agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-02-2008, 19:12   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2007
herkese selam,
Ben kktc de proje üretiminde görevli olarak çalışıyorum.Bu yıl henüz daha yeşil ot üretimi için ülkemizde yeterli yağışlar yağmadı.Ülkemizde yaklaşık 55 bin büyükbaş hayvan ve 300 bin küçükbaş hayvan var.Yeşil yem gereksinmesi nisan ayı içerisinde arpa,fiğ,buğday ürünün biçilmesi güneşte kurutulması ve daha sonra presli olarak bağlanması ile giderilmeye çalışılıyor.Ancak bu yıl bu olayı kuraklıktan dolayı gerçekleştirmenin pek mümkün olamayacağı görülüyor.silaj yapma teknikleri de ülkemizde gelişmiş değil.Bu nedenle yeterli bilgimiz de yok.Bana yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa mutlu olurum.
Yukarıda verieln bilgileri dikkatlice okudum.Birkaç nokta bizde daha farklı.Öncelikle salma sulama yapacak kadar suyumuz yok.Damla sulama sisteminde sulma yapılacak olursa sulama aralıkları ve dekara verilecek su miktarı ne olamalı?Suyun kalitesi çok öemli mi,ec 3000 mmhos olurasa verim nasıl etkilenir? Ekim makinelerini nasıl temin edebiliriz.Damla sulama borularını da otomatik seren sistemler varmıdır?Hasat esnasında kullanılan makineleri nasıl temin edebiliriz?Bu işleri üreticilerimize öğretirken silaj çukuru yerine sosis sistem makineler bulabilirmiyiz? Kooperatifimizi destekleyerek bu üretim dalının ülkemizde yaygınlaşması için bir proje yapmaya çalışıyorum.Üreticinin hazırlayacağı tarlaya alınacak makine ile tohum atılsın,sulama boruları serilsin,üreticiler sulayıp gübrelesin,sonunda kooperatif yine makine ile hasat yapsın tartsın ,satın alsın,silaj yapıp hayvan üreticilerine pazarlasın.Böyle bir düzen düşünüyorum.Ne dersiniz?

Ahmet Polili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 18:40   #32
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Çinkoyu unutmayın arkadaşlar.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 19:20   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2008
üstadım, Türkiye için konuşuyorum,
bizdeki uygulama zaten buna çok yakın bir şekilde yapılıyor.
sen projenle devlete gidiyorsun ki devletten kastım ziraat odaları, onlar projeni inceliyorlar, eğer uygulanabilir ise sana yardım ediyorlar.ziraat bankası aracılığı ile kredi yardımı, makina, tohum vs. yardımı yapılıyor.ziraat odaları ve ziraat bankası ile bir konuşmanızı tavsiye ederim.
umarım yardımcı olmuşumdur.

yolgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2008, 03:57   #34
The gochman

Amatör İstanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmet Polili Mesajı Göster
herkese selam,
Ben kktc de proje üretiminde görevli olarak çalışıyorum.Bu yıl henüz daha yeşil ot üretimi için ülkemizde yeterli yağışlar yağmadı.Ülkemizde yaklaşık 55 bin büyükbaş hayvan ve 300 bin küçükbaş hayvan var.Yeşil yem gereksinmesi nisan ayı içerisinde arpa,fiğ,buğday ürünün biçilmesi güneşte kurutulması ve daha sonra presli olarak bağlanması ile giderilmeye çalışılıyor.Ancak bu yıl bu olayı kuraklıktan dolayı gerçekleştirmenin pek mümkün olamayacağı görülüyor.silaj yapma teknikleri de ülkemizde gelişmiş değil.Bu nedenle yeterli bilgimiz de yok.Bana yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa mutlu olurum.
Yukarıda verieln bilgileri dikkatlice okudum.Birkaç nokta bizde daha farklı.Öncelikle salma sulama yapacak kadar suyumuz yok.Damla sulama sisteminde sulma yapılacak olursa sulama aralıkları ve dekara verilecek su miktarı ne olamalı?Suyun kalitesi çok öemli mi,ec 3000 mmhos olurasa verim nasıl etkilenir? Ekim makinelerini nasıl temin edebiliriz.Damla sulama borularını da otomatik seren sistemler varmıdır?Hasat esnasında kullanılan makineleri nasıl temin edebiliriz?Bu işleri üreticilerimize öğretirken silaj çukuru yerine sosis sistem makineler bulabilirmiyiz? Kooperatifimizi destekleyerek bu üretim dalının ülkemizde yaygınlaşması için bir proje yapmaya çalışıyorum.Üreticinin hazırlayacağı tarlaya alınacak makine ile tohum atılsın,sulama boruları serilsin,üreticiler sulayıp gübrelesin,sonunda kooperatif yine makine ile hasat yapsın tartsın ,satın alsın,silaj yapıp hayvan üreticilerine pazarlasın.Böyle bir düzen düşünüyorum.Ne dersiniz?
Sn Ahmet Polili aşağıdaki linkte bunlar var. Umarım işinizi görür.
http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/silajlik_misir.html

