agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen polatuz
  • 1 Gönderen limonağacı
  • 1 Gönderen Revnak

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2007, 09:08   #1
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Yine, yeni bir soruyla karşınızdayım. Ben çok küçükken, Bizim köyden birisi, tarlasına kimyon ektiğini söylemişti.

Soru 1 Kimyon nedir.?
Soru 2 Kimyon bir tarla bitkisi midir?

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 12:11   #2
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deryaözen Mesajı Göster
Yine, yeni bir soruyla karşınızdayım. Ben çok küçükken, Bizim köyden birisi, tarlasına kimyon ektiğini söylemişti. Soru 1 Kimyon nedir.? Soru 2 Kimyon bir tarla bitkisimidir.?
Kimyon (Cuminum cyminum) : genellikle baharat olarak kullanılmak üzere yetiştirilen bir tarla bitkisidir. Ancak kurutulmuş et sanayi, boya sanayi, kozmetik sanayi, ilaç sanayi gibi birçok alanda kullanılmakta. Ülkemizde iç anadolu ve dolaylarında yetiştirilir. eğer bir kimyon tarlasının yanından geçtiyseniz ağır aromasıyla mutlaka dikkatinizi çekmiştir.
2. sorunuzun cevabına gelince; Evet kimyon yukarıdada belirttiğim gibi bir tarla bitkisidir. (bunuda yukarıya ekleyelim)

Eklenen Resimler

Serhan KARAGÖL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 15:27   #3
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Eğer o resimdeki çiçek bir kimyon ise ondan bizim köyde bol miktarda var. Ben onun kimyon olduğunu bilmiyordum. Galiba biz ona madde diyorduk. Saplarını ince yerlerini koparıp üzerindeki zarı soyup yiyorduk.

Eski 24-04-2007, 20:31   #4
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Evet olabilir. Ancak türkiyede Apiaceae (maydonozgiller) familyasında kimyona bitki yapısı itibariyle benzeyen türler vardır. Zannediyorum siz bunlardan bir türden bahsediyorsunuz.

Kimyon kokusunu belli eden bir türdür. Eğer sizin madde dediğiniz bitki kimyonsa bunu kesinlikle anlardınız.

Serhan KARAGÖL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 15:04   #5
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Olabilir. Fakat bunu da gördüğümden eminim. Tohumları yabancı gelmedi bana.

Eski 23-07-2007, 20:48   #6
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Latincesi Carum carvi değil miydi kimyonun??

Salinta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 19:31   #7
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Bidigim kadariyla Kimyonun Latincesi Thymus serpyllum

safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 20:23   #8
nil
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2007
'Thymus Serpyllum' tür ismi 'Türk Beyaz Kekiği'ni tanımlıyor. Kimyonun latince ismi ise 'Cuminum cyminum'. Buraya yazana kadar bi Google yapıverseydiniz keşke.

nil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 20:51   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2008
Aaa bir yaşıma daha girdim.Kimyonun tarlada yetiştiğini hiç düşünmemiştim.
Derya Özen hanım çok ******(böyle bir soru sorduğunuz için)
Sayın Serhan KARAGÖL açıklama için çok ******

tijeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 10:54   #10
Ağaçsever

nesrin42's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Galeri: 19
kimyon tarlda yetişiyor. kavururda toz haline getirirseniz kimyon oluyor kavurmazsanız cemene kokusunu veren madde.

nesrin42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 12:27   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Afyonda bundan 100-150 dönüm bi arkadaşın dedesinin var. hersene ekiyor.

zulkufhacettepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2008, 17:05   #12
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Dünya Kimyon Üretiminin %70 i Türkiyeden karşılanıyor...

hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 00:10   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Forumda yeni bir kavramla karşılaştım; ORAC. Bunun anlamı besinlerin antioksidan etkisi. ABD'de oluşturulan ORAC ölçüsüne göre bazı tropik meyvelerin tartışmaya açık, sürekli değişen testlerine göre bu tür tropik meyvelerin ORAC değerleri yüksek olabilir. Ama tüm bu testlerde hep, en yüksek antioksidan etkiye sahip olduğu kanaatine varılan tek bir bitki var; Kimyon.

