agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2007, 17:49   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Silajlık mısır yetiştiriciliği

Önümüzdeki günlerde silajlık mısır ekeceğim.

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar, bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 20:42   #2
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2007
Konunun hemen başında "silaj" nedir bunu bilmek gerekir.
Silaj; havyan yemi olarak kullanılacak yeşil yem bitkilerinin havayla ilişiğini keserek süt asidi bakterileri yoluyla fermante edilmesi ve saklanması esasına dayanan, kışlık yem açığını kapatmak için kullanılan bir besi yemi saklama metodudur. Aslında her türlü yeşil yem bitkisi ile silaj yapılabilir. Ancak ülkemizde mısır başta olmak üzere, sudan otu, fiğ-arpa, fiğ-yulaf karışımları, sorgum, arpa, buğday, çayır otları ve ayçiçeği silaj yapılan bitkilerin başında gelir.
Yukarıda da belirttiğim gibi ülkemiz şartlarında en yaygın silaj yem bitkisi mısırdır.
ÇEŞİT SEÇİMİ: Silajlık Mısır (zea mays) tarımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu çeşit seçimidir. Silaj için en uygun mısır bol yeşil aksamı üretebilen mısır çeşididir. Yani silaj tarımında generatif büyümeden çok vegetatif büyüme önemlidir. Mısır ve aslında genel olarak tüm bitkiler vegetatif büyüme dönemlerinde, generatif büyüme dönemlerine göre daha düşük sıcaklık isterler. İşte silajlık mısır tarımında bu özellikten çok faydalanılır. Sıcak bölgelerde tane amaçlı yetiştirilen mısırlar nispeten daha soğuk yerlerde yetiştirilerek meyve oluşumu engellenir ve yeşil aksamı bol mısırlar elde edilir.
Sizlere önerebileceğim silajlık mısır çeşitleri şunlardır;
Dako tohumculuk XL-72 AA: Yaklaşık 120 günde olgunlaşır. Mısırların boyu ortalama 2.30m, kuru madde oranı %30 civarındadır. Dekarda yeşil ağırlık verimi 8000 kg, kuru madde verimi 2400 kg dır. (Güneş tohumculuğa ait Güneş-610’da dakoyla hemen hemen aynı değerlere sahiptir.
Ar tohumculuk Fabio: Yaklaşık 130 günde olgunlaşır. Mısırların boyu ortalama 2.20m, kuru madde oranı %28 civarındadır. Dekarda yeşil ağırlık verimi 8200 kg, kuru madde verimi 2300 kg dır.
Burada üretici tohum fiyatı-giderler-verim dengesine göre kendince en uygun seçimi yapmalıdır.
TOPRAK HAZIRLIĞI VE EKİM: Eğer birinci ürün ekim planlanıyorsa, toprak sonbaharda derin sürülür, ilkbaharda yüz sürümü ve tapan yapılır. Eğer ikinci ürün ekimi yapılacaksa birinci ürünün anızı mümkün olduğunca az bırakılmalıdır. Ekim için benim önerebileceğim sistem pneomatik mibzerdir. Yeni yeni kullanılmaya başlayan bu sistem ile birim alana atılacak yem miktarı en uygun şekilde ayarlanabilmektedir. Bir dekara 2-3 kg tohum kullanmak yeterlidir. Buda dekarda yaklaşık 12000-15000 mısıra denk gelmektedir. Fazla tohum atmak hem bitki gelişimlerini yavaşlatır hem de tane oluşumunu engeller. Sıra araları 75 cm sıra üzeri 10-15 cm olarak ayarlanabilir.
GÜBRELEME: Mısır fazla besin tüketen bir bitkidir. Bu nedenle ister silajlık ister tane için yetiştirilecek olsun gübreleme uygun şekilde yapılmalıdır. Araştırmalar mısırın 1000 kg yeşil ot için 5kg N, 2kg P ve 4 kg K’ a ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Çiftçilerimiz sağlıklı gübreleme için toprak analizi yaptırmalı çıkan değerlere göre ilave etmesi gereken gübre miktarını ayarlamalıdır. Bu hem fazla masrafı önler hem de toprak sağlığı için önem taşır.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Şimdilik aklıma gelenleri yazdım sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım.

mrduran beğendi.