SİLAJLIK MISIR TARIMI
Diğer tarla bitkilerinde olduğu gibi silajlık mısır tarımında da yüksek verim almanın en önemli yolu, doğru yetiştirme tekniklerini uygulamaktır. Örneğin çeşit seçiminde yapılan bir hata, diğer yetiştirme teknikleri ile giderilemez. Bu nedenle çeşit seçiminden hasada kadar tüm yetiştirme tekniklerinin eksiksiz olarak bilinmesi ve uygulanması şarttır.
Çeşit Seçimi, Toprak Hazırlığı ve Ekim: Silaj mısırda birincil hedef bol yeşil aksam elde etmek olduğu için, tüm yetiştirme tekniklerinde bu amaç göz önünde tutulmalıdır. Bol yeşil aksam elde etmenin ilk yolu doğru çeşit seçimidir. Çeşit seçiminde özellikle tek melez (A+B) çeşitlere öncelik verilmeli, bunu sırası ile üçlü melez ve çift melez çeşitler izlemelidir. Tek melezlerin hem tane hem de yeşil ot verimleri üçlü melez ((A+B)* C) ve çift melezlere ((A+B)*(C+D) göre daha yüksektir. Ancak çeşit seçiminde tek kriter melez özelliği değildir Aynı zamanda çeşitli bitkisel özellikler de dikkate alınmalıdır. Bitki boyu yüksek, kalın saplı ve dik yapraklı bitkiler tercih edilebilir. Ülkemizde bir çok silajlık ticari mısır çeşidi bulunmaktadır. Kesinlikle kompozit ve sentetik çeşitler veya F2 tohumlukları kullanılmamalıdır. Bu tohumlardan elde edilen bitkiler zaman zaman çok kısa boylu kalmakta ve verimi düşürmektedir. Çeşit seçiminden sonra en önemli aşama toprak hazırlığı ve ekimdir. Eğer I. Ürün ekim planlanıyorsa, toprak sonbaharda derin sürülür, ilkbaharda yüzlek sürüm ve tapan yapılır sonra ekim gerçekleştirilir. Eğer ikinci ürün ekim yapılacaksa, öncü bitki anızının mümkünse az bırakılması toprak hazırlığını kolaylaştırabilir. En çok uygulanan toprak hazırlığı sistemi yüzlek sürüm, tapan, ekim ve sulamadır. Bu şekilde bir ekim ile çıkışlar erken sağlanmış olur. Diğer bir metod ise önce toprağı sulayıp, toprak tava gelince yüzlek sürüm, tapan ve ekim yapmaktır. Bu sistemde çıkış daha güvenli olabilir. Ancak bu uygulamada, sulamadan sonra toprağın tava gelmesine kadar bir süre beklemek gerekebilir. Zamanın kısıtlı olduğu durumlarda veya vejetasyon süresinin kısa olduğu yerlerde önce ekim yapmak ve sonra sulamak bir avantaj sağlayabilir.
Ekim pamuk mibzeri ile yapılabildiği gibi, son yıllarda yaygın şekilde kullanılan pneomatik (Havalı) mibzerle de yapılabilir. Havalı mibzerlerin en büyük avantajı, dekara atılacak tohumluk miktarının hassas şekilde ayarlanmasına olanak sağlamasıdır. Tohum iriliğine bağlı olarak dekara 2 - 2.5 kg tohumluk kullanılmalıdır. Tane mısır üretiminde dekarda 8 - 9 bin adet bitki olacak şekilde ekim yapılırken, silajlık mısır üretiminde bu rakam 12 - 14 bin bitki/da olacak şekilde arttırılmalıdır. Bazı yazarların söylediği gibi 16- 18 bin bitki /da çok yüksek bir rakamdır ve koçan bağlamayı azalttığı için bir verim kaybı ortaya çıkabilir. Ayrıca aşırı bitki sıklığında bitkilerin olgunlaşması gecikir