agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen Mehmet Tugcular
  • 1 Gönderen mrduran
  • 3 Gönderen limon_sever
  • 1 Gönderen Mehmet Tugcular
  • 1 Gönderen mrduran
  • 1 Gönderen koyu yesil

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2012, 11:35   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Tahıl ve Yem Bitkileri Toplayıcı Makine...

Böyle Bir Makine Varmı?

Tarla üzerindeki her türlü yem bitkisinin ve tahıl bitkisinin danesini ayıklamadan keserek toplayacak ve aynı zamandada makine içinde rulo halinde balya yapıp her balyayı arazi üzerine bırakacak.

İncelediğim bir çok makinelerde bu işlem iki ayrı makine ile yapılabiliyor.Yem ve tahıl bitkisini kesen makine ile rulo balya yapan makineler ayrı ayrı oluyor.

Ben istiyorumki bir tarlada yem ve tahıl bitkisi olarak ne ekili olursa olsun, makine ile tek seferde gireyim ve hem kesimi hem de rulo balyayı aynı zamanda aynı anda yapayım.

Bilmediğim bu tipde bir makine varmı?

Bu mesajımda kastettiğim yem bitkileri ve tahıllar şunlar;
yonca, fiğ, korunga, kanola, aspir, üçgül, arı otu, soya fasülyesi, arpa, buğday, çavdar, yulaf, arazide kendiliğinden biten hayvanların yediği diğer çeşit otlar.

bu mesajımda mısır ve sılajlık mısırı toplamayı kastetmiyorum. makinenin mısırı hasat etmesini ve parçalamasını beklemiyorum.
birde bunu yapıyor olması hayal olur du ancak.

YeniBON beğendi.
Mehmet Tugcular Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 10:56   #2
Yeni Üye

arkadaşlar otu hem kesip hemde balyalayan bir makine yokmu?
iki ayrı makine almak istemiyoruz.
makine traktör arkası veya ayrı çalışan bir ekipman olabilir.bu tür bir sitem niye üretilmemiş acaba. kesim ve balya makineleri ayrı ayrı yapılmış.

Eski 12-10-2012, 18:07   #3
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

İnternette ''biçer bağlar'' olarak arayınız lütfen.

Kredisi, 2. nci el pazarı dahil her şey....

Kolay gelsin, saygılarımla lütfen.

limon_sever beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 18:21   #4
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Videosu da benden.

Biçer bağlar | İzlesene.com Video

pria, mrduran ve YeniBON beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 13:24   #5
Yeni Üye

biçer demet şeklinde bağları sayenizde tanımış oldum. teşekkür ederim. güzel bir makineymiş.

bize biçer demet yapar makinesi lazım değil.
bize biçer balya yapar makinesi lazım diyeyim.

makine hem biçecek hemde balya yapacak.
balyanın bildiğimiz dikdörtgen tipli balya olması veya silindir şeklinde yuvarlak balya olmasıda önemli değil. ne tipde balya yaparsa yapsın farketmez.

makina kendinden yürüyen tipde olabileceği gibi, traktör kuyruk milinden çalışan bir tipde de olabilir.

bu tür bir makinada varmıdır?

mrduran beğendi.
Eski 13-10-2012, 14:42   #6
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Aşağıdaki linkteki firmanın bir ürünü var. Sanırım sizin istediğiniz bir araç.

ABC Tarm Ve Makineleri - Pancar Hasar Makineleri - Traktrler - Balya Makineleri

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 00:06   #7
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Merhaba efendim,

Cidden şaşırtıcı bir şey. İki işlemi yapan makine var ama nedense reklamlarda falan görünmüyor. 2 araç satabilmek için mi veya başka nedenler mi...?.

Saatlerce aradım, bilgi yok.

Sadece bir resim sobeledim. Onda da balyalama streçli mi, net değil(sılaj yapmak için).