Düzenleyen Serhan KARAGÖL : 09-04-2007 saat 14:21
Serhan KARAGÖL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 22:54   #3
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim.

Su istekleri nasıldır? Kaç kere sulamak gerekir **** bir kg kuru madde üretmek için ne kadar suya ihtiyaç vardır.

Bizim burda bir yetiştirici, kalın kökleri yaptıktan sonra sulamasanda olur diyor. Çünkü o kalın kökler çok derine indiği için derindeki suyu alabiliyormuş.

Çok peş peşe oluyor ama, mısır toprak bakımından seçici midir? En uygun toprak, hangi topraktır?

Ekim zamanı ne zamandır? Uygun zamanı nasıl anlarız.

Tabi devletin siliajlık mısır ekimine dekar başına 80 YTL destekleme verdiğinide hatırlatalım.

Eski 09-04-2007, 12:02   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Merhaba,
Benim kendi bölümümde(süt ve ürünleri) bu konu hakkında detaylı bilgiler öğrenmiştim.Özellikle besi hayvanlarının yetiştiriciliğinde yemin önemi ve çeşitleri hakkında baya uzun konular işlemiştik.
Ayrıca konunun burada açılması gerçekten çok iyi bilgilerimi tazelemiş oluyorum.
Ellerinize sağlık.

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 14:20   #5
Ağaç Dostu

Sevgili darla, sizinde bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

Eski 09-04-2007, 14:40   #6
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Teşekkür ederim.

Su istekleri nasıldır? Kaç kere sulamak gerekir **** bir kg kuru madde üretmek için ne kadar suya ihtiyaç vardır.

Bizim burda bir yetiştirici, kalın kökleri yaptıktan sonra sulamasanda olur diyor. Çünkü o kalın kökler çok derine indiği için derindeki suyu alabiliyormuş.

Çok peş peşe oluyor ama, mısır toprak bakımından seçici midir? En uygun toprak, hangi topraktır?

Ekim zamanı ne zamandır? Uygun zamanı nasıl anlarız.

Tabi devletin siliajlık mısır ekimine dekar başına 80 YTL destekleme verdiğinide hatırlatalım.
Sevgili Todor;
Mısır tarımı için en uygun toprak siltli-killi topraklardır. Ancak su tutma kapasitesi iyi, işlenmesi kolay, iyi havalanabilen her tür toprakta verimli ürünler elde edebilirsiniz.
Ekim zamanına gelince; ekilecek ay genel olarak yetiştirilecek yörenin rakımına göre değişir. örneğin çukurovada nisan ayı başlarında ekim yapılabilirken, daha yüksek yerlerde (orta ve doğu anadolu) nisan sonu, mayıs başı gibi ekim yapılabilir. Özetle burada belirleyici olan şey hava sıcaklığıdır. Mısır 10-11 derecede çimlenmeye başlayabilir. ****** burada kastım mısırı ektiğiniz derinlikteki toprağın sıcaklığıdır. Optimum çimlenme sıcaklığı mısır için 15 derecedir.
Su istekleri ise; Mısır tarımı yılın en sıcak döneminde yapılır. evaporasyon çok fazla olduğundan su tüketimi fazladır. Ancak mısır suyu iyi kullanan bir cinstir.
Sanırım arkadaşınız bunu kast etmiş. Kalın köklerin oluşumundan kastınızı tam olarak anlayamadım ancak Mısırlarınız tepe püskülü çıkartma döneminde (silajlık mısır cinsleri yaklaşık 1.5 m boylarında olurlar) çok suya ihtiyaç duyarlar. Dane bağlama dönemindede yine çok su kullanırlar. Ekim yaptığınız arazide sulama şartları nedir tam olarak bilemiyorum ancak sulama konusunda probleminiz yoksa (Buradan kastım size maliyetinin ne kadar olduğu) sulama konusunda cimri davranılmaması.

mrduran beğendi.
Eski 09-04-2007, 14:44   #7
Ağaç Dostu

Teşekkürler.

Eski 09-04-2007, 15:06   #8
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler.
Rica ederim. Sorularınız varsa cevaplamaya devam edebilirim.