ve tane tutma azaldığı için silajın tane içeriği de azalmış olur. Ekimde sıra arası mesafenin 70 cm, sıra üzeri mesafenin ise 10 - 12 cm olması yeterlidir. Bu durumda dekardaki bitki sayısı yaklaşık 14.300-11.900 adet/da arasında değişecektir. Ekim sırasında, silajın besin değerini artırmak için soya gibi bir baklagil ile karışık olarak ekilmesi de mümkündür. Silajlık mısırda en uygun ekim derinliği küçük tohumluklarda 3 cm, iri tohumluklarda ise 5 cm civarındadır.
Sulama:Yağışların yetersiz olduğu durumlarda sulama şarttır. Mısırda çıkış için gerekli nem sağlandıktan sonra, yaprak sayısı ve bitki boyu arttıkça bitkinin su tüketimi de artar. Çıkış sağlandıktan sonra, iklim, toprak ve bitki faktörlerine bağlı olarak her 10-15 günde bir sulamak gerekir. Mısır aslında suyu ekonomik olarak kullanan bir bitki olmasına karşın, yüksek kuru madde üretiminden dolayı fazla miktarda su tüketir. Bitki oluşturabileceği en yüksek yaprak alanını oluşturduğu tarih ile bunun 3-4 hafta sonrası arasındaki dönem, suya ihtiyacın en yüksek olduğu dönemdir. Diğer bir ifade ile tepe püskülü çıkışından 7-10 gün öncesi ile 15-20 gün sonrası arasındaki dönem suya en hassas olduğu dönemdir. Silajlık mısır üretiminde koçan oranı ve koçanda tane oranı büyük bir öneme sahip olduğundan, tepe püskülü öncesinde yapılacak bir sulamanın verime önemli katkıları bulunabilir. Silajlık mısır yetiştiriciliğinde yeşil aksamın miktarı önemlidir. Ama hiçbir zaman tane oluşumu da göz ardı edilemez. Çünkü tane olmaksızın kaliteli bir silaj yapılamaz ve silajın hazmolunabilir karbonhidrat oranı azalır.
Gübreleme:Mısır bitkisi, ürettiği toplam kuru maddenin yüksek olması nedeniyle fazla miktarlarda besin maddesi tüketir.Diğer bir çok tarla bitkisinde olduğu gibi en çok Azot (N), fosfor (P) ve Potasyuma (K) ihtiyaç duyar. Ancak ihtiyaç duyulan miktarları, toprak yapısına da bağlı olarak farklılık gösterebilir. Uygulanacak gübre miktarı, üreticilerimiz tarafından da sıkça sorulan bir sorudur. Ancak hiçbir zaman kesin bir rakam verilemez. Buna rağmen uygulanacak gübrenin yaklaşık miktarını saptamak için, bir toprak analizi yaptırmak şarttır. Bitkinin tüketeceği besin maddesi miktarından toprakta bulunana miktar çıkarılarak, gerekli olan besin maddesi miktarı hesaplanabilir. Yapılan araştırmalar 5 ton yeşil ot verimi için mısırın topraktan yaklaşık 23 kg N, 9,5 kg P ve 20 kg K kaldırdığını ortaya koymuştur.
Hasat ve silolama:Silajlık bitkilerde hasat zamanı son derece önemlidir. Hasat zamanı ile bitkilerin nem içerikleri, protein ve karbonhidrat oranları arasında sıkı bir ilişki mevcuttur. Kaliteli bir silaj elde etmenin ilk aşaması, %65-70'lik bir nem içeriğine sahip, yeşil bitki elde etmektir. Diğer bir ifade ile, kuru madde oranı %27-32 arasında iken en uygun hasat zamanıdır. Tüm bunların sağlanabilmesi için, bitkilerin uygun bir dönemde