Muda ve mazda_ozan beğendi.
polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 10:47   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-04-2008
kimyon baharattır

muammer74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 20:53   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın serhan KARAGÖL; Kimyon tohumunu nereden bulabiliriz, doğal yollarla bunu nasıl kullanabiliriz.
Saygılarımla,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 00:11   #16
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen Mesajı Göster
Eğer o resimdeki çiçek bir kimyon ise ondan bizim köyde bol miktarda var. Ben onun kimyon olduğunu bilmiyordum. Galiba biz ona madde diyorduk. Saplarını ince yerlerini koparıp üzerindeki zarı soyup yiyorduk.
Sizin bahsettiğiniz bizim burda pıtırak denen otun çiçekleri olabilir. İlk başta o resimdeki gibi çiçek açar yazın sonuna doğruda çiçekleri pıtırak halini alır. İçine girdiğinizde üstünüz başınız pıtırak olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Özen Mesajı Göster
Olabilir. Fakat bunu da gördüğümden eminim. Tohumları yabancı gelmedi bana.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 13:43   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2010
"Kimyon" üretiminde dünya çapında %70 lik bir dilime sahip olduğumuzu bilmiyordum... Bir de bitkiler ve hastalıklar ile ilişkili bir bölüm varmı acaba forumda?

sametD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 10:57   #18
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Kimyon nerelerde yetişebilir? Tohumunu nereden bulabiliriz ? yardımcı olursanız sevinirim

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 19:12   #19
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilaburu Mesajı Göster
Kimyon nerelerde yetişebilir? Tohumunu nereden bulabiliriz ? yardımcı olursanız sevinirim
Kimyon tohumunu baharatçılardan bulabilirsiniz. Çocuklarını gazını gidermek için kullanılabildiğinden bulmanız mümkün.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 12:06   #20
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
3 gün önce keten tohumu almak için gittiğim baharatçıda tane - çekilmemiş kimyon görünce kaçırmadım. Ama amacım keten tohumu ve çörek otuyla birlikte ekmeklere koymak, marinasyonda kullanmaktı.
Yoksaaa, yokksaaaa... Atsam mı toprağa bir kaç tane

Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 01:04   #21
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Sıra gelip kimyon tohumlarını toprakla buluşturamamıştım. Aklıma geldi üşenmedim bu saate kimyon, çörekotu ve keten tohumlarını ektim. Bakalım ne olacak

Bu arada kimyon tohumlarını ekmeğe koydum buram buram kokuyor. Sevenler için tavsiye edilir, çok güzel oldu. Özellikle et yemeklerinin yanında daha iyi gideceği kanısındayım. Ama çok koymamak lazım ağır gelip acıtabilir

Eski 23-03-2013, 11:30   #22
Ağaçsever

limonağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2013
Galeri: 1
Thumbs up ekmekte anason,çörekotu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Revnak Mesajı Göster
Sıra gelip kimyon tohumlarını toprakla buluşturamamıştım. Aklıma geldi üşenmedim bu saate kimyon, çörekotu ve keten tohumlarını ektim. Bakalım ne olacak

Bu arada kimyon tohumlarını ekmeğe koydum buram buram kokuyor. Sevenler için tavsiye edilir, çok güzel oldu. Özellikle et yemeklerinin yanında daha iyi gideceği kanısındayım. Ama çok koymamak lazım ağır gelip acıtabilir
Evde yaptığınız ekmeğe bir gün de anason tohumu atın.Bir kg. una 5-10 tane,bayram çörekleri kokusunu alırsınız.

