agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni245Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2015, 09:15   #31
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın Akçabardak;

Burası arkadaşın bahçesi. Çilekler arasında çıkanlar. İleride yol kenarında bir tane bunlardan biraz daha büyük çıkmış var. Pazartesi günü yağan dolu nedeni ile hemen hemen her şey parçalanmış durumdalar. Bunlar benim daha önce çekmiş olduğum fotoğraflar. Bu yıl dolu ve yağmur nedeni ile fidelerde çok büyük sıkıntı var.

Benim komşudan fide halinde alıp diktiğim üç tanenin fotoğrafları. Nedense delik deşik olmuş durumdalar.

Name:  DSCF0300.jpg
Views: 1540
Size:  72.5 KB

Name:  DSCF0301.jpg
Views: 1157
Size:  66.9 KB

Name:  DSCF0302.jpg
Views: 1158
Size:  70.7 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2015, 11:59   #32
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sayın Muda, o yaprakları sanki bir şeyler yemiş, salyangozlar çok sever bir de yeşil renkte kurtçuklar var onlar çok sever, bazen bendekilerde de oluyor bu delikler.

uyap beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 16:25   #33
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

İstanbul ıspanağı (Golden Silk Orach Mountain Spinach)
Kayganası

Sıcaklar arttıkça iyice kartlayıp tohuma durmadan dibinden kesildi
daha önce iri yaprakları toplanıp sarması yapılmıştı,
geriye kalan ufak yaprakları ile kayganası yapılmak üzere toplanıp
hazırlıklara başladık.

Name:  DSCF7281.jpg
Views: 1061
Size:  54.4 KB

Malzemeler:
Yapraklar temizlenip iyice yıkandıktan sonra doğranıp derin bir cam kabın
içine alındı.

3 yumurta,
10 tepeleme ç. kaçığı un,
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı pul biber (isteğe göre)
yarım çay kaşığı kara biber
1 kahve fincanı sıvı yağı (z.yağı da olabilir)
1 çay bardağı süt (fotoğrafta sütü unutmuşum sonradan ilave ettim)
yarım paket hamur kabartma tozu
1 adet iri kuru soğan ince ince doğranmış ve tuzla iyice ovuşturuldu.

Name:  DSCF7283.jpg
Views: 1083
Size:  54.6 KB

Yukarıdaki bütün malzemeleri doğradığımız yaprakların üzerine ilave
ettikten sonra hepsini iyice kaşıkla karıştırıldı,
Name:  DSCF7285.jpg
Views: 1123
Size:  47.5 KB

Isıtılmış kapaklı teflon tavaya 1 kaşık sıvı yağı koyuldu ve elde ettiğimiz
karışımı tavaya hepsini aktardık ve üzerini düzleyip kapağı kapalı
kısık ateşte altı kızarana kadar pişirdik, sonra alt üst edildi ve
kapağı kapandı kısık ateşte kızarıncaya kadar pişti.
Name:  DSCF7286.jpg
Views: 1080
Size:  52.0 KB

Buyurun hep beraber 5 çayına yetişti
hemen tadına bakıldı, pek lezzetli olmuş, umarım beğenirsiniz.
Name:  DSCF7288.jpg
Views: 1047
Size:  43.7 KB

Eski 16-06-2015, 19:37   #34
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Kayganası

Sıcaklar arttıkça iyice kartlayıp tohuma durmadan dibinden kesildi
daha önce iri yaprakları toplanıp sarması yapılmıştı,
geriye kalan ufak yaprakları ile kayganası yapılmak üzere toplanıp
hazırlıklara başladık.

Eklenti 559641

Malzemeler:
Yapraklar temizlenip iyice yıkandıktan sonra doğranıp derin bir cam kabın
içine alındı.

3 yumurta,
10 tepeleme ç. kaçığı un,
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı pul biber (isteğe göre)
yarım çay kaşığı kara biber
1 kahve fincanı sıvı yağı (z.yağı da olabilir)
1 çay bardağı süt (fotoğrafta sütü unutmuşum sonradan ilave ettim)
yarım paket hamur kabartma tozu
1 adet iri kuru soğan ince ince doğranmış ve tuzla iyice ovuşturuldu.

