agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2010, 22:44   #61
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
tabi şöyle de bir artısı var. biz aynı randıman için 10 kat fazla nakliye ücreti ödüyoruz. sadece nakliye bile bu durumu avantajlı hale getirmeye yeterli ıoluyor diye düşünüyorum..

aliosmankuresir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2012, 11:52   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2012
benim bir sorum olcak 1 yılda toplam bir arziden tek yıllık bitkilerden silaj bitkilerinden en fazla nasıl yararlanabilrim yane kaç ekim yapabilirim

rumelili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 10:39   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2011
Mısırlarım ( Darı; zea mays) iyi gelişiyorlar gibi geldi bana. İlk ektiklerimin boyları 60-80cm oldu. Bunlar dibten, anagövdeden 1 veya 2 tane yeni "sürgünler" verdi. Acaba bu sürgünleri yok edebilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim.

Hal edildi, kesiliyormuş.

Düzenleyen Toprakhasreti : 28-06-2012 saat 19:21
Toprakhasreti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 15:08   #64
Ağaçsever

beckham_711's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
.

Merhaba arkadaşlar,

4 dönüm kadar olan tarlama 2. ürün olarak silajlık mısır ekicem. Deneme amaçlı.
Dönüme bildiğim kadarı ile 4 kg. tohum atılmakta
Dönüme werimi ne kadar
ve güncel fiyat/kg hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

beckham_711 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 18:16   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
dekardan 10 ton sılajlık mısır alınabildiğinden bahsedilmiş.
bu gerçekden mümkünmüdür? ve senede tek bir sefer ekimlemi bu miktarda sılajlık mısır alınabiliyor?

damla sulama ile, sılajlık mısır ekmeye karar verdiğim, 30 dekar düz bir arazim var. bende dekardan en az 10 ton sılajlık mısır almak isterim.
ne gerekiyorsa yapmayada hazırım.

30 dekardan nasıl 300 ton ürün alınabilecek. herhalde bir senede iki sefer ekmek gerekir değilmi?

birde sılajlık mısır ekip, mısır sıra aralarına farklı bir baklagiller bitkisi eken varmı? bu şekilde bir kaç yazı gördüm. uygulanabilir birşeymidir?

arkadaşlar toprağı işlemek için gecikmek istemiyorum.
bir an önce çalışmaya başlıyayım istiyorum.

yorumlarınız nedir? alabilirmiyim.

bu konuda çalışma yapmış deneyimli arkadaşların değerli fikirlerini, görüşlerini bekliyorum.

mrduran beğendi.
Mehmet Tugcular Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 13:40   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2012
Merhabalar

yaklaşık 500 dönüm mısır sılajı ktığım tarlamın hasatının bı kısmı yapıldı, sonra 1 hafta kadar yağmurdan dolayı tarlaya gırılemedı bı kaç gunde çok ıslak dıye gırılmedı şimdi ise kupkuru olmuş sararmış denılıyor tarlam viranşehırde ben mersındeyım henuz kendım görmedım son durumu ama bırazdan yola çıkacam böyle bı durumda sılajımı en az zararla nasıl değerlendırebılırım bılgısı olan arkadaşlar yardımcı olabılırse çok sevınırım sılaj işine bu sene ılk defa gırdım normalde tarımla uğrasıyorum ama sılaj konusunda acemı sayılırım.
şimdiden teşekkurler.

mrduran beğendi.
ÖZÇAPA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 18:29   #67
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Daneye biçtirebilirsiniz. Bu saatten sonra acele etmenize gerek yok, mısırların koçanları olgunlaştıktan sonra ters döner ve içine yağmur girmez. Bu sebeple ilk bahara kadar ne zaman müsait olursanız biçerdöverle daneye biçebilirsiniz.

ÖZÇAPA beğendi.
ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2012, 23:32   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2012
Arkadaşlar iyi geceler,

Benim soracağım şey bir fantezi gibi gelebilir herkese farkındayım ama, malum toprak kıtlığı yaşanıyor. Tarımsal arazi bölgelerine kat çıkamayacağız anlaşılan imar olaylarından dolayı. Acaba çilek yetiştirmede olduğu gibi merdiven usulu ile mısır ve yonca ekilebilir mi? Üsttekilerin ya da alttakilerin ışık alması engellenir mi? 40*25 lik bir alan için düşünecek olursak bize kazandıracağı fazladan bir alan olur mu? Bunu hiç düşünmüş biri var mı?

Teşekkürler.

DeHLiZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 19:00   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Konyada silaj yapan bir yakınım dönümden (Konya dönümü 2500 m) 24-26 ton silaj yaptığını söylüyor. Ve bu son derece normal bir rakammış. Ben bilmem.
Ancak bu silaj için tek traktör yeterli mi? Onu merak ediyorum.Siz nasıl yapıyorsunuz silajı?

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 19:20   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
Konyada silaj yapan bir yakınım dönümden (Konya dönümü 2500 m) 24-26 ton silaj yaptığını söylüyor. Ve bu son derece normal bir rakammış. Ben bilmem.
Ancak bu silaj için tek traktör yeterli mi? Onu merak ediyorum.Siz nasıl yapıyorsunuz silajı?
Hasat zamanında tek traktör yetmez, bir traktörle silaj makinası marifetiyle mısırınızı silajlık hale getirip hasat edersiniz, ikinci traktör hasat edilen doğranmış mısırınızı silaj yapılacak alana taşır ,üçüncü bir traktör de silaj alanınıza gelen mısırınızı silaj yerinde gerektiği gibi serip sıkıştırma işlemi için çiğneme yapar.Daha sonra naylon örtüsünü serip topraklamayı tek traktörle de yapabilirsiniz, veya yardımlaşarak daha kısa zamanda da bitirebilirsiniz. Gerçi bazıları topraklama yerine üzerine pancar posası ve meyve suyu fabrikası artığı elma posasını kaplamayı da tercih ediyorlar..

tugrulbaba beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024