Revnak beğendi.
limonağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 15:51   #23
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Bir tutam ekmeğe, bir tutam saksıya
Mesajınızı okurken hemen almalıyım dedim ancak baharatlarım arasında yıldız anason var, içlerinde de anason tohumları haliye. Hiç aklıma gelmemişti ekmeğe koymak teşekkürler
Peki onlar da çimlenebilir mi acaba diye baktım ama, tohumlar çimlenme kabiliyetini kısa zamanda kaybederlermiş, taze olmaları gerekiyormuş.
ANASON (Pimpinella anisum L.)

limonağacı beğendi.
Eski 23-03-2013, 23:56   #24
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kimyonun yetiştiği topraklar genellikle kurak yerler. Kimyon yetişen köylerde genellikle ağaç bulunmuyordu. Bir köyde kuyunun yanında bir ağaç büyümüştü. Orada yaşayan köylüler ne olduğunu bilmiyorlardı. O ağacın idris dediğimiz yabani ağaç olduğunu üzerine vişne, kiraz aşılanabileceğini söylemiştik. Tabi aradan otuz yıldan fazla zaman geçti. O zamanlar geçtiğimiz köprünün altından balıklar geçiyordu. Su da balıklar da kalmamış durumda. Tohumlar genellikle çok dayanıklı oluyorlar. Yeter ki naylon poşet içinde kalarak boğulmasınlar. Eskiden tohumlar muhtemelen bu nedenle bez torbalarda saklanıyormuş. Kimyon ve anason benim gördüğüm kadarı ile aynı familyadan. İlkbaharda yağmurlar ile birlikte çimlenip büyüyorlar yazın da çok fazla yağmur yağmadığı için aromasını kazanıp olgunlaşıyorlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2018, 20:55   #25
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Kimyon Yetiştiriciliği - Kimyon Üretimi

1-KİMYONUN EKONOMİK DURUMU : Kimyon, kokusundan faydalanılan baharat bitkisidir. Son yıllarda yurt içinde ve yurt dışında sucuk imalinde, ilaç sanayinde ve boya sanayinde kullanılmaktadır. Türkiye'den A.B.D' ne Avrupa, Orta Doğuda, Arap ve Körfez ülkelerine devamlı ihraç edilmektedir.

2-KİMYONUN BİTKİSEL DURUMU : Kimyon tohumu 4-5 mm uzunluğunda, açık kahverengi renkte küçüktür. Kimyon bitkisi 35-40 cm boyunda ( mercimek bitkisi ) gibi dallanan ince uzun üzerinde küçük yaprak, bulunan hafif bir bitkidir. Genellikle Orta Anadolu da erken ilkbaharda 15 şubat- 15 Mart tarihleri arasında mutlaka ekimi yapılmalıdır.

3-KİMYONUN İKLİMİ İSTEĞİ : Kimyon ziraatı genellikle Orta Anadolu Bölgesinde bilhassa Afyon, Ankara, Eskişehir, Konya, İlleri ile bunların çevresinde bulunan illerde yapılmaktadır.

Eskişehir yöresinde kimyon bitkisine (ZIRA) tabir edilmektedir. Bu sebeple kimyon bitkisi ilkbaharda erken ekim yapılacak yazları sıcak kışları soğuk olan Orta Anadolu bitkisidir.

4- KİMYONUN TOPRAK İSTEĞİ : Kimyon bitkisi hafif ve nazik bir bitki olduğundan genellikle ot getirmeyen yumuşak, kaymak bağlamayan hafif topraklarda iyi yetişir ve randımanlı olur.

Bilhassa hamdan yeni açılan topraklarda daha fazla randımanlı yetişir. Çorak, kepir, topraklarda yetişmekle beraber randıman alınabilmesi için yılın yağışlı geçmesi şarttır.

5- KİMYONUN GÜBRE İSTEĞİ: Kimyon ekimi yapılırken kimyon tohumu mutlaka fenni gübre ile ekilmelidir. Kimyon bitkisi fosforlu gübreye ihtiyacı olmakla beraber daha fazla azotlu gübreye ihtiyaç duyulmaktadır. Ekimi ile birlikte toprağa 10 kg % 18-46 DAP veya 10 kg % 15-45 Kompoze ve 10 kg % 20-20 Kompoze veya yalnız 10 kg % 26 lık A. Nitratla ekilebilir, Ekimden sonra kimyon toprak yüzünde görülünce dönüme 10-15 kg azotlu gübre serpildiği taktirde randıman alınır.

