömüp 3-4 ayın sonunda 1 tane patatesten onlarca elde ediyorsunuz.

nkutsay 05-04-2015 09:51

Sn. Guler hn ve meyvelitepe. Tatli patates denemeleriniz nasil sonuclandi. Bilgi verebilir misiniz?

MeyveliTepe 05-04-2015 11:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay (Mesaj 1368516)
Sn. Guler hn ve meyvelitepe. Tatli patates denemeleriniz nasil sonuclandi. Bilgi verebilir misiniz?

Çok güzel oldular. Hem toprağa hem de içine coco-peat doldurulmuş çuvallara ekmiştim. İkisinde de bir sürü ve orta irilikte kök oldu.

nkutsay 05-04-2015 11:50

Cuvallarda cocopeat disinda ne vardi?

Yetistiricilik icin marmarayi pek tavsiye etmiyorlar ya. Dikimi ne zaman yapmistiniz?

MeyveliTepe 05-04-2015 12:44

Çuvallarda coco-peat dışında biraz perlit vardı. Çok düzenli bir besleme de yapmadım, bazen irfan çayı, bazen hidroponikte kullandığım besin eriyiğinden verdim.

Çimleri Haziran sonunda diktim. Öncesinde çimleri hazırlama biraz uzun sürüyor. Sadece iki yumrudan çim elde ettiğim için daha erken yeterli çim olmadı. Bu yıl daha çok sayıda yumrudan çim elde etmeye çalışıyorum. Böylece Mayıs sonunda ekilebilecek çim elde edersem yumruların büyüyebilmesi için daha uzun bir zaman sağlayabilirim diye düşünüyorum.

nkutsay 05-04-2015 13:33

1 Eklenti(ler)
Cocopeat im var. Ben de yanmis elenmis koyun gubresiyle karistirayim bakalim.

MeyveliTepe 05-04-2015 13:37

Sularını sık sık değiştirmeyi unutmayın, kökler oksijensiz kalmasın. Şayet varsa küçük bir akvaryum hava pompasıyla sürekli hava vermek çok işe yarıyor.

sakagun 21-05-2015 14:04

1 Eklenti(ler)
Bugün Migros'tan aldım. Biri filizli.
Eklenti 554213

MeyveliTepe 21-05-2015 14:26

Filiz alıp ekmek düşüncesinde iseniz biraz geç kaldınız. Bu günlerde filizler ayrıca köklendirilmiş olarak hazır olmalıydı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024