Eklenti 559642

Yukarıdaki bütün malzemeleri doğradığımız yaprakların üzerine ilave
ettikten sonra hepsini iyice kaşıkla karıştırıldı,
Eklenti 559643

Isıtılmış kapaklı teflon tavaya 1 kaşık sıvı yağı koyuldu ve elde ettiğimiz
karışımı tavaya hepsini aktardık ve üzerini düzleyip kapağı kapalı
kısık ateşte altı kızarana kadar pişirdik, sonra alt üst edildi ve
kapağı kapandı kısık ateşte kızarıncaya kadar pişti.
Eklenti 559644

Buyurun hep beraber 5 çayına yetişti
hemen tadına bakıldı, pek lezzetli olmuş, umarım beğenirsiniz.
Eklenti 559645
Çok güzel bir tarif. Ben de ekeceğim ve çıktığında sizin bu tarifinizi yapacağım. Bu başlığı bulamazsam acaba yemek bölümünde tarifi var mı?

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 20:00   #35
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Çok güzel bir tarif. Ben de ekeceğim ve çıktığında sizin bu tarifinizi yapacağım. Bu başlığı bulamazsam acaba yemek bölümünde tarifi var mı?
Sayın Milla, Yemek bölümünde tarifi yok, tohum takasta paylaştığım bu bitki ile ilgili olduğu için burada paylaşmayı tercih ettim.
Tarifi bulmak için de çok kolay, kullanıcı adımın üzerine tıkladığınızda profilimden bulabilirsiniz, ya da Arama'dan İstanbul ıspanağı olarak bile arasanız yine çıkar.

Eski 16-06-2015, 20:39   #36
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Alıntı:
Sayın Milla, Yemek bölümünde tarifi yok, tohum takasta paylaştığım bu bitki ile ilgili olduğu için burada paylaşmayı tercih ettim.
Tarifi bulmak için de çok kolay, kullanıcı adımın üzerine tıkladığınızda profilimden bulabilirsiniz, ya da Arama'dan İstanbul ıspanağı olarak bile arasanız yine çıkar.
Tamam teşekkürler, mutlaka bu tarifi yapacağım, çok lezzetli görünüyor. Gerçi bu aralar evde pişmiş hiç bir şeye hayır demem Tabi önce ekip büyümelerini bekleyeceğim
Elinize sağlık, afiyet olsun.

uyap ve Yerel bahçem beğendi.
Eski 16-06-2015, 22:24   #37
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Tamam teşekkürler, mutlaka bu tarifi yapacağım, çok lezzetli görünüyor. Gerçi bu aralar evde pişmiş hiç bir şeye hayır demem Tabi önce ekip büyümelerini bekleyeceğim
Elinize sağlık, afiyet olsun.

Teşekkür ederim, umarım beğenirsiniz, bu aralar çok yoğunsunuz sanırım, sıcaklar da artmaya başlayınca daha da yorucu oluyor size şimdiden kolay gelsin.

Eski 17-06-2015, 08:42   #38
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim, umarım beğenirsiniz, bu aralar çok yoğunsunuz sanırım, sıcaklar da artmaya başlayınca daha da yorucu oluyor size şimdiden kolay gelsin.
Beyeneceğimden eminim, nefis gözüküyor. Aşırı yoğunum, şu yerleşme bir bitse üç ay tatil yapacağım

münevver48 ve uyap beğendi.
Eski 18-06-2015, 07:54   #39
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili alçabardak, ben hiç görmedim ilk kez istanbul ıspanağını duyuyorum.görüntüsü hoş tadı da güzeldir. bu tarifi normal ıspanakla denesek nasıl olur acaba? veya başka bir sebze yeşil yapraklı sebze, pazı ısırgan gibi önerinize göre bende denemek istiyorum. çok pratik

uyap beğendi.
münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2015, 10:42   #40
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
sevgili alçabardak, ben hiç görmedim ilk kez istanbul ıspanağını duyuyorum.görüntüsü hoş tadı da güzeldir. bu tarifi normal ıspanakla denesek nasıl olur acaba? veya başka bir sebze yeşil yapraklı sebze, pazı ısırgan gibi önerinize göre bende denemek istiyorum. çok pratik
Sevgili münevver48 neden olmasın, bütün yeşilliklerle olur, istediğiniz baharatlardan da ilave edebilirsiniz, geçen sene ben tohum takasta tohumlarını paylaşmıştım, bir miktar elimde kaldı sana da ulaştırırım biraz.