Eski 09-04-2007, 15:56   #9
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Yılda en az 3 sulama yapılır ve biz biraz geç ekim yaptığımız için 4-5 sulama yaparız. Tohumları mibzerle topraga ektikten sonra bir ardından kaymak tabakasını kırmak ve yeni oluşan köklerin sulamak için ikinci sulama yaparız(bu ikidsi genelde yağmurlama). Ardından mısr diz boyuna ulaşıncaya ne kadar susarsa susasın su verilmez . Diz boyuna geldiğinde sıra aralarına hem gübre atan hem karık çeken aletle gübre ve karık işlemleri uygulanır ve karık suyu verirlir. Bir sonraki sulama püsküllerin başlamaya başlayacağı boğumların çıkacağı anlaşıldığı dönemdir(isteğe göre ve şartlara göre karıklar tazelenir). Ardından dane dolum döneminde bir su verilir ve alttan üç kuşak yaprak kurudumu silaj yapılır...

mrduran beğendi.
ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 15:56   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kalın köklerin oluşumundan kastınızı tam olarak anlayamadım
Kalın kök dedikleri, kök boğazının üstünden çıkıyor. Yani toprak seviyesinin üzerinden. Yaklaşık 5-6 mm kutrunda. Bu kökler yeterince geliştiği zaman çok derine inip, gerekli suyun bir kısmını karşılayabiliyormuş.

Bu ne kadar doğru bir bilgi?

Düzenleyen Todor : 09-04-2007 saat 17:00 Neden: bitki değil bilgi olacak.
Eski 09-04-2007, 16:38   #11
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Alıntı:
Kalın kök dedikleri, kök boğazının üstünden çıkıyor. Yani toprak seviyesinin üzerinden. Yaklaşık 5-6 mm kutrunda. Bu kökler yeterince geliştiği zaman çok derine inip, gerekli suyun bir kısmını karşılayabiliyormuş.
Destek köklerden bahsediyorsunuz. mısır heybetli bir bitki oluşundan, rüzgarda devrilmemek vb. için, bazı kökleri metamorfoza uğramış ve asıl görevi olan eriyik emmeden farklı olarak bitkiye destek vermek görevini üstlenmiş. Destek köklerin çok derinlere indiği doğrudur ancak metamorfoza uğramış bir kök eriyik emme konusunda biraz kısır kalabilir. Sizde fark etmişsinizdir, destek kökler normal köklere nazaran daha sert ve kırılgandırlar. Bunun sebebi üst derinin kalınlaşmış olması. Buda su emiliminde normal kökler kadar verimli olamamasına neden olur.
Destek köklerin emdiği su miktarı mısır için yeterlimidir açıkcası bende tam olarak bilmiyorum. Ancak yeteceği konusunda şüpheliyim. Sizin için bu konuyu hocama soracağım. En kısa zamanda cevabını iletirim.

mrduran beğendi.

Düzenleyen Serhan KARAGÖL : 09-04-2007 saat 17:11
Eski 11-04-2007, 17:54   #12
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Sevgili Todor sizin için kök konusunu hocama sordum. Vallahi koca profesör bile bilmiyor tam olarak. Mısır tarımıyla özellikle ilgilenen bir hocam daha var ama şu sıralar şehir dışında sanırım. Kendisini görür görmez soracağım.

mrduran beğendi.
Eski 15-04-2007, 18:58   #13
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Todor Mısırları ektinmi???

Eski 15-04-2007, 22:39   #14
Ağaç Dostu

Hayır, daha ekmedim. Mayısın 5i gibi ekeceğim. Geç donlar bitsin diye bekliyorum. Çünkü burda hala geceleri don yapıyor. Sabah kalkıyorum bütün çimenler bembeyaz, kırt kırt ses çıkıyor yürürken.

mrduran beğendi.
Eski 18-04-2007, 12:27   #15
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serhan KARAGÖL Mesajı Göster
Mısırlarınız tepe püskülü çıkartma döneminde (silajlık mısır cinsleri yaklaşık 1.5 m boylarında olurlar) çok suya ihtiyaç duyarlar.
Yukarıda böyle bir bilgi vermiştim. Sanıyorum yanlış anlamalara sebep olmuş. Mısırların boyu 1.5 m olur derken Silajlık Mısır cinslerinin tepe püskülünü çıkardıkları dönemdeki boyunu kastetmiştim.