Saygılarımla lütfen.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
Eski 20-10-2012, 16:45   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Sayın Mehmet Tugcular,
Yonca ozellinde konuşmak gerekirse,
yonca bicildikten sonra, balya yapilmadan once kurutulmak ister. Aksi halde balyanin icinde kuf olusur.
Muhtemelen saydiginiz diger urunlerde de durum buna benzer.
Ozetle, yonca ve muhtemelen saydiginiz diger urunler icin, bicim ve es zamanli balyalama mumkun degil.

Saygilarımla..

mrduran beğendi.
koyu yesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2012, 21:10   #9
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koyu yesil Mesajı Göster
Sayın Mehmet Tugcular,
Yonca ozellinde konuşmak gerekirse,
yonca bicildikten sonra, balya yapilmadan once kurutulmak ister. Aksi halde balyanin icinde kuf olusur.
Muhtemelen saydiginiz diger urunlerde de durum buna benzer.
Ozetle, yonca ve muhtemelen saydiginiz diger urunler icin, bicim ve es zamanli balyalama mumkun degil.

Saygilarımla..
Merhaba efendim,

Arkadaşımın çiftliğinde(bayağı da büyük... 2-3 BİN dönüm) sılajlık mısırları, daneler süt kıvamında iken biçip, parçalayıp, tuz vs. atıp üstünü hava almayacak şekilde naylonla kapatıyorlardı.

Bereket TV ' de de küçük bir makine, biçilen otları 40-50 kg.lık streçli balyalara çeviren(biçilenler,elle manuel yükleniyordu) bir makine göstermişlerdi.

Yani demek istediğim yeşil iken de olabilir. En azından içine katkı maddelerini katabilecek otomasyonlu ve biçip balyalama yapabilen.

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Eski 01-09-2013, 15:28   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2013
Sayin mrduran´a bu konuda katiliyorum. Yem bitkilerinin kurutulmadan balyalandigina ben de sahit oldum. Bicimin hemen ardindan üzerine "Laktik Asit Bakterileri" serpilerek hemen balyalamak mümkün. Bu sayede bitkinin %50 oranindaki hacim kaybi (kurutma yüzünden olan) engelleniyor hem de besin degeri muhafaza edilmis oluyor. Ayrica kurutulmus bir yoncanin, balyalama esnasinda dökülen yapraklarinda bulunan 22-23 puanlik protein heba olurken, sapindaki 12-13 puanlik proteine razi olunuyor.

Bu sekilde balyalama yapmanin bir diger faydasi da hic süphesiz zaman. Bicilen otlarin tarladan kaldirilmasi nereden baksaniz, 5-6 gün belki bir hafta sürerken, bu sekilde yapildiginda bicimin aksamina ürünü tarladan kaldiriyorsunuz. Bu her seferinde yaklasik olarak 6 gün kazandirdigindan, sezonda yaklasik iki bicim süresi gibi bir zamana tekabül ediyor ve buradan da kazaniyorsunuz. Yani sezonda 6 bicim yaparken bu sayade 8 bicim yapiyorsunuz. Bu da nereden baksaniz, dönüm basina 600-700kg fazladan yonca demek.

doganza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2013, 22:23   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Yem bitkilerini yeşil olarak saklamak veya stoklamak istediğinizde ilk akla gelen yöntem tabii ki silaj. Silajı normal silaj çukurlarına veya toprak üstüne yapmak mümkün olduğu gibi paket içinde olgunlaşmak üzere anında paketleme yapan makineler de var. Kuru ot olarak saklamak veya stoklamak gerektiğinde de ya saman yapılacak **** balya. Ancak ister balya ister saman olsun her ikisinde de biçilmiş yem bitkilerinin iyice kuruması gerekiyor. Tahıl saplarının balya yapılması için de tahıl hasadının ardından bir kaç gün beklemede fayda var. Çünkü ekin tarlasındaki yabani otlardan yeşil olanların kuruması gerekir, hemen hasadın ardından balya yapılması durumunda bu yeşil otlar balya içinde küflenmeye sebeb olur. Bu nedenle tahıl saplarının tahılla aynı anda hasat edilerek balya yapılması pek mümkün görünmüyor..

Düzenleyen yarenimex : 02-09-2013 saat 21:40
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024