Ben bir daha ki sefere fırında pişirmeyi deneyeceğim, ocakta alt üst ederken biraz çökme oluyor, biraz kabarsın istiyorum, üzerine de biraz kaşar rendesi koyulursa çok daha güzel olur bence.

Eski 18-06-2015, 21:40   #41
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Alıntı:
Sevgili münevver48 neden olmasın, bütün yeşilliklerle olur, istediğiniz baharatlardan da ilave edebilirsiniz, geçen sene ben tohum takasta tohumlarını paylaşmıştım, bir miktar elimde kaldı sana da ulaştırırım biraz.

Ben bir daha ki sefere fırında pişirmeyi deneyeceğim, ocakta alt üst ederken biraz çökme oluyor, biraz kabarsın istiyorum, üzerine de biraz kaşar rendesi koyulursa çok daha güzel olur bence.

sevgili akçabardak, teşekkür ederim.kısa zamanda denemek istiyorum. bir şey daha merak ettim. bu istanbul ıspanağı bir sirken türü müdür? acaba yaprakları çok benziyor. dokununca elinde bir serinlik hissediyor musunuz? belki akrabalıkları vardır. bizde de sirkenin bazı türleri ile gözleme börek yapılır. ama ne yalan söyleyeyim hiç denemedim ve tadını da bilmiyorum. fakat salatası güzel olur bol sarımsaklı ve ekşili yaparsam bende sizinle paylaşırım.sevgiler.

akçabardak beğendi.
münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2015, 23:57   #42
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster

sevgili akçabardak, teşekkür ederim.kısa zamanda denemek istiyorum. bir şey daha merak ettim. bu istanbul ıspanağı bir sirken türü müdür? acaba yaprakları çok benziyor. dokununca elinde bir serinlik hissediyor musunuz? belki akrabalıkları vardır. bizde de sirkenin bazı türleri ile gözleme börek yapılır. ama ne yalan söyleyeyim hiç denemedim ve tadını da bilmiyorum. fakat salatası güzel olur bol sarımsaklı ve ekşili yaparsam bende sizinle paylaşırım.sevgiler.
Rica ederim, umarım beğenirsin yaptığında. Sirken otuyla akrabalığı var ama bildiğimiz sirken otunun hem boyu çok kısa hem de yaprakları ufak, yani yabanisi, bu bitki ise tam tersine boyu yaklaşık 2m ve yaprağı iri, elimizden büyük yaprakları var ve yumuşacık ilk sayfaya göz attın mı bilemiyorum, önce iri yapraklarını toplayıp sarmasını sarmıştım, fotoğrafları var, kalan ufak yapraklarıyla bu tarifi yaptım.

Bunun dışında bildiğimiz ıspanak gibi yemeği yapılır ve çok lezzetli olur, yumurtalısı olur.

Aynı bitkinin kırmızısı Sn. heyyamola'nın bahçesinde var, ilk sayfada fotoğrafı da var.

Bitki konusunda Sevgili Lonicera'nın araştırmaları var detaylı olarak ön sayfaya yazıldı sevgili münevver48

münevver48 ve Muda beğendi.

Düzenleyen akçabardak : 19-06-2015 saat 13:07
Eski 26-08-2015, 07:48   #43
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Akçabardak;

Benim komşudan fide halinde alıp diktiğim üç tanenin fotoğrafları. Nedense delik deşik olmuş durumdalar.