Eski 18-04-2007, 12:42   #16
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Alıntı:
Hayır, daha ekmedim. Mayısın 5i gibi ekeceğim. Geç donlar bitsin diye bekliyorum. Çünkü burda hala geceleri don yapıyor. Sabah kalkıyorum bütün çimenler bembeyaz, kırt kırt ses çıkıyor yürürken.
Tarımında ilkbaharın son don tarihi ile sonbaharın ilk don tarıhi kritik dönemlerdir. Ekim yapan ziraatciler bu tarihleri gerçek anlamda önemsemelidirler. Özellikle Don Kabarması olayıyla tarladaki tüm ürün kaybedilebilir.

Eski 18-04-2007, 17:01   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serhan KARAGÖL Mesajı Göster
Yukarıda böyle bir bilgi vermiştim. Sanıyorum yanlış anlamalara sebep olmuş. Mısırların boyu 1.5 m olur derken Silajlık Mısır cinslerinin tepe püskülünü çıkardıkları dönemdeki boyunu kastetmiştim.
Yani, ekimden takriben 45-60 gün sonrası mı oluyor?

Eski 20-04-2007, 23:56   #18
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sn. Todor ;

Tarımla ilgilenen bir arkadaşımdan aldığım bilgiye göre; Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan Tareks644 mısır tohumunun bölgeniz için silajlık mısır konusunda en iyi öneri olacağıdır.

Sakarya-Balıkesir bölgesinde yoğun olarak ekimi yapılan Tareks644 tohumlarının ortalama boy uzunluğunun 4 mt. üzeri olduğunu söylemektedir. Bu bölge, Türkiye hayvancılığının birinci derecede önemli bölgesi olup, en yoğun dikilen tohum çeşidi de buymuş. Ya da bu tohumun dışında önerilebilecek diğer bir tohum çeşidi de Pioneer'dır dedi. Arkadaşımın hayvancılık konusunda ve özellikle süt üretimiyle ilgili bilgileri üst seviyede olduğundan bu önerilerini dikkate almanızı tavsiye ederim..

Bu konuda yardımcı olmak maksadı ile isterseniz size yardımcı olabilecek kişinin irtibat telefonlarını verebilirim..

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 06:12   #19
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sn. Hfz. Tohumumu ve gübremi geçen aydan aldım. Çünkü sonra bulunmuyor.
İlginiz için teşekkür ederim.

Eski 24-04-2007, 20:08   #20
Tarla Bitkileri

Serhan KARAGÖL's Avatar

Alıntı:
Yani, ekimden takriben 45-60 gün sonrası mı oluyor?
Evet. her ne kadar süre konusunda bir kesinlik yoksada söylediğiniz doğrudur.

Eski 06-06-2007, 23:12   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2007
er ne kadar burada ziraat mühendisleri varsada kök konusunda fikirlerimi yazayım yanlışım varsa vede düzeltirseniz bende öğrenmiş olurum.

Bitkiye vereceğiniz gübrenin toprağa atılış şekli, toprağın yapısı ile, sulama zamanınızla vs orantılıdır bence.
Daha açık yazmak gerekirse, siz besini bitkinin hemen yanına, suyu çok istetmeden verirseniz bu kök gelişimini yavaşlatabilir.
Bildiğim kadarı ile bahsi geçen kökler bitkinin toprağa daha iyi tutunmasını sağlamak için vardır. Mısır kök yapısı itibari ile toprağa çok iyi tutunamaz bu sebeple kök doldurması muhakkak yapılmalı.
Bunlardan daha önemlisi ve bu konuya eklemek istediklerimse gübreleme ile ilgili. Atılacak gübre ekim yapılacak tarlanın Ph ına uygun olmalı Ph yüksek olan yerlerde kompoze gübreler yerine Fosfor için TSP, Azot için Amonyum Sülfat, Potasyum içinse Potasyum Sülfat tapraktan verilmeli. Zira Ph ın yüksek olduğu bir tarlada verilecek gübre ve kök gelişiminden beklenen sonuç alınamayacaktır.

oguzhan-fb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 15:35   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 5
Aynı cins tohumları
6 Nisan
15 Nisan
21 Nisan

tarihlerinde sırayla dikimini yaptım. Bir adım bir tohum kapa üstünü...

Garip olan, şu an 15 Nisan dikimliler en uzun mısırlar. 21 Nisan ve 6 Nisan da boy sırasına göre 2. ve 3. sırada.. Erken dikim fayda etmiyor sanırım..