hasadı şarttır. Pratik bir uygulama olarak, silajlık mısır için hasat zamanı hamur olum veya sert hamur olum dönemidir. Yani koçandaki tanelerin üst kısımlarının içe doğru çökmeye başladığı dönemde bitkinin kuru madde içeriği yaklaşık %30 civarındadır. Bu dönemlerden erken yapılan hasatta nem içeriği yüksek ve karbonhidrat seviyesi düşük bir materyal elde edilir ve silo içerisindeki olgunlaşma gecikir. Eğer hasat çok geciktirilirse, silo içerisinde yeterli sıkışma olmayacağı için hava kalır ve silaj bozulur. Bu nedenlerle silajlık materyalin zamanında hasadı son derece önemlidir.
Hasat, tek sıra veya iki sıra işleyebilen silaj makinası (silage track) ile yapılır ve yeşil materyal 2.5-5 cm uzunluğunda parçalar halinde kıyılır. Kıyılan materyal römorka yüklenerek, siloya taşınır. Kıyılan materyal en kısa zamanda siloya doldurulur ve mümkün olduğu kadar sıkıştırılır. Eğer hasattan sonra fazla zaman kaybedilirse, materyal nem kaybetmeye ve bozulmaya başlar. Bu durumda silajlık materyal bozulabilir. Hızlı bir şekilde siloya doldurulan materyalin bir an önce üzeri plastik malzeme ile kapatılmalı ve hava veya su girişi engellenmelidir. Plastik materyalin üzerine çok ince bir samanlı toprak atılabilir veya eski araba lastikleri atılarak bir miktar ağırlık yapılabilir. Böylece fermantasyon başlatılmış olur. Ortamda havanın bitmesiyle birlikte başlayan sürece, Fermentasyon adı verilir. Normal şartlar altında iyi hazırlanmış bir silo, 30-45 gün içerisinde olgunlaşır ve kullanıma hazır hale gelir. İyi yapılmış bir silajda pH 4.0 civarına düşer..
Bazı durumlarda silaj içerisindeki mikroorganizma faaliyetlerini artırmak ve uygun bir pH değerini yakalamak için silo içerisine katkı maddeleri de ilave edilebilmektedir. Özellikle karbonhidrat oranı düşük olan baklagil silajlarında buğday veya arpa kırması, melas ilavesi yapılabilmektedir. Mısır silajında dışarıdan herhangi bir katkı kullanmaya gerek kalmaz.
Silajın Kullanılması:Açılan bir silaj dışarıdan hava almaya başlar ve bu da hava ile temas eden yüzeyin bozulmasına neden olur. Bu nedenle olgunlaşan materyalin üzeri açıldıktan sonra günlük 15-20 cm lik tabakalar halinde alınmalıdır. Ayrıca açılan silodan her gün materyal alınarak hayvanlara yedirilmelidir. Bu şekilde bozulma engellenmiş olur. Açılan bir silodan, günlük besleme kadar silaj alındıktan sonra her defasında silonun ağzı yeniden kapatılmalıdır. Silodan alınan materyal en geç 48 saat içinde tüketilmelidir. Aksi halde materyal bozulur
Normal şartlar altında, açılmamış olan bir siloda bozulma meydan gelmez. Hiç açılmamış ve tam havasızlığın sağlandığı bir silo, 2-3 yıl hiç bozulmadan kalabilir. Ancak açılmış olan silolar o sezonda tamamen tüketilmelidir. Bu nedenle toplam ihtiyaç kadar bir silo yapmak yerine, 2 veya 3 silo yapmak daha akılcı olabilir.
Deniyor.
Başarılar dilerim.
İyi günler.