Eklenti 558772

Eklenti 558773

Eklenti 558774
Komşumdan alıp diktiğim üç fidenin son halleri. Boyları 2 metreyi geçti. Tohumları oluşturuyorlar. Yakındaki başka bir bahçeye dökülen gübre üzerindekiler resmen ağaç olmuş durumdalar.

Name:  DSCF2760.jpg
Views: 1325
Size:  72.4 KB

Name:  DSCF2762.jpg
Views: 874
Size:  37.4 KB

Eski 26-08-2015, 17:16   #44
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Çok güzel tohum vermişler sayın Muda, bende kiler de bu şekilde ağaç gibi oldular, havanın geç ısınmasından tohumların sararmaları en azından 15-20 gün gecikti geçen seneye göre, şimdiye kadar yarı sararmış olmalıydılar.

Muda, uyap ve Yerel bahçem beğendi.
Eski 21-04-2016, 07:47   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2016
Merhaba sayın akçabardak,
Şaşırtıcıdır ki aynı şekilde tanışmışız bitki ile. Dün komşum İstanbul ıspanağı diyerek bir poşet kadar kökleyip verdi bahçesindeki ıspanaklardan. Bahçesinde çokça var. İlk kez gördüm. Nette araştırdım ancak çok az bilgiye rastladım. Kütahya'dayız. Kuru havalardan dolayı sanırım, sizin eklediğiniz fotoğraftakilerden daha çelimsiz ve daha sağlıksız görünüyorlardı.

Sormak istediğim iki soru var.
Ispanaklar saksıda yetiştirilebilir mi?
Eğer saksıda yetiştiriliyorsa komşumun bahçesinden şimdilerde birkaç kök alıp saksıya diksem yaşamına devam eder mi? Gelecek yıl tohumdan yetiştirmeyi denememi mi önerirsiniz?

telve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2016, 11:07   #46
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Sevgili telve öncelikle sitemize hoş geldiniz, üyeliğiniz hayırlı olsun.

Çok ilginç şu anda bende şaşırmış durumdayım, bu bitki konusunda İstanbul ıspanağı diye başka bilenler de varmış.

1. sorunuz, saksıda hiç yetiştirmedim fakat denemekte fayda vardır derim her zaman. Biraz büyükçe bir saksı ve ahır gübresi takviyesiyle olur diye düşünüyorum, aynı şekilde bahçede de gübre takviyesiyle olur.

Komşunuzun size getirdiği ıspanaklar cılız olmasının sebebi çok sık olmalarından olsa gerek, seyrek olursa daha güzel gelişiyorlar, (Ankara'daki bahçemde gözlemlemiştim).
Komşunuz büyük bir ihtimal seyreltme yapmıştır diye düşünüyorum.

2. soru, Mutlaka yetiştirmek istiyorsanız köklerini oynatmadan biraz toprağı ile alırsanız yaşamına devam edecektir, ayrıca denemek için, tecrübe kazanmak için bir iki fide topraksız alıp dikin ve gelişmeleri gözlemleyin derim, gözlemlediklerinizi bu başlıkta fotoğraflayıp paylaşırsanız bilmeyenler için faydalı bilgiler olur. Seneye tohumdan da ekebilirsiniz sizin tercihinizdir.

Size kolay gelsin şansınız bol olsun.

Eski 21-04-2016, 12:34   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2016
Sayın akçabardak, hoşbulduk.

Hızlı yanıtınız için de ayrıca teşekkür ederim. Böylesine kaliteli bir ortamda, değerli insanlardan tavsiye alabilmek beni mutlu etti.

Akdeniz ikliminde doğmuş büyümüş bir insan olarak çok çeşit ot tanırım. Açıkçası bitkinin ıspanak olduğuna önce inanmamıştım. Yabancı sitelerde fotoğrafını gördükten sonra ve agaclar.net üzerinden sayenizde inandım.

Sabırsız davranıp diktim birkaç kök. Umudum yok, solup giderler diye düşünüyorum. Yine de deneyim olacak. Sonucu sizlerle paylaşırım.