Tüysüz Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 20:16   #23
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Mısırlarda ekim zamanı verimi etkileyen en önemli faktördür arkadaşlar, gerçi hemen her bitki için bu geçerlidir ama...

Salinta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 21:40   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2007
merhaba, ben sılajlık ve dane mısır üretimi yapmaktayım, daha doğrusu denemeler yapmaktayım, ilk olarak 1,5 dekar üzerinde dane denemesi yaptım, gübreleme yöntemini alışılmışın dışında gerçekleştirdim. amacım dekardan alacağım ürünün süresini kısaltmaktı, dolayısı ile 120 günlük orta erkencil dako 948 çeşidinde şu an için 30-40 gün önde ilerliyorum. ayrıca sılajlık mısırda dekardan alınan ortalama 6-8 ton verimi 11-12 tonlarda almayı bekliyorum.bu oldukça iyi bir süre ve miktar elbette ama asıl güzel olan yöntemin laboratuar koşullarında olmaması, çünkü aksi durumda genel bir uygulama olamazdı. tabi siz şimdi sabırla yöntemi öğrenmek istiyorsunuz, ancak sonuçları net olarak elde etmeden paylaşamayacağım. eğer klasik yönteme biraz da bilimsellik katarak uygulama yapacaksanız öncelikle tarlanızda son olarak hangi tarım yapılmış ona bakmalı ve toprak değerlerinbi ölçtürmelisiniz. alışılmış şekilde toprak altı gübresi vermek bazen zarar getirebilir. daha doğrusu yeterli ürünü alamayabilirsiniz. çünkü her hasat bitkisine göre topraktan bazı değerleri alır.azot,fosfor ve potas gibi. ideal değerlerin ne olduğunu yarın göndermeye çalışacağım size.

egypt77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 22:31   #25
Ağaç Dostu

Hoş geldiniz Egypt77
Paylaşımlarınız bizi memnun edecektir. Sizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanımak isteriz.

Forumu kullanımız sırasında işinize yaracak bazı bilgilerede imzamdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Eski 29-07-2007, 13:19   #26
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egypt77 Mesajı Göster
merhaba, ben sılajlık ve dane mısır üretimi yapmaktayım, daha doğrusu denemeler yapmaktayım, ilk olarak 1,5 dekar üzerinde dane denemesi yaptım, gübreleme yöntemini alışılmışın dışında gerçekleştirdim. amacım dekardan alacağım ürünün süresini kısaltmaktı, dolayısı ile 120 günlük orta erkencil dako 948 çeşidinde şu an için 30-40 gün önde ilerliyorum. ayrıca sılajlık mısırda dekardan alınan ortalama 6-8 ton verimi 11-12 tonlarda almayı bekliyorum.bu oldukça iyi bir süre ve miktar elbette ama asıl güzel olan yöntemin laboratuar koşullarında olmaması, çünkü aksi durumda genel bir uygulama olamazdı. tabi siz şimdi sabırla yöntemi öğrenmek istiyorsunuz, ancak sonuçları net olarak elde etmeden paylaşamayacağım. eğer klasik yönteme biraz da bilimsellik katarak uygulama yapacaksanız öncelikle tarlanızda son olarak hangi tarım yapılmış ona bakmalı ve toprak değerlerinbi ölçtürmelisiniz. alışılmış şekilde toprak altı gübresi vermek bazen zarar getirebilir. daha doğrusu yeterli ürünü alamayabilirsiniz. çünkü her hasat bitkisine göre topraktan bazı değerleri alır.azot,fosfor ve potas gibi. ideal değerlerin ne olduğunu yarın göndermeye çalışacağım size.

Sevgili egypt, yönteminizi merak ettim, sonuçları bekliyorum. Bu konuda bende deneme yapmıştım ama biraz farlıydı. Bilindiği gibi azalan eğri diye bir konu var. Yani ekonomik zarar eşiği. Biz gübre miktarlarını önerirken genel olarak bir rakam belirtiyoruz ama bunlar her arazi için uygun değil. Sizin de dediğiniz gibi daha önce hangi bitkinin yetiştirilmiş olması önemli.