mrduran beğendi.
Amatör İstanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 00:03   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2007
teşekkür ederim.yararlı oldu.

Ahmet Polili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2008, 14:42   #36
Lidya

imperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Ben de geçen yaz kendi bahçemde mısır yetiştirmeyi denedim. Baharda ektim tohumları. Hepsi birden fışkırdı topraktan çok hızlı büyüdü. Fakat çok büyük bir hata yapmışım. Mısırları birbirine çok yakın ektiğimden (ki mesafe bir karış bile değildi) hem fazla meyve alamadım hem de meyveleri çok küçük kaldı. Büyümediler. Ama taneleri iriydi kocamandı fakat koçanları minicik kaldı. Topladığım koçanların bir kısmını kuruttum tohumluk ayırdım bu yıl yine aynı küçük kalan mısırların tohumlarını ekmeyi düşünüyorum. Sizce meyveleri yine minik mi olur ? Yeni tohum alsam daha mı sağlıklı olur?

Düzenleyen imperfect : 03-03-2008 saat 14:43
imperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 21:20   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2008
eğer bir önceki sene ektiğiniz mısır tohumları sertifikalı ise bu mısırlardan alınan tohumluklar ikinci ekime iyi ürün vermiyor.
ama yerli mısır tohumu kullandıysanız -ki halk arasında cin mısırı olarak bilinir- koçanları küçük olup taneleri iri olur. anladığım kadarı ile sizin bu mısırlar cin mısırı diye tabir edilen mısır çeşidi ve bu mısırlardan alacağınız tanelerden kendinize her sene için yeni mahsulden almak kaydıyla çok rahat tohumluk yapabilirsiniz.
umarım yardımcı olmuşumdur.
teşekkürler...

yolgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 09:49   #38
Lidya

imperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Sevgili yolgezer verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ama tohumların sertifikalı olduğunu sanmıyorum. Bir baharatçıdan almıştım. Şeker mısır dedikleri bir cins. Gerçekten de farklı bir cinsti. Şekerliydi tadı. Ben cin mısırın sadece patlamış mısır yapımında kullanılan bir cins olduğunu biliyordum.

imperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 10:45   #39
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imperfect Mesajı Göster
Ben de geçen yaz kendi bahçemde mısır yetiştirmeyi denedim. Baharda ektim tohumları. Hepsi birden fışkırdı topraktan çok hızlı büyüdü. Fakat çok büyük bir hata yapmışım. Mısırları birbirine çok yakın ektiğimden (ki mesafe bir karış bile değildi) hem fazla meyve alamadım hem de meyveleri çok küçük kaldı. Büyümediler. Ama taneleri iriydi kocamandı fakat koçanları minicik kaldı. Topladığım koçanların bir kısmını kuruttum tohumluk ayırdım bu yıl yine aynı küçük kalan mısırların tohumlarını ekmeyi düşünüyorum. Sizce meyveleri yine minik mi olur ? Yeni tohum alsam daha mı sağlıklı olur?
silajlık mısırın arası 16-18cm,dane mısırın arası 18-22 cm olası ideal bence.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 17:14   #40
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Todor
Her halde geçen seneki Slaj Mısır yasışmalarından sonra bayağı tecrübe sahibi olmuşsundur. Bilemiyorum. Slaj yaptınmı? Hayvanları büyükbaş mı? Küçük baş mı?
Gerçi slaj yaptıktan sonra çevrendekinlerden öğrenmişsindir. Birdenbire yüklenme.
500 Kg.canlı ağırlığındaki bir sığıra 20-30 kg arasında silaj verebilirsin.
****** canlının o andaki durumunu göz önüne alman gerekir. Hamilemi. Sağılıyormu?
Yavrusu varsa emdiriyormusun yoksa sütünü kovadan mı veriyorsun.
Yazarsan sevinirim.

mrduran beğendi.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 26-08-2008 saat 18:25
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 13:04   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
Merhaba ben geçen seneden yetiştiremediğim mısırların tohumlaştırdım. deneme amaçlı ektiğim tohumlar çimlenmiş. normal bir mısır yetiştirmek istiyorum ist çatalcada toprağım killi ne yapmamı öneririsiniz. mısırı fide olarak ekim yapabilirmiyiz?