Çok teşekkür ederim.

akçabardak beğendi.
telve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2017, 22:53   #48
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Benim de bir İstanbul ıspanağım oldu sanırım, bahcedenn arkadaşımızdan aldığım tohumları ekmiştik çocuklarla, sanırım malabar ıspanağı diye diktik, bir kırmızı bir yeşil. Önce anlamadık ancak sayın Selma_321 ne olduğunu söyleyince hatırladım.

Sağolun sevgili akçabardak ve bahcedenn.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2017, 08:51   #49
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Benim de bir İstanbul ıspanağım oldu sanırım, bahcedenn arkadaşımızdan aldığım tohumları ekmiştik çocuklarla, sanırım malabar ıspanağı diye diktik, bir kırmızı bir yeşil. Önce anlamadık ancak sayın Selma_321 ne olduğunu söyleyince hatırladım.

Sağolun sevgili akçabardak ve bahcedenn.

Rica ederim sevgili Ölem A, güle güle büyütün çok güzel gelişmiş, yapraklar şimdi tam sarmalık olmuş, ben bu büyüklükte ki ilk yapraklarından sarma sarıyorum, daha sonra ufaldıkça yemeği, çorbası, böreği şeklinde değerlendiriyorum. Umarım siz de seversiniz.

Ozlem A beğendi.
Eski 29-05-2017, 10:12   #50
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Çeşitleri de varmış.

https://www.wildgardenseed.com/index.php?cPath=47

https://www.seedman.com/orach.htm

iki çeşidi üyelerimizde oldu.

heyyamola

Eski 29-05-2017, 11:21   #51
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sayın Akcabardak basligı görünce şu İstanbul ıspanağı nasıl oluyor diye bir bakıyım dedim bilindik çıktı ya
Bizim ilcede komsumuz 4-5 sene öncesinden bey mancarı diye vermisti.O sene ekip bir daha da ekmemistim.Gecen sene bir köken kendiliginden cıkmıs epeyce büyümüstü..Ne kadar seyrek olursa büyümesi o kadar güzel oluyor.Buralarda nedense ot türü bitkilere pek önem verilmiyor.Aslinda o kadar cok kıymetli bitki var ki etrafımızda..

Yerel bahçem beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 13:25   #52
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sayın Akcabardak basligı görünce şu İstanbul ıspanağı nasıl oluyor diye bir bakıyım dedim bilindik çıktı ya
Bizim ilcede komsumuz 4-5 sene öncesinden bey mancarı diye vermisti.O sene ekip bir daha da ekmemistim.Gecen sene bir köken kendiliginden cıkmıs epeyce büyümüstü..Ne kadar seyrek olursa büyümesi o kadar güzel oluyor.Buralarda nedense ot türü bitkilere pek önem verilmiyor.Aslinda o kadar cok kıymetli bitki var ki etrafımızda..

Sn. Zekoş evet bilmediğimiz daha bir çok bitki var, bildiklerimizin de maalesef sizin dediğiniz gibi kıymetini bilmiyoruz, oysa ne kadar faydalı olduklarını göz ardı ediyoruz, üstelik te bildiğimiz ıspanaktan daha lezzetli ve değerli bana göre.

Elinizde tohumu var ise bence değerlendirin, ben tohumları hiç ekmiyorum, ama tohumsuz da kalmıyorum, bir kök tohum için mutlaka bırakırım, olgunlaştıktan sonra dipten kesip bahçenin bir köşesine toprağa sağlam bir şekilde saplıyorum, bütün kış orada rüzgar, fırtına yağmur tohumları oradan oraya savuruyor.

Kendi kendine ne zaman nerede isterse çimleniyor, çok sık olan olursa aralarından çekip seyreltiyorum, dediğiniz gibi seyrek olursa daha kuvvetli gelişiyorlar.

Eski 02-06-2017, 12:56   #53
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Aynı bitkiden buralarda sahipsiz bir şekilde sağda solda yetişiyor .Bir akrabamın bahçesinde görmüştüm oda İstanbul ıspanağı demişti .Sirken kavurup yerdik ama bunu hiç denemedim .Bu resmini çektiğim bitki iş yerimizin arkasında kendi kendine çimlenmiş tohum alabilirsem ekip yetiştireceğim inşallah .Tarif için de çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 19:46   #54
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Rica ederim sevgili sardunya18, yalnız o bitki biraz susuz kalmış sanırım o yüzden yapraklar biraz cansız ve ufak kalmış.

