agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2009, 20:31   #1
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
çöven otu

ÇÖVEN

Karanfilgiller ( Caryophyllaceae) familyasının bir cinsi olan çövenlerin yaygın olarak bilinen 4 türü mevcuttur. Ülkemizde bulunan 50 çöven türünden 5 tanesi ekonomik öneme sahiptir.Isparta ilinde yayılış gösteren çöven türü Gypsophila arrostil Guss, var.Nebulosa ( Boiss. Et Heldr.)’dir. Bu çövene dişi çöven adı da verilmektedir.

Toprak İstekleri : Kıraç ve yamaç alanlarda yetişebilir. Kumlu ve drenajı iyi toprakları sever. Ağır topraklarda nemden dolayı kök bölgesinde kurumalar meydana gelmektedir. Doğal olarak dağdan toplanan çövenlerde kumlu topraklarda yetişen bitkilerin daha verimli olduğu gözlenmiştir.

Tohum Üretimi : İlkbaharda dağda yetişen fideler toplanarak tarlaya dikilmiştir. Yaz dönemi boyunca yabancı ot mücadelesi ve sulama yapılarak fidenin toprağa tutunması sağlanmıştır. Bitki çiçek açtıktan ve tohumlar siyah renk aldıktan sonra elle toplanmıştır.Tohumlar siyah, tane yüzeyi pütürlü ve böbrek şeklindedir. Toplanan tohumlar gölge bir yerde kurutulur ve ekim dönemine kadar nemsiz kuru bir yerde muhafaza edilir.

Tarla Hazırlığı : Tohumlar çok küçük olduğundan tohum yatağının çok iyi hazırlanması gerekmektedir.Tarla sonbaharda pullukla derin bir şekilde sürülür. İlkbaharda toprak tava geldiğinde pancar merdanesi ile sürülerek iyi bir tohum yatağı hazırlanır.

Ekim : Tohum pancar ekim makinası ile ekilir. Sıra arası 45 cm, sıra üzeri 5-7 cm olmalıdır. Dekara atılacak tohum miktarı 300 g’dır.Tohum miktarı 5 kg talaş (talaş eklenerek fırında kurutulduktan sonra) ile karıştırılarak ekilir. Ekim derinliği makinanın en yüzlek ayarında olmalıdır.Ekim zamanı 1-15 Mart tarihleri arasıdır. Ekimle birlikte gübre verilmez.

Bakım : Ekimden bir ay sonra bitkiler çıkış yapar.Bitki iki yaprak olduğunda (5 Mayıs) yabancı ot durumuna göre daha erken veya geç çapalama yapılır. İlk yıl Mayıs-Haziran aylarında yaprak piresi görüldüğünde ilaçlama yapılır. Temmuz ayında bitkinin bir kere sulanması uygundur.
İlk yıl Ekim ayında bitki kuruduktan ve tohum alındıktan sonra tambur ile bitkinin toprak üstü aksamı biçilir, toplanarak tarladan uzaklaştırılır.
İkinci yıl imkan varsa yabancı ot mücadelesi yapılmalıdır.Ancak yabancı ot mücadelesi yapılmadan da yetiştirilir.

Hasat : En az dört yıl sonra hasat edilmesi uygundur. Hasat zamanı belirlenirken bitkinin Pazar durumu göz önüne alınır. Pazarlaması yapılana kadar tarlada bekletilir.
Bitki mayıs ayında toprak tavda iken traktörle veya bel ile topraktan kökler çıkartılır. Kuru gölge havalanabilen bir yerde kurutulur.Kurutma süresi en az 2-3 aydır. Kurutulmuş kökler çuvallanarak pazara sunulur. 2.5 kg yaş üründen 1 kg kuru ürün elde edilmektedir.Dekardan elde edilen kuru ürün miktarı 4-5 tondur.

Pazarlaması : Türkiye’de çöven alan iki ana bayi vardır.Bunlar; Hoşgör Ticaret (İstanbul) ve İstanbul Tarım (Mahmutpaşa-İstanbul)’dır.

Kullanım alanları : Altın ağartma, sabun malzemesi, cilt kremi, yumuşatıcı ve temizlik sanayi, tahin helvası yapımı...

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 15:08   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Topraktan kaza kaza bu otun Denizli yöresinde kökü kesildi denilse abartma olmaz.Çocukluğumuzda tahin helvası yapımında kullanıldığını bilirdik sadece ve helva üreticilerine satılırdı toplanan çövenotları.Şimdi çovenotu kazanlara pek rastlamıyoruz. Ya helvaüreticileri ikame bir ürün buldular **** kazacak çövenotu kalmadı.. Tarımının yapılması ilginç ama bir o kadar da uzun süre istiyor.İkinci hatta üçüncü ürünü zorlamaya çalıştığımız bu günlerde bizim çiftçilik anlayışımıza hiç de uymayan bir zaman dilimi.. Dilerim başka bölgelerimizde doğal hayatta varlığını koruyordur..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 01:55   #3
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ekmek için tohum veya fide nereden bulabilirim?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 20:33   #4
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
İngiliz bilim insanları, buketleri süslemek için kullanılan ‘Bahar Yıldızı’ isimli beyaz çiçekli bitkinin, binlerce lösemi hastasının hayatını kurtarabileceğini keşfetti.;

http://www.hurriyet.com.tr/yasasinha...?mnID=14576115

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2020, 00:23   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2020
Selamün Aleyküm sayın forum üyeleri.