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 07:36   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-04-2008
mısaırın fidesi ile yetiştireni hiç duymadım

muammer74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 08:07   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Cumhur Bey sorunuzu görmemişim.
Silajı küçük baş ve büyük başta kullandım. Yıl boyunca düzenli veriyordum.Koyunlar için, ilk kez dışarıdan silaj aldığımda, 30 kg'lık naylon torbalara doldurmuştum. Her zaman önlerinde olacak, fakat ertesi güne artmayacak kadar veriyordum. Ve silajı vermeden, kepek ve kuzu büyütme yemi ile karıştırıyordum. Çobana çıktığım gün çok nadirdir. Ağırlıklı olarak kendi bahçemde beslerdim. Bu yüzden silaj ve fiğ benim için tüm sene ihtiyacım olan ürünlerdi.

Daha sonra büyük baş beslemeye başlayınca da silaj vermeye devam ettim. Silajı ilk hazırlarken ton başına 2,5 kg tuz ekliyordum. Hayvanın durumuna göre silaja süt yemi, buzak büyütme ve/veya pancar posası katıyordum. Tüm yıl silaj yedikleri için, herhangi bir yem değişikliğinden kaynaklanan sorun yaşamadım. Tüm gün önlerinde, kuru ot, silaj, yalama taşı ve taze su bulunuyordu. Önlerinde devamlı yiyecek bulunması yağlanmaya sebep olabilir gibi görünsede, kuru madde oranı iyi ayarlandığı zaman böyle bir sorun yaşanmıyor.

Şimdi ne koyun ya da sığır beslemiyorum. Fakat 3-4 tane koyun veya saanen keçisi almak istiyorum. Sütümü kendim üretince, köpeklerin bakımı çok ucuza geliyor.

mrduran beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 08:41   #44
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Sayın Todor,
Koyun ve büyükbaş çiftlik içinde yetiştirmeye uygu olsa da keçi ne yazık ki ve illa ki çıkıp turlamak ister hatta öyle düz yerde istemez azıcık ağaca çıkmak kayaya tırmanmak ister

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 10:24   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Saanen keçisi için, küçük sürüler halinde beslemeye uygundur, genelde ot yer, çalıyla fidanla işi olmaz diyorlar. Daha önce maltız beslemiştim ve çok pişman olmuştum.Ama saanenlerin günde 7 kilo süt verdiklerini öğrendiğimden beri epey bir hevesim var.

mrduran beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 10:30   #46
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Günde 7 litre pik döneminde verdiği süttür. Ayrıca beslenmek bir kenara keçi illa hoplayıp zıplamak ister. Saanen keçilerinin özelliği memelerinin sarkık olmayışı.Bu nedenle dağa taşa ağaca çıkarken memelerini sürtüp yara bere ya da mikrop yapmazlar Ot ve süt yemi dışında beslenmezler ancak gezdirirken dikkatli olun ne kadar meyve gözü varsa hepsini uçururlar.

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 01:43   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2009
arkadaşlar mayıs aynda haşlamak için mısır bulabilir miyim..? bana bilgisi olanlar cevap yazabilir mi?

bahçevan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 15:04   #48
Ağaç Dostu

İstanbulda Haşlanmış mısır satanları görmeye başladım. Bu mevsimde haşlayıp satabildiklerine göre mısır var. Saygılar...

Eski 23-04-2009, 06:18   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayax Mesajı Göster
İstanbulda Haşlanmış mısır satanları görmeye başladım. Bu mevsimde haşlayıp satabildiklerine göre mısır var. Saygılar...
dostum cevabın için çok teşekkür ederim..şu anda satılan mısır çok pahalı galiba ben mayıs ayında halde ucuza bulabilir miyim peki..