Dikkatimi çekti 4-5 kişiden İstanbul ıspanağı diye öğrenince, demek ki gerçekten bilindik bir bitki olduğu anlaşılıyor. Türkiye'nin her bölgesinde yetişen bu bitkiyi çok az kişi de olsa tanıyor olması beni sevindirdi. Bundan sonra umarım daha da çok yaygınlaşır.

sardunya18 beğendi.
Eski 05-06-2017, 05:27   #55
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Tesadüfen gördüm, çok etkilendim.
1.Bu mevsimde ekilse çimlenir mi?
2.5 tohumunu İzmire göndermek isteyen birini tanıyor olabilirmisiniz
Sevgiyle kalın

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2017, 12:49   #56
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Sn Jezebel, biz Nisan ayı sonunda ektik, ortaya çıkması 2-3 hafta sürdü. Hava ısınınca gelişim hızlandı. Bende kalan birkaç tohumu Şile'de bahçesi olan bir arkadaşıma verdim. Ekmediyse isterim geri.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2017, 13:13   #57
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Sevgili Ozlem A, istemeden araya girmiş oluyorum özür dileyerek, bence arkadaşınızdan geri istemenize gerek yok bende var, Sn. Jezebelin mesajını şimdi gördüm.

Sn. Jezebel, eğer isterseniz ben İzmire ulaştırabilirim, bu sene için biraz geç oldu ama denemekte fayda var, denemek için bir miktarını hemen ekersiniz geriye kalanlarını seneye ekersiniz.
Özelden adres bilgilerinizi yazarsanız hemen ulaştırabilirim.

Ozlem A beğendi.
Eski 15-06-2017, 14:24   #58
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

3. el hasadı yapıldı, temizlendi, iyice yıkanıp saplarını da temizledikten sonra bir poşeti çorbalık,
iki poşeti yemeklik, böreklik doğranarak poşetlendi ve dipfrize kaldırıldı.

Pazar günü küçük kız torunum geliyor, özellikle oğlum ıspanaklı böreğe bayılır.

Name:  DSCF0516.jpg
Views: 720
Size:  46.6 KB

Name:  DSCF0519.jpg
Views: 731
Size:  37.9 KB

Düzenleyen akçabardak : 15-06-2017 saat 17:04
Eski 24-06-2017, 15:34   #59
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sayın akçabardak,

Bir noktaya dikkat çekmek isterim: Parantez içinde belirttiğiniz Golden Silk, tohumu ticari dolaşımda olan başka bir dağ ıspanağı çeşidinin adı.

Alıntı:

3. el hasadı yapıldı, temizlendi, iyice yıkanıp saplarını da temizledikten sonra bir poşeti çorbalık,
iki poşeti yemeklik, böreklik doğranarak poşetlendi ve dipfrize kaldırıldı.

Pazar günü küçük kız torunum geliyor, özellikle oğlum ıspanaklı böreğe bayılır.

Eklenti 651632

Eklenti 651633

akçabardak beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2017, 18:13   #60
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sayın akçabardak,

Bir noktaya dikkat çekmek isterim: Parantez içinde belirttiğiniz Golden Silk, tohumu ticari dolaşımda olan başka bir dağ ıspanağı çeşidinin adı.

Sn. birnefestoprak, bu bitkiyi sevgili Lonicera ile araştırmalarımızda, yabancı sitelerde bu isim adı altında geçtiğini gördük. İlk sayfada linkleri de var.
Şimdi siz ticari dolaşımda olan başka bir dağ ıspanağı çeşidinin adı diye yazınca benim kafam karıştı

Peki bu isim değilse nedir siz biliyor musunuz, biliyorsanız yazar mısınız ya da biraz daha açıklayıcı bilgi verebilir misiniz? Doğrusu nedir sizce.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024