Yapılan araştırmalarda dekara 18-24 kg saf Azot ve 7-9 kg. saf Fosfor uygulanması yeterli olmaktadır. Bu da dekara gübre olarak 20 kg. 20-20-0 Kompoze gübre ve 20 kg. Üre gübresine karşılık gelmektedir. Kompoze gübre tabana ekimle birlikte, üre gübresi ise bitkiler 40-50 cm. olunca sıra arasına verilerek toprağa karıştırılmalıdır. Ayrıca üst gübrenin yapraklara değmemesine dikkat edilmelidir.

mrduran beğendi.
Eski 12-09-2007, 20:41   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2007
sayın egypt77 aldığınız sonucu bizimle paylaşmak ister misiniz

SELİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 15:17   #28
Yeni Üye

SuDuRu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Salinta Mesajı Göster
Sevgili egypt, yönteminizi merak ettim, sonuçları bekliyorum. Bu konuda bende deneme yapmıştım ama biraz farlıydı. Bilindiği gibi azalan eğri diye bir konu var. Yani ekonomik zarar eşiği. Biz gübre miktarlarını önerirken genel olarak bir rakam belirtiyoruz ama bunlar her arazi için uygun değil. Sizin de dediğiniz gibi daha önce hangi bitkinin yetiştirilmiş olması önemli.

Yapılan araştırmalarda dekara 18-24 kg saf Azot ve 7-9 kg. saf Fosfor uygulanması yeterli olmaktadır. Bu da dekara gübre olarak 20 kg. 20-20-0 Kompoze gübre ve 20 kg. Üre gübresine karşılık gelmektedir. Kompoze gübre tabana ekimle birlikte, üre gübresi ise bitkiler 40-50 cm. olunca sıra arasına verilerek toprağa karıştırılmalıdır. Ayrıca üst gübrenin yapraklara değmemesine dikkat edilmelidir.
valla ne diyim bende merak ettim sonuçları bekliyorum

SuDuRu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 08:51   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Mısır gelişim döneminde azottan sonra en önemli besin elementi fosfordur. Topraktaki ve bitkideki fosfor miktarı azot ve potasyuma göre daha düşük düzeydedir. Ancak fosfor, azotun aksine topraktan yıkanıp kaybolmaz. Mısır bitkisinin fosfor bakımından en hassas dönemi mevsim başlangıcıdır. Bitki genç döneminde (60-65 cm boya ulaşıncaya kadar) normal büyüme sağlayabilmek için dokularında yüksek oranda fosfora ihtiyaç duymaktadır.

Bu döneminde bitkinin yeterince fosfor alabilmesi için gübre mibzerle sıranın yanına uygulanmalı, en az %50’si suda eriyen fosfor gübresi verilmeli ve bir kısım azot, 3-4 kısım p2O5 içeren gübreler seçilmelidir. Fosforla birlikte sıraya verilen azot fosforun alımını artırmaktadır.
Yapılan araştırmalar sıraya fosfor uygulamasının serpmeye göre daha ekonomik olduğunu göstermektedir.

domates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2007, 12:30   #30
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi domates Mesajı Göster
Mısır gelişim döneminde azottan sonra en önemli besin elementi fosfordur. Topraktaki ve bitkideki fosfor miktarı azot ve potasyuma göre daha düşük düzeydedir. Ancak fosfor, azotun aksine topraktan yıkanıp kaybolmaz. Mısır bitkisinin fosfor bakımından en hassas dönemi mevsim başlangıcıdır. Bitki genç döneminde (60-65 cm boya ulaşıncaya kadar) normal büyüme sağlayabilmek için dokularında yüksek oranda fosfora ihtiyaç duymaktadır.

Bu döneminde bitkinin yeterince fosfor alabilmesi için gübre mibzerle sıranın yanına uygulanmalı, en az %50’si suda eriyen fosfor gübresi verilmeli ve bir kısım azot, 3-4 kısım p2O5 içeren gübreler seçilmelidir. Fosforla birlikte sıraya verilen azot fosforun alımını artırmaktadır.
Yapılan araştırmalar sıraya fosfor uygulamasının serpmeye göre daha ekonomik olduğunu göstermektedir.
Tabi bütün bunları uygulamadan önce gerçekten sağlıklı bir toprak analizi yapılması gerekir ve mevcut bulunan fosforun yarayışlı olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir. Bir kaç sene üniversitede yaptığımız çalışmada bunu göz ardı etmiştik de bayağı bir sorun yaşamıştık

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024