bahçevan01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 08:33   #50
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Saanen keçisi için, küçük sürüler halinde beslemeye uygundur, genelde ot yer, çalıyla fidanla işi olmaz diyorlar. Daha önce maltız beslemiştim ve çok pişman olmuştum.Ama saanenlerin günde 7 kilo süt verdiklerini öğrendiğimden beri epey bir hevesim var.
Sevgili Todor. Saanen keçisini diyebilirimki İsveç'ten Türkiye'ye deneme amaçlı olarak Van ilinde çalışırken ilk olarak biz getirdik. Bir vakıf kanalı ile. Onlar zaten bağda bahçede beslenecek keçiler. Türkiye'deki hastalıklara karşı biraz hassas. Laktasyondaki süt verimi 700-800 kğ.ı bulabiliyor. Yerli ineklerimiz kadar. İstersen bu konuda daha uzun yazışırız.
Sevgilerimle.

mrduran beğendi.
Eski 25-04-2009, 12:26   #51
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahçevan01 Mesajı Göster
dostum cevabın için çok teşekkür ederim..şu anda satılan mısır çok pahalı galiba ben mayıs ayında halde ucuza bulabilir miyim peki..
muhtemelen mayıs sonu gibi çoğalacaktır bulabilirsin. tabi bu konuda bilgim yok sadece tahminen yorum yapıyorum.

Eski 15-04-2010, 23:11   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2010
arkadaşlar merhaba

konu başlığı mısır silajı olmasına karşı soruma en iyi burada cevap bulabileceğimi düşünüyorum.

ben özel bir okulda çalışıyorum.yaklaşık 1200 dönüm bir arazi üzerine kurulmuş ve takribi 80-100 dönümlük bir bölümü çimlendirilmiş.eski çim.sürekli sulanıp biçiliyor.bazen günde 6-7 römork atılıyor.acaba diyorum içinde çokça yonca bitkiside gördüğüm bu çimlerin hayvan yemi olarak değerlendirilebilme şansı olabilirmi?besin degeri ilgilenmeye değermi?eger ekonomik bir değeri var ise silaj olarak değerlendirilebilirmi ?

saygılar

mucit75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 05:31   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sn mucit75

Ben yaklaşık 2 yıldır sizin bahsettiğiniz sekilde çim ve yonca karışımını biçildikten hemen sonra yeşil olarak ya da kurutup koyunlara veriyorum ve de buyuük bir keyif le yiyorlar. 80 -100 dönümlük bir yerden çıkacak 5 ya da 6 römork ( ki tepeleme değildir )malzeme ile silaj yapmak bana çok uygun gibi gelmiyor.

Biz her 10 günde yaklaşıö 1500-2000 kg yaş biçimi ilk gün taxe takip eden günlerde gölgeye kurumaya serdiğimiz ve devamlı havalandırdığımız yerden alıp koyunlara veriyoruz
zatende 4 **** 5 inci gün bitiyor

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 22:44   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mucit75 Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba

konu başlığı mısır silajı olmasına karşı soruma en iyi burada cevap bulabileceğimi düşünüyorum.

ben özel bir okulda çalışıyorum.yaklaşık 1200 dönüm bir arazi üzerine kurulmuş ve takribi 80-100 dönümlük bir bölümü çimlendirilmiş.eski çim.sürekli sulanıp biçiliyor.bazen günde 6-7 römork atılıyor.acaba diyorum içinde çokça yonca bitkiside gördüğüm bu çimlerin hayvan yemi olarak değerlendirilebilme şansı olabilirmi?besin degeri ilgilenmeye değermi?eger ekonomik bir değeri var ise silaj olarak değerlendirilebilirmi ?

saygılar
Silaj olarak değerlendirilmesi sayın ensar'ın da belirttiği gibi pek ekonomik olmaz,fakat çöp olmaktansa yeşil ot olarak hayvanlara yedirilip değerlendirilmesi mümkün olabilir.Her biçim sonrası verilebilecek bir hayvancılik işletmesi bulabilirseniz değerlendirebilirsiniz..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 08:42   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2010
cevaplarınız için teşekkür ederim.

peki bu zehirli ot durumu nedir.büyükbaş hayvanları olumsuz etkiliyecek bir durum sözkonusu olabilirmi ?