6- KİMYONUN TOPRAĞININ HAZIRLANMASI: Kimyon bitkisi genellikle Orta Anadolu'da münavebede hububattan sonra ekilir. Bu münasebetle hasadı yapılmış anız tarlalarının saplarının mutlaka yakılarak yağışlara müteakip mutlaka kimyon güzden soklu pullukla 18-20 cm derinliğinde aktarılmalıdır. Kimyon ekilecek tarla yağışlarını iyice alıp yumuşadıktan sonra erken ilkbaharda 15 Şubat 15 Mart arasında

a) Kazayağı ile ikilenerek erken çıkan otlar imha edilir.

b) Barana (tırmık ) çekilerek üçlenip ekilecek saha kısmen tesviye edilir. Tarla ekime hazır duruma getirilir.

7- KİMYONUN EKİMİ: Kimyon tohumu genellikle mibzerle sıraya ekilir. Serpme ekim daha ziyade dar arazilerde tatbik edilebilir. Kimyon tarlası arzu edilen şekilde hazırlandıktan sonra dekara 10 kg fenni gübre ile 1 kg tohum hesaplanarak gübre ile tohum iyice karıştırılır. Bu karışım mibzerlerin tohum sandığına konulur. Kombine mibzeri ile tohum sandığı ayarı 10-12 dereceye getirildiğine dekara 10 kg gübre 1 kg tohum en idealdir. Tohumlar genellikle 2-3 cm derinliğe ekilmelidir. Daha derine giderse katiyetle çıkmaz. Bunun için Kimyon ekilecek tarlanın toprak hazırlığının iyi yapılarak ekimde tohumunun derine gitmesi önlenmelidir. Kimyon bilhassa tavsiye edilmiş kısmen sıkıştırılmış topraktan 30-40 gün içinde toprak yüzüne çıkar.

8- KİMYON BAKIMI VE YABANCI OT İLAÇLAMASI : Kimyon ekildikten sonra genellikle 30-40 gün içinde toprak yüzüne çıkar. Kimyon ot getirmeyen veya az ot getiren tarlaya ekilebilir.

Kimyonla birlikte yabancı otlarda kimyon tarlası içinde büyümeye başlarlar, Nisan ortalarından sonra kimyon üst azotlu gübreden atıldıktan sonra 1-15 Mayıs arasında yabancı otların,

a) Elle yolmalıdır.

b) Veya kimyon yabancı otunu imha eden AFALON ilacı ile hububat tarlalarında yapılan yabancı ot ilaçlaması gibi beher dekara 150-200 gr arası bir ilaç ile 20 litre su düşecek şekilde yabancı ot ilaçlaması yapılmaktadır. Çiçek zamanı yapılacak yabancı ot ilaçlaması kimyonun verimini çok düşürmektedir.

9-KİMYONUN HASAT VE HARMANI: Kimyon mahsülü genellikle Haziran ayı içinde çiçeklenerek Haziran sonrası Temmuz başlarında rengi yeşilden mat kahverengi rengi alınca hasadın mutlaka yapılması lazımdır.

Bin işçi günde yarım dekar ile 1 dekar arası yolma yapabilir. Yapılan demetler tarlaya batör ayarı düzenlenmiş ve rüzgarlıkları kısmen yapılmış biçer döver yürütülerek önüne atmak suretiyle hasat ve harman yapılır. Kimyon harman yerinde sopalarla dövülerek veya dövenle sürülerek harmanı yapılmakta beraber harmanı güçtür.

10-KİMYONUN VERİMİ: Kimyon genellikle iyi ekimi yapılmış iyi gübrelenmiş iyi ot alınmış kuvvetli tarlalardan ortalama beher dekara 50-80 kg arasında verim yapar. Zayıf şartlarda bu verim 20-30 kiloya düşebilir. Yüksek verim almak için az sahaya yapıp iyi emek verip birim sahadan yüksek verim almak esastır.

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2021, 17:02   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2020
ben bahçemin bir bölümüne ekmiştim bu yaz bayağı boylandı büyüdü kimyonlar gözüktü sonra sararıp kurudu üzerindekilerde olgunlaşmadan kurudu sizce sebebi nebudamamı yapmalıydım

fatmanur yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024