Foruma yeni katıldım, öncelikle merhaba. Aslında direkt olarak böyle bir mevzu ile konuya giriş yapmanın yadırgayıcı olduğunu düşünerekten bir başlangıç ile kafama takılan bir şeyi sormak istiyorum.

Toplumda böyle şeylerin yüksek perdeden konuşulması biraz yadırgayıcı veya abes karşılansada, yinede yaşadığım başımdan geçen bir şeyi anlatmak belki bu vesile ile birilerininde derdine deva olabilir, sonuçta bu da bir ihtiyaç ve hayatın gerçeği, cinsel sıhhat de önemli.

Şöyleki, bir kaç yıl önce afyonda bir otobüs konaklama şirketinde mola verdiğimizde iki arkadaş karnımızı doyurmak üzere otobüsten indik, yemek bitti, ardından namazlarımızı kıldık ve tekrar otobüse bineceğimizde bir hacı amca yaklaştı, elinde bir tepsi, içinde lokumlar vardı, 'mübarekler buyurun size lokum ikram edelim' dedi. Biz o kadar tıka basa doymuştuk ki, almak istemedik, ısrarla tekrar, 'alın yahu bu size sunulmuş bir hediyedir, bu armağanı red etmeyin' deyince lokumdan birer adet aldık.

Otobüs hareket etti, kısa süre sonra bir terlemeye başladık anlatamam, arkadaşa ve bana tuhaf bir şeyler oluyordu. Arkadaşım; 'tevbe estağfurullah, sübhanallah' falan diyerekten başladı gülmeye, bende ona tuhaf bir şeyler olduğunu tahmin edince neticede durumu fark ettik, ama o an için ne olduğunu tam idrak edemedik.

Ancak ömrümüz boyunca ilk defa böyle bir durum ile karşı karşıya kalmıştık, sanki kamera şakası gibiydi tuhaf. Af buyurun libidom tavan yapmıştı, sonra anladık ki o yediğimiz tek bir lokumun marifetiydi bu yaşadıklarımız, abartmıyorum, inanın 3 gün etkisi devam etti. Peki neden bu konunun üzerinde bu kadar düşünüp bu kadar yazıp karaladım, birilerine yadırgayıcı gelmesin diye konunun önemini ve farkını detaylı bir lisanla anlatmaya çalıştım. Lütfen, internette yaygın olan bir çok sapkın çirkin kirli içerik ile kıyas yapıp önyargılı davranmayın, eğer bitkisel bir şey ise dünya çapında bir buluş olduğunu düşünerekten bunu vurgulamak istedim.

Bir kaç yıl sonra, tekrar afyona gitmek nasip oldu o lokumu tarif ettim ancak hiç kimse lokumun ne olduğunu çözemedi, tattığım lokumların hiç birisi o eski etkiyi göstermedi.

Biraz araştırma yaptım, manda sütü diyenler oldu, yok zencefil özü diyenler oldu, kimileri o lokum çöven özlü lokumdur falan dediler. Muallâkta kaldı, özellikle bu başlık altına yazdım, bir fikri olan varmı?

Bir uzmana bunu sordum, 'neden durumu bu kadar mucizevi bir noktaya getiriyorsunuzki, kolayca ulaşılabilir şu piyasada kimyasal yığınla afrodizyak satışı ham madde var, bunlardan birini karıştırıp merdiven altı üretmiş olabilirler' dedi ve ekledi; 'son bir sual, başınızda ağrı oluştumu, veyahut farklı bir rahatsızlık yan etki oluştumu' şeklinde sordu, hayır dedim. 'O zaman hakikaten bitkisel konsantreden oluşan etken içerikli bir lokum olabilir, çünkü bir parça lokumun bu kadar abartılı ve hatta üç gün etkisi devam edemez, öncesinde gün içerisinde başka bir şey yiyip içtinizmi? Neden bu duruma sebep olan şeyin tek bir lokumla oluştuğunu düşünüyorsunuz? Belkide başka şeyler yiyip içtiniz bir hatırlamaya çalışın dedi'

Ancak, gerçekten sıradan günlük şeyler tüketmiştik, adım gibi eminim o lokumun marifetiydi, halâ merak eder dururum, acaba o lokumun içinde ne vardı dedim. 'Araştırmak lazım, hayatımız muammalar ile dolu' demişti.

Son olarak, çövenin böyle bir etkisi varmı, bildiğim kadarıyla, çamaşır yıkamakta kullanılan veya kabızlık sorunu için müshil etkisi yaptığı yönlerinden başka kullanım alanları mevcutmudur? Mesela, afyonda çoğu geleneksel tatlıda çöven bitkisi kökünün kullanıldığını duymuştum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ÇÖVEN LOKUMU : 05-01-2020 saat 01:32
ÇÖVEN LOKUMU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 17:24   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇÖVEN LOKUMU Mesajı Göster
Selamün Aleyküm sayın forum üyeleri.