birde günlük 5-6 romork çıkıyor

kolaygelsin

mucit75 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 18:54   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muammer74 Mesajı Göster
mısaırın fidesi ile yetiştireni hiç duymadım
Ben bizim 20 metrekarelik bahçemizde bu şekilde yapıyorum.Özellikle kumrular topraüı eşeleyip mısırı çıkarıp yediklerini görünce böyle yapmak zorunda kaldım.İki tane 45'lik viyol aldım,humuslu çiçek toprağını viyollere koydum,tohumu tam ortasında olacak şekilde yerleştirdim,1,5-2 hafta içerisinde 10 cm. boyuna geldiler.Bu şekilde dikim yapıyorum ne yapayım =) kumrular bu şekilde dokunmuyorlar.

Küçükken aynı bahçeye rahmetli babaannemle beraber dikerdik,kumru,kuş dadanmazdı ama artık rahat bırakmıyorlar.Kendimce sebebim ise,evimizin bulunduğu muhit geçmişte bağ,bahçe,tarlayken şimdi tam bir yerleşim yerine dönmüş olması,canlıların yaşam alanlarını kısıtlayınca,yiyeceklerine de mani olduk,haliyle onlar da bizimkine dadanıyor.

Küçük çaplı bahçeler için viyollü mısır uygulaması olabilir kısaca,şimdi 20 cm.'i geçtiler bakalım umarım güzel ürün alabilirim.

etxeberria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 22:52   #57
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
sevgili arkadaşlar hangi çeşit hayvancılık yaparsanız yapın mısır slajınız olmadan asla gelir eldeniz olamaz sebze fabrikalarına yakın olanlar dışında. slaj olmadığı zaman hem saman girdiniz stopaj nakliye hemde kesif yemlemde artış yapmak zorunda kalırsınız bu da maliyetlerinizi uçurur. son dönemde mısır slajından daha ekonomik hatta 5 te 1 maliyetle olan bir yem var o da kırılmış mısır tanesi slajı. yapımı bilgi isteyen fakat yapıldığında çok yararlı bir içeriği oluyor. ben 8 yıldır slajlık mısır üretiyorum her konuda merağı olanlara yardımcı olmak isterim.

aliosmankuresir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 00:44   #58
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Mümkünse kırılmış mısır danesi silajı hakkında biraz açıklama yapabilir misiniz? Çok merak ettim. Hem de 5 te 1 i oranında maliyetle.
Şimdiden teşekkür ediyorum.

Eski 24-04-2010, 00:49   #59
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın etxeberria
''evimizin bulunduğu muhit geçmişte bağ,bahçe,tarlayken şimdi tam bir yerleşim yerine dönmüş olması,canlıların yaşam alanlarını kısıtlayınca,yiyeceklerine de mani olduk,haliyle onlar da bizimkine dadanıyor'' açıklamanızla aslında çok haklı bir konuya parmak basmışsınız. Hayvanların yaşam alanlarını git gide daraltıyoruz. Viyolde çimlendirip ekmeniz cidden pratik bir yol. Uygulanması küçük bahçeler için tohum ekimi kadar kolay.
Kolay gelsin diyorum.

Eski 29-04-2010, 22:43   #60
Ağaç Dostu

aliosmankuresir's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Sayın tonba ben oranı yanlış vermişim afedersiniz biraz da karışık olmuş.
ben şu an bir ineğe 25 kg mısır slajı veriyorum. maliyeti 2.5 lira eder son piyasaya göre. bir arkadaşım kırık mısır tane slajı yaptı benim verdiğimi karşılamak için sadece 2.5 kg veriyor yani 10 katı fazla oluyor benim verdiğim. yalnız mısır slajı 10krş iken tane mısır kgını arkadaşım 30 krş aldı. yani ben 2.5 lira slaj masrafı ederken arkadasım 60 krs masraf ediyor diğer verdiklerimiz aynı her hayvan için. slaj olması için normal slajdan farkı yok tek ekleme rutubetle ilgili yüzde 36 rutubetli olarak silo edilmesi gerekiyor. mısır fiyatlarını arkadaşımın aldığı geçtiğimiz sezona ait

aliosmankuresir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024