Foruma yeni katıldım, öncelikle merhaba. Aslında direkt olarak böyle bir mevzu ile konuya giriş yapmanın yadırgayıcı olduğunu düşünerekten bir başlangıç ile kafama takılan bir şeyi sormak istiyorum.

Toplumda böyle şeylerin yüksek perdeden konuşulması biraz yadırgayıcı veya abes karşılansada, yinede yaşadığım başımdan geçen bir şeyi anlatmak belki bu vesile ile birilerininde derdine deva olabilir, sonuçta bu da bir ihtiyaç ve hayatın gerçeği, cinsel sıhhat de önemli.

Şöyleki, bir kaç yıl önce afyonda bir otobüs konaklama şirketinde mola verdiğimizde iki arkadaş karnımızı doyurmak üzere otobüsten indik, yemek bitti, ardından namazlarımızı kıldık ve tekrar otobüse bineceğimizde bir hacı amca yaklaştı, elinde bir tepsi, içinde lokumlar vardı, 'mübarekler buyurun size lokum ikram edelim' dedi. Biz o kadar tıka basa doymuştuk ki, almak istemedik, ısrarla tekrar, 'alın yahu bu size sunulmuş bir hediyedir, bu armağanı red etmeyin' deyince lokumdan birer adet aldık.

Otobüs hareket etti, kısa süre sonra bir terlemeye başladık anlatamam, arkadaşa ve bana tuhaf bir şeyler oluyordu. Arkadaşım; 'tevbe estağfurullah, sübhanallah' falan diyerekten başladı gülmeye, bende ona tuhaf bir şeyler olduğunu tahmin edince neticede durumu fark ettik, ama o an için ne olduğunu tam idrak edemedik.

Ancak ömrümüz boyunca ilk defa böyle bir durum ile karşı karşıya kalmıştık, sanki kamera şakası gibiydi tuhaf. Af buyurun libidom tavan yapmıştı, sonra anladık ki o yediğimiz tek bir lokumun marifetiydi bu yaşadıklarımız, abartmıyorum, inanın 3 gün etkisi devam etti. Peki neden bu konunun üzerinde bu kadar düşünüp bu kadar yazıp karaladım, birilerine yadırgayıcı gelmesin diye konunun önemini ve farkını detaylı bir lisanla anlatmaya çalıştım. Lütfen, internette yaygın olan bir çok sapkın çirkin kirli içerik ile kıyas yapıp önyargılı davranmayın, eğer bitkisel bir şey ise dünya çapında bir buluş olduğunu düşünerekten bunu vurgulamak istedim.

Bir kaç yıl sonra, tekrar afyona gitmek nasip oldu o lokumu tarif ettim ancak hiç kimse lokumun ne olduğunu çözemedi, tattığım lokumların hiç birisi o eski etkiyi göstermedi.

Biraz araştırma yaptım, manda sütü diyenler oldu, yok zencefil özü diyenler oldu, kimileri o lokum çöven özlü lokumdur falan dediler. Muallâkta kaldı, özellikle bu başlık altına yazdım, bir fikri olan varmı?

Bir uzmana bunu sordum, 'neden durumu bu kadar mucizevi bir noktaya getiriyorsunuzki, kolayca ulaşılabilir şu piyasada kimyasal yığınla afrodizyak satışı ham madde var, bunlardan birini karıştırıp merdiven altı üretmiş olabilirler' dedi ve ekledi; 'son bir sual, başınızda ağrı oluştumu, veyahut farklı bir rahatsızlık yan etki oluştumu' şeklinde sordu, hayır dedim. 'O zaman hakikaten bitkisel konsantreden oluşan etken içerikli bir lokum olabilir, çünkü bir parça lokumun bu kadar abartılı ve hatta üç gün etkisi devam edemez, öncesinde gün içerisinde başka bir şey yiyip içtinizmi? Neden bu duruma sebep olan şeyin tek bir lokumla oluştuğunu düşünüyorsunuz? Belkide başka şeyler yiyip içtiniz bir hatırlamaya çalışın dedi'

Ancak, gerçekten sıradan günlük şeyler tüketmiştik, adım gibi eminim o lokumun marifetiydi, halâ merak eder dururum, acaba o lokumun içinde ne vardı dedim. 'Araştırmak lazım, hayatımız muammalar ile dolu' demişti.

Son olarak, çövenin böyle bir etkisi varmı, bildiğim kadarıyla, çamaşır yıkamakta kullanılan veya kabızlık sorunu için müshil etkisi yaptığı yönlerinden başka kullanım alanları mevcutmudur? Mesela, afyonda çoğu geleneksel tatlıda çöven bitkisi kökünün kullanıldığını duymuştum.
Kusura bakmayın ancak iyi edebiyat ve güzel kurgu, öyle bir lokum yok, hikaye yalan. İyi saçmalamalar dilerim. Üşenmeden yazmış yaa, Allah bu zamanını boşa harcadığının hesabını senden sorar.

CevizMeviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024